ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BEKENDMAKING 0 GELDIGE BONNEN Zaterdag 8 Mel '43 Telefoon no. 32 Direets^Adminletratenr (Advertentiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcafdredaotenr K 2620 A. J. JE L00ZE, Zienkzee Uitgave N.V. „Ie Zlerikaeeeche Nienwebode"M. J. KOSTEN, Manhnieetraat, Zierikzee Wro no. 137677 99ste Jaarg. No. 15234 Aan verwanten van het personeel der voormalige Nederlandsche Weermacht, dat zioh in krijgsgevangenschap bevindt, kan overeenkomstig de regelen, die hij opkomst onder de wapenen van toepassing waren, kostwinnersvergoeding worden toegekend Degene, die meent voor zoodanige vergoeding in aanmerking te kunnen komen, moet daartoe aanvraag doen op de gemeente-secretarie van haar of zijn woonplaats, nadat de desbetreffende militair zich voor afvoering in krijgsgevangen schap heeft aangemeld De uitbetaling van de vergoeding zal door de zorg van den burgemeester geschieden. Voorts wordt verwezen naar eventueele nadere bekendmakingen van gemeentewege. De verwanten van het beroepspersoneel dienen zich voor de uitbetaling van bezoldiging rechtstreeks te wenden tot den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche Weermacht, Lange Voorhout 7, Den Haag. DE STRIJD IN DE KOEBAN In Tunis wordt verwoed gevochten Het oppeitfevel der Duitsche weer- macht maakte Vrijdag Wekend: Aan het Oostelijk front aan het Koe- banbruggehoofd duren de afweergevech- ten voort. De sovjets, die met gebruik making van talrijke pantserwagens op onze stellingen stormden, werden op. nieuw bloedig afgeslagen. In talrijke 'hevige luchtgevechten en door luchtdoel geschut werden gisteren 146, door in- fanteriewapens, 9 andere sovjetvliegtui gen neergeschoten. Daarbij werden al leen 50 van $n totaal 70 aanvallende vliegtuigen vernietigd bij een massalen aanval op Orel. De eigen verliezen aan ■het geheele Oostelijke front bedroegen 5 vliegtuigen. Marinekustbatterijen brach ten in het zeekanaal bij Leningrad twee sovjet-patrouillebooten tot zinken. In Tunis viel de vijand met zeer veel vuldige formaties infanterie en pantser wagens. die door sterke formaties vlieg tuigen werden, ondersteund, de Duitsch- Italiaansehe stellingen in den noordelij ken en eentralen frontsector aan. On danks den heldhaftigen tegenstand der Buitsehe en Italiaansche troepen en on danks het afslaan van talrijke aanvallen, waarbij 12 pantserwagens werden stuk geschoten en eenige honderden gevange nen werden gemaakt, slaagde de vijand er in op een plaats diep door te 'drin gen. De slag duurt voort dn verbitter de gevechten. Voor de kust van West- Frankrijk schoot een enkele haven'pa- patrouilleboot twee Britsche vliegtuigen uit een aanvallende formatie bommen werpers neer. Italiaanschwearmachtsbeilcht Hevige veldslag woedde in Tunis Het 1077e communiqué van i het Itatiaanj- sche opperbevel1 luidt: Een hevige vel'dslag woedde gisteren in Tunis, waar de troepen van de as met dapperheid en verbetenheid het hoofd boden aan eenhieuwen aanvail van massale vijandelijke strijdkrachten in fanterie en pantserwagens. In de Noor delijken sector hebben de troepen van de as zich al strijdende teruggetrokken op meer achteruit gelegen stellingen-. De vijandelijke luchtmacht, die den aanvail met een overmacht aan strijdkrachten) ondersteunde, heeft gisteren 10 vliegtui gen verloren, waarvan 4 werden neerge schoten door jagers en 6 door 'luchtaf weergeschut. Reggio di Calabria, Trapani, Marsala en het eiland Favigana werden gebombardeerd .door formaties viermo torige toestellen. In de steden werd aan zienlijke schade aangericht en verliezen veroorzaakt onder de burgerbevolking. Boven Sicilië werden door Italiaansche en Duitsche jagers 7 vliegtuigen vernie tigd. MUSSOLINI GEHULDIGD Italianen zullen naar Afrika terugkeeres Woensdagavond heeft de bevolking van Rome op de Piazza Venezia een groote demonstratie voor den Duce gehouden. Na de ontvangst van alle hooigwaar- digheidsbekleeders der fascistische partij uit de Italiaansche provincies door den nieuwen partijsecretaris, minister Scorza, verzamelde zich op het groote plein voor het Palazzo Venezia een groote menigte, die ook de omringende straten vulde. Toen de Duoe op het balkon verscheen brak een stormachtig gejubel los. Met den fascistischen groet, hetgeroep „Duce, Duce!" en luid gejuich begroette de be volking van Rome den Duce, die vervol gens een korte toespraak hield. „Negen jaar geleden", zeide de Duce, „is van deze plaa\s het einde van de campagne in Afrika en de vorming van het Italiaansche imperium medegedeeld. Deze ontwikkeling is thans geenszins ge sloten. Wanneer de gebeurtenissen van den laatsten tijd tot 'den tegenwoordi- gen toestand hebben geleid, dan betee- kent dit slechts een pauze èn niet het einde van een ontwikkeling. Italië moet en zal naar Afrika terugkeeren. Toen de Duce nog eenmaal verklaarde „wij zullen naar Afrika terugkeeren!" volgde een stormachtig applaus, dat geen einde scheen te willen nemen. Vervolgens zeide de Duce: „Vele mil- lioeneh Italianen lijden thans aan de Afrika-ziökte. Hun geheele verlangen en streven gaat er naar uit naar Afrika terug te keeren en aldaar de historische missie voort te zetten, die Italië op het Afrikaansche vasteland op zich heeft ge- nomen. Qod is rechtvaardig! Italië is on sterfelijk! Wij zulen overwinnen! Wij moeten den frontstrijders eer bewijzen en alle verraders, alle lafaards en zwak kelingen Wegzenden! Den verraders van allerlei soort komt de kogel toe. Voor de millioenen Italianen, die thans aan de Afrika-ziekte lijden is er slechts één geneesmiddel: ide terugkeer. En wij zul- len terugkeeren!", zoo riep de Duce met stemverheffing van het balkon van vut Palazzo Venezia de menigte toe. I De indrukwekkende demonstratie be- i sloot met het zingen van de volksliede ren. Opnieuw bleken de .onwankelbare trouw, liefde en onverbrekelijke verbon denheid van het Italiaansche volk met den Duce. j Begrafenis Stabschef Lutze In de Mozaïkzaal van de nieuwe Rijks kanselarij vond gisteren, in tegenwoor digheid van den Führer, de plechtige partijbegrafenis plaats van den bij een auto-ongeluk ,om het leven gekomen stab'- chef der S.A., Viktor Lutze. Minister dr. Goebbels hield een toespraak, waarin hij het werk en de pers.oon van den over ledene' huldigde. Vervolgens wijdde de Führer woorden van herinnering aan zijn oudjnedestrijder en Verleende hem als vierde D.uitscher de hoogste Duitsche on derscheiding. Bijna alle toonaangevende mannen der NSDAP, van den staat, de weermacht, het geheele Führercorps der S.A., alsmede vertegenwoordigers der verbonden en bevriende naties, waren aanwezig en bewezen den doode de laatste eer. In aansluiting op de gehouj- den plechtigheid vond de overbrenging plaats van het stoffelijk overschot naar Westfalen, waar het in den geboorte grond een laatste rustplaats zal vinden. Musseri over den toestand „Gewetenlooze ophiisiages uit Londen" In het pas verschenen nummer van ,.Volk en Vaderland" schrijft Mussert in een mededieeling aan de leden der Nat. Soc. Beweging, dat het in krijgsgevan genschap terugvoeren van de leden der voormalige Ned. weermacht een militaire maatregel is, waarvan de Leider heeft k'ennis genomen uit de Bekendmaking van den Wehrmacht'befelsha'ber; beschouwin gen daarover, aldus Mussert, kan ik op dit oogenblik niet geven. De afkondi ging van het standrecht is een politie maatregel. die helaas no.odig was, om dat er volksgenooten zijn, die gehooi geven aan de gewetenlooze ophitsingen uit Londen tot het plegen van verzetó, welk verzet volkomen nutteloos is en alleen Nederlandsch bloed kost. Ik ver wijs. aldus ide Leider, naar mijn radio* [rede van 1 Mei, waarin ik dringend heb verzocht het gezonde verstand te ge bruiken en dwaasheden achterwege te laten. Zoolang de uitzonderingstoestand duurt, worden door de NSB geen open bare ,of besloten vergaderingen gehou den, noch wordt in formatie gemarcheerd Overigens gaan de werkzaamheden der Beweging gewoon door. DE NEDERL LANDWACHT VANGT HAAR TAAK AAN De Nederlandsche Landwacht heeft thans haar intrede gedaan. Uit alle doe len van het land zijn ide tot het eerste contingent behoorende vrijwilligers van deze troepen, idie geheel (uit Nederlanders bestaan en die tot taak hebben binnen Neeriands grenzen de- verdediging des lands op zich te nemen', naar hun gar nizoensplaatsen getogen. Nog geen twee maanden geleden werd de verordening van den Rijkscommissaris afgekondigd', die binnen1 het raam der SS deze Ne derlandsche Landwacht instelde. Daarop zijn de aanmeldingen en keuringen ge volgd en van mu af verricht de Land wacht haar werkzaamheden, terwijl zij tevens den grondslag vormt voor het toekomstige nieuwe Nederlandsche leger. Aanvankelijk Zijn het er [enkele duizenden in den lande, idle zich voor dienstneming bij ide Landwacht hebben opgegeven, doch het laat zich aanzien, .dat (hun aantal sterk zal stijgen, Aanvankelijk zullen Duitsche SS-offi- cieren als leiders dezer Landwacht fun- geeren, doch zoo spoedig mogelijk zullen zij door Nederlanders worden vervangen. Verscheidene Nederlandsche onderofficie ren zijn reeds bij onze Landwacht inge deeld. ONDERWIJS VERSCHILLENDE BERiGHTEN Hot gaat om hot vaderland De tijd is reeds lang voorbij dat wij aan het Oostfront ons ergerden of ver wonderden over de wantoestanden en onmenschelijke gebeurtenissen, voortvloei ende pit het bolsjewisme. Slechts angst .overviel ons, angst om de mogelijkheid, dat ons eigen Neder land eens in dezelfde ellende Zou kun nen komen te verkeeren. Deze angst en ons idealisme waren het die ons vastberadener dan ooit maak ten. Gij die nog niets deed maar toch ook een menschelijk bestaan vraagt, hebt slechts één ding te doen en wel: mede strijden tegen ide werelidpest, het com munistische monster. Het gaat om ons aller vaderland. Stort op giro 432100, verzorgingsfonds van het vrijwilligerslegioen Nederland, Een vernuftige smokkeleer Op een der vele groote verkeerswegen in ons land kwam dezer klagen een auto aangereden, toen een politie-agent den bestuurder verzocht halt te houden. De wefcsdiienaar vroeg hem waar hij nu feitelijk op reed: benzine of gas? „Op gas natuurlijk? antwoordde de man, „dat ziet u toch zeker wel?" Maar de agent zag niets, om de eenvoudige reden', dat de gasgenerator op de een of andere wijze van den wagen verdwenen was; naar alle waairschijnlijkheid was het toe stel onderweg van den wagen gevallen en .lag ergens aan den kant van den weg. Nauwelijks had de bestuurder deze verklaring afgelegd, of twee'andere poii- tie-agênten versohenen ten toone&le en wel met het verloren voorwerp, waar uit zij drie versche geslachte varkens te voorschijn haalden. Vleesch, auto en bestuurder werden naar hét dichtsbij- zijnde politiebureau overgebracht. De chauffeur reed op benzine, waarvan hij nog een zekere voorraad bezat. Maar om de politie op een dwaalspoor te brengen had hij bovenop zijn wagen een gasgenerator laten aanbrengen, welke diende voor het vervoer van smokkel waar. Prijsopdrijvers gesnapt Opsporingsambtenaren van de prijsbe- heersching hebben in Twente oen uit gebreide prijs opdrij vi ngsaff a ire ontdekt met als middelpunt iden meubelhanidiela a r Hoevelis te Dene kamp, die'met behulp van agenten wqrkte. Zijn leveranties 'le verden hem in een kort tijdsbestek meer dan een halve ton aan extra winst. De meubelfabrikant Venekamp te Enschede en de gebroeders Broekhuis te Almelo factureerden hun goederen tegen norma len prijs, maar zij'lieten hun afnemers te Denekamp een woekerwinst van onge veer 22.000 gulden betalen. De landbou wer Walters te Denekamp heeft als tus- schenhandel'aar bij den handel in textiel producten molton, schortebont en tafel lakens verkocht met enorme winsten. Alle betrokkenen hébben een volledige bekentenis afgelegd. Gewogen en te licht tovonden De oeconamische politie te Haarlem heeft een controle gehouden op de fa brikanten van verpakte levensmiddelen Hierbij is gebleken, dat vele fabrikan ten het met het gewicht niet zoo nauw namen. Zoo kwam vast te stam, dat pakken havermout van 500 gram een onderwicht van 20 gram hadden, pak ken gortmout van 500 gram een onder wicht van 25 gram, pakken bakmeel van 490 gram een onderwicht van 20 gram, pakken aardappelmeel van 200 gr. een onderwicht van 10—20 gram en pak ken gemengd meel van 500 gram een onderwicht van 10—20 gram. Elf van dergelijke fabrikanten hebben hiervoor een proces-verbaal gehad en zullen zich binnenkort voor den Inspec teur voor de PrijsbeheeTsching moeten verantwoorden. Bakkerij afgebrand In den nacht van Donderdag op Vrij dag is te M u r m e r w o u d e (Fr.) een bakkerij tot den grond toe afgebrand. Het gezin kon zich ternauwernood red den. Een 15-jarig logétje kwam in de vlammen ,om, I j 111 I f i Morinigo, president van Paraguay, is in Rio de Janeiro aangekomen. Op den dag van aankomst van Morinigo heeft Var gas een decreet onderteekend, op grond waarvan Brazilië een streep getrokken heeft door de oorlogsschuld van Para guay, welke nog afkomstig is uit den oorlog, dien de dictator van Paraguay, Solano Lopez, in 1846 aan Brazilië had verklaard. De juiste man op do juiato plaats Deze tijd eischt daden en menschen, die daden kunnen en durven stellen. Alles wat voos en zwak is, zal de storm, die over ons werelddeel vaagt, niet overle ven. De toekomst behoort aan den mensch, die zich bewust van zijn kracht en zijn plichten, bereid is te wijden aan den opbouw van een betere samenleving Aan deze taak zal geen onzer zich kun nen onttreMcen. Ook hij niet, 'die meent dat hij afzijdig van het wereldgebeuren stil zijn gang kan gaan. Of hij zal den weg tot de gemeenschap moeten vinden, of hij zal uitgestooten worden en onder gaan, slechts door een enorme krachts ontwikkeling zullen wij de wpnden, die de oorl'og heeft geslagen, kunnen heelen- In het toekomstige arbeidsproces zal het er nog meer dan vroeger op aankomen, dat elk op ide juiste plaats staat. Karakter en prestatie alleen zullen deze plaats voor elk onzer bepalen. Dit is een prin cipe van werkelijk revolutionnaire draag wijdte. Het langemarek-studiiium zal mede- helpen het te verwezenlijken. Jonge mannen, tusschen 16 en 22 jaar, die ongehuwd zijn 'en die de geheele lagere school hebben doprloopen, (die idien moed en de kracht hebben zich een betere toekomst te scheppen, kunnen door deze instelling de kans krijgen, een middelbare vakopleiding of een academi sche opleiding te volgen. Inlichtingen worden verstrekt door het langemarek-studium Waalsdorperweg 12, den Haag. RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg Ter openbare terechtzitting der Arr.- Recht'bank te Middelburg is beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Oud-Vossemeer, de heer J. A. Ampt Cz„ wonende te Oud-Vos semeer. Economische Rechter te Middelburg M. Boeren, 18 iaar, fabrieksarbeider M. v. d. Luijtgaarden,- 17 'jaar, koop man in gelanterien te Ruöphen, wiegens overtr. Diistributieregelingbescliikking te O u d - V ossem e er. Uitspraak: Boeren f 25.b! s. 1 m. h. Luijtgaarden f 25 (b. s. 1 m. t.s. J. G. Jonker, 18 j. en G. J. Jonker, 17 jaar, landarbeiders te Duivendijkë wegens strooperij van boomvruchten. Uitspraak: J. G. Jonker f5 b. s. 5 'd. h.; G. J. Jonker f5 b!. s. 1 w. t.s'. C. Croes, 25 jaar, schippersknecht te Weert, wegens diefstal van veldvruch ten te Bruiniss/e. Eisch: f30 b. s. 15 d. h. Uitspraak: f25 b. s- 10 d. h. Zijn vrouw gedood Het gerechtshof te 's-Hertogeriboseh heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen bakker L. P. C. v. Moor- sel uit Deurne, die na een huiselijken twist Zijn vrouw met een stoel had ge gooid, waardoor zij ernstig werd gewond, dat zij eenige dagen later over leed. Die Bossche rechtbank had verd. deswege veroordeeld tot 10 jaar gevan- denisstraf, tegen welk vonnis zoowel de verdachte als het O.M. hooger beroep aanteekenden. 14 April diende d!e zaak voor het Bossche hof. De advocaat-ge neraal eischte tegen verdachte wegens mishandeling, den dood tengevolge heb bende, de maximumsstraf van 13 jaar en 4 maanden. Het Hof heeft den verdachte veroordeeld tot 10 jaar gev.str. WANNEER VERDUISTEREN f Heden verduisteren van 21 uur 25 tot 6 uur. Zondag van 21 uur 15 tot 6 uur. De maan gaat onder om 1 uur 10 en komt op om 9 uur 47 Maandag onder 1.34, maan op 10.40 Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Bon So.i Artikel t 9 Mei t/m. 15 Mei 20 A brooi 20 8 bread 20 beschuit 20 A fturdeppéUn 20 Bi aardappelen 20 tabak 4 route, brood of gob. 1 ran te. M 1 rants. beiohuit brood of gebak 2 kg aardappelen 1 kg aardappelen 1 rants, tabak 2 Mei t/m 15 Mei 19 A rleeseh 19 B TlMMk 4-24, M-20 reserve M-22, M-24 reserve 1 raat», yleeseh of vleesohwarea raat», rleeseb of yleeseh waren l1/* rants. yleesoh cl vloeeehwaren 2l/t ran is. vlcesch ot vleesohwaren 18 April t/m 15 Mei 548 aigeneaa 549 algiaaeoa 550 algemeen 551 algemeen 552 algemeen 553 algemeen 541 t/m 543 algemeen 544 t/m 547 algemeen 17,18,19 taptem. 17,1,8 19 melk 4-22 resarve 178, 193 Knd. v. 17 A, 19A Knd. r. 3-21, 4-21 reserve 17 Verinap. 18, 19 Versnap. 1 kg suiker 1 rants, jam 250 gr&m gort 250 grom havermout 250 gc. peulvruchten 100 gr. rermloelli enx. 100 gram kaa» 1 ranta. bloem, brood of gebak ls/4 liter taptemelk l*/< liter melk 5Va liter melk 250 gram rijst 250 gram gort 150 gram oaoao met suiker 100 gram ohooolade 100 gram suikerwerk 21 Maart t/m 15 Mei 526 algemeea 250 gr. koffieeurrogaat 29 April t/m. 22 Mei 18 A 1 rantsoen boter of margarine 18 B 7j rantsoen vèt of rundvet Bijzondere rantsoenen geldig t/m 15 Mei 3-14 ({and) reserve l 3-15, 4-19 reswr. j 35ff p. .in»M»pp.l« 540 algemeen 2 20, 3 20, 4 20 R i 1 cl 1 Mei t/m. 31 Augustus 8 Textiel (scheerzeep voor mannen ea jongens van 15 jeer en ouder,) Het hoofdkwartier van het Amerikaan- sehe leger op het Europeesche oorlogs- tooneel heeft, volgens den Britschen be richtendienst. Dinsdagavond bekend ge maakt dat luitenant.generaal Andrews, bevelvoerend generaal op het Europee sche ooriogstooneel, Maandagmiddag tij dens een vliegtuigongeluk in de eenzame streek van IJsland om het leven is ge komen. Keuringen Waffen SS, Legioen en Landwacht Het SS Ersatzkommando Nederland deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eisdhen, die de opleiding hen stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, tieneinde gekeurd te worden. Bij de onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging der familie leden, duur der opleiding, extra levens middelen door de familieleden enz'. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om be paalde redenen in Nederland moeten blij ven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bïj het Wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Nederland willen toe treden. 11-5-43 8—15 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 12-5-43 815 uur Bre da Restaurant Modern, Markt. 13-5-'43 815 uur Goes, café Centraal. 14-5-'4S 815 uur Den Bosdh, hotel ,,N.-Brabant" Markt 45. 15-5-'43 8—15 uur Venlo, Deut sches Haus, Egmondstraat 16. 16-5-'43 8 —15 uur Arnhem, cofé Royal. 17-5-'43 8—15 uur Hengelo, café moderne Spoor- Bij OUZO vrijwilligers. Welverdiende rutt na harden eUijd. {SS P.K. Zechackel-O-H Pax s) straal 18. 18-5-'43 815 uur Zwolle, ho tel Gijtenbeek. 19.5-43 8—15 uur Gronin gen, Concerthuis, Poelestraat. 20-5-'43 8— 15 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed- straat, 21-5-'42 8—15 uur, school, Iepen- weg 13. 22-5-'43 8—15 uur Utrecht, N.V.- Haus, Oudegrachl 245, 23-5-'43 8—15 uur Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leus- derweg. 24-5-'43 815 uiTr Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1