ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VERJAARDAG VAN DEN FUHRER Zaterdag 24 April '43 99ste Jaarg. No. 15223 - waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcsfdredaotsnr Telefoon no. 32 A. J, DE LOOZE, Zierlkzee w j KOSTEN Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode J' K 2630 Manhuisstraat, Zlerikzee Giro no. 137677 in talrijke samenkomsten van N.S.D.A.P. en N.S.B. gevierd Rijkscommissaris en Mussert voerden te Heerlen het woord In meer dan zestig vergaderingen zijn Dinsdagavond Duitsche en Nederlandsche nationaal socialisten bijeengekomen om den 54-sten verjaardag van den Führer gemeenschappelijk te vieren. In het middelpunt van den dag ston den de plechtigheden te Heerlen, waar Mussert en de Rijkscommissaris het woord hebben gevoerd en te Amsterdam, waar commissaris-generaal Schmidt en de plaatsvervangende leider van Geelkerken, hebben gesproken. Te Heerlen sprak de leider der NSB, ir. Mussert, om de figuur van Adolf Hit ler te belichten, zooals hij gezien wordt van de zijde van de Nationaal Socialisti sche Beweging der Nederlanden, en van een deel van het Nederlandsche Volk, Van 1919 tot 1933, 14 jaar lang, heeft Adolf Hitler met zijn getrouwen ge zwoegd en geofferd om het zoover te brengen, dat een groot deel van het Duitsche volk besef had gekregen van de j oodsch-bolsjewistisch-kapitalistische dreiging, dat dit begrijpende en strijdende gedeelte zich had geschaard om de ha- kenkriLisvlag en dat de staatsmacht Ln Januari 1933 door het nationaai-saoialis me werd overgenomen. Daarmede werd het communisme in DuitscMand de nek gebroken. Had toenmaals Rusland ge grensd aan Duitschland, dan zouden de Russische communistische legers dien nacht van den 30sten Januari 1933 zonder twijfel Duitschland zijn binnengerukt, om met hun aanhangers .in Duitschland de macht in handen te nemen- Hitler's strijd om Europa- Op 30 Januari 1933 heeft Adolf Hitler voor de eerste maal Europa gered van bolsjewistische overheersching door de aanvaarding van de macht in Duitschland. Wat bolsjewistische overheersching be- teekent, na de opening van de massa graven van 10-000 Poolsche officieren bij Smolensk, kan niemand meer beweren dit niet te weten. Het beteekenit de uit roeiing van de Euiropeesche beschaving en godsdienst, de vermoording van alle leidinggevende personen op ieder gebied en het in slavernij voeren van de groote massa's. Daarvoor heeft de Führer Duitschland gered in zijn 14-jarige wor steling van 19191933. In Juni 1941 heeft;de Führer het initia tief "tot zich getrokken en den afweer tegen het bolsjewiekend om met kracht van wapenen aanvaard. Niemand m Eu ropa kon toen weten hoe sterk het oor logspotentieel der bolsjewieken was, iedereen weet nu, dat het veel grooter was dan de ergste pessimist had kunnen denken, iedereen moet dus nu begrijpen, dat ieder uitstel van het aangrijpen cata- strophaal geworden zou zijn. Het besluit van den Führer om toe te slaan zal waarschijnlijk het zwaarste van zijn leven1 geweest zijn, de teerling was geworpen. Sindsdien zijn mitlioenen bolsjewieken buiten gevecht gesteld en tienduizenden vliegtuigen, tanks en ka nonnen vernietigd. Onze tegenstanders juichten om Stalingrad. Wij weten, dat het front dezen winter is teruggeslagen van Stalingrad tot Charkow. Wat onze tegenstanders gehoopt hadden, was, dat de Don of de Djnepr Hitler's Berezina geworden zou zijn. Wat de Russen met Napoleon hebben klaargespeteld, dat heb ben zij niet gedaan gekregen met Hitler Wij weten drommels goed, dat de te rugslag van het Zuidelijke front een te genvaller is voor ons, maar wij besef fen eveneens ten volle, dat Stalin het niet klaargespeeld heeft om. het Oostfront te vernietigen en daar komt het op aan. Nu, in het voorjaar van 1943, staat het Oostfront onwankelbaar als een muur tegen het bolsjewiekendom en daar mede heeft Adolf Hither voor de derde maal Europa gered van den ondergang. Europa één bolwerk Nu is gansch Europa het nationaal- socialistisch-fascistische bolwerk, dat te vergeefs bestormd wordt door bolsje wisme en Amerikanisme. Wij weten, dat het lot van deze kampgemeenschap het lot van het avondland is. Aan de spits dezer strijdende legers kon geen betere veldheer staan dan de man, dien God aan Europa heeft geschonken en wiens verjaardag wij hier heden gedenken in het vaste vertrouwen, dat hij Europa tegen vernietiging behoedt. Hitier schrijft in „Mein Kampf: „Für mich und alle wahrhaftigen Nationalso- zialisten gibt es nur eime Doktrin: Volk un Vaterland" (voor mij en alle waar lijk© nationaalsocialisten is er maar een leus: volk en vaderland). Zoo is het. Op dezen grondslag hebt gij elkander gevonden als Duitsche mationaal-socialis- ten en wij elkander i als Nederl. nationaal socialisten. Nu na 1940 vinden wij el kander aan het Oostfront en het thuis front in eerlijke samenwerking. Wie onzer durft te spreken van den op bouw van het nieuwe Europa als zelfs Duitsche en Nederl. nationaal-socialisten elkander niet zouden kunnen!vinden. De Rijkscommissaris heeft het eens zoo juist uitgedrukt: geen separatisme, geen annexionisme, maar samenwerking, dit is de geest idie ook spreekt uit de commui- niqué's, die uitgegeven zijn ter gelegen heid van de bespreking van Führer en Duce. Het is deze geest van eerlijke broederlijke samenwerking, die wij met al onze krachten bevorderen, die den Rijkscommissaris bezielt, die mij tot richtsnoer is en die de vooraanstaande figuren in NSDAP en NSB verbindt Dit is hetgeen ik tenslotte tot uiting wil brengen op deze herdenking van den verjaardag van den tFühreir. Do Rijkscommissaris aan hét woord Na Mussert nam de Rijkscommissaris het woord, om de persoonlijkheid van den Führer voor oogen te steden, deze persoonlijkheid, idie als politicus, veld heer en staatsman even groot en even uniek voor ons staat, en die in al deze eigenschappen door zijn persoonlijkheid als mensch nog vervolmaakt wordt. Wij kunnen thans reeds terugkijken naaTeen reeks van jaren en, wat nog belangrijker is, naar een reeks van gebeurtenissen, die uitgaan van de verheffing van het Duitsche volk en die thans haar hoogte punt bereiken in den strijd om de hand having van Europa en om een nieuwe vormgeving der wereldorde. Daarbij staat steeds in het voorste ge lild als vormgever onze Führer. Zooals hij indertijd in 1918 is aangetreden en zooals hij toen zijn zeer bepaalde poli tieke grondbeginselen heeft opgesteld, 'bij welker nastreving hij wist, dat hij het Duitsche volk redden zou, zoo zien wij thans reeds weer idiezelfde grondbegin selen verwezenlijkt worden. Al wordt de strijd ook nog zoo 'groot en de ruimten die de strijd vervult, ook nog zoo uitge breid, het is eigenlijk steeds dezelfde strijd waarvoor de Führer is aangetreden- De Führer is aangetreden tegen het communisme, omdat hij nauwkeurig heeft geweten, dat dit communisme de weg bereider is van het bolsjewisme. En wanneer in het bijzonder, gij, Nederland sche kameraden, met uw volksgenooten •spreekt, maakt hen er dan opmerkzaam op, dat zij de kwestie van het commu nisme niet zoo licht moeten opnemen als men dit hier menigmaaL kan waar nemen. Wanneer de 'bolsjewistische stroom nu niet wordt tegengehouden door deu muur der Duitsche en verbonden solda ten, is er geen redding meer, dan moge de innerlijke houding zijn zooals zij wil, dan gaan de golven uit het Oosten over alles heen en vernietigen het avondland- En daarom is de Führer met zijn ijzeren vastbeslotenheid steeds opgetreden tegen een communisme, omdat hij wist dat het communisme aan den eenen kant de ver nietiging van de persoonlijkheid in den mensch is en1 aan' den anderen kant de wegbereider voor den pm de paar eeuwen aanstormende Binnen-Aziatischan stroom. Tegen de democratie Vervolgens heeft hij zich moeten kee- ren en zich bewust gekeerd tegen dat gene, wat men democratie noemt. Demo cratie beteekent volksheerschappij. Ka meraden was dat, wat wij toen allemaal hebben beleefd, volksheerschappij? Deze 48 partijen, die gekrakeeld hebben, kon men dat een volksheerschappij noemen? Men heeft geen énkelen man gevon den, die werkelijk verantwoordelijk was, want dez.g. leiders van dezen staat en de ministerpresidenten enz. hébben zich altijd kunnen beroepen op hun parlemen taire meerderheid. Neen, een democratie in den waren zin des woords, waar het volk aan het woord komt en zijn recht krijgt is slechts aanwezig, wanneer man nen uit het volk, die gaarne de verant woordelijkheid op zich nemen, zelf de leiding aanvaarden en bereid zijn altijd j ook persoonlijk de volle verantwoorde- lijkhieid te dragen voor datgene, wat zij ondernemen. De Führer heeft zich ook moeten kee- ren tegen de liberale wereldbeschouwing- De liberale wereldbeschou- wing, dat is idie kijk op de dingen, die elkeen wil laten doen wat hem in zijn kraam vain pas komt. Vrijheid noémt men dat, in' werkelijkheid is het bande loosheid en tuchteloosheid. Dat kan wel licht gaan in tijden' idie overigens geen groote eischen aan een gemeenschap stel len, maar niet op oogeniblikken, waarop van alle kanten vijanden binnendringen- Tegen deze moreele houding heeft de Führer zich met alle energie gekeerde Evenals hij met het communisme het bol sjewisme dat uit het Oosten komt moest verdrijven, zoo moest hij (ook dien libera len geest die van het Westen komt, ui/t het Duitsche volk bannen'. In 'dit verband moest de Führer zich keeren tegen de joden, waarover groot rumoer is ontstaan in Engeland, Amerika en in verschillende andere sta- ten. De rijkscommissaris stelde voor dat In Jiet Concert gèbouto te Amster dam vond Dins dagavond ter ge legenheid van den Führer een mas sale bijeenkomst plaats. Een over zicht ttfdena de rede van Haupt- dienstleit. Schmidt (8. 8tapf Pax s) Amerika 2, 3 of milliard dollar zou besteden om den joden ide emigratie uit Europa mogelijk te maken, om die ge liefde joden aan hun hart te kunnen drukken. Maar dat wil men. niet, want dan zouden hun. eigen - volken zich. aan die -raadgevers ergeren. De Führer heeft gezegd dat het jodenprobleem zal wor den opgelost. Spr. geloofde dat voordat dit jaar verstreken is het jodendom ook uit het Nèdèrlandscbe volkslichaam zal zijn. weggenomen1. Politik confoasionisme De Führer -moest zich met nog een ander geestelijk verschijnsel,- dat poli tieke consequenties had, bezighouden en dat was het politieke confessionisme, d.w.z.' het streven om de geloofswaarden te gebruiken voor politieke- doeleinden. Op politiek gebied mog het geloof niet worden misbruikt. Er is indertijd een groot rumoer ontstaan en men heeft ge sproken van gewetensdwang en derge lijke 'dingen. Waar was de gewetensdwang? Was de gewetensdwang ibijons idie ons er nooit om bekommerd hebben welk ge loof elk van onze partijgenooten aan hangt, die er nooit bij onze hulporgani saties op eenigerlei wijze naar gevraagd' hebben? Of is de gewetensdwang bij hen geweest, die een christelijke begrafenis) of ide sacramenten geweigerd hebben aan degenen, idie toch 'eigenlijk al hun krach ten en alles wat in hun vermogen is slechts wilden wijden aan de volksge meenschap? Spr. gelooft, dat1 wij juist ïhans kun nen' zeggen, dat het het nationaalrsooia- lisme is, dat het avondland en daarmede ook de christelijke religie'verdedigt, wel ke zonder erbarmen zou wiorden weg gevaagd, wanneer het bolsjewisme zou komen. De basis der nieuwe orde Teruggrijpende op ide rede van den .Lei der zeide de Rijkscommissaris, dat het gaat om Europa, de beschermde plaats van de volksche, individuéele persoon lijkheden, ide oorspronkelijke cultuuT, die gegroeid is uit het eijgen Volk, uit het eigen bloed. De strijd, gaat er om, dat dit alles ons iniet zal ontnomen worden- De spanningen in Europa, die eeuwen lang tot oorlogen hébben geleid, moeten er toe dienen ide capaciteit van ieder individu in1 het belang van het geheel nog op te voeren. Zoo zien wij; nok de basis, waarop wij deze nieuwe orde in Europa kunnen voltrekken. Wij vooronderstellen den plicht van iederen Europeaan en van ieder Europeesch Volk tot bescherming van 'de Europeesche cultuur. Daaruit vloeit het recht voor voor elk van deze valken en voor iederen Europeaan tot ontplooiing van zijn eigen; persoonlijkheid uit zijn bloedsgemeenschap, en het idoed voor allen as een waarachtige sociale gemeenschap, waarbij wij dein prestatie van den enkeling op den voorgrond) stellen volgens de leus: Wie meer pres teert, is meer waard. Dat zal ook in Europa het beginsel zijn voor de toe komstige orde. VERSCHILLENDE BERICHTEN De juiste grootte van het gebakrantsoen Het blijkt nog niet voldoende bekerwl te zijn, wat men op de bennen, wélke recht geven op het koopen van gébak, kan betrekken. Daarom wordt nogmaals medegedeeld', dat men per rantsoen een hoeveelheid gébak kan verkrijgen, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt, met dien verstande, dat men van de volgen de artikelen per rantsoen kan verkrij gen: 60 gram ongezoete biscuits (crackers) 85 gram gezoet© biscuits, 125 gram ge glaceerde biscuits, 150 gram wafels met jam- of siroopvulling, 100 gram wafels met suikervulling, 75 gram ijswafels, 90 gram koekjes, 100 gram speculaas, 150 gram ontbijtkoek, 200 gram cake, 350 gram gevuld koistgebak, taart of ge bakjes. 65 gram toast of Weerterbeschuft en 70 gram paneermeel. Op een beschuitbon kan men 70 gram beschuit verkrijgen. Gruwelijke vondst De laatste twee jaren zijn in het Gooi vier kinderen vermist, n.l, 2 meisjes uit Bussum en 2 jongens uit Hilversum. In het voorjaar van 1941 verdween in Bus sum de 9-jarige Antje Boes en in Sept. van hetzelfde jaar verdween de 14-jarige 'Mientje Bakker uit Bussum. In Juni van het vorig jaar werd de 10-jarige Hans van de Poel uit Hilversum vermist en eenige maanden later in October ver dween weer een jongen uit Hilversum op onverklaarbare wijze. Echter vrijwel op denzelfden tijd dat deze laatste jongen, de 12-jarige Herman Warnink verdween, werd in N a a r id e n een gruwelijke vondst gedaan, waardoor de verdwijning van een der kinderen tot een oplossing kwam In eèn spoorsloot werd het lijk gev,0nden dat later geïdentificeerd werd als de vermiste Mientje Bakker uit Bussum'. Het meisje bleek op lafhartige wijzte vermoord Het lijk was in stukken gesneden en in 'zak gedaan en vervolgens in een sloot gedeponeerd. Die andere kinderen bleven echter zoek. Thans is in Naarden ,n dezelfde omgeving wederom een gruwe lijke vondst gedaan en zijn .wederom de in stukken gesneden lijken van eenige meisjes gevonden. Vermoedelijk hébbén i de lijken twee jaren in het water ge- i legen. Tot nu toe kon de identiteit der lijken niet worden vastgesteld, doch vast staat, dat hier misdrijf in het spel is. Vierdubbele moord Woensdagmorgen ontdekte een weg werker in de Polders traaMe Heteren dat aldaar een afschuwelijken moord is ge pleegd, waarvan slachtoffer zijn gewor den de 60-jarige voerman R. J. Degen, zijn knecht, de 50-jarige E. Tukkink en de 30-jarige landbouwerszoon J-(van Maa- nem- De vrouw van deze laatste werd vermist, later heeft men haar stoffelijk overschot gevonden in een sloot nabij de plaats van de misdaad'. Twee nog jeugdige kinderen werden allen in huis aangetroffen. Roof schijnt de oorzaak van dezevree- seldjke daad1 te zijn geweest. De moord moet reeds Dinsdagavond' zijn gepleegd- Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Twee kinderen vermoord In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft te Princenhage een 40- jarige man zijn beide kinderen, een meisje van zes en een jongetje van vier jaar van het leven beroofd. Daarna heeft hij getracht zelfmoord te plegen; zwaar ge wond is hij in het ziekenhuis opgenomen. De oorzaak van het gebeuren moet ge zocht worden in slechte huiselijke om standigheden. (HbL) Naar Reuter meldt heeft de Britsche Admiraliteit medegedeeld, dat de duik boot Thunderbolt" over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. Volgens den radiozender van Teheran heeft de commandant der Britsche strijd krachten in Iran medegedeeld', dat de leiding van alle militaire zones in Engel- sche handen is overgegaan. Als motief wordt aangevoerd dat de Iraansche auto riteiten geen gepaste maatregelen had den genomen tegen de aanslagen welke den laatsten tijd werdén gepleegd. De Algemeene Ziekenfondsen Men verzoekt ons van bevoegde zijde er nog eens de aandacht op te vestigen dat inwonende 'eigen, aangetrouwde en stiefkinderen van den werkgever, die in 'diens onderneming werkzaam zijn, van 21 jaar en ouder, als arbeider in den zin ider Ziektewet worden beschouwd- Zij 'zijn derhalve verplicht zich aan te mélden bij een Algemeen Ziekenfonds- Zij worden geacht te béhooren tot de verplicht verzekerden en moeten \dus Zie kenfonds-coupons hebben. Zij sdie zich niet als zoodanig vrij willig melden, loopen het risico van schade, ongeacht de verdere maatregelen die van overheidswege te verwachten zijn. Ten overvloede wordt er dus nog eens op gewezen, dat aanmelding i beslist nood zakelijk is. Radioprogramma Zondag 25 April HILVERSUM I. 415-5 m. 7.30 Luisterspel; 8 De zin van het boer zijn; 8.15 Beiaardconcért; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 9.30 Het voorjaar komt; 10.30 Deutsche Stunde; 11.30 De stem der SS; 11.45 Neerlands stem van het front; 12 BNO: Nieuwsberichten; 12.40 Het Duitsche volksconcert; 14 Als Pa- sdhen op St_Marcus valt; 14.30 Derde act© van de opera „Parsifal"; 16 Gerard van Krevelen; 17 Fragmenten uit Goethe's „Faust"; 17.30 Nederland zingt met Pa- schen; 18.30 BNO: Nieuws- en Sportbe richten; 19 Sport van den dag; 19.15 Joseph Pembaur; 20.15 H©t groote OmL roeporkest; 21.10 BNO: Nieuwsberichten van 21.15 alleen voor de radiocentrales; 21.15 Dansocrkest; 21.45—24 Gram. HILVERSUM II. 30L5 m. 7.30—8.45 Zie Hilversum I; 8.45 De Too- verbal; 9.15 Uit den stillen bloemhof; 10 Studiodienst; 12 BNO: Nieuwsber. en actueel praatje; 12.30 Toespraak van G. J. Zwertbroek; 13 Wie en wat waren onze voorouders; 14.30 Vroolijk Paasch- matinée; 16 Godsd. uitzending; 16.15 Ned. Kamerkoor; 17.45 Spiegel van den dag en BNO 18.45 Als ik het voor 't zeggen had; 19 Ned. volksklanken; 19.45 BNO: Nieuwsberichten; 20 BNO: Engelsche uit zending; Voor de radiocentrales gram.; 21.15 Alleen voor de radiocentrales; 21,45 BNO: Nieuwsberichten; 22.05 Avondwij- ding; 22.15—24 Zie HilveTsum I. Maandag 26 April HILVERSUM I. 414.4 M. 7.30 Orgelconcert; 8 De familie De Boer; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.45 Gram.; 10.30 Paaschfeest - lentefeest; 11 Orkest Malando en Theo Uden Masman; 12 BNO: Nieuwsberichten; 13 Paaschher- inneringen; 13.30 H©t Concertgebouw-or kest; 14.45 „Verwachting"; 16.30 Hon- gaarsöh orkest; 17 Het Zondagmiddagca baret; 18 De taalclub; 18.30 BNO: Nieuws en sportberichten; 19 Sport van den dag 19.30 Zang en piano; 20.15 Alpen pro gramma; 20.45 Salonorkest; 21.10 BNO: Nieuwsberichten; van 21.15 alleen voor de radiocentrales; 21.25 Salonorkest. 21.45 —24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 m. 7.30—8.45 Zie Hilversum I; 8.45 Beiaard- concert; 10 Kinderzangklasse; 11 Studio- dienst; 12 BNO: Nieuwsberichten; 12.15 Orgelconcert; 12.45 Godsdienstige uitzen ding; 13 Orkest Rentmeester; 14 De eerste dag; 17 Joseph Pembaur; 17.45 Spiegel van den Idag en BNO; 18.45 Politiek week- praatje; 19 „Angenietje", cabaretrevue; 19.45 BNO: Nieuwsberichten; 21 Kamer orkest; van 21.15 alleen voor de radio- centrales; 21.45 BNO: Nieuwsberichten en aetueele beschouwing; 22.05 Avondwijding 22.16—24 Zie Hilversum I, Een formatie 'zware Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in de late avonduren van 21 April, naar het DNB verneemtj, de Britsche stad Aberdeen met talrijke brisant, en brandbommen aangevallen. Er ontstonden groote verwoestingen en ver scheidene uitgestrekte branden. (88 Bildberichter Fritz 8tapf Pax s) Ter gelegenheid van den bésten ver jaardag van den Führer vond te Heerlen, in tegen woordigheid van den Rijkscommis saris, rijksminister dr. Seyss Inquart, en den leider van de Nationaal So cialistische Bewe ging der Neder landen, ir. A. A Mussert, een groote bijeenkomst van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. plaats. De Rijkscommissaris en de leider der N.S.B. betreden de zaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1