ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LANDWACHTRECRUTEN BEEEDIGD BEKENDMAKING Dinsdag 1 Juni '43 Telefoon no. 32 Directeur-Aamlnlstratenr (Advertentiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredaotroj, K 2620 A. J, SB LOOZE, Zierikzee nit».— w tt tv. mi..v-j.» M. J. KOSTEN, Manhnicetraat, Zierikzoe Uitgave N.V. „Se Ziorikzeeeche Nienwehode" 99ita Jaarg. No. 15254 Giro no. 137677 A.S. DONDERDAG (HEMEL- 1 VAARTSDAG) ZAL DE NIEUWS BODE NIET WORDEN UITGE GEVEN. ONS BUREAU IS DIEN DAG GESLOTEN. p -«-sasaas j 15 SGHEPEN VERNIELD Het opperbevel der Weermacht deelde Zondag mede Aan het Oostelijke front van het Koe- baribruggenhoofd en in het gebied van Lissitsjansk ondernam de vijand plaatse lijke,. door krachtig artillerievuur gesteun de aanvallen, die fn den tegenaanval af geslagen werden. Een operatie tegen 'bols jewistische benden achter den centralen frontsector werd niet succes beëindigd. De ingesloten 'bendengroepen werden ver nietigd en 74 kampen met groots voor raden en talrijke wapenen buitgemaakt. Van de rest van het Oostelijke front wordt geslaagde actie van eigen stoot- i troepen gemeld. Vaartuigen der marine, gébruikt voor de jacht op duikbooten, brachten in de Finsche Golf een Sovjet- I duikboot- tot zinken. I Formaties vijandelijke vliegtuigen vielen gisteren o.verdag de Bretonsche stad Ren- nes en eenige steunpunten aan de Atlan tische kust aan en bombardeerden in den afgeloopen nacht verscheiden plaat sen in West-Duitschland. Voor een deel werd vrij groote schade aan gebouwen aangericht. De bevolking, vooral te Wup- pertal. leed verliezen. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten werden 57 vij andelijke vliegtuigen, voor het meeren- deel viermotorige, neergeschoten. Vier eigen jachtvliegtuigen gin'gten verloren. Zjware Duitsche gevechtsvliegtuigen, be stookten in den afgeloopen nacht op- nieuw het havengebied van Bizerta. Onze successen, 'behaald bij het giste ren gemelde gevecht van Duitsche bewa kingsstrijdkrachten met een formatie Brit- sChe motortorpedoboOiten, 'Zijn nog aan zienlijk grooter gebleken. In totaal ver loor de vijand 5 motortorpedobooten, 2 andere werden zwaar beschadigd en ge raakten in brand. Er werden gevangenen gemaakt. j Onze duikbooten hebben de laatste da gen in het Noorden en Zuiden van den Atlantischen Oceaan zeer zware gevech ten met konvooien geleverd, waarbij onze dappere duikbootbemanningen niet zeer moedigen aanvalsgeest en groote verbit tering streden. Hierbij brachten zij 15 schepen met een totalen inhoud van 90 duizend ton tot zinken. ItallaanschweermacMsberlcht Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt: Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht hommen van zwaar en middelbaar kaliber laten vallen op de haven van Bizerta. Het eiland Pantellaria is herhaaldelijk door de vijandelijke vliegtuigen aangevallen. 12 dezer vliegtuigen werden door (le luchtdoelbatterijen neergeschoten. Ook San Antioco en de omgeving van Cag- liari werden gebombardeerd, zonder dat schade van beteekenis werd aangericht. Het afweergeschut haalde twee vliegtui gen neer. In een luchtgevecht met onze jagers stortte bij Trapani een Spitfire neer. - j WEGBEREIDERS DER TOEKOMST Er zijn ongetwijfeld talrijke overeen komsten tusschen de Nederlandische Oost- Compagnie, kortweg N.O.C. genaamd en de compagnie, die voor meer dan drie eeuwen Werd opgericht en twee eeuwen lang een der voornaamste instellingen 'hier te lande is geweestrDe compagnie, die de stichtster van een imperium werd' en waarvan de vlag met de dooreem- gestrengelde letters V.O.C. over alle zeeën werden gedragen. Tusschen de N.O.C. en de V.O.C. (be staan jpiunten van overeenkomst. Niet al leen in de bijna gelijkluidende afkorting, doch ook in o(pzet en doei. Zelfs de1 omstandigheden, -waaronder beide licha men werden opgericht, de moeilijkheden, waarmede zij in het begin te kampten! hadden, komen merkwaardig overeen. Het groote verschil tusschen beide compagnieën is echter in het doel .der, instellingen gelegen. De „Ileeren Zeven tien", de bestuurders^ der V.O.C., zagen in de eerste plaats haar het materieel gewin. Het landsbelang en de kolonisa tie kwamen in de tweede plaats. Dat desondanks Nederland door de V.O.C, machtig en groot geworden is, ligt daarom meer aan den kolonisatie- geest. de stoutmoedigheid, durf en on- PLECHTIGHEID IN DEN BOSCH De manschappen van de Ned. Land wacht, hoewel deel uitmakend ven een territoriale verdedigingsorganisatie, zul len als politieke soldaten mede de wegbe reiders zijn voor de groot Germaansehe Weermacht, die eens de Germaansehe levensruimte zal beveiligen en beseher men. „Zij legden een eed af op den Führer en-verbonden zich daardoor met hem, die het aanzien van Europa voor eeuwen zal veranderen. Zij werden daar door opgenomen in de ondeelbare strijd gemeenschap van alle nationaal-socialis- ten, die slechts êén gemeenschappelijk lot en 'één gemeenschappelijke overwin ning kent. Deze gedachten vormden het hoofd- schema van de redevoeringen, die Mus- sert, de Rijkscommissaris en SS gruppen- führer Rauter Zondagmorgen in de Koning Willem I-kazerne te Den Boscn hébben gehouden ter gelegenheid van de beëediging der eerste land wachtr eer uten op den Führer. Redo van Mussert Mussert ving zijn rede aan met te herinneren aan de gebeurtenissen der Mei-dagen 1940, hoe de Duitschers hier binnen moesten vallen om de Germaan sehe levensruimte te beveiligen tegen aan vallen van buiten, en de regeering naar Londen vluchtte met alle gevolgen van dien. Hoewel zij haar werkzaamheid schijnt te willen voortzetten door van daaruit op te hitsen reden waarom thans de radiotoestellen in beslag moesten worden genomen gevoelde hij zich medever antwoordelijk voor de toekomst .van Europa en hij sprak nogmaals hoewel deze soms veraf schijnt zijn vertrou wen uit in de totstandkoming eener broe derschap van volkeren. Europa moet on aantastbaar worden. Eerst dan zal er vrede komen. Daarom verheugde hij er zich over, dat Nederlanders er bij geweest zijn in Sta lingrad en in Tunesië. Nadat hij als taak der manschappen den afweer van een eventueelen aanval van het Amerikanisme had genoemd, dankte hij de Duitsche kameraden, die hen thans opleiden tot soldaten. Hun een politieke instelling bij te brengen noemde hij een deel van zijn taak als Leider van de Beweging en van ffet Nederland- sche volk. Met betrekking tot den eed op den Führer herinnerde hij aan den eed van trouw, dien hijzelf in December 1941 in diens handen aflegde. De eed, dien velen der manschappenop hem, Mussert, heb ben jfgelegd, legt dan ook in geen enkel opzicht ietslin den weg aan dien, welken zij. thans j afleggen als soldaat. Nadat Mussert qeze gelofte van trouw en gehoorzaamheid tot in den dood aan den Führer en dei door hem aangewezen leiders had toegelicht, verzocht hij aan den regimentsadjudant den mannen den tekst voor te zeggen. Terwijl twee groepen van vier mannen namens het geheel dien eed op de sabel aflegden, zegden zij allen de gelofte na. Redo Rijkscommissaris De Rijkscommissaris, hierna het woord nemend, noemde deze gelofte een beken tenis tot den Führer en diens werk, dat van historische beteekenis is. Een beken tenis tevens van politieke soldaten tot de levensvormen, die hij ons als leid-ster voor de toekomst heeft gegeven. Hij dankte ide mannen voor hun kloek besluit, genomen op een oogenblik, dat richting geeft aan eeuwen. Op zulk een oogenblik leidt geen compromis tot het doel. Men zou daarmee het oude toch niet behouden en het nieuwe tevens niet vinden. Vooral legde hij er den nadruk op, dat de man nen door deze gelofte zijn opgenomen in de ondeelbare kameraadschap van strijdende nationaal-socialisten, wier zege er eene gemeenschappelijke is, die één band hebben, de trouw aan den Führer. SS-Gruppenführer Rauter wees ér op, dat de Ned. Landwacht is een territoriale verdedigingsorganisatie ter afweer naar buiten zoowel als naar binnen. Hij hoop te echter, dat zij nimmer zou behoeven op te treden met betrekking lot binnenland- sche politieke aangelegenheden. Daarom ook juist had hij den Reichsführer-SS verzocht, haar op te stellen binnen het raam der Waf f en-SS. Hij herinnerde aan de honderden in Waffen-SS en Legioen, die aangroeiden tot duizenden, en sprak dienovereenkom stig den wensch uit, dat de honderden hier aanwezige manschappen hun korps evenzeer mochten zien aangroeien. Voorts schetste hij hun hetgeen Duitsch- land na den wereldoorlog heeft meege maakt en hij zeide aldus te kunnen aanvoelen, wat het beteekent, een oor log te verliezen. Duitschland echter richt te zich op in dapperheid, trouw en ge hoorzaamheid aan Adol fHitler. Ook van de mannen van de Landwacht verwachtte hij een revolutionnaire geestesinstelling. De ,kapei besloot de plechtigheid met het spelen der volksliederen. Hierna on derhielden de autoriteiten zich nog ge- kruimen tijd met de commandanten van i de opleidingsschool. dernemingslust der/Nederlanders dan aan het 'beleid der Heeren Zeventien. De N.O.C. daarentegen legt den nadruk op de landsbelangen en het welzijn van ons geheele volk. Zij wil -den nog altijdl sluimerenden kolonisatiegeest wakker roe pen in ons geslagen volk en zij doe$ een hartstochtelijk 'beroep op de karak tertrekken, die de Nederlanders altijd 'be zeten hebben en steeds zullen bezitten: Durf en ondernemingsgeest. Over deze boeren en visschers is reeds) veel bericht, weinig echter over de hand werkers. En toch ligt in het Oosten een 'bijna unieke kans voor honderden vak lieden, die durf en energie hébben en een vasten wil om te slagen in het leven. De Ostwerk Oekraine, de maat schappij, die den werkdienst Holland te Rowno heeft overgenomen, zoekt Ned. handwerkers en ambachtslieden, die zich blijvend hier willen vestigen. Eén jaar moeten zij in diens£ van deZe Maat-i schappij 'blijven op arbeidsvoorwaarden en tegen een loon, die in alle opzich ten uitstekend zijn, waarna zij zich als zelfstandig vakman kunnen vestigen en een bedrijf of werkplaats kunnen ope nen in een land met ongekende -moge lijkheden. Bovendien kunnen Zij hun ge zin naar het Oosten laten overkomen. Reeds hébben de eerste, door de N.O.C. uitgezonden vaklieden een eigen bedrijf kunnen stichten en dit aantal-groeit met «den dag. De oude pioniersgeest leeft nog altijd in ons volk, niet alleen bij de boe ren en visschers, maar ook bij de hand werkers en ambachtslieden. Wanneer eenmaal de geschiedenis van de N.O.C. geschréven zal worden, dan zal blijken, dat ook deze groep', precies als vóór drie eeuwen bij de V.O.C., tot de waar devolste en onmisbaarste elementen be hoort. zonder welke' geen kolonisatie mo gelijk is. Belangrijk voor de in Sept., Oct., Nov. en Dec. geboren mannen van den jaarg. 1924 „Morgen (Woensdag 2 Juni 1943) moeten zich alle in de maanden Sept..Oct., Nov. en December van 'het jaar 1924 geboren mannen overeenkomstig den in dit blad gepubliceerden oproep op het be- vroegde arbeidsbureau, resp. het bevoégde 'bijkantoor van 9—12 en van 14—16 uur, persoonlijk aanmel den, waarbij zij het ingevulde aan meldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distributiestamkaart moet mee gebracht. worden. De werkgevers zijn verplicht de to,t aanmelding verplichte personen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hébben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te bétalen. Aanmeldingsplichtigen en werkge- gers maken zich strafbaar wanneer 'zij handelen in strijd met ide bepa lingen der verordening of trachten deze te ontduiken". ONDERWIJS Schoolschriften op den bon Er is door het Rijksbureau voor papier per 1 Mei j.l. een regeling vastgesteld welke bepaalt dat een deel van de ter beschikking le stellen hoeveelheid papier voor de vervaardiging v,an schoolschrif ten, gereserveerd moet worden voior on derwijsdoeleinden en slechts mag wor den geleverd tegen inlevering van bon nen welke de belanghebbenden kunnep aanvragen. Deze bonnen worden uitge reikt aan de gemeentebesturen of ,aan de scholen rechtstreeks, die hierop schriften bestellen ter uitreiking aan de leerlingen Wanneer de leerlingen zelf de leermid delen aanschaffen, worden z.g. enkel bonnen uitgereikt. Het resteerendte kwan tum, dat uiteraard niet groot is, mag door den handelaar vrijt worden ver kocht. Er moet dan op deze schriften de aanduiding „bonloos verkrijgbaar" voorkomen. f LfH Ten vervolge op ie op '29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van den Wehrmachthefehlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in- krijgsgevangenschap van de voormalige Nederiandsche weermaoht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen Het dienstplicbtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van bet regiment jagers en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekomen oorlogeonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken mili tairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in hot „Wehrmachtslager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1916 op 3 Juni 1943 degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tuBsoben 3 en 12 nur. Het dienstplicbtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van bet eerste regiment infanterie en alle in de jarea 1939 en 1940 uit dit regiment voort gekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelijken m litairen dienst was. Eedoeld personeel moet zich melden in de Frieslandkazerne te Assen en wel degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 191S op 3 Juni 1943 degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 4 Juni 1943, op beide dagen tusschen 8 ea 12 uur. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributie- Btamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangera", voor wie een „Bescheinigurg" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit-bewijs bij hun werkgever' of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Besoheinigung" zoo spoedig mogelijk weder san den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven, De werkgevers zijn verplicht degenen, die ziob moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en bun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandscbe Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c q. bij den stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING, Voor zooveel mogelp uniform, anders bnrgerkleeding, dringend wordt aar geraden da3geche en Sondageohe kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffrrs. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 26 Mei 1943 voor den „Arbeitseineatz" in Duitschland of in de door de Duitsche 'Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden, Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmaohtbefehlsbaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen, Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Ook werd besloten een z.g. eenheids schrift te vervaardigen, dat aan bepaal de eischen omtrent aantal bladzijden, liniatuur e.d. moet voldoen. Dictaat cahiers vallen buiten deze 'regeling. i'T". rrT'—-1 POST-TELEGRAAF-TELEFOON Inlevering Radiotoestellen Ingezonden bezwaarschriften of verzoe ken om inlichtingen ontslaan niet van inleveiingsplicht. Na afkondiging van de (beschikking betreffende het verbeurdver klaren van die zich in het bezette Ne« derlandsche gebied bevindende radio- ontvangtoestellen is 'bij het Hoofdbestuur der PTT een étroom van brieven bin nen gekomen, waarin vragen betreffende de inleveringsplicht worden gedaan. Het aantal ontvangen brieven is zoo groot, dat de antwoorden daarop niet vóór den afloop van den inleveringstermijn kun nen worden verzonden. De houders van ontvangtoestellen'worden er daarom met nadruk op gewezen, dat bet uitblijven van een antwoord op do,or hen gestel de vragen niet als een verontschuldi ging kan dienen voor eventueel niet tij dige inlevering van een toestel. Naar de Brilsche berichtendeinst meldt, zijn bij een ontploffing in een kolenmijn' in Dundee (Natal) 75 arbeiders gedood. Er zouden nog 48 arbeiders bedolven zijn. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 22 uur tot 5 uur 30. De maan komt op 6 uur 13 en gaat onder om 22 uur 9 Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrgdag 11 Juni. Volle maan Vrijdag 18 Juni. Laatste kwartier Donderdag 24 Juni. Nieuwe oanver voor het OstItfk front. Onondtr broken brengt de Duitsche oorloge marine gtwtl.ug- hoeveelheden mate riaal van aibrlei aard naar t front. Druk verkeer in een ovtrlaadhav m aan de Kaukasut- kunt. PK. M<hl Trnnto P Pjs) Beep voor personen die „vuilea arbeid" verrichten Personen, die z.g. „vuilen arbeid" ver richten, komen met ingang van 1 Juni a.s. voor een tijdvak van 2 maanden in aanmerking voor extra rantsoenen een- heidszeep en/of waschpoeder. Zij dienen zich ten spoedigste tot de. plaatselijke distributiediensten te wenden teneinde een aanvraagformulier MD 233—71 af te ha len. Zij moetien deze formulieren vóór 5 Juni a.s. wederom inleveren. VERSCHILLENDE BERIGHTEN Onze oudste inwoonster v, De oudste inwoonster van Dieren en tevens cie oudste van Nederland, mejuffr. Mieke Stenfert, ho,opt op 8 Juni a.s„ 104 jaar te worden. Mej, Stenfert geniet een goede gezondheid en weet zich nog heel wat van vroeger te herinneren. Alleen Hilver&nm I in den aether De luisteraar, die over een eigen toestel beschikt zal met ingang, van 1 Juni alleen nog maar kunnen luisteren naar Hilver sum I op golflengte 414,4 meter. Hilver sum II werkt dan nog slechts voor de rad ioicemtr ales met lijnaansluiting en zendt in het algemeen uit van 17.30 tot 22.15 Uit Lorenco Marques (Porlugeesc% Oost Afrika) wordt gemeld, dat in de nabijheid van deze plaats buiten de Por- lugeesc'he territoriale wateren hetZweed- sche, in Engelschen dienst varende schip „Caeeilia" (5000 b'rt.) is gezonken. Om trent het lot van de bemanning is lot nu toe niets bekend. Naar het Sovjetpersbureau meldt, heeft Stalin Woensdag in tegenwoordigheid van Molotow, den persoonlijken vertegen woordiger van President Roosevelt. Da- vies. ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1