ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad 6n Provincie Donderdag 29 April '43 99sle Jaarg. No. 15226 Kreotonr-Administratoar (AdwrUntleclief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HcofdredaoUnr Telefoon no. 32 A. J. EE LOOZE, Z»rtee Uitsa70 N.v. ,,De Zlorikzoosohe Nieuwebode" J' «STEN, Manhnieetraat, Zlorlkzoe Wro no. 137677 HARDE GEVECHTEN INJUNIS Het Opperbevel van de Duitsohe Weer macht maakte Woensdag het volgende bekend Aan het K oe b a n bruggehoof d zijn talrijke aanvallen van den vijand in sa menwerking met het luchtwapen afge slagen. Aan het overige Oostelijke front hebben zich slechts gevechtshandelingen van plaatselijke beteekenis voorgedaan. Boven den Zuidelijken sector van het Oostelijke front zijn op 27April 44 Bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten 7 daarvan door Slovvaaksohe en 6 'door Kroatische jagers. 3 eigen toestellen gin gen verloren. In Tunis heeft de vijand op eenige sectoren van het Westelijke front plaatselijke aanvallen gedaan, die in harde gevechten werden afgeslagen. Formaties gevechtsvliegtuigen en toestel len voor den strijd op korten afstand hebben ingegrepen in de gevechten en concentraties en colonnes van den vijand bestreden. De havens Bone en Philippe- ville werden opnieuw gebombardeerd. Itailaansch weermachtsberlcht Vijandelijke aanvallen in Tunesië verijdeld In zijn weermachtsbericht no. 1068 maakt het Italiaansche Hoofdkwartier het volgende bekend: Aan het Tunesische front zijn de gisteren door den vijand met een krachtigen steun van artillerie en tanks ondernomen aanvallen, verijdeld De afdeeling pantserstrijdkrachten dient wegens haar dappere houding nog te worden gevoegd bij de afdeelingen, die in de voorafgaande weermachtsberichten een bijzondere vermelding hebben verkre gen. Formaties Diuitsdhe en Italiaansche vliegtuigen bestookten doeltreffend op marsch zijnde vijandelijke colonnes. Vier Engelseh-Amerikaansehe vliegtuigen wer den vernield. Een aanval van viermoto rige Amerikaansche bommenwerpers op de omgeving van Cagliari veroorzaakt© lichte schade. Er vielen geen slachtoffers onder de burgerbevolking. Moskou verbreekt de betrekkingen met Polen Radio Moskou deelt mede, dat de sow- jet-regeering besloten heeft de diploma tieke betrekkingen met de uitgeweken Poolsche regeering te Londen te verbre ken. In een commentaar op de verbreking van de betrekkingen door de regeering te Moskou met de uitgeweken Poolsche regeering wijst de Popola di Rama er op, dat de leiders van het Kreml generaal Sikorski in verlegenheid hadden kunnen brengen door een onderzoek van het internationale Roode Kruis naar de iden- tiifcatie der lijken van Katyn te aan vaarden. Maar dat zou te normaal en politiek correct zijn geweest. Zij hebben er de voorkeur aan gegeven veront waardigd te zijn,, hetgeen veel gemak kelijker is, wanneer men de zekerheid heeft ongelijk te hebben voor de rechters Intussehen is het volkomen duidelijk, dat de verbrêking van de diplomatieke be trekkingen tusschen Moskou en een re geering, die beschermd wordt door Lon den geen feit is, dat het Engelsch-Sowjet- Russische bondgenootschap versterkt. Of wel Engeland verklaart zich solidair met generaal Sikorski en dan zullen de Engel- sche betrekkingen met de Sow jetunie er ernstig door getroffen worden, of wel Engeland aanvaardt het besluit van Mos kou en dan zal het ermee eindigen de Polen uit te leveren aan de genade der Sow jets. Feuilleton 49 docr Frank van Falckenoort Heieen amuseerde zich, ondanks den scherpen Oostenwind, die inderdaad vin nig was. Ze vond hem ondanks zijn dwaze gezegden aardig en ze kon ab soluut niet kwaad op hem worden. In een oogwenk van tijd had Hugo den band gerepareerd en, handig als hij was in dit werk, was alles in enkele minuten tijds al klaar. Nou? vroeg hij met een triomfan telijken blik in zijn oogen, terwijl hij', z'n lange haren, die lustig in den wind wapperden, over zijn hoofd streek, heb' ik een record geslagen of niet? Precies zeven en driekwart minuut en als er hier een examencommissie van rijwiel- reparateurs aanwezig was geweest, geef ik u de verzekering dat ik zieker een brevet als sneLbandenplakker had ge haald. En voor u zich de een of andere winterkwaal op den hals haalt, stel ik voor, dat u vlug opstapt, dan rijden we, als u er niets op tegen hebt, samen naar de stad, want het heeft hier, wat de temperatuur betreft, wel wat weg van de Noordpool. Zoo fietsten de twee jongelieden ge zamenlijk naar Achterkerk, terwijl ze ge- .KCTb PAaryjlHTbCiï TMB HA B OJI Opvoeding van de Sovjetjengd. Onderwal de op voedert vdi/cutti- erren" neemt de bandeloosheid der Sovjetjeugd hand over hand toe. ,i Komsomolskaja Trawda'1 v il 11 April 1938 (CNF. QFL Pax s) Het massagraf van Talorka Omtrent de ontdekking van het massa graf van Tatcrka bij Odessa hebben de Rcemeensche militaire autoriteiten nieu we inlichtingen ontvangen van de be volking van Odessa. Deze komen daarin overeen, dat de Gepeoe te Odessa in de jaren 1940/'41 talrijke personen van Duit- sche, Oekrainsche en Bulgaarsche natio naliteit gearresteerd en naar de politieke gevangenis aldaar heeft overgebracht. Ook moeten vele RoemeensChe gezinnen uit Bessarabië en d£ Boekowina, die gear resteerd werden wegens hun Roemeen- sche en anti-bolsjewistische houding, in deze gevangenis zijn opgesloten. Begin October 1941 zouden zich in totaal onge veer 6000 DuitsChers, Roemenen, Bulgaren en Oekrainers in deze. gevangenis bevon den hebben. Naar de bewoners va.n Odessa uit den omtrek ,der gevangenis verklaren, brachten de Gepeoe-.agenten in de dagen van 13 on 14 October 1941, dus twee <^agen voor de bezetting van Odessa door de Roiemeensche troepen, al deze 6000 politieke gevangenen om het leven. Hun lijken werden echter nooit gevonden. De gevangenis was leeg t,oen de stad bezet werd. De RoemeensChe autoriteiten staan nu voor de vraag, of in het ontdekte graf de lijken liggen van deze 6000 gevangênen der Gepeoe, of dat zij in andere massagraven in den omtrek van Odessa gezocht moeten worden. WAT VOOR ROTTERDAM WERD INGEZAMELD Bijna een millioen aan geld, wagonladingen goederen De landelijke leider van den NVD, de heer W. F. van Vloten, heeft voor de radio een rede gehouden, over de groote actie ten bate van de getroffen bevol king van Rotterdam. Wat de opbrengst van de collecte betreft, zeide de heer v. Vloten, dat men in de grootere gemeen ten nog eenige dagen noodig heeft om de precieze uitkomsten vast te stellen. Maar voorloopige meldingen rijn reeds binnen fan deze alleen zijn al indruk wekkend genoeg. In de collectebussen is tot dusver aangetroffen een bedrag van ruim 800.000 gulden. Hierin rijn niet op de giro- of bankrekeningen van de op de giro- of bankrekeningen zan de verschillende kantoren van den NVDi rijn gestort. Met eenig recht mag er dan ook op worden vertrouwd, dat de to tale opbrengst in contant geld niet ver af zal zijn van het millioen. Het laat zich echter aanzien, dat de geldopbrengst nog zal worden overtrof fen door de resultaten der goederen inzamelingen. Bij elkander z'ijh reeds eenige honderden wagonladingen bij het hoofdkantoor gemeld. noeglijk over koetjes en kalfjes spra ken, dat wil zeggen: Hugo sprak het meest en Heieen luisterde geamuseerd. In de stad gekomen, wilde Heieen hem bedanken en hem groeten, waartoe Zij haar hand uitstak. O, maar, zei hij, terwijl hij haar hand vatte, u bent steenkoud geworden van dat staan, terwijl ik uw band plakte. Ik laat u zoo niet gaan. Stel je voor, uw handen rijn Zoo ongeveer aan het bevriezen toe, en ik Zou het mezelf nooit vergeven, als ik u zoo wegstuurde. Geen denken aan. U gaat even mee naar ons huis. Mijn 'moeder zal de kachel wel flink aan hebben én ik durf er een lief ding om te verwedden, dat de thee juist gaar is. Heieen keek verbaasd. Maar mijn heer, zei !ze, dat kan ik toch zoo maar niet doen! Wat zal uw moeder er wel van zeggen, wanneer u zoo'n wildvreemd meisje meeneemt? Zij zal zeggen: komt u gauw bij het vuur zitten. U bent heelemaal ver kleumd. En ze zal de kachel opporren tot u eenigszins een idéé krijgt hoe of in Afrika de temperatuur is om twaalf uur 's middags. Mijn moeder is een veel te goed en te lief mensch dat ze waarde hecht aan conventioneele vormen. En misschien is mijn zuster thuis, dan kunt u met haar kennis maken. Als u het niet doet, dan laat ik u voortaan met uw lekke bonden aan den weg staan. Nu? (Wordt vervolgd) VERSCHILLENDE BERICHTEN De moord te Seteren De 32-jarige boerenarbeider D., die als verdacht van den viervoudigen moord te Heteren was gearresteerd, heeft bekend de daad te hebben gepleegd. Poging tot moord De politie te Vlaardingen heeft de 16-j. dienstbode C. E. V. aangehouden. Het meisje heeft gétracht door middel van vergiftiging haar vader van het leven te berooven. De man ontdekte echter tijdig den aanslag op zijn leven. De dienstbode is, verdacht van poging tot moord, in het bureau van politie opge sloten. Zij zal - naar Rotterdam worden, overgebracht. Zeiler verdronken Op den Eersten Paaschdag 's middags is op de rivier De Noord bij Dordrecht een tragisch ongeluk gebeurd. De 26-ja- rige J. Dooren, gewoond 'hebbende in de Houttuinen te Dordrecht, was daar met een vriend en een vriendin aan het zeilen Op een noodlottig oogenblik sloeg de boot om. De vriend van D. klampte zich aan de boot vast, terwijl hij zelf en het meisje naar den kant zwommen. Ongeveer halverwege echter kon D., die toch een goéd zwemmer was, niet meer verder. Hij zonk in de diepte. Inmiddels toegeschoten hulp mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is door de rivier politie gevischt. Waardevolle stappers Een bewoner van Den Helder kocht eenigen tijd geleden op een veiling aldaar en paar oude schoenen. Hij droeg ze tot dat ze totaal verrieten waren en omclat hij al lang den indruk had, dat er meer papier dan leer in deze schoenen wias verwerkt, besloot hij ze als brandstof te gebruiken en in de kachel te stoppen. Bij het uit elkaar trekken van wat er nog was overgebleven, werd zijn aan dacht getrokken door papier van een bekende kleur, dat door het versleten zoolleer te voorschijn kwam. Hij determi neerde den schoen nauwkeuriger en vond tusschen het zoolwerk een hoeveelheid bankpapier, biljetten van f100 en f200, in totaal tot een bedrag van f1700. Na tuurlijk had het bankpapier door het „gebruik" geleden, maar de nummers wa ren op de biljetten nog duidelijk zicht baar. Vestingwallen aangekocht De oude vestingwallen van Doesburg zijn door hel Rijk aangekocht voor een bedrag van f15.284. Het Rijk heeft het plan om deze door Menno. van Coehoorn aangelegde vestingwerken met de daarbij behoorende grachten in hun ouden staat te herstellen en uit te breiden tot een recreatieoord. i Maximum melk- en kalfkoeien Met ingang van 1 Juni aa. wordt per bedrijf een 'bedrijfsmaximum voor melk en kalfkoeien vastgesteld. Op zichzelf is dit reeds een zeer belangrijke maat regel, omdat hierdoor aan veel onzeker heden een einde zal worden gemaakt. Nog belangrijker is echter de bepaling, dat h^t aantal stuks jongvee, dat na 1 December a.s. zal mogen worden gehou den, belangrijk zal worden verhoogd1.. Tot Maart j.L bad het bedrijfsmaximum be trekking op renderen boven één jaar, ter wijl het aantal stuks vrouwelijk jongvee beneden één jaar, dat mocht worden be houden, twintig procent van het bedrijfs maximum bedroeg. Nu het bedrijfsimaxi- mum betrekking zal hebben op de melk en kalfkoeien, zal het aantal vrouwelijk jongvee, dat in de komende wintermaan den mag worden gehouden dus de vaarskalveren plus de pinken en vaarzen, die nog niet gekalfd hebben gesteld' worden op ongeveer 75 procent van het bedrijfsmaximum. Heeft een boer dus 20 stuks melk- en kalfkoeien, dan mag hij 15 stuks vrouwelijk jongvee aanhouden. (CD.) Nieuwe petroleumbonnen Van 1 Mei 1943 af zullen nieuwe rant soenbonnen voor petroleum, elk recht ge vende opi een half rantsoen (1 liter), in omloop worden gebracht. De oude pe- i troleum^rantsoenbonncn, die recht geven op een heel rantsoen (2 liter), worden van dien dag af niet meer uitgereikt. Deze laatste bonnen, die voor 1 Mei 1943 in circulatie rijn gebracht, blijven tot 15 Mei 1943 geldig. ZIERIKZEE. Bij wijze van afwisseling bracht dé tooneelvereeniging „Advendo" Dinsdag- en Woensdagavond in de Con certzaal nu eens een toon-eelspel voor 't voetlicht, wat wel gewaardeerd wordt, omdat daarin meer het kunnen der club wordt gedemonstreerd. Vóór het gordijn vaneen spleet, riep de regisseur de heer A. Di. Constandse, de „Kunstvrienden" uit Goes het welkom toe, waarna hij een korte uiteenzetting gaf over het leven der club in de laatste maanden, wat de gehouden en voorgenomen opvoeringen betrof. i Het tooneelstuk „W esterman Zoon" zou tot ondertitel kunnen dra gen. „Betje regeert". Betje (in dit stuk Martha genaamd) is ook hier de ziel van de firma, terwijl de hoofdfiguur voor een goed deel het stuk draagt doof de haar toebedeelde rol in het spel aan den dag gelegd. In één adem moet haar tegenspeelster, Aiméie, genoemd worden, die het tegenwicht in dit, wel zeer Za kelijke milieu vormde. Om deze twee figuren draait het geheele stuk, dat met entrain gespeeld werd en zich meermalen boven het peil van het dilettantisme ver hief, een teeken dat de club, onder lei ding van den heer Constandse, zeer voor uit is gegaan. Jos speelde heel behoorlijk zijn niet gemakkelijke rol, terwijl de Kunstschilder" voor 'rijn rol geknipt was. De overige dames en heeren vervulden de hun toebedachte rollen naar behooren en naar de mate hunner krachten. Het publiek kwam meermalen onder den in druk van het geboden spel, dat hartelijk werd toegejuicht. Aan het einde kregen de dames prachtige bloemen en de heer Constandse een fraaie bloemenmand. Namens de „Kunstvrienden" uit Goes sprak hun voorzitter woorden van waar- deering voor deze opvoering, waarvoor de voorzitter van Advendo" dank be tuigde. Het was een uitstekende opvoe ring. die door het „Zierikzeesche Amuse mentsorkest", onder leiding van den heer Joh. v. Beveren, met vroolijke muziek werd opgeluisterd. De aankleeding van het tooneel was bijzonder goed en de grime passend in het kader van het stuk. Ook de uitvoering van Woensdagavond was een groot succes. Aan het einde hiervan dankte de voorzitter allen, die tot hot welslagen der beide uitvoerin gen hadden medegewerkt, in welk dank woord hij' in jhet bijzonder den regisseur en het orkest betrok. Aan mevr. Con- jstandse en aan de dames vhn het or-; kest werden bloemen aangeboden. „Ad vendo" heeft op waardige wijze dit speel seizoen besloten en met belangstelling zien we het volgende 'tegemoet. SIRJANSLAND. De Paaschcollecte heeft opgebracht f82,71. ST.-PHILIPSLAND. De zendingscollecte j.l. Zondag in de Ned. Herv. kerk ge houden, heeft f 137.80 opgebracht. THOLEN. De vischvangstein waren vo rige week weer niet bizonder winstge vend, daar de vangsten van kreeften en bot weer gering waren. De prijzen van kreeften zijn erg gedaald, daar deze f20 per kg lagerwaren dan vorige week. De verzending van mosselen was zeer beperkt. Volgende week zullen verschil lende loodsen stoppen met dien inmaak, daar de kwaliteit zéér slecht wordt. KERKNIEUWS SINT-MAARTENSDIJK. Donderdag 29 April, 8.30 uur, in „Rehoboth", Dr. van Iterzon te 's-Gravenhage. Friesche Bijbelvertaling De Friesche vertaling van den Bijbel, waaraan reeds enkele jaren gewerkt wordt, is thans bijna voltooid en zal in den loop van den zomer verschijnen. Er zal Zoowel een complete bijbel als een Friesche vertaling van het Oude Tes- WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 nur 15 tot 6 uur 15. De maan komt op om 5 nur 02 en gaat onder om 16 nar 14 Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. tament verschijnen, zoodat Zij, die reeds in het bezit rijn van het Friesche N. Testament, thans het Oude Testament kunnen aanschaffen. De uitgave verschijnt in formaat van 22 bij 15 c.M; Het 0< Testament telt 880 bladrijden en de com plete bijbel 1235. Boter, margarine, mdvet of lak- en braadvet op boterbon 13 Van 29 April tot en met 10 Mei geeft de bon „Boter 18 A"recht op het koopen van 250 gram boter of margarine, dan wel van 200 gram rundvet of bak- en braadvet. De bon „18 B Boter" geeft recht op het koopen van 125 gram boter of margarine, dan wel 100 gram rundvet of bak- .en braadvet. Men zal ook thans weer genoegen moeten nemen met het artikel, dat de leverancier in voorraad heeft. De geldigheidsduur van ide bonnen „Boter 13 A", „13 B Boter", ,,Boter 17 A" en „17 B Boter" wordt verlengd tot en met 10 Mei. Radioprogramma Vrijdag 80 April HILVERSUM I. 414.4 M. 6.45 Kinderkoor; 7 BNO: Nieuwsberich ten; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.55 Pro gramma-overzicht; 8.00 BNO: Nieuws berichten; 9 Jean Sibelius, gram.; 10.15 Willy Kok en zijn orkest; 11 als 10.15 12.05 Orkestconcert; 12.45 BNO: Nieuws berichten; 13 Tusschen de bedrijven; 15 Luisterspel; 16 Orkest Wim Ripken; 16.45 BNO: Nieuwsberichten; 17.30 Orgelcon cert; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Voor de kleuters; 18.45 De Melodisten; 19 Duitsche taalcursus; 19.25 Het weke- lijksc'he sportpraatje; 20.20 Blauwbaard; 21.10 BNO: Nieuwsberichten; Van 21.15 Alleen voor de radio-centrales; 21.15 Klaas van Beeek en rijn orkest; 21.45— 24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Bran dende kwesties, opn.; 8.30 Voor de bin nenschippers; 9.15—9.20 Voor de huis vrouw; 10 Godsdienstige uitzending; 11 Voor de kleuters; 11.30 Bartho Decker; 12.45 BNO: Nieuwsberichten; 14 Gods dienstige uitzending; 15.10 Composities van Han Beuker; 15.30 Voor de vrouw; 16 Sylvestre Trio; 16.45 BNO: Nieuwsbe richten; 17 Voor de jeugd; 17.30 „Frauen im Metropol"; 18 Spiegel van den dag en BNO: 18.45 Voor de rijpere jeugd; 19 Gerard van Krevelen; 19.45 BNO: Nieuwsberichten; 19.55 Wenken voor den volkstuinder; 20 BNO: Engelsehe uitzen ding; Voor de radio-centrales: gram.; Van 21.15 alleen, voor de radio-cèntrales 21.45 BNO: Nieuwsberichten en actueele beschouwing; 22.05 Avondwijding; 22.15 —24 Zie Hilversum I. Het Amerikaansche Ministerie van Ma rine heeft Dinsdag een verklaring uitge geven, zoo meldt de Britsche berichten dienst uit Washington, dat volgens de ter beschikking van de regeering staande getallen de scheepsverliezen der Gealli eerden in 1942 iets meer dan één millioen ton grooter rijn dan den inhoud der nieuw gebouwde schepen. Ter gelegenheid van het feit dat hij vijftien jaar geleden ritting nam in de regeering heeft de Portugeesche Minister- President Salazar een radiorede tot het Portugeesche volk gehouden. Hij zette de .beteekenis van de Nationale Revolutie in Portugal uiteen en gaf een overzicht van den oorsprong en het doel der Por tugeesche politiek, waarbij hij vooral op het Communistisch gevaar wees. De gemeentchap i, Vreugde en Arbeidvan het ifed. Arbeidsfront organiseert Paasch feesten voor kinde ren, wier vader in Duitschland of elders werkzaam, i8De leider van het N.A.F.de heer Woudenberg, reikt op het Paaschfeett, dat in het Asta- theater te den Haag voor eenige hon derden kinderen werd gegeven, Paaschhazen uit. C.N.FMejfer Pax 8)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1