ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maarschalk rommel Donderdag 13 Mei '43 Difsctour-Administratsur (AdwrtsnUechof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur Telefoon no. 32 A. J. DE LOOSE, Zlerlknee ïïitga76 N.V. „De a9rto99Beh9 Nieuwsbode" J' ^TEN, K 2620 ManhnisBtraat, Zierikzoo 99ste Jaarg. No. 15238 Giro no. 137677 HEVIGE STRIJD IN TUNIS Rost aan het Oostfront Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Woensdag mede: ln Tufris strijden de Duitsch-Italiaanschi troepen in de 'bergen ter weerszijden van Zaghouan tegen de van alle kanten met inspanning van hun sterkste strijd krachten aanvallenden vijand met uiterste vastberadenheid. De vijandelijke aanval len werden, deels in tegenaanvallen met hel blanke wapen, afgeslagen. Alle uit- noodigingen tot overgave zijn nog door de formaties, die nog munitie en voorra den bezaten, tot dusver van de hand ge wezen. £an het „Oostfront verliep de dag, met uitzondering van plaatselijke gevechtsac-ties aan_ het Koeban-brugge- hoofd en in het gebied van Lissitsjansk over het algemeen rustig. Hel luchtwapen bestreed overdag en des nachts met sterke strijdkrachten troepenconcentraties van /len vijand en luchtsteunpunten en spoorvvegdoelen. In het kustgebied van Sicilië hebben Duitsch-Italiaansche jagers en afweergeschut van het luchtwapen 22 vijandelijke toestellen neergeschoten. Bij een ,verrassanden aanval in seheervlucht overdag van het luchtwapen op Great Yarmouth aan de Oostkust van Engeland, werden aanzienlijke vernielingen aange richt. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. Itallaanschweermachtsbericht Fells gerechten ten Zuiden ran Bon In zijn weermachtsbericht 1082 deelt het Italiaansche opperbevel het volgende mede Na belegering van hun stellingen ten Zuiden van het schiereiland van kaap Bon, in den rug bestookt door de vij andelijke troepen die uit het Noorden komen en bedreigd door de vijandelijke luchtmacht, bied ons eerste leger, waar op gisteren nog een aanval van het achtste Britsche leger was verijdeld, met alle krachten weerstand. Een voorstel om zich over te geven, gedaan door generaal Freiberg, is verworpen door generaal Messe, de commandant van het eerste leger. In de andere Zones van het front in Tunis hebben de troepen van de as, na hun: munitie verschoten te hebben, den strijd moeten staken. Catania, Marsala, het gebied van Tra- pani en het eiland Pantelaria zijn gebom bardeerd door formaties vier motorige bommenwerpers. Er is aanzienlijke scha de aangericht te Catania en Marsala. Acht vliegtuigen zijn door het luchtdoelgeschut getroffen en in zee gestort. 14 andere machines werden neergeschoten tijdens luchtgevechten. Het aantal tot dusver ge telde slachtoffers als gevolg van den luchtaanval, vermeld in het Weermachts bericht van heden, bedraagt 150 dooiden en pl.m. 300 gewonden te Catania. Het aantal slachtoffers onder de burgerbe volking te Palermo, als gevolg van den luchtaanval op 29 April, bedraagt 210 dooden en 421 gewonden. Churchill te Washington Die gritsche berichtendienst meldt dat Churchill te Washington is aangekomen. Hij werdi verwelkomd door President Roosevelt en zal gedurende ziijn verblijf M <s/> m M M w w w w w D& geiuoonte mn steeds te Critiseeren, cntrofijit ions veel spojitetap: g\mof. Feuilleton door Frank van Falckonoort 56 Iets had' Thijs toch op de Beldam achtergelaten; dat was de bijnaam, die hij eens aan Heleen had gegeven. In hlet begin had ze wel alles in het werk gesteld, om dezen hatelijken bijnaam kwijt te raken, door eenvoudig geen ant woord te geven, als imen haar met „Prinses" aansprak, maar ten laatste was ze er aan gewend' 'geraakt A en had ze er geen erg meer in. Men sprak haar al haast niet anders meer aan als met Prinses; alleen de jonge boer en z'n moeder zeiden, nog Heleen, maar het gebeurde ook wel eens, dat een van hen onwillekeurig den bijnaam bezigden. Op een Zondagavond, toen ze als ge woonlijk bij de Kasteleins thuis was, vertelde ze het een en ander over dezen bijnaam, welke men haar gegeven had, hetgeen ten gevolge had, idat Hugo verrukt had uitgeroepen: „Prinses! Maar dat is geen scheldnaam, Heleen, dat is een eerenaam. Vanaf dit oogenblik ben je voor mij geen Heleen meer, maar Hare Koninklijke Hoogheid „Prinses" en ik adviseer, idat wij' alle drie voortaan dezen naam bezigen, op straffe van in ongenade te vallen bij Hare Hoogheid". Sindsdien gebeurde het ook wel eens, dat Net haar vriendin bij den bijnaam noemde, maar Hugo zei voortaan niet anders fneesr als „prinsesje", omdat hij te Washington de gast van den president zijn met de militaire - en de marine deskundigen van den generalen staf. Nader wordt gemeld dat beide staats lieden reeds een bespreking hebben ge had. De correspondent van Reuter meldt dat de bijeenkomst tot stand is gekomen op uitnoodiging van Roosevelt. Waar. sehijnlijk is de conferentie belegd in de Ver. Staten, omdat de president op zag tegen de vermoeienissen van de reis. Ook Lord Beaverbrook is te Washing ton aangekomen. krijgt na bentel ven zijn gezondheid een nieuwe taak Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte Woensdag het volgende bekend Toen de Engelschen in October 1942 hun groot offensief tegen de stelling van El Alamein begonnen, bevond gene- raal-veldmaarschalk Rommel zich in Duitschland. Het lange verblijf in Afrika had tot zoo ernstig nadeel voor zijn ge zondheid geleid, dat de toen steeds weer uitgestelde medische behandeling niet lan ger uitgesteld kon worden. Nadat de eer ste berichten over den Engelschen aanval waren ontvangen, brak de veldmaarschalk tegen den zeer dringenden raad zijner doctoren in, den nauwelijks begonnen 1 kuur af en keerde naar Afrika terug. Na de landing van de Engelsc'h-Ameri- kaansche strijdkrachten in Fransch-Noord- Afrika werd het slechts tijdelijk gedachte oponthoud bij zijn leger verlengd. Onder voortdurende aanvallen op een numeriek superieuren vijand leidde de maarschalk zijn leger in een historisch weergalooze ontwijkende manoeuvre tot aan Tunis toe. i Toen de gezondheidstoestand' van den veldmaarschalk steeds slechter werd, be sloot de Führer in overeenstemming met den we-nsch van den Duce Maarschalk Rommel bevel te gevpn na het bereiken van >de stellingen bij Gabès onmiddellijk naar Duitschland terug te keeren voor het zpo noodzakelijke herstel van zijn gezondheid. Op 11 Maart 1943 meldde maarschalk Rommel „zich in het Hoofdkwartier van den Führer en ontving hij daar als waar deering voor zijn unieke verdiensten in den tweejarigen veldtocht in Nooird- Afrika van den Führer het Eikenloof met de zwaarden en briljanten, behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. Generaal-Veldmaarschalk Rommel is pp het oogenblik aan de beterende hand. De Führer zal hem, na volledig herstel van zijn gezondheid, met een nieuwe taak belasten. De Korpsführer van het N.S.K.K., Erwin Kraus», werd tfjdens zffn bezoek aan Neder land ontvangen door den Rijks commissaris, rfjks minister dr. Sty88 Inquart. (SS Bildberichter 8. Fritz Stapf Pax Belangstelling voor de opleiding van het N.S.K K. Op 'uitnoodiging van den Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart. heeft Korpsführer Kraus .een bezoek aan Ne derland gebracht .om zich op de hoogte te stellen van -den stand der opleiding van het. nat.-socialistische Kraftfa'hrkorps. De Korpsführer, in. wiens gezelschap zich zich de NSKK-Obergrjppenführer Kö'bler en Kfenzlin van den korpsstaf en O'b'er- gruppenführer von Beyer-Ehrienh'erg, com mandant van de NSKK-Motorgruppe Luft waffe, 'bevonden, werd 'bij zijn aankomst in den Haag verwelkomd door den lei der van het Arfoeitsbereich, Hauptdienst- leiter Schmidt. terWijl Duitsche en Ned. eereformaties, bestaande uit leden van de Dienstgruppe, Hitlerjugend, Motor-W A en Jeugdstorm, waren aangetreden. Een ontvangst bij den Rijkscommissaris ver- eenigde de gasten uit Duitschland met de vertegenwoordigers der Duitsche in stanties in Nederland en bood gelegen heid voor het houden van besprekingen over de veibreeding van het werk van het NSKK. Een bezoek te Utrecht gold het hoofd kwartier der NSB, waar de Korpsführer werd begroet door den leider der NSR Mussert. Vervolgens werd te Zeist in tegenwoordigheid van den leider de NSKK-school bezichtigd. Oberführer He- gendörfer, de NSKK-veibmdüngsführer in den staf van den rijkscommissaris gaf MUSSERT GEHULDIGD Toespraak van ir. Huygen Hoewel bp verzoek van den Leider der N.S.B. de viering van zijn 49sten verjaardag in verband met de tijdsom standigheden geen uitbundig karakter droeg en beperkt bleef tot enkele interne samenkomsten, was de stemming in de ochtendbijeenkomst in de groote zaal van den Stadsschouwburg te Utrecht aller- - hartelijkst. De tot de uiterste hoeken bezette zaal met .Jeden van het personeel van het hoofdkwartier en andere genoodigden, o.w. de prijswinnaar van de loterij ten bate van de stichting Gezins- en Jeugd zorg, J. M. de Coninek uit Goes, was rijkelijk versierd met frissche bloemen en vlaggedoek. Nadat de voornaamste I dezen naam zoo op haar toepasselijk vond Hij vond' tnu eenmaal, dat ze een konink lijke houding had en (daarom was ze „Prinses" voor hem en daarmee basta. In Heleend nabijheid was hij altijd op gewekt en ongedwongen vroolijkhij schertste op zijn gewone manier en zij voelde een warme genegenheid voor den schijnbaar luchtfiartigen jongeman. In werkelijkheid was Hugo (ernstigvvan aard. De Hugo Kastelein thuis was een heel andere dan op de drukkerij. Als jong!- maatje begonnen en z'n portie rijkelijk gehad hebbende van ide ontgroening, was hij' geleidelijk aan m rang opgeklommen. Leergierig en ijverig als hij was, moest hij' met alle details van het zoo rijke vak kennis maken en in enkele jaren) was hij een in ieder opzicht doorkneed vakman, volkomen op de hoogte met gliïe finesses van de typografie. De chef van dit groote bedrijf, een man met jarenlange ervaring en mOnschenkeninls, had al! spoedig gezien, dat Hugo een man was met een ijzeren wil' en doorzet tingsvermogen en hij ha:d daarom den jongen zooveel mogelijk vooruitgeholpen. Het moeilijkste, het meest pngewakkeld 2 drukwerk was voor Hugo Kastelein en in het kantoor te Achterkerk hingen ver scheidene proeven van typografische be kwaamheid, welke allen, bijna zonder uit zondering, vervaardigd waren door den jongeman. Drukkerij „De Phoenix" stond trouwens ook wijd en zijd bekend als de verzorger van beter drukwerk; de roem was zelfs tot in het buitenland doorgedrongen 'ten daar had Hugo deel aan gehad. Wordt vervolgd functionarissen van de Beweging hun plaatsen hadden ingenomen, betrad de Leider, vergezeld van mevrouw1 Mussert, en begeleid door den secretaris-generaal der beweging, ir. Huygen, alsmede den adjudant ^an Mussert, de zaal, hartelijk begroet met een langdurig „houzee". De secretaris-generaal der N.S.Bir. Huygen, herinnerde er aan, dat het de eerste keer is, dat Mussert zijn geboorte dag herdenkt als Leider van 'het Neder- landsChe volk. Het is de taak der Bewe ging ons volk nader tot het mationaal- socialisme te brengen. Gij, Leider, neemt daarbij weer den zwaarsten last op uw schouders. Naar de woorden van den Rijkscommissaris, op 13 December van het vorig jaar uitgesproken, zult gij het zijn, en gij alleen, die, wanneer de tijd daartoe gekomen is, door den Führer zal worden geroepen om voordat, de nieuwe ordening in Europa zal worden doorgevoerd, met hem te bespreken welke plaats ons volk zal gaan innemen. De .gemachtigde van den Leider voor de financiën, de heer Van Bilderbeek, bood Mussert als 'Opbrengst van de loterij een bedrag van f90.000 aan ten bate van de stichting Gezins- e'n Jeugdzorg. Dit bedrag zal worden bestemd voor sociaal werk. En dit jaar voor het eerst bood de Beweging den Leider ook een persoonlijk cadeau aan in den vorm van een grooten gekleurden stedenatlas uit 1749. Nadat den Leider, die inmiddels voor de inontvangstneming van zijin geschenken op het podium was verschenen, namens de Jeugdstorm uit het gewest West- Duitsehland nog een bedrag aan geld en een cadeau ter hand waren gesteld, sprak Mussert zijn naaste medewerkers in een korte rede toe. Zijn toespraak beëindigende, zeide Mus sert zijn kameraden dank voor alles, wat zij voor de Beweging hebben gedaan. Uw taak voor den komenden tijd zal zwaar zijn, doch altijd nog lichter dan wat de soldaat aan het front moet ver zetten. Zoolang de soldaat daar staat, hebt ge zeker den plicht uw taak naar behooren te vèrvullen. Dat hebt gij ook- altijd gedaan en daarvoor dank ik u (Applaus). EENHEIDSSIGARETTEN IN DRIE PRIJSKLASSEN Merklooze tabak en shag In verband met'de onlangs plaats ge had hebbende concentratie in de Nedër- landsche tabaksindustrie, zullen sigaret ten en rooktabak in den loop van de maand Mei nog# slechts in eenheidsver pakkingen worden verkrijgbaar gesteld. Het groote aantal merken, dat wij lot dusver kenden, verdwijnt dius en maakt plaats voor één merk. Bovendien zul len de sigaretten slechts jp drie prijs klassen verkrijgbaar zijn. Verder zullen de sigaretten een formaat krijgen, dat iets kleiner is dan het vroegere. Kerftabak zal in twee. prijsklassen aan de markt komen. De pijptabak, lichte shag, donkere shag en pruimtabak zul len dus binnenkort in twee kwaliteiten en twee prijzen verkocht worden in slechts in kleur onderscheiden verpak kingen. Merken zullen ook hierin niet meer voorkomen. Op de verpakking zal men slechts lezen: „product van de Ne- derlandsche kerftabakindustrie". Ook de verpakking van cigarillos en sigaren ondergaat een vereenvoudiging. De icigarillos mogen slechts in karton nen doosjes met klepsluiting worden af geleverd, terwijl sigaren iniet meer van sierbandjes mogen worden voorzien en de kistjesniet meer niet randen en eti ketten mogen worden beplakt. De samenstelling van de tabasproduc- ten zal geen verandering ondergaan. een overzicht van de organisatie van het NSKK in Nederland. Dat de prestaties welke de Nederland- sche mannen in het Oosten en het Wes ten geleverd hebben, dank en waardee ring verdienen, bracht Korpsführer Kraus naar voren in een toespraak, die hij na een gehouden oefening tot de ver zamelde mannen hield. Hij vond woor- den van lof voor het goede optreden der deelnemers aan dien cursus. Ook' Mussert bracht in een toespraak hulde aan de paraatheid der Nederlands sche NSKK-mannen. Hij bbaeht dank aan Korpsführer Kraus, die zooveel begrip voor Nederland getoond heeft. Het is dé zaak der Ned. NSKK-mannen, dezen dank voor plichtsvervulling in daden om te zetten. Op izüjin verdere reis do,or Ne derland kreeg Korpsführer Kraus een in druk van de vorderingen van het op- bouwwerk, 'zooals een b'ijna voltooide groote NSKK-motorschool in de provin cie Limburg, waarmede binnenkort de kring der opleidingscentra wordt uitge- breid. De bezichtiging van een kamp der kinderuitzending en van de vrou- wensohool Vogelenzang, welker v.Oorbleel- dige inrichting de belangstelling van den Korpsführer had, verschafte den gasten een blik op het omvangrijke werk van Arbeidsbereidhl der NSD'AP in den Ne derlanden. De reis werd besloten met een ontvangst bij1 den Wehrmaehfbtefehls- haber in den Niederlanden, general der flieger Fr. Christiansen. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 21 uur 30 tot 5 uur 45. De maan gaat onder om 3 nar 58 en komt op om 14 unr 49 Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. Nederlanders bij de Duitsche zeemacht. Inlichtingen over het dienttnemen van Nederlandeche vrijwilligers b§ de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige Ifjst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld. (O N.F. Pax 8) VERSCHILLENDE BERÏGHTbN Steekpartij Te Someren heeft zich een drama af gespeeld. waarvan de 16-jarige J. V. M. het slachtoffer is geworden. Deze kreeg ruzie met een Ij-jarigen kameraad, die tenslotte een mes greep, en het den an der in den rug stak. Ernstig gewond is de getroffene naar het ziekenhuis over gebracht Men vreest voor zijn leven. De jeugdige dader is in arrest gesteld. Groote brand D|0,or tot nu toe onbekende oorzaak brak Maandagmiddag om ongeveer-' 5 ufur brand uit in een vlasserij van de f.a Bijl te Westmaas. Het vuur greep zoo, snel om zich heen, dat korten lijd later een naastbïjgelegen boerderij ook do,or de vlammen werd aangetast en tot den grond toe afbrandde. Het vuur werd bestreden door de brandspuiten uit 's-Gravendeel, Mijnsheerenland, Oud-Beier land en Rotterdam, maar men kon niet verhinderen, dat nog tien woningen af brandden. Jongea door ontploffing gedood •Dinsdagavond omstreeks 8 uur wer den te Amersfoort de bewoners van de Verhoevenstraat en omstreken opge schrikt door een hevigen knal. Bij on derzoek bleek, dat eenige jongens aan het sptelen waren geweest met een niet meer vast te stellen projectiel, dat plot. seling ontplofte. De gevolgen waren ont zettend. De 15-jarige van O. werd daar bij op slag gedood, terwijl de 19-arige, J. levensgevaarlijk werd gewond. De 15- jarige L. liep minder ernstige verwon dingen opi Keuringen Waffon SS, Legioen en Landwacht Het SS Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd' te- worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd1, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij ven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. 14-5-'43 8—15 uur Den Bosch, hotel N. Brabant", Markt 45. 15-6-'43 8—15 uur Venlo, Deutsdhes Haus. Egmondstraat 16. 16-5-'43 8—15 uur Arnhem, café Roy,al. 17-5-'43 8—15 uur Hengelo, café! „Mo derne", Spoorstraat 18. 18-5-'43 8—15 uur Zwolle, hotel Gijten- beek. Bij onze vrijwilligers. Het mtellm van hrt meetapparaat voor het pantser af weer - kanon. (SS P.K. Orönert O-E P t) 19.5-'43 8—15 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 20-5-'43 815 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breeds tra at. 21-5-'43 815 uur, school, Iepenweg 13. 22-5-'43 8—15 uur Utrecht, N.V.-Haus, Oudegracht 245. 23-5-'43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 24-5-'43- 8—15 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1