ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DOODVONNISSEN IN NEDERLAND Dinsdag 4 Mei '43 MrecUur-Admlniatotonr (MyMojm waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Tolafoon no. 32 A. J. DE L002E,' Ziorlkzw M, J, KOSTEN. Uitgave N.V. „De Zierikzeeache Nieuwsbode" K 8890 Uanhuisetraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No. 15230 «re no. 137677 BEKENDMAKING 's-GRAVENHAGE, 2 |Hei. De höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Het Polizeistandgericht van het SS-und Polizeisicherungsbereich Friesland, Gro ningen en Drente te Groningen heeft den len Mei 1943 den Nederiandschen ander- daan Joéhum van Zwol, géboren den 16en April 1923, ter dood veroordeeld, daar hij na afkondiging en door middel van plakkaten bekend maken van het standrecht als stakingsophitser is aange troffen met een wapen. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. De veroordeelde droeg een wapen bij zich en spoorde arbeiders, die' zich op ordelijke jvijze naar hun werk wilden toegeven, aan, het werk neer te leggen. Het feit van de afkondiging van het politiestandrecht was hem evenzeer be kend als de inhoud van de bekendma king van den len Mei 1943, die uitdruk- lijk en duidelijk bepaalt, dat wie tot staking aanspoort of op onrechtmatige wijze wapens draagt of in bezit heeft, met den dood gestraft wordt. BEKENDMAKING 's-GRAVENHAGEj, 2 (Hei. - De höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Het Polizeistandgeridit van het SS-und Polizeisicherungsbereich N.-Holland heeft den len Mei 1943 te Amsterdam de hier na genoemde Nederlandsche onderdanen ter dood veroordeeld: 1. Johan van Lemmer-en, geboren den 15en November 1902 te Amsterdam, woon-, aehtjg te Krommenie. i 2. Gerard Wiersma, geboren den 12en Februari 1905 te Amsterdam, woonach tig te Krommenie. 3. Theodoras Rijkhoff, géboren den Hen Juni 1914 te Assendelft, aldaar woonach tig. 4. Hendrik Blank, geboren den 4en No vember 1888 te Krommenie, aldaar woon achtig. De veroordeelden Zijn des middags van den ,30en April 1943 in de Vereenigde Blikfabrieken in Krommenie in staking gegaan. Het standrechtd-eéreet was hun bekend. Desondanks hébben rij het werk niet hervat, doch verder gestaakt. Ook hébben rij na de aanmaning het werk onmiddellijk te hervatten, in de staking volhard. Bovendien hebben zij actie ge voerd voor de stakingsbeweging. De vier vonnissen werden door middel van den kogel voltrokken. BEKENDMAKING 's-GRAVENHAGE^ 2 (Mei. De höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Het Polizeistandgeridit van het SS-und Polizeisicherungsbereich Noord-Holland te Amsterdam 'heeft den 2en Mei 1943 de hierna genoemde Nedier! andsche onderda nen ter dood veroordeeld: 1. Den stationschef Herman Piet er de Noo, geboren den 18en Maart 1887 te Utrecht; 2. Den kantoorbediende Hendrik Stra- ting. geboren den llen Februari 1905 Haarlem; 3. Den metaalbewerker Nicolaas Nieuw koop, geboren den lOen November 1912 Velsen; 4. Den fabrieksaibeider Jacob Wijker, géboren den 2en October 1893 te Eg- mond aan Zee; 5. Den lasscher Theodoras Hendrikse, geboren den 5en April 1907 te Beverwijk 6. Den arbeider Pieter Houtkoop'er, ge boren den 30en Januari 1898 te Ouddorp. De Noo was stationschef te IJmuiden. Hij heeft getracht spoorwegpersoneel tot staking aan te sporen en openlijk uitdruk king gegeven aan zijn sipijt, dat dit niet gelukt is. De overige veroordeelden hebben In een hoogovenfabriek 'en plejterij alsmede in een papierfabriek den 30en April en den len Mei 1943 gestaakt, ofschoon,hun het standrechtde'creet in alle bijzonder heden, met inbegrip van het strafbare feit bekend was. Zij hebben gepoogd een stakingsbeweging te organiseeren. Het zijn ten deele voormalige leidende leden van Marxistische vakvereenigingen. De metaalbewerker Nieuwkoop heeft bo vendien een poging tot illegale commu nistische celvorming gedaan. Zes andere beschuldigden, die voor het Standgericht werden gebracht, zijn vrij gesproken, omdat bleek, dat zij na af kondiging van het standrechtdecreet ern stig gepoogd hébben het werk te her vatten en slechts door uiterlijke omstan digheden verhinderd werden het werk te hervatten. De procudere' tegen nog twee andere beklaagden is geschorst en naar de ge wone rechtbanken verwezen, daar tijdens de standrechtprocedure de toedracht niet onmiddellijk ten volle kon worden op gehelderd. De Zes vonnissen werden door middel van den kogel voltrokken. BEKENDMAKING 's-GRAVENHAGE, 2 Mei. - De höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Het Polizeistandgericht t© Maastricht heeft den 2en Mei 1943 de hierna genoem de Nederlandsche onderdanen ter dood veroordeeld: 1. den hoofdcontroleur van den Cen trale Controledienst Martinus Bouman uit Roermond, geboren den 5en Mei 1899; 2. den adj.-hoofdcontroleur van den Centrale-Controledienst Bemhard Ruijteis uit Heer, geboren den lOen October 1892 3. den districtsleider van den Centrale Controledienst Leo Brouwer uit Maas tricht. géboren den len Juni 1907; 4. den chemicus Johannes Boogerd uit Roerrpond, geboren den 24 Aug. 1906. 5. den mijnwerker Meinardus Tempe laars uit Heerlerheide, géb'oren den 6en Juni 1904; 1 1 6. den electromonteur Renier Savels* berg uit .Heerlerheide, géb'oren den 27en April 1895; 7. den houwer Salvatius Hendrikus Toussaint uit Amstenrade, geboren den 22en December 1914. De drie veroordeelde ambtenaren van den Centrale-Controledienst hebben on der de ambtenaren van den Gentrale- 'Coptroledienst handteekeninglén zerz'ameld waarmede dezen zich to,t staking ver plichtten. De uitdeeling van de daartoe vervaardigde formulieren geschiedde den len Mei 1943. De desbetreffende handtee- keningen werden dienzelfden dag ge plaatst. Alle drie veroordeelden hielden nauw contact en hébben door de poging, een staking van de ambtenaren van den Centrale-Contröle-dienst te organiseeren, de openbare veiligheid en orde in ge vaar gébracht. De veroordeelden onder! 4 'tojt 7 hébben ondanks het feit, dat rij kennis droegen van het standrechtdeöreet, gestaakt. Zij hebben den .arbeid ondanks aanmaning niet hervat. De zeven vonnissen werden door den kogel voltrokken. BEKENDMAKING 's.GRAVENHAGE, 3 Wei. De höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Het Polizeistandgericht van het SS - und Polizeisicherungsbereich Gelderland1 in Arnhem veroordeelde op 2 Mei 1943 den technisch directeur van de papier fabriek Coldenhove in Eerbeek: Dirk Wil lem van Vreeswijk, géb'oren op 6 Jan. 1908 in Rotterdam ter dood'. Van Vreeswijk heeft op 1 Mei 1943 na afkondiging en bekendmaking van het standrecht zijn werkwillige arbeiders van hun werk teruggehouden en hen weiier naar huis gezonden. Hij heeft daarmede 'b'ewust de stakingsbeweging b'egunstiigd. Bovendien werden de Nederlandsche on derdanen: van Zetten, geboren op' 26 Maart 1912 te Tiel en Teunis Campagne, géboren op 13 September 1895 in Tiel ter dood veroordeeld. Zij hébben ojpl 1 Mei 1943 na deopen- .bare bekendmaking van het standrecht- besluit gestaakt. Van Zetten beeft daar enboven reeds op 30 April 1943 tot sta king aangespoord. Een 'derde lid' van het he drijf spiers oi- neel werd vrijgesproken, aangezien hij aannemlijke gronden voor het wegtolij'- ven van rijn arbeid kon aanvoeren. Die drie doodvonnissen werden door den kogel ten uitvoer gelegd. Het Polizeistandgericht van het Poli zeisicherungsbereich Friesland Groningen en Drenthe in Groningen heeft bij vonnis van 3 [Mei 1943 den 1 ardbo.uwb'edrijfslei- der Berend Trip, geboren op 2 Nov. 1917 'in Gieten, als opruier ter dood veroordeeld, hij heeft 400 landarbeiders tot staking aangedreven. Het vonnis werd' door den kogel ten uitvoer gelegd'. Het polizeistandgericht van het Poli zeisicherungsbereich Gelderland en Over ijssel in Hengelo, veroordeelde op 2 Mei 1943 de volgende Nederlandsche onder danen ter dood: 1. den student Antonius Lamtolertus Frederiks, geboren |op 25 Juni 1920, uit Nijmegen; 2. den boekdrukker Wjllem Andre v, d. Veer, geboren op 23 April 1919 uit Nijmegen; 3. den 'boekdrukker Emanuel André v. d- Veer, geboren op1 26 December 1921 uit Nijmegen, jDe student Frederiks trachtte een tolt staking ophitsend vlugschrift te verveel voudigen en te verspreiden. Frederiks wendde zich tot de hem békende boek drukkers van der Veer, die onmiddellijk de vermenigvuldiging van het stakings- geschrift op zich namen en uitvoerden. JDe drie doodvonnissen zijn door den kogel ten uitvoer gelegd. Verder heeft hetzelfde gericht een doodvonnis uitgesproken tegen den Ne- derlandséhen onderdaan Johan v. Oenen, géboren op 6 Augustus 1905, landbopw- arbeider in Kamperzeedijk. Van Oenen is bij een overval op een melkwagen als raddraaier opgetreden, heeft met gebruik van geweld het ver voer van de melk veïhinderd en deze op straat gestort. Het vonnis werd door den kogel ten uitvoer gelegd. In tien andere gevallen hebben stand gerechten eveneens doodvonnissen uitge- sproken. Deze vonnissen rijn bekrach tigd, doch de tenuitvoerlegging van deze straf is vooralsnog uitgesteld. BESCHIKKING Opgrond van art. 64 der verordening openbare orde 1943 beschik ik: Het in mijn beschikkingen van 30 April fen 1 Mei 1943 genoemde verbod om zich tusschen 20 en 6 uur in de open lucht op te houden, geldt niet ten aanzien van den in art. 45 der verordening openbare orde 1943 genoemde personen. 's-Gravenhage, 1 Mei 1943. De höhere SS- und Polizeiführer bei dem Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Geblete. RAUTER. SS-Gruppenführer und Generalleut- nant der Polizei. Ter aanvulling hiervan wordt van be voegde zijde medegedeeld: De reeds op grond van art. 45, alinea 1, punt 5 uitgereikte „Sonderausweis" (Nachiausweise) behouden haar geldig heid. Art. 45 van de verordening openbare orde 1943 heeft betrekking op de vol gende personen: 1. leden van de Duitsehe weermacht, van de „Waffen SS" en op het overige personeel daarvan, op de. leden der Duit sehe politie en van het personeel van de bureaux van het Duitsehe rijk of van de nationaal-sGöialistische Duitsehe arbeiders partij in het bezette Nederlandsche ge bied, wanneer dezen in uniform zijn ge kleed of een behoorlijk van een foto voorzien legitimatiebewijs bij zich dragen; ten aanzien van de leden der Duitsehe weermacht, der „Waffen-SS" en 'der Duit sehe poiitietroepen zijn de met de voor dezen geldende voorschriften in overeen stemming Zijnde legitimatiebewijzen vol doende. 2. hen, die de Duitsehe nationaliteit be zitten en in dienst staan van eenandere dan de onder 1 genoemde Duitsehe" bu reaux, voor zoover hun verblijf in de open lucht ook gedurende den op grond van artikel 44 vastgestelden tijd ter ver vulling van van overheidswege gegeven opdrachten of van plichten, welke uit den dienst voortvloeien, noodzakelijk is en zulks wordt aangetoond do,or middel van een schriftelijke overheids- of par tijopdracht dan wel door middel van een zoodanige overheids- of partij opdracht dan wel door middel van een zoodanige volmacht. De leden van de Nederlandsche politie, van de Nederlandsche grensbewaking, van den Nederianidsohen crisis-controledienst, van de Nederlandsche brandweer en van den openbaren luchtbeschermingsdienst, alsmede op personen, die in ambulance diensten of diensten voor eerste hulp werkzaam zijn, laismede op artsen en vroedvrouwen, voor zoover het verblijf van voornoemde personen in de open lucht gedurende den op grond van artikel 44 vastgestelden tijd noodzakelijk is ter uitvoering van overheidswege gegeven op drachten of ter vervulling van plichten, welke uit dienst, of beroep voortvloeien, een en ander, voor zoover het personen, die in ambulancediensten of diensten voor eerste hulp werkzaam zijn, alsmede artsen en vroedvrouwen betreft, voor het geval het naleven van een voorschrift, als be doeld in artikel 44, gevaar zou kunnen opleveren 4. Hen, die in geval van ziekte of ongeval, waarvan het ernstig karakter ,kan worden aangetoond, hulp trachten ,te vinden; 5. Diegenen die zoowel in het bezit zijn van een spiciaal bewijs, als bedoeld in artikel 46, als van een officieel bewijs, waarop een foto van den betrokkene voorkomt. -v. ..Uil Im8» M|. J AANVALLEN OP KOEBAN BRUGGEHOOFD VERIJDELD Het opperbevel der Duitsehe Weer macht maakte Zondag bekend: Aan het KoebanbruggenhoQfd trachtten de Bolsjewisten ook gisteren met sterke strijdkrachten dooir de Duitsehe steilingén heen te breken. Alle aanvallen werden in een zware afweerstrijd tot mislukking gebracht. In den Noordelijken sector van het bruggenhoofd gelande vijandelijke strijdkrachten werden vernietigd. Voor de kust van den Kaukasus hebben lichte Duitsehe vlootstrijdkrachten een vijande lijke motortorpedo-artillerieboot in den grond geboord. In Tunesië verliep de dag, behalve ge ringe plaatselijke geveohtsactiviteit, over het algemeen rustig. De luchtmacht viel in den afgeloopen na#ht een vijandelijk convooi in de wateren voor Benghasi aan en beschadigde vijf groote vracht schepen zwaar. Bij aanvallen op een Duitsoh steunpunt aan de kust van den Atlantischen Oceaan, en in de Noorsche i wateren verloor de Amerikaansche lucht macht gisteren elf viermotorige bommen werpers, de Britsohe luchtmacht twaalf torpedovliegtuigen en jachtkruisers. Een eigen jachtvliegtuig- wordt vermist. WMNEEE VERDUISTERENI Heden verduisteren van 21 uur 15 tot 6 uur. De maan komt op om 7 uur 08 en gaat onder om 22 nnr 15 Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Nieuwe maan Donderdag 3 Juni Het U.S.A. vliegkamp schip ,t Hanger" van 14500 br.t, dat in 1933 van stapel liep, werd door een Duitsehe U bool, onder bevel van Kapiiün leutnant Von Bulow, tot zinken gébracht. Dit moderne Ameri- kaansche vliegkampschip kon 50 vlieg' tuigen meevoeren en had aan beide zffden intrekbare schoorsteenen. (OrbisHolland Fax IN APRIL VERLOREN DE SOVJETS 1082 VLIEGTUIGEN Vliogkampechip tot zinken gebracht Het opperbevel der Duitsehe weermacht deelde Maandag mede: Aan het Koebanbruggehonfd werden ook gisteren de in verscheidene goilven aanstormende sovjets onder zware ver liezen afgeslagen. In April heeft de Sov- jetiuchtmacht 1082 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 982 in luchtgevechten, 121 door luchtdoelartillerie der lucht- -macht en :10 door troepen van het leger en eenheden der "marine neergeschoten. De overigen werden op den beganeni grond vernield. Aan het front in Tunis werden plaatselijke jaanvallen van den vijand ten deele in tegenaanvallen, afge slagen. Bij aanvallen van vijandelijke luchtstrijdkrachten aan de Nederlandsche kust en het Westelijke grensgebied, wer dén 11 Britsche vliegtuigen neergeschoten Drie éigen machines gingen verloren. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven Oost-Pruisen. Ben bommenwerper werd omlaag gebaald In den strijd tegen de Britsche en Amerikaansche verbindingen ter zee bracht de marine in April 43 koopvaardij schepen met te zamen 423000 brt. tot zinken, waarvan alléén 415000 door duik booten. Voorts torpedeerde de marine 18 andere schepen". De luchtmacht bescha digde 10 koopvaardijschepen ten deele ernstig. Ook in den strijd tegen de vijan delijke oorlogsschepen hadden marine en luchtmacht succes. Duikbooten brachten een vliegkampschip, een kruiser, drie tor pedojagers en een Onderzeeër tot zinken. Andere Duitsehe zeestrijdkrachten vernie tigden twee torpedojagers, drie duikboo ten en zeven moitortorpedobooten. De luchtmacht bracht twee duikbooten en een motortorpedoboot tot zinken. Twee vijandelijke torpedojagers, een duikboot jager, 11 motortoirpedobooten en een pa- troillebooit werden beschadigd. I tallaanjch weermacht jberlcKt Minder gevechtsactie in Tunis Het 1072e communiqué' van het ïtaliaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het front van Tunesië was de gé- vechtsaotie minder hevig. De vijand ver sterkt meer 'en méér Zijn offensief ter zee en vooral rijn activiteit in de lucht, die gericht is tegen ons scheepvaartver keer in de straat van Sicilië. In de Mid- 1 andsche Zee hebben Duitsehe vliegtuigen tijdens een nachtelijken aanval .op1 een vijandelijk konvooi, eenige koopvaardij schepen met torpedo's en bommen be stookt. In de afgeloopen dagen hébben sterke vijandelijke bommenwerpers onze hospitaalschepen, gaande en komende van Tunis aangevallen. Een van deze schepen werd viermaal achter elkaar aangevallen. De schade is onaanzienlijk. Van het per soneel werden echter verscheidene per sonen gewond1. Het 1073e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: In Tunesië bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen. Onze bommen werpers deden een doeltreffenden aan val op een concentratie voertuigen in de achterwaartsche linies van den vijand. In een luchtgevecht werd een vijandelijk vliegtuig d,o,or piuitséhe jagers neerge schoten. ORDE EN RUST De afkondiging van het poJitiest<md- recht over het geheele land, gevoegd bij de beschikkingen betreffende de hand having van orde en rust, laten wel zeer duidelijk uitkomen, hoe ernstig door de Duitsehe autoriteiten de toestand wordt beschouwd. Waar die 'orde en rust verstoord wer den, hebben de Duitsehe autoriteiten niet geaarzejd in' te grijpen, wat blijken mag uit de vonnissen, waarvan in dit nummec melding wordt gemaakt. Om het Jeed niet "te vergrooten dient men zich te beheerschen en niet te laten verleiden _tot daden, 'die onverbiddelijk zwaar zul len worden gestraft. Ieder heeft zich te onthouden van elke handeling die de orde en veiligheid van het openbare le ven zou kunnen verstoren of in ge vaar brengen. Onbezonnen handelingen kunnen alleen maar leed veroorzaken, dat voorkomen kan worden wanneer men zich stipt houdt aan de gegeven voorschriften, die duidelijk genoeg onder ieders oogen zijn gebracht. Ons volk heeft een aangeboren zin voor nuchterheid en kalmte. Laat men die twee karaktereigenschappen in dienst stellen van het geheele volk in de huidige om- Wij doen dan ook een ernstig beroep op het gezond verstand en de nuchterheid I van ons" volk,' om onder dè' huidige om- standigheden door een ordelievende en waardige houding te bevorderen, dat nor- male verhoudingen tusschen bezetter en bezet gebied zoo spoedig mogelijk kunnen worden herfetejd. Wat politiestandrecht inhoudt Met politiestatidreoht bepaalt (volgens dé verordening van 19 Jan. 1943), voor zoover in deze afdeeling "niet anders is bepaald, zijn procedure overeenkomstig plichtmatige beoordeeling. Met betrek king tot de inleiding van een onderzoek of tot het voeren van de standrechtelijke procedure dan wel tot niet verdere ver volging, kan de hoogere SS- en politie leider aan het gerecht opdrachten geven. Het politiestandrecht dient in de pro cedure alles te doen, wat tot ontdekking van de waarheid noodzakelijk is. De ver dachte dient, zoo noodig door tusschen- komst van een tolk, te worden gehoord. Als verdediger woirdt hij bijgestaan door een SS-ieider of een politie-officier. Het gerecht kan in diens plaats eveneens een door den verdachte zelfgekozen ver dediger toelaten, voor zoover de proce dure hierdoor niet wordt vertraagd. De namen der rechters, van den grif fier en van den verdachte, de bewijsmid delen, het strafbare feit, het met redenen omkleede vonnis, zoomede de dag en de plaats der terechtzitting van het stand- gerécht worden in een door den voor zitter en den griffier te onderteekenen procesverbaal neergelegd. Indien ter terechtzitting blijkt, dat een strafbaar feit in den zin van artikel 62, lid 3 niet heeft plaats gevonden, of in een standrechtelijke procedure de zaak niet kan worden opgehelderd, wordt de zaak verwezen maar den gewonen rechter Verboden tijd thans van 20 4 uur De Generalkommissar für das Sicher- heifswesen deelt mede: met het oog op de voedselvoorziening van de bevolking wordt het einde van den tijd gedurende welken het tijdens het politiestandrecht verboden is zio'h in de open lucht te be vinden, in de ochtenduren van 6 naar 4 uur vervroegd. Het verbod zich in de open lucht te bevinden geldt derhalve slechts voor den tijd van 20 tot 4 uur. Lappende periode voor botor, margarine en vet tot 2d dagen verlengd 's-Gravenhage, 3 Mei. Zooals kortgele den is bekend .gemaakt, geeft bon „18 boter'' recht op het koopen van boter, margarine of vet voor het tijdvak 29 April tot 10 Mei 1943. De laatste dagen hebben opgehitste ele. menten .getracht de geregelde levering en verwerking van melk te storen. Zulke storingspogingen hebben haar gevolgen echter steeds slechts ten nadeeie van de gehedle Nederiandsdhe bevolking. Ter beveiliging van de geregelde voor ziening van de bevolking moet derhalve de boterdistributieperiode voor één keer reriengd worden tot 22 Mei 1943. Men zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1