ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE H Oproep beroepspersoneel beneden den rang van officier GELDIGE BONNEN Zaterdag 1 Mel '43 Telefoon no. 32 Dlrectenr-AdnünletoUnr fAdyertontiechof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur K 2620 A. J. DE L00ZE, Zierokzee uitgav9 si5rikz6Moh0 Hi6UWotoda„ M J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zlerlkzee 99ste Jaarg. No. 15228 (Hro no. 137677 ZWARE AANVALLEN IN DEN KOEBAN werden aigeelagen Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend: De sovjets gingen gisteren opnieuw met sterke strijdkrachten tot den aan val op het Oostelijk front van het Koe- banbruggehoofd over. Ondanks hevige voorbereiding door de artillerie en krach tig ondersteund door pantserstrijdkraclv ten en vliegers, vermocht de vijand op geen enkele plaats terrein te winnen. In zware afweergevechten, die door de luchtmacht doeltreffend werden onder steund, werden de sovjets bloedig afge slagen, waarbij talrijke pantserwagens werden vernietigd. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers boven den Zui delijken frontsector 67 sovjet-vliegtuigen omlaag. i Aan het Westfront in Tunis werden verscheidene plaatselijke aanvalspogin- gen van den vijand verijdeld. De lucht macht schoot in het gebied van de Middellamdsche zee 12 vijandelijke vlieg tuigen neer, terwijl 5 eigen toestellen verloren gingen. In de ochtenduren van den 29 en 30 April brachten Duitsche bustbeschermingsstrijdkrachten voar de Nederlandsche kust twee Britsche motor- torpedobooten tot zinken, beschadigden een andere boot ernstig en schoten een vierde boot in 'brand. Onderzeebooten boorden in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan en op de Middellandsche zee, 10 schepen met een gezamelijken inhoud van 53.000 brt., die deel uitmaakten van krachtig beschermde konvooien, in den grond. Vijf andere schepen, w.o. een van het type Winchester Castle, met een inhoud van 20.0000 brt. werden door torpedo's ge troffen. Een duikboot schoot een zware vijandelijke bommenwerper omlaag. Italiaansch weermachtsberlcht Mislukte vijandelijke aanvalspogingen in Tnnis Het communiqué van het Italiaanschë hoofdkwartier deelde Vrijdag mede: In Tunis stieten de herhaalde vijande lijke pogingen om door onze linies heen te 'breken, ook gisteren op den verbit terden tegenstand van de Duitsdh-Italiaan- sehe troepen. Er viel bijzonder levendige bedrijvigheid waar te nemen van de lucht macht der asmogendheden, die vijande lijke troepenconcentraties aanvielen en talrijke voertuigen in brand schoten en vernielden. 17 Engelsche en Amerikaan- sche vliegtuigen werden in luchtgevech ten neergeschoten, n.l. 10 door Duitsche jagers en 7 tijdens hevige gevechten te gen een formatie van pl.m. 60 Engel sche vliegtuigen en wel door een van onze formaties jachtvliegtuigen. Twee an dere vijandelijke vliegtuigen werden bij den start door onze jagers vernietigd. Tijdens een vijandelijke aanval stortten twee vijandelijke toestellen getroffen door het luchtdoelgeschut der schepen in zee. Vier van onze machines zijn de laatste dagen van hun optreden tegen dien vij and niet op hun basis teruggekeerd. DE GEVOLGEN VAN KATYN Naar Reuter meldt bestaat de waar schijnlijkheid, dat de uitgeweken Pool- sche regeering te Londen ha,ar verzoek aan het Internationale Roode Kruis om een onderzoek in te stellen naar den massamoord van Katyn zal intrekken. Reuter meldt verder idat Churchill en Eden weer een onderhoud hebben ge had met Sikorski en den minister van buitenlandsche zaken van de uitgeweken Poolsche regeering, graaf Paczinski, en de Engelsch-Poolsche onderhandelingen hebben voortgezet om te trachten de eenheid te herstellen onder de ge allieerde naties, welke een breuk gekre gen heeft door de staking van de Rus- sisch-Poolsche betrekkingen. De regeeringen van Engeland en Ame rika blijven in het nauwste contact en Washington wdrdt voortdurend op de hoogte gehouden over de;vorderingen die bij de besprekingen in Londen bereikt worden. De Polen te Londen hebben, zoo meldt de Britsche berichtendienst, een verkla ring gepubliceerd, waarin o.a. een be roep wordt gedaan op de Sowjetunie om „duizenden gezinnen van Poolsche mili tairen en de Poolsche mannen, die zich thans op Sowjet-Russischen bodem be vinden, vrij te laten". De Polen te Londen willen, aldus de verklaring, de zaak van'al deze personen tegen ovee de geheel'e wereld vertegen woordigen. Overigens verzekeren zij, dat zij naar een vriendschappelijke overeen stemming met Sow jet-Rusland streven en verklaren zij geenerlei aanspraak opeenig Sow jet-Russisch' gebied te doen gelden. Uit Washington wordt gemeld, dat de pl.v. leider van het Amerikaanscbe oor- logsarbeidsbuTeau1 George Taylor heeft meegedeeld, dat John Lewis tegen' a.s' Vrijdag een algemeen© werkstaking voor 450.000 Amerikaansche mijnwerkers heeft geproclameerd. 2. Maatregelen der veiligbeidüpolitie blijven voorbehouden. Par. 5, Deze beschikking wordt op 3 Mei 1943 van "kracht. Den Haag, 27 April 1943. Der Generalkomrnissar für dus Sicfoer- j heitswesen, gefz. RAUTER, 1 SS-Gruppenführer und General-Leutnant der Polizei. Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop Hoffmann-Stapt-Pax TELEGRAM VAN HITLER AAN MUSSERT De persdienst van de N.S.B. meldt: In antwoord pp den brief van geluk- wensch, dien de Leider aan' den Führer heeft gezonden ter gelegenheid van zijn verjaardag, werd door den Leider het volgende telegram ontvangen: „Für die freunidlichen Glüekwünsche zu meinem Geburtstage danke ich Ihmen her- lich. Ich erwidere Itore Grüsse mi>t mei- nen aufrichtigsten „Wünschen für den Erfol'g Ihrer Arbeit. Adolf Hitler". Vertaling: „Voor de vriendelijke ge- lukwenschen ter 'gelegenheid van mijn geboortedag, dank ik u hartelijk. Ik be antwoord uw groeten met mijn meest oprechte wensehen voor bet resultaat van uw werk. I I Adolf Hitler". VERLENGING ARBEIDSTIJD De secretaris-generaal' van sociale za ken heeft een besluit uitgevaardigd waar bij een verlenging van den arbeidstijd tot 93/4 uur per dag en 54 uur per week wordt toegestaan. Deze verlengde arbeidsduur geldt voor arbeiders van 16 jaar en ouder in win kels, fabrieken of werkplaatsen, de •broodbakkerijen daaronder begrepen, voor wie ingevolge de Arbeidswet ide maxi mum arbeidstijd, op minder dan 93/4 uur per dag en 54 uur per week was vast gesteld. Ook mag, voor zoover zulks niet reeds geoorloofd was, voor de betrokke nen de arbeid om 6 uur voormiddags aanvangen. Het vorenstaande is tevens van toepassing op arbeiders van 16 jaar en ouder, voor wie ingevolge de Stu wadoorswet, een maximum arbeidstijd van korteren duur gold idan de thans1 vastgestelde. Dit besluit treedt onmid dellijk in werking. BESCHIKKING van den commissaris-generaal voor het veiligheidswezen betreffende het verbod van tewerkstelling van studeerenden Op1 grond van par. 52 der Verordening op de bescherming van de orde 1943 (no. 1) beschik ik om redenen van het handhaven der openbare orde: Par. 1. 1. Werkgevers mogen in het bezette Nederlandsche gebied personen, die in studiejaar 1942—1943 of later een Neder landsche universiteit of hoogesehool heb ben bezocht en hun studie nog niet vol gens het 'leerplan hebben voltooid (in het vervolg studeerenden genaamd) niet tewerkstellen. 2. Studeerenden mogen geen werk aan nemen bij werkgevers in het bezette Ne derlandsche gebied of verder werk ver richten. Zij moeten de werkplaats met het van kracht worden dezer beschik king verlaten. Par. 2. 1. De werkgevers zijn verplicht te on derzoeken, of zich onder hun werkne mers studeerenden bevinden, die vallen onder de bepalingen van par. 1. 2. Werknemers, die studeerenden zijn, moeten dit aan hun werkgever mededee- len. 'Dit geldt m.m'. bij aanstelling in een nieuwe positie. Par. 3. 1. De bepalingen van par. 1 gelden niet ten aanzien van studeerenden, die een verklaring volgens piar. 2 van de verordening no. 2/1943 betreffende de be veiliging van de orde aan universiteiten of hoogescholen afgelegd hebben of af leggen. 2. Het bewijs betreffende het afleggen van de in art, 1 genoemd^ verklaring wordt geleverd door de bevestigingsver klaring aan de universiteiten of hooge sehool. Par. 4, 1. Wie opzettelijk of door nalatigheid inbreuk pleegt op de bepalingen van deze beschikking of tracht haar te ontduiken wordt gestraft met hechtenis to(l? 6 maan den en met een boete tojt 2000 gulden of met een van deze straffen. In verschillende provincies polltiestandrecht afgekondigd Overijssel, Limburg, N.-Holland en Gelderland Het Rijkscommissariaat maakt bekend: i De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied' heeft op (grond' van de paragraphen 62 en 'volgende van die i verordening op de bescherming der -orde 1943 voor de gebieden der provincies' i Overijssel', Limburg, Noord-Holland, en Gelderland met onmiddellijk van kracht worden het polltiestandrecht afgekon digd en in verband hiermede beschikt: j „Ik verbind daarmede het bevel, dat zich ©en ieder heeft te onthouden van iedere beroering die ide openbair© orde en de veiligheid van het openbare leven kan verstoren of in gevaar brengen, en zich heeft te voegen naar mijn speciale beschikkingen, die ik uitvaardig, onder uitdrukkelijke verwijzing naar de ge- strengheid' van het politiestandreoht. Wie handelt in strijd met idi't bevel, word't standrechtelijk veroordeeld. De höhiere SS- und' Polizeifühirer treft alle maatregelen, die hem tot iinstanid- houding of herstel van de openbare orde of ide veiligheid van het openbare leven noodzakelijk voorkomen, j Die höhiere SS- und PoliZeiführer kan bij de uitvoering van zijn opdracht af-f 1 wlijken van bet geldende recht",, j Tot speciale gemachtigden volgens par. 65 van de verordening op de bescher ming der orde heeft ide Rijkscommissaris aangewezen: voor de provincie Overijssel Zijn gemachtigde voor deze provincie, Weidlich; voor Ide provincie Limburg, don Oberbereichsleiter Himmerich; voor de provincie Noord-Holland' zijn gemach tigde voor deze provincie en ide stad Amsterdam dr. Schroder en tot diens plaatsvervanger den Reicbrichter Schwe- bel, voor de provincie Gelderland den plaats vervangenden gemachtigde voor deze provincie Brandes. Bovendien heeft de Rijkscommissaris op grond van par. 63, art. 3, van de ver ordening op de bescherming der. orde '43 met uitdrukkelijke verwijzing naqr de ge strengheid van hiet politie-standrecht voor de Ibj ovengenoemde provincies het vol gende beschikt: 1. wie aan openbare samenscholingen van welken aard ook deelneemt; 2. wie, ook door louter passief ge drag, weigert te 'Werken, Wie staakt of wie werknemers uitsluit; 3. wie zonder verlof vuur-, houw- of steekwapens 'draagt ,of bezit 4. wie vlugschriften vervaardigt, ver spreidt of bezit, welke de openbare orde kunnen verstoren; 5. wie weerstand biedt aan de open bare macht, wordt standrechtelijk ver oordeeld en zal derhalve volgens par. 66 van ide verordening op 'de bescher ming van de orde 1943 principieel met den dood gestraft worden. Poging, opruiing of hulpverleening wor den „gestraft op dezelfde wijze als de voltrokken daad. NAAR OQSTLAND Bijna een jaar geleden vertrokken eenige honderden Nederlandsche jongens en meisjes naar het gebied Dianzig-West Pruisen als vrijwilligers in den Germaan- schen Landdienst, Thans wordt wederom de gelegenheid opengesteld voor iederen jongen en voor ieder meisje van 14 tot 18 jaar om zich te melden voor den; Germaanschen Landdienst. De jongens en meisjes worden ondergebracht in kampen, die geheel onder Nederlandsche leiding staan en ontvangen een zakgeld van ne gen to,t twintig rijksmark per maand. Voor den jongen bestaat de gelegenheid zich later als Zelfstandige b'oer te ves tigen in 'de Oostgebieden. Die eerste ver bintenis wordt aangegaan voor den duur van een jaar. Aanmeldingen en inlichtingen: Monseig neur v. d. Weteringstraat 118, Utrecht Verplaatsing hoofdkwartier Vrijwilligerslegioen Nederland 's-GRAVENHAGE, 28 April. Van 14 j^pril 1943 af is het hoofdkwart5er van 'het vrijwilligerslegioen Nederland geves tigd: Bezuidenhout 50, Den Haag. De nieuwe telefoonnummers zijn: Commandant 723027; ,afd. ambulance, commercieel© Zaken, pers en propaganda 723123; afd. boekhouding, kas, registratie 723122; afd. gezinsverzorging 723121. Nieuwe vooruitzichten Het bekende gezegde, dat in Augustus de eene helft van ons volk de andere examineert 'mag overdreven Zijn, het toont toch duidelijk, welk belang ons volk aan een goede schoolopleiding hecht Inderdaad leeft er in den gemiddelden De Wehrmachtbefehlshabor in den Niederlandon, General der Flieger Fr. Chrie- 1 tianeen, maakt Lekend: j In vervolg op de op 29 April 1913 in de dagbladpers gepnbliceerde bekend- making wordt biermede ter aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap opgeroepen: Hot beroepspersoneel van de voormalige Nederlandsche weermacht heneden den rang van officier met geboortedatum na 31 Haart 1893, veer zoover dit personeel in Mei 1910 In werkelpen dienst van de Nederlandsche weermacht etend. In het weermachtskamp te Amersfoort, Eonnebleomstraat, moeten zich telkens tusschen 3 en 11 uur de volgende personen aanmelden: de leden 1. Van het wapen der infanterie, cavalerie, artillerie, technisch personeel, politietreepenep 7 Mei 1913; I 2. Van de zeemaoht met beginletter A—E en de leden van het wapen der genie, pontonniers en terpedisten, militaire luchtvaart, militairen geneeskundigen dienst: ep 10 Mei 1913; 3. Van de zeemacht met beginletter I—Z en de leden van alle boven niet genoemde wapens en onderdeelen: op 13 Mei 1913. Bij de aanmelding moeten het persoonsbewijs en veer zeever neg aanwezig de militaire identiteitspapieren worden vertoond, i Kleeding: zooveel mogelijk uniform, andere burgerkleeding. Dringend wordt aanbevelen daagBche en Zondagsche kleeren, wellen dekens, lijfgoed en extra sehoeieel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag den omvang van twee handkeffers niet overschrijden. UITZONDERINGEN Van de aanmelding en terugvoering in de krijgsgevangenschap zijn uitgezonderd: 1. Alle leden dor Nederlandsohe politie en haar nevenerganisaties in zooverre deze persenen momenteel in actieven dienst staan bij: a. de staatserdepolitie; b. de gemeentelijke ordepelitie; c. de marechaussee (gendarmerie); d. de politie te water; e. de staatsrecherche (rochercheeentrale, recherchehoofdafdeelingon, recherche- afdeelingen); f. de gemeentelijke recherche; g. de staatsbrandweer; h. de gemeente- brandweren; i. de vrijwillige brandweren voor zoover deze personen daar als hoofdberoep een functie uitoefenen of leiders zijnk. de vaste kern van den lucht beschermingsdienst (bezoldigd door den staat); 2. Onderofficieren, die tijdens hun aetieven diensttijd bestuursambtenaren (ad- ministratenrs) waren; 3. Personen, die als hoofdberoep een functie bij den Nederlandechen Arbeids dienst uitoefenen; 1. In Duitschland werkende personen. De onder 1. genoemde persenen moeten vóór 16 Mei 1913 een bevestiging van de boven hen staande Nederlandsche dienstinstantie betreffende bun tegenwoordige aanstelling (actief dienstverband) inzenden aan den Commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche Weermacht in Den Haag, Lange Voorhout 7. Wie geen gevolg geeft aan den oproep van den Wehrmaohtbefehlshaber of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap probeert te onttrekken, meet op de scherpste maatregelen rekenen. Dit geldt ook voor persenen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen ondersteunen. Verdere oproepingen zullen volgen. Nederlander een sterke drang om vooruit te komen. Niet ieder verkeert echter in de gelukkige omstandigheid, dat hij zich de schoolopleiding kan kiezen of heeft kunnen kiezen, 'dat het biest bij 'Zijn aan leg en b'ij Zijn neigingen past. Vooraf in de achter ons liggende jaren heeft de werkeloosheid wat dat betreft heel wat plannen in duigen geworpen. Zoo is het te verklaren, dat er thans honderden jonge mannen tegen hun wil gedwongen worden in een bferoep te blijven, waarin ze nauwelijks vooruitzich ten hebben, daar de gelegenheid en het geld voor een degelijke vakopleiding ge heel ontbreken. Anderen hebben tegen hun zin een of ander baantje moeten kiezen en probeeren nu sinds jaar en dag zich een behoorlijke toekomst in het beroep hunner droomen op te bouwen, zonder dat «r eenig uitzidht is, dat zij zullen slagen. 1 In al 'deze gevallen kan het Lange- marek-studium de helpende hand reiken. Jongemannen tusschen 16 en 22 jaar, die nog niet in het bezit Zijn van een einddiploma eener middelbare school en die meenen voor een verdere vakstudie geschikt te Zijn, of die van voren af aan willen beginnen, krijgen daar de kans. Zij, die zich willen aanmelden, kunnen een aanmeldingsformulier aanvragen bij het Langemarek-studium, Waalsdorper- weg 12, Den Haag. Bn li.i Artikel 2 Mei t/m. 9 19 A brood 19 B brood 19 boaohuit 19 A nnrdnppelen 19 B nnrdnppelen 19 tnbnk Mei 4 rants, brood of gob. 1 rants. 1 rants, bosehnlt brood of gobak 2 kg aardappolon 1 kg aardappolon 1 ranti. tabak WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 21 uur 15 tot 6 uur 15. Zondag van 21 uur 15 tot 6 uur 15. De maan komt op om 5 uur 53 en gaat onder om 18 uur 42 Maandag op 6.16, maan onder 19.56 Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. 18 April t/m 15 Mei 548 nlgemeen 549 nlgemeen 550 algomoon 551 algomoon 552 algemeen 553 algomeen 541 t/m 543 algemeen 544 t/m 547 algemeen 7,18,19 taptem. 17,1,8 19 melk 4-22 reserve 171, 198 Knd. v. 17 A, 19 A Knd. r. 3-21, 4-21 reserve 1 kg suiker 1 ranis, jam 250 gram gort 250 gram havermout 250 gr. peulvruchten 100 gr. vermicelli ens. 100 gram kaas 1 rants, bloem, brood of gebak l8/< liter taptemelk 1»/* liter melk 5l/4 liter melk 250 gram ry'st 250 gram. gort 150 gram oaoao met suiker 100 gram ohooolada 100 gram suikerwerk 15 Mei 250 gr. koffiesurrogaat 2 Mei t/m 15 Mei 19 A vleesak 1 rants, vleeiek of vlaesohwaren 19 B vleaiak V« rants, vleeseb of vloeiehwaren 4-24, M-20 reierva V/4 rants, vlaesoh of vloesohwaren tf-22, M-24 reserve 2yt rants, vleeieh of vloesohwaren 17 Versnap. 18, 19 Vertnap. 21 Maart t/m 526 algemaea 29 April t/m. 10 Mei 18 A 1 rantioan boter of margarine 18 B 7, rantsoen vet of rundvet Bijzondere rantsoenen geldig t/m 15 Mei 3-14 (land) reserve OEA 3-15, 4-19 r.itrre 350 gr. ainMiappelan 540 atg.mean 1 '2 20, 3-20, 4.20 K 1 Mei t/m. 31 Augustus B T.xti.l (eohaaiiaap voor mannen en joagana ran 15 jaar en on4ar.) Zondagartsendionst voor Zlerikzee Zondag 2 Met: C, Kt. van Hoorn en Th, L\ Mulder,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1