ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE tnic ï3ailij u>ïcatapivr OPROEP I Aanmelding voor den Arbeidsinxet Zaterdag 22 Mel '43 Telefoon no. 32 Diroctonr-Adminleteatenr (AdjertenUeclief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotenr K 2620 J. DE L00ZE, Zionkzee wtr v. v.,.,. M. J, KOSTEN, Manhuisstraat, Zierlkzee Uitgave N,V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" 99ste Jaarg. No. 15246 Giro no. 137677 SUCCESVOLLE DUITSCHE LUCHTACTIES Het Opperbevel der Duitsehe Weer- macht maakte Vrijdag het volgende be- kend Aan het Oostelijke front werden ver scheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewisten afgeslagen. Eigen operaties van stormtroepen verliepen succesvol. De luchtmacht bestookte troepen, transport treinen en ravitailleeringsbedrijven van den vijand. Lichte Duitsehe vlootstrijid- krachten 'boorden voor de kust van den Kaukasus twee ravitaiLleeringsschepen van den vijand in den grond en schoten hier, alsmede boven het Oostelijke deel van de Oostzee, zes bolsjewistische bommen werpers neer. Duitsehe gevechtsvliegtui- gen bestookten m den nacht van 20 op 21 Mei het havengebied van Djidjelli aan - de Algerijnsche kust opnieuw met bom men van zwaar kaliber. In het Middel- landsche Zeegebied schoten Duitsehe jagers en de hiehtdoelairtillerie der lucht macht acht vijandelijke vliegtuigen neer. Een eigen jachtvliegtuig ging verloren. Enkele lichte Britsche bommenwerpers ondernamen in den 'afgeloopen nacht storingsaanvallen zonder eenige uitwer king op het Noordelijke Duitsehe Rijks gebied. i Italiaanschwesrmachtsbericht Verscheidene vijandelijke vliegtuigen neergehaald In zijn weermachtsbericht no. 1091 maakt het Italiaansehe opperbevel het volgende bekend: Onze vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht de havenwèrken van BL- zerta gebombardeerd en in de Algerijn sche wateren een torpedojager getorpe deerd. De vijandelijke luchtmacht ondernam gisteren aanvallen op Gros- seto, Messina, Pantelleria en op plaatsen op Sardinië. De batterijen van het eiland Pantelleria vernietigden zeven vliegtui gen'. Een achtste vliegtuig dat eveneens door het afweer vuur getroffen, was, stortte in zee, nabij Augusta. Boven Sar dinië schoten Italiaansehe jagers in een luchtgevecht een viermotorige bommen werper en twee twee-motorige machines neer. Twee andere vijandelijke vliegtuigen werden door Duitsehe jagers,neergehaald. Bij de hedien geregisteerde vijandelijke luchtaanvallen werden de volgende vier- liezen geteld onder de burgerbevolking: Te Grosseto 17 dooden en 19 gewonden; te Messina 1 doode en 1 gewonde en 1 gewonde en op Sardinië (provinciën Sassarii en Niioro) 5 dooden en 21 ge- wonden- i HET 10 000STE VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN BERLIJN, 10 Mei (DJJ.B.) Met be- trekking tot het reeds gemelde feit, dat de 'luchtdoelartillerie der Duitsehe lucht macht sedert het uitbreken van den oor log 10.000 vijandelijke vliegtuigen heeft vernietigd, verneemt het D.N.B. dat dit evenveel! vliegtuigen zijn als de Britsche, Fransche en Belgische luchtmachten te zamen aan het frontin de eörste, tweede en derde 'linie en aan iesvliegtuigen bij het uitbreken van den oorlog in 1939 bezaten. Dit succes berust vooral op de sedert iden wereldoorlog aanmerkelijk verbeterde wapentechniek, die het mo gelijk maakt thans zelf zeer zwaar ge schut te gebruiken bij den strijd tegen vliegtuigen. Vooral het gebruik van het nieuwe 2 cm. vierliinggeschut detr iucht- doelartillerie is zeer effectvol geweest. De verdere ontwikkeling der meetappa raten, waardoor in de toekomst een verdere stijging van het aantal neerge schoten vliegtuigen te verwachten' is, heeft eveneens zeer veel bijged.ragn tot de successen. OORLOGSDOELEINDEN VAN ITAL'Ë Eedevoering van minister Bastianini De senaatscommissies voor begrooting en buitenlandsche politiek hebben ide ont- werpbegrooting van het ministerie van buitenlandsche zaken voor 1943-'44 goed gekeurd, nadat do ouders taaitssecretarils van het ministerie, Bastianini, het woord had gevoerd. De oorlog is inderdaad, aldus Bastia nini, een voortzetting van do politiek met die wapenen. De problemen, die aan de staking dor vijandelijkheden vooraf gaan of daarop volgen, moeten onder zocht worden. Opnieuw moet worden gewezen op de beteekenils van het be ginsel, dait bij de laatste samenkomst tusschen- Duce en Führer verkondigd is. een beginsel, waaraan Diuiiitscfiiland en Italië zich willen honden voor de voor bereiding van de grondslagen der ko mende wereldordegéén onderdrukking der Meinere staten idoor de groote, geen vernieling of beperking van de individuae- liiteit der kleine staten, maar veeleer verzekering van de vrije ontplooiing van alle volken en hun Spontane samenwer king. De Italiaansehe politiële heeftsteeds het nationaliteitenbeginsel verdedigd en nooit de onderdrukking van andere Euro- peesche volken ten doel gehad. Als eerste :in Euiropa heeft Italië zijn stem verheven tegen het door de pacifis tische ideologieën van Geneve slecht ge camoufleerde regime van dwang en on derdrukking, dat de groote overwinnende mogendheden van den voriigm .oorlog den anderen staten hadden opgelegd. Die onrechtvaardigheden heeft de Duce toen reeds gekenmerkt als het zaad van het tegenwoordige conflict. De Angelsaksische mogendheden, die nu tegen Europa strij den, voeren sedert 1919 een politiek van economische agressie, doordat zfij de (be schermende tarieven steeds verhoogden, emigratie onmogelijk maakten' >en impe riale voorkeurstariieven invoerden'. Dit verkeerde optreden is overigens onlangs door iden Amerdkaansch en onder staatssecretaris Sumner Welles toegege- ven. Onze vijanden 'beginnen hiun schuld dus in te zien en moeten toegeven, dat voor de volken rechtvaardigheid en vrij heid voor al' berusten op de stoffelijke mogelijkheid tot leven en werken ien dit is het, wat aan Italië altijd' werd gewei gerd. Om de wereld een 'eerlijken vrede te geven, is het noodig dat beide vraag stukken van politieke ien economische vrijheid 'gelijktijdig op internationale ba sis worden opgelost. Een .rechtvaardige verdeeling van de goederen ider aarde is onafscheidelijk verbonden met het beginsel' van. vrije ontwikkeling en spon tane samenwerking tusischen de volken. Mannen in 1922 en 1923 geboren Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Ned. gebied (Commissaris-Generaal z.b.v.) no. 43-1943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet worden hiermede alle mannen geboren in 1922 en 1923 opgeroepen om terstond een aan meldingsformulier in ontvangst te nemen bij het voor hun woonplaats geldende arbeidsbureau en dit persoonlijk weder in te leveren, op de hieronder genoem de dagen hij het arbeidsbureau. In Jan. t/m April 1922 geboren personen melden zich aan Maandag 21 In Mei Aug. 1922 Dinsdag 25 Tv, e„-i. T1,« 1AOO W.- ftfl 24 Mei a.s. q insdag In Sept. Dec 1922 Woensdag 26 In Jan April 1923 Donderdag 27 In Mei Aug. 1923 Vrijdag 28 In Sept. Dec. 1923 Zaterdag ;29 in den tijd van 81/,12'/» uur op de desbetreffende afdeeling van het Gewestelijk Arbeidsbureau en op de bijkantoren in den tijd van 9—12 en van 14—16 uur WANNEEE VERDDISTEEENI Heden verduisteren van 21 nor 45 tot 5 unr 30. Zondag van 21 uur 45 tot 5 uur 30. De maan gaat onder om 8 nar 02 en komt op om 0 unr 30 Maandag op 0.30, maan onder 9.15 Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. Volle maan Vrijdag 18 Juni. De in de ressorten der bijkantoren woonachtige tot aanmelding verplichte personen moeien zich op dezelfde dagen aanmelden bij het voor hen bevoegde bijkantoor van het Arbeidsbureau. Bij het inleveren van het aanmeldings formulier moet de distributiestamkaart medegebracht worden. De personen, die tot aanmelding ver plicht zijn, moeten in principe persoon lijk vesrehijnen bij het Arbeidsbureau (of bijkantoor). Zij moeten op verlangen alle noodige papieren voorleggen en alle ver- eischte inlichtingen verstrekken. Voor zoover tot aanmelding verplichte personen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring van den tot -aanmelding verplichte omtrent den duur van de dienstbetrekking op' bet formu lier door 'zijn handteekening en even tueel door een afdruk van hét firman stempel bevestigen. Van den aanmeldingsplicht zijn uitge- 1. Duitsehe onderdanen, die werkzaam 'zijn bij bureaux „van den Rijkscompiis^ saris voor het bezettte Ned. gebied, van het Arbeitsbereich der Nat .-Socialistische Duitsehe Arbeiderspartij in Nederland, derzelver organisaties of aangesloten or- 2. Duitsehe onderdanen, die werkzaam izijn bij bureaux van de Duitsehe Weer macht. de Waffen-SS, de Duitsehe po litie en den Reichs arbeits d ienst. 3. De ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, de gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, be nevens personen, die werkzaam zijn bij de spoorwegen, de Nederlandsche pos terijen en d>e Nederlandsche Bank. 4. Leden van de vroegere Neder!, weermacht, voorzoover 'zij volgens de be kendmaking van den Wëhrmachtb'efehls!- hafb'er in Nederland van 29 April 1943 onderworpen zijn aan het terugbrengen in krijgsgevangenschap-. 5. De personen, die reeds volgens IX van de beschikking no. 36-1943 betref fende de sluiting van bedrijven tot aan melding verplicht Zijn. 6. Geestelijken en leden van orden. 7. Personen, die volgens II alinea 2 van de beschikking no. 43-1943 vrijge steldzijn van den aanmeldingsplicht. Zij, die de Duitsehe Nationaliteit bezit ten en tot aanmelding verplicht zijn, mel den zich' bij den Duitschen „Fach'berater'1 van het hieronder aangegeven Geweste lijke Arbeidsbureau. Tot aanmelding verplichte personen en werkgevers, die in strijd met de bepa lingen van bovengenoemde beschikking handelen of deze trachten te ontduiken, (dus b.v. hun verplichting tot aanmelding niet of niet behoorlijk nakomen, met op zet of uit nalatigheid, onjuiste" opgaven doen enz. worden gestraft, insgelijks uit. lokkers, mededaders en medeplichtigen. 1 der Waffen-SS Steiioer heeft in opdracht 1 van iden ReicMührer-SS het Germaan- sche huis te Hannover onder de hoede van de Germamische Leitstellie des SS- i Hauptaimtes genomen. V. j Keuringen voor de Wallen S.S., Legioen en Landwacht. Het S.S. Ersatz Kommando Nederland j deelt njede: Voor personen van 18—35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de arbeidsinzet, beBtaat op hun verzoek de gelegenheid zioh op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor de Waffen S.S,, Nederlandsoh Le gioen, Nederlandsche landwacht en S.S. Wachtbataillon en worden gedurende hnn verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen van de arbeidsinzet vrijge steld. De postboot General' Bonaparte die den dienst onderhoudt tusschen Gott-slca en Nice, is gisteren op 40 imij'l buiten de Fransche kust getorpedeerd. Aap. boord van het schip bevonden zich' 192 passa giers en '50 'leden der bemanning. De schipbreukelingen werden (door twee Duitsehe torpedobootj agers aan boord genomen en aan land gebracht. SF-F s V'-; F' ArcfcWsltO)» ot K<>sv l'ntteü artneii' IT msr fV" i'Ifl- bomt> Antwerp 1,000 AIR SORTIE® '08 EC'MMF Deze fotodie uil de Londensche Daily Telegraph van 7 April 1943 is over ge. ■nomen, toont den New Yorkschen Aartsbisschop Spellman in gesprek met d* bemanning van de bommenwerpers, die kort daarop vele honderden vrouwen en kinderen in Antwerpen den dood brachten. Op 6' April had de Daily Telegraph over het bezoek van Spéllman het volgende bericht gegeven t Mgr. Spellman, Aartsbisschop van New-York, gaf de bemanning der Amerikaansche vliegtuigen voor hun itart tot den aanval op Antwerpen den Pauselfjken tegen. C.N.F. A Pax s H BEKENDMAKING Het bureau van den Wehrmacht. befehlshaber iin den Niiederlianden deelt mede Be Nederlandsche onderdanen: 1. Willem Theodoor Pahud de Mortanges, student in de scheikun de, geboren 1 Juli 1921, te 'Heem stede, woonachtig te Delft; 2. Bduard Ellis van; Raalte, stu dent in de werktuigbouwkunde, ge boren 9 October 1918 te Rottere dam, vvoonadhtig te Delft; 3. Piet Marinus Amoldus Huur man, scheepsbouwer, geboren 10 Juni 1917 te Velp, woonachtig te Capelle: 4. Adriaam Gerhard Smit, em ployé', géboren 4 September 1920 te Alblasserdam, woonachtig te AL blasserdam 5. Menko Hendrik Herbbrt Kö- nig, student, geboren 19 Juni 1917 in Den Haag, woonachtig te Delft; 6. Charles Okes van der Plas, student in de mijnbouwkunde, ge boren 8 September 1920 te Leiden, woonachtig te Delft; Zijn door een krijgsraad ter (dood veroordeeld, omdat Zij ondanks alle tevoren gegeven waarschuwingen in het jaar 1942 deels gemeenschappe lijk spoorwegaanslagen en andere daden van sabotage verricht, deels pogingen daartoe hebben gedaan. Zij hebben leven en eigendom van leden van de bezettingsmacht en van Nederlanders in gevaar ge bracht en vernietigd. De vonnissen zijn door den kogel ten uitvoer gelegd. Wie sabotage pleegt, verbeurt zijn leven. 125 gram boter op bon 21 Op 29 Mei nogmaals 125 gram Van 23 Mei tot en met 3 Juni 1943 zijn de bonnen „21a boter" en „21b boter" aangewezen voor het koopen van 125 gram boter of margarine. Op deze bonnen mag echter reeds van 22 Mei a.s* af worden gekocht. In tegenstelling met de normale hoe veelheid, waarop de „a-bonnen" recht geven, ml. 250 gram, wordt ditmaal dus d'e helft, ml. 125 gram, per bon beschik baar gesteld. Met ingang van 29 Mei a^s. zal1 ech ter een tweede bon „a" worden aan gewezen, eveneens voor 125 gram, gel dig tot en met 3 Juni as. Op deze wijze ontvangen zij, idAe over „a"-bonnen beschikken, evenals de hou ders van „b'Vboninen, hun normale rant soen per tijdvak van 12 dagen, ml'. 125 gram voor kinderen' beneden- 4 jaar en 250 gram voor personen van 4 jaar en ouder. Bevordering en verzorging van den Germaanschen volksaard In opdracht van iden Reichsführer SS zijn door ide gouw .Zuid-Harnnover— Brunswijk aan den' gouwleider SS-Grup- penführér Lauterbaeher voor de bevor dering >en verzorging van den Germaan schen volksaard bijzondere opdrachten, verleend. Middelpunt van het werk zal het Germaansche huis te Hannover zijn. Het Germaansche huis is uitverkoren om voor de oorlogsvrijwilligers der Waffen- SS, de arbeiders ien Langemarek-stuidein- ten d'er Germaansche landen en voor de jongens der Germaansche Wiehrertiichti- guingslaiger en van iden Germaanschen Landidienst een' cultureel en kameraad- schapscentrum te zijn. i SS-Gruppenführer en Generalleutnant De Britsche berichtendienst meldt uit Washington dat President Roosevelt en Minister-President Churchill Donderdag een bespreking van 1 i/o uur met den oorlogsraad voor de Zuidzee hebben ge had. In dez (ehijeenkomst is een over zicht van den militairen toestand in de Zuidzee gegeven. Lord Halifax verklaar-' de na de bijeenkomst dat. zoo als steeds een der belangrijkste problemen het ge bruik van de bescnikbare scheepsruimte is ,eei. probleem dat zoowel voor de Zuidzee als voor de andere oorlogstóo- neelen moet worden opgelost. Naar de Britsche berichtendienst uit New York meldt, zijn door de overstroor mingen in Illinois en Indiana 22.000 men- schen dakloos geworden. Het verkeer langs de wegen tusschen de Oostelijke staten en Indiana is gestremd. Uitge strekte akkerlanden staan onder water. In dit gebied en in Missouri,. Oklahoma;, Arkansas en Kansas moest het werk in de oorlogsindustrie worden stopgezet. Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier maakt bekend, dat admiraal Isoro- koe Jamamoto, de opperbevelhebber van de gecombineerde vlopt, den heldendood gevonden heeft aan boord van 'n vlieg tuig' tijdens een luchtgevecht met den vijand, toen hij de algemeene strategi sche operaties leidde in de voorste li nies. Tot zijn opvolger is benoemd ad miraal Koga. De gesneuvelde admiraal zal op staatskosten worden begraven. Zondagartsendienst voor Zierikzee I Zondag 23 Mei: C. M. van Hoorn en Th. L. Mulder. Keuringen Waffen SS, Legioen en Landwacht Het SS Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, inden leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt mot be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, estra levens middelen voor de familieleden, enz. Do aandacht wordt er op gevestigd1, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij ven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort, Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den Ar beidsinzet. kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adres sen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeidsinzet vrij gesteld. 23-5-'43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 24-5-'43 8—15 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Bij ouzo vrijwilligers. Welverdiende rust in het voorjaars zonnetje. 0SS P.K. Bilschel O'H Pax t)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1