ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OPROEPAanmelding voor den Arbeidsinzet Zaterdag 29 Mai '43 99ste Jaarg. No. 15252 Directanr-AdminlBtoteu tAdTerUnthchef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Ecofdrodaotenr Telefoon na. 32 A. J. DE2LOOZE, Zierlkzee m J KOSTEN Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode J' Roosevelt en Stalin streven naar een „Sovjet-Europa" Van omen Umgsohm redacteur) De 'brief, waarin Roosevelt aan Stalin zijn verlangens te kennen geeft omtrent de politiek, die in bet verdere verloop van dezen oorlog en bij bet sluiten van den vrede door Moskou gevolgd dient te worden, is in menig opzicht een merk waardig document. Vooreerst is bet al zeer eigenaardig, dat de Amerikaanscbe bondgenoot tijdens de besprekingen met Churchill, zich ge drongen voelt, een persoonlijken afge zant naar Stalin te zenden, die zich; zorgvuldig van de Britsch.Amerikaansche besprekingen afzijdig houdt. Noch in Ca sablanca, noch in Washington is het ge lukt den 'bolsjewistiscben bondgenoot tot een vertrouwelijke 'bespreking over de oorlogsproblemen te bewegen. Het we derzij dscfh vertrouwen tusschen deze eigenaardige bondgenooten 'blijkt telkens weer niet al te sterk te "zijn. Vervolgens is /het merkwaardig, dat Roosevelt het noodig acht, den dicta tor van bet Kremlin nadrukkelijk te ver zoeken, de communistische internationale te liquideeren en aldus de spanningen op binnonlandsch politiek gebied in Enge land en de Ver. Staten te ontlasten".! Dit laatste vooral is een venijnige slag voor de Britsche propaganda, welke tot nu toe steeds beweerd heeft, dat de communistische propaganda in Engeland volkomen onschuldig zou zijn. Het „on schuldige" karakter van deze propagan da }s intussehen van dien aard', dat Roo- bevelt er aan te pas moet komen orri Stalin te verzoeken, de spanning in En geland zelf door de ontbinding van de internationale te ontlasten. Nog verwonderlijker is het. dat Sta lin aan dit verzoek gevolg heeft gegeven en de Derde Internationale thans heeft ontbonden. Zoo Stalin het nog noodig acht. na te gaan, of hij ergens in de wereld nog vertrouwen geniet, dan zal de bloemlezing uit hetgeen de wereld pers over dezen maatregel schrijft, hem wel elke illusie ontnemen. .Niemand ver trouwt den bolsjewiek en allen zijn er van overtuigd, dat als Stalin de derde; internationale ontbindt, er wellicht reeds een vierde internationale gevormd is. Wellicht hoopt Moskou dat het 'Com munisme, juist nu de derde internatior nale ontbonden is, in Engeland en Ame rika vrijer de gewensehte propaganda kan ontwikkelen, zoodat het doel van de derde internationale de wereld revolutie gemakkelijker 'bereikt kan worden. Het is in dit opzicht wel tee kenend, dat de Britsche communisten nu plotseling weer hun pogingen hervatten om in de La'bourparty te worden op genomen Doch daar men zelfs in En geland Stalin's manoeuvre doorziet, is de Labo.urparty ook nu niet erg geneigd met de bolsjewieken broederschap te sluiten. De ruilhandel tusschen Roosevelt en jStalin kan men derhalve- a priori als een schadepost voor de V.S. boeken. Im mers als tegenprestatie voor de ophef fing van de derde internationale geeft Roosevelt aan Moskou „volkomen de vrije hand in alle gebieden van Europa, waar de- Sovjet-Unie 'belang bij heeft", met andere woorden: in geheel Europa. Zoo iets klinkt b.v. buitengewoon be moedigend voor de neutrale landen Zwe den en Turkije, die evenals de rest van Europa door Roosevelt met een breed gëbaar aan Stalin worden uitgeleverd. Natuurlijk is Stalin op dit aanbod in gegaan, want het aanbod riekt reeds naar Sovjet-Europa en daarvoor wil hij aan de Derde Internationale gaarne wel een anderen naam geven, al was het alleen maar om de Amerikanen volgens het recept van Kaganoiwitsj en Kollon- tay ,.in slaap te sussen". En de commu nistische propaganda in de V.S. en En geland gaat rustig verder.... DE STRIJD IN DEN KOEBAN Allo bolsjewistische aaivallon worden bloedig afgeslagen Het opperbevel van de Diuiteche weer macht maakte Vrijdag bekend: Aan het Oostelijk front van het Koe- banbruggehoofd zotte de vijand gisteren de door tanks en formaties vliegtuigen gesteunde aanvallen den geheelen dag voort. Na zware afwisselende gevechten, waarbij onze luchtmacht met sterke strijd» karchten op beslissende wijZe ingreep, werden de bolsjewisten bloedig terug geslagen. Aan (het overige deel van het Oostelijk front heerschte, behalve suc cesvolle activiteit van eigen verkennings- en stormtroepen, rust. Enkele lichte Brit- ischc bommenwerpers drongen gisteravond 'onder bescherming van het wolkendek, tot boven het Duitsche Rijksgebied door en wierpen op enkele plaateen brisant bommen. Drie vliegtuigen werden neer geschoten. In den afgeloopen nacht viel "de Britsche luchtmacht West-Duitsch ge bied aan. Vooral in Essen ontstónd in woonwijken en twee ziekenhuizen door brand- en brisantbommen vrij groote schade. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie van de luchtmacht vernietigden volgens de voorloopige berichten 24 vijantlelijke bommenwerpers. Zware gevechtsvliegtui gen bombardeerden de havens van Bi- zerta en Souza en plaatsten treffers op schepen en haveninstallaties. Itallaansch weermacht sberlcht Luch'strijd torn do MHdellandsoie Zoo Het 1098e communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: Italiaanscche en Duitsche vliegtuigen hebben de havens Bizerta en Sóuza aan- gevallen en landingsbooten en een klein tankschip getroffen. Tijdens herhaalde luchtaanvallen van den vijand op het eiland Pantellaria, waardoor geen scha- de werd aangericht of slachtoffers wer den .gemaakt vernietigde de luchtdoel artillerie 5 Vliegtuigen. Andere luchtaan vallen werden gedaan op plaatsen op Sardinië en SiciÜië, waardoor eenige ge bouwen werden beschadigd. Onze jagers schoten in luchtgevechten twee vliegtui gen neer, terwijl twee bommenwerpers, getroffen door het luchtdoelgeschut, te pleiter sloegen. Twee Vvan onze jagers zijn niet op hun basis teruggekeerd. BEKENDMAKING Set SS Ersatzkommando deelt mede: De Fürsorgeofflzier der Waffen SS is voortaan Woensdags niet meer te bereiken in de Nieuwe Parklaan 71, Den Haag, maar iedere Woensdag van 3—12 en van 14—17 uur, in het gebouw Korte Vijverberg 5, Don Saag. Eet vaste adres vau de Dienststelle des Fütsorgeoffiziers blijft 's Hertogenbosch, Sonniusstraat 3. Manhuisstraat, Zierikzee Oiro no. 137C77 Het afzien van de uitoefening van een beroep Het Woensdag verschenen Verordenin genblad bevat de instructie van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende de uitoefeniftg van een beroep door bepaalde be- ëedigde personen, waaromtrent reeds gis teren een mededeeling is verschenen. De tekst van deze instructie, die in deze mededeeling werd aangekondigd, luidt als volgt: Artikel (1). Personen, van vaor de aanvaarding van hun ambt of beroep het afleggen van een eed of belofte wordt geëiseht, behoeven ter zake van het niet- uito&fenen van het ambt of beroep, van het hiertoe gerechtigd zijn dan wel van het afstand doen van den daaraan ver bonden titel voorshands de toestemming van den ter zake bevoegden secretaris generaal. (2). Hij, die een verzoek indient met betrekking tot de toestemming als be doeld in lid 1, moet tot aan het tijdstip van haar verleening het betreffende ambt of beroep uitoefenen en den daaraan verbonden titel voeren alsmede alle an dere daarmede .samenhangende plichten vervullen. Hij is tot dit tijdstip onder worpen adn de voor de uitoefening van het ambt of beroep en voor. het voeren van den daaraan verbonden titel gel dende voorschriften, alsmede .aan alle daarmede samenhangende voorschriften, voor zoover deze zijn rechten en ver plichtingen regelen. (3) Hij die in strijd handelt met het be paalde in de leden 1 en 2 is onderwor pen aan de daarvoor geldende straf en tuohtbepalingen, in het bijzonder aan de bepalingen der verordening no. 49/1943 betreffende ambtsdelicten van ambtenaren en van bepaalde beëedigde personen. Artikel 2. De volgens de geldende be palingen aan de presidenten van de Ne derlandsche Artsenkamer, van de Neder landsche Tandartsenkamer, van de Nèder- landsohe Apothekerskamer en van de Ne- derlandsche Dierenartsenkamer toeko mende bevoegdheid tot het verleenen van toestemmingen ter zake van het niet uitoefenen van deze beroepen, rust van het tijdstip van afkondiging van deze instructie gedurende harem geldingsduur. Artikel 3. Ten aanzien van ambtenaren en van hen die op grond van een arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht zijn aangesteld bij het rijk, bij een provincie, bij een gemeente* of bij eenig ander publiekrechtelijk lichaam, zijn wat be treft het uittreden uit de functie of den dienst de hiervoor geldendé bijzondere bepalingen van toepassing. Artikel 4. (1) Deze instructie treedt in werking op den dag harer -afkondi ging met terugwerkende kracht tot 1 Maart 1943. (2). De door de presidenten der Neder landsche Artsenkamer,' der Nederlandsche Tandartsenkamer der Nederlandsche Apo- thekerskamer en der Nederlandsche die renartsenkamer tusschen 1 Maart 1943 en het jLijdslip van afkondiging van deze instructie reeds verleende toestemmingen ter zake van het niet uitoefenen van het beroep, worden door deze instructie niet aangetast. (3) De Rijkscommissaris vooir het bezet te Nederlandsche gebied (commissarissa- ris-generaal voor bestuur en justitie) be paalt het tijdstip, van hetwelk af de toestemming, als bedoeld in lid 1 niet langer is vereischt. Nederlanders bij de Duitsche Zeemacht Voor personen van 18 tot 35 jaar, die vallen onder den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet be staat. indien zij ditwenschen, gelegen heid zich aan te nielden voor onder zoek voor den dienst bij de Duitsche Zeemacht. Zij worden gedurende hun diensttijd bij de Duitsche zeemacht vrij gesteld van den arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden door de ortekommandanturen verstrekt. VERSCHILLENDE BERICHTEN Twee landbouwers uit hun bedrijf ontzet Zij die zich schuldig maken aan knoeie rijen op het gebied der voedselvoorzie ning. 'hebben kunnen ervaren, dat de over heid niet aarzelt tot strenge straffen of maatregelen over te gaan jegens over treders van de voedselvoorzieningsvoor schriften. Nadat onlangs de secretaris generaal van landbouw en vissdherij' 2 veehouders in de provincie Noord-Bra bant uit hun bedrijf hééft ontzet', omdaij 'zij zich aan zeer ernstige overtredingen hadden schuldig gemaakt, hebben zich kortelings, twee nieuwe gevallen voor gedaan, waarin de secretaris-generaal ge bruik heeft moeten maken van de bij zondere bevoegdheden, hem toegekend bij besluit .van 23 Juli 1942. Aan twéé land bouwers uit den Wieringermeerpolder is het gebruik van hun gronden en 'be drijfsgebouwen ontzegd voor een termijn van twee jaren, ingaande 1 April j.l. De betrokkenen, die reeds d'oor den oeconomiscfeen rechter waren veroordeeld respectievelijk tot 3 maanden gevange nisstraf en f 3000 boete en 3 maanden gevangenisstraf en f 1750 boete, zullen dus twee jaar lang ée bedrijfsvoering aan andere handen moeten overlaten. Meal en gort in cadaverwagen De C.C.D. heeft dezer dagen een uit Friesland afkomstigen cadaverwagen in de provincie^ Groningen aangehouden. De vermoedens, dat de chauffeur .van het afschrikwekkende vehikel clandestien graan vervoerde, bleken juist te zijn. Onder de cadavers van een koe, een paard en eenigé kalveren werd een hoe veelheid tarwemeel en een partijtje gort aangetroffen. De geschiedenis vermeldt niet, op welke wijze de voor den destructor be stemde dieren zijn gestorven, maar ook zonder dat men de verbeelding vrij1 spel laat, kan ieder tot de conclusie komen, dat in 'dit geval de hygiëne op stuitende Wijze met voeten is getreden- Er blijken lieden te bestaan, dié in den sluikhandel door geen enkelen, zelfs' meest klemmenden eisch van hygiëne in hun bedrijf worden weerhouden. Volgens de „Deutsche Ztg. i. d. N." verluidt van militaire zijde te Berlijn, dat Duitsche wapenen van allerlei aard sinds het begin van den strijd met de Sowjet-Unie (22 Juni 1941) aan het Oost front 39.000 Sowj et vliegtuigen hebben vernield. De puilsche rijksminister van opvoe ding, Rust, heeft afgekondigd, dat de ver ordening betreffende de beperking der vacanties voor personeel in overheids dienst ook geldt voor het onderwijzend personeel der openbare scholen. Tege lijkertijd zijn maatregelen bekend ge maakt, die het werk der onderwijzers tijdens de schoolvacanties regelen. Op grond van de beschikking van Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied (Commissaris-Generaal z.b.v.) no. 43-1943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet worden hiermede alle mannen geboren in 1924 Mannen in 1924 geboren opgeroepen om terstond een aanmeldings formulier in ontvangst te nemen bij het voor hun woonplaats geldende arbeids bureau en dit persoonlijk weder in le leveren, op de hieronder genoemde dagen bij bet arbeidsbureau: In Jan. t/m April 1924 geboren personen melden zich aan Maandag 31 Mei a.s. In Mei t/m Aug. 1924 geboren personen melden zich aan Dinsdag 1 Juni a.s In Sept. t/m Dec. 1924 geboren personen melden zich aan Woensdag 2 Juni a.s. in den tijd van 8'/»12Vt uur op de d'sbetreffende afdeeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau en op de bijkantoren in den tijd van 9—12 en van 1416 uur De in de ressorten der bijkantoren woonachtige tot aanmelding verplichte personen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bij het voor hen bevoegde bijkantoor van het Arbeidsbureau. Bij het inleveren van het aanmeldings formulier moet de distributiestamkaart medegebracht worden. De personen, die tot aanmelding ver plicht zijn, moeten in principe persoon lijk verschijnen bij het Arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij moeten op verlangen alle noodige papieren voorleggen en alle ver- eiscihté inlichtingen verstrekken. Voor zoover tot aanmelding verplichte personen in dienstbetrekking zijn, moet - de werkgever de verklaring van den tot aanmelding verplichte omtrent den duur van de dienstbetrekking op het formu lier door zijn handteekening en even tueel door een afdruk van het firrira- stempel bevestigen. Van den aanmeldingsplicht zijn uitge zonderd: 1. Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den Rijkscommis saris voor het bezette Ned- gebied, van het Arbeitsbereich der Nat.-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland, derzeiver organisaties of aangesloten or ganisaties. 2. Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van de Duitsche Weer macht", de Waffen-SS, de Duitsche po litie en den Reichsarbeitsdienst. 3. De ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, de gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, be nevens personen, die werkzaam zijn bij de spoorwegeji, de Nederlandsche pos terijen en de Nederlandsche Bank. 4. Leden van de vroegere Nederl. weermacht, voorzoover zij volgens de be kendmaking van den Wehrmachlbefehls- haber in Nederland van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terugbrengen in krijgsgevangenschap. 5. De personen, die reeds volgens IX van de beschikking no. 36-1943 betref fende de sluiting van bedrijven tot aan melding verplicht zijn. 6. Geestelijken en leden van orden. 7. Personen, die volgens 11alinea 2 van de beschikking no. 43-1943 vrijge steld zijn van den aanmeldingsplicht. Zij, die de Duitsche Nationaliteit bezit ten en tot aanmelding verplicht zijn, mel den zich bij den Duitschen „Fachberater" van het hieronder aangegeven Geweste lijke Arbeidsbureau. Tot aanmelding verplichte personen en werkgevers, die in strijd met de bepa lingen van bovengenoemde beschikking handelen of deze trachten te ontduiken, dus b.v. hun verplichting tot aanmelding niet of niét- behoorlijk nakomen, met op zet of uit nalatigheid onjuiste opgaven doen enz. worden gestraft, insgelijks uit lokkers, mededaders en medeplichtigen. SPORT Wedstrijden voor de Hitler-Jugend Voor de volken van Europa bestaat er op het oogeriblik slechts één doel: het verslaan van den bolsjewistischen vij and en Zijn handlangers, waar hij 'zich ook moge verto-onen. Er zijn in dezfent strijd geen compromissen meer en ieder handelen mag nog slechts gericht zijn op: de taak, alles te doen om Europa) geheel te (bevrijden van het gevaar van het dreigende bolsjewisme en het daar mede gepaard gaande schrikbewind. De Duiteche jeugd, die is vereenigdJ in de Hitler-Jugend als de eerste Ger- maansche Jeugdbeweging, heeft dit d'oel duidelijk begrepen. Zij gaat rechtstreeks en doelbewust voort op den weg, dien Adolf Hitler, de Führer aller Germanen, haar wijst. De wil van den Führer ech ter is het." dat iedere Duitsche jongen en ieder Duitsoh meisje een léven vol gezondheid en discipline leidt, opdat uit de jongens sterke en dappere soldaten, uit de meisjes gézonde en waardige ka meraden dezer soldaten voorkomen. Daarom staat ook de lichamelijke ont wikkeling op het programma van haar oorlogsinzet. Om de prestaties der Duit sche a jeugd elk jaar te toeteen en bo vendien door wedstrijden te kunnen ver- grooten, wordt ieder jaar een „Reichs- sportwettkampf" gehouden, waaraan alle Duitsche jongens en meisjes"' deelnemen. De geëischte verrichtingen zijn aange past aan de lichamelijke c'apieiteiten iter verschillende leeftijdsklassen. Terwijl van de jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar hardloopen over 60 meter wordt geëiseht. is voor de oudere meisjes een afstand van 75 meter en voor de oudere jongens 100 meter Voorgeschreven. Bij de spring- en werpnummers worden de prestaties eveneens naar de leeftijdsklas sen beoordeeld. De beste deelnemers §n deelneemsters De zoon en eenigé erfgenaam van Henry Ford, Edsel Ford, is overleden na een ziekte van Zes weken, die het gevolg was van een maagoperatie. Hij was pas 50 jaar oud. Naar de Amerikaansche Nieuwsdienst hieldt. is de president van Liberia, Bark- ley, Woensdag in Washington aangeko men, waar hij door president Roosevelt werd verwelkomd. Te Emmeloord zffn de eerste woningen voor de hoofdstad van den Noord Oostpolder in aanbouw. Links een gedeelte van het administratie gebouw; rechts in wording zfinde woningen. (CN.F./v. Buiten Pax s) WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur 45 tot 5 uur 30. Zondag van 22 uur tot 5 uur 30. De maan komt op 4 uur 22 en gaat onder om 17 uur 43 Maandag op 4.44, maan onder 18.55 Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. Volle maan Vrijdag 18 Juni. Laatste kwartier Donderdag 24 Juni. ontvangen winnaarsspeldjes. Bovendien worden de beste ploegen der Hitler-Ju- gend uitgezocht, die dan den strijd zul len aanbinden om den beschikbaar ge stelden wisselprijs van den Reiehsjugend- führer. Millioenen Duitsche jongens en meisjesleggen in dezen geweldigen kamp, die in geheel DuiteChland op het zelfde tijdstip wordt gehouden, getuige nis af van hun kracht en Capaciteit. Het is voor hen iete vanzelfsprekends, dat zij het bevel van hun Führer met vreug de opvolgen en den ReiehsspoHwett- kampf in kameraadschappelijke verbon- heid houden. Ook de Duiteche jongens en meisjes in Nederland'nemen aan den Reiehssport- wettkampf deel. Aanstaanden Zondag zullen zij blijk geven van hun sport-i prestaties en zich zoo op waardige 'wijze aansluiten bij 'hun kameraden in Duitsch- land, KERKNIEUWS Vacante predikantsplaatsen Het Nederlandsohe Hervormde weekblad „De Gereformeerde kerk" deelde mede, dat het aantal vacante gemeenten op 1 Januari 1943 bedroeg: 183 tegen 187 een jaar geleden. In 1942 waren 62 gemeenten vacant geworden en er werden 21 nieuwe predikantsplaatsen gesticht, ter wijl er 6 gecombineerd of opgeheven worden. In totaal ontstonden er dus 77 vacante gemeenten. Daartegenover werden 72 candidaten tot het predikambt toegelaten. In het overzicht over de verdeeiing der vacante gemeenten over de verschillende provincies valt het op, dat er in Groningen 24 en in Noord-Hol land niet muider dan 47 vacatures zijn, dat is alleen in N.-Holland 25 pel. van het totaal. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 23. Cornelis Pieler Maria z. v. J. J. van Aken en J. H. van Aken; 27. Johanna Clazina, d. v. J. Krijger en M. Krijger. Gehuwd: 25. J. C. Schiettekatte, 31 j. en M. W. Klompe, 21 j. j.d. Overleden: 24. N. J. Goedegebuure, 9 j. 26. J. C. Pairoux, 74 j., echtg. van W. van Strien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1