ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Uit Stad an Provincie Vrijdag 7 Mei '43 Telefoon no. 32 Directew-Admini8teateur (Advertentieehef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur K 2620 A. J. DE LOOSE, Sierlkzee Uitgave N.V. „De Ztarlkunoh» Sieuwebodc" M' J' E0STEN' Manhuieetraat.» Sierikaee 99ste Jaarg. No. 15233 Giro no. 137677 DE STRIJD IN DE KOEBAN i In Tunie werden vijandelijke aanvallen verijdeld Het opperbevel der Duitsche weer- 1 macht deelde Donderdag mede: 1 Aan het Oostelijk front van het Koe- banbruggehoofd viel de vijand denheelen dag met sterke strijdkrachten aan. Alle aanvallen werden afgeslagen en daarbij talrijke pantserwagens vernietigd. Van het overige deel van het Oostelijke front werden, met uitzondering van den af weer van .plaatselijke vijandelijke aan vallen ten Zuiden van het Ilmenmeer, geen gevechtshandelingen van beteéke- nis gemeld. In Tunis werden verschei dene vijandelijke aanvallen op den Noordelijken en centralen frontsector afgeslagen. Daarbij werden ten Oosten van Mateur van 24 aanvallende pantser wagens 13 stuk geschoten. Duitsche en Italiaansche formaties vliegtuigenvernie tigden bij duikaanvallen een vrij groot aantal voertuigen en verscheidene pant serwagens. Zware gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht haven werken aan de Al'gerijnsche kust aan. In de ochtenduren van den 6 Mei1 brach ten Duitsche strijdkrachten der kustbe- scherming voor de Bretansche kust, zonder zelf verliezen te lijden, een Brit- sche motortorpedoboot tot zinken en be schadigden drie andere booten ernstig. 1 Itallaanschweermachtsberlcht J Afweerslag in Tunis Het 1076e communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: In den Westelijken sector i van het front van Tunis hielden ook gisteren Je J D uitsch-It aliaansche troepen de zware verdedigingsgevechten op doeltreffende wijze voll. Tijdens een geslaagde verras singsactie vielen onze jagers'en bommen werpers vijandelijke pantserwagens aan, waarvan ©enige tientallen in brand wer den geschoten en vernietigd. Zeven Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen wer den door Duitsche jagers in luchtgevech ten vernield. Boven de straat van Sicilië schoten Italiaansche jagers 9 Curtiss- machimes in zee, na een korte en hevige strijd met een vijandelijke formatie, Van de operaties der laatste twee dagen zijn zes van onze vliegtuigen niet terugge keerd. NIEUWE LUCHTAANVAL OP ANTWERPEN Amerikaansche 'bommenwerpers hebben epl 4 Mei, naar het DNB verneemt, een nieuwen aanval op Antwerpen gedaan. Zij bombardeerden laat in den middag vai. groot© hoogte woonwijken der stad. De bevolking leed opnieuw zware ver liezen. Een nader bericht meldt, dat onge veer 45 bommenwerpers van het type Boeing op 7500 meter hoogte naderden, begeleid door talrijke jagers van het type Spitfire. Onmiddellijk stegen Duit sche jagers oip en Duitsche luchtdoelbat terijen legden een doeltreffend versper- ringsvuur. Wederom zijn er dooden en gewonden onder de burgerbevolking, ook kinderen. De Duitsche afweer slaagde er echter in een slachting als op 5 April; <X> V Een weldaad wint aan waarde, wan' neer er niet eerst om gevraagd behoeft- te worden. 1 Feuilleton 53 door Frank v»n Falckenoort Dan moeten wij vriendinnen wor den, wil je dat? Heieen werd verlegen. Maar, stot terde ze, ik ken u nog maar 2oo kort... ik! bjedoel, u kent mij nog nauwelijks, en Precies, viel Nel haar in de rede, wij kennen elkaar geen van beiden, dan hebben we elkander veel te vertellen. Ik zou zeggen, kom hier Zondags den den middag doorbrengen. Straks komen de lange winteravonden en dan hebt u wellicht ook wel eens gelegenheid om eens een avondje in de week te komen. Nu, wat zegt u daarvan? Heieen glunderde bij het denkbeeld. Ze had al vaker verlangd naar een hartsi- vriendin, 200 iemand, waar je vertrou welijk mee kon praten, waar je je ge heimen aan vertelt, maar wie zou dat kunnen zijn? Ze was in een vreemde landstreek gekomen, waar ze schier geen mensch kende. Hoe zou 25e, teruggetrok ken als ze was, dan aan een vriendin komen? En zie, daar werd haar die vriendschap, welke ze Zoo vurig begeer de, eensklaps aangéb'oden. Was het toe val? Ineens verlang de ze er naar. Vu rige plekken brandden op haar wangen en haar oogen schitterden van verlan- te voorkomen. Het eerste bericht, dat sprak van zware veriiezén van de bur gerbevolking, wordt njet bevestigd. Ook ditmaal zijn echter weer talrijke woon huizen vernield. Een viermotorige bom menwerper en een Spitfire stortten door het luchtdoelgeschut getroffen, aan den ran$ van de stad neer. PIONIERS VERTREKKEN NAAR HET OOSTEN Nedorlandsohe visschers op het Peipusmeer Boeren, visschers en hooplieden, deze drie groepen hebben Nederland groot gemaakt en ook thans nog blijken de visschers en de boeren het waardevol ste element van onze samenleving te zijn. De oude pioniersgeest is in hen niet gedoofd, evenals voor eeuwen waren de grenzen van ons kleine landje hen spoe dig te nauw en wanneer het bleek, dat er hier geen of weinig bestaansmogelijk heden meer waren, dan vestigden zij zich elders, waar onmetelijke vlakten braak lagen of nieuwe en waardevolle vis- scherijgronden op exploitatie wachtten. Zoo was het vroeger en zoo is het thans nog. Het waren onze boeren, die het eerst begrepen, dat Nederland, nu het zijn rijke koloniale bezittingen verloren had, naar nieuwe maagdelijke gronden moest omzien, naar nieuwe arbeidsvelden en spontaan meldden zich talrijke landbou wers bij de Nederlandsche Oost Com pagnie symbool van ionzen eveneens onversaagden koopmansgeest bewust van de gevaren en de moeilijkheden, die hen wachtten, maar bezield door den echten vaderlandschen pioniersgeest. De Nederlandsche visschers hebben dit voorbeeld gevolgd. De Zuiderzee is ge dempt, het IJsseimeer te klein, de zee- visscherij practisch onmogelijk geworden. Is het wonder, dat men uitkeek naar nieuwe wateren, waar nieuwe mogelijk heden zouden wenken? Het eerste vischwater is gevonden. Tus- schen Estland en Rusland ligt hét Pei pusmeer, grooter dan de voormalige Zui derzee en dit meer is een van de visch- rijkste wateren van Europa. Geen wonder óok. De visscherij geschiedde zoio. pri mitief, de vischtijd is tengevolge van den jangdurigen winter zoo' kort, dat de visoh zich practisch ongestoord kon ver meerderen en de stand is thans zoo, dat zelfs bij een intensieve bevissching geen gevaar bjestaat, dat de visChstand ver nield wordt. Op dit meer zal de eerste Nederland sche visscherijvloot in het Oosten binnen kort de netten uitwerpen. Achttien kleine motorschepen, voorzien van een uitste kende uitrusting zijn over land naar het Peipusmeer gebracht. Reserve-materiaal, netten en andere gebruiksvoorwerpen zijn eveneens in voldoende hoeveelheid hier heen gezonden. ZIERIRZEE. Voor de vacante betrek king van onderwijzer aan school A, va- cature-J. C. Bravenboer, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. Geslaagd voor het toelatingsexamen cursus opzichter Heide-maatschappij te Arnhem, de heer A. L. M. Jansen alhier. BURGH. In „Het wapen van Burgh" werd Woensdag een vergadering gehou den van ingelanden van den polder Burgh gen, alleen al bij het denkbeeld een echte vriendin te bezitten. Ik zou het fijn vinden, zei Heleen oprecht, maar.... Uitstekend idan, 'Zei Nel e'r boven op, geen maren. Ik begrijp al, wat je wilt zeggen; maar wees gerust, mijn moeder vindt het bij voofbaat al goed. Ik héb dadelijk gezien, dat je haar hart ge wonnen hebt. Maar apropos, nu geen u of juffrouw meer, maar gewoon Nel', hoor. Je spreekt je vriendin toch niet met juffrouw aan. En toen de oud© vrouw even later binnen kwam, 'zei Nel: Moeder, we heb ben zooeven vriendschap gesloten. Geen van beiden haddièn we een hartsvriendin en nu hébben we elkaar. U vindt het toch goed, moeder? Natuurlijk kind, antwoordde deze met warmte, wat zou ik er op tegtón hébben. Toen Hugo even later weer in de ka mer kwa"m, vertelde z'n zuster van het nieuwe verbond. Nou-, en wat zeg je me daar wel van? besloot Nel met een ondeugende flikkering in de oogen. Wel, dat is wat moois antwoordde de jongeman, kwasi verontwaardigd, ik denk, ik zal juffrouw Tammes mee nemen naar huis, in de hoop, dat m'n zus niet th|uis is, dan kan ik eens op1 m'n gemak met juffrouw <Tammes pra ten en misschien wil ze dan wel eerv vriendinnetje van mij worden en nou sluit ze vriendschap met m'n zuster. Wat schiet ik daar mee op? De vrouwen schaterden het uit. Heleen niet in h|et minst. (Wordt vervolgd). en Westland, Onder voorzitterschap van den dijkgraaf, den heer W. G. Boot Jz. Met de beide gezworenen, Jac. Blom en B. Th. Boot Cz. waren 13 ingelanden aanwezig. Na voorlezing der notulen werden en kele ingekomen stukken behandeld, o.a. een schrijven van de Commissaris der Provincie, waarin deze zijn ingenomen standpunt ten opzichte van den staat van waterleidingen handhaaft. Van het be stuur der Waterkeering kwam een aan vullend aanslagbiljet in ten bedrage van f 5818.74 over de laatste drie dienstjaren. De voorzitter deelde mede, dat de toe stand der afwatering niet ongunstig is te noemen. Het rapport van den Cultuur- Tec'hnischen Dienst is nog steeds niet verschenen. Ook de kunstwerken veirkee- ren in goeden staat, doch de toestand der wegbedekking is niet rooskleurig te noemen. De poildereigendommen zullen opnieuw verpacht worden aan dezelfde pachters tegen dezelfde prijzen, voor een termijn van 6 jaar. Voor het dienstjaar 1943/44 zal op de gebouwden eigendom een heffing van 3 volgens de belast bare opbrengst van de grondbelasting gelegd worden. De begrooting 1942/43 werd volgens het vocrstel van het Be stuur gewijzigd. Vervolgens werd de be- groioting voor het dienstjaar 1943/44 be handeld en m.a.st. vastgesteld op een bedrag van f 16294.98 met een post van f 994,28 vooir onvoorziene uitgaven. De heer L. A. v. d. Zande verkrijgt vergun ning voer het leggen van een dam nabij zijn woning- Na rondvraag volgde sluiting RENESSE. De Paaschcollecte hier al hier f 62.03 opgebracht. BROUWERSHAVEN. Burgert. Stand over Aprtil1. Géboren: 9. Elizabeth Came lia, d. van Cornells Joost Kristallijn en Cornelia van Leeuwen; 10. (Neel'tjie Aletta, d. van Jacobus Roelof Bakker en Neeltje Adriana Verseput; 27. Cornells Pietsr, z. van Cornells van Luijik en Pietemeria Maatje Jonker; 29. Maninus, z. van Jo- chem de Boer en Kaatje Stoel. NIEUWERKERK. Donderdagavond wer den, in tegenwoordigheid van B. en W. van Nieuwerkerk en Dneischor, de re sultaten van de eerste alhier gehouden vlaszwingelcursus in café de Later be kend gemaakt. Aanwezig waren verder dhr. Butler, afgevaardigde van de ©fd. vlasteelt en vlasbewerking C.I.L.O. t.e Wageningen, de heer v. d. Mortele, vlas- meester te Standaardbuiten, de Comm. v. Toezicht en vele belangstellenden. De voorzitter, die Burgemeester vai Nieuwerkerk, gaf na opening een over zicht vau dc totstandkoming van dezen cursus, welke op 20 Januari 1.1. begon) met 38 leerlingen. Het resultaat is ver blijdend, n.l. aan 31 leerlingen kan een diploma uitgereikt worden. De heer Butler, daarna het woord ver krijgende, had met genoegen de resul taten van dezen zwingeleursus gezien. Het streven der vlastelers en bewerkers in het algemeen en van de cursisten in het bijzonder moet er op gericht Zijn een zoo goed mogelijk product aan de markt te brengen. Dioor het volgen van een cursus is het mogelijk méér uit het j vlas te halen dan de gewone middel- l matige vlasser kan. Uitgereikt zullen wor- j den drie soorten diploma's, n.l, het di- ploma le. Zeer veel vrucht; 2e. veel1 j vrucht; 3e. met vrucht of voldoende. Geslaagd zijn voor de le categorie: j Jan Schoenmaker Jr., Jan Folmer Jz., L. v. Klinken (Ouwerkerk), Jan van Klin ken, M. Flikweert Jz. en T. Tanis; 2e categorie: M. W. v. d. Male, Laurens' Stoutjesdijk, J. Steenpoorte, (Dreischor), P. Heijboer Jez», G. Flikweert. C. Kooij- man, Mar. Rentier, H. de Valk, Jacob Klaasse (Dreischor), M. Flikweert Gz., Joh. v. id. Male, P. Flikweert Wzf., M. Flikweert Jacz., W. Stoutjesdijk Mz., J, de Vlieger en Jac. Sijrier Lz.; 3e Ca tegorie: J. van Dijke (Oosterland), M'. Stoutjesdijk Wz., B. van Strien, J. P. Flikweert. P. van Klinken, A. Kik, Jan Rentier, Jan Brouwer en C. Goudzwaard (Dreischor). Niet geslaagd 7 personen. Namens de beide colleges van B. en W. werden aan 6 personen geldprijzen Uitgereikt, n.l. aan Jan Séhoenmaker, die in 1 uur 6 m. ongeveer 4 k.g. lint* vlas van 12 k.g. gebrakeld vlas heeft geproduceerd en verder aan Jan Fol- •'mer, L. ly. Klinken, Martinus Flikweert^ J. van Dijke en J. de Vlieger. De Burgem. van Nieuwerkerk bracht dank aan den heer Butler, het gemeen tebestuur van Dreischor, de Commissie van Toezicht, de heer van Mortele, die het examen afnam, de vlasmeester Cal- lens voor het vakkundig onderricht en de landbouwerpatroons die materieel be schikbaar hébben gesteld. De Burgemeester van Dreischor dank te de cursisten van zijn gemeente die den cursus volgde. Hij deelde mede 'dat plannen bestaan voor het houden van een rootcursus, waarvoor hij de belang stelling der Nieuwerkerksche vlassers vroeg. Dhr. T. Tanis bood den heer Cal- lens namens ide cursisten een geschenk aan als dank voor het genoten onderwijs. BRUINISSE. Woensdagavond had in het gebouw der O.L.S. de algemeene verga- gadering plaats van de Vér tot oprichting en instandhouding eener Kleuterschool. De eer»te groep Landwachtrecru- ten i$ in de kazerne aangekomen, omde militaire opleiding te ontvangen. De vlaggenparade op liet kazerneterrein (C.N.F. Mefjer Pax e) Uit het jaarverslag bleek, dat 1942 voor de school een veelbewogen jaar is ge weest. 31 December bezochten 82 kin deren de 'school, terwijl de vereeniging ruim 100 leden telde. Uitvoerig werd het belangrijke rappoirt van den schoolarts, dr. van Dop, besproken. Over 't alge meen was de gezondheidstoestand van de kleuters goed te noemen. De ouders dienen echter goed op de gebitten te letten. Dhr. J. Huibers werd als bestuurslid gekozen; dhr. C. Hoek bij acclamatie herkozen. In het financieel verslag deed de penningmeester op allen een beroep de Contributie vrijwillig te verhoogen en nieuwe leden te winnen, daar dé geld middelen nog steeds het zwakke punt der vereeniging vormen. Een behoorlijke sa- larieering van het personeel was nog niet mogelijk. In de pauze werd de tentoonstelling van leermiddelen en kleuterwerkjes be zocht. Vol bewondering bekeek men de werkstukjes. Verscheidene nieuwe leden gaven zich op. Na de pauze hield de voorzitter een interessante causerie over het kind in zijn eerste levensjaren, waarna het hoofd der school een beschouwing voorlas over het nut van kleuterscholen. Hierna volgde rondvraag en sluiting. De tentoonstelling, die de andere mid dag ook nog geopend was, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Ze bracht ruim f 30 pp. ST.-MAARTENSDIJK. Woensdag jl. ver gaderden ingelanden van het waterschap „St.-Maartensdijk" in het gemeentehuis, onder voorzitterschap van den dijkgraaf P. J. Noom. Aanwezig of vertegenwoor digd 45 stemgerechtigden. M.a.st. werd het bestuursvoorstel aangenomen tot hef fing van dijkgeschot van gebouwde eigen dommen voor 1943-44 en well 6 pet. van de belastbare opbrengst volgens de grondbelasting of 1/2 pet. meer dan het vorige jaar. Het dijkgeschot werd met f 1 per H.A. verhoogd en bedraagt nu voor dé polder Oudeland f 19, Middelland f 16, Noord f 19.50, Uiterst Nieuwland f 16. Ravensooril f 9, Groote en Kleine Landekens f 9, Slab- becoorn f 23, Molen f 24, Pluimpot f 9, Vroonlanden Waterschap f 3, Vroonlan- jden 4 polders f 7 en Vroonlanden Slab- beeoorne f 10. De rekening 1942-43 en begrooting 1943- '44 werdén vastgesteld. Aan den polder Slabbeeoorn zal door het waterschap' een bijdrage worden verleend. Voor het op maken van een staat van aanbeveling van een dijkgraaf wegens periodieke aftreding van dhr. P. J. Noom werd m.a.st. als no. 1 geplaatst dhr. P. J. Noom, als no. 2 A. P. Geluk en als 110. 3 P. J- Nelisse. Als bode werd in vasten dienst benoemd dhr. B. A. Hage Cz. en zijn pensioeni-i grondslag vastgesteld op f 125. Die ver gadering sprak zich, met 41 stemmen, uit tegen verbetering van den tertiaire weg no. 126 (Steenenpad-Muiterij), ra ming f 87000 en tegen de tertiaire weg* no,. 11a (Stavenisse weg-Reigersgatheul), raming f 68000. Aangenomen werd het Bestuursvoorstel tot het verleenen van een kinderbijslagregeling voor ambtena ren volgens de laatste wijzigingen. Daarna sluiting. De Burgemeester deZer gemeente heeft stappen gedaan tot het ter beschik king krijgen van een sportveld, ten ge- WANÏÏJ0EB VEEDUISTESEN! Heden verduisteren van 21 aar 15 tot 6 uar. De maan gaat onder om 0 uur 17 en komt op om 8 unr 59 Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nienwe maan Donderdag 3 Juni rieve van de schooljeugd voor het be oefenen van Gymnastiek. Enkele hier voor in aanmerking komende terreinen werden opgemeten. Ook is reeds over gegaan tot het oproepen van sollicitan ten naar de betrekking van onderwijzer aan de O.L. school alhier met als hoofd vakken Gymnastiek en Duitsch. Verder ligt het in de bedoeling van de sport- vereeniging „Smerdiek" alhier, bij de be voegde instanties stappen te doen, tot het verkrijgen van een vergunning, om eveneens gebruik te mogen maken van het toekomstige gemeentesportveld, daar deze vereeniging nog steeds niét de be schikking heeft over een geschikt terrein. THOLEN. Burgerlijke Stand. Geb.: Hen drik, z. van J. C. Moeliker en E. Dane; Cornelis Marinus, z. van Jac. Baaij en M. P. Praat; Wilhelmina Cornelia, d. van C. Gunst en W» I. Oostdijk; Adriaan Jacobus, z. van A. J. Schot en N. J. Zwagemaker. Gehuwd: B. v. Iwaarden, 22 j., en M. A. Heijboer, 20 j.; C. Stuf- fers, 29 j., en M. Bal, 21 j.; A. J^ Coppens, 26 j., en A. Verduit, 25 j.; A. P. Dobbelaar, 45 j.,en W. A. de Korte, 34 j. In de gehouden jaarvergadering van de Boerenleenbank onder leiding van haar voorzitter, dhr. D<. H. v. d. Velde, herdacht deze in zijn openingswoord het verscheiden van het bestuurllid, dhr. Th. Aarisen. Uit de rekening stippen wij aan: Saldo spaargelden 31 Dec. f 431243.55; in gelegd in 1942 f 265152.80; voorschotten beliepen f 67650; terugbetaald f 157744.74. in rekening-courant ontv. f2100223.76; uit- b'etaald f2228575.08; alzoo een winstcijfer over 1942 van f867.57. Herkozen tot be stuurslid de heer J. C. Stoutjesdijk. Tot lid van den Raad van Toezicht de heer C. A. C. Aertsen. Tot pl.v. bestuurslid de heer P. J. Jansen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Utrecht werden benoemd de heeren I>. H. v. d. Velde en W. L. Rlompe (pl.v.) De rente der spaargelden werd vastgesteld voor leden op 2.64 pet., nietJeden 1.56. Boven de f 7500 geen rentevergoeding. Voor schot rente in rekening-courant blijft 4 pet. Na een woord van dank door den heer Aertsen sloot de voorzitter de ver gadering. ST.-PHILIPSLANDi De Paaschcollecte heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier f316.77 opgebracht. De strhatcollecte voor de ramp van Rotterdam bracht f1200 op. SCHERPENISSE. De koster der Ned. Herv. Kerk, de heer Jac. de Jager, heeft als zoodanig ontslag genomen. Eveneens is ontslag genomen door mej. wed. G. Bolier-Geuze als kosteres der Ger. Kerk. De in de Ned. Herv. kerk gehou den paaschcollecte heeft f 162.595 opge bracht. De jonge erwten* nanplantivgen in den Haarlemmer- meerpolder worden op regelmatige tffden van onkruid gezuiverd. Met de echoffdmachine aan den arbeid. (C.N.F.-Stevena Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1