ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Uit Stad en Provincie Woensdag 19 Mei '43 Telefoon no. 32 Directonr-Admlnietratenr (Advertentieclief) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 Ecofdrodaotenr 99ste Jaarg. No. 15243 A. J. DE LOOSE, Sierikzee Uitgave 17.V. „De Sierikzeeeclie Nieuwekodo" M. J. KOSTEN, Manknisetraat, Zierlkzoe «ro no. 137677 RUST AAN HET OOSTFRONT Successen ter zee Het oppperbevel der Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: i Aan het Koebanbruggehoofd werden bij succesvolle gevechten opnieuw talrijke gevangenen gemaakt. Aan het overige deel van het Oostelijke front heerschte gisteren slechts geringe plaatselijke ge- vechtsactjviteit. De luchtmacht bombar deerde met zichtbaar succes voor den oorlog belangrijke installaties in Lenin- j grad. Luchtaanvallen van den vijand op eenige plaatsen in het bezette gebied in het Westen veroorzaakten onder de be volking zware verliezen, vooral in de stad Bordeaux. Hierbij werden in lucht gevechten en door het luchtdoelgeschut 17 voor het meerendeel tnéermotorige vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Bij den afweer van Britsche luchtaanvallen o? Duitsche konvooien en boven Nederland, schoten 'bewakingsvaartuigen 4 - en luéht- dceiprtillerie van de marine 6 vijande lijke vliegtuigen neer. Boven den Atlantischen Oceaan ver nietigden Duitsche gevechtsvliegtuigen 2 Britsdie bommenwerpers, w.o. een groo- te vliegboot. Vier eigen jagers gin^Jen verloren. Enkele Britséhe vliegtuigen, waarvan er 1 werd neergeschoten, vlo gen in den afgeloopen naCht boven het Westelijke en Zuidelijke Duitsche Rijks gebied. De luchtmacht zette den strijd1 tegen belangrijke doelen in het gebied van Londen, ook in den nacht van 17 op 18 Mei, gedurende verscheidene uren voort en viel met een sterke formatie* zware gevechtsvliegtuigen de belangrijke aanvoerkaden aan het Bristolkanaal ajan. Duikboot en boorden, tijdens afz0nderlijke tochten in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan, acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 51.000 brt. in den grond, waaronder een koelschip van 12.000 brt. <ïat vol geladen met vleesch op weg was naar Engeland. Bo vendien schoten wij drie aanvallende meermotorige bommenwerpers neer. j ken aan het kanaal van Bristol. Het op treden van de Britsche luchtmacht be perkte zich tot storingsvluchten boven Zuid- en Noordwestt Duitsch gebied. Er schijnen geen bommen ie zijn uitgewor pen. Melk moet ook des Zondags worden verwerkt Nu de weergesteldheid warmere tem peraturen gaat brengen, worden ver schillende producten aan spoediger be derf onderhevig. In bijzondere mate geldt dit voor melk. In vorige zomers konden aanzienlijke hoeveelheden melk niet ge bruikt worden, doordat de melk zoo zuur was, dat zij voor geen enkel doel meer geschikt bleek en zelfs niet meer als veevoeder kon' worden gebruikt. Spe ciaal was dit het geval met melk, welke bij de leveranciers van Zaterdags en Zondags tot des Maandags bleef over staan alvorens ze naar de fabrieken werd gebracht, of wel aangevoerd op de farbieken bleef overstaan alvorens zij voor consumptie of ter verwerking tot producten „in behandeling" zou wor den genomen. In dezen tijd mag in geen geval melk onnoodig bederven. Met het oog op den zomer zijn daarom bijzondere maatrege len getroffen. Het bedrijfschap voor zui vel heeft aan de producenten van zuivel- en melkproducten en aan de standaardi- satiebedrijven de verplichting opgelegd tot en met 26 September ook op Zondag melk te ontvangen, te be- of verwerken of af te leveren overeenkomstig de door het bedrijfschap te geven richtlijnen. Als gevolg hiervan zijn de melkleve- ranciers van genoemde bedrijven even eens verplicht over hetzelfde tijdvak de in hun bedrijven gewonnen melk ook des Zondags aan de fabrieken, resp. het stan- daardisatiebedrijf, af te leveren. Het belang van de voedselvoorziening eischt maatregelen. De daartoe noodige Zondagsarbeid is derhalve dringend no on zakelijk. Italiaanschweermachtsberlcht VERSCHILLENDE BERICHTEN Luchtstrijd boven de Middell. 2ee Het 1088e communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: Italiaansche torpedovliegtuigen, die een verkenningsvlucht ondernamen langs ae kust van Noord-Afrika, hébben op de reede van Bougie een lichten kruiser en een varend schip van middelbare ton nage door torpedo's getroffen. Een vij andelijke formatie liet bommen vallen op Alghero (Sassani) waaibij eenige woonhuizen instortten en slachtoffers vie len onder de bevolking. Twee toestellen werden door artillerie van de luchtaf weer neergeschoten. Ook werd een vij andelijk vliegtuig vernietigd op' de Mid- dellandsche zee door een Duitsch kor vet. Een ander viel in de wateren van de straat van Messina, nadat het ge troffen was door batterijen van het lucht doelgeschut. Als gevolg van den lucht aanval op Alghero vallen 11 dooden en 50 gewonden te betreuren. LONDEN UIT DE LUGHT MET BOMMEN BESTOOKT Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn Maan dagnacht \yeer verscheidene uren boven het gebied' van Groot-Londen geweest, waar belangrijke speciale doelen met brisantbommen van zwaar kaliber wer den bestookt. Er werden verscheidene sterke explosies waargenomen. Alle vlieg tuigen keerden op hun bases terug. Voorts ondernam de Duitsche luchtmacht in de vroege morgenuren van Dinsdag weer zware aanvallen op havens enwer- Feuilleton Larette overleden j Zeer velen zal het overlijdensbericht van den heer Cornel Haver te Amsterdam hebben getroffen, omdat het hier betreft den bekenden goochelaar „Larette". Hij heeft duizenden vermaakt en versteld doen staan door zijn toeren, die aan het ongelooflijke grensden. „Larette" was in staat, eèn heelen avond te vullen, het geen een prestatie op zichzelf is. Hij bezat goocheiapparaten, voor een deel door hem zelf gemaakt, waarvan het geheim aan niemand dan aan hem zelf en aan zijn trouwe medewerkster, me vrouw Larette, bekend was. De moord to 's-Gravenhage Met betrekking tot den moord op het 16-jarig meisje B. de V., gepleegd op 21 Maart j.l. te Dien Haag kan nog! worden gemeld, dat bij' het onderzoeW is gebleken, dat het slachtoffer, een Jo- j din, gedurende eenigen tijd clandestien j was gehuisvest bij' de ouders van den 22-jarigen jongeman H., die in verbandi 1 met dezen moord is gearresteerd. Daar na werd het meisje door mej. N. op il legale wijze geholpen. De familie H. wilde haar niet langer in huis hebben, waarna zij' bij een andere kennis .onder dak vond. Zij hield het aldaar niet uit en verdween. Na eenige dagen dook zij weer op en ontmoette Zij op straat den 22-jarigen jongeman H., aan wien 'zij om geld en distributiebescheiden vroeg. H. vernam in dien tijd. van twee kennissen, waaronder mej. N., dat het meisje hen 59 door Frank van Falckenoort Ik.... ik weet het niet, mijnheer, stotterde hij, ik bedoél, ik viimd het reusachtig, och,.... ik bedoel...- Ja, ja, ik begrijp je wel. Dus je hebt er wel zin in? Of ik er zin in heb? Maar welzeker mijnheer, alleen, ik had absoluut niet verwacht, dat ik daarvoor in aanmerking zou komen. Neemt U me niet kwalijk, maar ik was heëlemaal in de war. Dit had ik nooit durven denken. Nu, je weet dat Knoop 1 Mei ver huist. Dat is tevens de datum, waarop je je nieuwe functie zal aanvaarden. In de komende weken zal Knoop je zoo veel' mogelijk inwerken, doch van den eersten Mei af zul je zelfstandig dei leiding in' handen moeten nemen. Daarbij komt nog dit: je zul't in het huis vam Knoop gaan wonen en dat is mis schien moeilijk, maar noodzakelijk, je zuil't moeten trouwen. Ik veronderstel, dat je wel verkeering zult hebben? Een oogenbl'ik aarzelde Hugo, toen ant woordde hij, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken: Dat is zoo, mijnheer. i Mooi, en je kumt dus ook vóór 1 1 Mei trouwen? Hugo dacht even na. Drommels, dat zou niet meevallen, maar het zou moeten gebeuren. Je weet natuurlijk, zoo vervolgde de directeur, wat de plichten van je aanstaande vrouw zullen zijn ten opzichte van de zaak. ,Maar dat vertelt Knoop je nog wel. Dus op 1 Mei is alles in! orde? Ook het huwelijk I Alles, mijnheer, ook het huwelijk. Prachtig. Een dezer dagen zal ik het contract laten opmaken en ik zou je aanraden er in de drukkerij nog niet over te praten. Te zijner tijd zal ik je collega's er zelf wel mee in kennis stel len. Dan kun je nul wel weer aan het werk gaan. Hugo stond op. Mijn hartelijke dank daarvoor, mijnheer, antwoordde hij ont roerd. i Toen de jongeman vertrokken was, zei de Knijf tot den achtergebleven chef: Ik geloof inderdaad, idat ik geen be tere opvolger had kunnen wenschen. Hij lijkt ine de aangewezen man in jouw plaats, Knoop. In ide werkplaats teruggekeerd, had Hugo zichzelf weer geheel béhearscht en z'n nieuwsgierige collega's konden niets op z'n gezicht lezen, welke beteekenisi- volle beslissingen daarboven in het kleine kantoortje zopeven genomen was. had bedreigd hen aan te geven bij de Duitsche politie, omdat zij haar hadden' verborgen en op andere wijze behulpr zaam waren geweest, indien zij haar geen geld en distributiebescheiden gaven. De betrokkenen hébben geen kans gezien zich van deze ernstige chantage bij voort during door B. de V. gepleegd te béi vrijden. In stede van bij de politie-auto- rUeiten aangifte van deze afdreiging te doen 'hetgeen onder alle omstandig heden beier ware geweest hébben zij het 'plan gevormd hun kwelgeest uit den weg te ruimen. Inbrekers met vuurwapens In het gehucht Heille onder de gemeen te Sluis zijn gevaarlije inbrekers aan het werk geweest. Midden in den nacht werden de gebr. K. gewekt door gestommel in hün huis. Toen zij op onderzoek uitgingen en in de gang kwa men, werden zij plotseling door de die ven, die zich onb'-ekt zagen, met een vuurwapen aangevallen. Beide broers wer den hierdoor in hun beenen getroffen. cDe politie heeft inmiddels $le „daders aangehouden. De getroffenen zijn ter verpleging in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. De laatste zoon -van den ex-koning van Saksen, ex-kroonprins Georg van Sak sen, is bij het baden in Gross-Glöckener- meer b'ij' Berlijn verdronken. Ex-kroon prins Georg was katholiek priester; hij beeft den vorigen wereldoorlog als lui tenant-kolonel en commandant van een regiment meegemaakt. Na den oorlog wijdde bij zich aan de theologische stu fdie en trad in 1925 toe tot de orde' der jezuïten. Er is een staking van Engelsche trans portarbeiders in de graafschappen York shire, Buckinghamshire en Essex. Men heeft soldaten moeten ontbieden om ten minste de arbeiders der wapenfabrieken naar hun fabrieken te kunnen transp'or1- teeren, daar anders ook deze fabrieken voor het meerendeel het werk gestaakt zouden hebben. Officieel is Maandagavond te Washing ton medegedeeld, dat de strijdkrachten der Vereenigde Staten sedert Pearl Har bour meer dan 80000 man verloren hebben Naar „United Press" uit Ottawa meldt, is de Canadeesohe Minister-President Mackenzie King Maandagmiddag naar Washington vertrokken om den oorlogs raad van Roosevelt en Churchill bij te wonen. Naar Ofi meldt hebben Engelsche en Amerikaansche vliegtuigen Maandagmid dag om 12 uur 45 Bordeaux gebombar deerd. Bij dezen luchtaanval zijn onge veer 200 personen gedood en 300 gewond Volgens berichten uit Tanger is er in Algerije een toenemende communistische agitatie te constateeren, 'vooral .in de steden met overwegend arbeidersbevol king. t De vijandelijke vliegtuigen, die Zondag nacht boven Rome hebben gevlogen, lie ten dynamietpatronen vallen, die geca moufleerd waren als potlooden, lippen stiften, dameshandtéschjés en andere ge bruiksvoorwerpen. De Bey van Tunis zou volgens berich ten van den troon gestooten zijn en naar Madagascar zijn verbannen. Hij zou door een marionettenprins vervangen zijm. I Koning Michael van Roemenië is lij dende aan roode hond. Volgens het bul letin der dokters heeft de ziekte een normaal verloop. De koning Zal tien da- gen in het slot te Sinaia blijven. (D'NB) I Stefani meldt uit Messina, dat hét ieere- dip'loma wegens „verminking" aan de stad is verleend tijdens een plechtigheid in de ontvangstzaal van het raadhuis. Tijidens de plechtigheid kwam plotseling een aanval van vijandelijke bommenwer pers. Niemand echter verroerdè zich, of schoon een bom vlak 'bij1 het gebouw neerkwam en eenige deuren wegrukte. I ii„ IMIIIHI II1IMMTMB nrWinmiHT—Mlf—-W1 j ZIERIKZEE. Met ingang van 1 Juni 1943 is benoemd tot onderwijzer aan de O.L. School A, dhr. J. P. Molenaar t'e I Koedijk (N-H.). Mede op de voordracht stonden de heeren T. Oenes te Gro- ningen en J. H. de Vogelaar te Bier- Vliet. Nederlanden btf de Duittche Zeemacht. Inlich tingen over het dienst nemen van Nederlandsche Vrijwilliger» bff de Duittche Zeemacht geven alle Orts- kommandanturen, die tevens een uit voerige Iffst ver- strekkenwaarop alle hieraan ver bonden faciliteiten staan vermeld. (C.N'F.- Pax s) Leege winkels Er zijn in ons land vele leege winkels te vinden. Leeg zijn de etalages, leeg de kasten. Soms schijnt de winkelier een kleinen voorraad goederen aangekregen te hebben, dan staat er eenige uren een lange file menschen voor de deur, doich dit is een uitzondering. Meestal hangt er eèn bordje met het laconieke op schrift „Uitverkocht". Toch komen er ook klanten, die zich niet storen aan dergelijke bordjes. De winkelier ontvangt hen als goede beken den, verdwijnt in de huiskamer of duikt onder de toonbank en even later is de klant aan het gevraagde geholpen. Het kasregister wordt bij dergelijke transac ties echter meestal niet aangeslagen. Voor een manufacturenwinkel in Am sterdam stond dezer dagen een groote tien tons vrachtauto, vol beladen met duizenden paren kousen en sokken, on dergoed, wol, overhemden en andere ma nufacturen. Deze voorraad kwam uit een woning boven de zaak, de winkel was meestal ..„uitverkocht". Wie echter met boter, paling ,of slaolie bij den manufac- turier kwam, kon altijd terecht Hier had de prijsbeheersohing ingegre pen, tot groote voldoening van de buurt bewoners, die met geld en punten tien tallen malen in dezen winkel waren ge komen en even vele malén waren afge scheept. Ondpnks dergelijke waarschuwende voorbeelden gijn er nog altijd veel te veel (Jergelijke zaken. Meestal wijzen de eigenaren elke. medeplichtigheid aan den zwarten handel verontwaardigd van de hand. Zij krijgen zoo weinig aan, dat slechts bepaalde klanten kunnen worden geholpen, beweren zij. Wat er niet bij gezegd wordt, is, dat deze bepaalde klanten goederen in ruil geven, die even schaars zijn en veelal op dezelfde wijze aan de gemeenschap' wor den ónttrokken. Dergelijke winkeliers vergeten, dat zij eèn belangrijke taak in het distributie proces te vervullen hebben. Zij hebben vergeten, dat zij vroeger gehamerd heb ben op de beteèkenis van een 'gezonden middenstand in de volksgemeenschap, dat zij steeds wezen op het vertrouwen, dat in hen werd gesteld. Zij zijn echter hard op weg„ om dit vertrouwen voor goed te verspelen. Schikt n naar do omstandigheden In hotels, café's en restaurants is het heerschende tekort aan personeel voor het publiek wel zeer voelbaar. Daar komt nog b'ij, dat de nog beschikbare arbeidskrachten voor de bediening en in de keuken niet steeds volledig bedreven WANNEEB VEBDÜI3TEBENI Heden verduisteren van 21 uur 45 tot 5 uur 30. De maan gaat ouder om 6 uur 30 en komt op om 22 uur 13 Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. Volle maan Vrijdag 18 Juni. Zijn. Zij worden daardoor zwaar belast en het is onvermijdelijk, dat het dienst betoon dientengevolge tot het allernood zakelijkste wordt beperkt. Dit heeft invloed op de stemming van de gasten, die hieraan niet steeds op gerechtvaardigde wijze uiting geven. Na tuurlijk is bet voor het publiek niet aan genaam," niet op zijn wenken bediend te worden, maar ook de pndernemers 'zouden het graag anders zien. Doch. de nood breekt ook de wetten der beroeps matige gastvrijheid en voorkomendheid Het zou voor alle partijen het pret tigste zijn, wanneer dat deel .van het publiek, dat zich tot dusverre niet naar de omstandigheden heeft gebleken te kunnen schikken, hiervoor begrip1 toon de en bereid zou z'ijn tot meer inschik kelijkheid. Daarmee bewijst het den be drijven, het personeel en zichzélf een dienst. KERKNIEUWS ST.-MAARTENSDIJK. Donderdagavond 20 Mei, 8.30 uur, ds. dé Bruijn te We- meldinge. NIJVERHEID EN TECHNIEK Recordgebruik van beton bij bouw Atlantik-Wall Uit een niet genoemde plaats in het Westen verneemt het DNB dat de chef der organisatie-Todt. rijksminister Speer den Führer verslag heeft uitgebracht over den 'bouw van den Atlantik-Wal. Hij heeft gemeld, dat de hoeveelheid beton die volgens den Führer moest worden verwerkt, op' 1 Mei reeds kan worden overschreden. Sedert het begin van den bouw heeft de O.T. de maandelijksche verwerkte hoeveelheid beton aan de At lantische kust voortdurend vergroot. In Maart van dit jaar bereikte zij het hoog ste punt van de hoeveelheden, die bij1 den bouw van den Westwall worden ver werkt. April bracht opnieuw een ver hooging van 30 pet., een hoeveelheid 3 maal zoo groot als het gemiddelde per maand tijdens den bouw van den West wall. Hoofdprijzen Staatsloterij is~LL Trekking van 18 Mei. f 1000: 8549, 10804, 14703. f400: 9152 - f 200: 1030, 11895, 12045, 12666, 16351, 17267. - f 100: 4551, 7773, 8474, 8538, 9047. 11067, 11103, 12403, 13025, 13270, 1 13554, 15196, 1626j2, 20447, 21118, 121*222, JWtordt vervolgd), 21806. Keuringen Waffen SS, Legioen en Landwacht Het SS Ersatzkommando' Nederland) deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, inden leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voort de familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd', dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij ven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig Zijn voor den Ar beidsinzet. kunnen zich eveneens o.p een der keuringsdagen op onderstaande adres sen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen, van den arbeidsinzet vrij gesteld. Bij onze vrijwilligers. Een verfrisschend bad achter het front. (iSS P.K. Ahrends-O-B P s) 20-5-'43 8—15 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21-5-'43 8—15 uur, school, Iepenweg 13. 22-5-'43 8—15 uur Utrecht, N.V.-Haus, Oudegracht 245. 23-5-'43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 24-5-'43 8—15 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1