ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BESCHIKKING Zaterdag 15 Mei '43 Telefoon no. 32 Directenr-Adminlatratenr (Adjertenüeolief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotenr K 2620 A. J. DE L00ZE, Zienkzee Tmww v.a.» M. J, KOSTEN, Manhulaatraat, Zierikzee Uitgave N.V. „De Zierikzeeaehe Nieuwsbode" 99ste Jaarg. No. 15240 Oiro no. 137677 Verbeurdverklaren van radio-ontvangtoestellen Op grond van artikel 6t der verordening openbare orde 1913 beschik ik met het oog op de handhaving der openbare orde en veiligheid, onder verwijzing naar het door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied afgekondigde politiestandrecht Artikel 1. (1) Alle zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindende radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen zijn met onmiddellijke werking verbeurdverklaard. (2) Dit is niet van toepassing op radio-cntvangtoestollen, -toebehooren en -onderdeelen, waarvan de voor de bouw van radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen toegelaten fabrikanten, eigenaar of houder zijn. (3) Ieder beschikken over verbeurdverklaarde radio-ontvangtoestellen, -toebe hooren en -onderdeelen, alsmede de beschadiging daarvan is verboden. Artikel 2. (1) De verbeurdverklaarde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en onderdeelen moeten, voo«r zoover de hoo gere SS- en Politieleider niet anders be paalt, door iden houder bij den ter plaatse bevoegden palitiegezagdrager worden in geleverd, die zich hierbij van de mede werking van het Staatsbedrijf der P.T.T. bedient. Plaats en tijdstip van de inle vering worden binnen tien dagen na afkondiging van. deze beschikking door den politiegezagdrager door middel van een bekendmaking in de dagbladpers of op de ter plaatse gebruikelijke wijze bekend gemaakt. (2) Hij, op wien de inleveringsplicht rust, dient de in te (leveren voorwerpen van een daaraain stevig bevestigd kar tonnen kaartje, groot 10 X 15 om, te voorzien, onder bijvoeging van de inge vuld voorgeschreven formulieren, bevat tende het fabrikaat, het type en het nummer der voorwerpen, alsmede- de naam, het beroep en het adres van den- gene, op wien de inleveringsplicht rust. (3) De inlevering geschiedt tegen bewijs van ontvangst. (4) Handelaren (groot- en kleinhandela ren), die handel1 drijven in radio-ontvang- toekellen -toebehooren en -onderdeelen, dienen deze voorwerpen, waarvan zij op het tijdstip van afkondiging van deze beschikking eigenaar of hotider zijn en die zij in voorraad hebben, op lijsten te registreeren en deze lijsten in drievoud binnen drie weken na afkondiging dezer beschikking bij den ter plaatse bevoegden politiegezagdrager in te leveren. Deze vaardigt verdere beschikkingen betref fende de inlevering van deze voorwer pen uit. Artikel 3. (1) Voor tot gebruik ge schikte, tijdig en in overeenstemming met de voorschriften (artikel 2, leden 2 en 4) ingeleverde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen wordt een passende schadeloosstelling toegekend. Nadere voorschriften, in het bijzonder betreffende de schadeloosstelling aan de handelaren, worden door een uitvoeringsr beschikking uitgevaardigd. (2) Het in artikel 2, lid 3, genoemde bewijs van ontvangst betreffende tot ge bruik geschikte, tijdig en in overeenstenv- ming met de voorschriften ingeleverde radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen geeft in de toekomst recht op levering bij voorrang van zoodanige voorwerpen. Artikel 4. (1) De uitgereikte luisterver gunningen blijven rusten vanaf het tijd stip der inlevering. (2) De luisterbijdragen moeten worden betaald tot het einde van de maand, waarin de inlevering plaats vindt. Voor uit betaalde bijdragen worden gerestitu eerd. i (3) Tegen dengene, die in overeen stemming met deze beschikking een ra dio-ontvangtoestel inlevert, wordt geen vervolging ingesteld terzake van ontdo ken luisterbijdragen. Bereids aangevan gen vervolgingen worden gestaakt. Artikel 5. De ingeleverde radio-ont vangtoestellen, -toebehooren en -onder deelen worden, voor zoover niets anders wordt bepaald, door de politiegezagdra- gers bewaard, idle zich hierbij van da medewerking van het staatsbedrijf der P.T.T. bedienen. Artikel 6. Antennes worden niet ver beurd verklaard en behoeven niet te wor den ingeleverd, deze moeten binnen drie maanden na het in werking treden van deze beschikking door den houder wor den verwijderd. Artikel 7. (1) Het vervaardigen, het afstaan en het in houderschap nemen van radio-ontvangtoestellen, -toebehooren en -onderdeelen is verboden. De hoogere SS- en Politieleider kan uitzonderingen toestaan. Hij kan deze van voorwaar den afhankelijk stellen. (2) De bepalingen van de verordening, houdende het verbod om te beschikken over radio-ontvangtoestellen (no. 222/'41) blijven onaangetast. Artikel» 8. De bepalingen van deze be schikking zijn niet van toepassing op de aansluitingen op de radio-distributie centrales, met inbegrip van de bij deze aansluiting behoorende, uitsluitend hier bij te gebruiken luidspreker. Artikex 9. (1) Deze beschikking is niet van toepassing op de bureau's van het Duitsehe Rijk, van de Duitsche weermacht, van de „Waffen-SS", van de Duitsche politie en van het arbeidsgebied van de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbei derspartij in Nederland, alsmede op het op deze bureau's werkzame personeel van Duitsche nationaliteit. (2) De Hoogere SS- en Politieleider kan voor .de in lid 3 genoemde perso nen op hun desbetreffend verzoek ten aanzien van de toepassing van de bepa-' dingen van deze beschikking een uitzon dering toestaan. Hij kan deze van voor waarden afhankelijk stellen. (3) De verzoeken tot het toestaan van een uitzondering moeten binnen de in artikel'' 2, lid 1, der bekendmaking be- doelde termijn worden ingediend en wel: Door personen van Duitsche nationali teitbij den ter plaatse bevoegden „Orts- gruppenleiter der N.S.D.A.P." Door leden der Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden en harer on derdeelen langs de hiërarchieke weg bij den ter plaatse bevoegden distrietsleider der N.S.B.; door de verwanten van de vrijwillig bij de Duitsche weermacht dienende Ne derlanders bij den Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie, afdeel'ing voor aangelegenheden van personen van Duit sche nationaliteit en door de verwanten van de vrijwillig bij de „Waffen-SS" ot het Vrijwilligerslegioen Nederland dienen de Nederlanders bij den „SS-Fiirsorge- offizièr". De instanties, bij welke de verzoeken moeten worden» ingediend, reiken den verzoeker een bewijs ter zake van het ingediende verzoek uit. De hoogere SS- en Politieleider beslist over de ver zoeken. 4. Voor personen, die een verzoek als bedoeld in de leden 2 elm 3 tijdig 'en in overeenstemming met de voorschriften hebben ingediend, en die in het Ibezfiit zijn van het in lid 3 genoemde bewijs, wordt ide verbeurdverklaring en de plicht tot inlevering volgens de bepalingen van deze beschikking eerst van kracht vanaf de idag van toezending van een afwij zende beslissing. Artikel 10 (1) Hij die in strijd handelt met de bepalingen van deze beschikking, met de op grond daarvan uitgevaardigde beschikking of met de in overeenstem!- ming met de artikelen 7 en 9 gestelde voorwaarden, dan wei tracht deze te ontduiken, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met teen dezer straffen, voorzooveq niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. (2) Uitlokkers, mededaders en mede plichtigen worden als daders gestraft., (3) 'Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizea: blijft onaangetast. -i Der höhiere SS- und Polizeiführer SS-Gruppenführer und General- ieutnant der Polizei. RAUTER, Kalmte aan het Oostfront j Do strijd in de lucht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag mede: Aan het Oostelijk front verliep1 de dag van gisteren in het algemeen rustig, met uizondering van plaatselijke gevechten van stoottroepen en verkenningsafdeelin- gen- Zware artillerie van het leger schoot opslagplaatsen vpn Leningrad in brand. Bij aanvallen overdag van Britsch-Ame- rikaansche vliegerformaties op de ttëzette Westelijke gebieden en in luchtgevechten boven den Atlantischen OCeaan, werden 14 Vijandelijke vliegtuigen neergeschoten In den afgeloopen nacht drongen Brit- sdhe vliegtuigen over een breed front Duitsch gebied binnen en vielen eenige plaatsen in West. en Midden-Duitschland, veelvuldig ook kleine gemeenten, met brisant- en brandbommen aan. De be volking leed verliezen. Tot dusver werdi melding gemaakt van 34 neergeschoten vijandelijke bommenwerpers. Hauptmann Luetje behaalde als nachtjager gisteren zes overwinningen in de lucht. In den strijd tegen Groot-Brittannië ondernam de Duitsche luchtmacht in den nacht van 14 Mei een sterken aanval op de in dustriestad Chelmsford. Bomtreffers in wapenbedrijven veroorzaakten uitgestrek te branden. Vier vliegtuigen keerden van dezen aanval niet terug. Itallaansch weermachtsberlcht Shg ia Afrika ten einde In zijn weermachtbericht no. 1083 maakt het Italiaansche opperbevel het volgen de bekend Opi bevel van den Duce heeft het eer ste Italiaansche leger, waaraan de eer toekomt van den uitersten tegenstand van de As op Afrikaanschen bodem, heden ochtend den strijd gestaakt. Onderwor pen aan de concentrische en onafgebro ken actie van alle Engelscb-Amerikaan- sdhe strijdkrachten te land en in de lucht, de munitie verschoten hebbende en verstoken van elke ravitailleering, bad het gisteren nog alleen door de kracht van zijn infanterie, den schok van den vijand dapper volgehouden. De veldslag in Afrika, die 35 maan den met wisselende kansen geduurd heeft is hiermede afgeloopen. ïn de laatste gevechten, tijdens Welke al onze afdee- lingen en die van de Duitschers met een subliemen geest van wedijver slag geleverd hebben, hebben de geheele ar tillerie en de gepantserde verkennings- „Lodi" zooals altijd bewijs gegeven van schitterende dapperheid. De heldhaftige houding van onze sol daten, die onder bevel van den maar schalk van Italië, Giovanni Messe, in den harden strijd alle hun verstrekte opdrach ten vervuld hebben en nieuwen roem aan hun vanen hebben toegevoegd, hei ligt opnieuw door bloed en offers 'de zekerheid der Afrikaansche toekomst van de natie. Aanvallen op Italiaansche steden Onze formaties vliegtuigen vielen in doeltreffende nachtelijke operaties de ha vens van Bóm, Bougie en Sfax aan. In de Thvrheensche zee werd een vij andelijke duikboot door een Duitsche een- j held .in den grond geboord; een ideelj •der bemanning werd gevangen genomen. Gisteren in den loop van den dag on- dernamen meermotorige vijandelijke bom menwerpers aanvallen op de steden Na pels. Calabria, Messina en Augusta. Zij veroorzaakten slachtoffers en schade, die t in Calabria, dat tweemaal gebombardeerd» werd, bizonder aanzienlijk is. Het vuur van het luchtdoelgeschut vernietigde K vliegtuigen; 7 fendere vliegtuigen werden door Italiaansche 'en Duitsche jagers in i luchtgevechten neergeschoten. NA DEN STRIJD IN TUNIS Bet probleem van een aanval op Italië i De Italiaansche 'bladen schenken veel aandacht aan den nieuwen toestand» in de Midfdellandsche Zee na dien val Van Tunis, meldt de Ned. Corr. Dienst uit i Rome. Zonder tekort te willen doen aan den held'haftigen tegenstand1, dien de Duitsch-Italiaansche troepen onder den nieuwen opperbevelhebber in Tunis, ge neraal Giovanni Messe, aan de opruk- kende Engelsche, Amerikaansdie en Fransche troepen boden, houdt men zich toch in 'de eerste plaats beZig met de problemen, waarvan zich de spil thans geplaatst ziet. f Deze problemen rijn tweeërlei: ten eer ste willen (de geallieerden hun nieuwe positie in Afrika gebruiken voor een heropening van de scheepvaartroute door de Middellandsche Zee en ten tweede heeft Churchill Afrika steeds de spring plank genoemd naar Europa. Wat ide scheepvaart door de Middellandsche Zee betreft, stelt men zich in Italië :op» bet standpunt,* dat in feite alles hetzelfde blijft, zoolang de geallieerden er niet in slagen, Sicilië en Sardinië te bezetten Gesteld, dat de Engelschen en Ame rikanen Afrika werkelijk als basis voor een landing in Europa beschouwen, dan zullen zij, naar Italiaansche opvatting», 'zich voor een moeilijk probleem gesteld zien. De krijgsgeschiedenis kent totdus- verre geen enkel voorbeeld van een vij andelijke landing ,op het gebied van (een oorlogvoerende mogendheid. Door de be zetting van de Noord-Afrikaansche kust zijn de Engelschen en de Amerikanen nog geenszins in het bezit van de alleen heerschappij in de Middellandsche Zee. De vloot- en luchtsteunpunten in Afri ka, aldus besluit het bericht, zullen bij een landingspoging in Italië van heel wat minder belang blijken te zijn dan de vloot- en luchtsteunpunten in Italië zelf en op de Italiaansche eilanden, die vaster dan ooit in Italiaansche hand zijn. Bij een eventueele actie tegen Italië hebt. ben de mogendheden van de spil hun geconcentreerde strijdkrachhten, alsmede de hulpmiddelen van Italië en heel Euro pa in den rug, terwijl de vijand alles over zee moet aanvoeren. De massamoorden te Katyn (Van onzen Haagschen Redacteur). Het onderzoek De commissie had geen moeilijke taak, want het was vrij eenvoudig, om ide dijken- te identifiiceeren. Reeds ide boomen van het bosch verraden de massamoord. De boomen zijn dertig jaar oud doch daar, waar de Ujken liggen, heeft men jonge boomen geplant, die, naar de deskundigen vaststelden, slechts drie jaar oud, zijn. Op sommige plekken zijn de boomen vijf jaar oud, doch een nader onderzoek stelde onomstootelijk vast, dat zij drie jaar geleden werden overgeplant. De uniformen der vermoorden leidden snel tot de gewenschte identificatie. Men kon ook gemakkelijk den rang vaststel len; alle lijken, welke door de inter nationale commissie geschouwd werden, zijn lijken van Poolsche officieren. Dit, aldus de hoogleeraar, staat onomstoote lijk vast. Uit de aanteekeniingen, die men in de zakboekjes vond, valt af te leiden^ dat de moord in de maandien Maart en April heeft plaatsgevonden. De laatste datum, 'dien men gevonden heeft, is die van 22 April». Uiteraard was het zeer aangrijpend, de aanteekeningen en brief jes te lezen die de Poolsche officieren, 1 welke zich niet van hun, verschrikkelijk lot bewust waren, bij zich droegen. j Een publiek geheim Men vraagt zich af, hoe het mogelijk was, dat deze massamoord drie jaar lang verborgen bleef. In feite is dat niet het geval: de omwonenden, die avond aan avond de schoten hoorden knallen, wis ten er alles van en ook in Smolensk was het feit bekend. Men had echter niet den moed om het aan de Duitsche militairen te vertellen uit vrees voor eventueele latere represailles van de bolsjewieken, die als burgers achter het front leefden. Poolsche chauffeurs, die Russisch! kenden en een en ander bij geruchte vernomen hadden, poogden in dertijd1 de graven te vinden, doch hun verblijf in deze omgeving was te kort om een diepgaand onderzoek in te stel len. De deskundigen hebben inmiddels geconstateerd, dat de getuigenverklarin gen volkomen kloppen met de trieste feiten, idle thans aan het daglicht kwa men. Eiken avond kwam er in de maan den Maart en April 1940 een trein aan, welke twee wagens bevatte met afge schermde vensters. Daarin zaten de Pool sche officieren. Zij werden op vracht auto's naar het bosch van Katyn gebracht en kregen daar allen een schot in den nek. De deskundigen stelden'daarenboven vast, dat sommige 'lijken de typisch Rus sische vierkante bajonetsteken vertoonden De hoogleerahr verklaarde tenslotte, dat de 'commissie ide Duitsche bericht geving over de vondst in Katyn als vol komen juist heeft bevonden en daar mede tevens de belachelijke beweringen van Sovjetzijde heeft gelogenstraft, vol gens welke men het hier met areha- eologische vondsten te doen had'. De des kundigen hadden in hun leven bij' lijk* schouwingen veel meegemaakt, doch de moorden van Katyn overtreffen hun schrilste indrukken. De Canadeesche premier Mackenzie King heeft Woensdag in het Lagerhuis verklaard, aldus de Britsche berichten dienst uit Ottawa, dat 'hij zich ide vol gende week naar Washington zal begeven om deel te nemen aan de besprekingen tusschen Churchill en Roosevelt. WANNEEE VEBDUISTEEEN Heden verduisteren van 21 nar 30 tot 5 anr 45. Zondag van 21 uur 30 tot 5 uur 30. De maan gaat onder om 4 uur 42 en komt op om 17 nnr 08 Maandag onder 5.06, maan op«I8.28 Volle maan Woensdag 19 Mei. .3 Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni 7TÜS Eerste kwartier Vrgdag 11 Juni. l Een sterke formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft naar het DNB meldt in den nacht van 13 Mei een aanval gedaan op Chelmsford. Er ont stonden talrijke vrij groote branden en zware vernielingen. Vier Duitsche vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. VERSCHILLENDE BER1GHTEN Moord opgehelderd Den avond van Zondag 21 Maart werd in een kuil op een stuk. land aan den Winterweg te 's-Gravenhage het lijk ge vonden van een 16-jarig meisje P. de V. In de nabijheid daarvan werd de 22-jarige kappersbediende H. aangehou den. Thans is uit het onderzoek geble ken, dat het vermoorde meisje tal van personen chanteerde. Zdj perste hun geld af of distributiebescheiden en een en ander mam in begin Maart zoodanigen omvang aa»n, dat de gedupeerden op een middel zonnen om van haar af te komen. Al deze personen kwamen op een avond bijeen om te beraadslagen wat hun te doen stond. De 26-jarige gehuwde vrouw van der H., die inmiddels eveneens is gearresteerd, opperde het plan, haar te vergiftigen. Dit plan vond instemming, waarop de ook aangehouden 30-jarige ongehuwde vrouw N. verklaarde dat zij thuis nog wel wat vergif had. Men be sprak vervolgens hoe een en ander zou geschieden, en tenslotte zou de 22-jarige jongeman H., daartoe aangezet door mej. v. d. H., het meisje het vergif als sui kergoed presenteeren. Zooals afgesproken geschiedde. Mej- N. besmeurde op 20 Maart eenige fondant] es met vergif .en 'de jongeman maakte een afspraak met het meisje. Den bewusten Zondag wandelde hij met haar langs de Troels tra kade en liet haar van de fondantjes snoepen. Toen hij geen on middellijke uitwerking zag, werd hij bang Gekomen op het stukje land aan den Winterweg greep hij het meisje aan en pakte haar sjaal beet, die hij stevig aan trok. Het slachtoffer pleegde verzet, gilde en zakte kort daarop ineen. Toen kwa men een vriend van den dader, die in middels eveneens is gearresteerd, en de ijrouw N., die beiden het drama hadden gevolgd, toegeloopen. H- en de vriend zouden het meisje, zooals afgesproken, in het water gooien, maar er kwamen pienschen aan en zij werden gestoord, tye vriend en de vrouw maakten zich lit de voeten onder het voorwendsel c at zij een dokter ringen halen. De gearresteerd^oofd'daders en dade- rfessen rijn vo,or de justitie geleid. Eeurihgen Waffon SS, Legioen en Landwacht Het SS Ersatzkommando Nederland' deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed», inden leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd» te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd', dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij- =4= ven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich cjok diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. 16-5-'43 815 uur Arnhem, café Royal. 17-5-'43 8—15 uur Hengelo, café „Mo derne", Spoorstraat 18. 18-5-'43 8—15 uur Zwolle, hotel Gijten- beek. I9.5-'43 8—15 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 20-5-'43 8—15 uur Leeuwarden, Huize SChaaf, Breedstraat. 21-5-'43 8—15 uur, school. Iepenweg 13. 22-5-'43 8—15 uur UtreCht, N.V.-Haus, Oudegracht 245. 23-5-'43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 24-5-'43 8—15 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezuldenhoutscheweg. Bij onze vrijwilligers 'n Nieuwe ztndi g laarzen voor onze jong**8 iu aange komen. (SS PK Hoffmann O H Pax a)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1