ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BEKENDMAKING Woensdag 9 Juni '43 Telefoon ne. 32 Directenr-Adinlnlsteatenr (Adjertenüechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcefdredwUnr k 2620 A. J, DE LOOZE, Zierikzee „urTTT M, J. KOSTEN, Manhnlsstrftót, Zierikzee ao. 137677 99ste Jaarg. No. 15260 Uitgave N.V. „De Zlerikzeesohe Nieuwsbode" DE DUITSGHE BEWAPENING Goobbela en Speer spraken in het Eerlijnsche Sportpaleis Voor vele duizenden uit alle lagen van het Duitsehe volk, onder wie vooral arbeiders uit de bewapeningsindustrie, hebben Rijksminister dr. Goebbels en Rijksminister Speer verslag uitgebracht over den huidigen stand van de Duitsehe bewapening en een inzicht gegeven in houding en inspanningen van het Duit- sche volk tot bevechting van de eind overwinning in den grootsten en hard- sten oorlog der geschiedenis. Rijksminister Speer wees er in zijn rede allereerst op, dat de Duitsehe bewapeningsindustrie iets buitengewoons en geweldigs gepresteerd heeft. De Duit sehe bewapening, 200 ging hij voort, is van jaar tot jaar gestegen en heeft} in Mei '1943 op alle gebieden een record hoogte bereikt. Het is de historische ver dienste van Rijksmaarschalk Göring, ons door het vierjarenplan de grond slagen te hebben verzekerd tot instand houding en opvoering van de Duitsehe bewapeningsindustrie. Spr. wees er op, dat het succes van de opvoering der bewapeningsproductie daar om 200 verrassend was, omdat de belang rijke productiebedrijven hun nieuwe fa bricagemethoden zonder voorbehoud on der elkaar uitwisselden. Wij kunnen thans met trots vaststellen, dat wij niet alleen voldaan hebben aan den eisch van den Führer, in Februari van het vorige jaar gesteld, tot opvoering van de bewapening, doch dien eisch ten deele aanzienlijk hebben overtroffen. Hij wees op de prestaties en de houding van den Duitschen arbeider bij het her stellen van schade, aangericht door vlie geraanvallen en legde er den nadruk op, dat juist in de laatste maanden, ondanks de luchtaanvallen, op alle gebieden der bewapening geen inzinking, doch een ge stadige stijging der productie valt waar te nemen. Grondstoffenpositie Nadat Speer gesproken had over de gewaarborgde grondstof fenpositie voorde bewapeningsindustrie, vooral wat betreft steenkool, ijzer en staal, sprak hij over de energiebronnen, waarbij hij mededeel de, dat in dit jaar een groot aantal door waterkracht gedreven electriciteitscentrsa- les van grooten omvang in bedrijf geno men is en in nog grooter aantal het komende jaar ter beschikking zullen staan Vastgesteld kan worden, dat de tijde lijke beschadiging van twee stuwdammen ons wat betreft de energieverzorging niet getroffen heeft. De gedecentraliseerde or- ganiatie van onze energie-opwekking heeft het zander moeilijkheden mogelijk gemaakt nog denzelfden dag de bewape ningsindustrie de weggevallen hoeveel heden stroom weer ter beschikking te stellen. Ook de verwachting van den vijand, dat de watervoorziening van het Roergebied voor langen tijd gestoord zou zijn, is niet in vervulling gegaan. De minister gaf daarna de volgende bijzonderheden omtrent de Duitsehe in spanning op het gebied van de bewapening 1). De munitie: alleen in Mei 1943 werd 6.8 maal zooveel ton geproduceerd als het maandgemiddelde in 1941. Dit resultaat iwerd bereikt met slechts 50 procent meer arbeidskrachten, 132 procent meer ruw staal, 57 procent minder koper en slechts 2 procent meer aluminium. De productie van pantsexdoorborende munitie van 5 c.m. en meer werd van 1941 tot óp'heden met 1000 procent vergroot, die voor lichte veldhouwitsers met 1300 pro cent en voor zware kalibers met 400 procent. De maandelijksche productie van steel- en eigranaten werd van 100 op 410 proeent gebracht, die van mijnen op 1900 procent. 2). De wapens. De productie van alle geschut van een kaliber van 3.7 C.M. en hooger werd tegenover het maandgemiddelde van het jaar 1941 in Mei tot 400 pot. verhoogd. De vervaar diging van karabijnen werd de laatste vier maanden met de helft uitgebreid. Bij de snelvuur-machinegeweren van het type MG 42 werd een bijzonder schitterende prestatie bereikt. De vervaardiging van lichte veldhouwitsers kon sedert 1941 verviervoudigd worden- De productie van zware en zwaarste luchtdoel-artillerie werd sedert 1941 met 315 pet. vergroot. De productie van onze zware pantseraf- weerkanonnen, die op ondubbelzinnige wijze superieur aan die van den vijand zijn, werd in het jaar 1942 bijna verdub beld en heeft sedert Febrüari van dit jaar alleen een stijging tot 22 pet. te zien gegeven. Het aantal maandelijks ver vaardigde stukken pantserafweergeschut is van 1941 tot op heden met 600 pot, gestegen. 3). Het pantserwapen. Het totale aantal van alle vervaardigde pantsers werd verveelvoudigd. Daarbij bedraagt die toeneming der productie van lichte pant sers 1, 2 en 3, slechts ongeveer 20 pet, van het maandelijksche gemiddelde van het jaar 1941. Om begrijpelijke redenen werd het meeste belang gehecht aan de opvoering van zware pantsers van stormgeschut, van den pantser „4" en van den „Tijger''. Daarmede zijn juist de laatste maanden resultaten bereikt, die ver liggen boven datgene, wat wij van de bewapening konden hopen. Alleen de toeneming van de maandelijksche produc tie aan zware pantsers van Februari dit jaar tot aan Mei bedraagt 200 pet. Do luchtmacht De bewapening van de luchtmacht staat niet ten achter bij het succes der bewa pening van het leger. Hier werden het afgeloopen jaar talrijke nieuwe types ontwikkeld en reeds volledig in productie gebracht. Desondanks was in Mei van dit jaar het aantal der geproduceerde vliegtuigen een veelvoud boven het ge middelde van 1941. Daar echter het noe men van afzonderlijke getallen den vijand een voortijdig inzicht in de groote vor deringen op dit gebied zou kunnen geven moet hoe groot de successen hier ook zijn voorloopig afgezien worden van het bekend maken daarvan. Vervolgens ging hij in op den Duitschen uitvindersgeest, die in de wereld reeds altijd vooraanstaand is geweest, die nieuwe wegen zoekt, vindt en ook gevon den heeft. Minister Speer besprak daarna het eigen karakter van de Duitsehe bewape ningsindustrie, dat gelegen is in de ver deeling dezer industrie in tallooze, groote, middelgroote, kleine en zeer kleine fa brieken en zeide: „Wij zijn door deze verdeeling tamelijk ongevoelig voor lucht aanvallen op onze industrie". Voor die massafabricaties echter, die op langen termijn onveranderd blijven, zijn nieuwe mammoethfabrieken ontstaan. Ten slotte wees de minister er op, ;dat tot aan het volgend voorjaar de maandelijksche pro ductie wederom belangrijk opgevoerd wordt. j Bede van dr, Göbhels Na Rijksminister Speer ging Rijksmi< nister dr. Goebbels in zijn rede ter inlei ding in op de bewering van de vijanden der As, volgens welke de toestand van Duitschiand thans gelijkt op dien van 1917 en 19i8. Ik behoef, zoo zeide de minister, slechts te wijzen naar één fun damenteel onderscheid. In de genoemde jaren liepen vele vrouwen en mannen, verleid door joodsch-marxistische vijan den van volk en vaderland, uit de be drijven de straat op en weigerden door munitiestakingen hun kameraden aan het front wapens toe te voeren. Thans daar entegen kennen alle Duitsehe bewape ningsarbeiders slechts één leuze: wapens voor het front, de beste wapens in han den van de beste soldaten, opdat zij voor ons geheele volk de overwinning! kunnen bevechten en waarborgen. De zenuwcampagne van den tegenstan der maakt geen indruk op ons. Eenmaal is het Duitsehe volk, in November 1918, het slachtoffer geworden van de huichel achtige beloften van zijn vijanden. De harde les, die ons voor dit moreele falen door de geschiedenis gegeven is, is vol komen voldoende voor ons. Zulk een tra gedie zal zich nooit herhalen. Er bestaat in Duitschiand geen groep, die bereid zou zijn den vijand in de hand te wer ken. Op de nationaal-socialistische hou ding van het Duitsehe volk stuiten alle vijandelijke verleidingspogingen af. Daarom spreken wij ook niet van vrede, maar strijden wij daarvoor. Wij richten ons in onze maatregelen er op in, dat wij den oorlog onder alle omstandigheden zoolang kunnen volhouden, tot de vijand ter aarde zinkt. Dat is de onwrikbare basis en doelstelling van onze geheele oorlogvoering. Lnohtterreur De minister besprak vervolgens nader de offers, die de bevolking moet brengen ten gevolge van de luöhtterreur van den tegenstander. Onze vijanden, zoo zeide hij, vallen haar met brutaal cynisme aan in haar have, goed en leven, ten einde daarmede haar oorlogsmoreel murw te maken. Dat geven zij ook openlijk toe. Wat zij daarbij aan Duitsehe cultuur waarden vernielen, zal hun eeuwig toit schande strekken. Zij voeren oorlog tegen de houding van ons volk en doen nog nauwelijks moeite deze infame bloedter- reur een humaan tintje te geven. Wij Duitschers van heden echter behooren .niet tot het soort mensehen, dat bij een vijand, die het voorzien heeft op onze vernietiging, bedelt om ontzien te wor den. Wij weten dat er tegen de Britsch- Amerikaansehe bommenterreur slechts één doeltreffend middel is: contra terreur. Het geheele Duitsehe volk is thans slechts bezield door de eenige gedachte met gelijke munt te betalen. De duikbootoorlog De minister besprak vervolgens de ac tiviteit van het Duitsehe duikbootwapen in den strijd tegen Engeland en zeide,' dat in dezen oorlog met inbegrip van de maand Mei 1943 ruim 26.5 millioen b.r.t. vijandelijke scheepsruimte door de Duit sehe marine en luchtmacht in den grond zijn geboord. Wat dat beteekent, kan alleen hij begrijpen, die zich voor pogen houdt, dat de Duitsehe duikbpotstrijdi in KALMTE AAN HET OOSTFRONT Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakte Dinsdag bekend: Aan het Oostelijk front verliep de dag kalm. De luchtmacht bestookte in den afgeloopen nacht een fabriek doeltreffend met bommen. In het Oostelijk deel van de Oostzee schoten vaartuigen van de Duit sehe marine een gepantserde bolsjewisti sche kanonneerboot in brand. De vijand poogde gisteren het in de Middellandr sche Zee gelegen eiland Lampedusa in een snelle manoeuvre te veroveren. De ItaliaansChe bezetting sloeg den aanval af, boorde enkele landingsbooten in den grond en vernietigde de aan Land ge komen vijandelijke troepen. Snelle Duit sehe gevechtsvliegtuigen vielen een vijan delijk steunpunt in Tunesië met succes aan. Itellaansch weerm^chtjberlcht Britsche landingspoging verijdeld Het 1109e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Ter hoogte van kaap Bone hebben onze torpedovliegtuigen een beschermd konvooi aangevallen, een stoomschip, van 5000 ton in brand geworpen en een ander groot vaartuig getroffen. Een door Britsche strijdkrachten ondernomen lan dingspoging op het eiland Lampedusa werd prompt door de verdedigers afge slagen, die eenige vijandelijke vaartui gen tot zinken brachten. Het garnizoen van PantelLaria, da,t steeds met dezelfde waakzaamheid reageert op de voortdu rende vijandelijke luchtacties, heeft gis teren zes toestellen vernield. Drie vlieg tuigen werden neergeschoten tijdens ge vechten boven het eiland door Duitsehe jagers. Vijandelijke bommenwerpers vlo gen naar Messina en de omgeving van Trapani. Zij veroorzaakten gevoelige schade. Men is bezig met het vaststellen van de verliezen. Luchtdoelartillerie heeft een toestel te Messina neergescho ten en vier te Trapani. Twee daarvan kwamen bij de semafoor van St. Theo- door terecht, twee ten Zuiden van Fa- vignana. den eersten wereldoorlog met nauwe lijks 12 millioen b'.r.t. Engeland in de jaren 1917 en 19i8 aan den rand van den afgrond bracht. Natuurlijk hebben do Engelschen dat pas na den oorlog toegegeven. Gedurende den oorlog daarentegen pochten zij en de Amerikanen precies zoo als thans met den beweerden omvang van hun nieuwe schepen en betwijfelden omze cijfers be treffende tot zinken gebrachte schepen. Wat da vijand ook tot stand brengt in den bouw van nieuwe schepen, onze Cijfers van tot zinken gebrachte schepen kan hij daarmede niet inhalen. Iedere nieuwe aanvalsteehniek sleept op eenigen afstand een nieuwe lafweertech- niek achter zich aan, iedere nieuwe af- weerteChniek echter is volgens de erva ring weer de -oorzaak van een nieuwe aanvalstechniek. Dit is vooral ook waar bij den -duikbootooriog. De vijand heeft zoo vaak reeds het duikbootgevaar overwonnen verklaard en is vervolgens in korten tijd weer over tuigd geworden van het krasse tegendeel, zoodat hij eigenlijk alle aanleiding zou hebben om zeer voorzichtig te zijn met zijn prognosses. Wij wachten af De minister besprak vervolgens/de actie op het Oostelijk oorlogstooneel en con stateerde, dat het front in het Oosten hecht staat. Er gaat wederom e,em onafge broken stroom nieuwe wapens en man schappen1 uit het vaderland naar het Oosten. De inspanning van het Duitsehe volk voor den totalen oorlog is niet ver- geefsch geweest, op een goeden dag zal zij tot uiting komen; wanneer en waar, daarover mogen onze vijanden- zich het hoofd breken. Wanneer .rij erover kletsen, dat het initiatief definitief op hen ds overgegaan en de leiding jvan Duitschiand met angst en schrik afwacht, waar het zich zal ontplooien, zal de toekomst be slissen, wie reden heeft voor zulk een angst. Wij wachten af, maar in een an deren zin dan de vijand vermoedt. Goebbels besprak vervolgens d e r oil van het jodendom in de landen van den tegenstander, neerkomende op een joodsehi streven naar ide wereldmacht. Het baat, zoo zeide hij, de coalitie dier tegenstanders in het geheel niet, wan neer zij thans tracht een uifterlajkeaan passing harer opvattingen voor te spie gelen, het is voor ons slechts vleiend, dat ide Sowjets zich onder den druk van onze omvattende voorlichting ge dwongen zich ide Komintern, het instru ment hunner wereldvernieiing, m scnijin te ontbinden. Maar ide joden to: Londen en Washington jubelen te vroeg, wan neer rij meemen, daarmede het hen zoo gehate nationaal-sociailistische voorlich- ttogsgebouw te doen vallen. Reeds ziet men in alle landen steeds duidelijker in hoe de joden te werk gaan. Het baat hun in het geheel niet, wanneei} rij de parlementen en gerechtshoven ma- biliseeren ter bescherming van hun pa rasitaire bestaan. Het zal niet lang meer 4e, 5e, 12e en 19e regiment infanterie opgeroepen 0p grond van de op 29 April 1913 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehmachtbefehlshabor In den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandscke weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van offloier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 nit deze regimenten voort gekomen oorlojsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur In het „wehrmachtlager" te Amersfoort, Sonnebloemstraat 1. Het personeel van het 4e Begiment Infanterie en zijn oorlogs- enderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 14 Juni 1943, Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 16 Juni 1943, 2. Het personeel van het 5e Begiment Infanterie en zijnoorlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juni 1943. In de Friesland-kazerne te Assen: 3. Het personeel van het 12 e Begiment Infanterie en zijn oerlogs- onderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 14 Juni 1943 Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 15 Juni 1943 4. Het personeel van het 19e Begiment Infanterie en zijn oorlogs- Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 18 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de dietrihutie- stamkaart en, voer zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschiand werkende „grensgangers", voor wie een „Besoheiniguog" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs hij hun werkgever of hij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en hij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Besoheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp_ de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven, De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q, bij den stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Sondagsohe kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseineatz" in Duitschiand of in de door de Duitsehe Weermacht bezette gebieden huiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen hij dergelijke pogingen steunen. duren of ide roep om Idein schuldigel aam dit vreeselijke volksdrama zal door de geheele wereld1 gaam. Wij zullen er voor zorgen, dat deze vraag wordt be antwoord 1 Dr. Goebbels toonde vervolgens het onderscheid to de leiding van Duitseh- laiudi to ide twee wereldoorlogen. Hij con stateerde, dat ide sterke nationale lei- dtog, die Duitschiand to den eersten we reldoorlog miste, thans aanwezig is. Bijna geheel Europa, zoo gtog de minister voort, werkt to dienst van onze oorlog voering. Het zal' ook eens to het genot komen van de vruchten van onzen ge- meenschappelnjkem strijd en ijver. Ons werelddeel zal na de overwinning een machtige continentale gemeenschap vor men, bestaande uit vrije volken, die zich wijden aan idem dienst van een gemeen schappelijke groote zaak. Alleen zoo kan Europa voortleven. In het andere geval zal het to zijn atomen uiteenvallen eerp een gemakkelijke buit rijn van de anar chie en daarmede van het bolsjewisme. De minister besloot met de woorden: aan het -einde v am'dezen strijd staat onze overwinning. Onze vijanden willen het niet geloovem, wij1 zullen het hun be wijzen. WANNEEB VEEDUISTEBENI Heden verduisteren van 22 aar tot 5 uur 15. De maan gaat onder om 2 anr 03 en komt op 12 nar 33. Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. Volle maan Vrijdag 18 Juni. Laatste kwartier Donderdag 24 Juni. Nieuwe maan Vrpdag 2 Juli. Een vliegboot van de Nieuw-Zeeland- sche luchtstrijdkrachten m©t 15 personen aan boord is, naar de Britsche berich tendienst uit Wellington meldt, van een vlucht niet teruggekeerd. Arbeiders in Duitschiand Het komt' voor, dat gezinnen, waar- van de man werkzaam is in Duitsch iand, behoefte hebben aan het zenden van een dringend bericht (b.v. ernstige ziekte, overlijden, geboorte van een kind e.d.) doch door de moeilijkheden in het telegraafverkeer daartoe niet in de ge legenheid rijn. Om deze hindernis uit den weg te ruimen, heeft de Nederland,- sche Volksdienst de volgende regeling getroffen: i Gezinnen, waarvan de man werkzaam is in Duitschiand en die een dringende mededeeling aan dezen man hebben te doen, kunnen zich tot het buurtschaps- hoofd van den NVD- ter plaatse wenden, met behoorlijke adresaanduiding van den man in Duitschiand. I Na beoordeeling van het Buurtschaps- hoofd of inderdaad sprake is van een dringende en gewichtige mededeeling, zorgt het Provinciaal Kantoor er voor, dat de betreffende man op de hoogte komt van het 'bericht. Alarm bff een Duitsehe geschut- stelling aan hel Oostelijk front. In weinige seconden «8 het geschut tot vuren gereed. In looppas wordt het naar de bevolen vuur stelling ge trokken. (P.K. AhrenB I'ransofF Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1