ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BEKENDMAKING Uit Stad en Provincie Dinsdag 8 Juni '43 Telefoon no. 32 99sto Jaarg. No. 15259 Direotonr-Adminietetonr (AdvorUntieohof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoefdredaotenr K 2620 A. J. DEgLOOZE, Zierikzee Uitgave N.V. „De Zierikzeeeche Nieuwsbode" M, J, KOSTEN, ManhuisBtraat, Zierikzee Kro no. 137S77 DE INVASIE I Hier is dan eindelijk het groote nieuws, moteert u den dag even in uw zakagenda, dan kunt u hem vrijhouden. Op 22 Juni komt de invasie! Dat beweren wij niet zóó maar, om door wat lichte conver satie voor eenige verstrooiing tijdens het afwachten te zorgen. Neen, dit nieuws is authentiek, het komt daar vandaan waar men Jiet weten kan, namelijk van de overzijde van het Kanaal. De „Observer", heuseh niet maar een krant zondermeer, heeft £et „zelf" gezegd en andere Engel- sche bladen hebben het bericht overge nomen, er verder over uitgewijd. De invasie moet op 22 Juni worden te gemoet gezien! De bombardementen uit de lucht vormen zooveel als het trom melvuur, dat de stellingen op het conti nent stormrijp moet maken, u weet wel, zooals dat in den vorigen wereldoorlog, aan het Westfront, placht te geschieden. Trekt u nu niet de wenkbrauwen op, omdat u als leek in cleze bommenstrooi- erij van groote hoogte geen militair nut en '-evenmin eenigen strategischen samen hang ziet. Erkent u liever eerlijk, dat het u als burger te „hoog" gaat. Die bom bardementen dus maken ons stormrijp. Rijp, zegt u? Rijper dan rijp, totaal1 murw. Welnu, daarop volgen eenvoudig de infanteristen, die worden langs de kusten aan land gezet, en het grbote spel kan.beginnen. Nog steeds is het, dat begrijpt u, de Engelsche pers, die aan het woord is; die heeft natuurlijk „inside information" gelijk dat heet. Men beschikt ginds bo- veudien over een invasie-vakman, die sinds twintig jaar in deze .aangelegenheid gespecialiseerd is. Waar die deskundige al die jaren aan zijn plannen gewerkt en praktisch ermee geoefend heeft, is ons als leeken weerom een raadsel, maar generaal Noce is een geboorte-aandeel in Uncle Sams onbeperkte -mogelijkheden. Eén ding, het moet ons van het hart, blijven we, ondanks de volheid van in formatie waaruit de Britsche pers ons blijkbaar kan voorlichten, een te betreu ren leemte vinden. „Het" komt op 22 Juni, maar..... van welk jaar? Op een 22en Juni de „Brusseler Zeitung" herinnert er aan, werd de Duitsch-Fransche wa penstilstand gesloten. Dat was in 1940. 'Op een anderen 22en Juni, ditmaal in 1941, begonnen de Duitschers den oor log tegen Sovjet-Rusland. Een derde 22e Juni zou nu voor hen Cannae, Carthago en Sedan in éénen moeten zijn? Het valt een beetje zwaar, het te gelooven..... Maar we hebben den datum genoteerd en we kijken er nu dagelijks den kalender op aan. Misschien doet men zulks in leidende Duitsche militaire kringen ook wel, en dat in vol ledige gemoedsrust. Want indien men op de krachtproef zich volledig heeft voorbereid, gelijk het Duitsche opper bevel en geen enkele voorzorg heeft ver onachtzaamd, dan kan men zich zonder bezwaar zulk een arbeidspauze gunnen. Tenslotte nog een vraag. Zouden er veel menschen zijn in Nederland, die op een invasie hier, langs onze eigen kus ten, durven hopen? Die de zon zoovele malen in het Westen in het water heb ben zien duiken, dat zij meenen dat deze toch wel eens één keertje, al was het alleen maar om hal te plezieren, vandaar zou kunnen opgaan? VERWILDERING Met ontsteltenis heeft men in Nederland voor een tiental jaren kennis genomen van de ten hemel schreiende toestanden onder de Sovjet-Russische jeugd. Men las van de duizenden daklooze en verwilder de kinderen, die stelend en bedelend langs de modderige wegen van de Sovjet- Unie zwierven, een door en door verdor ven, zedeiooze en tuchtlooze horde. Men las met afgrijzen hoe de Sovjet-macht- hebbers in sommige gevallen deze kinde ren levende aanklachten tegen een onmenschelijk regiem door speciale politie-afdeelingen lieten omsingelen en als dolle honden afmaken met machine geweren. En men zeide: Zooiets gebeurt hier nooit! Zooiets gebeurt hier nooit, zei men tien jaar geleden. Thans zegt men: Zoo erg als in de Sovjet-Unie is het hier nog niel..... Zóó erg is het inderdaad nog niet. Maar wanneer men de lummelende, ste lende en snoepende jeugd in de groote steden gadeslaat, wanneer men de klach ten hoort in politioneele en onderwijs^ kringen, wanneer men verneemt hoe steeds meer jonge meisjes, kinderen meestal nog, zich ©vergeven aan ontucht en in steeds grooter aantal opgenomen moeten worden in klinieken en zieken huizen, dan vraagt men zic'h met steeds grootere ongerustheid af, waarheen dit alles moet voeren. Het is vooral de groote verwildering, de toenemende onzedelijkheid van de jeugd, welke steeds bedenkelijker vormen aanneemt. In de z.g. „vrije" jeugdherber gen, kampeer zolders op boerderijen of tot slaapgelegenheid ingerichte voorma lige kippenhokken o.a. het beruchte kampeercentrum van „Moeder Jans" in Soest spelen zich toon eel en af, welke met geen pen te beschrijven zijn. Meisjes en jongens van vijftien tojt achttien jaar brengen hier den nacht door op een wijze die elke beschrijving tart en de taal, die door deze kinderen wordt uitgeslagen, Zou een door de wol geverfden dragonder doen blozen. Deze toestanden zijn niet schromelijk overdreven; het relaas op de dagelijksche persconferentie van een bekenden jeugd leider, die in een van deze kampeercentra verzeild was geraakt, spreekt voor zich zelf. Wij weten nu allen wel, dat wij in abnormale tijden leven, dat in duizenden gezinnen elke binding verloren is geraakt en dat er een onverbrekelijke band be staat tussohen oorlog en erotiek. Maar ieder zal ook beseffen, dat in de2e toe nemende verwildering van de jeugd ge varen Jiggen, die misschien niet direct merkbaar zijn, maar over eenige jaren van des te grooter beteekenis zullen worden. Wij staan, ieder op zijn wijze, aange treden voor den strijd tegen het commu nisme. Bij dezen strijd mogen wij echter niet blind zijn voor het ontzettende ge vaar \^an een steeds nihilistischer wor dende jeugd. Het bolsjewisme immers, dat thans met behulp van de bajonetten buiten Europa wordt gehouden, Zou hierdoor vroeg (of laat door een achterdeur weer kunnen binnenkomen. I 11 1 1 -M—y. r DE SOVJETWAPENFABRIEK GORKI AANGEVALLEN Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag het volgende mede: Aan het Oostelijke front verliep de dag afge zien van levendige gevechten aan het Koebanbruggehoofd, kalm. In het gebied ten Noordwesten van Krimskaja sloegen Duitsche en Roemeensche troepen ver scheidene vijandelijke aanvallen af. In den afgeloopen nacht heeft een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen opnieuw wapenfabrieken in de stad Gorki aan den middenloop van d,e Wol ga aangevallen. Er ontstonden groote branden in de fabrieksinstallaties en de benzineopslagpIaatsen. Twee vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. DE STRIJD IN DEN £OEBAN Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelde Maandag het volgende mede:.. Vijandelijke aanvallen aan het Koebanbruggehoofd en ten Zuiden van het Ilmerimeer werden met succes afge slagen. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen op nieuw de industrie van de stad Gorki: aangevallen. Bij goed zicht werden tal- rijke voltreffers geplaatst op de fabrieks- installaties van het belangrijke bewape- ninéscentrum. Eén vliegtuig wordt ver- J mist. De luchtmacht bracht voor de kust van Kaukasië 2 vijandelijke motortorpg- dobooten en een duikbootjager tot zin- ken. J)en 5en en 6en Juni werden aan het Oostelijk front 83 sovjetvliegtuigen vernietigd. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren in seheervlucht voor den oorlog belangrijke doelen in de havenstad Eastbourne met zichtbaar succces aangevallen; Italiaansch weermachtsbericht Luchtaanvallen op diverse plaatsen Vlootstrijdkrachten hebben het eiland Panttllaria beschoten, dat ook door de vijandelijke luchtmacht herhaaldelijk en hevig werd gebombardeerd. Vijandelijke luchtaanvallen op La Spezzia en plaatsen in de provincie Cagliari eisehten ©enige slachtoffers en veroorzaakten beperkte schade. In den loop van den dag werden tien vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Tijdens een luchtaanval op onze eilanden in de Egeïsehe Zee viel een vijandelijk vliegtuig, door het afweer geschut getroffen, brandende in zee. Luchtstrijd boven de Middell. Zee Het 1108e 'communiqué van het Ital. hoofdkwartier luidt: In de Middellandsche Zee werd een vijandelijke duikboot door eenheden de^ Kon. Marine tót zinken gebracht, Meer- motorige vijandelijke vliegtuigen hebben Messina, Reggio di Calabrië en andere! minder belangrijke plaatsen aan de straat van Messina gebombardeerd. Onze ja gers bonden den strijd aan met een formatie en schoten 4 viermotorige toe stellen neer; een vijfde toestel werd door het vuur der luchtdoelartiUerie vernield. Ook gisteren was Pantellaria het doel van herhaalde luchtaanvallen, tijdens wel- |ke 7 (vliegtuigen door jagers en de ver dedigingsbatterijen werden vernield. In een gevecht met Duitsche jagers verloor de vijand twee bommenwerpers. Drie van onze vliegtuigen Zijn niet van de opera ties van dien dag teruggekeerd. Na de oflicieele orming der arbeide- ontspanning» vérbliü&ft te Valkenburg brachten de talrjjhAutoriteiten, o.w. de leider van het Nederlcndtch Arbeidsfront, BJ, Woudenberg, een bezoek aan de grotten. Het gezelschap bfj de ^eeuwige drupf. (C.NP/W. P. Zefjlemaker Pb) Belangrijk voor de In Sept., Oct., Nov. en Dec. geboren mannen van den jaarg. 1920 Morgen (Woensdag 9 Juni 1943) moeten zich alle in de maanden Sept.. Oct.. Nov. en December van het jaar 1920 geboren mannen overeenkomstig den in dit blad gepubliceerden oproepop het be voegde arbeidsbureau, resp. het bevoegde 'bijkantoor van 9—12 en" van 14—16 uur, persoonlijk aanmel den, waarbij zij het ingevulde aan meldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens' moeten medebrengen. De distributiestamkaart moet mee gebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte gersonen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkge vers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de bepa lingen der verordening of trachten deze te ontduiken". Tegomoetbomingsbeehit Het Ned. Arbeidsfront heeft, teneinde de verzorging der gezinsleden van hen, die in Nederland of in het buitenland in Europa werk aanvaard hebben, in be tere banen te leiden, in overleg .met de Departementen van Sociale Zaken en Fi nanciën, een regeling ontworpen, welke ïnet terugwerkende kracht van 3 Mei j.l. af in werking treedt. Financieele te gemoetkoming kan krachtens bovenbe doeld besluit verleend worden aan be woners van het bezette Ned. gebied, n.l. aan Nederlanders. Nederlandsdne onder danen, vreemdelingen en statenlooZen, voor zoover langer dan drie jaar in Nederland woonachtig. Voor Zoover be doelde categorieën na 21 Juni 1940 ar beid in Nederland of in het buitenland- hébben aanvaard, kunnen Zij voor de navolgende tegemoetkomingen, die blij kens de bepalingen van het besluit noch loon noch ondersteuning ingevolge de Ar menwet zijn, in aanmerking komen: Soc. toelage; Overbruggings|g!el'd; Klee- dingsstoelage; Verteringsgeld en Reiskos- tentoelagie^ Tuinbouw in bet Oosten Niet alleen groentenkweekers, waaraan In mijn bekendmaking van 29 April 1913 heb ik bevel gegeven, dat de laden der vroegere Nederlandscbe weermacht in k^gegevangensohap teruggebracht moeten werden Naar ik verneem ie de opvatting verspreid, dat de door mij ter aanmelding opgeroepen pereoren tij niet-aarmelding in het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwaohten hebben. Bit is een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het volgende Wie zich niet aanmeldt overtreedt mijn bevel van 29 April 1943 en hoeft zich voor den krijgsraad te verantwoorden wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgene het Dnitsche militaire strafwetboek de zwaaiste straffen staan. Der Wehrmachtbefehlsbaber in den Niederlanden, FE. CHEISTIANSEN, General der Flieger. ^momenteel de grootste behoefte is, k'un- *^^^Zich een bestaan in Oost-Europa ver werven, doch ook naar andere groepen van tuinders, zooals fruitkweekers, boom- kweekers. zaadkweekers, bloemisten, vei- lingpersoneel en fruitverwerkers is thans vraag, terwijl ook imkers en pluimvee houders plaatsing kunnen vinden. Zeer zeker zijn de omstandigheden, waaronder de tuinders in Oost-Euröpa werken, niet gemakkelijk en geldt voor velen hunner, dat zij „pioniersarbeid" ver richten, doch zij weten er zich door te slaan en houden vol om zich een be staan te verwerven en een nieuwe toe komst te bouwen. Deze pionierasrbeid en djt pp'bouwwerk biedt veel belangwek kends en leerzaams en bezit voor vriju wel allen iets aantrekkelijks. De meeste kweekers in Litland, Litauen De meeste kweekers in Letland, Litauen en Oekrajina zijn afzonderlijk werkzaam, wel in groepsverband ingezet. Er, 'Zijn o.a. dezer dagen een 12-tal groenten- kweekers uit verschillende Nederland- sche tuinbouwcentra vertrokken naaf" een bedrijf in de nabijheid van Riga. En-^ kele tuinders verzochten na een verblijf, v&n eenige maanden in het Oosten reeds om overkomst van hunne familie. (N.O C.) VERSCHILLENDE BERICHTEN Bezoldiging burgemeesters In de' Staatscourant van 4 dezer is opgenomen <een regeling inzake de be zoldiging van burgemeesters. De bezol diging varieert van f 1200—1600 voor ge meenten tot en mtet 500 inwoners, tot f 25.000 voor gemeenten mét gemeenten met meer dan 750.000 inwoners. 9 Indien voor een klasse, waartoe ieen gemeente behoort, een minimum- en een maximum'- bezoldiging is vastgesteld, wordt het minimum genomen bij een diensttijd van minder dan twee jaren. Het maximum wordt bereikt door vier periodieke verhoogingen na een diensttijd van 2, 4>, 6 o# 8 jóar. Boven de bezoldiging, ontvangen de burgemeesters voor kinderen beneden 18 jaar een toelage van 3 pet. met teen minimum van tijdelijk f 150 en een maxi mum van f 216 per kind per jaar. Voor het genot van ambtswoning Wordt op de bezoldiging een korting van 12 pet. toegepast. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 April 1943. Er is slechts één oplossing Op grond van goed bloéd en groot© kwaliteiten zullen wij een plaats inne men in het nieuwe Europa. Zeker, maar voor niets en zoo van« zelf gaat dat niet. Wij Nederlanders zul len ons die positie moeten veroveren en komen dan volkomen logisch op de plaats, die we waard zijn. Zie naar onze Lewis, de vakvereenigingsleider, heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Was hington meldt, zijn besluit bekend ge maakt. den mijnwerkers de hervatting van den arbeid aan te bevelen. Lewis heeft hiervan schriftelijk mededeeling ge daan aan Ickes. den minister van bin- nenlandsche zaken. De nieuwe bank biljetten van tien en vijf en twintig gulden, welke tfj- dclfjk door de Nederl. Bank in omloop zullen wordtn gebracht, in verband met eenige vertraging in den aanmaak van nieuwe bank biljetten. (C.N, F./Notice Pax s mannen aan het Oostfront, zij zwammen niet, maar pakken aan en offeren zoo noodig zelfs hun leven. Voor zichzelf? Neen, voor u landgenooten, opdat gij zult leven, gij en het vaderland. Stort op: giro 432100, verzorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Ontslagsn burgemeesters Onmididellij|k ingaand ontslag is ver leend aan L. Looy, als burgemeester van Alblasserdam;. jhr. V. P. A. Beelaerts/ van Blokland als burgemeester van Ba- •rendrecht; K. de Boer als burgemeester van HardinxVeld; Th. P. J. Eisen als burgemeester van Naaldwijff; C. J. v. d. Hoeven als 'burgemeester van de Lier; H. A. C. Banning als burgemeester van Leidschèndam; mr. W. M. Oppedijjk van Veen als burgemeester van Workum en F. W. Steenhuisen als burgemeester van Tietjerksteradeel. ZIERIKZEE. Benoemd tot lid van den Dijkraad van de Waterkeering van den Calamiteuzen Leendert Abrahampolder, als vertegenwoordiger van het Water schap Oud- en Nieuw Noord-Beveland, M. de Regt Marsz. te Kats; lid van den Dijkraad voor de Waterkeering van den Calamiteuzen Vlietepolder, als vertegen woordiger van het Waterschap Oud- en Nieuw Noord-Beveiand, G. M. F. Bom te Wissekerke. KERKWERVE. Burgerlijke Stand over Mei. Geboren: 3. Jacob, Z. van B. A. /Huigens en S. A. Schools; 9. Maatje Wilhelmina, d. van C. J. Viergever en N. van der Wekken. Gehuwd: 5. Corne rs Hanse, 28 j. j.m., en Anna de Ru ij- ter, 22 j. j.d, ELLEMEET. Dezer dagen slaagde voor het diploma ziekesverpleging, onze oud- dofpsgenoote mej. W. de Glopper, thans te Amsterdam. BROUWERSHAVEN. Burg. Stand over Mei. Geboren: 1. Beschier, z. v. Simon Wouwe en Kommertje van der Veer; 1. Maria Cornelia Adrians, d. v. Paulis Pimmelaar en Martina Adriana de Moor; 1. -Marina Geertje, d. v. Johannes Roe land van der Wekken en Geertje van der Klooster; 29. Abraham, z. v. Abraham van den Hoek en Jannetje Cornelia Duin- houwer; 30. Pieter Tonis, z. v. Johannes Cornelis Jonker en Kornelia Janna Maria van As. Gehuwd: 5. Jan van Nieuwenhuijze, 24 j. (van Zonnemaire) en Marina Wage- maker, 27 j. Overleden: 6. Jan Beeke, 68 j., eehtg. van Wilhelmina van de Vaate; 25. Pieter .Stoei, 71 j., ongehuwd. OUD-VOSSEMEER. Burgerlijke Stand over Mei. Geboren: Hendrik Pieter, z. van P. v. d. Houten en H. v. d. Boo gaard; Elisabeth, 'z. van J. A. van Loen- hput en C. v. Oevelen; Antony Willem, z. van J. J. Quist en C. v. Overwelf Gehuwd: J. Steijn, 45 j., en J. M. A. Ooms. 45 j.; C. A. Hommel, 30 j., en J. M. Schoep, 26 j. Overleden: Wilhel mus. 10 jm.-, z. van C. A. Boogaart en J. Theuns; Adriana C., 2 m., d. van J. Jobse en H. J, C. Bolier; Joanna M. Roeijers. 85 wed. van J. Ooms; An- thonie Lindhout, 78 j., echtg. van A. C. Blanfort. Ingekomen: C. L. van Geel van Nieuw- Vossemeer; M. Lindhout van Poortvliet; J. Steijn van Hoedekenskerke; W. A. C. Withagen van Halsteren; H. W. Was- sink van Eist. Vertrokken; J. Goud zwaard van Bergen op Zoom; A. Meijer- Herfst van Haarlem; J. J. Stoutsjesdijk naar Zierikzee. m ST.-MAARTENSDIJK. Woensdag j.l. viel het ongeveer 8-jarige zoontje van dhr. Gakeer (wonende onder Stavenisse) van een zwaar met aardappelen geladen wa gen, waarbij een der wielen over één zijner beenen reed, waardoor dit li chaamsdeel zoo goed als verbrijzeld werd Het slachtoffer werd in het ziekenhuis te Bergen op Zoom opgenomen. THOLEN. Burg. Stand. Geboren: Leen dert, z. v. C. J. de Korte en H. A. Hout; Aaltje Pieternella, d. v. G. de Kok en J. P. Vinje. De vangsten van bot waren weer niet hoog, zoodat slechts weinigen een zoodje fijne Thoolsehe bot konden mach tig worden. Door de zeer hooge prij-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1