ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kostwinnersvergoeding voor familie van krijgsgevangenen Donderdag 27 Mel '43 Telefoon no. 32 DlMcteur-Adminktratew fAdvertentiecliof) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 H-.sfdredaoteur A. J. DE LOOZE, Zrerikzee üitgav6 NlV. „De zi.rikzoeecke Nieuwsbode" M' J' E0STEN' K 2620 Manhuiastraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No. 15250 Biro no. 137677 ERVARINGEN IN EEN SCHUILKELDER In ons vorig artikel hebben we een uiteenzetting gegeven van de belangrijke onderwerpen, die de luchtbescherming op de voorlichtingscursussen op eenvoudige wijze zal bespreken. Luitenant-kolonel van Batenburg stel de ons voorts in de gelegenheid, een proefalarm mede te maken, dat, volkomen onverwacht, in een groot gebouw gege ven werd. Zoodra het alarmsignaal bin nen het gebouw gegeven werd, begaf het geheeie personeel zich snel maar orde lijk naar de kelderruimte onder helper- ceel, die als schuilkelder was ingericht. Eenige leden van het personeel hadden een zwarte helm opgezet: zij begonnen onmiddellijk de vereischte ordemaatrege len te nemen. Het personeel nam de schrijfmachines mee naar den geimprovi- seerden schuilkelder, enkele dames deden een witten band om den arm, geteekend met het roode kruis en zetten de ver- bandkisten klaar. Terwijl allen 2ich in de schuilkelder bevonden ging plotseling het licht uit, doch er was voor een noodverlichting gezorgd, bestaande uit kaarsen in lan taarns, welke op verschillende punten waren opgehangen. Vervolgens werd bekend gemaakt, waar zich de nooduitgangen bevonden, waar de dames met de verbandkisten stonden, waar het 'water was, waar het zand', waar de diehtsbijzijnde telefoon stond, waar men de hulpposten kon bereiken. De kelder waarin wij ons bevonden, is niet bestand tegen voltreffers, zulke kelders zijn in ons land nu eenmaal zeldzaam doch vrij sterk beschut tegen bomscherven en luchtdruk. Het gewelf van de kelder wordt gestut door palen van ijzer en beton, zoodat hij bij even- tueele instorting van de bovenverdie pingen de puinmassa's kan dragen. Ook was er voor gezorgd, dat de kelder niet overstroomd kon worden do|or een breuk in de waterleiding. De heer van Batenburg gaf vervolgens aan het geheeie personeel de gelegenheid vragen te stellen. Hiervan werd een dank baar gebruik gemaakt. .„Is een kelder wel de veiligste plaats", zoo werd o.m. gevraagd. Het antwoord luidde: een goed gekeurde kelder wel, want de luchtdruk, die bij de explosies ontstaat, dringt niet door tot onder den grond. Ga evenwel nimmer in een kelder, die niet door de bouwpolitie of door den Dienst van Bouw- en Woningtoezicht is goedgekeurd. Bevindt men zich in een huis zonder kel der, dan loopt men uiteraard grooter gevaar. Men dient dan de veiligste plek op te zoeken en deze ligt altijd op de parterre-verdieping, omdat deze meer be stand is tegen luchtstooten of luchtzuigin- gen dan de bovenste etages. Zij, die bo ven wonen doen er goed aan, bij lucht alarm gastvrijheid te zoeken bij de be nedenburen. Wordt men op den open baren weg door luchtalarm overvallen, dan dient men de openbare schuilplaatsen op te zoeken. Zijn deze niet in de om geving aanwezig, dan verdient het aan beveling, toch zooveel mogelijk dekking te zoeken. Naderen dan de vliegers, als men zich midden op den open weg be vindt, dan kan men het best plat op den weg gaan liggen, het liefst in een grep- Innerlijke zedelijke vorming gaat bo venal, Houwals een beetftho^uier uit hët ruwe marmer van uw driften en hart'st taakten u een eigen 'beeld. Feuilleton 64 door Frank van Falckenoort Ditmaal geloofde HeLeen hem niet ein met een zenuwachtig lachje, zei ze: Zoo ineens op stel en sprong? Maar Hugo bleef ditmaal ernstig. 'tis geen grapje. Ik meen het in vollen ernst. Biininen enkele weiken ga ik trouwen. De lach bestierf - op het gelaat van het meisje en een fooodelijk bleek trok over de anders zoo blozende wangen. O, ja? was het eenigste, wat ze er uit kon brengen. Hugo bleef haar strak en ernstig aan kijken. Ze bevochtigde <de lippen, die plotse ling kurkdroog schenen te zijn. Ik wist niet, dat... je een meisje had. Dat had ik ook niet tot vandaag. Van nu af aan heb ik pas verkeering. Heieen antwoordde niet, maar haid al haar kracht noodïg om zich te beheer- schen.- 'tls het liefste meisje van den hee- len Molenpolder, vervolgde hij. Woont ze... Dn den Molenpolder? vroeg ze zacht. Ja, en ze houdt net zooveel van mij als ik van haar. 1 Toen was het met hét uithoudingsver mogen van het meisje gedaan. Als een zielig hoopje zat ze daar in de wijde fauteuil in het rossige schijnsel van het pel of tegen een trottoirband: zoo loopt men de minste, kans opgemerkt en be- I schoten te worden. Moet men bij luchtalarm de vensters sluiten? zoo werd nog gevraagd. Het verdient aanbeveling, talie deuren en ven sters te sluiten. Weliswaar is de lucht druk bij open vensters minder, zoodat er kans is, dat er minder ruiten gebroken worden, doch van den anderen kant be staat het groote gevaar, dat de gor dijnen bij open vensters snel vlam vatten. Alles bijeen was het voor velen een leerzame oefening. Uil de mededeelingen van den heer van Batenburg is inmiddels genoegzaam gebleken, dat er op het gebied van de luchtbescherming nog zeer veel gedaan kan worden, vooral wat de voorlichting van de bevolking betreft. Het is immers ons weibeprepen nationale belang, dat de luchtaanvallen op onze steden en dorpen geen welkomen bond genoot vinden in onze zorgeloosheid. KINDEREN IN GEVAAR Vliegers beroepen zich op hun „missie" In een onzer artikelen hebben wij de zer dagen gewezen op de verontwaardi ging, die in Italië heerscht over het laffe wapen, dat de Engelsche en Ame- rikaansche vliegers tegen de Italiaansche kindertjes richtten: het ontplofbare speel goed. 1 j De veie foto's, welke de Italiaansche pers hieromtrent gepubliceerd heeft, be wijzen, hoe fu.nest de gevolgen zijn voor de kindertjes, die de door die vliegers uitgeworpen voorwerpen hebben opge raapt. Bij velen werden de handen voor goed verminkt,, andere kinderen kregen verschrikkelijke verkondingen aan gezicht en beenen. De meeste slachtoffers zijn drie a vijf jaar oud. Dit alles geschied de ongeveer aan het begin van deze maand. Wij hadden gehoopt, dat deze wreed heid slechts tot de excessen zou be- hooren van enkele verruwde vliegers, die in den loop van den oorlog elk men- scihelijk gevoel -verloren hebben. Doch men moet helaas constateeren, dat hier sprake is van een systeem, dat' thans niet alleen op Italië, maar ook op Duitsehland en de bezette gebieden wordt toegepast. Reeds op verscheidene plaat sen buiten Italië zijn met explosieve stof fen gevulde penhouders, potlooden, hor loges, lippenstiften, poederdoosjes, tol len, ballen etc. uitgeworpen. En het zijn steeds weer de kinderen, die deze pro ducten van ontaarde uitvinders oprapen en daardoor gedood of verminkt worden. De overheid heeft de Nederlandsche bevolking nadrukkelijk gewaarschuwd, nu in het bijzonder op de kinderen te letten en te voorkomen, dat"' zij door het op rapen van het Engelsche speelgoed hun leven ernstig in gevaar brengen. We behoeven verder niet. in te gaan op het menschontoerend karakter van een dergelijke oorlogvoering. In Italië hpeft men onlangs enkele Britsche vliegers, die bij een luchtaanval gevangen werden ge nomen, geconfronteerd met de kindertjes, die zij hadden vermoord door dergelijk „speelgoed" uit te strooien, Hun eenige reactie bij het aanschouwen, van de ver minkte kinderlijkjes was deze* dat zij met een wanhopig gebaar de armen uit breidden en verklaarden, dat zij nu een maal „hadden moeten gehoorzamen aan de missie, welke hun was toevertrouwd". De ouders weten bij dezen, dat de oor log tegen kindertjes een onderdeel vormt van de Britsche oorlogvoering. Een „mis sion vuur. Ze durfde hem niet meer aan zien en ondanks de warmte voelde ze de tanden klapperen. Maar waarom vertel je me dit alle maal? vroeg ze met gesmoorde stem. Toen werd het Hugo te machtig. Hij was er thans van overtuigd, dat zij ook van hem hield en terwijl hij ziich op de knieën voor het meisje wierp en haar omvatte, richtte hij z'nvertrokken ge laat tot haar en zei: Heieen, m'tn kleine prinsesje, begrijp je dan niet, dat ik jou alleen lief héb? Dat jij dat meisje uit den Molenpolder bent? Vergeef me, dat ik - je zoo geplaagd heb, maar ik wist niet, of je van me hield. Hou je zooveel van me? fluisterde ze haast onhoorbaar, terwijl ze met tra nen im de oogen naar hem opblikte. Maar natuurlijk, jij domme, lieve schat. Zeg, dat je m'n vrouwtje wil wor den, want ik kan niet meer buiten je. Heieen, lieveling, zeg, dat je van me houdt! Een vreugdetrilling voer door haar. Huug had haar lief! Die goeie, lieve Huug, die zich altijd zoo voor haar uit sloofde. Spontaan trok ze hem op de leuning van de stoel-en nam z'n hoofd tusschen haar handen. Ik heb altijd van je gehouden, Huug, misschien al van den eersten dag af, dat ik je zag, dieft avond aan de spoorlijn. Maar ik heb nooit goed geweten, wat liefde was, doch nu begrijp ik het. Huug, jongen, wat heb je me een angst doen uitstaan, j omdat ik dacht dat je met een ander ging trouwen en ik houd toch zooveel van je. (Wordt vervolgd). DE STRIJD IN DE LUCHT 24 Britsche vliegtuigen neergeschoten Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: Van het Oostfront wordt succesvolle eigen stoottroepactiviteit gemeld. Enkele plaatselijke aanvallen ider bolsjewisten mis lukten. De luchtmacht zette den strijd! tegen de bolsjewistische verkeersverbin dingen voort en bombardeerde boven dien luchtkampementen en industrieele doelen. In den nacht van 25 op 26 Mei vielen Britsche vliegtuigen West-Duitsch gebied aan- Er ontstonden verliezen on der de bevolking en schade aan gebou wen. 24 der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. In het Middelland- sche zeegebied en aan de kust van den AtlantisChen Oceaan, vernietigde de lucht macht gisteren 15 vijandelijke vliegtui gen. De haven van Bizerta werd ge bombardeerd. Snelle Duitsche gevechts- vliegtuigen bestookten gisteren overdag industrieele installaties en ravitaillee- ringsb'edrijven in de haven van Brighv ton met bommen van zwaar kaliber. 2 vliegtuigen keerden niet terug. i italiaonschweermachtsberlcht Luchtatrijd heven de Xiddellasdsche Zee Het 1095e communiqué van hét Ita.ll- aansche hoofdkwartier luidt: Een van onze formaties tofpedovlieg- tuigen, die zich op een offensieve ver kenningsvlucht bevonden langs de Al- gerijnsche kust, ontmoetten een vijande lijk konvooi, dat vergezeld werd door jachtvliegtuigen. Twee vaartuigen van middelbare tonnage werden tot zinken gebracht en één ernstig beschadigd. Ita liaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de haven van Bizerta gebombardeerd. Gisteren heeft de vijandelijke lucht macht vluchten ondernomen naar talrijke plaatsen op Sicilië," naar het eiland Pan telaria en naar enkele centra van S.ar- dinië. De stad Messina werd verscheidene malen aangevallen en werd ernstig be- schadegd, vooral in het centrum. Het aantal slachtoffers onder de bevolking wordf vastgesteld. In totaal werden 44 vliegtuigen' neergeschoten, 15 door onze jagers van het eerste luchtvaartregiment en door de 181e, groep landjagèrs, 8 door Duitsche jagers en 21 door batterijen luchtdoelartillerie, waarvan 7 te Pante laria. Volgens laatste inlichtingen moe ten 12 toestellen worden toegevoegd aan de in het communiqué van gisteren ge noemde verliezen. Vier werderf er door luchtdoelartillerie boven Olba (Cassana) len 8 in gevechten met onze jagers boven Sardinië neergeschoten. De meeste vlieg tuigen stortten in zee. Bekendmaking van den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht Aan verwanten van het personeel der voormalige Nederlandsche weermacht, dat zich in krijgsgevangenschap bevindt, kan overeenkomstig de regelen, die hij opkomet onder de wapenen van toepassing waren, kostwinnersvergoeding worden toegekend. Begone, die meent voor zoodanige vergoeding in aanmerking te knnsen komen, moet daartoe aanvraag doen op de gemeente-secretarie van haar of zijn woonplaats, nadat de desbetreffende militair zich voor afvoeringin krijgsgevangenschap hooft De uitbetaling van de vergoeding zal door de zorg van den burgemeester ge schieden. Voorts wordt verwezen naar eventneele nadere bekendmakingen van gemeen tewege. De verwanten van het beroepspersoneel dienen zich voor de uitbetaling van bezoldiging rechtstreeks te wenden tot den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederiandeche weermacht, Lange Voorhont 7, Den Haag. De Nederlander*, die voor de vO»twerk Ukraine G.Mb.E." in hei bezette Ooiten werken, hebben nu een goed ingericht kamp met een cantine, een boekerfl, douche- gelegenheid, enz. Een kykje in de boekertf. [C.N.F. N.O.C.-Piper Pax Jusblokjes enz. op den bon Verkoop tot en met 12 Juni verboden Met ingang van 12 Juni wordt een aantal producten als bouillonblokjes, soeptabletten, jusblokjes, spijs- en soep aroma en ketchup in distributie gebracht. Deze artikelen zijn derhalve van genoem den datum af uitsluitend nog verkrijg baar tegen inlevering van de daarvpor aan te wijzen bonnen van de bonkaart voer voedingsmiddelen. De hoeveelheid, welke men per bon zal Jcunnenkoopen, zal nader worden bekend gemaakt. Men zal uiteraard een keuze tussehen de ver schillende artikelen moeten doen. Bovenstaand verbod geldt zoowel voor het publiek als voor den handel. Hande laren mogen bovengenoemde producten met ingang van Woensdag 26 Mei tot en met Zaterdag 29 Mei bon „577 alge meen" van de bonkaart voor voedings middelen bij den handelaar in te leveren. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen, dat het den detaillisten is ver boden vóór 12 Juni tot aflevering over te gaan. Extra boterbon voor personen tot 21 jaar Het is thans mogelijk den z.g. „extra" boterbon aan te wijzen voor personen tot 21 jaar, welke bestemd was voor het tijdvak van 12 Maart tot en met 10 Mei 1943. In verband hiermede zijn thans ^oor het tijdvak van 27 Mei tot en met 3 Juni 1943 de met „24a boterj' gemerkte bon voor personen van 4 tot en met 20 jaar geldig verklaard voor het koopen van 250 gram boiter of margarine en de met „24b boter" gemerkte bon voor per sonen beneden 4 jaar voor het koopen van 125 gram boter of margarine. Belangrijke aanwijzing voor de verordening inzake de aanmeldingsplicht Morgen (Vrijdag 28 Mei 1943) moeten zich alle iin de maanden Mei, Juni. Juli en Augustus van het jaar 1923 geboren mannen overeenkomstig iden in dit bl'ad gepubBceerdien oproep op het be voegde arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkantoor van 9—12 en van 14—16 uur, persoonlijk aanmel den, waarbij zij het ingevulde aan meldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distributiestamkaart moet mee gebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding, verplichte personen gedurende den tijd 'die Zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. A anmeldingsplichtigen en werkge vers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de bepa lingen der verordening of trachten deze te ontduiken". BEKENDMAKING Het S3 Êrsatzkommando deelt.mede: De EürBorgeoffizier der Waffen SS is voortaan Woensdags niet meer te hereiken in de Nieiwe Parklasn74, Den Haag, maar iedere Woensdag van' 9—12 en van 14—17 unr, in het gehonw Korte Vijverberg 5, Dsn Haag. Het vaste adres van de Dienststelle des Fiirsorgeoffiziers blijft 's Hertogenbosch, Sonniusstraat 3. - WANNEER VERDUISTEREN I Heden verduisteren van 21 uur 45 tot 5 uur 30. De maan komt op 8 uur 33 en gaat onder om 15 uur 18 Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. Volle maan Vrijdag 18 Juni, Laatste kwartier Donderdag 24 Juni. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De suikerpremie T.a.v. de suikerpremie, welke de boe ren ontvangen voor de geleverde suiker bieten, deelen wij, in afwijking van een eerder bericht mede, dat de boeren niet verplicht zijn van hun voorschot een deel aan hun arbeiders af te staan. Hoofdprijzen Staatsloterij Woensdag 26 Mei. f1000 12279 of 12297 15324 15533 f400 3691 5115 19930 f200 8322 11130 13730 18032 f100 2333 10024 10606 i 11616 13524 13905 16328 18324 21715 21743 Nederlanders bij de Duitsche Zeemacht Voor personen van 18 tot 35 jaar, die vallen onder den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet be staat. indien rij dit wensChen, gelegen heid zich aan te meidén voor onder zoek voor den dienst bij de Duitsche "Zeemacht. Zij worden gedurende hun diensttijd bij de Duitsche zeemacht vrij gesteld van den arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden door de ortskommandanturen verstrekt. Uit een publicatie van de Berliner NaChtausgabe, zoo meldt SPT, wordt be kend dat op het oogenblik op Sardinië ook Duitsche troepen zijn gestationneerd. Verder verneemt men uit het bericht, dat het eiland door de Ialianen in ster ken staat van verdediging is gebracht. Het Keizerlijke Japansche Hopfdkwiar- tier heeft medegedeeld Japansche marinestrijdkrachten hebben in den tijd. van 5—24 Mei in de wate- j ren van 't Zuidelijke deel van den Stillen I Oceaan de volgende resultaten behaald: Door duikbooten werden tot zinken ge- bracht 2 tankschepen elk van 15000 ton, j 6 vrachtschepen van tezamen 65000 ton en een transportschip van 15000 ton. Door. i vliegtuigen werden verder nog in den i grond gehoord: 4 transportschepen van j te samen 9400 ton. Japansche marine- j strijdkrachten hebben bovendien tusschen I 1 April en 20 Mei 17 vijandelijke duikboo ten tot zinken gebracht. Volgens ramingen van den Moskouschen correspondent van de „Daily Express", I Paul Huid, die thans in Londen vertoeft', heeft de Sovjet-Unie in den oorlog te gen Duitschland 30 millioen menschen aan dooden en gewonden op de slagvelden, krijgsgevangenen en aan burgers veria-, ren, die gestorven rijn door honger len ziekten. Die Berlinde - Künetlerfahrt onder leiding van Mini8terialdirek- tor Staattrat Hans Hinkel, tpeelt mo menteel voor de toldaten in het Nederl. uttgehied. Staatsrat Hans. Hinkel temidden der toldaten. {SS Bildherichter Fritz-Stap f Fax 8)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1