ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bekendmaking Vrijdag 30 April '43 Telefoon no. 32 lil I I Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J, DE LOOZE, Zierikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Uitgave N.V. „De Zierlkioesche Nieuwsbode" Ecofdredaoteur K 2620 M, J. KOSTEN, Idanhuisetraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No. 15227 CHro no. 137077 PANTSERFORMATIE IN TUNESIË VERSLAGEN Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte Donderdag het volgende bekend Aan het Koebanbruggehoofd en ten Zuidoosten van Leningrad bleven vijan- delijke aanvallen zonder succes. De lucht macht vernietigde 52 Sovjetvli-egtuLgen zonder zelf verliezen te lijden. In Tunesië werd ten Noordoosten van Medjez el Bab een superieure vijande lijke pantserformatie die er in geslaagd was onze stellingen binnen te dringen door Duitsche reserves tot den strijd ge noopt, verslagen en .in een tegenaanval onder zware vijandelijke verliezen tot voorbij haar stellingen, van uitgang te ruggedreven, Aan ide rest. van het front werden plaatselijke aanvallen ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. Formaties van de luchtmacht ondersteunden in alle sectoren van het Tunesische front de troepen van het leger. Jagers schoten voor Kaap Böne een vijandelijke motor torpedoboot .in brand. In den nacht van 27 op 28 April ontstond er in Het .Ka naal' een gevecht tusschen de bewakings- strijdkrachten van een Duitsch convooi en een Britsehe formatie torpedojagers, die door motortorpedobooten vergezeld was. In het verloop van dit gevecht werden twee vijandelijke artilleriebooten tot zinken gebracht, terwijl twee andeTe en een torpedojager zwaar werden be schadigde Tijdens den korten, maar hevi- gen strijd, waaraan later tnog een vijandelijke formatie bommenwerpers deelnam, gingen twee eigen vaartuigen verloren. Drie bommenwerpers werden omlaag geschoten. In den afgeloopen nacht drongen vij andelijke vliegtuigen tot het Noordwest Duitsche kustgebied, alsmede tot het Oostzeegebied en tot Oost Pruisen dooT. Door lukraak: uitgooien van bommen ont- ontstond er lichte schade. Bij deze aan vallen werden achttien vijandelijke bom menwerpers neergeschoten. Vier andere machines werden boven de bezette gebieden neergehaald-. Duitsche gevechtsvliegtuigen lieten in den nacht van 28 op 29 April bommen van zwaar kaliber op eenige plaatsen van Zuid-Engeland' vallen. Italf aansch weermacht sberïcht Succesvolle tegenaanvallen in Tuneeië In haar weermachtsberiicht no. 1069 maakt het ItaLiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Tunesische front duren de gevechten voort. Krach tige plaatselijke tegenaanvallen, onder nomen door Italiaapsche en Duitsche af- deelingen, hadden een gunstig verloop. Twee vliegtuigen werden vernietigd- door Duitsche jagers en vier andere door bat terijen luchtdoelgeschut. Onze machines hebben een schip tot zinken gebracht op ide -reede van Philippeville. Voorts schoten zij in het centrale bekken van de Middellanidsehe Zee een motortorpe doboot in brand, die tot zinken werd gebracht, terwijl boven de Straat van Sicilië vier Ourtissmachin-es werden neer gehaald. Aanvallen van vijandelijke bommen werpers veroorzaakten gisteren verliezen te Napels, Messina, Cyracuse en Lam- pedusa. Zeven viermotorige bommen werpers werden in gevechten met onze jagers neergeschoten en wel vier te Napels, twee te Messina en een aan de kust van Posigento. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis terug gekeerd. 50 door Frank van Falckenoort Hij richtte z'n schalksch-lachende oogen op het meisje voor hem en Heieen kon niet weigeren, hoewel ze voelde, dat het in strijd was met de wetten der welle vendheid. Maar er ging zoo'n bekoring van hem uit, dat ze het verzoek niet kon weigeren en dus ging ze ten lange leste met hem mee naar z'n woning, een groote galanteriewinkel taan de Voor straat. Ze zetten de fietsen in een gang naast den fwinkel en daarna traden ze binnen. Er was niemand in den winkel en met een „Blijf maar!" ging de jonge man haar voor naar de kamer. Hier zaten twee vrouwen. Toen zij binnen kwamen, stonden deze onmiddellijk op. Moedertje, ik breng een dame mee, die ik verkleumd in den Molenpolder heb aangetroffen. Of eigenlijk is ze door mijn schuld half bevroren geraakt, Want achteraf had ik U nooit zoo lang mogen laten staan in dien kouden vrieswind. Daarom wou ik haar niet laten gaan en heb ik haar gevraagd mee te gaan om zich te verwarmen, van buiten en van binnen. Ja, ze wilde eerst niet meegaan! Mevrouw Kastelein, dit wel begreep, dat haar zoon weer schromelijk over dreef, kwam met uitgestoken hand op Heieen toe en heette haar hartelijk welkom. Anglo-Amerikanen verliezen terrein aan Sovjet-Unie In het groote Am-erikaansche tijdschrift „Saturday Evening Post" behandelt de bekende publicist Demaree Bess, de vraag „Wat wil de Sovjet-Unie?", die de ge moederen in het Anglo-Amerikaansche kamp sterk bezig -houdt. Hij- begint met openhartig vast te stellen-, dat „de sov jets geen concrete verplichtingen zijn aangegaan, die hun vrijheid van hande len in den Oost-AziatisChen oorlog of het na-oorlogsche Europa zouden kun nen beperken. Hun territoriale eischen zijn naar het inzicht der sovjets beschei den en zouden uitsluitend op herstel der grenzen van het tsaristische Rusland ge richt zijn". Stalin en zijn medewerkers, aldus Bess, zijn -echter reeds vóór den oorlog met BuitscM'and begonnen (die oude Panslavi- sche beweging nieuw leven in te blazen. Als gevolg hiervan zou d-e Sovjet-Unie, indien zij ide overwinning zou behalen, in landen- als Tsjecho-Slowakije, Zuid- Slavië -en Polen beslist imeer invloed heb ben dan de Anglo-Amerikaansche groe- paerin-g kan verwachten. Het is dan ook een onjuiste meening, dat deze groepee ring „in overleg met (de emjgrunteniregee- rimgen te Londen vooruit kan beslissen wat in Europa moet gebeuren, omdat het Europa van na den oorlog ditmaal een geheel ander Europa zal zijn dan in 1918". Vooral wat betreft hun verhouding tot Japan -bevinden-de Anglo-Amerikanen zich bovendien in een -veel hachelijker positie idan de Sovjet-Unie. De rooide macht hebbers hebben het consequent van -de hand gewezen eeni-gerlei beloften ten aanzien van den Pacific te doen of zich over dit thema ook maar te uiten. Zoo doende is de situatie -der Sovjet-Unie :in den Stillen Oceaan bijna ideaail, daar dit land/ er al® eenige -groote mogendheid in geslaagd is een twee-fronteuopirlog te vermijden. in de huidige wereldpolitieke constellatie Na aldus d-e positie der Sovjet-Unie geschetst te hebben, stelt Bess vier pun ten op, die volgens hem -de houding van d'it -land ten opzichte van zijn Anglo- Amerikaansche bondgenoot-en bepalen. In de eerste plaats wenschen de Sovjets Zich miiet op aandrijven van Engeland en de V.S. in het Oostazdatiische -conflict te mengen. In de tweede plaats ver langen zij de vrije hand bij elke na-oor logsche -regeling, die -gebieden betreft, welke aan de grenzen der Sovjet-Unie raken. Verder verwacht ide Sovjet-Unie op voet van gelijkheid niet Engeland en de V.S. te staan bij plannen voor de wereldordening na den oorlog, terwijl Moskou tenslotte in de vierde plaats geen steun verleent aan d'e vorming van een soort Anglio-Amerikaansch. imperium, maar zijn eigen imperium op den voor grond stelt. Niet verwonderlijk is het, -dat men na beschouwingen van dezen aard tot geen andere conclusie kan komen dan dat „wij -er ons bij moeten neerleggen-, dat een zegevierende Sovjet-Unie de geogra fische positie, de militaire machtsmidde len en den politieken invloed zou heb ben om in een groot gedeelte van de wereld ongeveer te kunnen doen -en Ipten, wat zij wil. Het beste, dat wij- redelijkerwijze ikunnen verwachten, zou -een compromis met het bolsjewisme zijn". Aldus besluit Demaree Bess, een ider best ingelichte publicisten van Noord-Amerika, dan ook rijn artikel over ide steedis be langrijker wordende rol, (die de Sovjet- Inderdaad, zei ze, met een diepe, sonore stem, U bent door en door koud. Gaat U gauw bij den haard zitten; hij brandt flink, dus zult U -daar wel op knappen. Inmiddels zal ik iets heets voor U klaarmaken. Nu, zei Hugo met lachende stem, had ik geen gelijk, toen ik zei, dat m'n moeder een bovenste beste was? Maar daar hebben we waarempel Nel ook. Hooggeachte zus, neem me niet kwalijk, dat ik je niet eerder begroette en voorgesteld heb, maar je zit ook als gewoonlijk weer in het donkerste hoekje van de kamer en iemand, die zoo regelrecht van buiten komt, moet eerst eens wennen aan deze donkerte. Juffrouw Tammes, mag ik U voorstellen m'n ge leerde zus, Petronell-a Johanna Cornelia Kastelein, onderwijzeres hier ter stede, houdster van het wereldrecord kinder opvoeding. Elk jaar levert ze plusminus dertig volleerde blagen aan een hoo-gere klas af. En dit is mejuffrouw- Tammes, opgeduikt aan -den waterkant van den Molenweg met een lekken fietsband. Heieen drukte de uitgestoken hand zwij gende. U moet m'n broer maar niet aux serieux -nemen, zei z'n zuster, want als hij eenmaal op z'n praatstoel zit, dan is er geen houden meer aa-n en gooit hij er de dolste dingen uit. Huug, Huug, wanneer zul je nu eindelijk eens weten, hoe je je gedragen moet! Je lijkt af en toe wel een schooljongen, zoo dwaas als je je aanstelt. Zijn dat nu manieren? Foei, schaam je. (Wordt vervolgd) 1, De opgeblazen bruggen op de stations terreinen van Charkof worden weer her steld. Met een verplaatsbare kraan worden de afzonderlijke stukken opgeruimd. (P K Vórphal PBZ R Pax t) na.ai.Mi.,. Unie in het bondgenootschap met de Anglo-Amerikaansche landen ga-at spelen Hij vergeet echter ni-et alleen 'te ver melden, -dat een -dergelijk compromis met het bolsjewisme op kosten van Europa zou moeten gaan, maar tevens dat -de vereende krachten jvan id-at Europa een bolsjewistische overwinning kunnen en ook'zullen verhinderen. (C.D.) BOETE TER PLAATSE EN STRAFBESCHIKKING De nieuwe regeling gaat 1 Mei it Onder ide aandacht van het publiek wordt gebracht, d-a-t op 1 Mei e.k. een nieuwe -regeling voor de berechting van t sommige overtredingen in werking zal treden. I In ide eerste plaats zal bij 'bepaalde overtredingen (in hoofdzaak lichte ver keersovertredingen) de optredende poli- tie-ambtenaar -de bevoegdheid hebben, om, in plaats'van proces-verbaal op te maken, aan -den overtreder een aan kos ten onderworpen waarschuwing uit te reiken. De kosten dezer waarschuwing bedragen minimaal1 fl, maximaal f5 en moeten ter plaatse aan den poli-tie-amb- teriaar worden voi-cTaan. Indien de /over treder zich hieraan onderwerpt, en (deze kosten betaalt, moet de 'politie-amibtenaar hem bij wijze van kwijting bonnen uit reiken, -die van het politiestempel zijn voorzien en ieder -op één gulden luidlen. Voor -een waarschuwing van f 3 moet de politie-ambtenaar idus idrie bonnen van één gulden als kwijting aan den overtre- der uitreiken. Wanneer ide overtreder d'e t zaak niet op deze wijze wil of kan afdoen, wordt proces-verbaal opgemaakt In de tweede plaats zal, w-annieer ter zake van verkeersovertredingen-, v-erduis- teringsovertredingen ien and-ere overtre dingen van soortgelijken aard proces-ver baal is opgemaakt, het plaatselijk hoofd van politie (te 's-Gravenhage alzoo d-e politiepresident) in het algemeen' de be voegdheid' hebben, deze 'zaken te berech ten door een z.g. strafbeschikking, welke in de plaats treedt van -een vonnis van den kantonrechter. Hij kan daaruit boete van ten hoogste f 150en heohtenisstraf - van ten hoogste veertien-) dagen opleggen. De betrokkene ontvangt in zoo'n geval niet, gelijk bij' -de procedure voor den kantonrechter het geval isj-eerst een -dag vaarding, doch hem wordt op korten termijn (ten hoogste veertien dagen, na- dat het'proces-verbaal-is opgemaakt) een strafbeschikking uitgereikt, waarin de straf is vermeld, die die politiepresident hem heeft opgelegd. Deze strafbeschik- kingen worden op dezelfde wijze als vonnissen ten uitvoer gelegd, terwijl de boeten aan het hoofdbureau van politie, afdeeling strafbeschilckingen, moeten wor den betaald. Wanneer degene, aan wie(n) een straf beschikking i-s uitgereikt, een gerechte lijke beslissing wenscht, -doet hij (zij) daarvan binnen veertien dagen -na -de uitreiking schriftelijk of mondeling mede- deeling aan den politiepresident, waarna de gewone procedure voor den kanton rechter volgt. In het Protectoraat is een aantal per sonen wegens het luisteren naar een ra diorede van prof. Benesj te Londen naar een concentratiekamp gestuurd. Staats secretaris Frank heeft hiertegen gewaar schuwd in den herfst van het vorige jaar. In December moest reeds worden ingegrepen. - De Amerikaansche luchtvaartmaatschap pij Airlines Cy. heeft de commissie voor het civiel© luchtverkeer in Washington verzocht een luchtlijn- B os t on-L onden-M os - kou te mogen inrichten. Men rekent er op, dat -dit 5000 mijl lange traject in 18 vlieguren zal kunnen worden gevlogen. De V.ervoerprijs 'zal ongeveer gelijk zijn aan die van de scheeprsoute. De vlieg, tij-di van het traject Boston-Londen zal naar schatting 13 uur bedragen. (SPT) DEN HAAG, 29 April, De WehrmachtbefehlBhaber in den Niederianden, General der Fiieger Fr. Christiansen, maakt het volgende hekend Na de capitulatie van het Nederla-deche leger in Mei 1910 heeft de Fnhrer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht bevel gegeven tot onmid dellijke invrijheidstelling van de Nederlandsche soldaten uit de krijgsge vangenschap. Deze maatregel werd vanzelfsprekend genomen op voorwaarde, dat de Nederlandsche officieren en manschappen deze grootmoedige handel wijze met een dienovereenkomstige bonding ten aanzien van de Duiteche bezettende macht zouden beantwoorden. Een groot gedeelte van hen heett aan deze verwachting voldaanin vele gevallen is echter onder invloed van onverantwoordelijke ophitsers een tegenovergesteldeontwikkeling gevolgd. Hoede in Mei 1912 moesten derhalve de voormalige beroepsofficieren opnieuw in krijgsgevangenschap worden weggevoerd. DeDnitBche weermacht hoeft sindsdien bijna een vol jaar :laten verstrijken in'de verwachting, dat deze duidelijke waarsohuwing zou worden verstaan. InJ feite hebben echter enkele leden van het voormalige Nederlandsche leger door hun vijandig gedrag telkens opnieuw het vertrouwen, dat bij hun vrijlating in hen werd gesteld, geschonden, Dit misbrnik van een volkomen .vrijwillig teruggeschonken vrij heid wordt thans niet langer meer geduld. De 'Wehrmachtbefehlshaber in den Niederianden (beveelt derhalve, dat de leden van het voormalige Nederlandsche leger terstond opnieuw in krijgs- gevangensohap worden weggevoerd. Hij zaldo betrokken personen in de dagbladpers tot persoonlijke aanmelding oproepen. Wie aan de oproep van den Wehrmachtbefehlshaber geen gevolg geeft of tracht, zich op andere wijze aan de krijgsgevangenschap te onttrekken, moet op do strengste maatregelen rekenen. Dit geldt eveneens voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen ondersteunen. Allen, die thans in krijgsgevangenschap moeten terugkeeren, hebben dit uitsluitend aan de ophitsers te dasken, die door hun misdadig gedrag' deze maatregel nood zakelijk maakten. VERSGHIIILENDE BERICHTEN Heropening colleges In tegenstelling met de bekendmaking van enkele weken geleden zijn de col leges -en practisehe oefeningen aan de Technische Hoogesöhool tg Delft nog niet aangevangen. De Teetor-magnificüs beeft nu medeg-ed-eeld', dat door -den secretaris generaal van bet Departement van op voeding, wetenschap en kultuurbescher-. ming de datum zal worden bekend ge maakt. waarop- de lessen aan de univer siteiten en hoogescholen weer zullen be ginnen. POST-TELEGRAAF-TELEFOON 50 jaar hoofdbestuur P.T.T. Heden is biet 50 jaar geleden dat het hoofdbestuur -der PTT werd ingesteld. Opi dien dag werd o,ok de oud-minister ir. J. P. Havelaar benoemd als eerste di recteur-generaal. Tevens werd aan het hoofdbestuur eën eigen staf van ambte naren gegeven. Vo.or dien datum waren d-e administra- tieën van d-e posterijen en d-e telegrafie als gescheiden afdeelingen van het depar tement onder den minister van waterstaat werkzaam geweest. Dank rij de drie Kon. besluiten van 29 April 1893 werde.n -d-e posterijen en te legrafie tot ©en administratie vereenigd. Opi 31 Dep. 1893 bestond het hoofd-' (bestuur in totaal -uit 104 ambtenaren, de gedetacheerde inbegrepen, welk aan tal' sterk gegroeid is. Geleidelijk aan iwerd de zelfstandigheid grooter en opi 31 Maart 1941 werd aan het staatsbedrijf der PTT rechtspersoonlijkheid verleend. Het ligt in het voornemen deze 50- jarige zelfstandigheid begin Mei in be sloten kring te herdenken. De Führer heeft aan SS- Sturmb'an- führer August Dieckmann, bataljonscom mandeur in de SS-Pantsergrenadiersdivi- visie V.iking als 233ste soldaat der Duit sche Weermacht het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend. WANNEES VEEDUISTEBEN f Heden verduisteren van 21 uur 15 tot 6 uur 15. De maan komt op om 5 uur 27 en gaat onder om 17 uur 28 Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. De ryk in bloei staande pruimenboomen in a De Bangert" bieden een prachtig gezicht. (O.N.F.- Kuiper Pax s) LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het koolzaad bloeit Tusschen de malsch groene weiden in de polders, tusschen de graanakkers en aardappelvelden staan de perceelen kool zaad reeds in vollen bloei. Een fleurig, fzïj het wat ongewoon gezicht, deze gol vende gele bloemenzee, vooral wanneer de Aprilzon alles nog eens in een extra- gloed zet. Uit de verte zien de velden er overal even mooi uit. maar dichterbij is er heel wat verschil te merken. Hier Ib'.v. is -de stand heel dicht, het gewas laag, elders is de stand hol, hel gewas hoog. Er Zijn perceelen, die werkelijk prachtig zijti, maar er Zijn er ook die er minder fraai bijstaan. Over het algemeen echter is de stand goed, bloeit het gewas volop en rijn de oogstverwachtingen gunstig. Jammer, dat de koolzaad-glanskever reeds direct present was, ook op perceelen waar in geen jaren koolzaad verbouwd was en waar mijlen in den omtrek nooit een koolzaadakker gevonden werd'. Het kool zaad zal over -een goede maand geoogst kunnen worden. Begin Juli, soms iets later, is ongeveer de goede tijd. Veel boeren zullen wat vreemd te kijken staan bij het oogstwerk, daarom volgen hier een paar wenken uit de practijk, die de moeite van het overdenken waard zijn. Koolzaad immers is moeilijk te oog sten; het zaad verlies is direct zeer groot. Daarom mag niet t.e laat geoogst wor den. Het (beste is te maaien, wanneer de bovenste dopjes doodrijp zijn en de on derste peultjes bruingeel beginnente wor den. Oogsten met den sikkel geeft het minste zaadverlies. Vervolgens wordt het koolzaad op- sdhooven of op bossen ge legd -en men laat het 10—20 dagen na- drogen of narïjpen. Het vervoer geschiedt bïj voorkeur op' luchtbandenwagens om zaadverlies te voorkomen. 1 Het snijden dient in den avond of vroeg in den morgen te geschieden, an ders gaat veel Zaad verloren. Verder moet zóó gesneden worden, dat er lange stoppels oveiblijven. Men snijdt een eindje onder de stengels met de onderste peulen. Die bossen worden twee keer omgelegd. Het zaad, dat er gemakkelijk uitwaait of uitregent, moet tusschen de stengels in blijven hangen. Uit een en ander blijkt wei, dat Zaad- verlies gemakkelijk optreedt en groote nauwkeurigheid en oplettendheid van den boer vereischt wordt. Deze moeite wordt evenwel ruimschoots beloond door een zaadopbrengst die werkelijk velen zal verbazen. i D-e uitgaven der Am. r-egeering in de eerste tien maanden van het loopenJe begrootingsjaar bedroegen 60.289.330.414 dollar, vergeleken met 23.155.983.332 dol lar in denzelfden tijd van het vooraf-, gaande jaar. In het bedrag zijn 551/2 mil liard voor oorlogsdoeleinden vervat,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1