ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BEKENDMAKING Donderdag 10 Juni '43 Diroctour-Adminlatratonr (Aavertentiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hccfdrofeotenr Telefoon no. 32 A. J. DE LOOZE, Zienkzee üitgave N.V. „De.Zienkzoescho Nieuwsbode" M' J' Z0S™' 2620 ManhuisBtraat, Zierikzee 99ste Jaerg. No. 15261 Giro no. 137677 .«WIJ ZULLEN DEN STRIJD DOORSTAAN» Hauptdicnstleiter Schmidt op do vormingsbijeenkomst te Grotitgen In de Zondagmiddag te Groningen ge houden vormingsbijeenkomst van de NSDAP en NSB, waar onder meer aan wezig waren de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Gro ningen, dr. Conring, de gevolmachtigde voor Drente, de heer Sellmer, de com missaris der provincie de heer Staar- gaard, benevens vele functionarissen van de NSDAP en NSB, weermacht en Ned. organisaties, werd allereerst het woord gevoerd door den plaatsvervangenden leider, den heer van Geelkerken. Dezie wees op de 'bestaande kameraadschap, welke ook ujt deze bijeenkomst blijkt. Met onze Duitsche kameraden hebben wij te strijden voor het 'behoud van een nieuw Europa. Ons volk heeft in de afgeloo- pen drie jaren heel wat moeten leeren. De emigrantenkliek heeft dat niet gekund en heeft ook geen idéé van den toestand zooals die hier is. Erg (is dat niet, want zij komen toch niet terug. Daarom moe ten wij de rust van ons volk niet uit sluiten en ons afzijdig houden. Wij moe-* ten die rest niet zien als uitsluitend anti's, omdat wij immers allen te zamen het volk vormen. Uitvoerig ging spr. ver volgens in op de kwestie der krijgsi gevangenen, der studenten ender radio's. Wint Duitschland niet. dan is er geen Europa meer. Als Duitschland zijn laat- sten man in het vuur zendt, dan erken nen wij volmondig, dat Nederlandschc arbeiders hun plaatsen moeten innemen Wat brengt ons de toekomst-? Uit de jeugdorganisaties blijkt de oprechte wensch, niet die jeugd vo,or een nieuwe toekomst te strijden, die voor elk land een plaats in het nieuwe Europa Zoeken! Als men nu al praat over een toekomst, waarin Hitier geheel Europa zal nemen, blijkt daaruit, dat men in zijn overwin ning gelooft. Spr. herdacht vervolgens den op 3 Juni vermoorden kameraad Posthuma, die veel voor ons volk ge daan heeft en waarop wij allen met recht trotsch zijn. Zoo lang ge als gij staat, aldus spr., draagt uw lot en uw, plicht. De nieuwe tijd en het nieuwe Europa komen. 1 I 1 Bede van general-kommissar Schmidt Hierna nam Hauptdienstleiter Schmidt het woord. Deze herinnerde aan 1918 toen door eigen onrust en eigen schuld de wapens werden neergelegd. Duitschland werd overvallen en geëxploiteerd. Toen reeds riep de Führer, als eenvoudig front soldaat. die nooit het geloof in Duitsch land had opgegeven. Wij weten dat thans de tijd gekomen is, waarop Euro pa nieuw gevormd moet worden. De Europeesche volken zijn bereid alles in den strijd te werpen en alles ,op te offeren. Zooals de menschen in het Ruhn- gébied gestaan hebben, zoo moeten wij vooral als Germanen en Europeanen staan. Dan zal Europa nieuw gevormd: worden en niemand zal dézien nieuwen vorm kunnen tegenhouden. Wij zullen dezen strijd doorstaan, om dat wij de hardheden van dezen strijd kenden en omdat wij nooit er aan ge loofd hebben, dat de gangsters uit Ame rika ons misschien als menschen zouden kunnen behandelen en omdat wij ook nooit geloofd hebben, dat de bolsjewie ken ons als menschen tegemoet zouden treden. Wij kenden deze bolsjewieken als beestmensdien reeds in de jaren van den opstand 1918—1923, die toentertijd reeds bij ons moordden en brandstichten. Wij waren er van overtuigd, dat de terroristen uit Amerika precies hetzelfde zouden doen als de vliegers van Chur- j chili reeds in 1940 zijn begonnen te doen. I De bombardementen j En wanneer men zegt, wij zijn het j eerst begonnen, wij hebben Warschau en Rotterdam gebombardeerd, dan vra gen wij, nationaal-sociaiisten: stonden toen voor deze steden Duitsche soldaten of niet? De vraag of de Duitsche soldaten al strijdende tot deze plaatsen waren op gerukt, zal men met ja moeten beant woorden. Een snellere overgave zou beide k6eren het bombardeeren voorkomen heb ben. De Engeischen echter bombardeerden reeds in 1940 Duitsche steden zonder dat het „ooit een Engelschman gelukt was voet te zetten op Duitsche grondgebied. Nooit zijn wij naar Engeland gevlogen oril burgers te bpmbardeeren. Wij willen den strijd tegen burgers friet. Toen op 1 September en steeds weer opnieuw heeft de Führer de wereld toe geroepen: „Ik wijs dezen bommenporlog van de hand". Eerst na een bepaalde en vooraf gegeven waarschuwing heeft de Führer geantwoord en de heeren in Engeland kunnen zich er op verlaten, dat de tijd, waarop wij met dezelfde middelen zullen antwoorden, weer komen zal- Laat men dan niet jammeren. Het tijdstip zal komen, waarop alles slag voor £lag zal worden terugbetaald. De vraag: „Hebben wij voldoende krach ten om dezen strijd te doorstaan?" kun nen wij met een hartgrondig „ja" beant woorden. Het gebied is groot genoeg om allen te voeden. Wij moeten het goed indeelen en wij hebben niet tev veel, doch het gebied is groot genoeg om het leven te waarborgen. Arbeiders zijn in een toereikend aantal aanwezig om de machines te eonstrueeren eil de kanon nen en munitie te vervaardigen. Wij behoeven niet te vragen „wanneer beginnen wij met een nieuwen aanval, met een nieuw offensief doch wij vra gen, zooals slechts de sterke kan vragen. Dat zal de Führer bepalen. Harde strijd Zoo moeizaam als de weg van 1920 tot 1941 geweest is, precies zoo zwaar zal de weg zijn van 1941 tot 1946, 1948 of 1950. Wij zijn bereid dezen weg te gaan en trouw aaneengesloten te blijven staan en wij weten, dat ook het over winnen van onze vijanden zwaar zal Vijn en misschien veel tijd zal vergen. Het hoogtepunt echter hebben wij al lang achter ons liggen- Twee jaar strijden wij met zeer goed succes tegen het bolsje wisme, tegen Engeland en Amerika. Wanneer aan de overzijde in Enge land van een overwinning gesproken wordt, dan kunnen wij slechts zeggen, voorioopig hebben wij op ons continent nog niets van deze krachten gezien. Wij verheugen ons als nationaal-socialisteiri op den strijd. Hij werd door ons steeds verlangd. Wanneer derhalve aan den Westelijken kant zeer veel gesproken wcrdt over een invasie, dan kunnen wij slechts zeg gen: „Komt, wij zijn bereid! Evenals wij het bolsjewisme naar het Oosten terug gedrongen hebben, zoo zullen wij met veel lichtere strijdkrachten deze pluto craten daar brengen, waar zij behooren. De krijgsgevangenen Vanzelfsprekend moeten hiervoor de maatregelen genomen worden. „Waanneer hier de kleinste groep zou landen, wat zouden de Engelsehen dan het eerste doen?" Deze Amerikaansche en Engel- sche gangsters zouden onmiddellijk^ wan neer zij voet op Nederlandsch grondge bied hebben gezet, deze voormalige Ne- deriandsche soldaten weer onder de wa pens roepen. De maatregelen, die daarop van Duitsche zijde genomen zijn, zijn bekend. Deze maatregel van den Wehr- machtsbefehlshaber zal in het belang blij ken te zijn van de krijgsgevangenen en hun gezinnen. Zoo zullen zij op zekeren dag weer naar hun gezin kunnen terug: keeren. Het is echter beter, dat zij op het oogenblik dit gebied verlaten. De grootmoedigheid van den- Führer is niet begrepen. Thans moeten hieruit de consequenties getrokken worden. Wanneer echter een arbeidsplaats in Duitschland leegkomt, omdat de Duitsche soldaat onder de wapens geroepen is, dan moet de germaansche broeder zijn plaats innemen. De nieuwe gemeenschap groeit en dopir gemeenschappelijke taken zal zij steeds sterker worden. Wij weten, dat het bolsjewisme geen mededoggen met ons zal kennen. i Ook aan den overkant in Amerika zal men eens den oorlog voelen. Wanneer de Engeischen en Amerikanen bomaanvallen ondernemen op onze volksgenooten, dan werkt aan den anderen kant de duikboot- oorlog precies even zeker. Het tijdstip zal jtomen, waarop ook aan de overzijde het gevaar van het jodendom zal war- den ingezien. De laatste enquête, die de joden in New York gehouden hebben, 1 heeft reeds op ondubbelzinnige wijze aan het licht gebracht, welk stanpunt het volk in dit probleem inneemt. Daarom moeten alle krachten tegen het jodendom het bolsjewisme en kapitalisme gemobili seerd worden. Den strijd nemen;wij moedig op, want wij willen een nieilw en mooier Europa opbouwen. Deze nieuwe gemeenschap zal den nationalistischen fundamenteelen eisch tot voorwaarde hetjben. Do kameraadschap Wanneer wij ons ook uit Afrika moéten terugtrekken, zoo werd toch tot de laatste patroon ge streden en die soldaten, die teruggeko men zijn, hebben niet al te moedige Ame rikanen leeren kennen. De anderen willen niet gelooven, dat wij overwinnen. Wij zullen het hun op zekeren dag bewijzen. Daarom moet onze kameraadschap verder groeien. De tijd, die voorop ligt, zal zwaar zijn. In het Roergebied hebben vrouwen en kinderen ware heldendaden verricht. Zij allen werpen zich in den strijd voor de groote gemeenschap. Zoo is iedereen een schakel in deze lange ke ten. De een is precies zoo belangrijk als de ander. Ook onze voorouders hebben het niet gemakkelijk gehad. Denken wij maar eens aan den 30-jarigen oorlog, die millioenen menschen eisbhte. Laten wij hetzelfde doen en daardoor onze idéé en oiiZë revolutie hooghouden. Wanneer iedereen bereid is zijn beste krachten in te zet ten, komt eens de dag. waarop weer over ons continent 'de vredesklokken zullen klinken en 'de vanen van de vrijheid! zullen worden geheschen. Onze doode helden marcheeren voor ons en daar achter marcheert het nieuwe Europa. Wij zullen dit zien, doch voor het succes valt altijd en zwaarste en grootste ge vechtsperiode. Daarom moeten wij de tanden op1 elkaar zetten en ook in 1943 zal ons de wind hard om de ooren! 'blazen, waardoor wij echter dichter bij de overwinning komen. Zoo heeft ons de Almachtige voor het groote gericht geplaatst. De vraag luidt, of wij sterk genoeg zijn om dezen strij'd te doorstaan. Wij zullen dezên strijd doorstaan en ervoor zorgen, dat nu ein delijk het avondland rustig wordt. Zoo heèft ,ons de Almachtige gezegend en aan onze spits den soldaat van den we reldoorlog, onzen Führer* Adolf Hitler, geplaatst. Europa sta a CHURCHILL VOOR HET LAGERHUIS - Amphibie-operaties to verwachten Churchill heeft Dinsdag, naar de Brit- sche berichtendienst ,*eldt, in het Lager huis verklaard, dat het duidelijk is, dat „bijzonder moeilijke amphibieoperaties, waaraan een zeer groot risico verbon den is, te verwachten zijn". Ik kan echter, zoo zeide Churchill, geen waarborgen geven voor hetgeen er zal gebeuren. He' spijt mij, dat ik enkele vdagen geleden „in de drukte van de. zaken en de reis" gezegd heb: „schitterende vooruitzichten liggen voor Ons". Ik geloof, dat het met net oog op den ernst van den toestand beter is te spreken van „vriedelijkere en betere vooruitzichten". In hel verdere verloop van zijn rede zeide hij, dat de totale verliezen van de beide Britsche legers in Noord-Afrika sedert het overschrijden van de grens van Tripolitanië 35.000 .man aan dood en, ge wonden en vermisten bedroegen. Een groot gedeelte van zijn verklaring wijdde Churchill- aan de poging om te bewijzen, dat tusschén 'de Ver. Staten en Groot-Brittannië zoowel op militair als ook op politiek gebied de grootste een- stemmigheid bestaat. Voorts schetste hij in grove trekken 'het doel van de drie ontmoetingen, die hij met Roosevelt totdusver heeft gehad. Hij weigerde echter een of andere aan duiding te geven óver de op deze bij eenkomsten gesmede plannen. „Het beste kan ik", Zoo 'Zeide hij, „deze plannen be schrijven, wanneer ik zeg, dat zïj een toepassing van geweld tegen den Vij and in Zijn intensiefsten en hevigsten vorm zullen zijn". De Sovjet-Russische verliezen aan het Koebanbruggehoofd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Aan het Oostelijke front vonden giste ren geen gevechten van beteekenis plaats Tijdens de gevechten aan het Koeban- 1 bruggenhoofd in de afgeloopen veertien dagen, waarbij de Sowjets 13 -divisies in- fanterie, drie infanteriebrigades, zes pant- serformatiles en sterke vliegerstrijdkraeb- ten 'in den strijd brachten, l;eed de vijand zeer zware verliezen aan menschen en materiaal. Alleen 100 pantserwagens en 350 vliegtuigen werden vernietigd. j Vliegende artillerie heeft gisteren aan de^ Oostkust van (de zee van Azow 47 landiingsbooten der Soiwjets tot zinken gebracht. i In den cantralen sector van het Ooste lijke front werden bij een poging dep Sowjets onze vliegvelden en ravitaMee- i riingssteunpunten te bombardeeren 75 1 Sow jet-vliegtuigen neergeschoten, waar- van alleen 11 door Spaansche jagers. In totaal verloor de vijand in het Oosten gisteren 141 vliegtuigen. Drie eigen vlieg- j tuigen worden vermist. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht vata 8 opi 9 Juni haveninstalla- 1 ties, aan de Algerijnsche kust. I Itallaanjchweermachtsberlcht Panteliaria laat eisch tot overgave j onbeantwoord I Het 1110de communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt a'ls volgt: Het garnizoen van het eiland Pantelle- ria, dat in den loop van gisteren heeft bloot gestaan aam een ononderbroken; luchtbombardement, heeft niet geant- woord op de sommatie van den vijand zich over te geven. Het eiland werd ook hevig gebombar- j deerd door een groote formatie oorl'ogs- schepen: een vijandelijk vaartuig werd i door onze bommenwerpers getroffen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden !door de luchtdoelartillerie vernield en tien meer- J geschoten door jagers van het 53ste luchtregiment tijdens luchtaanvallen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten twee Spitfires neer boven de Zuidelijke kusten van Sicilië. Een vijandelijke luchtaanval op Carbonia eil omgeving deed eenige gebouwen instorten en veroorzaakte eenige branden. Er zijn enkele slacht offers. Getroffen door de luchtdoel airtiil- lerie, werden twee vliegtuigen neerge haald, een te Calabetta, een ander te San Aptioco (Cagliari). Ruim 20 vijandelijke vliegtuigen zijn, volgens een Japansch frontbericht, bij bombardementsaanvallen op het Japan sch e lucht wapen in de provincie Hoepeh vernietigd. De Japanners verloren vier vliegtuigen. 4e, 5e, 12e en 19e regiment infanterie opgeroepen 0p grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Mederiandsche weermaoht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voort gekomen oorlojséhderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedeeld personeel moet zich melden, telkens tussches S en 12 uur: In het „wehr macht lag er" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: 1. Het personeel van het 4e Begiment Infanterie en zjjn oorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op"14 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 15 Juni 1943, 2. Het personeel van het 5e Begiment Infanterie en zijnoorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 18 Juni 1943. In de Friesland-kazerne te Assen 3. Het personeel van het 12e Begiment Infanterie en zijn oorlogs- on derde élen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 14 Juni 1943 Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 15 Juni 1943 4. Het personeel van het 19e Begiment Infanterie en zijn ooriogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de- jaTon 1914 tot en met 1904, op 18 Juni 1943, Bij de aanmelding moeten worden oprgelegj het persoonsbewijs, de distributie- stamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder oek begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moetei) dit bewijs bij hun werkgever of bij de instdStie, die hun belangen behartigt', opvragen en bij de aanmelding tconen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogalijk weder aan den werkgever resp_ de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven, De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarpoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betaleu, De Nederlandsche Spoorwegen verieenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij verveer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c q. bij den stationschef, van het station van vertrek. a KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wallen dekens, ondergoed en e?tra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoff.rs. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseineatz" in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden, Wie geen gevolg geeft aan do oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen- rchap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steune-. Keuringen voor Waden SS en Ned. legioen Tijdens de keuringen der Waffen SS en Nederland'ch LegioBn, waarvoor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kunnen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van .17—45 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwil ligers wordt in rnime mate gezorgd Zij ontvangen kostwinnersvergoeding, koste- looze ziekenverpleging, extra levens middelen, extra kolentoewijzing, enz. Zij, die om tijzordere redenen of wegens familieomstandigheden in Neder- 1 nd moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een van de in Nederlard ge vestigde SS onderdeelen, Degenen, die zich bij de SS of het Ned. legioen vrij willig melden, worden tijdens den duur van hun verbintenis vrijgesteld van den arbeidsinzet Alle verdere inlichtingen worden tijdens de keuringen verstrekt. Naar het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld is het den 7en Juni boven het eiland Russell der Salomonseilanden tusschen de luchtmacht der Japansche Marine en vijandelijke toestellen tot he vige luchtgevechten gekomen. Daarbij werden 49 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten- Voorioopig waren 6 Japan sche vliegtuigen niet op hun bases te ruggekeerd. WANNEEB VSBDÏÏISTEBHNI Heden verduisteren van 22 uur tot 5 uur 15. De maan gaat onder om 2 nur 25 en komt op 13 uur 39 (Eerste kwartier) Volle maan Vrijdag 18 Juni. Laatste kwartier Donderdag 24 Juni. Nieuwe maan Vrijdag 2 Juli. Eerste kwartier Zaterdag 10 Juli. Extra boter voor de jeugd Van 9 Jufoi t/m. 9 Juli a.s. geeft de 'bon „boter 28a" recht op' het koopeni van 250 gram boter of margarine voor personen van 4 t/m. 20 jaar. Bon „28b boter" 'geeft recht op het koopen van 125 gram boter of margarine voor kin deren beneden 4 jaar. Duor de aan wijzing van de bovengenoemde bonnen wordt thans ook het extra-rantsoen bo ter voor de 60-daagsche» periode van 10 jMei t/m. 9 Juli a.s. beschikbaar gesteld. Hoofdprijzen Staatsloterij Trekking van 9 Juni. f 10.000: 6782. f 1500: 5220. 2946, 4243, 9667, 11413, 11528x 155164, f 400: 14350, 18064, 18178, f 200: 4373, 4434, 9253, 12002, 13674, 17310, 19511. f 100: 1550, 2163, 3066, 3587, 5319, 5355, 55,74, -8087, 9851, 13527, 13761, 15486, 16024, 20066, 20303, 20959, 21964. f1000: 21029 9529,, 16607, In tegenwoordig heid van den ReichsführerSSen chef der Duitsche politie, Heinrich Himmler en den Rtfksjeugdleider Arthur Axtnann, loerden de oorloge vrijwilligers der Hitler Jugend in het verhand der Waffen SS opge nomen. Reichs führer SS en chef der Duitsche politieHimmler en Rffksjeugd leider Axmann in- specteeren de vrij willigers. floffman/Stapf I'llX 8)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1