ZIERiKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 16 Juni '43 Telefoon no. 32 Dirooton>AdBiaistotom (Adjortontiechof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcoflreiaotonr 99ste Jaarg. No. 15265 A. J. DE LOOZE, Zieriknoo Uitgave N.V. „Do Ziorikzeosche Nieuwsbode" M. J. KOSTEN, Manhuisstraat, Ziorikzoe no. 137677 Lichtingen 1924 en 1923 voor tewerkstelling In Duitschland opgeroepen Van bevoegde zijde wordt omtrent de kwestie der tewerkstelling meegedeeld: Het leven van het Nederlandsche volk is niet te scheiden van het lot van Europa. Het moet derhalve zijn bijdrage leveren tot Europa's strijd om het be staan. Dit doel dienden tot dusver de J maatregelen in verband met de tewerk stelling van werkkrachten in Duitschland. Met de behoeften van het Nederlandsche economische leven zelf is hierbij in aan zienlijke mate rekening gehouden. Op de royaalste wijze zijn derhalve vrijstellin gen van de tewerkstelling in Duitschland verleend. Het voornemen bestaat de oudere werk krachten, die over waardevolle ervaring in hun beroep beschikken en meestal reeds gehuwd zijn, in het vaderland te laten, dus de reeds uitgereikte bewijzen van vrijstelling te handhaven. Om deze reden worden thans de jongere lichtin gen, om te beginnen de lichtingen 1924 en 1923, in haar geheel ter tewerkstelling naar Duitschland overgebracht en wel zonder rekening te houden met wellicht reeds verstrekte bewijzen van voorloopige vrijstelling. Uitgezonderd zijn bij deze beide lich tingen slechts de mijnwerkers, die onder den grond werken en leerlingen van mid delbare, algemeene en technische scho len of.hoogescholen. De lichting 1922 en nog vier a vijf lichtingen zullen telkens naar rato van het voor rekening van het Nederlandsche volk komende aandeel aan de behoefte die de Europeesche oorlogseconomie aan werkkrachten heeft, in haar geheel wor den opgeroepen. Principieel worden even wel bij deze lichtingen slechts die werk krachten, die door haar sleutelpositie voor de Nederlandsche industrie, voedselvoor ziening, landbouw en mijnbouw noodzake lijk zijn, van tewerkstelling in Duitsch land vrijgesteld, waarbij ook rekening wordt gehouden met de werkkrachten, die in den landbouw tot a,an het binnen halen van den oogst werkzaam zijn. SOVJET INDUSTRIE-INSTAL LATIES BESTOOKT Het opperbevel der Duitsche Weer macht deelde Maandag het volgende mede: Aan het Oostelijke front werden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in het gebied van Bjelgorod en Belef af geslagen. In den afgeloopen nacht heb ben zware Duitsche gevechtsvliegtuigen industrie-installaties ver achter het Sov jetfront gebombardeerd. Twee vliegtui gen worden vermist. Duitsche en Italiaan- sche vliegtuigen hebben gisteren de-aan vallen op vijandelijke scheepsConcentra- tjes bij Pantellaria voortgezet. Een trans portschip van middelbare grootte werd tot pinken gebracht, drie andere sche pen leden ernstige schade. Gisteren overdag hebben formaties Brit- sche en Amerikaansche vliegtuigen aan vallen gedaan op het bezette gebied m het Westen en het Noord-Duitsehe kust gebied en bommen laten vallen,, vooral op woonwijken der steden Bremen en Kiel. Er ontstonden verliezen onder de bevolking en schade aan woonhuizen en en openbare gebouwen. 46 vijandelijke vliegtuigen, waarbij tenminste 29 Ameri kaansche viermotorige bommenwerpers werden vernietigd, waarschijnlijk zijh nog meer vijandelijke bommenwerpers neer geschoten. Voorts zijn van een formatie vijandelijke vliegtuigen, die voor de Ne derlandsche kust een Duitsch convooi trachtten aan te vallen, vier toestellen door de escorte vaartuigen vernietigd. Tenslotte hebben Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan 7 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, waronder verscheidene viermotorige bommenwer pers. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vijandelijke vliegtuigen Duitsch ge bied binnen. Zij wierpen op enkele plaat sen bommen, waardoor onbelangrijke schade werd aangericht. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht stad en haven van Grims by aangevallen. Door brisant- en brand bommen werden talrijke branden ver oorzaakt. Een tweede luchtaanval was gericht op voor den oorlog belangrijke installaties in het Zuidoosten van En geland. Twee eigen vliegtuigen g|ingen verloren. Bommen op Londen en Qost-Engeland Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: Ten Noorden van den Koeban en in het gebied van Belef mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In de wateren van Pantellaria hebben snelle gevechtsvliegtuigen bom- treffers op twee transportschepen van middelbare grootte geplaatst. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht de ha veninstallaties van Böne. Tijdens, gewa pende verkenningen boven den Atlanti schen Oceaan hebben Duitsche gevechts vliegtuigen voor de portugeesche kust een koopvaardijschip ernstig beschadigd en tijdens luchtgevechten vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bom menwerpers vlogen in den afgeloopen! nacht naar West Duitsch gebied. Door bomtreffers in woonwijken, die aanzien lijke verliezen tengevolge hadden, leed vooral de bevolking van de stad Ober- hausen verliezen. Tot nu toe is vastge steld dat 20 bommenwerpers zijn neer geschoten. In den nacht van 14 op 15 Juni viel de luchtmacht afzonderlijke doe len in het gebied van Londen en Ln Oost Engeland met bommen van zwaar kaliber aan. Bij den aanval, waarvan gisteren melding werd gemaakt, door een vijan delijke vliegtuigformatie op een Duitsch konvooi, is het aantal neergeschoten toe stellen volgens de definitieve berichten tot in totaal acht bommenwerpers en torpedovliegtuigen gestegen. Een eigen vaartuig, waarvan de bemanning voor het grootste deel werd gered, is gezonken Italiaanschweermachtsberlcht Het 1115e communiqué van het Italiaan- sohe hoofdkwartier luidt: Bij herhaalde aanvallen op de vijande lijke scheepvaart in de Straat van Sicilië en langs de kust van Tunis hebben Itali- aansühe en Duitsche vliegtuigen een koop vaardijschip tot zinken gebracht en drie andere beschadigd. In luchtgevechten heb ben jagers van de spil vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, twee boven Pantellaria en drie boven Sicilië. For maties vier-motorige vliegtuigen hebben de omgeving van Messina en Catania gebombardeerd. Lichte schade en een beperkt aantal slachtoffers. Twee aan deze aanvallen deelnemende vliegtuigen werden door het afweergeschut van Mes sina neergeschoten. In een aanvulling op dit weermachts- berieht wordt nog gezegd dat men als slachtoffers van de in dit weermachts- bericht gemeidë luchtaanvallen tot dus verre 4 tjooden en 2 gewonden onder d,e burgerbevolking heeft geteld. Luchtstrijd boven de Middellandsche Zee Het 1116e communiqué van het Ita- Üaansche hoofdkwartier luidt: In het Westelijk deel der Middelland!-' sche zee heeft een onZer duikbooten twee maal, boven water een aanval onderno men op een krachtig beschermd konvooi en treffers geplaatst op twee stoomsche pen van pl.m. 10.000 ton. Een dezer stoomschepen is gezonken. De Duitsche luchtmacht viel vijandelijke zeestrijdkrach ten aan in de wateren van Pantellaria en troffen een landingsboot en zes trans portschepen van middelbare tonnage. De vijandelijke luchtmacht die gisteren Cas- tel Vetrano aanviel, verloor daarbij z€s vliegtuigen, drie boven Pantellaria, een bij kaap Spartivento tijdens luchtgevech ten, een in de omgeving van Castel Ve trano -door luchtdoelartillerie en een brandend in de nabijheid van Marsala Britsche vliegtuigen vielen in de buurt der Ionische eilaanden Grieksche motor- zeilschepen met mitrailleurvuur aan. Tus- schenbeide komende Duitsche jagers scho ten 2 Bristol-Blenheim vliegtuigen neer. Do nieuwe boterbon Van Woensdag 16 tot en met Zondag 27 Juni a.s. geeft bon Boter 25 A„ recht op het koopen van 250 gram boter of margarine voor personen van 4 jaar en ouder. Bon „25 B Boter" geeft geduren de dit tijdvak recht op het koopen van 125 gram boter of margarine voor kin deren beneden 4 jaar. VlesEoh op 27 A en E Van 16 tot en met 26 Juni 1943 geeft de met 27a vleesch gemerkte bon recht jop het kqopen van 200 gram vleesch, been inbegrepen, of twee rantsoenen vleesch- waren, terwijl bon 27b vleesch recht geeft op het koopen van 50 gram vleesch, been inbegrepen bf een half rantsoen vleeschwaren. Elke der bonnen 27a en b vleesch heeft dus de dubbele waarde der gewone bon nen, doch aangezien slechts één bon nummer is geldig verklaard i.p.v. twee, wordt ;qp deze wijze toch het gebrui kelijke rantsoen van 250 gr,am per twee weken beschikbaar gesteld. De bonnen vleesch 25a, 25b, 26a en 26b' 2Ullen niet worden geldig verklaard en kunnen worden vernietigd. Keuringen voor Waffen SS en Ned. legioen Tijdens de keuringen der Waffen SS en Nederlandeck Legioen, waarvoor de data en plaatsen kekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 17—46 jaar. Voor de gezinoleden dezer vrijwil ligers wordt in rnime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra kolentoewijzing, enz. Zij, die om bijzordere redenen of wegena familieomstandigheden in Neder- 1 nd moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een van de in Nederland ge vestigde SS onderdeelen. Degenen, die zich bij de SS of het Ned. legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen worden tijdens de keuringen verstrekt. De werkloozenkas van het N.AF, De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Met ingang van 1 Juli zal de werk loozenkas van het Ned. Arbeidsfront op gehouden hebben te bestaan en zal der halve de bijdrage voor deze kas niet meer verschuldigd zijn. Het is gebleken, dat in verband hier mede ©enige onzekerheid is ontstaan om trent de rechten wan hen, die in den loop "van den tijd hun bijdragen aan deze? werkloozenkas hebben voldaan. Het staat vast. dat van deze rechten niet zal wor den gekoH en het is derhalve van het grootste belang, dat de betreffende bij dragen tot 3 Juli worden voldaan. Het Ned. Arbeidsfront zal aan Zijn le den in geval van werkloosheid boven de uitkeering van staatswege een bij zondere ondersteuning verleenen. Hier over zullen binnenkort nadere mededee- lirigen volgen. Eoop en verkoop voor meubelen Het verkoopen en afleveren van meu belen door fabrikanten is sinds 12 Fe bruari j.l. verboden. Blijkens een publi catie in de „St.ct." van 11 Juni, is ditj verbod thans uitgebreid tot het koopen, verkoopen en afleveren van ongebruikte al dan niet gestoffeerde houten meube- belen in 'het algemeen, zoodat het ook aan grossiers en detaillisten, alsmede aan ambachtslieden verboden is ongebruikte, al dan niet bekleede houten meubels zon der vergunning te verkoopen en(of) af te leveren. Ook aan gebruikers is het zonder ver gunning koopen dezer meubelen verbo den. Van het verbod zijn o.a. uitgezon derd bureaumeubelen, waaronder uitslui tend teverstaan: bureaux, schrijftafels!, schrijf machinetafels, kartotheekkasten en -laden en registerkasteft. Aanvragen om een vergunning tof verkoop en afleve- riing aan verbruikers en aanvragen om koopvergunningen door verbruikers kun nen tot nadere mededeeling niet in be handeling worden genomen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Reparatie van klompen De heer R. Mennes te WoLdendorp (Gr.) heeft (oyetrooi verkregen op een werk wijze voor het repareeren van versleten klompen. De methode komt hierop neer, dat de onderkant van de klomp wordt afgevlakt, waarna daarop met water vaste lijm een nieuwe wordt bevestigd. De bedrijfsgroep houtindustrie heeft op zich genomen gegadigden op te roepen, die in een bepaald rayon de reparatie van klompen op zich wilden nemen. Bij de winkeliers, die binnenkort een biljet voor hun ramen zullen krijgen, waaraan zij herkenbaar zijn, kan het publiek de te repareeren klompen inleveren. Men wachte niet met het aanbieden van klom pen ter reparatie, totdat er een gat in de zool is. Politieke moord Op 19 Mei 1943 deed de echtgenootel van den aannemer E. Koopman uit Zwolle 'bij de politie aangifte, dat 'haar echtgenoot op 18 Mei de woning had1 velraten en sindsdien niet was teruggen keerd. Het door de politie ingesteld© onderzoek bracht aan het licht, dat Koopi- tnan op 18 Mei zijn te Raalte wonende broeder had bezocht en op den terug-i weg naar Zwolle te Heino een café aan deed. Reeds bij zijn binnenkomen Zoch ten de Nederlanders Klaas Muller en Willem Haaije, beiden woonachtig te Hei no, twist met Koopbian, die een NSB- speldje droeg, wegens diens lidmaatschap van de NSB.* Daarop ontstond een po-c ütieke ruzie, die echter do,or den waardi en de andere aanwezigen werd bijge legd. Koopman.verliet daarop het lokaal om zijn tocht naar Zwolle voort te Zet ten. Sedert dit tijdstip werd hij niet (meer gezien. Uit het door de politie ingestelde onderzoek naar de verblijf plaats van Koopman bleek, dat hij op; weg van Heipo naar Zwolle door Muller Verzorging familieleden vrijwilligers Waffen S.S. en Ned. Legioen. Naar aanleiding van de vele vragen, welke vooral dan laatstan tijd gesteld worden met betrekking tot de verzorging van de familieleden der vrijwilligers voor de Waffen SS en het Nederlandsche Legioen, deelt het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, het volgende mede en geeft hier enkele voorbeelden. Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben van f 150,— per maand, wordt voor onderstand f65,— per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder Kind tot 16 jaar f 21,— per maand. Verder vergoeding van huishuur tot het volle bedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt eebtgenoote per maand f 65,-3 kinderen a f 21,- per maand f 63,-huur geschat per maand f 25,-Totaal t 153,-. Bovendien worden de verzekeringen vergoed tot het volle te betalen premiebedrag. Deze verzekeringen zijn de reeds loopende levensverzekering, ziekteverzekering, begrafenisfonds, brandverzekering Den echtgenooten van gehuwden, welke een inkomen hebben tot f 20Q.— per maand en b.v. twee kinderen hebben beneden 16 jaar, worden de volgende uitkeeringen verstrekt: echtgenoote per maand t 80.— 2 kinderen a f 21.per maand f 42.—; huur ge schat per maand f 35.— Totaal t 157.— plus betaling bovengenoemde verzekeringen, enz. Twee kinderen beneden de 16 jaar, welke recht hebben op de ondersteuning, en niet in gezinsverband met den vrijwilliger, met zijn vrouw of met familieleden in rechte lijn leven (bijv. onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bij pleegouders bevinden) wordt een vergoeding verstrekt van f 36 - per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van f 30 per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrijwilligers extra levensmiddelen- en kolen- bonnen, indien deze vrijwilligers voor hun indiensttreding in gezinsverband leefden, of ge* heel of gedeeltelijk kostwinner waren. Bij grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedragen voor familie onder- onderhoud uitgekeerd. De uit te keeren totale kostwinnersvergoeding mag echier niet meer bedragen dan l'/i maal de vroegere netto verdiensten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toegestaan. (Geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Bovendien ontvangen alle ongehuwde vrijwilligers buitsn hun soldij, vrije voeding, kleeding, enz. een bedrag van f 45.per maand door tusschenkomst van den Fursorge- offizier der Waffen-SS Voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders heeft moeten voorzien, kan een kostwinnersvergoeding worden uitgekeerd van f 60. - tot f 90.— per maand. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoesiag worden verleend. De tarieven voor kostwinnersvergoeding, uitkeering aan gezinnen van gehuwden enz. en alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Ersatz Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere reden in Neder land moeten blijven, dienst kunnen nemen bij het S.S. Wachtbataillon Amersfoort, waarvoor alle bovenstaande genoemde uitkeeringen, levensmiddelentoeslag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Aanmelding voor bovengenoemde onderdeelen van 17 tot 45 jaar, schriftelijk uit sluitend SS. Ersatz Kommando, Korte Vijverweg 5, Den Haag. Zij, die tusschen 18 en 35 jaar oud zijn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onderdeelen vrijgesteld van den arbeidsinzet. Eeurirgen voor do Waffen SS, het Legioen en do Landwacht Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zieh geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Bij do onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familileden, duur der opleiding, extra verlover, levensmiddelen, enz, De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor -de vrijwilligers, 'die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het SS-Wachtbatai'llon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1830 jaar, die aan meldingsplichtig zijn voor den arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeids inzet vrijgesteld. 17 Juni, 9—14 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18 Juni, 9—12 uur, Breda, Restaurant „Modern", Markt. 18 Juni, 15—18 uur, Den Bosch,, Hötel) „Noord-Brabant", Markt 45. 19 Juni, 9—12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni, 15—18 uur, Arnhem, Café „Royal". 20 Juni, 9—12 uur, Hengelo, Café „Mo dern", Spoorstraat 18: 20 Juni, 15—18 uur, Zwolle, Hötel „Gei tenbeek". 21 Juni, 9—12 uur, Assen, Concerthuis a.d. Vaart. 21 Juni, 15—18 uur, Groningen, Concert huis, Poelestraat. 22 Juni, 9—12 uur,.. Leeuwarden, Huis de Schaaf, Breedstra'at. 23 Juni, 9—14 uur, Amsterdam, Dam 4. 24 Juni, 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni, 914 uur, Amersfoort, Polizei- dürchgangslager, Leusderweg. 26 Juni, 9—14 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrij willigers Een batterij in stelling; bzonder heden icorden ter dege doorgenometi. SS PK Reinsberg O/H Pax en Haaije op beestachtige wijïe bewus teloos geslagen en hierop in een kuil van leien meter diep onder den grond; is gestopt. Naar bij de lijkschouwing is komen vast te staan, is de dood1 door verstikt king veroorzaakt. De beide moordenaars konden opgespoord en gearresteerd1 wor den. Zij hebben een bekentenis afgelegd en wadden thans het vonnis af. WANNEER VERDUISTEREN f Heden verduisteren van 22 uur 15 tot 5 uur 15. De maan gaat onder om 5 uur 01 en komt op 21 uur 04 Volle maan Vrijdag 18 Juni. Laatste kwartier Donderdag S4 Juni. Nieuwe maan Vrijdag 2 Juli. Serste kwartier Zaterdag 10 Juli

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1