ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 Mei '43 mrect^Adminlztratear (Advertoatiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Ecafdredaotaar Telefoon no. 32 A. J, DE LOOZE, Zlerlkzoe u. J. KOSTEN. Manhulsatraat, Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieawsbode" K 2620 Zierlkzee 99ete Jaarg. No. 15239 Oiro no. 137677 DE STRIJD IN TUNIS DUURT VOORT Aanvallen in den Koeban afgeslagen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: Op het bruggehoofd van Tunis hebben de Duitsch-Italiaansche troepen ook gis teren met uiterste verbetenheid gestre den tegen de superieur sterke frontaal en in den rug aanvallende, tegenstanders. Na uitputting der laatste munitie en ver nieling van alle oorlogstuig, is ook in de andere sectoren van het front den strijd gestaakt. Daarentegen zetten' in het kustgebied van Tunis afzonderlijke ge vechtsgroepen, voorzoover zij nog over munitie beschikken, in voorbeeldige sol dateske plichtsvervulling hun weerstand voort. Aan het Oostelijk front zijn vijandelijke aanvallen op het Koebanibruggehoofd en ten Noorden van Lissitsjanik afgeslagen. Het luchtwapen viel aan het front en in het achterwaartsehe gebied van dein vijand talrijke troep endeelen ,en belang1- rijke spoorwegverbindingen aan. Op de Noordelijke IJszee brachten Duitsche jagers een vrachtschip van 3000 brt tot zinken en schoten een vijandelijke mo tortorpedoboot in brand. Britsche bommenwerpers deden in den nacht van 13 Mei een zwaren aanval op West Duitsch gebied. In eenige plaatsen' vooral in het stadsgebied van Duisburg, ontstond aanzienlijke schade door bri sant- en brandbommen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden 33 der aanvallende vlieg tuigen, overwegend viermotorige bom menwerpers^ door nadhtjagers en lucht doelgeschut van het luchtwapen neerge schoten. Sterke formaties snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren twee maal aanvallen gedaan op de Oostkust van Engeland en installaties der stad Lowestoft en patrouillebooten voor de kust gebombardeerd. Alle vliegtuigen keerden op hun steunpunten terug. De massamoorden te Katyn (Van onzen Haagschen Redacteur). DEN HAAG, 12 Mei 1943. Professor dr. R. M. de Burlet, hoogleeraar in de anatomie aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen heeft hedenmiddag aan d'e pers een interessante uiteenzetting gegeven omtrent de indrukken, die hij heeft op gedaan, toen hij onlangs tezamen met elf andere internationale deskundigen een diepgaand onderzoek instelde naair de massagraven van Katyn, waar duizenden krijgsgevangen Poolsche officieren dooi de Sovjets werden neergeschoten. Vergezeld van eenige Duitsche autori teiten en een broer van een der Pool sche generaals, die bij de opgravingen gevonden werden, vertrokken de deskun digen, onder wie er ook waren, die aan vankelijk vrij sceptisch dachten over de opzienbarende berichtgeving, per vlieg tuig van Berlijn naai' Smolensk. De meeste deskundigen waren niet alleen ervaren in de anatomie, zooals de Groningsche hoogleeraar, doch hebben een lange prae- tijk achter zich als geneeskundige experts van verschillende gerechtshoven, zoodat zij voor deze massale lijkschouwing bij uitstek competent waren. Somber was de kennismaking met de ruïnenstad Smo- M M M M M V #0 V» Er zijn menschen Idie ons stil maken door hun woordenrijkdom. Feuilleton 57 door Frank van Falckenoort Daarbij kwam nog, dat Hugo bij het andere personeel over het algemeen ge zien; hij was bevriend met jong en oud en dit was dan ook de reden, dat de chef, die wegens den pensioengerechtig den leeftijd ontslag had gevraagd, Hugo had aanbevolen als zijn opvolger. Op een Zaterdagmorgen in het begin van Maart had een bespreking plaats tusschen den directeur, den.heer de Knijf en den chef op het kleine kantoortje op de eerste verdieping van de chefs woning, welke kantoortje alleen Zater dags in gebruik was voor het uitbetalen van de loonen. En bij deze gelegenheid noemde de chef Hugo Kastelein als zijn opvolger. Vol' verbazing had de Knijf zijn mees terknecht enkele oogenbliikken aangezien. Je meent 't? was alles, wat hij eindelijk zei. Zeker, mijnheer, antwoordde chef Knoop. Ik ken zoo langzamerhand; m'n mannetjes en wat vakkennis betreft, staat Kastelein boven allen. Maar hij is nog zoo jong. U bent eveneens jong, mijnheer, als ik me niet vergis slechts enkele jaren) ouder Idajn Kastelein en toch rust op U de geheele verantwoording van dit bedrijf. i lensk, waar de meeste huizen en groote gebouwen door het oorlogsgeweld ver nield werden. Merkwaardig genoeg is de groote kathedraal gespaard gebleven. Naar de hoogleeraar mededeelde, hadden de bolsjewieken deze kathedraal indertijd in eere gehouden, om den toeristen, die naar Sovjet-Rusland kwamen toch nog een behoorlijk beeld van de Sovjetge- bruiken te kunnen bieden. Toen er geen toeristen meer kwamen, werd de kathe draal op de gebruikelijke wijze in een godloozen-museum veranderd. Aan deze omstandigheid is het te danken, dat de kerkschatten, o.a. eenige kostbare gobe lins en gewijde vaten, voor de kathedraal gespaard bleven. De deskundigen werden gastvrij ontvangen in hotel' Molotof, het eenige van de geheele stad, waar nog een primitief logies mogelijk is.Vóór het hotel is de (straat geasphalteerd, doch alleen het gedeelte vóór bet hotel: zulks benutten de Sovjets voor reclamefoto's, die een indruk moesten''geven omtrent jde geciviliseerde toestanden in deze stad; in werkelijkheid bestaat het'geheele stra- tendek uit ruwe keien, die men met den naam kinderhoofdjes pleegt aan te duiden. Sij de graven Na een kort verblijf te Smolensk toog de commissie van deskundigen 35 K.M. westwaarts van de stad, daar, waar de b'osschen beginnen en een welkome va riatie vormen in dit troostelooze land. Dear ligt (het ib'osch van Katvn, dat in geheel de wereld zulk een beruchten naam heeft gekregen. Dicht bij het bosch ligt een soort van kasteel, waar de GePeOe gehuisvest was en waar de be roepsmoordenaars sinds 1920 hun lugu ber werk verrichtten, want uit getui genverklaringen van de omwonenden is komen vast te staan, dat reeds in dat jaar de terechtstellingen in het bosch van Katyn begonnen. Men heeft dan ook reeds een aantal graven van terechtge stelde Russen gevonden: mannen en vrouwen. In de omgeving van het Poolsche mas sagraf, aldus de hoogleeraar, hing een weerzinwekkende lucht, rwielke opsteeg uit de enorme groeve, waar de Poolsche officieren werden vermoord. Het groot ste .graf heeft een lengte van 30 M. en een breedte van 8 M., en maakt vervol gens een scherpen hoek in den vorm van een L: daar heeft het een lengte van 20 M. Erzijn echter nog meer graven van Poolsche officieren gevon den: hier is het onderzoek nog in vol len gang. Ruw geschat liggjen er mini stens 12000. Merkwaardig was het. dat de meeste lijken Zeer ordelijk op elkaar gestapeld lagen, zoodat het niet aan nemelijk is, 'dat de officieren aan den rand van de groeve gezet werden ,en 'daarna in 'de kuil werden neergescho ten. Dit blijkt overigens ook uit hun ligging; allen liggen opi de bbik: over de reden van deze eigenaardige methode tast de commissie nog in het duister. (Wofdt vervolgd). Met de verovering van Boetbidaung hebben de Engelschen, naar Domei meldt hun laatste versterkte stelling aan den bovenloop van de Mayoe op Birmaansca gebied verloren. De Japansctoe troepen die bezig Zijn met de zuiveringsactie en de vernietiging der resten van de Ert- gelsche troepen, Zijn thans nog slechts 20 KM' van de Indische grens af. Knoop, die iden jongen mijnheer 'gekend had van Ide geboorte af, kon zich der halve veroorloven wat meer te zeggen dam andere chefs tegenover hun pa troon zouden doen. Ja, gaf 'de directeur toe, maar ik werd daartoe gedwongen door dan dood van mijn vader. En, voegde Knoop hieraan toe, ik wist al' dadelijk, éat U volkomen be rekend zou zijn voor de taak, die U van Uw vader overnam. Dat hebt U in die drie jaren, dat U nu aan het hoofd van dit bedrijf staat, wel bewezen. Ondanks de slechte tijdsomstandigheden, zijn de omzetten nog steeds gestegen en het aantal klanten heeft zich uitgebreid. 'Ja, ja, weerde de Knijf af, dat weet ik wel. Nu, mijnheer, besloot de chef. daar om heb ik als mijn opvolger het oog laten vallen op Kastelein, ondanks z'n jeugdigen leeftijd. Hij kan goed met z'n collega's overweg, hij heeft nooit ruzie en is een vakman in den volsten ziin van het woord. Hij is ijverig, bezit orga nisatievermogen, kortom, ik zou geen betere weten en wenschen, mijnheer. De Knijf trommelde, in gedachten ver diept, een poosje met de vingers op het tafelblad. Het leek hem een heel waag stuk, om zoo'n jongeman als chef te plaat sen over een dertig typografen, die voor het meerendeel veel onder waren. Maar, hij moest overigens Knoop gelijk geven: hij zou geen andere weten. (Wordt vervolgd)t AANMELDINGSPLICHT EN ARBEIDSINZET Tusschen deze twee bestaat verschil. De aanmeldingsplicht geldt bijna voor iedereen, tenzij (men, speciaal is uitge zonderd in ide gepubliceerde beschik king. Ook degenen, die een z.g. „Beschei- ningung" hebben van bevoegde verzor gende Duitsche instanties moeten zich aanmelden. Deze Bescheinigung dienen zij bij aanmelding over te leggen. Rijks- duitschers zijn niet uitgezonderd van den aanmeldingsplicht, voor Zoover dit uit de beschikking niet speciaal blijkt. Zij moeten zich melden bij den Duitsdhen deskundigen adviseur van het bevoegde atbeids'bureau, bij iden z.g. Fachberater. Van bevoegde zijde wordt er nog de aandacht op 'gevestigd, dat het niet in de bedoeling ligt'ide tot aanmelding ver plichte personen direct in te schakelen, maar dat het er eerst om 'gaat de diverse lichtingen na te gaan, teneinde uit te maken of de arbeiders zoo te werk zijn gestéld als in overeenstemming moet worden geacht met den toestand van totalen oorlog. Eventueel worden andere werkplaatsen aangewezen; Daarbij gaat het er dan niet steeds om deze nieuwe werkplaatsen per sé in Duitschland te zoeken, daar ook hier te lande de ar beiders irationeéler over ide verschillen de bedrijven verdeeld zullen worden. Zij, die tot aanmelding, verplicht, zijn, dienen persoonlijk bij het Gewestelijk Ar- beidsbureaux (resp. Bijkantoor) te ver schijnen. De oproep tot aanmelding ge schiedt per lichting. Speciale oproepen per lichting zullen telkens worden uit gegeven. VERSCHILLENDEBERICHTEN Voel belovend Twee broertjes van 13 en 16 jaar wa ren op bezoek bij een kennis in de Fisherstraat te Den Haag en zagen een klein bedrag aan geld op een dressoir liggen. Toén de kenissen de woning ver laten hadden, 'kwamen zij terug en ver schaften zich toegang door een iraam. Niet alleen inamen zij het geld op het dressoir weg, maar bovendien verduister den zij nog 3000 gulden uit een kast. Bij 'huiszoeking heeft men het geld terug gevonden. Dubbele stamkaarten Te Eindhoven zijn niet minder dan zeven personen aangehouden, die op dub bele stamkaarten distributiebescheiden trachtten te 'krijgen. Enkele van deze personen bleken reeds eerder zich voor zien te hebben van dubbele tabakskaarten Vreemde bewaarplaats Een inwoner van Tilburg heeft tot zijn felroote schade moeten ervaren, 'dat het beter is geen geheimen voor zijn vrouw te hjébben. De man had een por tefeuille met een vrij groot b'edrag aan bankpapier verborgen in den oven van het keukenfornuis. Hij zal echter ver zuimd zijn vrouw van deze merkwaar dige brandkast op de hoogte te bren gen, zoodat deze den volgenden och tend rustig het fornuis aanmaakte met het gevolg, dat zoowel de portefeuille als het geld volkomen door het vuur werden verteerd. Er bleef geen snip pertje over. Clandestiene borrels Dezer dagen hebben opsporingsambte naren van de Prijsbeheersching een in val gedaan bij een caféhouder in het plaatsje Geffen, bij den Bosch, die clan destien borrels verkocht. Hij had het daarmee zoo druk gekregen, dat zijn omzet over 1942 twaalf maal Zoo groot was geworden als in 1940. Ten einde, aan drank te komen placht hij tegen hooge prijzen de toewijzingen aan ge distilleerd van andere caféhouders op te koopen. Tot dit doel reisde hij voort durend met een taxi rond', hoewel de wagen alleen voor ziekenvervoer mocht worden gebruikt. Aan dezen gang van zaken is thans een einde gemaakt. Niet minder dan 600 flessdhen sterken drank, als jenever en congac, werden in be slag genomen. Nederlanders bij de Duitsche zeemacht Inlichtingen over het dienst nemen van Nederland8che vry williger» bff de Duittche zeemacht geven alle Orts- kommandaniuren, die tevens een uit' voerige Itfst ver strekken, waarop alle hieraan ver bonden faciliteiten staan vermeld. (C.N.P. Pax s) HET EINDE^VAN DEN STRIJD IN NOORD-AFRIKA Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht deelt mede: De heldenstrijd der Duitsche en Ita- liaansche afdeelingen in Afrika heeft he den zijn eerste einde gevonden. De laat ste in de omgeving van Tunis vechten de verzetstroepen, die sedert dagep Zon der water en verzorging waren, moes ten j$a ide geheele munitie te hebben, verschoten den strijd staken. Tenslotte hebben zij den strijd moeten opgeven wegens het gebrek aan aanvoer en niet wegens de stormloopen van den vijand, die de meerderheid onzer wapenen ook op' dit oorlogstooneel vaak genoeg heeft moeten erkennen. De Duitsche en Italiaansehe strijders in Afrika hébben niettemin de hun gestelde taak in vollen omvang volbracht. Door hun tegenstand, die den vijand in een maandenlange verbitterde worsteling 'eiken duim gronds betwistte, bonden zij in Noord-Afrika zeer sterke vijandelijke strijdkrachten en brachten den vijand' de zwaarste verliezen toe aan menschen en materiaal. De daardoor verkregen ont lasting van andere fronten en de ge wonnen tijd zijn ide leiding der Spilmo- gendheden in ide hoogste mate ten goede gekomen. De Führer heeft General-Obrest von Arnim, .die sedert eenigen tijd' het bevel voerde over de Duitsch-Italiaansche troe pen in Noord-Afrika op 10 Mei de vol gende radioboodschap doen toekomen: Ik betuig U en Uw heldhaft;g strij»- dende troepen, die in trouwe wapenbroe- 'derschap met de Italiaansehe kameraden eiken duim breedte van den Afrikaan- séhen grond verdedigen mijn dank en hoogste waardeering. Met bewondering volgt met mij het geheele Duitsche Volk den 'heldenstrijd' zijner soldaten in Tunis. Voor het totale succes van den oorlog is dezen strijd van de grootste waarde geweest. De laatste strijd en de houding van Uw, troepen zullen een voorbeeld voor de geheele weermacht van het Groote Duitsche Rijk zijn en als een bijzonder roemrijke bladzijde in ide Duitsche krijgs geschiedenis gelden. (w.g.) ADOLF HITLER Op 11 Mei heeft de Duce aan General- Oberst von Arnim het volgende radio- telegram gezonden „Met bewondering en trots sla ik gade wat de troepen van, de legergroep Afri ka met onwrikbare vastberadenheid en onbuigzame dapperheid volbrengen tegen de overmacht van 'den vijand. De ge- WANNSEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 unr 30 tot 5 uur 45. De maan gaat onder om 4 nur 20 en komt op om 15 unr 57 Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. schiedenis zal voor deze heldhaftige daden haar waardeering tot uiting bren gen. Ik groet in de commandanten en soldaten van de legergroep Afrika de schoonste uiting van dapperheid der Spilvolken. MUSSOLINI". De bijna Êi/2 jaar lange heldhaftige worsteling van onze strijdkrachten in Afrika, voor welker totale verrichtingen een bijzondere waardeering voorbehouden blijft, zal steeds een der meest trotsche en roemrijkste hoofdstukken in de sol dateske geschiedenis van het Duitsche Volk zijn. RUILVERKAVELING Grond, cultuurgrond, is de roep, welke thans overal in ons land gehoord wordt. Grond voor graan, voor aardappelen, voor peulvruchten en oliezaden. Parken wor den tuinen, plantsoenen aardappelakkers De grasbermen langs de groote wegen - en spoordijken Zijn omgeploegd, sport terreinen worden bouwland. De voeding van ons volk eischt' immers, dat elke vierkante meter grond in het productie, proces wordt ingeschakeld. De honger naar grond heeft een pro bleem brandend doen worden, aan welks oplossing sedert jaren wordt gewerkt. Deze oplossing stuitte meestal niet zoo zeer op de kosten, dan wel op de kop pigheid en eigenzinnigheid van sommige grondbezitters. Dat probleem is het pro bleem van de ruilverkaveling. Het is in dezen tijd ontoelaatbaar, dat een landbouwer tien, twintig of meer stukjes land bezit, her en der verspreid en van microscopische afmetingen. Het thans onbetaalbare cultuurland is vaak op een verkwistende wijze versnippert en versneden. Klassiek is het voorbeeld van een landbouwer op de Ballumer Mie den op Ameland, die vóór de ruilver kaveling niet minder dan 269 perceelen had, tezamen nog geen 13 H.A, groot,.; Dergelijke wantoestanden zijn gelukkig een uitzondering. Maar er zijn in ons land' nog ongeveer 700 a 800 H.A,, die voor verkaveling in aanmerking komen. Dat beteekent dat de boeren, die deze gronden in bezit hebben, tengevolge van de versnippering van hun perceelen, een verllies lijden van 20 procent aan bo- demoppervlakte. Het arb'eidsverlies is eveneens groot en kan soms 25 pet. bedragen. Slechte ontwatering is even eens 'een van de jammeren, die vrijwel steeds hand in hand gaan met een on- gunstigen perceelsvorm. Dan is machi nale bewerking meestal onmogelijk, het 'zaadverlies is groot en het is daarom niet overdreven, wanneer de oogstver- hooging bij verkaveling van deze gron den geschat wordt op de opbrengst van 200.000 H.A. nieuw land. De ruilverkavelingswet. welke in 1938 de wet van 1924 heeft vervangen, nam de laatste bezwaren weg, welke de boe ren konden hebben tegen elke verka veling. Financieele bezwaren kunnen er niet bestaan. Gevoelsbezwaren zijn er evenwel wel, maar in dezen tijd kunnen gevoelsargumenten niet altijd gerespec teerd worden. Verkaveling is thans niet alleen een lboerenbelang, maar ook een nationaal belang! Keuringen Waffen SS, Legioen en Landwacht Het SS Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, inden leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden) I die lichamelijk zoowel als geestelijk goed 1 ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eisehen, die de opleiding 1 hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd' te worden. Bij do onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij ven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. 15-5-'43 8—15 uur Venlo, Deutsches Haus. Egmondstraat 16. 16-5-'43 8—15 uur Arnhem, café Roy.al. 17-5«'43 8—15 uur Hengelo, café „Mo derne", Spoorstraat 18. 18-5-'43 8—15 uur Zwolle, hotel Gijten- beek. Bij onze vrijwilligers. Met verlof naar huis (SS P.R R. Ahrens O H P t) 19.5-'43 815 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 20-5-'43 815 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21-5-'43 815 uur, school, Iepenweg 13. 22-5-'43 815 uur Utrecht, N.V.-Hausii Oudegracht 245. 23-5-'43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 24-5-'43 8—15 uur Den Haag, café „Den Hopt", Bezuldenhoutscheweg t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1