ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uil Stad an Provincie Goeden Vrijdag Woensdag 21 April '43 Telefoon no. 32 M^tenr-Admlnlatretenr (AdyertentleelioO waarin opgenomen de Zierlkzeesche Courant van 1797-1889 H:ofdrodaotenr 2620 IStt Z90 TTUmiim W TT /7l*Ml«iraaRiihA Mian muVaJa1' M. J. KOSTEN, Manhnlsstraat, Zierlkzee Uitgave N.V. „De Zlerikzeesehe Nieuwsbode" 99ste Jaarg. No 15271 Giro no. 137677 De verjaardag van den Führer Bede van dr.' Qöbbels Aan den vooravond van den 20sten April vond in de Berlijnsche Philharmo- nie een feestelijke bijeenkomst plaats waaraan door leidende vertegenwoordi gers van Partij, Staat en Weermacht, oorlogsgewonden, bewapeningsarbeiders en vele andere Duitsche volksgenooten werd deelgenomen. Rijksminister Dr. Goebels hield een rede, waarin hij ver klaarde dat het DuLtsche Volk dezen dag viert in een bijzonder ernstige houding en stemming. De. oorlog heeft zijn tot nu toe hardste stadium bereikt. Een uit weg uit zijn druk of zijn einde zijn vooreerst nog nergens te bespeuren. Dr. Goebbels verklaarde vervolgens dat er aan de zijde der tegenstanders van Duitséhland duizenden mogelijkheden zijn geweest om zonder het geringste aan macht, aanzien en prestige te verliezen te voldoen aan de gerechtvaardigde na tionale eisdhen van Duitschland. De Mi nister herinnerde daarna aan de vele vergeefsche pogingen van den Führer voor het uitbreken van den oorlog de bewapeningen te vermijden, ja zelfs zoo spoedig mogelijk voorgoed een einde te maken aan eiken oorlog. In de beide afgeloopen verschrikkelijke winters heeft de Führer bewezen dat hij en met hem het geheele Duitsche Volk bereid en vastbesloten is de historische fout van den laten herfst van 1918 weer goed te maken en juist daarvoor de prijs van de groote overwinning naar huis te brengen. Wanneer het Duitsche Volk aan den vooravond van den 54sten verjaardag van den Führer zich rond hem verzamelt om hem eensgezind en aaneengesloten zijn groeten en alle slechts denkbare goede wensohen voor zijn per soon en zijn historisch werk t© brengen, doet het dat dit jaar in het gevoel van een bijzonder vertrouwen vol geloof. Wij gelooven, zoo verklaarde Dr. Goeb bels woordelijk, in de groote Duitsche overwinning, omdat wij in Hem gelooven. Trouw en onwankelbaar als steeds wil len wij hem volgen, waarheen hij ons leidt. Hij is ons geloof en onze trotsehe hoop. Een volk dat een dergelijke leider de zijne noemt en hem met volle onvoor waardelijke trouw volgt, is tot groote dingen geroepen. Het moet het groote slechts onverstoorbaar willen. De rede van den Ministe/ eindigde met een geest driftige verklaring van trouw der oude medestrijders van den Führer. Oproep van Goerlng tot bot Duitscbe volk Naar aanleiding van den verjaardag van den Führer heeft Rijksmaarschalk Göring een oproep uitgevaardigd, waarin hij on der meer zegt: Duitsdhe Volksgenooten! Met een warm en ontroerd; hart biedt het geheele Duitsche Volk vandaag den Führer zijn gelukwenschen aan. In de sterke hand van den Führer berust het Duitsdhe lot. Welk een onbuigzame kracht er van hem uitgaat, is in de afgeloopen wintermaanden opnieuw béwezen. Door het op 'de been brengen van enorme troepenmassa's hebben de bolsjewisten ge poogd het Duitsche Volk omver te ren nen en de poort naar het Duitsche Rijk te doen springen. De geest en de wil van den Führer echter doorgloeiden de held haftig strijdende Duitsche Weermachten voerden haar uit de verdediging vol of fers weder naar den zegevierenden aan val. Wij volgen den Führer thans meer dan ooit. want het gaat om overwinning of vernietiging. De tijd' der hardlste en beslissendste 'beproevingen van ons Volk en van eiken afzonderlijken Duitscher is gekomen. De Führer weet hoe hard de eischen zijn, die hij aan elk afzonderlijk stellen moet en hoe bitter ook de offers zijn, die dezen oorlog op de slagvelden en in de uit de lucht bedreigde Duitsche gouwen vergt. Richten wij onzen blik vast op onzen plicht, vervullen wij onder uiterste inspanning van krachten en naar beste kunnen wat het dagelijksche leven onze wapenen en van de eeuwige groot heid van Duitschland. Kameraden, wij groeten den eersten soldaat van ons Rijks. Heil Onzen Führer! KALMTE AAN 'T OOSTFRONT Vijandelijke aanvallen in Tunis afgeslagen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: Ten Zuiden van Novorossisk duren de hevige gevechten, waaraan de luchtmacht met sterke strijdkrachten deelnam, voort. Aan de West-Kaukasisc'he kust werd een vijandelijke motortorpedoboot door ge vechtsvliegers in den grond gebooird; drie schepen werden beschadigd. Van het overige deel van het Oostelijk front wordt slechts geringe gevechtsactiviteit gemeld. In den tijd van 13—19 April werden 178 sovjetvliegtuigen vernietigd. Daarvan schoten alleen Duitsche jagers 122 toestellen' neer. 11 eigen toestellen gingen hetzelfde tijdvak verloren. Plaat selijke aanvallen van den vijand op hoog testellingen van het Tunesische Westfront werden afgeslagen. In de andere ge vechtssectoren heerschte levendige weder- zijdsche actie van artillerie en verken ners. In den nacht van 19 op 20 April vlogen vijandelijke bommenwerpers naar het Noordwestelijk gebied van het Duit sche rijk— Vier vliegtuigen werden om laag geschoten. Een vijfde machine werd door mijnenvegers boven het Kanaal neergehaald. Italiaanschweermachtsberichl Hevige artilleriegevechten Het 1060e communiqué van het Italiaan- sc'he hoofdkwartier luidt Hevig artillerievuur aan het geheele front in Tunesië. Plaatselijke aanvallen van vijandelijke afdeelingen zijn afge slagen. Levendige bedrijvigheid der we- derzijdsche luchtmacht. Ons luchtwapen heeft doelen gebombardeerd in het gebied achter de vijandelijke linies tijdens acties overdag en des nachts. Dertien toestellen werden neergeschoten door Duitsche" ja gers. De vijandelijke aianval op La Spez- zia heeft 8 dooden en 50 gewonden ge- ëischt. Eén toestel werd neergeschoten. In de Tyrheensche Zee is een vijandelijke duikboot na een langdurige jac'ht in den grond geboord door een van onze een heden die dienst doen in den strijd, tegen dé duikbooten en die under bevel staan van onderluitenant ter zee RiCcomani Renatto. Bommen op een stad In het Westen des lands Over den aanval van Engelsche bom menwerpers iOp een stad in het Westen des lands meldt het A.N.P. nog het vol gende: Omstreeks kwart over zeven versche nen de BritsOhe luchtpiraten en wierpen brand- en brisantbommen op .een dicht bevolkte arbeiderswijk van de stad. De gevolgen waren catastrophaal, vele hui zen kregen voltreffers en op talrijke plaatsen brak brand uit. Geheele straten vielen aan dezen zinloozen en misdadi- gen aanval ten offer. In de zwaar ge troffen wijk ontstond, nadat de bommen hun vernietigend werk hadden gedaan, een paniek. Radeloos van angst vlucht ten de bewoners der niet getroffen hui zen de straat op. Anderen begonnen in allerijl hun bezittingen in veiligheid te brengen. In eerste ©ogenblikken was de ramp nog niet te overzien, doch weldra viel er reeds vast te stellen, dat het aantal slachtoffers groot moest zijn. Van vele huizen was niets dan een puinhoop overgebleven, en het liet zich aanzien dat geheele gezinnen bedolven waren on der de resten van wat eens hun woning was. Op vele plaatsen laaide het vuur hoog op en tastte woningen aan, die voor het bommengeweld - gespaard gebleven waren. Intusschen waren reeds de reddings ploegen van brandweer, politie en tech nische noodhulp ter plaatse gekomen, Keuringen Waffon SS eu het Legioen j Het SS-Ersatzkorrpnando Niederlan.de deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed i ontwikkeld zijn en zich geheel 'kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegeh, ten einde gekeurd te worden. Thane bestaat ook de mogelijkheid tot j opleiding en dienstvervulling in Neder- Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen i in de Waffen SS of hot Legioen, kost- wimersvergoediEg, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, enz. land, iu een speciaal wachtbataljcn. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden- 224.'43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. van den oorlog van ons eisCht. Dat zij i 'v W- T W nn? P^chtig bijgestaan door leden van de ons geschenk op den 54en verjaardag van onzen Führer, zoo besluit de oproep. Dagorder van Göring tot do Weermacht Rijksmaarschalk Hermann Göring heeft de volgende dagorder tot de Duitsche Weermacht gericht: Soldaten der Weermacht! Voor de vierde maal in de geweldige volkerenworstöling van alle tijden treedt igij heden aan in trotsehe vreugde om den verjaardag van onzen Zeer geliefden Führer en Veldheer te vieren. Wat gij iiï 'oinwrikbare trouw aan en in liefde voor Adolf Hitler gevoelt, ligt besloten in uw soldateneed. In deze uren uiter wij voor de geheele wereld de bede tot de Voorzienigheid dat Zij den Führer moge zegenen en beschermen, Zooals tot dusverre. De gelofte als dapper soldaat op ieder oogenblik en in eiken strijd te land, ter zee en in de ludht met on zen hoogsten inzet de met roem be dekte vaandels te volgen in de weten schap van de onoverwinnelijkheid van Duitsche weermacht, de W.A. en den Jeugdstorm. Terwijl de brandweer met veel materiaal de brandhaarden aan tastte, strekten de overige diensten hun zorgen uit over de getroffenen. De zie kenauto's reden af en aan om de dooden en gewonden naar de verschillende zie kenhuizen te brengen. Vaak speelden zich hartverscheurende tooneelen af tusschen de puinhoopen, waar radelooze mannen, vrouwen en kinderen probeerden in den dichten rook een spoor te vinden van vermiste bloedverwanten. Terwijl nog de gloed der brandende huizen den avondhemel rood kleurde, vorderde het reddingswerk snel. Tegen het middernachtelijk uur was het vuur vrijwel overal bedwongen. Niet alleen in de zwaar geteisterde wijk, doch ook in het centrum van de stad was de hulp van de brandweer noodig geweest, omdat o.a. brandbommen waren geworpen op bouwwerken van groote historische en culture el e waarde, zooals een kerk en het stadhuis. Door snel en krachtig op treden kon echter voorkomen worden, dat hier ernstige schade werd aangericht Nederlandsche vrijwilligers strijden in het Oosten. (SS P.K. Cantzler O E Pax s) VERSCHILLENDE BERICHTEN Britsche terreuraanval In de stad in het Westen des lands, die op 16 April zooals békend is het slachtoffer is geworden van een Brit. schen terreuraanval, is het aantal dooden gestegen tot 74, onder wie 31 vrouwen en 31 kinderen. Vruchtbaar vee Die heer W. de Jonge, onder dé ge meente Zierikzee, bericht ons dat een geit 4 bokjes wierp. Na de geboorte gaf het moederdier 41/2 a 5 L. melk. Arrestant springt uit rijdenden trein Nabij het station te Oisfcerwijk heeft een arrestant, dié geboeid werdi overge bracht. kans gezien uit den rijdenden trein te springen. De man, die hierbij ver schillende verwondingen opliep, rende over de velden en verdween tusschen de huizen. De begeleidende politieman had1 inmiddels aan de noodrem getrokken, waardoor de trein tot staan kwam. Hijl Zette direct de achtervolging in. Na slechts zeer korten tijd slaagde hij er in den hevig bloedenden vluchteling te ach terhalen en te overmeesteren. Snrrogaatwoning ingestort Een landbouwer te Etten had eenland- bouwschuur verplaatst. Hij wild© boven dien nog ©en nieuwe woning laten bou wen, doch vreesde hiervoor in dezen tijd niet die noodige vergunning te kunnen krijgen. Het boertje bedacht er toen wat anders op. Hij bouwde in de verplaatste schuur een nieuwe woning naar eigen smaak en inzicht, doch zonder vergun ning van het gemeentebestuur. Toen het huis geheel klaar en bewoonbaar was, liet hij de houten omwanding van de schuur wegbreken, waardoor het huis kant en klaar te voorschijn kwam. Vorige week heeft een fiksche wind stoot de surorgaat-woning opgeruimd. Het geheele huis werd vernield; de muren stortten boven de balken ineen en kwa. men opi den zolder neer; déZe kon den zwaren last niet torsen en bezweek on der het gewicht. De bewoners, zeven in getal, die zich op dat oogenblik allen in het hins bevonden, werden onder het puin bedolven, doch zij liepen slechts lichte kwetsuren of schrammen op. Een zuigeling van acht maanden werd met wieg en al onder het puin begraven. Ook dit kind bleek ongedeerd te zijn, hoewel de iwiég vrijwel geheel was ver nield. Amerikaansche bommenwerpers, die van vliegvelden in Zuid-China waren opge stegen, hebben 15 April een aanval ge daan op een grensplaats ten Noorden van Hanoi in Fransch Indo-China. Door machinegeweervuur wérden verscheidene Annameezen gedood of gewond1. ZIERIKZEE. Voor de lezing, welke de heer W. L. H. Pieters Maandagavond voor het Nutsdepartement in de Con certzaal hield, bestond zeer veel belang stelling. toen de voorzitter, mr. W. Nieu- wenhuijsen, de bijeenkomst opende met een kort welkomstwoord, waarin hij o.m. mededeelde dat het ledental thans meer dan 300 bedraagt. De avonden met z.g. „eigen krachten" blijken goed te voldoen, een feit waarmede in normale tijden re kening zal worden gehouden. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer Pieters, welke een lezing hield over „H e t graf van Tutanchamon", waarvan de ontdekking ©enige jaren geleden de heel© beschaafde wereld met belangstel ling vervulde. De heer Pieters begon een uiteenzetting te geven van de oude Egyp tische beschaving, die een zeer hooge ontwikkeling had bereikt, waarin punten van (p]vereenkomst worden aangetroffen met onze hedendaagsche samenleving. Ook de kunst had reeds in de grijze oudheid een hooge trap van ontwikkeling bereikt, wat uit vele monumenten en opgravingen blijkt. Groot is de invloed van den Nijl op het geheele land geweest, alsmede de afzonderlijke ligging in de toenmalige beschaafde wereld, hetgeen zijn stempel op de kunst drukte, speciaal op de graf kunst dje in hoog aanzien stond in ve - band met de godsdienstige opvattingen van het volk. De ontdekking van het graf van den jong gestorven vorst Tut- anchamon, in het dal der Koningen in 1928, heeft veel aan het licht gebrach.1t waardoor men het leven der oude Egyp1- tenaren beter leerde verstaan. Uitvoerig schetste de heer Pieters, bij het vertoo rnen van zeer fraaie lichtbeelden door dr. Röhner, de ontdekking van de Kop nings graven en eindelijk het graf van den veel genoemden koning Tutanchamon, wiens sarcofaag op\ 2 Januari 1924 werd blootgelegd. De kunstschatten, die daar pl.m. 3000 jaar onder het woestijnzand waren begraven geweest, werden onder zocht. gefotografeerd en beschreven in alle nieuwsbladen en tijdschriften, waar door heel de beschaafde wereld kennis kon nemen van het peil der ontwikke ling van het Egyptische volk dier dagen. De duidelijke plaatjes gaven heel goed de verschillende gevonden voorwerpen, alsmede vele details daarvan weer, zoo dat een goede indruk werd verkregen van de oud-Egyptische grafkunst en de toenmalige heerschende godsdienst van dat oude volk. Met groote belangstelling heeft het tal rijke publiek de interessante lezing van den heer Pieters aangehoord. Het har telijk dankwoord van den voorzitter aan hét slot van den avond was welverdiend. I NOORDGOUWE. Aan het Instituut Popt te Rotterdam slaagde mej. H. W. Jotnker Ld. voor het diploma machinesöhrijven A en B, opgeleid door den heer N. H. Siebrecht te Zierikzee. 1 NIEUWERKERK. Woensdag 14 April werd in „de Meebaal" de jaarvergade ring van de afd. „Het Groene Kruis" ge houden. De voorzitter ds. Westerhof her innerde in zijn openingswoord aan het 25-jarig bestaan der vereeniging. Klein begonnen is ze gegroeid tot een organi satie die gezien mag worden, waaraan verbonden is zusterhulp die hoog ge waardeerd wordt. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat 234 maal ver- plegingsartikelen zijn uitgeleend'. De zus ter heeft 2924 bezoeken afgelegd, waar van 2622 te Nieuwerkerk, verder 103 tbc- bézoeken, 20 kinderen werden ingeschre ven voor het consultatiebureau. Het aan tal leden bedraagt 467. De ink, bedragen f 1715.33, uitg. f 1878.71, alzoo een tekort van f 163.38. Dit tekort is grootendeels te wijten aan het feit. dat de Rijkssub sidie .over 1942 niet is ontvangen. De begrooting werd voorloopig vastgesteld in ontv. en uitg. op f 1350. De aftredende bestuursleden de heeren ds. Westerhof en J. L. v. d. Have werden herkozen. In de vacature van wijlen N. P. Cats werd gekozen dhr. Joh. Flikweert Pz'. De Burgemeester vond het salaris van de zuster te laag. Hij gaf het béstuur in een wenk om bij de gemeente verhoo ging van de subsidie-te vragen. De voor zitter verzocht om, waniieer artikelen uit het magazijn moeten worden gehaald dit in overleg met de magazijnmeesteres te doen zoo min mogelijk op uren dat de distributed ienst of de catechisatie ge bruik van het gebouw maken; spoedge vallen natuurlijk uitgezonderd. Verdér verzocht de voorzitter spoedige terug bezorging van niet meer gebruikte ver- plegingsartikelen. Om misbruik paal en perk te stellen heeft het bestuur gedacht na een bepaalden tijd huur te vragen voor de artikelen, als aansporing om de voorwerpen vlugger terug te krijgen of om zoo noodig zelf iets aan te schaffen. Daarop volgde sluiting. ST.-MAARTENSDIJK. Burgerlijke Stand over Maart. Geboren: Janna Cornelia, d. van J. P. Koopman en C. Hage; Pie- ter Cornelis, z. van W. L. Blindenbacb en H. W. F. Korteweg; Jannetje Dirkje, d. van F. J. Pot en K. J. Dane; Marinus, z. van W. J. van Hemert en J. Ponse; Elizabeth, d. van P. C. van Ast en W. zal de Nieuwsbode niet ver schijnen, wel 's Zaterdags 24 April en daarna niet voor 27 April. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 21 uur tot 6 uur 30. De maan gaat onder om 8 nur en komt op om 23 nur 16 Laatste kwartier Dinsdag 27 April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. Verlenging geldigheidsduur verBnaperingentonnen De geldigheidsduur van de met „13", „14'' en ,-,15" genummerde bonnen van versnaperingen is verlengd tot en met Zaterdag 1 Mei ia.s. J. Bazen. Gehuwd: C. Kloet. 20 j. j.m., en D. J. Knuist. 18 j. j.m. Overleden: N. J. L. Nelisse, 34 j., ongehuwd; 1. C. Polderman, 1 (jaar, z. van M. M. Polder man en R. M. v. d. Jagt; Du L. van Pagee, 67 jaar, ongehuwd; S. Du P. Knuist 12 jaar, d. van C. Knuist en E. J. van Nieuwaal. Ingekomen: A. Heijboer uit St-Anna- Iand; J. M. den Haan uit St.-Annaland; C. H. de Wit uit Wemeldinge. Vertrokken: W. Bijl en gezin naar Scherpenisse; M. Bazen naar Stavenisse; W. Vermaas en gezi.n naar Tholen; S. M. Polderman naar Vierlingenbeek; J. P. Greijs en gezin naar Zierikzee; B. G. Lindeboom naar Scherpenisse; A. M. en E. P. van den Hoek naar Bergen op: Zoom; A. Lindhout naar Scherpenisse. THOLEN. Vrijdag werd in allen een voud ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van den heer J. M. Wagemaker, welke vele jaren een vooraanstaande plaats heeft bekleed in het openbare leven dezer gemeente. Nadat de kist in het familiegraf was bijgezet, wees de burgemeester op de vele jaren die de overledene als raadslid en wethouder der gemeente heeft gefungeerd, op de moeilijke jaren die vooraf gingen aan de overbrugging der Eendracht en op hetgeen hij heeft gedaan voor de mensch- heid, als lid van het Pott-Meyersfonds. De dijkgraaf C. Bierens sprak namens het polderbestuur waarvan de overledene meer dan 25 jaar voorzitter is geweest. De laatste spreker, ds. Batelaan, sprak hiema woorden van troost. De eenige zoon, de heer A. Wagemaker, dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. STAVENISSE. Ook in deze gemeente is de actie voor de slachtoffers te Rotter dam goed geslaagd. Nevens vele goe deren: dekens, kleeren, schoeisel en meu belen, werd een totaal bedrag van f 2042 ingezameld, waaronder begrepen f 70.70 van de hier werkzame arbeiders van den apnnemer H. Stouten uit Zierikzee, die een zelfde bedrag daaraan toevoeg1- de en f 18.35 van den mede hier werk- zamen aannemer Soheffelaar uit Bergen- op-Zooim en diens personeel. Een woord van dank voor de spontane medewer king is hier stellig op zijn plaats. ~&EBKyiKUW8 SINT-MAARTENSDIJK. Woensdag 21 April, des avonds 8.30 uur, in „Reho- b'oth", ds. Mantz van Rotterdam, 'iv.vt'-li?».f«wüw ■gagsw.wx MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 20 April. Aanvoer 1103 stuks vee, w.o. 25 paarden, 3 veulens, 40 schapen, 201 runderen, 3 graskalve ren, 71 biggen en 760 bokken en geiten. Van welingelichte zijde te Kopenhagen verluidt, dat de galsteen&anval die de Deensche Koning de vorige week heeft gehad van voorbijgaanden aard schijnt te zijn. In den algemeenen toestand van den Koning trad Maandag reeds een be langrijke verbetering in. Volgens een bericht uit Gibraltar i# de Aartsbisschop van New York Mgr. Spellman per vliegtuig in Fransch-Ma- rokko aangekomen. Naar verluidt zou hij hier verscheidene dagen blijven. Uit Bern wordt officieel medegedeeld, dat Woensdagnacht nabij Baden een Brit sche bommenwerper van hef type Wel lington brandend is neergestort. Het toe stel is volkomen verbrand. De beman ning, die uit vijf personen bestond, kon zich met het valscherm in veiligheid bren gen en werd door de Zwitsersche mili taire autoriteiten gearresteerd. Naar het agentschap Ofi meldt, heeft het Britsche luChtwapen de laatste da gen zijn terreuraanvallen op de Fran- sche burgerbevolking voortgezet. Zoo zijn Zaterdagmiddag van groote hoogte bom men geworpen op woonwijken, o.m. op een ziekenhuis. 15 personen werden ge- deod.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1