ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Donderdag 20 Mel '43 Telefoon no. 32 Wiootenr-Admlnistoteur (Adjertentieohef) waar;n opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdredaoteur k 2620 A. J. DE LOOZE, Zierikzee Uitere N.V. „De Zierikseesohe Nieuwsbode" M' J' K0STEN' Manhulsstmt, Zlerikzee 99»te Jaarg. No. 15244 Giro no. 137677 Sovjetaanvaflen In het Koebangebled algeslagen Het opperbevel van de Duitsc-he weer- ''macht deelde Woensdag mede: Aan het Oostelijk front van het Koe- banbruggehoofd en in het gebied van Isjoem, vielen de sovjets met ondersteu ning van pantserwagens en slagvliegers na krachtige voorbereiding door de artil lerie, de Duitsche stellingen aan. Zij wer den in tegenaanvallen afgeslagen. Daarbij verloor de vijand alleen in een sector van een divisie aan het Koebanbrugge- hoofd 15 pantserwagens. In het kustge bied van Sicilië, in het Kanaal en aan de Atlantische kust, schoten gisteren Duit sche jagers, luchtdoelartillerie van de luchtmacht en patrouillevaartuigen der marine in totaal 25 vijandelijke vlieg tuigen omlaag, w'.o. een aantal zware bommenwerpers. Ook in den af geloop en nacht werden militaire doelen in het gebied van Londen met bommen van zwaar kaliber bestookt. Een vliegtuig keerde niet terug. Luchtdoelartillerie van de luchtmacht meldde het neerschieten van „het 10.000ste vijandelijke vliegtuig sedert het begin van den oorlog. DE BESCHADIGING DER STUWDAMMEN In den nacht van 16 op 17 Mei werden, zooals bekend, naar in het weermachts- bericht werd gemeld, door Britsche bom men twee stuwdammen beschadigd, waar bij door de hierdoor veroorzaakte vloed golf zwar<j, verliezen onder de burger bevolking werden veroorzaakt. Op dezen terreuraanslag valt een bijzonder ken merkend licht door een bericht van den Britschen Reuterdienst, welks voormalige Berlijnsche correspondent Bettany het volgende meldt: Een gekende joodsche specialist uit Berlijn, die thans te Londen zijn prak tijk uitoefent, vroeg mij eenigen tijd ge leden, waarom de Britsche luchtmacht de stuwdammen in Duitschland nog niet ge bombardeerd had. Zijn mededeelingen ge ven mij aanleiding, om een brief te sturen aan het ministerie van Luchtvaart, waar in ik zijn inlichting doorgaf. Later ont ving ik antwoord, waarin men mij voor dit voorstel van den .-joodsc'hen specialist wiens naam niet bekendgemaakt kan wor den, bedankte en de verzekering gaf, dat men ^it ..voorstel zeer zorgvuldig zou onderzoeken. Dit bericht laat, naar de Berlijnsche pers schrijft, geen twijfel er over bestaan, dat deze aanslag op de stuwdammen een door joden geinspireerde misdaad is. De schuld van 't jodendom aan dezen door hen veroorzaakten oorlog wordt, zioo voegt men hieraan toe, steeds grooter. Zooals veje andere, zoo zal ook deze jongste joodsche misdaad op de juiste wijze gestraft worden en op de aan stichters terugvallen. (D.N.B.) FINLAND ZAL NIET BUIGEN voor de Sovjet-Unie Finland heeft Zondag den dag her dacht, waarop 25 jaar geleden de vrij heidsoorlog eindigde. Tevens werden de gevallenen herdacht. Te Tokioinen (in Zuid-West-Finland), dat in de drie oor logen naar verhouding de zwiaarste offers heeft gebracht, werd de voornaamste plechtigheid gehouden, waarbij minister president Linkomies een rede hield. Als een volk in vrijheid wil leven, M M M M M M M W W Overleg maakt dal men overtyjt. aldus zej.de de premier, mag het voor geen offers terugschrikken. De oorlog is nog niet ten einde en het einde is ook nog niet in zicht. Daar er op het oogenblik nog geen vredesmogelijkheden te zien zijn, mag men nog niet verwach ten, dat ^ie sojdaten reeds naar huis komen. De strijd moet worden voort gezet, ongeacht de onaangenaamheden die hij brengt, Men moet er zich mee verzoenen, dat Finland aan den tegen- woordigen toestand niets kan veranderen. Maar deze toestand, alsdus vervolgde Linkomies, mag het Finsche volk niet zijn energie en zijn vertrouwen ontnemen. Het Finsche volk idealiseert den oorlog niet, doch het zal zich ook nooit buigen, indien een vreemde mogendheid Finlands zelfstandigheid wil rooven en zijn natio nale bestaan wil vernietigen. En daarom gaat het nog steeds. Daarom is er ook nog geen mogelijk' heid, af te wijken van den ingeslagen weg, dien Finland moest betreden. Het Finsche volk heeft genoeg werkelijkheids- j zin om dat te begrijpen en het zal nooit j gelooven, dat een staat, die vóór den i winter oorlog alle verdragen schond en j ook de door hemzelf gedicteerde be palingen van den gedwongen vrede niet nakwam, thans zoozeer veranderd is, dat men hem kan vertrouwen. Het Finsche volk zal liever tot het allerlaatste vech ten dan zich onderwerpen aan de ge nade van zijn oostelijken nabuur, dien het op grond van de ernstigste ervarin gen zeer goed kent. Itallaansehweermachtsberlcht Vijandelijk konvooi aangevallen Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt; Een langs de Algerijnsche kust onder weg Zijnd konvooi werd door on'zie tor pedo vliegtuigen aangevallen. Drie groo- te schepen werden getroffen; een der vaartuigen, een schipi van 10.000 b'rt^ moet als verloren worden beschouwd. Vijandelijke formaties ondernamien machi ne-geweervuur aanvallen op eenige plaat sen van Calabrië en wierpen b'ommten op Porte Empedocle, Trapani en het eiland Pantellaria. De schade is van be perkte Sbeteekenis. De Cijfers over de ge leden verliezen izïjn nog niet fobschilrt- baar. Bij deze aanvallen verloor de vij and do,or den afweer Van jagers en i luchtdoelgeschut 27 vliegtuigen. Vier wer den te Empedocle, 14 ten Westen van Trapani en 9 bij PanteHaria jneergé- j schoten. Feuilleton 60 door Frank van Falckenoort Natuurlijk werd er al eenigen tijd op de drukkerij gegist omtrent de eventuee- Jen opvolger van Knoop. Ieder wist, dat de chef binnenkort met pensioen zou, gaan en menigeen had zijn hoofd al figuurlijk gebroken met te bedenken, wie zijn plaats in de toekomst zou in nemen. Men opperde, men veronderstelde, men maakte gissingen, maar niemand wist natuurlijk met zekerheid te zeggen wie de opvolger van Knoop zou wor den. Verscheidene van de oudere leden van het personeel hoopten in stilte, dat zi] daarvoor in aanmerking zouden ko men, want het was een aanlokkelijk baantje. Een schitterend salaris, vrij wo nen buiten, vlak bij het bedrijf. Daarom was het opgevallen, dat Kastelein „bovern" moest komen, samen met den chef. De zetters en drukkers hadden in groepjes de hoofden bij elkaar gestoken. Zou die jonge Kastelein? Maar ineen, dat kon niet. Weliswaar was hij al een jaar of tien op de drukkerij, een leuke snuiter, die iedereen wel mocht'en bovendien een bekwaam vaikman, maar hij was toch mee één van de jongste in leeftijd. Nee, als hun chef konden ze hem niet in denken, Stel je voor! Bommen op Zwittersch gebied Het Zwitsersohe telegraafagentschap publiceert het volgende officieele com muniqué In den nacht van 17 op 18 Mei hebben vreemde vliegtuigen op groiote hoogte in Westelijke richting ten Noorden van de lijn St. Gallen—Ziirich—Coblenz over Zwitserland gevlogen. In Oost-Zwitser land werd luchtalarm1 gegeven. Aan de stadsgrens van Zürich werden twee brisantbommen neergeworpen. De eene brisantbom kwam terecht in de buurt van de wegkruising Rümlang-Leim- gruben, beschadigde een tuinderij en ver nielde de vensterruiten der omliggende huizen. Een eiectrische hoogspannings- leiding werd neergehaald en beschadigd Personen kwamen niet om het leven. Een bom kwam terecht op de spoorlijn See- bach-Affoltern-Wettingen zonder echter te 'ontploffen. De plaats waar de bom terechtkwam is door soldaten van de luchtbescherming afgezet. De omliggende huizen zijn ontruimd. Er wordt een on derzoek ingesteld. Ruim dertig paren oogeh waren ge richt ,0p den jongeman, toen deze weer van hoven kwam. Maar Hugo, indachtig het advies van den patroon, om er niet over te praten, liet natuurlijk niets merH ken en ging weer gewoon met Zijn werk verder. Graag hadden de anderen hem' willen uithooren, maar de chef was in middels weer in de werkplaats terugge keerd en vol ijver bogen de zetters zich over hun bokken en de drukkers tikten kwasi een aanlegspeld vast of morrel den wat aan de inktbak, alvorens ze hun motoren weer inschakelden. Terwijl Hugo weer de zethaak in de hand had, moest hij' denken aan de on verwachte promotie, die hem ten deel was gevallen. Wat zou moeder blij zijh! En wat zou Heieen er wel van zeggen? 'Met een schok dacht hij er plotseling aan, dat hij gezegd had, dat hij1 er voor kon zorgen vóór den eersten Mei ge trouwd te 'zijn. De vreugde over z'n promotie, maar ook de angst 't weer te verliezen, hadden hem deze woorden doen zeggen. Achteraf bekeken had hij daar wat moois uitgehaald. Hoe kon hij dat allemaal zoo spoedig voor elkaar brengen? Hij hield van Heieen, zeker, maar over trouwen was eigenlijk nooit gesproken. En ook had hij no,0it tegen over haar gewag gemaakt van zijn ge negenheid voor haar. Hun omgang en hun verhouding was feitelijk nooit an ders dan zuivere vriendschap geweest. !Hoe moest hij daar nu mee aan? i (Mordf vervolgd}. Oproep van den N.A.D. Begin Juni 1943 vertrekt een corps van den Nederlandschen Arbeids dienst naar Oostland, teneinde bin nen de grenzen van het Groot- Duitsche Rijk in N.A.D.-verband boscharbeid te verrichten. Geduren de den inzet, welke vermoedelijk 3 maanden zal duren, blijven de vrijwilligers onder bevel van den commandant van den N.A.D., ge kleed in N.A.D.-uniform en vallen zij onder het straf- en tuchtrecht, dat in den N.A.D. van toepassing is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van ongeveer 4 weken te „Waterloo", Oud-Leus den bij Amersfoort. "Slechts voor hen, die reeds in den N.A.D. hebben gediend is de mogelijkheid opengesteld zich hier voor op te geven. Aanmelding kan tot 1 Juni per soonlijk geschieden bij de aanmel- dingsbureaux, dan wel schriftelijk aan den commandant van den N.A.D., stafafdeeling 7, Luybenstraat 40—42 te 's-Hertogenbosch. Aanmeldingen, welke na 1 Juni 1943 binnen komen, worden ter zijde gelegd. Moederdag in Nederland Evenals in Duitschland, is ook in Ne derland moederdag op wiaardige wijze in plechtige bij'eenkomsten gevierd, waar bij de Ortsgiruppen van het Arbeitsbereich der N.S.D A.P. de kinderrijke moeders terden. In Den Haag werd in de zaal van het gebouwKneuterdijk 20, een plechtigheid gehouden, die door een toespraak van den leider van het Arbeitsbereich, Haupt- dienstieiter Schmidt inhoud verkreeg. Spr. herinnerde er aan, dat de Führer het ge zin en daarmede de Duitsche moeder, in het middelpunt van het volk heeft ge steld. Zij heeft de beste soldaten gegeven, zij heeft ook de beste werklieden en boe ren gegeven en steeds is het de Duitsche vrouw geweest, die in de voorste linies van het front den strijd doorstaan heeft. Spr. bracht hulde aan de offers, die juist in deze harde oorlogstijden van de Duitsche vrouwen worden geëischt en richtte daarbij een scherpe aanklacht te gen de Engelsche en Amerikaansche luehtpiraten die lukraak vrouwen en kin deren vermoorden. Nu ik u, zoo besloot Hauptdienstleiter Schmidt, deze hooge onderscheiding overhandig, verbind ik hieraan den dank van uwe zonen en dochters, den dank van het Duitsche volk en van den Führer Door de duitsche moeders te eeren, be schermen Wij de jeugd en leiden wij hen veilig in de toekomst, die door de Duitsche soldaten weroverd wordt. Vervolgens overhandigden de vertegen woordigers van het Arbeitsbereich aan de moeders, die voor deze onderscheiding in aanmerking kwiamen, de eerekruisen, terwijl B.DM.-meisjes bouquetten uitreik ten. Het gouden eerekruis kregen de moe ders, die het volk acht en meer kinde ren hebben geschonken; het zilveren kruis werd verleend aan de vrouwen met 6 resp. 7 kinderen en het bronzen kruis aan vrouwen met minstens vier kinderen. Aanstaande studenten kunnen verklaring thans teekenen Da secr.-gen. van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming deelt mede, dat zij, die in den Cursus 1943—1944 de studie aan een der Nederlandsche universiteiten of hoo,gescholen wenschen te beginnen, alsmede de in het studiejaar 1942—'43 niet ingeschreven studenten, die vroeger ingeschreven zijn geweest tof een academisch examen hebben afgelegd, in de gelegenheid worden gesteld thans de voor studenten voorgeschreven verkla ring te teekenen. Na teekening worden zij, wat tewerk stelling in Duitschland betreft, gelijk ge steld met de studenten, die de verkla ring vóór 5 Mei 1943 hebben geteekend en kunnen zij hun studie beginnen, respec tievelijk voortzetten. Hiertoe dienen zij zich zoo spoedig mogelijk, onder opgave van volledigen naam en adres, schriftelijk te wenden tot het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, afdeeling Honger Onderwijs te Apeldoorn, Pasch- laan 19, met .mededeeling, tot welke van de beide categorieën men behoort, als mede aan welke universiteit of hooge- school en in welke faculteit men wenscht te studeeren. Ook zij, die het toelatingsexamen tot de universitaire studie of het eindexamen nog moeten afleggen, dienen zich thans ter voorkoming van moeilijkheden, aan te melden. Tevens wordt de aandacht er op gevestigd, dat a.s. studenten zich nog tot en met 22 Mei1 a.s. voor het ver vullen van hun arbeidsdienstplicht kunnen aanmelden bij de laanmeldingsbureaux van den N.A.D, Keuringen voor de Waffen S.S., j Legioen en Landwacht. Bet S.S. Ersatz Eommando Nederland deelt mede: Voer personen van 18—35 jaar, die aanmeldingBplichtig zijn voor de arbeidsinzat, bestaat op bnn verzoek de gelegenheid zich op de in de pers i genoemde data en plaatsen aan te melden 1 voor de Waffen S.SNederlandsch Le gioen, Nederlandsche landwacht en SS. Wachtbataillon en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen van de arbeidsinzet vrijge steld. VERSCHILLENDE BERICHTEN 47 menschen gered Burgemeester B. W. Th. van Slohbte, heeft in bijzijn van de wethouders en den gemeentesecretaris aan schipper Ger- rit de Vries, van het motorschip „Mah- gina" namens de gemeente Breda als 'blijk van erkentelijkheid voor het feit. dat schipper de Vries gedurende de laat ste jaren 47 Bredasdhe burgers, idle d'oor de duisternis misleid te water waren ge raakt van den verdrinkingsdood heeft gered, een medaille uitgereikt. Spelende kinderen stichtten brand Doordat alleen tihuis zijnde kinderen met vuur speelden, geraakte een schuur tje met stroo achter het huis van den heer Ridderbos uit Meedien aan den Sta tionsweg te Winschoten in brand. Hetj vuur deelde zich mede aan het huis 'bewoond door den heer Munnikte en me juffrouw de Holl. De brandweer kon niet verhinderen dat dit huis vrijwel geheel uitbrandde. Geen bouw van nieuwe scholen Die algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid heeft aan den secretaris-generaal van het dep. van O.W.K. medegedeeld, dat de Duit sche gevolmachtigde voor de bouwnij1- verhéid geen ontheffing verleent voor het bouwverb'od van den Rijkscommissa ris voor den bouw van nieuwe lesloka len of van een geheel nieuwe school, IzoiOdat door den dienst van den wei deropbouw de uitvoering van bouwplan nen vo.or bovenbedoelde werken niet kan worden goedgekeurd. Namaken persoonsbewijs verboden Het komt voor, 'dat personen hun per soonsbewijs laten fotografeeren, tenein de de foto's als bewijsstukken voor on derscheidene doelen te laten dienen. Van de zijde der Rijksinspectie van de bevolkingsregisters wordt er evenwel de aandacht op gevestigd; dat ingevol ge het bepaalde bij artikel 2, lid 4 van het besluit persoonsbéwijzen, het gebruik van het fonodel van het persoonsbewijs voor andere doeRÜnden dan bij of krach tens dit bésluit bepaald, zoomede het nadrukken of anderszins namaken of doen namaken van een zoodanig model is verboden. Belangrijke aanwijzing voor de verordening inzake de aanmeldingsplicht „Morgen, op 21 Mei 1948, moeten zich alle in de maanden Nov. en Dec. van het jaar 1921 geboren mannen overeenkomstig den in dit blad gepubliceerden oproep op het bevoegde arbeidsbureau, rèsp. het bevoegde bijkantoor van 9—17 uur persoonlijk aanmelden, waarbij zij het ingevulde aanmeldingsformulier en de andere identiteitspapieren en gegevens moeten medebrengen. De distributiestamkaart moet medege bracht worden. De werkgevers zijn verplicht de tot aanmelding ver plichte personen gedurende den tijd die zij hiervoor noodig hebben, van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aan- meldingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar wanneer zij handelen in strijd met de bepalin gen der verordening of trachten deze te ontduiken". Landwachtdienst komt In mindering van den Arbeidsdienst 's-GRAVENHAGE, 18 Mei. Naar van be zette Nederlandsche zijde wordt medege deeld, heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied beslist, dat voor Nederlanders, die bij de Landwacht dienen, doch onder den arbeidsdüenst- pliicht vallen, de diensttijd,van driemaan den bij' de Landwacht in aanmerking wordt genomen voor den arbeidsdienst- plicht. Dienstplichtigen voor den arbeids dienst, die idrie maanden bij de Land wacht hebben gediend, worden dus slechts voor den tijd van drie maanden voor deri arbeidsdienst opgeroepen. Opgepast, schieten door iuchtdoelartilierie Waarschuwing aan de burgerbe volking. 's-GRAVENHAGE, 18 Mei'. Het bureau van den wehrmachtbefelshaber in den Niederlanden deelt mede: Den 20sten Mei tusschen 8 en 18 uur wordt door de luchtdoelartillerie ge schoten op doelen op den grond in het gebied binnen de lijn Oostelijke rami van Velp—Latum—Baarm—Rheden, 2 km ten Zuidoosten van Teriet. Verder wordt door de luchtdoelartille rie op doelen op den grond geschoten: den 21sten, 22sten en 23sten Mei tusschen 8 en 12 uur en 14 en 18 uur op <d g Leusder heide; 1 den 24sten en 25sten Mei van 8 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur, in den polder de Haar, 1,5 km ten Westen van den weg Amersfoort-Bunschoten-Spaken'btirg en 5.4 km N.-Oostwaarts van Soest, en op den 24sten Mei van het dorp Water gang Westwaarts tot aan het dorp den lip, van daar 2 km naar het Noorden, dan Oostwaarts tot aan het Noordhol-, landsch kanaal ter hoogte van het dorp Ilpendam, van daar naar het Ruiden tot aan het dorp Watergang. Keuringen Waffen SS, Legioen en Landwacht Het SS Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed', inden leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd! te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor do familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij ven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig «zijn voor den Ar beidsinzet. kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adres sen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeidsinzet vrij gesteld. 21-5-'43 8—15 uur, school, Iepenweg 13. 22-5-'43 8—15 uur Utrecht, N.V.-Haus* Oudegracht 245. 23-5-'43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leüsderweg. 24-5-'43 8—15 uur Den Haag, café „Den Hout", Beztüdenhoutscheweg. Bij os zo vrijwilligers, De SS pan teer' grenadiers beklim men hun pantser- wagen voor «en inepectic. {SS PK H ffmann O H Fax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1