ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Dinsdag 11 Mel '43 Telefoon no. 32 Diroctour-Adminiatratonr (AdvertenÜochef) A. J. SE LOOSE, Zierikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 Uitgave N.V, „De Zierikzeesche Nieuwsbode" Hcofdredaotour K 2620 11. J. KOSTEN, Manhuieetraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No. 15236 Oiro no. 137677 DE STRIJD IN DEN KOEBAN Eeldhaftigen tegenstazd in Tunis Het opperbevel van de weermaecht maakte Zondag bekend: Aan het Koebaribruggenhoofd zette le vijand zijn aanvallen voort. In den af- vveerstrijd brachten onze troepen den bolsjewisten opnieuw zware verliezen toe en schoten talrijke tanks stuk. Bij plaatselijke gevechten teil Noorden van Lissits jank en ten Zuiden van Orel werd de vijand in een tegenaanval, on danks hardnekkig verzet, teruggeworpen De luchtmacht steunde met sterke strijd krachten de gevechten van het leger in het gebied van den Koeban en zette overdag en 's nachts den strijd tegen het vijandelijke spoorwegverkeer voort. Gisteren overdag werden bij zes eigen verliezen 72 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. Op de Zwart qZ e e brachten lichte Duitsche strijdkrachten van een beschermd konvooi vier kleine vaartuigen met een gezamenlijken inhoud van 1800 brt. tot zinken. De eigen eenheden leden ondanks den hevigen afweer van vijandelijke kust. batterijen geen verliezen of beschadigin gen. In Tunis boden ook gisteren de Duitseh Italiaansche troepen aan den van alle kanten met numeriek verre superieur strijdkrachten aanvallenden vijand held haftig verzet. In het gebied ten Zuiden van Bizerta houden verscheiden gevechts groepen haar stellingen in een voorbeel dige plichtsvervulling tot de laatste pa troon. Na hevige straatgevechten trokken onze in Tunis strijdende troepen zich over. eenkomstjg het bevel op stellingen ten Zuidoosten van de stad terug. Sterke vij andelijke aanvallen op de nieuwe stel lingen en den Zuidelijken sector van het Tunesische front mislukten als gevolg van het .vastberaden verzet van de Duitsche en Italiaansche verdedigers. Talrijke tapks werden stuk geschoten; den vijandi wer den gevoelig® verliezen toegebracht. Bij de bewaking van het Tunesische kustgebied schoten Duitsche en Italiaan sche jagers en de luchtdoelartillerie 27 vijandelijke vliegtuigen neer. Drie eigen jachtvliegtuigen gingen verloren. Duitsche gevechtsvliegtuigen wierpen op 8 Mei des ochtends bommen van zwaar kaliber op doelen in Zuidoost- Engeland. Italiaansch weermachtsberieiit Verbitterde strijd in N,-Tnnis Het Italiaansche weermachtsbericht no. 1079 luidt als volgt: In den Noordelijken sector van het Tu nesische front zijn nog steeds verbitterde gevechten aan den gang. Met een on wrikbare vasberadenheid betwistten de lafdeelingen der Spilmogendheden den vij and eiken duimbreed gronds. Aan het Zuidelijke front werden plaatselijke aan vallen door ,onze troepen afgeslagen. Voor haar dapper optreden verdient de eerste M <vp M V V w <N De lengte van iemands leven hangt af van den inhoucl dien hij er aan heeft weten te geven Feuilleton 54 door Frank van Falckenoort Schei uit, malle jongen, proestte Nel, wat moet jij nu met een vriendin. Zoek jij maar een vriend. Heieen zal je aan zien komen. Ze moet niets van je hebben, hoor! Ik leg beslag op haar. Ze komt voortaan de Zondagmiddagen hier doorbrengen. Nu, antwoordde Hugo,, die innerlijk verheugd was over dezen gang van za ken, dan zal ik me er maar bij neer leggen. Tegen drie vrouwen kan één zoo'n manspersoon als ik niet op. Een klok sloeg vier uur. O, zei Heieen, terwijl ze opsprong, ik zit m'n tijd te verpraten. Ik moest boodschappen doen en ik had al lang} terug moeten zijn! Neem me niet kwa lijk, maar ik moet weg. Weet je wat, zei Nel, ik héb toch niets te doen. Ik help je vlug met je iiikoopen en dan breng ik je een einaje naar den Molenpolder toe, zooals een echte vriendin betaamt. Afgesproken? Fijn, was het eenige wat Heieen zei, maar ze voelde zich gelukkig. Haas tig nam ze afscheid van Hugo en zijn moeder met de belofte den volgenden dag terug te komen. Toen ze vertrokken waren, pakte de jongeman met z'n sterke armen z'n moe der 'beet en danste een paar maal met haar de kamer rond, Huug, malle jongen, houd toch op! Je maakt me duizelig. Voorzichtig zette hij z'n moeder weer op den grond en drukte haar in een stoel. I .41 Al IM groep van het artillerieregiment „Pistoia" een eervolle vermelding. In luchtgevechten schoten Duitsche ja gers 7 vliegtuigen neer. Krachtig beschermde groote formaties viermotorige vliegtuigen vielen gisteren Porto Emfredooie en Pantellaria aan- Ook in het gebied van Campidano en op Sar dinië werden bomaanvallen gedaan, waar door geringe schade ontstond. Door de luchtdoelartillerie werden 19 vliegtuigen vernietigd en wel 1 bij Porto Empedocle en 18 bij Pantellaria, waar nog een ander vliegtuig door onze jagers werd neer geschoten. DUITSCHE HOSPITAAL. SCHEPEN AANGEVALLEN Een Duitsch hospitaalschip is den 7en Mei des avonds in de Noordelijke IJs1- zee binnen vier uren tijds twieemaal fejwaar aangevallen, zoo verneemt het DiNB. De eerste aanval werd uitgevoerd door een Sovjet.Russische vliegtuigformatie, de tweede door een vijandelijke duikboot. Slechts de manoevreerkunst van den ka- piein heeft verhinderd dat de vijandelijke bommen en torpedo's doel troffen. Tij des beide aanvallen was het zicht goed. Het Duitsche schip was bovendien door witte kleuren met groene strepen en het Ronde Kruisteeken duidelijk als hos pitaalschip te herkennen. Naar het DNB verder verneemt hebben Britsche en Ame- rikaansche vliegtuigen in den middag van 8 Mei tussChen 12 uiur 15 en 16 uur 10 het Duitsche hospitaalschip „Constanz" in de wateren ten Noorden van Kaap Bone vier malen met sterke strijdkrachten aan gevallen. Na het werpen der bommen vlogen de vliegers laag over het door het Ronde Kruisteeken duidelijk geken merkte schip en bestookten het met vuur van kanonnen en machinegeweien. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN Het orgaan van de Italiaansche Weer macht publiceert een opgave van de ge sneuvelde leden, of gewonde leden van de italiaansche weermacht, die als onder de wapenen zijnde beschouwd kunnen worden. Aan het Westelijke front sneu velden 935 man en werden 3551 man ge wond. Aan de Balkanfronten stierven 22728 man den heldendood en 49826 man werden gewond. Het front in Afrika eisChte 15326 do oden en 23588 gewonden. Aan het Oostelijke friont vielen 6674 man en 36303 man werden gewond. 494 leden van de weermacht sneuvelden in het vaderland, 468 man werden gewond. Het totaal aantal gesneuvelden bedraagt vol gens dit blad 46693 man en het aantal gewonden 113.736 man. Uitzonderingen bij terugvor dering in krijgsgevangenschap In antwoord op een vraag of en wel ke uitzonderingen bij de terugvoering in krijgsgevangenschap van Jeden der voormalige Nederlandsche weermacht ge maakt worden, wordt ons Van welinge lichte rijde het volgende medegedeeld: Het ligt niet in het voornemen iom arbeidskrachten in krijgsgevangenschap terug te voeren, die onontbeerlijk Zijn voor het ordelijke bestuur en het be- Foei, foei, is me dat draaien! Wat mankeert je? O, moeder, ik geloof warempel:, dat ik verliefd ben geworden op Heieen. U weet niet, [wat een goed, lief meisje ze is. En weg draafde hij, de kameir uit. VI. December ging voorbij, Kerstmis en Nieuwjaar werden gevierd in alle krin gen, in den Molenpolder en in Achter- kerk; Januari en Februari verstreken, de winter was bijna alweer achter den rug en de tijd naderde, dat die boerenbedrij ven weer met kracht aan den voorj aars- arbeid konden gaan. De lente was op komst; een enkel sneeuwklokje sta'k hier en daar zijn eenvoudig, sierlijk kopje te midden der dorre vlakte omhoog en toonde bedeesd haar nederige schoon heid, alsof het zich schaamde de nog sluimerende, doodsche aarde eenigszins op te vroolijken. Maar ook 4e croeussen waren reeds uit den grond' gekropen en het zou niet lang meer duren, of ze zouden hun kleurenpracht ten toon sprei den. De landen werden omgeploegd en geëgd: groote zwarte vlakten tussChen de vuil-groene weilanden, waarop het jonge gras nog niet was ontkiemd. Maar alles lag gereed om de jonge, nieuwe konin gin te ontvangen, in de hoop, dat 'haar verschijning lieflijk en zacht zou zijn en dat fee warmte mee Zou brengen, want warmte beteekende groeikracht. De lente stond voor de deur; het nieuwe leven, nu nog sluimerende in den trijpen grond, zou aanstonds ontwaken en de barre wintervorst imaakfe aanstalten om weer voor goed te verdwijnen. Zijn heerschap pij was voorloopig uit. Het wachten was nog op de warme lentezon, die het nieu we leven wakker zou kussen. De natuur verjongde en met de natuur de men- schen: de eeuwig wisselende kringloop Wordt vervolgd HET POOLSCH SOVJET- RUSSISCHE CONFLICT Een verklaring van 'Wyejinski Het D.N.B. meldt uit Berlijn De plaatsvervangende commissaris van buiten]andsche zaken Wysjinski heeft op j 6 Mei voor vertegenwoordigers van de Britsche en Amerikaansche pers te Mos- j kou een lange verklaring afgelegd over de Pooisch-Russische- betrekkingen, die j eenig licht werpt op de dramatische j tragiek van het Poiendom in de Sowjet- j unie. Wysjinski probeert te bewijzen, dat de Polen, die na de ineenstorting van Polen in de Sowjetunie zijn gekomen, de wel- daden van de Sow jet-regeering met on- dank hebben beloond. Zoo heeft het ,op Sowjetgebied krachtens het verdrag met Sikorski gevormde Poolsche leger gewei- gerd naar het Sow; et-Russisch-Duitsche front te gaan en aan den anderen kant hebben de in de Sovjetunie toegelaten Poolsche diplomatieke vertegenwoordi- gingen de verdenking gewekt sabotage j en spionnage te plegen. Onder deze omstandigheden was de j Söwjetregeering gedwongen sancties te nemen, dié ten deele hebben bestaan in gerechtelijke vonnissen, ten deele in de portaties, ten deele in het niet verstrek ken van levensmiddelen voor de militaire formaties. Zoo deelde Wysjinski o.a. mede, dat sedert 1 April 1942 nog slechts 44.000 man van het oorspronkelijk 96.000 man sterke Poolsche leger levensmiddelen hebben gekregen. Het aantal Poolsche 1 officieren, dat voor de nieuwe Poolsche formaties kon worden gerecruteerd, be droeg slechts 2630 man, omdat, aid as Wysjinski, er niet meer te vinden waren. Hierdoor wordt naar Duitsche opvat- j ting van toonaangevende Sowjetzijde toe- gegeven, dat de oyerige 10.000 Poolsche officieren verdwenen zijn, m.a.w. de moord van Katyn, waar deze 10.000 milh taire personen zijn gevonden, wordt in direct bevestigd. In de verklaring van Wysjinski is ook de passage opmerkelijk waar hij zegt, dat alle beweringen, dat de Sowjet- autoriteiten den Poolsehen staatsburgers „wier aantal niet groot was" belet zou den hebben de Sowjetunie te verlaten, onjuist zijn. Hiertegenover staat, naar van toonaangevende Duitsche zijde wordt verklaard, dat volgens Poolsche zijde het aantal Poolsche burgers, dat vermoedelijk in de Sowjeunie is, ten minste 1.5 mil- lioen bedraagt, onder wie zich niet min der dan 400.000 kinderen hebben be vonden. Wanneer Wysjinski verklaart, dat nau welijks meer dan 12.000 Poolsche burgers de Sowjetunie hebben verlaten en wel in verband met de wegleiding van Pool sche soldaten naar Iran, kan men terecht de vraag stellen: wat is er dan van de overigen geworden? De verklaring van Wysjinski, zoo ver klaart met te Berlijn, laat er geen twijfel over bestaan, dat Katyn een uiting is van een principe, dat nog veel vreeselijker bijzonderheden doet vermoeden dan men totdusver kon veronderstellen. Wysjinski verklaarde verder, dat gene raal Wolibowski, de voormalige chef van de Poolsche militaire missie, voorts de ambassade-secretarissen Ai-led, Gsolenski, Grawja, Gladowsky en verscheidene atta che's tot gevangenisstraffen veroordeeld of uitgewezen zijn. Wysjinski verklaarde dat deze maatregelen noodzakelijk waren omdat de Polen een belangrijke rol speel den in de spionnage in de Sowjetunie. Tenslotte ontkende hij, dat de Söwjet regeering voornemens is op Sowjet-ge bied een Poolsche regeering te vormen. Op de vraag, onder welke voorwaarden de Sowjetunie bereid is de betrekkingen met 4e Polen te herstellen, gaf- Wys jinski te verstaan, dat de Polen voor het verbreken van de betrekkingen verant woordelijk zijn. Het ligt derhalve op den weg van de Polen om concrete voorstel len te doen en om maatregelen te nemen. Verantwoordelijk® Polen alsmede persen radio zouden nog steeds onjuiste ver klaringen over de Poolsch-Sowjet-Rus- sisChe betrekkingen verspreiden. WANNEER VE3DUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur 30 tot 5 uur 45. De maan gaat onder om 3 uur 6 en komt op om 12 uur 39 (Eerste kwartier) Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 8 Juni Eerste kwartier Vrjjdag 11 Juni. 1 drijfsleven van het land, met inbegrip van de voedselvoorziening en den land bouw, of die direct of indirect in het belang van de Duits die weermacht werk zaam Zijn. Door eens reeds eenige we ken geleden geopiend en op de meestei arbeidsterreinen afgesloten onderzoek naar de mogelijkheid van vrijstelling is de waarborg verkregen, dat dezie werk krachten aan de bietrokken Duitsche mi litaire instanties bekend zij en van de terugvoering in de krijgsgevanjgfensch'ap worden uitgesloten. MUSSERT VERJAART Heden, den Hen Mei, viert de Leider Van het Ned. Volk, daartoe opt 13 Dee. j.l., ter gelegenheid van het 11-jarig be staan der NSB, door den Rijkscommissa ris geproclameerd, zijn 49en verjaardag, een dag die valt na den lOen Mei. Bei1- de dagen hebben beteekenis voor ons volk als herdenkingsdata. Het is niet de tijd tot vreugdebetoon, maar een tijd van bezinning over wat de Leider in de laatste twaalf jaar heeft gewrocht. Hedenavond van 19—19.45 wordt per ra dio een klankbeeld uitgezonden, onder den titel „Hij, die voorgaat", gewijd aan het ,leven van A. A. Mussert. Op 14 Dec. 1931 stichtte hij, tezamen met C. van Geelkerken, die Nationaal- Socialistische Beweging met als hoogste doektelling een algebeele geestelijke ver andering in den zin eener natioale we deropstanding. Sinsdien is zijn levens geschiedenis met die van zijn beweging verbonden. De overval op1 Curasao, de muiterij op „De Zeven Provinciën", de voortdurende sabotage op de instellingen onzer weermacht en het steeds stijgend aantal werkloozen gaven de dieptegang der toenmalige politieke ontwikkeling aan Wat men door overtuiging aan de an dere zijde en onder gangbare middelen niet bereiken kon, trachtte men door dwang te forceeren. Op( 1 JMiei 1934 werd Mussert uit 's Rijks dienst ontslagen. Dat voltooide de breuk met het verleden. In 1935 vertoefde Mussert 2 maanden in Indië. Na de verkiezingen in 1937 volg de een storm, maar ook deze crisis werd overwonnen. Mussert bouwde zijn beweging om en zette een nieuwe actie in. Scherp beCritiseercle hij de politiek der regeering, geeselde den Volkenbond en hield een pleidooi voor uittreding1. In 1938 vestigde hij de aandacht op de gewetenlooze politiek van Engeland en den Engelschen invloed. Daarbij betoogde hij de noodzakelijkheid van een strikte neutralateitspolitiek, voorspelde zeer dui delijk het uitbreken van een nieuwen oorlog en gaf destijds reeds aan, aan welke zijde Nederland zo,u worden ge dreven. Toen in 1940 de oorlog uitbrak werden de NSB-'ers geïnterneerd', maar na de overgave losgelaten. Na vestiging van de bestuursmacht onder leiding van Rijkscommissaris, A, Seijs Inquart, nam ide NSB sterk toe en bieZit 'rij de po litieke monopoliepositie in ons land, met Mussert. die heden zijn 49en geboorte dag herdenkt, als Leider van het heel© volk. WINTERHULP NEDERLAND Het aantal loten zal thans zes milk bedragen in zes series elk van één mile lioen. Per serie" is het getal prijzen 358.310, dus de kans is ongeveer één op drie, dat men een prijs kan krijgen. De totale waarde aan prijzen is f210.000. Wat zijn !de prijZen? Er komen 3310 hooge prijzen. En wiel tien van f 1000, twintig van f 500; twintig van f100; zes tig van f 50; tweehonderd van f25; dui zend van f 10 en tweeduizend van f5. Verder Zijn er 355.000 kleinere prij'z'en. ONTSPANNINGSOORDEN VAN HET N.A.F. De Centrale persdienst van het Ned. Arbeidsfront meldt: Het Ned. Arbeidsfront organiseert tus- schen 15 Mei en 17 September 1943 ver schillende 14-daagsche vacantieverblijven in „anbeidsontspanningsoorden", ten be hoeve van hen, wier gezondheid en ar- 74000 BR.T. VERNIETIGD Hoofdkwartier van den Führer, 8 Mei. (D.N.B.) Hel opperbevel van de weer macht maakt bekend De in een extra bericht van 5 Mei 1943 gemelde convooislag is af geloop en. In hardnekkige achtervolging van het verstrooide convooi hebben onze duik- booten bij slecht weer en mist in zware gevechten nóg 13 schepen met een ge zamenlijken inhoud van 74.000 brt. en 1 c'orvel in den grond geboord. Twee andere schepen werden door torpedo's getroffen. beidsprestatie door de op het oogen- blik vereisohte krachtsinspanning in ge vaar dreigt te worden gebracht. Blijkens een rondschrijven van den wnd. secretaris-generaal van het depar tement van Financiën aan de directeu ren der Dir. Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, zullen de bedragen, welke van de zijde van de ondernemingen voor de betreffende arbeiders ter dekking van de kosten, die een verblijf in deze ontspan ningsoorden medebrengt, ter beschikking worden gesteld niet als loon worden aangemerkt. De Rijkscommissaris voor het bezette NederlandsChe gebied heeft den wensch te kennen gegeven, dat deze bedragen, ofschoon ze in principe beschouwd zijn als loon in den zin van het besluit op de loonbelasting 1940, niet als loon in aanmerking worden genomen. In verhand t hiermede behoeft ter zake van dezé voor- deelen geen loonbelasting te worden in gehouden en geen vereveningsbelasting te worden voldaan. Voor de toepassing van het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 worden deze toelagen niet tot het inkomen gerekend. „Hij dio voorgaat" j De persdienst van den Nederlandschen j Omroep meldt: Ter gelegenheid van den 49sten ver- jaardag van den Leider zendt de Ned. I Omroep op 11 Mei van 19 tot 19.45 j aver den zender Hilversum II onder den titel „Hij die voorgaat" een belangwek kend klankbeeld uit dat gewijd is aan het leven van dezen met hart en ziel zijnden Nederlander. ZIERIKZEE. Op de in dit nummer op genomen publicatie betreffende de wer ving van leerlingen voor de nieuwe re chercheschool te Bloemendaal wordt hier de speciale aandacht gevestigd. RENESSE. Burgerlijke Stand over April Geboren: 12. Johannes J«, z. van Jacobus Beije en M. P. Quist. Géhüwd: 16. L. W. de Feiter. j.m., en Cornelia J. de Vrieze, Keurisgsn Waffan SS, Legioan en Landwacht Het SS Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed', inden leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd1 te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij ven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in NederïSfhd willen toe treden. 12-5-'43 8—15 uur, Breda Restaurant Mo dern, Markt. 13-5-'43 8—15 uur Goes, Café Centraal. 14-5-'43 8—15 uur Den Bosch, hotel N. Brabant", Markt 45. 15-5-'43 8—15 uur Venlo, Deutsches Haus. Egmondstraat 16. 16-5-'43 8—15 uur Arnhem, café Royal. 17-5-'43 8—15 uur Hengelo, café „Mo derne", Spoorstraat 18. Bij onze vrijwilligers. Tevreden over het resultaat van den stryd. (88 P.K. Zschückel-O H Pax s) 18-5-'4S 8—15 uur Zwolle, hotel Gijten- beek. 19.5-'43 8—15 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 20-5-'43 8—15 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 21-5-'43 8—15 uur, school, Iepenweg 13. 22-5-'43 8—15 uur Utrecht, N.V.-Haus, Oudegracht 245. 23-5-'43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 24-5-'43 8—15 uur Den Haag, café „Den Hout", Bezuiderihoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1