ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ROOSEVELT'S BRIEF AAN STALIN Dinsdag 25 Mai '43 9V>te Jaarg. No. 15248 Telefoon no. 32 D^ctonr-A^^^r^0d™^^ waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nienwsbode" ^8TBNf K 2620 Manhuisstraat, Zierikzee no. 137677 Anglo-Amerikaansche vliegtui gen hebben den laatst en lijd, eerst in Italië, thans ook in Noord-Duitschland en in de bezette gebieden dynamietpa- ironen in den vorm van vul penhouders. vulpotlooden, zak lantaarns, handtaschjes, ja zelfs in den vorm van pop pen en ander kinderspeelgoed neergeworpen. Zoodra men probeert den dop van den vulpenhouder af te schroeven, de zaklantaarns aan te steken of de voorwer pen te gebruiken,, ontploft de dynamietpatroon. Over dezen vorm van oor-, logvoering, waarvan de slacht offers in de eerste plaats spelende kin deren zijn, kan het oordeel aan ieder weldenkend mensch en vooral aan Je moeders worden overgelaten. Het is een plicht van ouders, onderwijzers en an dere met de opvoeding belaste personen om de kinderen,te waarschuwen derge- RUST AAN HET OOSTFRONT Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte Zondag het volgende bekend: Aan het Oostelijke front geen gevechts handelingen van eenige beteekenis. De luchtmacht vernie'igde verscheidene aan- voerschepen voor de kust van den Kau- kasus en ondernam Zware bomaanval len op spoorwegtransporten en belang rijke overlaadstations der Sovjets. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten in de wateren' van het hooge Noorden een vijandelijk koopvaardijschip van SCOObrt. tot zinken. In het gebied van de Middel- landsche Zee werden door Duitsche ja gers en luchtdoelartillerie der luchtmacht op 22 Mei 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. 10 koopvaarders vernietigd Luchtaanval op Zuid-Engeland Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede: Aan het Oostelijke front vonden slechts krijgsoperaties van plaatselijke beteeke nis plaats. In het Middellandsche Zee gebied vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht schepen en mili taire installities in de haven van Djedjelli aan. Duikbooten brachten in zware ge vechten van krachtig beschermde con- vooien in het Noordelijk deel' van den Atlantischen Oceaan en bij afzonderlijk optreden, tien schepen met een gezamen- lijken .inhoud van 55.300 brt. tot zinken. Vier andere schepen werden getorpe deerd. Het zinken van deze schepen kon wegens den sterken afweer niet meer waargenomen worden. Een gevechtsvlieg tuig beschadigde een vijandelijk, koop vaardijschip op den Atlantischen Oceaan door bomtreffers zwaar. Een duikboot schoot boven de Golf van Biscaje een vijandelijken bommenwerper neer. For maties vijandelijke bommenwerpers wier pen in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen op Dortmund. Er ont stonden verliezen onder de burgerbevol king en er werd aanzienlijke materieele schade aangericht. Volgens de tot dus ver ontvangen berichten werden 33 der aanvallende vliegtuigen, vnl. vier-moto- rige bommenwerpers, neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen de den gisteren een verrassenden aanval overdag op de Zuid-Engelsche steden Bournemouth en Hastings. In den nacht Feuilleton 63 door Frank van Falckenoort Nou, vervolgde Hugo, kwasi-mop- perend, je bent me ook een mooie. In- plaats van me te felilciteeren, staair je me aan, of ik regelrecht van de Zoe- loe's vandaan kom. Ze stond op en liep naar hem toe. Is 'theusch Huug? Ik kan het haast niet gelooven. O, neem me niet kwa lijk, maar het is net een sprookje. Van harte gelukgewenscht. Ze legt haar kleine pandje in de zijne. Wat ben ik blij om je! Haar vroolijk gezicht straalde warmte uit en Hugo voelde die warm te in zich overvloeien. r— Ben je er werkelijk blij om, He- leen? vroeg hij zacht, terwijl hij haar doordringend aanzag. Heieen bloosde onder dien blik en sloeg verward haar oogen neer. Maar natuurlijk, antwoprdde ze. Waarom Zou ik niet? Hugo vermande zich en ging in zijn stoel zitten. Maar dat is nog niet eens alles, zei hij. Om je dat te vertellen, vroeg ik niet je hier te komen. Er is nogl wat anders aan verbonden. Z'n gezicht stond thans weer strak. Toch geen narigheid; Huu-g? vroeg ze aarzelend. lijke voorwerpen, wanneer zij deze er gens op straat vinden, niet op te ra pen, doch onmiddellijk het dichtstbijzijn de militaire- of politie-bureau van der gelijke vondsten in kennis te stellen. De foto's zijn afkomstiguit Z.-Italië, toen door voor den eersten keer der gelijke voorwerpen werden neergewor pen. Zij laten een kind zien, dat slacht offer is geworden van'deze oorlogvoe ring en geven voorts een afbeelding van een dergelijk potlood in onbeschadigden toestand en na de ontploffing. van .23 op '24 Mei viel de luchtmacht opnieuw het scheèpsbóuwcentrum Sun derland - met sterke strijdkrachten aan. In stad en havengebied ontstonden na bomtreffers zware branden. Italfaanschweermachtsberlcht Vijandelijke schepen vernietigd In zijn weermachtsbericht no. 1093 maakt het Italiaansche Dpperbevel het volgende bekend Onze luchtmacht heeft de vijandelijke scheepvaart aan de Algerijnsch-Tunesische kust nieuwe zware slagen toegebracht.. Een schip van 8000 brt. werd door tor pedo's getroffen en zonk. Een tankboot, eveneens van 8000 brt. explodeerde en zonk. Voorts werden een schip van 7000 brt. en een torpedojager in het centrale bekken van de Middellandsche Zee in den grond geboord. Vijandelijke vluchten naar centra in Sicilië veroorzaakten een beperkt aantal slachtoffers en schade van geringen om vang. Boven het eiland werden in totaal 26 vijandelijke machines neergeschoten, waarvan 16 door Duitsch-Italiaansche ja gers en 10 door het luchtafweergeschut. De dn dit weermachtsbericht vermelde luchtaanvallen veroorzaakten de volgende slachtofefrs onder de burgerbevolking: In de provincie Agrigento 17 dooden en 43 gewonden, in de provincie Trapani 8 dooden en 30 gewonden. Luchtstrijd boven de eilanden Het 1094e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: De havens van B-izerta en Djedjelli wer den door de luchtmacht der Spilmogend- heden met goede uitwerking aangeval len. Formaties vijandelijke vliegtuigen hebben de eilanden Pantelaria en Lam- pedusa, alsmede de stad Messina, her haaldelijk gebombardeerd.- In het centrum der stad werd aanzienlijke schade ver oorzaakt. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking wordt op het o,ogen blik onderzocht. De luchtdoelartillerie op de beide eilanden vernietigden zes vlieg tuigen. Voorts werden door de Duitsche jagers twee '-Spitfires boven Malta en een tweemotorig vliegtuig ten Zuiden van vSardinië neergeschoten. Van vluch ten naar den vijand zijn in de laatste dagen vier van onze vliegtuigen niet te ruggekeerd. Neen, a meen F Lachend sloeg hij een paar denkbeeldige stofjes van zijn iknie. Maar Ak zat er net over te deniken, hoe iik 'tje vertellen zal, zie je. Hij krabde achter het oor. Dat valt niet mee. Zij lachte ondeugend. Moet ik het raden? i Je raadt het nooit. Wijsgeerig ikeeik ze naar de lage, hou ten zoldering, alsof ze het daarvan wilde lezen. Je zult een cursus moeten volgen in opvoedkunde, zei ze eindelijk. Verbaasd keek hij op. In opvoed kunde? Ja, je zult" natuurlijk moeten leeren, hoe je met je personeel moet omgaan. Neen, dat is 'tiniet. Ik ben bang, dat ik dat wel zonder cursus zal moeten probeeren. Je zult je snor moeten laten staan om er ontzagw ekkend er uit te zien. Dat is een goed idee. Maar dat is het toch ook niet. Dan weet ik het niet. Wel, dan zal ik je op weg helpen. Ik zal, zoodra de tijd daar is, dat ik Knoop opvolg, in zijn huis moeten wo nen op de Lange Weide, weet je wel, vlak naast de drukkerij. Ik heb 'tjelaatst eens laten zien. Ja. Nu, en daar komt dan bij, dat ik eerstdaags, of liever gezegd, over enkele weken ga trouwen. (Wordt vervolgd)t Opheffing van de Komintern Beteekenis van Stalin's stap In de Wilhelmstrasse wordt ten aanzien van dezen stap van Stalin gezégd, dat hiermede het gras voor de voeten der anti-joodsche en anti-bolsjewistische krach ten in de Ver. St. moet worden weg gemaaid, terwijl Stalin zelf rijp; gemaakt moet worden voor de „salons". Üiaar- mede is de grondslag gelegd voor de bijeenkomst van Roosevelt Churchill en Stalin. In de Wilhelmstrasse is men er van overtuigd, dat de stimulans to,t dezen1 stap is uitgegaan van Roosevelt, omdat deze zoo de mogelijkheid hoopt te krij gen zijn politiek voort te 'Zetten ©n te- vens aan Stalin de kans wil geven, de vrije hand te krijgenin Europa. j Thans vormt het geen probleem meer voor Amerika en Engeland om Europa I aan de Sovjet-Unie als invloedssfeer aan te bieden, want thans wordt Europa z.g. j niet overgelaten aan een gebolsjewiseer- j den staat, maar aan Rusland, resp. aan Stalin als exponent van een Nationaal1*' 1 Russisch rijk. D>e mogendheden, die vechten voor de Europeesdhe veiligheid, en nieuwe orde, zoo verklaart men tenslotte in de "Wil- helmstrasse, zullen zich evenwel door de zen bluf niet laten misleiiden in hun anti-communistische politiek. Het bolsje wisme, in welken vorm het ook optreedt, zal krachtiger dan ooit worden bestre den en neergeslagen. STALEN PACT VIER JAAR Telegrammen gewisseld tusschen Führer en Duce Ter gelegenheid van den vierden ver jaardag der onderteekening van het Duitsch-Italiaansche vriendschaps- en bondgenoodschapsverdrag, zijn telegram men gewisseld tusschen den Führer, ko ning-keizer Victor-Emanuel en den Duce. Het telegram van den Führer aan ko ning-keizer Victor Emanuel luidt: „Op dezen dag, nu vier jaar geleden het vriendschaps- en wapenbroedérschapsver- drag tusschen onze landen plechtig on derteek end is, verzoek ik uwe majesteit met mijn hardelijken groet mijn oprechte wenscherr en die van het Duitsche volk voor het geluk en de toekomst van Italië en den strijd zijner wapenen te willen aanvaarden". De koning-keizer deed den Führer het volgende telegram toekomen: Op den vierden verjaardag van het bondgenootschapsverdrag, dat onze beide volken verbindt, spreek ik u, Führer, mijn beste wensChen uit voor de groot heid en den groei van het Duitsche volk in 'de Zekerheid, dat de overwinning aan de dapperheid en de hooge waarde onzer wapenen niet kan ontgaan". Belangrijko aanwijzing voor de verordening inzake de aanmeldingsplicht „Morgen (Woensdag 26 Mei '43) moeten zich alle lim. de maanden September, Oct., Nov. en Dec1, van het jaar 1922 geboren mannen overeenkomstig den iui dit blad gepubliceerden oproep op het be voegde arbeidsbureau, resp. het bevoegde bijkantoor van 9—12 en van 14—16 uur, persoonlijk aanmel den, waarbij zij het ingevulde aan meldingsformulier en. de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distributiestamkaart moet mee gebracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding verplichte personen gedurende den tijd «die zij 'hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingspliichtiigen en werkge vers maken zich strafbaar wanneer zij handelen An strijd met de bepa lingen der verordening of trachten deze te ontduiken". WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 21 uur 45 tot 5 uur 30. De maan komt op 2 uur 40 en gaat onder om 12 unr 45 Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni Volle maan Vrijdag 18 Juni. Het telegram van den Führer aan den Duce luidt: „Bij den terugkeer van den dag, waarop onze beide landen vier jaar geléden door het vriendschaps- en bond genootschapsverdrag een onverbrekelijke strijd- en lotsgemeenschap met elkander sloten, zend ik u, tevens namens het geheeje Duitsche volk, mijn oprechte en hartelijke groeten en wenschen. In een- gevoel van hartelijke verbondenheid ge denk ik daarbij den heldhaftigen strijd der Italiaansche weermacht in de ge meenschappelijke groote worsteling voor de vrijheid en de toekomst van onze volken en ik verbind daarmede de uit drukking van mijn onwrikbare zekerheid, dat aan het einde van dit wereld-histo rische conflict de inzet en de gebrachte offers in de roemrijke overwinning van onze rechtvaardige zaak hun hoogste be looning zullen vinden". De tekst van het telegram, door den Duce aén den Führer gericht, luidt: „Op den vierden verjaardag der onder teekening van het historische pact, terwijl onze legers en onze volken den heldhaf tigen strijd tegen de gemeenschappelijke vijanden voeren, bevestig ik u, Führer, opnieuw de' onverbrekelijke solidariteit van de wapenen en de gevoelens van het fascistische Italië voor het nationaal-soci- alistische Duitschland en ons volkomen vertrouwen in de overwinning der Spil en van dé mogendheden van het Pact van Drie". Voorts hebben de Duce en de Rijks minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, telegrammen gewisseld, even als von Ribbentrop en de Italiaansche onderstaatssecretaris van het ministerie van Buitenlandsche zaken, Bastianini. DE INLEVERING VAN RADIO-TOESTELLEN Officieel wordt medegedeeld: In verband met de verordening inzake het inleveren van radio-ontvanginstalla- ties van 13 Mei 1943 wordt het volgende medegedeeld 1. De formulieren, die bij de inleve ring van radiotoestellen ingevuld moeten worden afgegeven, kunnen onmiddellijk ingaand bij de lokptten der P.T.T. tegen betaling van vijf cent per stuk worden verkregen. 2). Geëvacueerden, die hun radiotoestel len in hun voormalige woningen hebben achtergelaten, zijn eveneens verplicht» hun toestellen aan te geven. Overeenkomstige bijzondere formulieren moeien bij de voor hun tegenwoordige woonplaats bevoegde politjebesturen (burgemeester) worden ge haald. ;*r 3). Formulieren voor het indienen van een verzoek tot ontheffing volgens arti kel 9 wart 2 en 3 der verordening wor- j den als volgt verstrekt: a). Duitsche staatsburgers moeten zich van Donderdag 27 Mei 1943 af wenden tot de plaatselijke bevoegde Ortsgruppe der N.S.D.A.P. b). De leden der N.S.B. en haar orga nisaties ontvangen de formulieren van hun bevoegde politieke leiders. c). De familieleden van de in de Duit sche weermacht vrijwillig dienende Ne derlanders ontvangen, voor zoover zij reeds schriftelijke aanvragen tot de Ab- Staatangehöriger beim Generalkommissar für Verwaltung und Justiz, Utrecht, Catha- rijnesingel 48 hebben gericht, deze for- I mulieren zonder meer toegestuurd. Indien geen aanvrage is ingediend, moe iten deze formulieren bij genoemde Diensl- stelle worden aangevraagd. Zij moeten ingevuld daar weer worden ingeleverd. d). Familieleden van-de in de Waffen- SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland dienende Nederlanders moeten de formu lieren aanvragen bij den Fürsorge-Offizier der Waffen-SS, 's-Hertogenbosch, Sorini- usstraat 3. Voor zoover zij reeds schrifte lijke aanvragen tot deze di.enststelle heb ben gericht, worden deze formulieren den aanvragers zonder meer toegezonden. Deze formulieren moeten dan ingevuld weer aan den SS-Fürsorge-Offizier wor den teruggestuurd. Er wordt op gewe zen, dat als familieleden in den zin van deze verordening worden beschouwd ouders, vrouwen en kinderen der vrijwil ligers. Aanvragen toewijzing textielproducten In 'de periode tusschen 24 Mei ©n 28 Juni 1943 zullen de distribtitiediensten, zoomede de afdeeling „Speciale Vergun ningen" van het Rijksbureau Distex, uit gezonderd in gevallen van nood, geen aanvragen voor toewijzing van textiel- goederen in ontvangst mogen nemen. Nog niet in behandeling genomen aanvragen dienen als vervallen te worden be schouwd, voor zoover zij vóór 27 Mei; a.s. niet afgehandeld kunnen worden. De aldus vervallen aanvragen kunnen na 27 Juni 1943 opnieuw worden ingediend. Bijslagkaart textiel voor eerstgeborenen ^In de pferiode van de uitreiking der. textielkaarten van 24 Mei 1943 tot «en 'met 12 Juni 1943, wordt, naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, tot het verkrijgen van ©en bijslagkaart ten be hoeve van eerstgeborenen babies, gébo ren na 13 Juni 1942 ©n yópr 14 Juni 1943, overlegging van trouwboekje vereischt. Nederlanders bij de Duitsche Zeemacht Voor personen van 18 tot 35 jaar, die vallen onder den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet be staat, indien zij dit wenschen, gelegen- - heid zich aan te melden voor onder zoek voor den dienst bij jpe Diuitsche Zeemacht. Zij worden gedurende hun diensttijd bij de Duitsche zeemacht vrij gesteld van den arbeidsinzet, j Nadere inlichtingen worden door de ortskommandanturen verstrekt. Door vallenden schommel gedood 1 Te Eindhoven was het 7-j, doch tertje van de familie E. met enkele vrien dinnetjes aan het schommelen. Plotse- Bij onze vrijwilligers, Onze jongens weten zich te behelpen door balken over de modder aan te brengen. (SS P.K. Rilkenbach O E P s) De ontbinding van de communistische Internationale Interinf meldt uit Berlijn: Twee dagen na de overhandiging van de boodschap van Roosevelt aan Stalin door Davies worden in geallieerde krin gen te Lissabon de eerste aanduidingen met betrekking tot den inhoud van de zen 'brief gemaakt, zoo meldt de Lissa- bonsche correspondent van Europapress. Amerikanen te Lissabon, die contact heb ben met senatoren te Washington ver helen niet. dat Roosevelt concrete ver langens tegen Stalin heeft geuit. De essentieele inhoud van deze ver- langéns wordt als volgt samengevat: 1. Roosevelt richt het dringende ver zoek tot Stalin ten aanzien van de po litieke taktiek met grootere voorzichtig heid dan tot.lap lieden te werk te gaan, daar het do,or de premature publicatie van het politieke en militaire doel van Moskou mislukt is Finland los te ma* ken uit het front van de tegenstanders; van de Sovjetunie, zooals in het voor nemen lag. 2. Roosevelt beveelt Stalin even na drukkelijk bijzondere voorzichtigheid aan (bij 'het bekend maken van Russische oor logsdoelen ten opzichte van de andere Westelijke buren van de Sovjetunie, in het bijzonder tegenover Polen, de Bal- kanlanden en Turkije, daar ook-hier het gevaar bestaat, dat deze staten door een premature onthulling van Sovjet-annexa tieplannen in buil wil tot afweer ver sterkt worden en steeds grooteren te genstand gaan bieden. 3. Roosevelt verzoekt Stalin om een doeltreffende bijdrage tot ontlasting van de spanningen op binneiilandsch politiek gebied in Engeland en de Ver. Staten, Tot dat doel stelt hij een onmiddellijke, althans formeel©, ontbinding voor van Ie internationale organen van het commu nisme en de liquidatie van de communis tische internationale. 4. Als tegenprestatie voor het vervul len van deze verlangens is Roosevelt bereid zich te verplichten bij het slui ten van den vrede Stalin volkomen «de vrije hand te laten in alle gebieden in Europa - waar de Sovjetunie belang bij heeft, 1 1 ''lij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1