ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uil Stad en- Provincie Dinsdag 27 April '43 Dlrecionr-AdminlstrateM (j^ertontiei^ef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcofdredaotenr Telefoon no. 32 A. J. DE LOOZE, Zierikzee yr J, KOSTEN Uitgave N.V, „De Zierikzeesche Nieuwsbode" E 2620 Manhnisstraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No. 15224 Giro no. 137677 HEVIGE STRIJD IN TUNIS De Sovje'.-marinebasis Foti gebombardeerd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag mede: Aan het geheele Oostelijke rfont vonden gisteren geen gevechtshandelingen va\ beteekenis plaats. De luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht een zvvaren aanval gedaan op de marinebasis Poti aan de kust der Zwarte Zee. Aan het Westlijke front in Tunis zijn hevige plaatselijke gevechten gaande. Bij den op 22 April gemelden geslaagden aanval zijn verscheidene honderden ge vangenen gemaakt en vijf batterijen en 50 auto's buitgemaakt of vernield. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen verstrooiden bij verrassande aanvallen in seheervlueht gereedstaande pantserstrijdkraohten en autocolonnes van den vijand. De met veel sterkere strijdkrachten ondernomen aanvallen op de Duitsch- Italiaansche stellingen aan het front in Zuid-Tunis mislukten ook gisteren met zware verliezen voor den vijand. Sovjelvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht zonder systeem brisant bommen op Oost-Pruisisch gebied laten vallen. IK'wee der aanvallende bommen werpers werden neergeschoten. Italiaansch weermachtsbc richt Het 'communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidde Vrijdag: In den Zuidelijken sector van het front in Tunis boden onze troepen gisteren door herhaalde tegenaanvallen op dap pere wijze weerstand aan den krach- tigen vijandelijken druk, die in hevigheid toenam. Speciale vermelding verdient de divisie Pistoia onder bevel van generaal Falugi, welker infanterie kranig en on wrikbaar de herhaalde aanvallen van veel sterkere Britsehe strijdkrachten door stond. Ook in den Westelijken sector, waar de vijand zijn aanvalspogingen verhevig de, worden zware gevechten geleverd. Duitsche jagers hebben in luchtgevech ten zes vliegtuigen neergeschoten; bo vendien werden vier Spitfires vernietigd door onze jagers, die een luchtkonv.ooi begeleidden. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aan val gedaan op Syracuse, waar drie bur gers om het leven kwamen en 13 gewond werden; er is lichte schade. Op Carlor forte (Cagliari) en in den omtrek van Catanzaro en Ragusa werden eveneens eenige bommen geworpen, waardoor in het geheel vier mensehen gedood en 14 gewond werden. Twee vliegtuigen werden door afweerbatterijen neerge haald, een dier vliegtuigen viel brandend neer ten Oosten van Syracuse, het andere viel bij Pozzallo (Ragusa) in zee. DUITSCHE TEGENSPRAAK VAN VREDESBERIGHTEN Radio Londen (heeft in de Italiaansche taal het bericht verspreid, dat de Spaan- sche pers een telegram van het DNB, gepubliceerd heeft, volgens hetwelk Ber lijn de voorstellen van den Spaansdhen minister van buitenlands che zaken, Jor- dana, voor de totstandkoming van een spoedigen vrede, heeft aangenomen. De leider van de persafdeeling van het Duitsche departement van buitenland sdie zaken, gezant dr. Sehimdt. heeft ten aaanzien hiervan op de gehouden büi- tenlaudsche persconefrentie de volgende officieele verklaring afgelegd: 1. Het DNB heeft nooit een bericht verspreid, zooals radio Londen dat ken merkend alleen in het Italiaansch heeft bekend gemaakt. 2. In de Spaansche pers heeft nooit een dergelijk bericht gestaan. 2. Van een stap der Spaansche re geering om vredesbemiddeling of zoo iets was en is te Berlijn niets bekend. Het storende bericht van radio Lon den is van a toit z gelogen. Gezant dr. Schmidt zeide vervolgens nog: „Te Ber lijn denkt men niet aan vrede doch uit sluitend aan de overwinning. Hierbij moet herinnerd worden aan hetgeen reeds eer der gezegd in, n.l. dat voor het woord vrede het woord overwinning staat en wel een overwinning zonder eenig com promis. De eommuniqué's over de bezoeken aan het hoofdkwartier van den Führer in de laatste weken brengen uit gezaghebbende mond tot uiting dat Duitschland en Ita lië met hun bondgenooten vastbesloten zijn, oorlog zonder eenig compro mis tot aan de totale overwinning, d.w.z. tot aan de volledige overnietiging van de vijandelijke strijdkrachten, die Europa en zijn volken bedreigen en tot aan de volledige ineenstorting van onze tegen standers voort te zetten. Zeven kilometer voor Odessa is een massagraf ontdekt van 100 meter lengte en 20 meter breedte, dat volgens inlich tingen van de bevolking een ongeveer 4 jaar geleden door de GPOE aangelegde begraafplaats vormt voor de door haar vermoorde Sovjetburgers. Men raamt voorloopig het aantal der in dit massa graf liggende lijken op *4 a 5000. Dankbetuiging van Hitier Het DNB meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: De Führer deelt mede: „Ter gelegen heid van mijn verjaardag heb ik uit alle gouwen van het Duitsche Rijk en uit het buitenland zoo talrijke gelukwensdhen ont vangen, dat ik deze niet afzonderlijk kan beantwoorden. Ik betuig daarom langs dezen weg alleen, die aan mij hebben gedadht. mijn oprechten dank. (w.g.) ADOLF HITLER. De Führer ontvangt Slowaakschs delegatie De Führer heeft den Slowaakschen pre sident Dr. Tiso ontvangen, die met den Slowaaksdhen Minister-President, den Mi nister van Binnenlandsohe Zaken en den Minister van Defensie een bezoek aan het Hoofdkwartier.'heeft gebracht. De Führer heeft met Dr. Tiso een hartelijk onder houd gehad over de vraagstukken van den Euröpeeschen vrijheidsstrijd der béide Volken tegen het Bolsjewisme en de En- gelsch-Amerikaansche plutocratieën. In de bespreking, waaraan werd deelgenomen door den Duitschen Minister van Buiten- landsche Zaken von Ribbentrop en gene- raal-veldmaarsehalk Keitel kwamen de ka meraadschap en de vriendschap, welke de betrekking tusschen het Duitsche Rijk en het Slowaaksche Volk 'bepalen, tot uiting. 16 koopvaarders tot zinken gebracht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag in een extrabe richt mede: De vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte heeft In de Middellandsehe Zee en op den Atlantisohen Oceaan opnieuw zware verliezen geleden. ïn gevechten tegen krachtig beschermde konvooien hebben Duitsche duikbooten wederom 16 koopvaardijschepen met een gezamenüj- ken inhoud van 121.500 ton, waarondcr verseheidene volgeladen troepentrans portschepen, alsmede twee torpedojagers en een duikboot in den grond geboord. Twee andere schepen werden door -tor pedo's getroffen. DI3ECTl Zei een tfer deelnemers aan het weer sportkamp, toen hem gevraagd werd, of hij nog eens terug wilde. Op uitnood i- ging van de Duitsche jeugd zijn 120 Ne- derlandsche stormers met jongens uit Noorwegen, Denemarken, Vlaanderen en Wallonië een maand bijeen geweest ;n een der mooiste gedeelten van Duitsch land. 'Half Mei zél wederom een groot aantal Nederlandsdhe jongens naar een weersportkamp vertrekken. Iedere Neder landsdhe jongen van 16 tot 18 jaar kan zich hiervoor aanmelden. Volgens veror dening van den rijkscommissaris moeten werkgevers voor deze kampen, Welke ten doel hebben de kameraadschap! tusschien de jeugd uit de Germaansche landen te verstevigen, vrij geven met behoud van loon, terwijl het verblijf in het weersport kamp niet als vacantie mag worden aan gerekend. Meld je dus aan voor het volgende weersportkamp, dit kan geschieden schrif telijk of mondeling, voor Zeeland aan het adres: Turfkade 17,' Goes. f VERSGHILLENDE BERICHTEN De viervoudige moord te Heteren l Knap recherchewerk van de groep Eist van de marechaussee heeft er toe geleid, dat reeds binnen tweemaal 24 uur nadat de afschuwelijke viervoudige moord in het Betuwscbe dorp Heteren was ontdekt, de vermoedelijke dader kon worden aan gehouden. Een vage aanwijzing uit een onlangs gevoerd gesprek over geldzaken, deed de verdenking vallen op den 33-jarigen W. O., werkzaam op de boerderij van L. in het naburige Herveld. O. bleek op reis naar Arnhem. De politie stelde in zijn slaapvertrek een onderzoek in, waarbij zooveel verdachte spoiren werden gevonden, dat men O., toen hij Donder dagnacht om een uur per rijwiel van zijn reis terug kwam, werd gearresteerd. Hij was in het bezit van een vrij groot bedrag aan geld en hij had een koffer bij1 zich, waarin verschillende voorwer pen waren geborgen, die naar men meent met stelligheid kunnen bewijzen, dat men in O. den dader van dezen viervoudigen moord heeft gevonden. 0„ die van bui- tenlandsehe nationaliteit is, iS te Arnhem in verzekerde bewaring gesteld. (N.R.C.) Sieraardewerk .en porcelein Met ingang van 23 April is het ver boden een reeks producten van sier aardewerk, welke vermeld zijn in de Staatscourant van 22 April, welke ge heel of gedeeltelijk bestaan uit al dan niet tot aardewerk, gresmateriaal of por celein verwerkte klei of kaolin, te ver vaardigen of te bewerken. De handel in deze producten is eveneens verboden, behalve wanneer zij reeds vóór het ver bod waren vervaardigd. In zeer bijzondere gevallen kan de directeur van de sectie keramische in dustrie van het rijksbureau voor de ver werkende industrie, Juliana vian Stolberg laan 27 te 's-Gnavenhage, dispensatie van het verbod verleenen. Weer een kilogram aardappelen extra Evenals gedurende de week vóór Paschen zal van Maandag 26 April tot en met Zaterdag 1 Mei as. een bijzonder rantsoen aardappelen beschikbaar wor den gesteld. Bon „Algemeen 555" geeft gedurende dat tijdvak recht op het koo- pen. van één kilogram aardappelen. Petroleum voor kookdceleinden Van 22 April tot en met 13 Juni 1943 geeft elk der bonnen met „07" en „08" van de bonkaart „li 215" voor kookdoel- "einden recht op het koopen van 1 liter petroleum. herhaaldelijk (klachten van landbouwers omtrent dergelijke vergrijpen binnenko men, zal met kracht hiertegen worden opgetreden. De konijnenhouders zijn ge waarschuwd. ^iUgggESgggBggHEWBBMSg» Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 18. Wjllemina, d. van A. Kris- talijn en W. de Graaf; 23. Nicolaas Woi- ferinus. z. van K. T. de Jonge en J. Ringelberg. Gehuwd: 20. J. van der Sluis, 21 j. j .men L. Bij de Vaate, 29 j. j;d.; 21. E. P. J. Saltzherr,, 26 j. j.m. en J. G. Doeleman, 25 j. j.d.; 21. P. M. Geluk;, 20 j. Ij.m., en W. Stoutjesdijk, 19 j. j.d* Overleden: 16. J. N. Suurland, 67 j., echtg. van P. M. Mol; 18. S. van den Hou ten, 65 j., wedn. van E. Quant. NOORDGOUWE. Donderdagimddag nam de onderwijzer A. J. Bravenboer wegens vertrek naar Alkmaar afscheid van leer lingen en personeel van de School alhier. Bij deze gelegenheid heeft het hoofd der school gewaagd van het vele werk in 'de 6 (jarjen, die Bravenb'oer aan de school verbonden was, verricht. De rangen van volontair, kweekeling met acte en tijdelijk onderwijzer werden in dien tijd doorloo- pen. Het moet wel een voldoening voor U zijn, aldus, spreker, thans de vaste aanstelling te hebben verkregen. Spreker prees dhr. Bravenboer als kindervriend en goed onderwijzer, doch o,ok als mensch met ediel karakter. Voor. de oprechte vriendschap die hij en zijn gezin onder vond, dankend^ wenschte hij den vertrek kende een prettige werkkring toe in Zijn nieuwe woonplaats. De burgemeester zeide vervolgens, dat hem over dezen onderwijzer nooit anders dan goede berichten bereikt hadden. Hoe wel het hem spijt een goede leerkracht van de school te zien gaan, kan hij', gelet op de redenen die daartoe nopen, dit vertrek toch zeer wel billijken. Spr. dankte hem voor de diensten aan school en onderwijs bewezen. Ds. van Griethuizen die door zijn ca techisatie-onderwijs, zich met de leer krachten soms collega voelt, sprak een woord ten afscheid. Als aandenken over handigde spr. een boekwerk. Namens per soneel en leerlingen werd verder nog een boekenrek aangeboden, waarna >lhr. Bravenboer allen 'die dezen middag op zoo hartelijke wijze het afscheid licht maakten, dank bracht. Vervolgens zongen de leerlingen een afscheidslied, waarna •dezen met een handdruk afscheid namen van hun onderwijzer. SIRJANSLAND'. Daar de Ned* Herv. ge meente na de invoering der nieuwe regle menten niet meer op de normale wijze het beroepingswerk ter hand kan nemen, 'zal getracht worden op* één der manieren, door het nieuwe reglement opi de stich ting en indeeling van gemeenten voor de kleine gemeenten aangewezen, in de ko mende predikantsvacature te voorzien. Uit Hst politierapport van Zierikzee Sedert de inwerkingtreding van de nieuwe rechtsvoorschriften werden 62 po- liitioneele waarschuwingen uitgereikt aan personen idie in overtreding werden be vonden van de verkeers- en verduiste ringsvoorschriften. Tegen vijf personen werd een strafbesehikking uitgevaardigd, daar deze de hen opgelegde boeten te veel vonden. Al' deze gevallen kwamen echter duurder te staan dan: een poli- tioneele waarschuwing. Tegen vier personen 'hier ter plaatse werd proces verbaal opgemaakt, terzake overtreding der prijsvoorschrJften. Deze allen hadden n.l. shagtabak gekocht en verkocht voor prijzen varieerende vanaf f4 tot f 4.50 per pakje van 50 gram. Zeven perso nen alhier werden bekeurd wegens over treding der Inentingswet 1939, daar zij niet op tijd' en plaats waren1 verschenen als hun was voorgeschreven. Een landbouwerszoon werd bekeurd wegens het zoeken, rapen en vervoeren van eieren van waterwild, zonder dat hij daartoe was gerechtigd. Een vrouw uit Burgh werd bij aankomst van de Provinciale boot aangehouden en in het bezit bevonden van 50 pakjes shagtabak. Deze ongebanderolleerde shagtabak had zij gekocht voor f 100. {De shagtabak werd inbeslaggenomen en tegen die vrouw procesverbaal opgemaakt, terzake over treding der Prijs voorschriften, DiiistrLbu- tiewet en Tabakswet. Een vrouw hii2r ter plaatse ,werd bekeurd terzake het wegnemen van gras, zonder daartoe te zijn gerechtigd. Dit viel haar zoo zwaar, dat 'dadelijk besloten werd onmiddellijk alle konijnen op te ruimen waarvoor d'it voer was gehaald. Een landarbei der werd eveneens bekeurd terzake het wegnemen van klaver van een ander. Alhoewel hij het hazenpad koos toen hij ontdekt werd, kon hij zijn gerechte lijke straf niet onitloopen daar die amb tenaar harder kon loopen dan hij. Daar TELEGRAMMEN GROOT AMERIKAANSCH VLIEGKAMP- SCHIP GETORPEDEERD. Een Duitsche onderzeeboot heeft in het midden van het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan het moderne, snelle Anverikaansche vliegkampsehip „Ranger" dat ter bewaking van de Atlantische con- vooiwegen gebruikt werd en dat een bemanning van meer dan 1000 koppen en ruim 50 vliegtuigen aan boord had tot zinken gebracht. De Führer heeft den commandant van de onderzeeboot, kapi- tan-leutnant von Bülow1 als 234e soldaat van de Duitsche weermacht het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. DE HERTOG VAN CONNAUGHT OVERLEDEN. Naar de Engelsche berichtendienst uit Ottawa meldt, is de Hertog van Con- naught overleden. LANDBOUW EN VISSCKERIJ Verplichte bijdrage voor den Landstand Alle tot den Nederlandschen Landstand behoorende natuurlijke personen en rechtspersonen, die bedrijfshoofd zijn met betrekking tot het gebruik van cultuur grond of vi9chwater zijn krachtens de door de secretarissen-generaal van land bouw en visscherij en van justitie goed gekeurde verordening van den boeren leider, ten behoeve van den Nederland schen Landstand over 1942 een bijdrage verschuldigd, welke berekend wordt over eenkomstig de door deze op de inven tarisatie-formulieren 1942 verstrekte en onderteekende gegeven. De bijdragen zijn als volgt geregeld: a. f 1 per ha. voor cultuurgrond, beteeld met akkerbouwgewassen (met inbegrip van kunstweide en braakland) en voor blijvend grasland (met inbegrip van uiter waarden en blijvend grasland in den bbomgaard). b. f 10 per ha. voor cultuurgrond be teeld met: warmoezerijgewassen en vroe ge aardappelen in den vollen grond (met inbegrip van deze gewassen in den boom gaard), kleinfruit in den vollen grond (met inbegrip van deze gewassen in den boomgaard) en voor pit- en steenvruch ten in den vollen grond (ongeacht de on derteelt in den boomgaard). o. f20 per ha. voor cultuurgrond be teeld met: warmoezerijgewassen en fruit onder glas bloembollen, bloem- en boom- kweekerijgewassen. Ten aanzien van het gebruik van visch- water bedraagt de bijdrage f 5 per be- WANNEER VERDUISTEREN I Heden verduisteren van 21 nor 15 tot 6 uur 15. De maan komt op om 4 uur 3 en gaat onder om 13 uur 42 Nieuwe maau Dinsdag 4 Mei Eernte kwartier Woensdag 12 Mei. Volle ma:»n Woensdag 19 Mei. Laatste kwartier Woensdag 26 Mei. Opvoeding van de Sovjstjengd Ook kinderkampen heeft mm ingericht. Bfj aankomst b Iff kt dan echter, volgens de t,Woachatfj" no. 7 van Juli 1932, dat deze kampen slechts in naambestaan. (C.N.F-G.F.L. Pax s) drijf^hoofd. De inning der aanslagen ge schiedt door de posterijen. De aieuwe loonregeling In de Staatscourant is dezer degen de nieuwe loonregeling in den land- en tuinbouw afgekondigd, die nogal afwijkt van de vorige en zoo is gewijzigd, dat in- verschillende gevallen de bezwaren, welke vele hoeren tegen de oude loon regeling hadden, zijn weggenomen. In de eerste plaats Is het thans on mogelijk geworden, dat landarbeiders bij den eenen hoer kunnen wegloop en om bij een anderen boer, die misschien meer geld. dan gemeenschapsgevoel heeft, te gen een hooger loon den oogst te hel pen binnenhalen. Iedere boer zal voortaan slechts die arbeiders in dienst kunnen nemen, die voorzien zijn van een geldig ontslagbewijs van den vorigen werkgever Verder zijn er een aantal sociale maat regelen getroffen als regenverlet voor sei zoenarbeiders, een regeling van door betaling 'bij ziekte en ongeval, een vast stelling van het aantal werkuren per week en tenslotte een loonregeling yoor vaste arbeiders, los.vaste arbeiders, sei zoenarbeiders en losse arbeiders. Met de provinciale omstandigheden is rekening gehouden. Het is te 'hopen, dat deze nieuwe regeling alle partijen in de praktijk zal voldoen. Het zal misschien in bepaalde gevallen een kwestie van geven en ne men worden, maar èn de boer èn de landarbeider zullen ervan doordrongen moeten zijn, dat bij de totstandkoming van deze nieuwe loonregeling in de eer ste plaats het belang van de voedsel voorziening van ons volk is beoogd en eerst daarna de belangen van werkgever en werknemer zoo goed zijn behartigd als in de huidige omstandigheden maar mogelijk kan zijn. Keuringen Waffan SS en het Legioen 1 Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede:. Nederlarftters van Arisch bloed, in den i leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen j geven aan de eischen, die de opleiding i hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat sok de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljan. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen SS of het Legioen, kost winnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan sche SS iin Nederland willen toetreden- Nederlandsche vrijwilligers strijden in het Oosten, (S3 P K. Augmiin-o H Pax t)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1