ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BEKENDMAKING Woensdag 5 Mel '43 T KreeUt^Ada^iiBtrateM ^AdvertenÜechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcsfdredaotenr Telefoon no. 32 A. J. DE L002E, Zterikzee H. J. KOSTEN, K 2620 Manhniestraat, Zierikzee 99ete Jaarg. No 15231 Oiro no. 137677 DE STRIJD IN DE KOEBAN Mateur ontruimd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: De vijand heeft de zware aanvallen op het Koebanbruggehoofd voortgezet, maar ook gisteren geen successen kun nen bereiken. De harde afweergevechten duren voort: Aan de rest van het Oos telijk front is de dag rustig verloopen. Zware artillerie van het leger heeft met succes voor den oorlog belangrijke instal laties in Leningrad bestookt. Aan het front „m Tunesië hebben geen belang rijke gevechtshandelingen plaats gehad. Binnen het bestek van systematische be wegingen betrokken onze troepen in den Noordelijken sector, in het eerst onge merkt voor den vijand, nieuwe stellingen. Daarop werd de stad Mateur na ver nietiging van de voor den oorlog belang rijke installaties, zonder strijd aan den vijand overgelaten. Bij aanvallen overdag van Britsclhe vliegtuigformaties op de kust der bezette Westelijke gebieden, werden 14 vliegtui gen, waaronder 12 bommenwerpers, neer geschoten. Twee eigen jagers gingen tij dens luchtgevechten verloren. Itaflaanschweermachtsberlcht Duikboot vernietigd Het communiqué van het Italiaanscfoe hoofdkwartier deelde Dinsdag mede: In het Noordelijk gebied van Tunis ont ruimden de As-troepen de plaats Mauteur. Aan de rest van het front ongedurigle actie der artillerie en levendige gevechs- actie van vooruitgeschoven afdeelingen. Aanvoerscentra van den vijanct werden in nachtelijke aanvallen door formaties van onze luchtmacht bestookt. Een onzer korvetten heeft een vijandelijke duikboot in den grond geboord. De commandant, 5 officieren en 31 leden van de beman ning werden gevangen genomen. HET TEGOED UIT INGELEVERDE BANKBILJETTEN Inzake de uitvoering van de verorde ning omtrent het ingeleverde groote bank papier heeft de secretaris-generaal van financiën een instructie uitgevaardigd, volgens welke de ontvangers voor eiken [inleveraar een rekening-courantkaart moe ten aanleggen, waarop eenerzijds de waarde der ingeleverde bankbilejtten wordt genoteerd en anderzijds de aan gezuiverde belastingschulden en andere ^schulden aan de overheid. Met machtiging van den inspecteur der belastingen kan verrekening plaats vinden. Loonbelasting, commiss'arissenbeiasting en dividendbelas ting kunnen niet worden verrekend. Indien het tegoed van een rechtheb bende voldoende is voor opvorderbare belastingen, wordt hij voor de laatste niet vervolgd. Het bedrag der in 1943 nog invorderbaar wordende belastingen wordt van het tegoed geblokkeerd. Zijn alle in 1943 vorderbaar wordende belas tingen afgeboekt, dan geeft de ontvanger een overschot aan rechthebbende terug door overschrijving op de girorekening of de rekening van rechthebbende bij een bank of spaarbank. Bedragen tot f 500 kunnen in contanten worden uitgekeerd. Alleen de tegodhen van bonafide te achten inleveraars mogen in behandeling M M M M M M M M w w w w w Het schijngeluk wordt ons door ande ren het meest benijd. Feuilleton 51 door Frank van Falckenoort Maar de jongeman, inplaats van het advies van z'n zuster oip te volgen, wendde zich lachend tot Heieen en zei: U moet m'n zuster ook maar niet „aux serieux'' nemen, want ze is den heelen dag in de eerste klas bezig om die babyachtige aspirant-wereldburgers een beetje op te voeden en dan is het haar niet kwalijk te nemen, dat ze haar bloed eigen broer eveneens als zoodanig be schouwt en behandelt. Ze is ook pre sidente van een meisjesvereeniging. Ik heb zoo het idee, dat het millieu daar zooiets is als een bewaarschool en ik zie me daar ,al zoo'n jongedochter in den hoek staan, omdat ze tijdens een bespreking gekheid heeft gemaakt. Wat zullen de toekomstige vrouwen van Ach- terkerk danig onder de onderwijzers- plak zitten! Heieen schaterde het uit, terwijl Nel een kleur als vuur kreeg, want ze stond inderdaad bekend als een strenge leidster Huug, wat sla je weer door, jongen, hou nu eens een oogenblik je mond, want de anderen kunnen er geen woord tus- schen krijgen. Dit, gesproken door zijn moeder, die gedurende de laatste woor den weer in de kamer was gekomen met een glas gloeiende anijsmelk. worden genomen. De inspecteur neemt bij de verrekening aan, dat de volgende belastingen in 1943 vorderbaar zullen wor den: inkomstenbelasting over 1942 (defini tief) en 1948 (voorloopige aanslag), ver- mogensbe'asting 1943, ondeinemingsbelas- ting 1943, vennootschapsbelastingen 1942 (1942/43), vermogensbelasting II 1943, ■en personeele belasting 1943. GUNSTIGE ZIEKTEREGELING Voor behoeftige ouders en schconenders Krachtens het Ziekenfonsbesluit deelen de tot de gezinnen van verplicht ver zekerden behoorende behoeftige ouders en schoonouders als indirect verzeker den in de rechten, die de verzekering} biedt. Vo,or de practisdhe toepassing van dit beginsel is indertijd bepaald, dat in dit veihand alleen dan behoeftigheid werd aangenomen, indien de betrokkene geen eigen inkomsten had, die met de ter plaatse geldende steunnormen kon den worden gelijkgesteld'. Met ingang van 1 Mei j.l« heeft de commissaris belast met het toezicht op ziekenfondsen ten deZe een aanzienlijk gunstiger regeling (gjetroffen. Voor de vaststelling van den behoeftigheidsgraad zijn de gemeenten daarbij op het voet spoor van de rijkssteunregeling in ze ven klassen ingedeeld. In aansluiting met deze normen is ook aan het begrip „kostwinner" een nadere omlijning gegeven. Als kostwinner mag slechts worden beschouwd degene, die door rijn loon in den regel voor ten minste de helft voorziet in het nood zakelijk levensonderhoud van de ouders -.of de schoonouders, waarbij' dé even- genoemde geldbedragen tevens de gren zen van het noodzakelijke levensonder houd aangeven. MUSSERT'S 1 MEI REDE Het lijden als loutering Zaterdag 1 Mei heeft de Leider van het Nederlandsche Volk, Mussert, een radiorede gehouden, waairin hij o.m. zeide: „Op den len Mei is de natuur in staat om te beloven, dat zij haar aan deel wil leveren, als de mensch bereid is om met de natuur samen te werken. Daarom is deze datum zoo goed ge kozen als datum van het feest van den arbeid. Hoe zouden wij den len Mei willen zien Wij zouden ons volk ver- eenigd willen zien, als leden van één groote werkgemeenschap, één groiote fa milie het volk, de natie. En in die natie ieder rijn piic'ht doende, zijn talenten, zijn kunnen en kennen in dienst stellen der natié, wetend dat er .is sociale gerechtigheid. Socialisme van de daad. Geen klassenstrijd, maar saamhoorigheid, geen uitstooting, maar- geborgenheid in eigen volk. Dat is de nieuwe tijd, de nieuwe ordening, waarin wij halsstarrig blijven gelooven ook nu, nu zij verder dan ooit van ons schijnt te wijken. „Wij weten het, wij ondervinden het iederen dag. Ons volk is binnen 's lands grenzen verdeeld en buiten 's lands gren zen verstrooid. „Deze tijd leert ons, dat er geen wel varend, gelukkig en sterk Nederlandsch volk kan zijn in een verdeeld en cm zijn bestaan worstelend Europa. Hard is de les, die wij' moeten leeren, omdat wij ons hadden verbeeld, dat wij konden leven als op een eiland midden in den grooten oceaan. „Wel is de les hard en dagelijks nog wordt zij harder. Maar nog veel harder zou de les zijn, als inderdaad Europa Zoo, juffrouw, dit moet u nu maar eens zoo warm mogelijk opdrinken; dat is de beste remedie tegen kou en ver koudheid. De winkelbel klonk. Och, Huug, help jij even, wil je? Natuurlijk, moedertje! In een wip was de jongeman de kamer uit. Mevrouw Kastelein zag hem lachend na en terwijl ze zich eveneens-bij' den zette, zei ze: Af en toe gedraagt hij zich wel eens als een echte kwajongen, maar in den grond van zijn hart is het een flinke kerel. Ik zou niet weten, wat ik begin nen moest, als ik hem niet had, juf frouw, want de winkel brengt niet vol doende op en mijn dodhter's salaris gaat grootendeels weg aan studie en kleeren. Mijn zoon is pas drie-en-twintig en ver dient reeds het volle loon, zei ze trots. Ja, juffrouw, hij mag wel eens wat jongensachtig doen, maar heeft z'n goe de eigenschappen. Ik hoop maar niet. dat hij gauw gaat trouwen, want ik kan hem niet gemakkelijk missen, niet alleen om z'n verdienste, maar het is m'n eenig- ste zoon. Heieen luisterde naar de oude vrouw, die zoo graag over haar zoon sprak. Ze voelde zich behagelijk in het gezellige, warme vertrek en de kou verdween ge heel. Even stak Hugo rijn hoofd om Idio deur: Moeder, er is een kist met aardewerk aangekomen; waar moet ik er mee jheen? lil-.u (W.ordt vervolgd). De höhars SS- und Polizolfiihrer Nordwest deelt mede Onder den Indruk van de ingrijpende maatregelen, die het pdit'estandrecht medebrengt, Is In den loop van Maandag de rust in het goheeie land hersteld en zijn de nog bestaande etakingshaarden uitgeroeid, De bewakingstroepen der SS en politie hebben op den derden dag der afkondiging van het standrecht volgens de bovelen in verscherpte mate ingegrepen. De standgerechten velden opnieuw een reeks doodvonnissen, welke onverwijld ten uitvoer werden gelegd. In een provincie-in het Noorden van het land verzetten z'ch marxistische elementen onder de plattelandsbevolking tegen het ordenende ingrijpen der politie. In overeenstemming met de bepalingen van het politiestandrecht maakte deze gebruik van de wapens en schoot degenen, die actieven tegenstand boden, neer. Der höhere SS- und Polizeiführer Nordwest gez RAUTER SS-G-ruppenfiihrer nnd Geueralleutnant der Polizei. De nieuwe burgem"etter van Ternevzen de heer G. H KÏomp, die Zaterdag officieel in ziji functie werd geïnsadeerd neemt de gdukioevschén van een der inwoonsters in haar ZeeuwechkUedrrdracht m ont vangst. (O.N.F. Fotodienst F 8.B jOito lato s) rijn vrijheidsstrijd tegen het bolsjewisme en het Amerikanisme zou verliezen. Dan zou het Russische beest brandend en moordend over Europa gaan, dan zou de Europeesc'he cultuur worden vernie tigd, de godsdienstworden uitgeroeid, de leiding 'gevende personen op ieder gebied worden vermoordals de Poolsöhe krijgs gevangen officieren en de overblijvenden als slaven naar Siberië worden vervoerd. Het bolsjewistische regiem heeft in Rus land zelf 40.000.000 menschen omgebracht het zal waarlijk niet bij Winterswijk halt houden als het eenmaal Duitsehland zou hebben overwonnen. „Eens was Europa bedreigd door de Mongolen, later stonden de Turken tot voor de poorten van Weenen, eens dron gen de Mooren door Spanje tot in Zuid- Frankrijk vóór zij konden worden tegen gehouden. Nu bedreigt Stalin met een legermacht waarachter ten minste 200 millioen menschen staan en die in 25 jaar tot een enorme militaire kracht is samengesmeed, Europa met overstroo- 'ming door het boiisjewistendom. Stalins zege beteekent Europa's vernietiging. Daarom behoort ieder Europeeseh volk in het EuropeesChe front tegen bolsje wisme en het daarmede samenwerkende Amerikaansch kapitalisme. „Deed ieder Europeesdh volk dat en zou Engeland zich niet leenen tot ver raad aan Europa, dan stonden hier 350 millioen menschen aangetreden en dan zou het gauw afgeloopen zijn. Dan zou* er gauw een eind zijn aan het lijden van dezen tijd. Dan zou de wederopbouw spoedig kunnen beginnen. „Dit geloof moet ons bezielen en richt snoer zijn vooir ons handelen, ook al valt dit ons dikwijls zoo bitter zwaar. Een andere mogelijkheid is er niet. Het lijden van dezen tijd is noodig als loutering. Wij wilden alleen leven voor ons zelf, wij hebben honderden millioenen kg. voedsel voo»* 1940 vernietigd, terwijl wij wisten, dat anderen er gebrek aan hacfden; er was „hilariteit" in de Tweede Kamer toen daar een van de heeren geestig wilde zijn en uitriep dat Duitsehland liever kanonnen had dan boter. Nu heb ben wij geen kanonnen en geen boter en dat is helaas goed te merken. „Den len Mei 1943 zullen wij niet gauw vergeten door de zorgen, die ons drukken. Maar er is geen enkele reden om het hoofd te laten hangen en aan niets meer gelooven. Integendeel. Er is alle reden om nog geloof te hebben in de toekomst. Deze oorlog komt tiot een einde. Niet een einde zooals Stalin wil len de joden in New York, maar een einde door de handhaving van Europa. Europa zal blijven leven en in dat Europa zal 'een wedergeboren Neder landsch volk zijn. Laten wij vereenigd met elkander aan deze wedergeboorte werken en alle dwaasheden achterwege laten, die alleen maar kunnen dienen om ons nog dieper in den put te werken. v^SGHlLLiNPE BERICHTEN 4-3-2-1-0-0 Geen onnoodig lawaai, of ergerlijke drukte. Dat alLes is onzen mannen aan het Oostfront vreemd. Het verderfelijk! bolsjewisme moet worden gekeerd en volkomen neergeslagen. Bloedige drama's, zooals Katyn zijn voor onze mannen aan het Oostfront een prikkel om nog verbetener door te zetten. Zij vragen geen belooning, de liefde tot hun vaderland' verheft hen daaiboven. 'Zij eischen slechts dat ook Nederland zich inzet. Het gaat om het zijn of nietJrijn. Stort op giro 432100, Verzorgingsfonds van het vrijwilligerslegioen Nederland. Naar Oostland Bijna 'n jaar geleden vertrókken eenige honderden Ned1, jongens en meisjes naar het gebied Danzig-W-.Pruisen als vrij willigere in den germaanschen landdienst Thans wordt wederom de gelegenheid opengesteld voor iederen jongen en voor ieder meisje van 14 tot 18 jaar om! Zich te melden voor den germaanschen landdienst. De jongens en meisjes wor den ondergebracht in kampen, die ge heel onder Ned. leiding staan en ont vangen een zakgeld van 9 tot 20 rijks- mark per maand. Voor den jongen be staat de gelegenheid zich later als zelf standige boer te vestigen in de Oost- gebieden. De eerste verbintenis wordt ^aangegaan voor den duur van een jaar. Aanmeldingen en inlichtingen: Monseig neur v. d. Weteringstraat 118, Utrecht. Veemarkten zijn toegestaan De Generalkommissar filr das Sicher- heitswesen deelt mede „Het houden van veemarkten en week markten, voor zoover daarop levensmid delen voor de dagelijksche voorziening der bevolking te koop worden aangebo den, valt niet onder het verbod van het zich verzamelen van meer dan vijf personen gedurende den tijd van het politiestandrecht in Nederland. Verplichte voorlichtings cursus luchtbescherming De b'evolking van ons land weet te weinig af van de luchtbescherming of beter van de zelfbescherming tegen lucht aanvallen- Het zal duidelijk rijn dat. nu de luchtoorlog dagelijks in felheid1 toe neemt, het 'de hoogste tijd wordt, dat in dezen onbevredigden, ja gevaarlijken toestand op korten termijn verbetering intreedt. Het hoofdinspectie voor de be scherming van de bevolking tegen lucht aanvallen heeft dan ook de voorlich ting van ons volk energiek aangepakt en is begonnen met het organiseeren van luehtb escbermings voorliehtingsgroe- pen, bestaande uit elk drie personen, die met de voorlichting der geheele bevol king belast rijn. De voorlichtingsgroepen worden gere- cruteerd uit de politie, de brandweer uit hen, die onderricht kunnen geven in eerste hulp en uit daartoe geschikte zelf- besehermingskrachten. Deze groepen wor den gevormd in de eerste plaats in 32 groote steden, maar ook de kleinere en kleinste gemeenten zullen spoedig aan de beurt zijn. In grootere plaatsen zijn 10 en meer groepen georganiseerd. De taak van deze groepen is om de bevol king in haar geheel de maatregelen bij te brengen, welke rij nemen moet om aan de eischen, welke de luchtbescher ming stelt, te kunnen voldoen. Aan deze deskundige voorlichting Zal niemand zich kunnen onttrekken, fcder gezin toch zal worden opgeroepen om een cursusavond bij te wonen en men is verplicht aan een dergelijken oproep gevolg te geven. Nieuwe Zeepbonnen Tot en met 31 Mei 1943 geeft de bon „Algemeen 556" van de bonkaart voe dingsmiddelen evenals de bon „U Een- heidszeep" van de kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten, recht op hetzij op het koopen van een stukje van 24*k of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 °/o of op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 o/o, hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasCh. De bon „Al gemeen 557" van de bonkaart voor voe dingsmiddelen en de bon „U Waschpoe- der" van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven voorts tot en met 31 Mei a.s. recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samen stelling), hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch; de bon „U Toiletzeep" van de aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar uit gereikte kaarten geven recht op het koo pen van één stuk van 50 of voor zoo ver voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). Centraal Distributiekantoor verplaatst Met ingang van Dinsdag 4 Mei 1» het Centr. Distributiekantoor verplaatst naar WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur 15 tot 6 uur. De maan komt op om 7 uur 39 en gaat onder om 23 uur 20 Eerste kwartier Woensdae 12 Mei. - Volle maan Woensdag 19 M>i baatste kwartier Woensdag 6 Mei. Nieuwe maan Donderdag Juni Zwolle. Zooals bekend was dit kantoor tot dusverre gevestigd te Den Haag aan de Louise Henriëttestraat no. 10. Alle post. met inbegrip van die, bestemd voor het bijkantoor Delftschelaan 2c te Den Haag, dient aan heT nieuwe adres in Zwolle te worden geadresseerd'. Het Cen traal Distributiekantoor zal te Zwolle van 4 Mei as. af telefonisch aarïgeslor ten zijn onder de volgende nummers: in- terlocaal: XXX; locaal: 2943 t/m. 2947 en 3644 t/m. 3648. De bureaux Handel en Verbruik zijn eerst met ingang van 15 Mei a.s. tele fonisch te Zwolle bereikbaar. Tot dien •datum blijft het nummer van deze bu reaux: Den Haag locaal 270100 en inter- loeaal CCCG. Het kantoor Delftschelaan 2 c te Den Haag wordt eveneens naar de Zeven- alleetjes te Zwolle verplaatst en is al daar met ingang van 11 Mei a,s. tele fonisch bereikbaar. Tot 11 Mei is het telefoonnummer: Den Haag, locaal 394984 en interlocaal CCCC. K8KKIV! *rw* Ned. Herv. Kerk. Ds P. J. Steinz f Maandag is op 68-jarigen leeftijd te Goes plotseling overleden ds. P. J. Steinz, em.-predikant. Ds. Steinz was van 1900 tot 1908 predikant te Stavenisse en van 1908 tot 1941 predikant te Goes. Geref. Gemeente. Ds. Dorresteijn, pred. te Opheusden, heeft voor zijn beroep naar St.-Anna- land bedankt. Woensdagmorgen werd in de kerk van de Geref. Gemeente te Yerseke de par ticuliere Synode der Geref. Gemeenten in Nederland gehouden. De vergadering werd geopend door >ds. Visser van Aagtekerke. Tot voorzit tor van het moderamen werd gekozen ds. v. d. Berg van Krabbendijke, tot scriba ds. Steenblok van Poortvliet en tot as sessor ds. Storijvenberg van Yerseke en ds. Visser van Aagtekerke. De classis Tholen stelde in handen van de Particuliere Synode het verzoek van d s. B a a ij en van eenige andere ge meenten, om opgenomen te worden in het verband van de Geref. Gemeenten -in Nederland. Hierop kon voorloopig niet worden ingegaan. Nadat enkele rapporten waren uitge bracht en verkiezing van afgevaardigden naar-de Generale Synode had plaats ge had, sprak ds. v. d. Berg een kort slot woord. RECHTZAKEN Kantongerecht Tholen De Kantonrechter heeft de navolgen de verstek-vonnissen gewezen: Overtre ding verduisteringsvoorschriften: W. J. v. H. te Scherpenisse f 3 en f 2 b. s. 3 en 2 d. h.; Overtreding leerplichtwet: II. P, S. te Poortvliet f 4 bf. s. 4 dl h.; Overtreding Politieverordening te Stave- nisse: J.a K.a K. aldaar, tot f 3 b. s. 3 d. b.; Politieverordening te Tholen: A.a D.a B. aldaar, f2 b. s. 2 d. h.; Over treding Wetb. v. Str. kippen laten loo- pen in een anders tuin: G. A. K. te Tholen, f 3 b. 3 d. h.; Niet in bezit van persoonsbewijs: Eth. J.a v. L. te Oud-Vossemeer, f 2.50 h. s. 2 d. h.; K.a C.a H. te St.-Annaland, f 2.50 b. s. 2 d. h.; Overtreding Motorreglement: F. de R. te SL-Maartensdijk, f 1 b. s, 1 d. h. Viktor Lütze, de chef van den staf van de S.A. is te Potsdam overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk, dat hem, terugkeerend van een dienstreis is overkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1