ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Sfrr* mr y Uit Stad en Provincie Donderdag 22 April '43 Telefoon no. 32 Wreotenr-Adalnlïteatenr (MwtwUeehel) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hcsfdredaoteur £2820 ZOO TTUaana W TT WMtlVaaaaalia XltanmuVa^a" II. J. KOSTEN, Manhuisstrsat, Zlerltzee Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" 99ste Jaarg. No. 15222 (Hro no. 137677 KALMTE AAN 'T OOSTFRONT Hevige gevechten op het Zuidelijke front in Tunesië Het opperbevel der Duitsohe Weer macht maakte Woensdag het volgende bekend: Ook gisteren is het ten Zuiden van Novorossisk tot harde gevechten geko men. Het luchtwapen schoot 91 sovjet- vliegtuigen neer, tegenover twee eigen toestellen die verloren gingen. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten hebben bij de bestrijding van de bolsjewistische ravi- tailleering drie, met munitie geladen, pramen in den grond geboord. Aan de rest van het Oostelijk front verliep de dag rustig. In den nacht van 19 op 20 April zijn sterke BTitsChe strijdkrachten, na een hevige artillerievoorbereidin'g van verscheidene uren, overgegaan tot den aanval op de Duitsch-Italiaansche stel lingen aan het Zuidelijk front in Tunis. De vijand werd in zware gevechten, die op het oogenblik nog voortduren, blpedig afgeslagen. Plaatselijke inbreuken kon den door tegenaanvallen weer worden opgevuld. Vijandelijke bombardements vliegtuigen hebben 'in den afgeloopen nacht Tilsit aangevallen en scha- dh aan gebouwen veroorzaakt. De be volking leed verliezen. Terreuraanvallen van Britsche bommenwerpers waren ge richt op Stettin en Rostock. Bommen, die insloegen in woonwijken en ziekenhuizen, veroorzaakten verliezen onder de burger bevolking en deels aanzienlijke schade aan gebouwen. Nachtjagers en afweerge schut van het luchtwapen hebben, voor zoover tot nu toe kon worden vastge steld, 30 der aanvallende bommenwer pers neergeschoten1. Nog 1 toestel is aan de kust van het Kanaal ten val gebracht. Itallaansch weermachtsberlcht Hevige worsteling aan het Zuidelijke front in Tunesië Het 1061e communiqué van het Jta- llaansche hoofdkwartier luidt: De vijand is tot den aanval overgegaan in den Zuidelijken sector van het front in Tunis na een artillerievoorbéreiding van uitzonderlijke hevigheid. D.e hevige schok werd doeltreffend opgevangen door de Italiaansch-Duitsche troepen, die, na tot den tegenaanval te zijn overgegaan, op verscheidene punten ierin slaagden de voordeelen, die in den aanvang door den tegenstander waren behaald, te neutra liseeren. De slag gaat verbeten en op korten afstand voort met ruime deel neming van de wederzijdsdhe luéhtwa- pens. Tijdens verscheidene luchtgevechten hebben Duitsche jagers acht toestellen neergeschoten. Gisteren is een schitte rend resultaat behaald door Italiaansche jagers boven het Kanaal van Sicilië. Een formatie van het eerste luchtregiment, hoewel zij numeriek in de minderheid1 was. bond den strijd aan mei zes tg Spitfires, waarvan er 17 werden neer geschoten. Twee andere toestellen werden door jagers vernield. In den nacht van 19 op: 20 April zijn onze bommenwer pers overgegaan tot een doeltreffende aanval op de depots en raffinaderijen van Haifa. Vijandelijke vliegtuigen heb ben bommen en mitrailleurvuur gericht op eenige plaatsen in Zuid-Italië en op Sicilië, waar eenige slachtoffers vielen en eenige schade werd aangericht. Een Amerikaansdie vliegtuig werd neergescho ten. Van de operaties der twee laatste dagen zijn drie van onZe vliegtuigen piet teruggekeerd. ~%c Mfr V X \r Opvoeding van de Sovjetjeugd Ook speeltuinen heeft men voor de Sovjet jeugd ingericht. Zooal» bljjlct uit de itWoschatfj'i no. 10, van October 1936, is de eenige attractie de met ijspegels be hangen beheerder. (ON.F G F.L Pax Be groote kunst is met vrienden te krijgenmaar ze Iie bouften. Feuilleton 47 door Frank van Falckonoort In het licht van de aankomende bus kon Heieen nu zijn gelaat zien: een knap, oolijk gezicht. Nu herinnerde zie zich, hem al leens meer gezien te hebben, doch ze had nooit speciaal op hem acht ge slagen. Toen ze bij de Beldam aangekomen waren, stak Heleen haar hand uit. welke bijna geheel verdween in de groote knuist van den jongeman. Ik idank u hartelijk voor uw tus- schenkomst O, dat beteekent niets, onderbrak hij haar haastig, terwijl hij met zijd andere hand afwerend 'wuifde. Als hij ooit nog eens één vinger naar u uitsteekt, ver telt u Hme dan maar, dan Zal ik hem z'n botten 'breken. Misschien hield hij haar hand even langer vast dan wel de gewoonte was, maar Heleen had daar geen erg in en hij hervatte '?ijn tocht naar huis eerst toen Heleen om den hoek van (de boer derij verdwenen was. Een weergaas knap meisje, mompel de hij, en zoo'n ellendeling ztou haar aanranden, 'tis te hopen voor hem, dat hij niet meer in m'n vaarwater "komt, want dan konden ze wel eens (een bed» Naar van welingelichte zijde Dinsdag te Kopenhagen werd medegedeeld is de toestand van den Deenschen 'Koning be langrijk vooruitgegaan. Daartoe heeft vooral bijgedragen het verdwijnen van een galsteen ter grootte van een erwt. De geelzucht is verminderd en de tem peratuur is weer normaal. President Roosevelt en de Mexicaan- sche president Camacho hebben elkander Dinsdag in Montery ontmoet, teneinde besprekingen te voeren over den oorlog en de toekomst der beide republieken, zo,o meldt de Britsche berichtendienst. De beide staatslieden ontmoetten elkan der in den specialen trein van Roosevelt. In het Japansche kabinet zijn vérgaan de wijzigingen bekend gemaakt. Tot Mi nister van Buitenlandsche Zaken is b'e- noemd Sjigemitsoe. Minister van Binnen- landsche Zaken is luitenant-generaal Ki- sabo,eromando .geworden. Het Ministerie van Eeredienst wordt behartigd' door Mi nister-President Tojo. 448 zwaargewonde Engelsche krijgsge vangenen zijn Zondag in de haven van Lissabon tegen 409 Zwaargewonde Ita liaansche krijgsgevangenen geruild. De ruil geschiedde onder toezicht van een vertegenwoordiger van het Portugeesche ministerie van buitenlandsche zaken en een vertegenwoordiger van de deelne mende organisaties van het Roode Kruis. Alle te Vichy wonende Russen en Span jaarden, aanhangers van de linksche par tijen, zijn door de politie gearresteerd'. Het betreft hier, volgens het officieele bericht, personen, die in opdracht van Moskou, Londen en Washington na den wapenstilstand naar Vichy waren vertrok ken om hier voor de geheime diensten hunner regeeringen werkzaam te zijn. Het Spaansche s.s, „Castillo de Mer- ste Alegro," is door een Engelsche duik boot ter hoogte van de kust van Sene* gal door een torpedo getroffen en tot zinken gebracht. Die bemanning kon wor den .gered. 19 opvarenden zijn te Dakar in reddingsbooten aangekomen. j in het ziekenhuis voor hem disponibel moeten maken! Den volgenden dag vertelde boer van Elk aan Thijs Vermeulen, dat hij z'n boeltje wel bij elkaar kon pakken, want dat hij' meteen 'vertrekken kon. Hugo Kastelein, die het raadzaam had gevon den om Iden boer van de Beldam met het gebeurde in kennis te stellen, was' den volgenden morgen heel vroeg reeds op de steê geweest en had een kort relaas gedaan van hetgeen bij den over weg was voorgevallen en de boer, die veronderstelde, dat Dirk razend zou Zijn, als hij dit hoorde, en om onaangenaam heden te voorkomen, had hij Thijs, die dien morgen met een dichtgeslagen oog, twee tanden uit den mond en een hand in verband op de Beldam was gekomen, te kennen gegeven, dat hij het beste deed om maar een anderen bo,er te zoeken. De reden zou hij zelf wel weten. Zwijgend had Thijs geluisterd en even zwijgend was hij vertrokken, tot groote opluchting van Heleen, die zich niet meer veilig gevoélde na het gebéurde. Heleen had een diepen indruk gemaakt op Hugo Kastelein. Toen hij' den vof- gen'de dagen als gewoonlijk langs de Beldam reed, keek hij met een schuiru oog, of hij Heleen ook zag, doch meestal was het meisje in het aöhteihuis aan het werk, hoewel ook zij wel eens en kele keeren op den morgen en den avond om het hoekje van de boerderij keek naar den weg. Maar ze Zagen elkander niet meer. (Wfi'rdt vervolgd) DE DIJKVAL IN DEN WILHELMINAPOLDER Schade op twee a drie ton geraamd In den zwaren buitendijk van den Wil- helminapolder, tusschen Goesche Sas en Kattendijke, heeft enkele dagen geleden een dijkval plaats gehad, die. de ernstigste sedert de laatste eeuw' geworden is en waarbij vele honderden h.a. land over stroomd zijn. Vele te velde staande ge wassen zijn hierdoor vernield en de aan gerichte schade wordt op twee a drie ton geraamd. Op den dag van den dijkval stond het water aan den buitenkant eenige meters boven het normale peil, zoo vertelde de heer A. Minderhoud, de directeur van den Wilhelminapolder, aan een verslag gever van het A.N.P. Het water stond zoo hoog, dat ut' golven over den dijk sloegen. De schade, die door dezen he- vigen golfslag werd veroorzaakt, was echter niet grooter dan gewoonlijk bij een dergelijken stormvloed en' niets deed vermoeden, dat de ge^Iggn dit keer zoo noodlottig zouden zijn. Twee dagen later, zoo vervolgde de heer Minderhoud zijn verhaal, omstreeks 12 uur, meldde een visscher zich bij den waterbouwkundigen ambtenaar met de mededeeling dat hij. werking had waarge nomen in de steenglooiing, 400 meter ten Oosten van het Goesche sas, in den zee dijk van den Wilhelminapolder. Bij onder zoek bleek, dat de dijk onder de water lijn langzaam weggevreten werd door het water. Deze dijk ligt er al van 1908 en sinds dien tijd is er nooit iets gebeurd,, dab er op wees> dat de zeestrooming hier langzaam, maar zeker haar ondermij nende werk verrichtte. Reeds spoedig volgde nu een groote oe veraf zetting en in den namiddag was reeds een groot stuk van het dijklichaam afgescheurd. Ook het betonnen muurtje, dat op den dijk staat, werd door d.en stroom meegesleurd. Omstreeks vier uur was het meest bedreigde stuk van den dijk reeds verdwenen. Hoewel men er van overtuigd was, dat menschenkrachten hier weinig baat konden brengen, werd onmiddellijk begonnen met het gevaar te keeren. Reeds om drie uur dien dag was een groot aantal arbeiders aanwezig om het gat, dat al spoedig 200 meter breed was, een hulpdam aan te leggen. Inmid dels kwam ook nog een afdeeling Duit sche soldaten, die eveneens krachtig me dehielpen bij het keeren van het water. Met ^vereende krachten, slaagde men er in dammen te werpen en deze met zandzakken te versterken. Juist toen men hiermede klaar was, kwam de vloed op zetten, die reeds om kwart voor zes op nieuw een bres in den hulpdam sloeg. Deze bres kon aanvankelijk gedicht wor den, maar toen de vloedstroom tegen 6.35 uur zijn grootste kracht had gekre gen, was de geïmproviseerde dam niet meer in staat het water te houden en iedereen moest een goed heenkomen zoe ken om niet te worden meegesleurd. Tegen den avond was reeds 50 ha. door 'het water overstroomd en de twee boerderijen, in het bedreigde gebied lig gend, moesten geheel worden ontruimd. Groote hoeveelheden aardappelen, die er opgeslagen lagen, heeft men tijdig in veiligheid weten te brengen- Den volgen den morgen bleek, dat de grond, waarop men $en vorigen avond een no.oddam had aangelegd, geheel verzonken was. Over 10Ó meter geheel en over 200 meter gedeeltelijk was een gat ontstaan van ongeveer 2 ha. grooit. Een in den loop van dien dag gedane peiling wees uit. dat op de plaats, waar de zeedijk had gelegen, reeds een diepte was van 15 tot 16 meter. Thans is 200 ha. bouwland tijdens vloed aan het zeewater blootgesteld, terwijl nog 250 ha. wordt bedreigd. Het is ko men vast te staan,xzoo besloot de heer Minderhoud, dat herstel van den dijk vooralsnog niet mogelijk is. Men is met man en macht bezig een hulpdijk aan te leggen, die ongeveer midden door den polder loopt. Naar het zich laat aanzien, zal men het water hierdoor weer mees ter kunnen worden. WANNESS VERDUISTEREN Heden verduisteren ran 21 uar tot 6 uur 30. Morgen (Vrijdag) van 21 uur tot 6 uur 30. De maan gaat onder om 8 uur 84 en komt op om 0 uur 29 Zaterdag komt zjj op om 0 uur 29 en gaat zjj onder om 9 uur 19. Laatste kwartier Dinsdag 27 April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. De verjaardag van den Führer In meer dan 50 plaatsen zijn Dinsldag in Nederland Nationaal-Socialisten bijeen gekomen om de 54e verjaardag van dien Führer gemeenschappelijk te vieren. In het middelpunt van den dag stond die plechtigheid te Heerlen, waar de Leider >em de Rijkscommissaris1, idir.jSeyss In'quart het woord voerden en in Amsterdam', waar de commissaris-generaal Schmidt en de plaatsvervangend leider van Geelker ken Zich tot de volksgenooten wendden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Bonnen 6e periode De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen tus schen 27 April in 15 Mei a.s. bonkaarten „Voedingsmiddelen 6e periode 1943" en klantenikaarteni voor groenten uitreiken. De inlegvellen van hen, die geboren zijn tusschen 18 April en 17 Mei van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten worden ge ruild, alvorens men de bonkaarten in ontvangst neemt. 4-3-2-1-0-0 Wat doet gij Wilt gij dat massamoord, terreui', deportatie en onmensehelijkheid over ons land komen? Sluit dan uw oogen en blijf afzijdig van het groote gebeuren, vgrsta uw tijd niet. Maar weet dan, dat het bolsjewisme ook u itiet zal sparen. Wilt ge dit niet, strijdt dan tegen, het bolsjewisme. Het allerminste waarmee ge kunt beginnen is storten iop giro 432100 Verzorgingsfonds van het vrijwilligers legioen Nederland. Grootscfce razzia Op order van den nieuwen politie-pre- sident voor Brabant en Limburg werd er dezer dagen door alle politie-ihstan- ties een grootsche razzia gehouden, die .opmerkelijke resultaten heeft opgeleverd. De gemeente-politie, de rijkspolitie en de j ambtenaren van den C.C.D. in alle plaat- sen van Brabant en Limburg hadden op- j dracht gekregen plaatselijke razzia's uit j te voeren. In verband hiermede werden I alle treinen bussen, auto's, wielrijders en voetgangers gecontroleerd. Ieder pak of pakje moest worden geopend en hon derden liepen tegen de lamp. Groote hoe veelheden Belgische shag, sigaretten, brood, melk, schoenen, distributiebeschei den, garen, konden in beslag worden ge nomen, terwijl tal van kleine of groote sluikhandelaren werden veTbaliseerd of in arrest gesteld. Hoofdprijzen Staatsloterij Trkking van 21 Aprilè. f 25000: 2815. f2000: 6089. f1500: 14318, 15500. f 1000: 8723, 17597, 18582 f 400: 10488, 19329, f200: 8684. f 100: 1527, 12213, 13209, 13657, 14712, 17542, 17715, 18521, 20543. Reuringen Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder- Qezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen SS of het Legioen, kost winnersvergoeding, koBtelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, enz. land, in een speciaal wachtbataljon. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden- Noderlandsche vrijwilligers strijden in het Oosten. (O BD Pax t) 2IERIKZEE. Tot schoolarts voor het district Schouwen, Duiveland, St.-Filips- land en Tholen is bénoemd dhr. J. h- T. du Pon, arts te Rèeuwijk. Dhr. du Pon is sinds Sept. 1940 als arts te Reeu- wijk werkzaam en heeft zich in zijn standplaats al spoedig in veler sympa thie mogen verheugen. Hij is bestuurs,- lid van de vereen. Het Groene Kruis in zijn woonplaats en hij heeft zich met, name verdienstelijk gemaakt voor den plaatselijken luchtbeschermingsdienst en den EHBO.dienst. Dezer dagen zal dhr. du Pon zijn nieuwen werkkring aan vaarden. OUWERKERK. Vergadering der Coöp. Landbouwvereeniging „Aller Belang" G.A. vorige week bij mej. Slager. Na opening door den voorzitter, den heer J. Romeijn C.Oz., volgde de rekening over 1942. i Hieruit vermeiden we: ontvangsten f 23080,75, uitgaven f 22593,28, goed slot I f487,47. Het goed slot van het vorige I jaar was f 519.91, zoodat de kas is ver- I minderd met f32.44. Van de Coöp. Aan koop vereeni ging Schouwen—-Duiveland is ontvangen voor vergoeding administratie 1 pelt. van de afname: f233.18. Uit het jaarverslag blijkt: aantal leden 64; in de comm. van den R. van T. werd gekozen in de plaats van-dén"" heer A. J. Baiijrt, dhr. J. W. Romeijnomzet kunst meststoffen verminderd met 10 pet., J3in- zet- krachtvoer verminderd r Irigt*ruim 30 pot. Van de" Coop. "Aankoopver. ScJh.—Duiv. werd betrokken: 213599 k.g. kunstmest stoffen, 6979 kg. krachtvoer, 115hl. brandstoffen, 6850 k.g. zaaigranen en ruim 1200 k.g. bestrijdingsmiddelen en 486 k.g. diversen, plus turfstrooisel, ruiters, tol- houten, palen, etc. Dhr. A. J. Dalebout, periodiek aftre dend als bestuurslid, werd herkozen. De heer P. H. Kuijper trad af (niet her kiesbaar) ials lid van den R. v. T. In zijn plaats werd benoemd de heer J. M. Beije. De contributie werd aange nomen qp hetzelfde bedrag als vorig jaar. In de rondvraag werd de mussehen- bestrijding ter sprake gebracht. Besloten werd, dit ,op' dènzelfden voet voort te zetten. De boekhouder heeft medege deeld, dat door de leden 305 stuks meer dan het vorige jaar zijn ingebracht. Even als vorige jaren is de ver. geen rente ver schuldigd geweest aan de Coöp. Aankoop ver. Sch.—D1., hetgeen wel bewijst, dat de betalingen vlot geschieden en mag wat dit betreft, een woord van lof aan den heer Abr. Vijverberg niet onthouden worden. NIEUWERKERK. In de op Dinsdag 20 April gehouden vergadering van Stem bevoegde Ingelanden van den Polder de Vier Bannen van Duiveland, werd na opening door den voorzitter herdacht het vorig jaar overleden oud-bestuurslid, de heer C. van 'Westen, die van af 1896 zitting heeft gehad en steeds met groote liefde en toewijding de belangen van den Polder heeft gediend en in het Be stuur steeds een vraagbaak was. Na mededeeling van verschillende in gekomen stukken, werd overgegaan tot behandeling van de Begrooting voor het dienstjaar 1943/44, wélke in ontvang en uitgaaf werd vastgesteld op een bedrag van f58454.16 en waarbij het Dijkgeschot werd verhoogd met f 2.— per H.A. en gebracht op f 16.— per H.A. Nog werd - goedgekeurd het verleenen van eene bijdrage in de kosten van aan leg van proefvelden. Na vaststelling van enkele pensioens grondslagen werd de vergadering daar na na rondvraag gesloten. POORTVLIET. De in ideze gemeente gehouden collecte ten bate van de ge troffen bevolking van Rotterdam, heeft, behalve een1 partij goederen, opgebracht de som van f940.10. THOLEN. De vischvangSten wanen vo rige week iets 'béter. De vangsten der, kreeften waren gering, doch de prijzen hoog. Voor goede kreeften werden prij zen bésteed van f 50—55 per kilogram. Op de weervisscherij werd zoo goed1 als niets ontvangen. Ook de omzet van mos selen, die minderwaardig worden, was niet hoog. AANBESTEDING Maandag had te Wilhelminadorp door het bestuur van den Cal, Oost.Beveland- polder de aanbesteding plaats van het verbeteren en onderhouden der water-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1