ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Terugvoering in krijgsgevangenschap BEKENDMAKING BEWIJZEN VAN VRIJSTELLING Uit Stad én Provincie Woensdag 26 Mel '43 Telefoon no. 32 Direotonr.Admlnlitret.nr (Advertontieohef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotenr 99ste Jaarg. No. 15249 A. J. SE LOOZE, Zierikzee Uitgave N.V. „Se Zierikzeesche NienwBbode" M. J, KOSTEN, Manhuiestraat, Zierikzee Qdro no. 137677 KALMTE IN HET OOSTEN Succesvolle luchtgevechten Het opperbevel der Duitsohe weermacht maakte Dinsdag bekend: Van het Oostelijk front wordt slechts uit enkele sectoren succesvolle eigen stormtroepactiviteit gemeld. De lucht macht deed zware aanvallen op lossta- stions, waar veel soldaten waren en bombardeerde, aan de middenloop van do Wolga, een groote fabriek van de vliegtuigbewapenings-industrie. Bij een aanval van een formatie vijandelijke slag- vliegtuigen op een Duitsch vliegveld aan het front, werden van de elf aanvallende sovjelvliegtuigen, 10 nog voor het berei ken van het doel neergeschoten. Bij een aanval, zonder eenig succes, van een 'krachtige formatie-Britsche gevechtsvlieg tuigen op een Duitsch konvooi voor de Nederlandsche kust, schoten bewakings vaartuigen van de marine zeven meer- motorige Britsche vliegtuigen neer en be schadigden vier andere zwaar. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeer den in den afgeioopen nacht de havens van Bone en Djedjelli. Een koopvaardij schip kreeg zoo zware treffers, dat aan genomen kan worden, dat het vernie tigd is. Luchtdoelartillerie van de lucht macht schoot boven het Middellandsche Zeegebied 9 vijandelijke vliegtuigen neer. Naar definitief is vastgesteld verloor de Britsche luchtmacht bijl den aanval op West Duitsch gebied, in den nacht van 23 op 24 Mei, 44 bommenwerpers. For maties Rumeensche jagers hebben zich aan het Oostelijk front de laatste dagen bijzonder onderscheiden. Zij schoten in de korte periode 31 bolsjewistische vlieg tuigen in luchtgevechten neer en verniel den 5 andere op den grond. Itallaanschweermachisberlcht Militaire objecten in den Soedan aangevallen Het 1095e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: Italiaansche vliegtuigen hebben tijdens een langen en moeilijken aanval op doel treffende wijze militaire objecten in den Soedan en in Italiaansch Oost Afrika ge bombardeerd. De havens van Djedjelli en Bone werden door Duitsche formaties gebombardeerd. Een koopvaardijschip dat ernstig werd getroffen, is zeker tot zinken gebracht. Vijandelijke luchtactie aan beide zijden van de Straat van Mes sina, boven Catania, en boven verschei dene plaatsen op Sardinië, veroorzaakten beperkte schade; gevoelige schade te Reggio di Calabria. Onze jagers, die hevige gevechten leverden, schoten op Sicilië en Sardinië .acht bommenwerpers neer. Tien andere vijandelijke toestellen werden vernield door batterijen lucht doelgeschut. De verliezen onder de be volking door de in dit bericht genoemde aanvallen bedragen tot dusver in Cata nia vijf dooden en 19 gewonden. DE STRIJD BIJ DE ALEOETEN Het Japansche hoofdkwartier te Tokio heeft het volgende extra-bericht uitgege ven: 1. Japansdhe vlooteenheden beschadig den op 23 Mei 4>ij het eiland Attoe een vijandelijken kruiser zwaar, boorden een torpedojager in den grond en schoten een anderen in brand. Van Japansche zijde zijn geen verliezen te beklagen. 2. Het Japansche duikbootwapen heeft sedert 12 Mei zijn aanvallen op' de voor de Aleoeten opereerende Amerikaansche oorlogsschepen, resp. andere vaartuigen voortgezet en aan vijandelijk slagschip en een kruiser zwaar en twee oorlogssche pen van onbekend type aanzienlijk 'be schadigd. Oproep van den N.A.D. Begin Juni 1943 vertrekt een corps van den Nederlandschen Arbeids dienst naar Oostlanid, teneinde bin nen de grenzen van het Groot- Duitsche Rijk in N.A.D.-verband boscharbeid te verrichten. Geduren de den inzet, welke vermoedelijk 3 maanden zal duren, blijven de vrijwilligers onder bevel van den commandant van den N.A.D., ge kleed in N.A.D.-uniform en vallen zij onder het straf- en tuchtrecht, dat in den N.A.D'. van toepassing is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van ongeveer 4 weken te „Waterloo", Oud-Leus den bij Amersfoort. Slechts voor hen, die reeds> in den N.A.D. hebben gediend is de mogelijkheid opengesteld, zich hier voor op te geven. Aanmelding kan tot 1 Juni per soonlijk geschieden bij de aanmel- dingsbureaux, dan wei schriftelijk aan den commandant vain den N.A.D., stafafdeel'img 7, Luybenstraat 40—42 te 's-Hertogenbosch. Aanmeldingen, welke na 1 Juni 1943 binnen komen, worden ter zijde gelegd. ERNSTIGE WAARSCHUWING i Het heeft de aandacht van de p.olitie getrokken, dat zich een levendige han del in oude radio-ontvangtoestellen be gint te ontwikkelen, met het doel, om' deze in te leveren en het eigen toestel te behouden. Daar bewijfeld wordt, of het publiek wel ten volle beseft, dat zij, die aldus handelen, zich aan zware straffen blootstellen, komt het den po- litie-autoriteiten gewenscht voor om thans nu de voorgeschreven-4evering nabij is, j nog een ernstige waarschuwing tot het I publiek te richten. Zooals bekend is, Zijn sedert '13 Mei 1943, bij beschikking van den Höheren SS- und Polizeiführer, alle radio-ontvang- toestèllen, -toebehoonen en -onderdeelen met onmiddellijke werking verbeurd1 ver klaard en is sedertdien ieder beschikken over deze verbeurdverklaarde Zaken, als mede de beschadiging daarvan verboden De houders zijn verplicht deze zaken ,op nader bekend te maken data in te le veren. Ook. 'zijn verbaden het afstaan en het in houderschap nemen van ra dio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen. Ludisprekers, behoorende bij aanslui tingen op radiodistributiecentrales, uislui tend daarbij te gebruiken, zijn alleen uit gezonderd. Al wie in strijd handelt met de be palingen dier beschikking, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren en met geldboete tot een onbej perkt bedrag, voo Zoover niet volgens1 andere bepalingen een zwaardere straf is' verbeurd. LUCHTBESCHERMING EEN NATIONAAL BELANG VoorlichtingseursiHsen in hat geheele ^land „Weet u, waar uw blokhoofd woont?" „Weet u het telefoonnummer van de luchtbescherming „Is er een emmer water bij de hand?" „Staan er zakken zand gereed?" „Is er al voor een vuurzweep gezorgd?" „Weet u waar u het veiligst is bij een luchtaanval?" Het antwoord op al deze vragen, waar aan yje nog een lange reeks zouden kun nen -toevoegen, zal door velen in ons land met een openhartig ,;neen" beant woord worden. En jiiermede bevinden wij ons midden in een hoogst actueel ^onderwerp, dat het geheele Nederlandsche volk raakt en over leven en dood van velen beslist. Reeds drie jaar ondervindt ons land de gevolgen van den luchtoorlog, doen de maatregelen, die voor onze veiligheid' zijn getroffen, zijn nog steeds onvol doende. De" fout ligt niet bij den dienst van de luchtbescherming, doch in de mentaliteit .yan velen, die, in weerwil van alle leed, dat in ons land reeds door brisant- en brandbommen werd veroor zaakt, nog in de meening leven, dat zij toch niet getroffen zullen warden. Aan dit zorgeloos optimisme, dat reeds aan verscheidene menschen het leven heeft gekost, paart zich nog de besluiteloosheid van anderen, die meenen, dat er tegen bommen toch niets valt te doen. Doch als plotseling de alarmsirenes loeien, de bommenwerpers boven de hui zen cirkelen, de mitrailleurkogels op de daken en straten ketsen, brisantbommen geheele rijen huizen verwoesten en tal rijke brandbommen in een ommezien in vele woningen tegelijkertijd een begin van brand doen ontstaan, die weldra één vuurzee kan worden, dan roepen al deze onvoorbereide burgers radeloos om de luchtbescherming. Doch dan is het voor velen te laat, omdat de luchtbescherming onmogelijk op alle plaatsen tegepjk kan zijn. De hoofdinspecteur voor de luchtbe scherming, luitenant-kolonel van Baten burg, heeft ons dezer dagen aangetoond, dat dagelijks menschenlevens verloren gaan en waardevolle bezittingen vernield worden, alleen omdat de bevolking zelve niet onmiddellijk weet in te grijpen en bij luchtaanvallen alle zelfbeheersching verliest doordat men geen voorzorgsmaat regelen had getroffen. Het is daarom een waarlijk nationaal belang, dat aan dezen wantoestand een radicaal einde wordt gemaakt. Wij zijn het aan onszelf, aan onze gezinnen en onze medemenschen verplicht, de gevol gen van den luchtoorlog tot de kleinste verhoudingen terug 4e brengen. De Hoofd inspectie voor de Luchtbescherming heeft daarom het alleszins toe te juichen plan opgesteld, de bevolking van geheel Ne derland beter voor de lichten en tege lijkertijd een actie te voeren, die beoogt in alle woningen van het land de ver- eisc'hte voorzorgsmaatregelen te nemen. Voorlichtingsgroepen van de lucht bescherming zullen als instructeurs optreden en onder leiding van de burgemeesters Cursussen organisee- ren, waartoe de geheele bevolking zal worden opgeroepen. In de mees te steden zullen deze oproepen nog in den loop van deze en de vol gende maand verzonden worden. De ^sprekers worden gerecruteerd uit de kringen van de politie, de brandweer, den Geneeskundigen Dienst en uit de groepen van vak- j leiders, wijkhoofden, blokhoofden i etc. De voorlichting zal allereerst aantoo- nen, dat er tegen het bommengevaar wel degelijk iets te doen is en dat veel onheil, ook bij zware luchtaanvallen, voor komen kan worden. Verder wordt aan de bevolking geleerd, hoe men zich bij luchtaanvallen moet gedragen. Wij stip pen hier enkele punten aan. 1. Allereerst moet men weten, waar i men zich bij luchtalarm moet i bevinden. De straat moet vrijgemaakt worden. Ieder behoort de dichtsbijzijnde en veiligste schuilplaats op te zoeken, zoowel in de éigen woning als op den openbaren weg. Uiteraard gaat men zich niet opzettelijk in gevaar begeven en is het plicht, zooveel mogelijk dekking te zoeken tegen mitrailleurkogels, bomscher ven éii luchtdruk van inslaande bommen. 2. Vervolgens dient een ieder op de hoogte te zijn van de beschrijding van I het brandgevaar. De ervaring heeft aangetoond, dat brandbommen op het oogenblik het ergste wapen zijn in den luchtoorlog. Als de brandbommen bij dui zenden worden uitgeworpen en de bevol king zelve niet onmiddellijk ingrijpt, staat de luchtbescherming machteloos. Vele brandbommen kunnen in eeji ommezien onschadelijk gemaakt worden en zelfs de phosphor-xubher-bommen, die een vertrek met vloeibaar vuur bespuiten, kunnen bij kordaat optreden gemakkelijk hun ge vaarlijk karakter verliezen; dikwijls zijn een vuurzweep en een emmer water al afdoende. Het spreekt vanzelf, dat juist op dit gebied de meeste voorzorgsmaat- j regelen genomén moeten, worden. Hoe zeer de bevolking kan medewerken, blijkt wel hieruit, dat onlangs in een stad waar circa 10000 brandbommen gewor pen werden, slechts 14 uitslaande bran- j den waren, doordat de parate bevolking reeds de meeste bommen onschadelijk had gemaakt. In een andere stad daaren- tegen brandden tal van woningen af, om- j dat de onvoorbereide bevolking radeloos - de huizen verliet en aan het vuur vrij spel gaf. 3. Ook de zorg voor gekwetsten - is belangrijk. Menschen, die in brand geraakt zijn, moeten onmiddellijk gehol pen worden. Zij, die veel bloed verliezen, doordat een slagader is geraakt, kunnen behouden worden als er maar iemand is, die de opening dichtdrukt. Maar ver der geldt de regelblijf van alle gekwet sten af, want menigeen kon niet meer gered worden, doordat hij onoordeel kundig werd weggedragen. Wordt vervolgd)m Ten vervolge op de op 29 April 1913 in de dagbladpers gepubliceerde bekend making van den Wehrmaohtbefehlehaber in den Niederlanden betreffende terug voering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, wor den, bij deze, voor aanmelding opgeroepen Eet dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het r e g i m e n t grenadiers en alle in de jaren 1939 en 1910 uit dit regiment voortgekomen onderdeelen,. voor zoo ver hedoeld perseneel in Mei 1910 in werkelijken militairen dienst was, Bedoeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachtslager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel Degenen, die geboren zijn in de jaren 1921 tot en met 1915 cp 29 Mei 1913; Degenen, die geboren zijn in de jaren 1911 tot en met 1901 op 1 Juni 1913; op beide dagen tnsschen 8 en 12 nnr. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinignng" (verklaring van onmisbaarheid) is afgegeven, moeten dit bewijs bij hnn werkgever of bij de instantie, die hun belangen be hartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen, Na de melding moet de „Bescheini- gung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp, de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd nit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan allo voor de aanmelding opge roepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelden verplicht "zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q, bij den stationschef van het station van vertrek. K1 e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding. Dringend wordt aangeraden, daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed antra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1913 voor den Arbeiiseinsatz in Duitschland of in de door de Dnitsohe weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlehaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangen schap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Belangrijk© aanwijzing voor de verordening inzake de aanmeldingsplicht Morgen (Donderdag 27 Mei 1943) moeten zich alle lui de maaodien Jan., Fébr., Maart en April van liet jaar 1923 geboren mannen overeenkomstig den iin dit blad gepubiioeerden oproep op het be voegde arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkantoor van 9—12 en van 14—16 uur, persoonlijk' aanmel den, waarbij zij' het ingevulde aan- meldingsformiuMer en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distributiestamkaart moet mee gebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd idle zij' hiervoor nondig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon dooir te betalen. Aanmelidingspliichtigen en werkge vers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de bepa lingen der verordening of trachten deze te ontduiken". De Duitsche en Nederlandsche instan- J ties (Dienststellen) hebben ieder in hun ressort nagegaan, welke Nederlandsche staatsburgers voor de behartiging van de belangen van de Duitsche weermacht en ten 'behoeve van het Niederlandsohe be stuur en het oeconomische leven, in het bijzonder den landbouw en de voedsel-» voorziening, in hun tegenwoordigen werk kring gehandhaafd moeten blijven en c-ventueel van de terugvoering in krijgs- gevangenschap vrijgesteld dienen te wor- J den. Voor deze personen reiken de in- stanties, die hun belangen behartigen, Bescheinigungen" (bewijzen van vrijstel- ling) uit. Deze bewijzen Zijn vo,or de werknemers in het bezit van de werk gevers en voor de werkgevers in het bezit van de instantie, die hun belangen behartigt. Zoodra een werknemer of werkgever 'zich moet melden, hetzij bij een Duit- j sche militaire instantie (bij oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nie- derlanden), dan wel b'ij een art>éidsbu^ reau (melding voor den Arbeitseinzatz), dient hij de „Bescheinigung" tijdig op te vragen bij de instantie, waar deze wordt bewaard en moet hijideZe bij de melding persoonlijk toonen. Na de mel ding moet die „Bescheinigung'.' weder di rect aan den hiervorengenoemden werk gever of de instantie, welke de belangen behartigt, worden teruggegeven. Het be zit van 'n „Bescheinigung" (Freistellungs- schein) ontheft niemand van de verplich ting om zich in voorkomend geval per soonlijk te melden. De werkgevers zijn persoonlijk aan sprakelijk vodr de naleving van de ge geven aanwijzingen en in het bijzonder vo.or het voorkomen van onrechtmat/g gebruik van de „Bescheinigungen". Het indienen van verzoeken om vrij stelling aan den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden heeft geen zin. Op elke „Bescheinigung" moet rechts boven, schuin, het nummer van het per soonsbewijs zijn aangebracht. Nederlanders bij de Duitsche Zeemacht Voor personen van 18 tot 35 jaar, die vallen onder dén aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet be staat. indien zij dit wenschen, gelegen heid zich aan te melden voor onder-, zoek voor deiT dienst bij de Duitsche Zeemacht. Zij worden gedurende hun diensttijd bij de Duitsche zeemacht vrij gesteld van den arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden, door de ortskommandanturen verstrekt. SINT-MAARTENSDIJK. Donderdag 27 Mei as., des avonds 8.30 uur in geb'ouwl „Rehoboth", ds. Bosboom te Hilligers- b'erg. KORTGENE. Benoemd tot lid van den Dijkr'aad voor de waterkeering van den tal. Leendert Abrahampolder, als verte genwoordiger van de polders Kats en Al te klein, L. Mi. de Vos te Kats. VERSCHILLENDE BERICHTEN IJssslmeermug weer present De berudite IJsselmeermug is weer verschenen. Groote zwermen zWeven b'o- ven Enkhuizen. De mug, die andere ja ren een vies groen insect was, is nu kleiner van stuk en donkerder van kleur. Inbreker cp het dak aangeschoten Een politieagent te Den Bosch ontdekte op den Graatscheweg twee mannen, die op één fiets zaten en een zak meevoel den. Hij sommeerde de mannen af te stappen, met het onverwachte gevolg, dat de mannen de fiets en den zak, welke geheel met tabak was gevuld, wegwierpen en op de vlucht sloegen. Het gelukte den agent één van hen, zekeren L., na een korte achtervolging te grijpen, doch- de ander was uit het gezicht verdwenen. Inmiddels had zich een juist passeerend rechercheur bij de achtervolging aangesloten. Er ving een spannende jacht aan. Door tuinen, over heggen en prikkeldraad, werd de vluch teling nagezet. Ten einde raad liep de man een huis binnen en verschanste zich op het dak. Van de straat af verzocht de recher cheur den man naar beneden te komen, waaraan echter geen gehoor werd ge geven. Na herhaalde sommaties greep de rechercheur zijn revolver en loste twee schoten op den Vluchteling, die in het been werd getroffen. De man zakte ineen en kwam ernstig gewond op straal te recht. Het bleek te zijn de weggeloopen WANNEER VERDUISTEREN f Heden verduisteren van 21 uur 45 tot 5 uur 30. De maan komt op 3 uur 09 en gaat onder om 14 unr 02 Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. Volle maan Vrijdag 18 Juni. Laatste kwartier Donderdag 24 Juni. regeeringspupil v. d. S. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. KERKNIEUWS Geref. Kerk. Beroepen te Elburg: Ds. M, den Boer te OudeschOiOt (Fr.) ONDERWIJS Schoolmuseum Middelburg Uit het verslag over het vereenigings- jaar 194.-19- van bet Schoolmuseum Mid delburg blijkt dat bet ledental is gedaald) van 320 op 312 13 gemeenten, 24 school besturen en 2 vereen.gingen verleenen subidie. Wegens gebrek aan voldoende lokaliteit kan nog geen bezoek worden! afgewacht, wel kan het benoodigjde ma teriaal aangevraagd worden. Het finan cieel verslag 1941-'42\ sluit met een ba tig slot van f 60.53, waardoor het saldo tot f 957.48 is gestegen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1