ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BEKENDMAKING Ült Stad en Provincie Woensdag 2 Juni '43 Telefoon no. 32 Directeur-Administrateur (Adrertentiechef) w8arin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 A. J. DE LOOZE, Zierlkzee Uitgave N.V, „De Zierikzeesche Nieuwsbode" Hcafdredaoteur k 2620 M, J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierlkzee 99ste Jaarg. No. 15255 Giro no. 137677 A.S. DONDERDAG (HEMEL- VAARTSDAG) ZAL DE NIEUWS BODE NIET WORDEN UITGE GEVEN. ONS BUREAU IS DIEN DAG GESLOTEN. C---—'I sa DE LUCHTOORLOG TEGEN OPEN STEDEN Op een winteravond van het jaar 1871 hield Bismarck in zijn hoofdkwartier een bijeenkomst met een aantal generaals, onder wie zich ook een Amerikaan be vond, ten einde het vraagstuk te gespre ken, of het tot het doel van een oorlog voering kan en mag behooren, de on schuldige burgerbevolking van een vijan delijk land te treffen, een bloedbad on der haar vrouwen en kinderen aan te richten en aldus, zoo mogelijk, het einde van een oorlog te bespoedigen. Men ziet het, dat dit vraagstuk, dat thans de geheele wereld bezighoudt, niet nieuw is, do>ch reeds uit de vorige eeuw dateert. Bismarck liet toen alle deel nemers van de conferentie aan het woord en allen waren eenstemmig in de ver- - klaring, dat elke oorlogshandeling, die verder gaat dan het gerechte doel (na melijk de gewapende macht van ...den vijand), niet alleen onzedelijk maar ook volkomen nutteloos is, omdat zij geen enkel militair effect heeft. Slechts een der deelnemers zoo lezen wij in de „Messaggero" zette een geheel ander standpunt uiteen. Deze deelnemer was de Amerikaansche gene raal Sheridan, dien de regeering te Washington als waarnemer naar het Pruisische hoofdkwartier had gezonden. Met een flinke dosis flegma verklaarde hij, dat het dooden van onschuldige bur gers een dubbel voordeel heeft, omdat dan de vijandelijke soldaten den moed verliezen bij de gedachte aan het leed van hun gezinnen en de vijandelijke staat in zijn doen en laten gehinderd wordt. De geschiedenis 'pleegt zich vaak te herhalen. Wat 70 jaar geleden zoo' cy nisch door een Amerikaanschen generaal verkondigd werd, wordt thans dioor de Britten en Amerikanen nog cynischer in praktijk gebrachtde totale oorlog tegen ongewapende mannen, vrouwen en kin deren. MeedoogenI'Qos bombardeert men open steden van groote 'hoogte, vuurt men met mitrailleurs op de vluchtende burgers in de straten, werpt men ont plofbaar speelgoed af, dat voor de kin deren is béstemd, vernielt men de cul tuurschatten en valt men zelfs hospitaal- schepen aan. De reactie van de wereld heeft niet op zich laten wachten. Vooral in den Iaatsten tijd £ijh er tal van stemmen opgegaan, niet in het minst uit de neu trale landén, die een dergelijke oorlog voering als onmenschelijk bestempelen en de bedrijvers daarvan als schenders van de soldateneer brandmerken. Het schijnt, dat men dit zelfs in Enge land begint in te zien, te meer, omdat men daar represailles vreest en in de eigen bladen kan lezen, dat deze moor den, op de burgerbevolking gepleegd, toch niet het resultaat van de oorlog voering knunen beïnvloeden. Vroeg of laat moest Churchill uiteinde lijk met deze reactie van de wereld opinie „rekening houden. Hij heeft dit thans gedaan en plompweg de verant woording op rekening van Duitschland Engeland tracht de wereld in dezen Feuilleton 65 door Frank van Falekeuoort Hij bedekte haar mond zoo onstuimig met kussen, dat ze haast geen adem meer kon halen. O, Huug, lievert, hijgde ze tusschen z'n kussen door, —ik stik bijna en je drukt me zoowat dood. O, je weet niet, hoe gelukkig je me maakt. En toen barstte ze in tranen uit. Hugo liet haar verbaasd een oogenblik dos en zag een nietig vrouwenfiguurtje zenuw schokkend snikkend voorover gebogen met de handen voor het gezicht. Maar lieveling, zei hij, toen hij eindelijk zijn spraak weer terugvond, waar huil je nu om? Even glimlachte ze door haar tranen heen. 'tls niets Huug, alleen maar zenuwen, omdat je me zoo gelukkig hebt gemaakt. Hij sloeg z'n arm weer om haar heen en trachtte haar te kalimeeren. Ik was al bang, dat ik je in mijn onstuimig' heid pijn had gedaan. Weldra was ze uitgehuild en dat had haar opgelucht. De spanning, die hij in zijn onwetendheid had veroorzaakt, had deze reactie ten gevolge gehad. Hij droogde haar lachend de tranen, nam haar op en ging zelf in de stoel zitten, oorlog veel wijs te maken, vooral als het om een schuldvraag gaat, die Enge- land's prestige in het geding brengt. Doch deze beschuldiging van Churchill zal bij niemand ingang vinden: de Ame rikanen en Britten behoeven hun eigen bladen maar na te slaan, om den Brit- schen premier hier op een beluste leugen te betrappen. Deze bladen melden, dat de Britten in den nacht van 11 op 12 Januari 1940 hun bommen op de stad Westerlandt, op Sylt,, lieten vallen, terwijl de eerste Duitsche bom eerst twee maanden later 18 Maart 1940 op een stuk lucht doelgeschut van de Orkney-eilanden te rechtkwam. De Britten bombardeerden het eerst en namen een stad tot doelwit, de Duitschers volgden eerst twee maan den later en mikten op een luchtdoel geschut. Dit verschil in tijd en methode is essentieel. 1 Sinsdien hebben de Britten geleide lijk het aantal bomaanvallen op open steden opgevoerd, totdat Duitschland na maandenlang gewaarschuwd te hebben tot de vergelding overging. En zelfs nu nóg moet een essentieel verschil ge constateerd worden in den luchtoorlog van beide landen, terwijl de Britsche vliegers van groote hoogte, zooals wij .in Nederland zelf ervaren hebben hun bommen lukraak op de burgerbevolking laten regenen, dalen de Duitsche bom menwerpers in duikvlucht dicht boven de doelen, die voor de' oorlogvoering van b§lang geacht worden. Als Churchill nu op deze feiten, die ■hem herhaaldelijk door de neutrale pers verweten worden, zooals dezer dagen nog een der Zweedsche bladen deed, slechts kan antwoorden met een brutale door geen enkel feit gestaafde ontken ning, kunnen wij veilig de conclusie trek ken, dat de reactie van de wereldopinie hem te machtig begint te worden. Ontkennend heeft hij schuld bekend. Duitsche cultuurschatten door terreuraanvallen verwoest Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Attlee, de plaatsvervangende Britsche minister-president, Verklaarde op 27 Mei in het Lagerhuis, dat het onjuist was te zeggen, dat de luchtaanvallen op Duitsch land lukraak geschiedden! Zij zijn alleen op militair belangrijke doelen gericht. Hiertegenover wordt van bevoegde Duitsche Zijde verklaard, dat de lucht aanvallen op Duitschland in werkelijk heid bijna zonder- uitzondering gericht waren op de woningen van de burger bevolking, op vrouwen en kinderen, op ziekenhuizen, scholen, kerken en de cul tuurmonumenten, die de geheele mensch- heid tot nu toe heilig en onschendbaar achtte. Een opsomming van de belangrijkste vernielingen binnen de grenzen van het Duitsche Rijksgebied bewijst onomstoio- telijk de misdadige bedoelingen van d,e Britsch-Amerikaansche bomcommando's en zijn Joodsdie opdrachtgevers. Door de tot dusver uitgevoerde ter reuraanvallen werden tot en met 25 Mei 1943 in het Duitsche rijksgebied 191 scho len vernield, 920 scholen zwaar bescha digd, 108 ziekenhuizen vernield, 231 zie kenhuizen zwaar beschadigd, 133 kerken vernield, 494 kerken zwaar beschadigd. Behalve het ontelbare aantal particu liere woningen, dat vernield of zwaar beschadigd werden, vielen talrijke onver vangbare cultuurmonumenten, die afzon derlijk niet eeps allemaal opgenoemd kunnen worden, aan de Engelsc'h-Ameri- kaansche terreuraanvallen ten offer. terwijl hij haar als een kind op z'n schoot nam. Gelukkig en tevreden vleide ze zich tegen hem aan. M'n prinsesje, zei hij zacht, je moest eens weten, hoe gelukkig ik niu ben. Ik zou inlet meer huiten je kunnen). En ik iniet buiten jou, Huug. En nu kan iik je meteen een mooi, onbezorgd leventje verschaffen, want een promotie beteekent ook salarisverhoo- ging. Alleen moeten we ons huisje nog bekleeden en meubileeren. Plotseling zat ze rechtop en keek hem verschrikt aan. O Huug, begon ze. - Wat is er, meid? Maar we kunnen nog lang niet trouwen, wamt Waarom niet? Wel, ikiik heb haast geen geld Blozende, als schaamde ze zich dit te bekennen, kwam het' er uit. Een oogen- blik dacht ze aan haar vroeger leven. Wat zou de trotsche boer Tannines en kele jaren geleden gezegd hebben, indien zpo'n gewone meesterknecht van een drukkerij de hand van z'n dochter ge vraagd zou hebben! Waarschijnlijk zou hij 'den pretendent gezegd hebben, dat hij misschien net genoeg verdiende voor haar kleeding. Tamimes-state gold .immers voor de rijkste boerderij van heel Gro ningen? En mu moest de dochter van dezen boer nog geen jaar nadien als gewone boerenmeid vertellen, dat ze geen cent bezat. Wordt veruolgïl). Voorts verneemt het D.N.B. van bevoeg de zijde, dat op den vastberaden strijd- wil en de gebalde kracht van Duitschj- land en zijn bomdgenooten een aanslag op het leven en' de cultuur van de Euro- peesche volken te pletter zal slaan. Het uur der wrake zal komen. Voor de ge rechte straf zal geen poging tot ontken nen den vijand meer kunnen redden. DE STRIJD IN DE KOEBAN Havensteden in Engeland aangevallen 31 Mei. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag bekend: De vijand heeft gisteren de aanvallen op het Koeban-bruggehoofd niet voort gezet. Van het overige Oostelijke front wordt, op een eigen succesvolle aanvals- actie bij Weiisj na, slechts* activiteit van verkennings- en stoottroepen gemeld. Bij een aanval va» een formatie Sovjet bommenwerpers op een Duitscih ko^vo.oi in de Zwarte Zee werden idoor jaeht- vliegers qn vaartuigen der marine alle i negen aanvallende bommenwerpers neer- geschoten. In totaal verloren de Sovjets gisteren 74 vliegtuigen, zeven eigen toe- stellen worden vermist. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vie len havensteden aan de Zuidoostkust van Engeland aan en wierpen bommen van groot kaliber op voor de oorlogvoering belangrijke installaties. In het gebied van de Middellandische Zee vernietigde het luchtwapen op 29 en 30 Mei dertien vliegtuigen, waaronder verscheiden zware bommenwerpers. Bij' gewapende verkenning op vérren afstand boven den Atlantisch en Oceaan werd een vrachtschip van 4900 brt. door een luchtaanval tot zinken gebracht en een viermotorig Britsch vliegtuig tijdens 1 een luchtgevecht neergeschoten. KALMTE AAN HET OOSTFRONT j Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: Aan het Oostelijk front verliep de dag, met uitzondering, van plaatselijke ge- vechtsaeties aan het Koébanbruggehoofd, over 'het algemeen kalm. Stérke forma ties van de luchtmacht vielen bols je wis- tisohe tanks en formaties infanterie aan in het gebied ten Westen van Krims- kaja en bestookten met goed suctees bat. terijsteHingen en aanvbersteunpunten van den vijand in den central-en en Noor- lijken sector van b&t Oostelijk front. Die bolsjewisten verloren gisteren 51 vlieg tuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. In het MiddeHandsche Zee-ge bied vernietigde de luchtmacht gisteren 8 meer-motorige vijandelijke vliegtuigen. Een formatie zware Duitsche gevechts vliegtuigen bombardeerde in den afge- loopen nacht het havengebied van Souz'a Een Duitsche duikboot boorde op den Atlantischén Oceaan een vijandelijk koop vaardijschip van 8000 brt. in den grond. Itallaansch weermachtsberlcht Bommen op Napels Het Italiaansche weermachtbericht van Maandag luidt: Formaties vijandelijke vliegtuigen heb ben gisteren een groot aantal bommen geworpen op ,de stad Napels, idle haar zeventigsten aanval te doorstaan kreeg, alsmede op plaatsen op Sardinië en in de provincies Foggia, Bari en Potenza. Te Napels werd gevoelige schade aan gericht aan Apenbare geb'ouwen. Er wer den daar 6 viermotorige vliegtuigen neer geschoten, drie door onze jagers, een door Duitsche vliegtuigen en twee door luchtdoelartillerie. Tijdens iden aanval op het eiland Pantellaria verloor de vijand nog negen toestellen, die door de lucht doelartillerie werden getroffen. Een toe stel viel in zee door het optreden van onze jagers. 1 t Tijdens de in dit bericht genoemde aanvallen zijn de volgende slachtoffers gevallen: 58 dooden en 351 gewonden te Napels, 5 dooden en 10 gewonden in verschillende plaatsen op Sardinië. Na opruiming van het puin en door den! dood van enkele ernstig gewonden is het aantal slachtoffers van den vijan delijken luchtaanval pp Civita VecChia gestegen -tot 295". Ten vervolge op de op 29 April 1913 in de dagbladpere gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachtbefehlebaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandscbe weermaoht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstplichtig sn reserve-personeol beneden den rang van officier van het regiment jagers en alle in de jaren 1939 en 1910 uit dit regiment voortgekomen oorlogeonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1910 in werkelijken mili tairen dienst was. Bsdoeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachtslager" te Amersfoort, Zonnehloemstraat, sn wel Degenen, die geboren zijn in de jaren 1921 tot on met 1915 op 3 Juni 1913 -, degenen, die geboren zijn in de jaren 1911 tot en met 1901 op 1 Juai 1913, op beide dagen tusschen 3 en 12 uur. Het dienstplichtig en reserve-porsoneel heneden den rang van officier van het eerste regiment infanterie en alle in de jaren 1939 en 1910 uit dit regiment voort gekomen oorlogeonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1910 in werkelijken militairen dienst was. Bedeeld personeel moet zich melden in de Frieslandkazerne te Assen en wel degenen, die geboren zijn in de jaren 1921 tot en met 1915 op 3 Juni 1913 -, degenen, die geboren zijn in de jaren 1911 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie- stamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangerB", voor wia een „Bescheinignng" (verklaring van onmisbaarhoid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen on hij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven, De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten molden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hnn het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleonen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, o q. bij den stationschef, van het station van vertrek, KLEEDING, Voor zooveel mogelijk uniform, anders hurgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich.op 25 Mei 1913 voor den „Arbeitseineatz" in Duitschland of in do door de Duitscho Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden, Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlsbaber in den Niederlanden, of zich op andsre wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. In Spanje heerscht sinds eenige da gen reeds een zomersche hitte, zooals sinds lang in dit jaargetijde niet meer is voorgekomen. De hoogste temper a tu- ren in de schaduw waren Zaterdag te !Madri 32 gr., te Cordoba en Huesca 37 graden. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 1 'J.ujni. Aanvoer 1530 st. vee, w.o. 2 paarden, 2 veulens!, 58 scha pen, 655 runderen, 136 nucht. kalveren!, 91 graskalveren, 65 'biggen, 236 bokken en geiten en 235 zuiglammeren. Prijlz'en per sluk: melkkoeien f 1375, 1150, 975; kalf koeien f 1325, 1100, 975; vare koeien f825, 725, 625; vaarzen f750, 650, 475; pinken f 575, 475, 375; aanvoer melk koeien iets grooter, handel redelijk, prij zen eerste kwaliteit, iets stijver, verder goed prijshoudend'; vare koeien, aanvoer matig, handel goed, prijzen constant; vaarzen en pinken, aanvoer als vorige week, handel vlot. prijzen stabiel. Nieuwe Zeeptonnen aangewezen Tot en met 30 Juni geeft bon „Alge meen 578" van de bonkaart voor voe dingsmiddelen en de bon „V Eenheids- zeep" van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op het koopen van een stukje van 24% of 28 gram luc'btgevulde eenheidstailetzeep 40 of 57 o/ohetzij op het koiopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheids- toiletzeep 14, 15 of 21 o/o, hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram 'droge vuile wasoh. Bon „Algemeen 579" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „V Wafch- poeder" van de kaarten, uitgereikt aan kinderen beneden acht jaar geven voorts tot en met 30 Juni a.s. elk recht op hét koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, *of op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile waséh. De met „V Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van één stuk van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep van oude samenstelling. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Van.' 1 Juni 1943 to.t en met 30 April 1944 geven die m'et „12 FK" gemerkte bonnen der kookkaarten voor vaste brand stoffen „U 115", .recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van anthraciet en fabrieks- turf. Die duizenden Nederlanders, die in de NSKK hebben dienstgenomen, Zijin thans tot een regiment samengesteld en voor- loopig in Frankrijk gestationeerd. Een: tweede regiment, dat in de Sovjet-Unie zal dienst doen, wordt op' het oogenblik opgesteld. WANNEER VERDUISTEREN I Heden verduisteren van 22 uur tot 5 unr 80. De maan komt op 6 uur 11 en gaat onder om 22 nar 10 (Nieuwe Maan) Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. Volle maan Vrijdag 18 Juni. Laatste kwartier Donderdag 24 Juni. ST.-PHILIPSLAND. A,s. Vrijdag 4 Juni hoopt ds. v. d. Berg van Krabbendijké voor de Ger. Gem. alhier om half S een predikdienst te houden. Emeritaat De predikanten ds. J. W. Boogaard te Hurwenen en ds. J. J. Meijer te Enk huizen gaan dit jaar met emeritaat, nu zij hun 40 dienstjaren hebben volge- maakt Ds. Boogaard is van 1920 tot 1931 predikant geweest te Burgh en ds,. Meijer van 1903—1909 te Noordgouwe. ZIERIKZEE. De Provinciale vergadering van het Groene Kruis zal dit jaar te Goes worden gehouden en wel op Dinsdag 15 Juni as. De met „12 verlichting" en „31 ver lichting" gemerkte 'bonnen der petroleum- kaarten resp. S 108 en S 208e geven van 1 Juni as. af tot nader te bepalen da tum recht op het koopen van één rant soen kaarsen (300 gram). Benoemd tot leden van den DSjk- raad voor de waterkeering van den Ca- Iamiteuzen Vlietpolder, als vertegenwoor. De mantchapptn van den Nederl Landwacht z$n Zondag beüedigd. Een overzicht ttfdent de plechtig heid (C.N.F.I J. Zeyle- maker Pax t)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1