ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verplichte aanmelding voor den arbeidsinzet Uit Stad en Provincie Maandag 10 Mel '43 Telefoon no. 32 Directeur-Adminletratenr (Adjortentieolief) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hcofdredaoteur 99ste Jaarg. No. 15235 A. J. CS LOOSE, Zierikzee Uitgave N.V. „Ce Zierikzeesche Nienwehode" M. J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzeo no- 137677 HET SPEL MET DE EM/GRANTEN In het Verordeningenblad is opgeno men een beschikking van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor bijzon dere aangelegenheden) betreffende de Ver plichting tet aanmelding voor den ar beidsinzet. Hierin wordt bepaald: I. (1) Alle mannen in den leeftijd van 18 tot 35 jaren, die wonen in het bezette Nederlandsche gebied en die niet behoo- ren tot de onder II genoemde personen, moeten zich aanmelden bij het voor hun woonplaats bevoegde Gewestelijk arbeids bureau (in het vervolg „Arbeidsbureau" genoemd), respectievelijk bij het bevoegde bijkantoor, in overeenstemming met bij zondere oproepingen der arbeidsbureau's. (2). De tot aanmelding verplichte per sonen van Duitsche nationaliteit moeten zich aanmelden bij den Duitschen „Fach- berater5' van het voor huiï woonplaats bevoegde arbeidsbureau. (3). De aanmelding geschiedt op een bijzonder formulier, dat beschikbaar wordt gesteld door de arbeidsbureau's (bijkantoren). II (1). Van de aanmelding ingevolge I zijn vrijgesteld: 1). Personen van Duitsche nationaliteit, die in dienst zijn van bureau's van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, van het Arbeidsgebied van de Nationaal Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland, haar onder- deeien of aangesloten organisaties. 2). Personen van Duitsche nationaliteit, die in dienst zijn van bureau's der Duit sche weermacht, der „Waffen-SS", der Duitsche politie of van den Rijksarbeids dienst. 3). De ambtenaren en arbeidscontrac tanten van het Rijk, de provincies, de gemeenten en de overige publiekrechte lijke lichamen, alsmede"de personen, die in dienst zijn bij de Nederlandsche Spcuor: ONZE EIGEN BELANGEN Wanneer men daar lust toe gevoelt, dan zal men nu den dag kunnen her denken, waarop het drie jaar geleden is, dat de toenmalige Nederlandsche regee ring de vlucht naar Londen nam, om het Nederlandsche volk in de ure des gevaars over te laten aan het lot. Men moet zeggen, dat het lot sindsdien altijd nog is meegevallen: de geschiedenis geeft tallooze voorbeelden te zien, waarin het een volk na een verloren oorlog of na een bezetting aanmerkelijk slechter ver ging dan wij het na Mei 1940 kregen. Dei Ibfezetter voerde voor 'Zoover de oorlogsomstandigheden, welke natuurlijk de overhand hielden, dat slechts toe lieten een politiek van toenadering en samenwerking en er werd inderdaad bereikt, dat bij voorbeeld de voedselr positie in ons land tijdens dezen oorlog over de geheele linie niet slechter werd dan die in 1914—'18. Het meerendeel van ons volk, dat door de gebeurtenssien van 10 tot 15 Mei uit zijn droom van onaantastbaarheid en veiligheid ontwaakt was, schudde mee warig het hoofd om de inschakeling van de voormalige Ned. regeering in het Brit- scChe propaganda-apparaat en begaf zich aan den arbeideen traditioneele han delwijze, welke ,bhjkbaar in den grond van Ihjet volkswezen verankerd ligt en waar wij door de eeuwen heen wel bij zijn. gévaren. Niet aldus onze emi-» granten te Londen. Zij meenden, dat Zij op critieklooze wijze tegemoet moesten komen aan alle Britsche verlangens en wanneer de Britsche regeering weer eens een nieuwe eamplagne op touw zette, waarmede men onrust hoopte te Ver wekken in de bezette gebieden, dan na men de Ned. emigranten te Londen blijk baar maar al te gaarne Nederland voor hun rekening. Onder den druk van de oorlogsom standigheden heeft tenslotte een klein deel van ons volk zich laten ophitsen door de Londensche emigranten. Het ge volg is geweest, dat de bezetter hard handig ingreep en ons eigen volk werd voor de tweede maal het kind van de rekening. Thans wordt de voormalige Ne derlandsche weermacht onverbiddellijk teruggevoerd in de krijgsgevangenschap, en ons volk ziet zich op ernstige wijze getroffen in zijn Zwakste punt, de toch al zoo precaire boter- en vleeschpositie. Laten wij als verstandige menschen lie ver letten op onze gemeenschappelijke belangen als volk, dan op die van een te Londen verblijf houdend groepje op hitsers. Onze Nederlandsche belangen lig gen op dit vasteland en wij kunneen al leen wel varen bij een vreedzaam eens gezind, tot samenwerking bereid Europa, dat zoo sp-oedig mogelijk t0t stand moet komen. VERKOOP VAN BIER WEER TOEGESTAAN Op grond van par. 84 der verorde ning tot handhaving van de orde bepaal VERBOD VAN VERBLIJF IN DE OPEN LUCBT De höhere SS- und PoliZeiführer bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wijst er op1, dat het in zijn bekendma king van 5 Mei 1943 gegeven ver bod van verblijf „op openbare stra ten en pleinen" thans van 9 uur n.m. af, aldus moet worden opge vat. dat van genoemd tijdstip af „het verblijf in de op'en lucht" verboden is. wegen, bij het staatsbedrijf der P.T.T. en j bij de Nederlandsche Bank. 4). Leden der voormalige Nederland- sche zee- en landmacht, voor zoover zij krachtens de bekendmaking van den Weermachtbevelhebber in Nederland vian 29 April 1943 onderworpen zijn aan de terugroeping in de krijgsgevangenschap. 5). De personen, die reeds ingevolge 9 der beschikking no. 30/1943 betreffende de sluiting van bedrijven, tot aanmelding verplicht zijn. 6). Geestelijken, alsmede personen, die tot een orde behooren. 2). De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied commissaris-gene raal voor bijzondere aangelegenheden) 1 kan andere vrijstellingen van de verplich ting tot aanmelding ingevolge I toestaan. III (1). De tot aanmelding verplichte personen dienen in beginsel persoonlijk op het arbeidsbureau (bijkantoor) te ver- schijnen en op verzoek alle noodzakelijke bescheiden over te leggen, alsmede alle vereisohte inlichtingen te verstrekken. (2. Voor zoover tot aanmelding ver plichte personen op arbeidscontract werk- zaam zijn, moet de werkgever de verkla- 1 ring van den tot aanmelding verplichten persoon betreffende den duur van de ar beidsovereenkomst op het furmulier be vestigen door zijn onderteekening en eventueel door een firmastempel. i IV (1). Tot aanmelding verplichte per sonen en werkgevers, die in strijd han delen met de 'bepalingen dezer beschik king of trachten deze te ontduiken, dan wel opzettelijk of door schuld onjuiste opgaven verstrekken, warden gestraft volgens artikel 4 der verordening no. i 16/1943, voor zoover niet op grond van andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. j (2). Uitlokkers, mededaders en mede plichtigen worden op gelijke wijze ge- 1 straft als de dader. j V. Deze beschikking trad Vrijdag in t werking. tlHallo boy8doorgevenuO.K.wie volgt1*. ik het volgende voor het geheele Ne derlandsche gebied: Als wijziging op- no;. 3 van mijd be schikking van 1 Mei 1942 betreffende het politiestandrecht in het bézetfte Ne derlandsche gebied is van Zondag 9 Mei 1943 het schenken en gebruiken van bier in openbare lokaliteiten alsmede het ver strekken en verkoopen van bier toege staan. Voor andere alcoholische dranken (blijft het verbod bestaan. Der höhere SS- und Polizéiführer bij den Rijkscomissaris voor het bé'Zette Nederlandsche gebied, v w.g. RAUTER, SS-Gruppenführer en General- leutnant der P.oliZei. Exploitatie Verpleeghuis Krachtens het Ziekenhuisïfesluit 1943 wordt voor Ide exploitatie of opening van een verpleeghuis het bezit vereischt van een vergunning van den Secretaris- Generaal van het Departement van Soci ale Zaken. De termijn, waarbinnen deze vergunning moest warden aangevraagd is op 15 Apriil verstreken, doch inmiddels tot 15 ^leii as. verlengd. Belanghebben den, 'die tot dusver in verzuiim bleven, zullen wel doen met hun aanmelding, niet te talmen, daar zij zich anders aan strafvervolging bloot stéllen. Als verpleeghuis in den zin van het Ziekenfondsenbesïluit worden beschouwd herstellingsoorden, rusthuizen iof andere verzorgmgsinTichtiugen, bestemd voor of gebezigd tot verpleging of verzorging bij dag en bij; nacht van ten minste tien herstellenden, rust behoevenden, lichamelijk gebrekkigen of andere hulp behoevenden. Academisch Statuut aangevuld In art. 27 van het Academisch Star tuut is een- nieuw derde lid ingevoerd;, luidende als volgt: t i „Aan hem, die tot de private of pu blieke promotie verlangt te worden toe gelaten, kan iin bijzondere gevallen do oir de faculteit, resp. den senaat, na ver kregen toestemming van den secretaris generaal) van het departement van- Op voeding, Wetenschap en Kuituurbe scherming, een van de oud-hoogleeraren of lectoren van de faculteit, respectieve lijk de universiteit als promotor wor den aangewezen". i Bon 19 vleesch A en B voor 26 dagen Deelen van den Nederlandschen landr bouw 'zijn de laatste week op groote schaal in gebreke gebleven ten aanzien van hun afleveringsplicht. De aanvoer op de abattoirs is' derhalve niet vol doende om Ide bevolking volgens de plannen van vleeschi te voorzien. Dat is de reden, waarom de bekend ge maakte vleeschbon 19A en B op het i oogenblik niet gehonoreerd kap worden. Zooals onlangs werd medegedeeld, geven de bonnen 19A recht op het koopen van 25 gr. vleesch met been in den tijd van 215 Mei. Dit rantsoenee- ringstijdvak moet om bovenvermelde re den met 14 dagen tot 29 Mei worden ver lengd. Men zal dus met het op ide bon nen 19A en B verkrijgbare rantsoen niet zooals anders 14 dagen, maar 28 dagen moeten doen. Sinaasappelen voor lagere scholen Naar wij vernemen heeft 't Nederland- landsche Roode Kruis onlangs een zeer waardevolle schenking van het Spaansehe Roode Kruis- ontvangen, n.l. 3000 ton sinaasappelen, waarvan dezer dagen reeds een tiende deel in Nederland is aange komen. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis heeft besloten deze sinaasappelen gratis ter beschikking te stellen van de leerlingen van lagere scho len. Het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft zich gaarne bereid verklaard de distributie dezer sinaasappelen onder de volksscholen (kinderen van ca. 6 tot 12 jaar), te verzorgen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Eindles Lagere Tuinbouwsciiool te Haamstede In tegenwoordigheid van het bestuur, de commissie van toezicht, ouders en enkele belangstellenden, werd Maandag middag in de Tuinbouwschool de eindles gehouden. Na een welkomstwoord door- den heer v. Toledo werden door het hoofd der school de leerlingen gedurende iy2 uur ondervraagd over: kennis van den grond, plantenziekten. Hierna reikte de heer M. den Boer namens de commissie van toe zicht, met een toepasselijk woord aan de volgende leerlingen een diploma uit: C. G. Blom en C. Boot St.z., Haamstede; G.a C.a Boot, Noordwelle; J. Boot Jz., M. Boot Cz., Kerkwerve; J. H. Hanse. Ellemeet. De burgemeester van Haamstede wenschte de leerlingen geluk met het behaalde succes en wees hen op het nut van ontwikkeling. Ook de heer van Toledo richtte zich namens het bestuur tot de gediplomeerden. Tenslotte sprak 't hoofd der.,school nog een woord van afscheid tot de leerlingen, die een blijvend aan denken aanboden. Van de le naar de 2e klasse werden verhoogd: L. v. Damrae, Haamstede, G. de Jonge, Zierikzee; L. Kenters, Burgh (voorw.)J. Kaoman, Haamstede; L. Remmers, Burgh (voorw1.). Van de 2e naar de 3e klasse werden verhoogd: A. de Blonde, Noordwelle; J. Bom, J. v. Dijk, Haamstede; L. v. Felius, Renesse; Th.-Hanse, Haamstede (voorw.); J. v. d. Have, Haamstede; A. Jonker, H. v." d. Maas, Noordwelle; J. de Ruijter, Zierikzee; N. w. Sluis, Brouwershaven; J. Smallegange, G. Straaijer, Haamstede; N. v. d. Zande, Burgh. Van de 3e naar de 4e klasse werden verhoogd: L. Blom, Haamstede; B. Boot, Burgh; J. Boot,Haamstede; J. Bos, Se- rooskerke; J. Deïst, Eikerzee; S. de Feiter Kerkwerve; A. Hart, Noordwelle; M. de Jonge, Zierikzee; M. Vaane, Haamstede; L. bij de Vaate, Ellemeet; C. v. d. Wekken, Haamstede. Daar in verband met de invoering van het achtste leerjaar, geen leerlingen van de lagere school mogen, zal het dit jaar niet mogelijk zijn een nieuwe eerste klas te vormen. BURGH. Burgerlijke Stand over April. Gébofen: 7. Jan Anthonie, z. van W. J. Zijta en G. Schoonen, Gehuwd: 3,0. Ni- colaas Steur, 27 j. j.m., en Neeltje Ca- tharina Bevelander, 23 j. j.d. Overleden: 10. Maria Timmerman, 75 j., wed. van Diirk v. d. Klooster; 22. Adriana van Felius, 42 j., echtg.e van Gerrit Adriaan Slaager. Ingekomen: Marinus Krijger en echt- genoote van Haamstede; Ddna K. Ken ters naar Voorburg; Andries IJsseldijk naar Zierikzee; Tona P. de Witte naar Amsterdam. Vertrokken: Hubrecht Visser en igcezin naar Haamstede; Bertha Geer- naert naar Breskens; Jannetje Lievense naar Zierikzee; Cornelia W. van der Linde naar Bladel. 1 ELKERZEE. Burgerl. Stand over April. Geboren: 26. Cor, z. van C. Deïst en 1 C. J. van Langeraad. Gehuwd: 7. Jakob Arie Verwest, 27 j. (van, Duivendijke) 1 en Martina Dirkje de Vrieze, 28 j.; 28" Pièter Leendert Voshol1, 36i j. (van Zonne- maire) en Wilhelnriha hij de Vaate, 36 j.30. Jan Frederik Frederiiks, 27 j. en Sara Jacoba de Mumni'k, 25 j. Overleden: 3. Jan bij de Vaate, 71 j„ wedn. 'van| A. P. Kooiman. 1 ELLEMEET. De commissaris der Pro vincie benoemde tot waarnemend burge meester van de gemeenten Ellemeet en Elkerz'ee, den heer C. Lazonder, gem.- secretaris te Renesse. 1 DUIVENDIJKE. Burgerlijke Stand over April. Géboren: 8. Jacob Cornells, Z. van Jacob1 van Oeveren en Willemina Corne lia Neeltje van Dienst. Gehuwd: 30. Din- geman van Bloois, 26 j. j.m., (van Zon- nemaire) en Krina Marina Verseput. 26 j. j.d- ZONNEMAIRE. Burgerlijke Stand over WANNEEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur 30 tot 5 uur 45. De maan gaat onder om 2 nur 34 en komt op om 11 uur 37 Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni April. Gehuwd: 7. J. de Vlieger, 27 j., en M. G. van der Werf, 23 j.; 21. M- D'. Franke, 23 j„ en G. Hillëb'rand, 22 j. Overleden; 18. Jakob van Ast, 85 j., wedn. van A. van Felius. NOORD GOUWE. Burgerl. Stand over April. Geboren: 21. Pieternella Johanna, d. van J. v. d. Kasteel'e en J. B- Seh warte; 24. Janna Neeltje Cornelia, d. van C. P. Bom en A. Smalheer (Ellefr meet). Overleden: 8- Pauwlina van den Ouden, 50 j., wed. van M. v. Klinken (Nieuwerkerk)15. Pieter Jan van den Hoek, 46 j., echtgen. van L. J. Boot (Renesse); 15. Willem Rotte, 59 j., echtg. van C. A- Schiettekatte (Keiikwerve); 18. Iman Haeek, 36 j., echtgen. van A. J. van GilSt (Bruinisse)18. Samuël van den Houten, 65 j., wedn. van E., L. Quant (Zierikzee); 22. Suzanna Johanna de Vlieger, 64 j., echtgen. van C. J. van Schelven; 23. Cornelos vanKlooster, 21 j. (Renesse); 26. Levenlooze zoon van J. Smallegange en L. van de Panne (Zierikzee); 29. Adrianus Straijer, 12 j- (Haamstede). NIEUWERKERK. Burgerl, Stand over April. Geboren: 7, Jacob1 Martinus, Z. van W. de Reus en T. Rentier; 8. Agatha Elizabeth, d. van J. A. Hanse en J. G. Ro.ukema; 9. Johannis, Z. van J. Heij- boer en D. Bakker, Gehuwd: 16. L. van Vessem, 30 j. j.m., (van Zierikzee) en D'. C. Dijkman, 24 j. j.d. Overleden: 3. Johan Lievense, 75 j., echtg. van C. M. Lodewijk; 8. P. v. d. Ouden, 50 j., wed. van M:. v. Klinken (overl. te Noord'-» .gouwe); 9. J. Poulusse, 82 j., wedn. van J. M. Engelvaart. BRUINISSE. Zaterdagavond wilde men met een wagen beladen met huisraad de hoeve oprijden van den heer M. C. M. Gast aan den Vriezeweg alhier. On gelukkigerwijs kwam men daarbij tegen een dier dampalen terecht, waardoor de echtgenoote van den heer M. Beije en diens 3-jarig dochtertje van den wagen vielen. Het kind kreeg 'een der wielen over het hoofd en was op1 slag dood. De vrouw moest met een gebroken been naar het ziekenhuis te Noordgouwe wör- detf vervoerd. De heer Beije kwam van Nieuwerkerk en had zich per 1 Mei bij den heer Gast als landbouwersknecht verhuurd. De vorige week werden van hier verzonden naar Holland door hier wo nende handelaars ongeveer 200 ton mos selen. Via Tholen, Ierseke en Philippine werden nog van hier ongeveer 800 ton mosselen vervoerd. Prijzen f 2,70—3 p. ton voor den kweeker. Keuringen Wafien SS, Legioen en Landwacht Het SS Ersatzkommando Nederland1 deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed1, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd' te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen voor de familieleden, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij ven, de mogelijkheid bést a at, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansdhe SS in Nederland willen toe treden. 11-5-43 8—15 uur Rotterdam, Deutsehes Haus, Westzeedijk. 12-5-43 815 uur Bre da Restaurant Modern, Markt. 13-5-'43 8—15 uur Goes, café Centraal. 14-5-'43 8—15 uur Den Bosch, hotel ,,N.-Brabant" Markt 45. 15-5-'43 8—15 uur Venlo, Deut sehes Haus, Egmondstraat 16. 16-5-'43 S —15 uur Arnhem, cofé Royal. 17-5-'43 8—15 uur Hengelo, café moderne Spoor straat 18. 18-5-'43 8—15 uur Zwolle, ho tel Gijtenbeek. 19.5-'43 8—15 uur Gronin gen, Conoerthuis, Poelestraat. 20-5-'43 8— 15 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat. 21-5-'42 8—15 uur, school, Iepen- weg 13. 22-5-'43 8—15 uur Utrecht, N.V.- Haus, Oudegracht 245, 23-5-'43 815 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leus- derweg. 24-5-'43 8—15 uur Den Haag, café „Den Hout", BezuidenhoutsCheweg. Bij OUZ0 vrijwilligers, Met hun pantserwagen dringen de jongens als een der eenten de vfjandelfke stad binnen. (SS P.K. Qriinerl-0 B Pax e)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1