ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 12 Mei '43 Telefoon no. 32 KMcteur-Adinlnlstotem (MvertenUeehef) waarin apgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofaiedaoUnr K 2620 J' DE L00ZE' Zl6rikz" Uitgave N.V. „De Zierikaeeacke Nienwetode" J' K0STEN' Manhuieetraat. Zierikzee 99ste Jaarg. No. 15237 Giro no. 137677 SOVJETAANVALLEN AAN KOEBAN AFGESLAGEN Bizorta en Tuois door astroepen ontruimd Het opperbevel der weermacht maakte Maandag bekend: Aan #*(et Koeban-bruggenhoofd misluk ten ook gisteren met sterke strijdkrach ten, na hevige voorbereiding der artil lerie, alsmede met sterken steun van vechtwagens en vliegers, ondernomen po gingen tot doorbraak van de Sowjets onder zware verliezen. Aan de overige deelen van het Oosfront slechts op zichzelf staande gevechtshan delingen. Af deelingen van de kustwacht grepen doorloopend in bij de afweergevechten van het leger van het Koebanbrug- genhoofd en vernietigden in de wa teren van Temrjack een groot aantal landingsbooten van den vijand. Aan an-,, dere sectoren van het front waren hevige luchtaanvallen gericht tegen steunpunten der Tavitaiüeeringstroepen en spoorweg- transporten. In de wateren van het Hooge Noorden brachten snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen een vijandelijk koopvaardijschip van middelbare grootte tot zinken. In iluchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden gisteren 41 vliegtuigen der Sow jets neergeschoten. Vier eigen toestellen worden vermist. In het gebied ten Zuiden van B i z e r t a wierp de vijand nieuwe superieure tank- afdeelingen, ondersteund door sterke luehteenheden, tegen onze daar tot de laatste patroon strijdende troepen in den strijd. Nadat de laatste munitie was ver schoten, werd de heldhaftigen tegenstand van onze dappere soldaten gestaakt. In het gebied ten Z.O. van Tunis en in den Zuidelijken sector van het front duren de verbitterde gevechten voort. Herhaalde zware aanvallen van den vij and werden onder grooite verliezen afge slagen. Een aanval des nachts door zware Duitsche gevechtsvliegtuigen op het ha vengebied van Bone veroorzaakte gro.ote branden in opslagplaatsen en op schepen. Bij aanvallen van vijandelijke lucht strijdkrachten op Sicilië vernielden Duit sche en Italiaansche jagers en luchtdoel artillerie 20 Britten en Noord-Amerikaan- sehe vliegtuigen. In luchtgevechten gin gen drie onzer eigen jagers verloren. DE STRIJD IN DE KOEBAN Heftig verzet ia Taais Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: Aan het bruggeboofd van de Koeban viel de vijand gisteren slechts op enkele plaatsen met vrij zwakke strijdkrachten aan. De aanval werd ten deele reeds bij den aanvang afgeslagen. Bij den succes vollen afweer aan het Koebanbrugge- hoofd van 29 April—10 Mei werden, al leen door troepen van het leger, 159 Sovjet-pantserwagens vernietigd, buit ge maakt of onklaar geschoten. In de Ba.- rendszee werd een vrachtschip van 3000 brt. door bomtreffers tot zinken gebracht. Ten Zuiden van Tunis ondernam de vijand met talrijke versche formaties infanterie en .pantserstrijdkrachten aanvallen op de stellingen van de Duitsche en Italiaansche troepen. Ondanks de grootste ontberingen en de wekenlange onafgebroken deelne ming aan den strijd, boden de heldhaftig strijdende soldaten van alle wapens nok gisteren het felste verzet aan de niet M M M M M M M M W> <R> <*9 W De Zelfzucht vindt haar straf in een vereenzaamd leven. Feuilleton 55 door Frank van Falckenoort Ook Heleen herleefde bij het groeien van het voorjaar- Heur jonge bloed stroomde krachtiger in 'de aderen en het was alsof ze een periode in haar leven had afgesloten en een nieuwe be gon. Langzamerhand sleet het verdriet over het verlies var^ haar ouders- Er kwam weer vreugde^n haar leven door de vriendschap met Nel Kastelein. Ze voelde dat de familie Kastelein van haar hield en wederkeerig bemerkte Heleen de genegenheid voor het drietal groeien* Nadat Hugo op zoo'n eigenaardige ma nier Heleen geïntroduceerd had, waren Heleen en Nel onafscheidelijke vriendin nen geworden. Ze brachten de Zondagen gezamenlijk door en als Heleen een lavond in de week weg kon, dan ging ze naar de Kasteleins en getrouw bracht Hugo de vriendin van zïjn zuster dan 's avonds weer terug tot vlak bij de Beidam- Nooit tot den ingang. Want, zoo zeide hij, dan zouden er maar praatjes ontstaan en dan zou jij er de meeste last van hebben. Heleen vond, dat hij gelijk had en was hem er te meer dankbaar voor* ophoudende stormloop van den vijand. De zware gevechten, die voor beide par tijen met verliezen gepaard gaan, duren met onverminderde hevigheid voort. Op het Afrikaansche oorlogstooneel hebben zic'h de 90e lichte Afrika-divisie, onder bevel van Juit-generaal Sponech en de 15e pantserdivisie, onder bevel van gene- raal-majoor Borowitz bizonder onder scheiden. Beide divisies hebben zich se dert het begin van den veldtocht in Afrika schitterend geweerd. Een divisie luchtdoelgeschut, onder bevel van gene- raal-majoor Neuffer, vernietigde nog met haar laatste granaten 37 vijandelijke pant serwagens. - (»m me Itallaansch weermacht jberich t Het verzet bij Bizerta gestaakt Het 1080e communiué van het Ital. op perbevel luidt: De vijand heeft gisteren ten Zuidoosten van Bizerta nieuwe eenheden pantser- strijdkraehten naar het gevechtsfront ge voerd, zijn aanval doen ondersteunen door machtige formaties vliegtuigen en zijn actie tegen de Italiaansch-Duitsehe strijd krachten voortgezet, die Zich met ver betenheid hebben geweerd. Pas toen al hun krachten in den strijd waren ver bruikt. 'zij nog slechts de beschikking hadden over de artillerie en de pant serwagens ion de munitie uitgeput 'was geraakt, waren de dappere troepen van' de As, die in dezen sector opereerden!, genoodzaakt tegenover de verpletteren de massa der vijandelijke strijdkrachten hun verzet te staken. Aan Jhet Zuidelijk front werden de massale aanvallen, die geleid werden door het 8e Britsche leger, na een zeer hef tige voorbereiding van de artillerie, on der zware verliezen van manschappen en materiaal, vooir den vijand afgeslagen. Het luchtdoelgeschut haaide 9 vliegtuigen neer. Palermo, Mas,ala>, Messina, Reggio di Calabria, Lfcate en Pantellaria werden gebombardeerd door massale formaties viermotorige bommenwerpers, die zware schade aanrichtten te Palermo en minder 2ware schade in de andere plaatsen. Men is bezig het aantal slachtoffers vast te stellen. 21 aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan 8 door ionze jagers, 7 do,or Duitsche jagers en 6 door batterijen luchtdoelgeschut. Fel verzet ia Taais Aan het Zuidelijk front van Tunis wa ren de nieuwe Britsche aanvallen gericht ,opi de stellingen, die verdedigd werden door ons eerste leger. Deze aanvallen werden verijdeld', dank zij' den taaien tegenstand van de asdroep'en, die in he vige tegenaanvallen, ondanks de in den rug dreigende gevaren, elk voordeel dat de vijand 'aanvankelijk, behaalde, te niet deed. In de gevechtshandelingen van de laatste dagen heeft zich door haar ener gie en dapperheid de divisie jeugdige fascisten bizonder onderscheiden. Ten Z.- Oosten van Tunis bereikten vijandelijke kolonnes infanterie en pant&erkolonnes bij den Verderen opmarseh de Zuidoostkust van het schiereiland van Kaap' Bon, na felle gevechten met de Duitsche en Ita liaansche strijdkrachten. De havens van Algiers en Gabes werden doeltreffend' met bommen bestookt. Vijandelijke lucht aanvallen waren gericht op Trapani, Por te Empedocle en Pantellaria. De schade is niet van beteekenis. Zeven Amerikaan- sche viermotorige bommenwerpers wer den door het afweervuur neergeschoten, waarvan 4 dn Trap'anÜj, 1 in Messina, en 2 boven Pantellaria. Twee andere vier motorige machines en acht jagers wer den ten Zuiden van Sicilië, door Duit sche jagers omlaag geschoten en vielen in zee. Ging Hugo 's morgens met z'n 'collega's op ide fiets (naar de drukkerij, id-arn keek hij altijd even in de richting van de Beldam- Ook Heleen zag 's morgens wel eens een paar malen haar den weg, als ze wist, dat het ide tijd was, dat hij' voorbij kon komen en een enkele keer zagen ide jongelui elkaar dan wel eens en wisselden haast ongemerkt een groet. Zoo ging het leven z'n gewonen gang- Het ongeval' met den jongen boer was al weer vergeten, 'evenals het gebeurde met Heleen en Thijs bij den spoordijk- Dank zij de geheimhouding van den BelL boer wist men er op de boerderij niet het rechte van, hoewel men wel eens iets vermoed had, toen Thijs zoo toege takeld1 op de stee was verschenen. Maar Thijs zweeg zelf wijselijk over het ge beurde. i Heleen had nadien nooit meer last van id en boerenknecht gehad, want na dat hij op ide Beidam was ontslagen, scheen het, aLsof de grond- heim verzwol gen had. Niemand had hem ooit meer gezien. De oude Vermeulen'liet zich nooit uit over zijn zoon; z'n gezicht was een raadsel. Zoodoende was men op ide Bel dam zoowei als in den Molenpolder Thijs Kuiltje spoedig vergeten. Geen hand- maar wel een landvol, zoo, troost- ten zich de Molenpoldersche schoonen en ze richtten hun blikken al spoedig op iemand anders. Wordt vervolgd) Door bemiddeling van den Nederlandtchen Volksdie^st zfjjn dezer dagen 750 Neder landsche kinderen naar de fraaie streken van de Gaw Main Franken vertrokken om bfj pleegouders een vacantie van zes toeken door te brengen De kinderen op het station voor het vertrek. (C.N.F.jMe^er Pax s) OUITSCHLAND EN HET BOLSJEWISME Op' zijn inspectiereis door Spanje heeft de Caudillo ,ook in Almeria gesproken en daarbij denkbeelden ontwikkeld over de doelmatigheid Van. een vredesluiting, zooals 'zij voor eenigen tijd reeds in een zeer opmerkelijke redevoering tot uiting gebracht -zijn. 'door .den Sp-aansChen Minister van Buitenlahdsehe Zaken Graaf Jordana. In bevoegde Duitsche kringen wordt ten aanzien hiervan verklaard, dat door Duïtsdhïand en zïjn bondgenooten den strijd tegen het Bolsjewisme en tegen hen, die Europa aan het Bolsjewisme willen uitleveren en verkoop en, zonder compromissen voortgezet wordt. De in zichten die het geval-Katijn heeft opge leverd, kunnen Duitsdhland en zijn vrien den in deze vastberadenheid slechts ver sterken. POLEN VERWERPT MOSKOU'S BESCHULDIG'NGEN Volgens den Britschen berichtendienst verklaarde Rac'zynsk?,- dat de Sowjet-ver- klaring niet Zeer z'al bijdragen tot d& zoozeer gewenschte harmonie in de be trekkingen tussohen Polen en de Sow- jet.Unie of tusschen de Geallieerde lan den in het algemeen. Be evacuatie van het Poolsehe leger uit de Sowjet-Unie is niet geschied op verlangen van de Polen maar krachtens een eenzijdig besluit van de Sowjet-re geering. De door Wisjinski tegen bepaal de in de Sowjet-Unie werkzaam geweest lijnde Polen uitgesproken beschuldiging van spionnage is niet alleen ongemoti veerd, maar „volkomen ondenkbaar". „In ieder geval", zoo besloot RacZynski, „is zulk een veronderstelling krachtig in te genstelling met onZe opvatting omtrent juiste wederkijdsche betrekkingen onder Geallieerden, die tegen een gemeenschap- pelijken vijand strijden". Mussert benoemt adviseurs Het kabinet van den Leider deelt mede: Besluit No. 6. Door mij wioirden benoemd tot mijn adviseurs de leden der Nationaal-Socia- listische Beweging der Nederlanden: F. D. Brands, stamboeknummer 1665; A. C. Houdijk, stamboeknummer 94949,; dr. L. P. Krantz, stamboeknummer 13963; ing. W. Th. de Lestrieux-Hendridhs, stamboeknummer 96497H. C. v. Maasdijk, stamboeknummer 117251; J. Robertson, stamboeknummer 2226; G. J. Ruiter, stam boeknummer 61232; mr. R. N. de Ruyter van Steveninok, stamboeknummer 130; mr. W. de Rijke, stamboeknummer 4239. met- ingang van 11 Mei 1943. 's-Gravenhage, 8 Mei 1943. i. (w.g.) MUSSERT. Besluit No. 7. Door mij wordt benoemd tot mijn adviseur: prof. dr. H. Visscher te Nijmegen, met ingang van 11 Mei 1943. 's-Gravenhage, 8 Mei 1943. (w.g.) MUSSERT. OPROEP Op grond van de beschikking van den' Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche Gebied (Commissaris-Generaal voor bijzondere aangelegenheden) no. 43/1943 betreffende de verplichting tot aanmelding voor den arbeidsinzet wor den bij dezen alle mannen, geborenjn het jaar 1921, wonende in het gebied van het Geweste lijk Arbeidsbureau Middelburg en Bij kantoren opgeroepen om in de periode van 12 Mei 1943 af een aanmeldingsfor mulier bij het Arbeidsbureau in ontvangst te nemen en dit op de hierna genoemde dagen in het Gewestelijk Arbeidsbureau persoonlijk weer af te geven. In Januari en Februari 1921 geborenen melden zich aan op Vrijdag Maandag Dinsdag 14 Mei '43 17 Mei '43 18 Mei '43 19 Mei '43 Donderdag 20 Mei '43 Vrijiag 21 Mei '43 in den tp van 9.00 tot 17.00 unr (iedere 2 uur afzonderlijks lettere) op de desbetreffende afdeeling. Maart en April 1931 Mei en Juni 1921 Juli en Augustus 1921 September en October 1921 November en December 1921 De in de gebieden der Bijkantoren wonende tot aanmelding verplichte per sonen moeten zich op dezelfde dagen in het ten aanzien van hen bevoegde Bij kantoor van het Arbeidsbureau aanmelden Bij de afgifte van het aanmeldingsfor mulier moet de distributiestamkaart wor den medegebracht. Zij, die tot aanmelding verplicht zijn, dienen persoonlijk bij het Gewestelijk Ar beidsbureau (resp. Bijkantoor) te ver schijnen. Zij moeten desverlangd alle noodzake lijke. bescheiden overleggen alsook alle noodzakelijke inlichtingen verstrekken. In dien tot aanmelding verplichte personen in dienstbetrekking zijn, moet de werk gever de verklaring van den tot aanmel ding verplichte persoon aangaande de duur der dienstbetrekking op het formu lier door nnderteekening en eventueel door plaatsing van een firmastempel be vestigen. Van de verplichting tot aanmelding zijn vrijgesteld 1. zij, die de Duitsche Nationaliteit be zitten én bij bureaux van den Rijkscom missaris voor het' bezette Nederlandsche Gebied, van 'het „Arbeitsbereich" der Na- tiohaal-Sozialistische Duitsche Arbeids party in Nederland, onderafdeelingen. er van of er bij aangesloten organisaties werkzaam zijn; 2. zij, die de Duitsche Nationaliteit be zitten en bij Bureaux van de Duitsche Weermacht, de waffen-S.S., de Duitsche politie en de Rijksarbeidsdienst werk zaam zijn; 3. de ambtenaren en arbeidscontrac tanten van .het Rijk, de Provincies, de Gemeenten en andere publiekrechterlijke lichamen alsmede zij, die werkzaam zijn bij de Spoorwegen, de P.TJ. en de Ne derlandsche Bank; 4. leden der voormalige Nederlandsche Weermacht, voor zoover zij volgens de bekendmaking van den Weermachtsbevel- hebber Nederland d.d. 29—4—'43 onder worpen zijn aan de terugroeping in de Krijgsgevangenschap; 5. zij, die zich'reeds ingevolge ix van de Beschikking no. 30/1943 betreffende de sluiting van bedrijven moeten aanmelden. 6. geestelijken en leden van een gees telijke orde; 7. personen, die overeenkomstig ii, lid 2, van de Beschikking no. 43-1943 van de verplichting tot aanmelding zijn vrij gesteld. Zij, die de Duitsche Nationaliteit be zitten en tot aanmelding verplicht zijn, melden zich bij den Duitsehen „Fach- berater" van het hieronder aangegeven gewestelijke arbeidsbureau. Tot aanmelding verplichte personen en werkgevers die in strijd met de bepa- üngen van bovengenoemde beschikking handelen of deze trachten te ontduiken, dus b.v. hun verplichting tot aanmelding niet of niet behoorlijk nakomen, met op zet of uit nalatigheid onjuiste opgaven doen enz. worden gestraft, insgelijks uil lokkers. mededaders en medeplichtigen. Belangstelling voor de opleiding van het N.S.K.E. Op uitnopdiging van den Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart. heeft Korpsführer Kraus een bezoek aan Ne derland gebracht ,om zich op' de hoogte te stellen van den stand der opleiding van het nat.jsoicialistische Kraftfahrkorps. De Korpsführer, in wiens gezelschap1 zich zich de NSKK-Obiergruppenführer Kö'bler en Krenzlin van den korpsstaf en Ob'er- gruppenführer von Beyer-Ehrenberg, com mandant van de NSKK-Motorgruppe Luft waffe, bevonden, werd 'bij zijn aankomst in den Haag verwelkomd door den lei der van het Arbeitsbereich, Hauptdienst. leiter Schmidt, terwijl Duitsche en Ned. eereformaties, bestaande uit leden van de Dienstgruppe, Hitlerjugend, Motor-WA en Jeugdstorm, waren aangetreden. Een ontvangst bïj den Rijkscommissaris ver- eenigdie de gasten uit Duitsdhland met de vertegenwoordigers der Duitsche in- WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 21 uur 80 tot 5 uur 45. De maan gaat onder om 3 uur 34 en komt op om 13 uur 43 Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. stanties in Nederland en bood' gelegen heid voor het houden van besprekingen over de verbreeding van het werk van het NSKK. POST-TELEGRAAF-TELEFQQN Naar Oekraïne alleen briefkaarten Van 3 Mei af zïjn in het postverkeer met de Oekraïne alleen briefkaarten toe gelaten. Zeven AmerikaanSche vliegtuigen, waar van de basis gelegen is in liet China van Tsjoenking, hebben Zaterdag de stad Kanton gebombardeerd. Zij lieten hun bommen uitsluitend op woonwijken val len en doodden en verwondden vele bur gers door machinegeweervuur. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche admiraliteit medege deeld, dat de torpedojager „Pakenham" verloren is gegaan. Deze jager is nog tijdens dezen oorlog van stapel geloor- pen en behoorde tot de modernste sche pen der Britsche vloot. Keuringen Waffen SS, Legioen en Landwacht Het SS Ersatzkommando Nederland' deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed1, inden leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd' te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij ven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort, Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. 13-5-'43 8—15 uur Goes, Café Centraal. 14-5-'43 8—15 uur Den Bosch, hotel N. Brabant", Markt 45. 15-5-'43 8—15 uur Venlo, Deutsches Haus. Egmondstraat 16. 16-6-'43 8—15 uur Arnhem, café Royal. 17-5-'43 8—16 uur Hengelo, café „Mo derne", Spoorstraat 18. 18-5-'43 8—15 uur Zwolle, hotel Gijten- beek, Bij onzo vrijwilligers. Met een gramo- foonplaatje korten de SS kanonniers zich den t$d. SS P.KZschdclcel'O-H Pax s) l9.5-'43 815 uur Groningen, Conoerthuis, Poelestraat, 20-5-'43 8—15 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21-5-'43 8—15 uur, school, Iepenweg 13. 22-5-'43 8—15 uur Utrecht, N.V.-Haus, Oüdegracht 245. 23-5-'43 8—15 uur Amersfoort, Pol, Durch- gangsïager, Leusderweg. 24-5-'43 8—15 uur Den Haag, oafé' „Den Hout", BezJUldenhoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1