ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 Juni '43 TeI«foos no. 32 Kroctonr-Admüilit«ta^(Ad7orUnüoohsf) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdrodaotonr K 2820 1 I TTÏImAMA tff TT A Tl «AM M V J aÜ M, J, KOSTEN, Nanhulcstraat, Zlerikz» Giro no. 137677 99»te Jaarg. No. 15258 Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" ImjiUJIHIi—.mu ll. III i »i .......inw BBazMiiMBUJUoui i ia w in iiannai iaWi»iiaiwawM—tm TOESPRAAK VAN DEN PAUS Waarschuwing tegen luchtoorlog De Paus heeft hij een ontvangst van de kardinalen der curie, die hem op zijn naamdag hun gelukwenschen kwamen aanbieden, een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat ook in dit jaar zijn naamdag valt in een tijd, die de ge-/ heele wereld met zorg en angst vervult. Met groote zorg, zoo zeide hij, slaat de kerk de verlenging van den oorlog gade. De Paus verklaarde zich tot taak te hebben gesteld, de menschen te herin neren aan hel pad van waarheid ten red ding. Daarbij heeft hij voor alle volken slechts gedachten van vrede en niet van ergernis. Nadat de Paus gewag had gemaakt van hetgeen hij had gedaan voor de kleine staten, die door hun geografische of geo-pol-tieke positie in het conflict tusschen de groote mogendheden waren verwikkeld, sprak hij over „den onver,- biddelijken wedloop tusschen actie en represaille" in den luchtoorlog. Hij leg de er den nadruk op, dat hij sedert dien aanvang alles heeft gedaan om de oor logvoerenden te bewegen tot eerbiedi ging van de wetten der mensdhelijkheld in den luchtoorlog. Ten bate van allen acht hij zich verplicht nogmaals daaraan te herinneren. ,.Het is", zoo zeide hij, „niet overbo dig de cultuurwereld er waarschuwend op te wijzen, dat zij zich langs een afgrond van nameloos ongeluk beweegt". De Paus besloot zijn rede met denwensch „dat uit de ruïnis van den haat een nieuwe wereld moge verrijzen, waarin alle naties als zusters elkander erken nen en eendrachtigvoorwaarts gaan op den weg van het goede". (DNB) De arbeid in den strijd voor Europa Bede commissaris-generaal Schmidt Op een bijeenkomst van het Neder- landsche en Duitsche Arbeidsfront te Utrecht gehouden, heeft, na de reeds gemelde rede van den Arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg, ook comm.-generaal Schmidt het woord gevoerd. De2e herinnerde er aan, dat wij een jaar geleden den stichtingsdag van het Nederlandsche Arbeidsfront konden vie ren. Als nationaal-socfólisten zijn wij in dit land gekomen, aldus zeide hij, en op grond van de verantwoordelijkheid heb ben wij getracht, ook hier in Nederland, een nieuwe arbeidsgemeenschap op" soci alen en nationalen grondslag tot stand te brengen. Thans in den strijd, moeten wij het gebied, dat door onze voorvaderen be bouwd en gevormd is, of er nu dorpen, steden, boerderijen of fabrieken op staan, verdedigen tegen de horden van het Oos ten en de gangsters van het Westen. Zoo staat gij als socialen voorman met uw Betreibsführer schouder aan schouder. Gij draagt de verantwoordelijk heid ook voor den komenden tijd, Zop groeit de groote Germaansche lotsge- meenschap. Zoo staan thans reeds in de Duitsche bedrijven Duitsche, Nederland sche, Noorsche, Deensche-.en Vlaamsche arbeidskameraden. Nederlanders en Duitschers kunnen op hun gemeenschappelijke verrichtingen trotsch zijn. Als in dezen gr ooien lotsstrijd de Duitsche arbeidskameraad het geweer grijpt, is het rechtvaardig en billijk, dat zijn Nederlandsche 'kameraad den hamer ter hand neemt en de vrijgekomen plaats van den arbeid inneemt. Men kan daarom bij den arbeidsinzet niet van een deportatie spreken, maar het gaat hier om een oorlogsnoodzaak, die geworden is uit de Europeesche lots- gemeenschap. De eene neemt het geweer, de ^ndere den' hamer ter hand. Zoo pntstaat uit den arbeidsinzet een groote prestatie- en lotsgemeensc-hap. Zoo zal het Nederlandsche volk moeten 1 begrijpen, dat het met het Duitsche volk lotsvèrbonden is. Duitschland voert den corlog» opdat jodendom en kapitalisme i vernietigd en verpletterd wordën- Arbeid voor Duitsche instanties Verbetering van loenen en arbeidsvoorwaarden Het NAF meldt: Met ingang van 1 Juni treedt een nieuwe regeling van lo,on- en arbeids voorwaarden in werking voor werkers in dienst van bouwondernemingen, wel ke werkzaam 'zijn ten behoeve van de Duitsche weermacht en het Duitsche bur gerlijke bestuur hier te lande. De nieuwe regeling beteekent voor de belanghebbenden een aanmerkelijke ver betering. De verbeteringen, welke t'hans verkregen zijn, omvatten o.a. een her ziening van de loonen voor de in Zee land werkende arbeiders, door het bren gen van deze provinciën van de vierde naar de derde Ionnklasse. Hiermee zijn de bezwaren opgeheven, welke velen, uit hoogere loongebieden afkomstig, ten aan zien van het loon in Zeeland oudera vonden. Vakkundige grondwerkers, zijn in de nieuwe regeling geplaatst in de 2e toongroep, waadroor hun werk thans als die van „geoefende" werkers wordt ge waardeerd. Als belangrijke sociale be paling geldt dat alle ondernemers ver plicht zijn aan de arbeiders wekelijks bij het loon een vacantiebon te verstrek ken. Voor de jeugdige arbeiders wordt door de nieuwe regeling bereikt, dat de loonen, welke een bepaald percentage bedragen van die der volslagen arbei ders, do,or een verhooging van dat per centage die loonen dichter naderen, ter wijl het volle loon thans reeds op' 23- jarigen leeftijd (voorheen 25-jarigen leef tijd) zal zijn bereikt.' Er is een nieuwe ver lieslijs t van de Amerikaansehé legerstrijdkradhten gepu bliceerd-. Daarin worden de totale ver- liezen sedert het uitbreken van den oor log gesteld op 86.852; hiervan zijn 60.419 mannen der landstrijdkrachten en 26.433 mannen der marinestrijdkrachten. Churchill is, naar de Engelsehe berich tendienst meldt naar Engeland1 terugge keerd. Verder wordt meegedeeld dat Churchill van Gibraltar uit een bezoek' heeft gebracht aan den Amerikaanschen generaal Eisenhower te Algiers en Gi- raud en de Gaulle heeft bezocht. WLASSOV'S PLANNEN Manifest aan de volken van de Sovjet-Unie Een diplomatieke correspondent van het Internationale Informatiebureau publiceert bijzonderheden over de ideeën en den strijd van Wlassov. Hij schrijft; bekrom pen of kwaadwillige critici mogen trjoost putten uit hun bewering dat Wlasso-vs „bekeering" te plotseling is gekomen om! overtuigend te zijn hoe deze voor malige boerenzoon uit het gouvernement Nisjni Nowgorod en latere corpscbm- mandant, die in Juli 1942 in Duitsche gevangenschap raakte, van een partijlid tot een vijand van het bolsjewisme ge worden is, heeft hij zelf in een ,open brief' uiteengezet, die op groote schaal in het bezette gebied in het Oosten en daarbuiten is verspreid. Hij zegt daarin: „In dezen tijd, nu ik mij door de .omsingeling van den tegen stander heb heen gevochten en bijna een maand lang mij in bossc'hen en moeras sen verborgen heb gehouden, rijst voor mij in al haar grootte de vraag: moet het bloed van het Russische volk nog langer vergoten en deze oorlog in het belang van het Russische volk voortgezet worden? Waarvoor vecht het Russische volk? Ik kwam tot het heldere inzicht, dat het Russische volk door het bolsje wisme in dezen oorlog is gedreven voor de belangen van vreemde mogendheden, /van de Anglo-Amerikaansche kapitalisten. Engeland is steeds een vijand van het Russische volk geweest, het heeft er altijd naar gestreefd ons land te ver zwakken en afbreuk te doen. Maar in den dienst van Anglo-Amerikaansche belan gen zag Stalin de mogelijkheid voor de verwezenlijking van zijn plannen voor de wereldheerschappij, daarvoor ketende hij het lot van het Russische volk aan dat van Engeland. Hij stortte het Rus sische volk in den oorlog en bracht bet in namelooze ellende, want de ellende van dezen oorlog is het toppunt van het ongeluk, dat de volken van ons land 25 jaar lang onder bolsjewistische heer schappij hebben doorgemaakt". In dit besef heeft luitenant-generaal Wlassov den weg tot samenwerking met Duitschland gevonden, die thans heeft ge leid tot de vorming* van een „bevrij dingsleger", waarin alle Russische ele menten samenkomen, die in den gemeen- schappeiijken strijd tegen het bolsjewis me ook de mogelijkheid voor een nieuwe Russische "toekomst zien. Luitenant-generaal Wlassov, die intus- schen vele reizen heeft gemaakt naar het bevrijde 'gebied in het Oosten en naar bet front, waarbij hij ook in de streek van Smolensk is geweest, heeft zijn opvattingen neergelegd iii een spe ciaal manifest aan de volken der Sow- jet-Unie, waarin hij zegt: „Het Russische volk is door de bondge- nooten van Stalin aan de Anglo-Ameri kaansche kapitalisten verraden. Deze plu tocraten willen niet alleen hun eigen huid redden door millioenen Russische men schen op te offeren, neen, met steun van het bolsjewisme strekken zij thans de handen ook uit naar de rijkdommen van ons vaderland en zij hebben met Stalin geheime overeenkomsten gesloten- Duitsch land daarentegen strijdt niet tegen het Russische volk, maar slechts tegen het bolsjewisme. Het nationale Duitschland van Adolf Hitler heeft zich de nieuwe ordening van Europa zonder bolsjewisten en kapitalisten toit taak gesteld en in dit nieuwe Europa zal ieder volk de plaats krijgen welke het toekomt. De plaats van het Russische volk in de Europeesche* volkengemeenschap zal afhangen van de mate van medewerking aan den strijd tegen het bolsjewisme. Talrijke formaties van het Russische bevrijdingsleger zijn reeds met suöces in actie gekomen in het achterland of aan het front". WATERSCHAP „SCHOUWEN" Woensdagmiddag vergaderde het wa terschapsbestuur van Schouwen onder voorzitterschap! van den heer S. J. Gast. Afwezig de heeren van Gittens, Gerrit sen en van Putte. Na opening der ver gadering werd het nieuw gekozen hoofd ingeland, de heer J. der Weduwen, be- eedigd en geïnstalleerd. De voorzitter herdacht het overlijden van 'hoofdinge land de Vrieze, die van 1933 zitting in deze vergadering had en wien ide be langen van*het waterschap ter harte gin gen. Het salaris van den 'heer J. Rotte werd met f 200 verhoogd en art. 3 a van de verordening regelende de sala rissen in verband daarmede gewijzigd. Aan het personeel, genoemd in de ver ordening op' de jaarwedden, werd ïeen duurtetoeslag van f 250 verleend, ingaan de 1 Jan. f943, welke toeslag Zoolang de huidige toestand duurt zal worden gehandhaafd. Bij de discussie kwam nog het waterpassen, dat door den' Cultuur- Teehnischen Dienst zal geschieden ter sprake, waarvoor f1500 op de b'egroor1 ting is uitgetrokken. De waterbouwkun dige ambtenaren zijn voor dit werk ter beschikking gesteld, welke zullen water passen onder leiding van een technicus van den C.T.D. De voorziening van den vooroever van den Sdhalkwijknol, bij de Kloosternol (Scharendijke) vormde de hoofdschotel van deze vergadering. Deingenieur gaf, 'bij de kaart een technische uiteenzetting' van den toestand ter plaatse, waar ver diepingen voorkomen van 9, 8, 7 en 6 M. Drie stukken zullen daar moeten, wor den gezonken, totaal groot 12840 M2„ waarvoor 8988 ton stortsteen benoodigd is. Het heele werk wordt geraamd op pl.m. f 120-000? De heer Panny maakte de opmerking dat misschien veel voorkomen had kun nen worden, wanneer er eerder gepeild was. De voorzitter antwoordde, dat men wel wist, dat de vooroever ter plaatse niet vooruitging, maar er mocht niet ge peild worden. Thans is overal gepeild, behalve vo.ór den Langendijk. Het werk dient te worden uitgevoerd en kan voor loop ig gefinancierd worden uit de be grooting. In de Sept.- of Dee.-vergade- ring i7-\al een voorstel komen om voor bedoeld werk een leening aan te gaan. Het bestuursvoorstel werd daarop zon der stemming aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer van den Bout de aandacht op het instand'i houden der Schouwsche paling. Hij gaf het bestuur in overweging zich hierover in verbinding te stellen met de Ned. Heidemaatschappij. De ingenieur deelde mede, dat een tweetal pachters zelf de kwestie reeds ter hand hadden genomen, teneinde de palingstand hier weer op peil te brengen. Hierop volgde sluiting. Koloaaadl Duitich apoorweggeachut be- veiligt Europa. Munitie voor een der itukken wordt overgenomen. \P.K MUller DVjR Pax Belangrijk voor de in Mei, Juni, Juli en Aug. geboren mannen van dert jaarg. 1920 ^.Morgen (Dinsdag 8 Juni 1943) moeten zich alle in de maanden' Mei, Juni. Juli en Augustjus van het jaar '1920 geboren mannen overeenkomstig den in dit blad gepublieeerden oproep op het be voegde arbeidsbureau, resp. het bevoegde 'bijkantoor van 9—12 en van 14—16 uur, persoonlijk aanmel den, waarbij 'zij het ingevulde aan meldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen- De distributiestamkaart moet mee gebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd die Zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingspliehtigen en werKge* gers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de bepa lingen- der verordening of trachten deze te ontduiken". VERSCHILLENDE BERK3HTEN Nieuwe burgemeesters Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justie heeft benoemd: mr. K. J. D. J» Folkerts, Den Haag, tot burgemeester van Arkel en Kedichem; den heer F. H. Th- Wetjens te Venlo tot burgemeester vah Baexem; den heer J.'Franssen te Obbicht tot burgemeester van Merkelbeek; den heer W. M. Tonnon te Utrecht tot bur gemeester van Driebergen-Rijseniburg, en iden heer M. Broere te Enkhuizen, tot burgemeester van Enkbuizen. Onder boomstam gedood Bij ide houtzagerij van den heer J. Meijer te Heemse bijl Hardenberg wenden boomstammen van den wagen bespannen met een paard afgeladen. Plotseling sloeg het paard op hol, hetgeen tot gevolg had, dat een zware stam van den wagen gleed en neerkwam' op het hoofd van, den 30-jarigen gehuwden zoon van d:en eigenaar van de houtzagerij', den heer H. Meijer, die op slag werd gedood. Do onbekende winnaar Dat men zich doorgaans niet bewust is van zijn geluk, blijkt uit hetgeen zich dezer dagen voordeed te Amersfoort. Daar deed een inwoonster tijdens de schoonmaak van de huiskamer plotseling de verrassende ontdekking, dat haar man sedert weken reeds zonder het te weten eigenaar was van den hoofdprijs van f 10.000, die bij de laatste premietrekking van de Winterhulploterij 1942 was uit geloot. Hoewel in het bezit van de trek- kingslijist, hadden man noch vrouw de moeite genomen, de uitgelote nummers eens met de bewaarde loten te vergelij ken, tot het oojgenblik waarop de vrouw op het punt stond een en ander op te ruimen. Dat haar verbazing groot was, laat zich begrijpen. 4 3-2-1-0-0 Luister niet naar de praatjes van hen die beweren dat het bolsjewisme zoo. erg niet is. Zij misleiden u of ze weten niet beter."Vraag eens aan de mannen van het legioen Nederland hoe de Sowjet- republiek er uit ziet en wat voor toe standen da,ar heerschen. Hoe diep ge zonken de bevolking is, aan wiat voor ellende deze mensehen reeds jarenlang bloot staan. Een kleine kliek duivelsohe 1 onmensbhen, ontstaan uit de poelen van het ongelukkige Russische rijk, buiten de algemeen© verwarring uit en dienen nu onder het mom van wereldrevolutie slechts hun eigen vuige doeleinden. Ne derland, ontwaak. Gij kunt u niet ver lagen tot* het barbarendom, nihilisme, atheïsme en anarchie. Meldt u aan en zet u in tegen het communisme. Stort teven op giro 432100 verzorgingsfonds van het vrijwilïigers-iegioen Nederland. Duizend flesschon drank gestolen In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben inbrekers uit een pakhuis aan de Oude Haven te Hilversum ten nadèeie van hotel Gooiland 50 kisten, inhoudende ruim 1000 flessohen genever, wijn, cognac, likeur en andere alcohol houdende dranken gestolen. De buit is blijkbaar per vrachtauto vervoerd, welke, vermoedelijk in den nacht twee ritten heeft moeten maken om alles te kunnen wegsleepen. De waarde van het gestolene bedraagt f 10.OÖ0. De Franscbe regeering heeft medege deeld, dat de Fransche vloot in Alexan- drië gezwicht is voor den Engelsch-Ame- kaanschen druk. De manschappen hebben volgens een telegram uit Engelsehe bron hun. aansluiting bekend gemaakt. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtui gen heeft, naar het D.N.B. verneemt, op 30 Mei aan de Zuidkust van Engeland gelegen haven Torguay aangevallen. Er werden treffers geplaatst in de stad en in de haven en hevige branden waarge nomen. Bovendien werden stellingen der luc'htdoelartillerie met de aan boord zijnde wapenen aangevallen. Vier vlieg tuigen zijn .van dezen aanval niet terug gekeerd. WANNBEB VEBDUISTEEEH t Heden verduisteren van 22 uur tot 5 uur 15. De maan gaat onder om 2 unr 3 en komt op 12 nur 33. Eerste kwartier Vrpdag 11 Juni. Volle maan Vrijdag 18 Juni. Laatste kwartier Donderdag 24 Juni Nieuwe maan Vrydag 2 Juli. KERKNIEUWS Geref. Kerk. Dr. J. vail Lonkhuyzen f Hier te lande is, naar de „Standaard" meldt, bericht ontvangen, dat Dr. J. van Lonkhuijzen, em. pred. van de "Geref, Kerk van Z i e r i k z e e, in den ouderdom van 69 jaar te Grand Rapids is over leden. Dr. v, Lonkhuijzen werd in 1899 predikant bij de Geref. Kerk van Wilnls, vanwaar hij in 1902 naar Aarlanderveen vertrok. Daarop werd 'hij gedelegeerd in de Holl. kerken van Argentinië. In 1908 keerde hij in ons vaderland terug en in 1909 werd hij predikant te Rijswijk (Z.H.) In 1911 werd hij beroepen, te Grand R^pids, welke standplaats hij -in 1918 met Chicago verwisselde. In 1928 kwam hij in Nederland terug en werd 18 Nov. 1928 predikant te Zierikzee. Deze kerk heeft hij gediend tot aan zijn eme ritaat in 1939. ONDERWIJS Johanna Westerman f In den ouderdom van 76 jaar is over leden mejuffrouw Johanna Westerman, oud-lid van ide Tweede Kamer, een zeer bekende figuur in de vrouwenbeweging en in onderwijskringen. 'Van 1921 tot 1933 heeft zij voor de liberale staatspartij deel uitgemaakt van de Tweede Kamer, waar in het' bijzonder onderwijskwesties haar belangstelling hadden. Van haar verdere functies noe men wij ihet bestuurslidmaatschap en voorzitterschap van de vrouwengroep van de liberale staatspartij. RADIONIEUWS De voordraclitcnrsiis van den Omroep De voordrachtcursus „Jeugd idiraagt voor", die onder leiding van Adriaan van Hees door den Nederlandschen om roep was georganiseerd, is een succes geworden'. Vier en twintig meisjes en jongen/9 tusschen 14 en 21 jaar waren uitverkoren oon aan de wedstrijden ito' de studio op Hemelvaartsdag deel te nemen. Zij wa ren voortgekomen uit de ruim 3750 jon gelui die den cursus hadden gevolgd en zij- mochten de besten worden genoemd van de 386, die waren toegelaten tot de zestien gewestelijke voorwedstrijden, die in twaalf plaatsen in alle deeleix van ons land zijn gehouden. De vier 'en twintig deelnemers, die o twee dagen de gasten van den Neder- i andschen omroep waren, zaten des avonds aan een maaltijd aan, waarbijl de prijzen werden uitgereikt. ALIe krachten van Japan moeten ge concentreerd worden op de productie van oorlogsmateriaal, levensmiddelen en den aanleg van- tramsportwegen, zoo heeft minister-president Tojo verklaard. Gezien den ernst van den huldigen toe stand is het ook noodzakelijk, naar Tojo verklaarde, alle niet rechtstreeks (niet den oorlog in verband staande betoogingen en maatregelen zoo veel mogelijk ach terwege te laten. i Generaal Ezio Rosi', tot dusver chef .van den generalen staf van het Italiiaen- sche leger iis van zijn ppst ontheven en benoemd tot bevelhebber van een leger groep. Tot Chef van den generalen staf van het leger is generaal Mario Roata, benoemd. Voorts is legergeneraal I Alfredo Guzzeni' op 30 Mei benoemd tot bevel hebber van een legergroep. Een overzicht van de lammeren- markt, welke des Maandaga te Gro ningen wordt ge houden. (C.NF. Folkera Pax a)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1