ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - Dinsdag 20 April '43 Telefoon no. 32 99ste Jaarg. No. 15220 Directenr-Adnünietratenr (Advertentiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hoofdredaotonr K 2620 A. J. EE LOOSE, Ziorikzee Uitgave N.V. „De ZierikzeoGcbe Nieuwsbode" M. J. KOSTEN, Manhnisstraat, Ziorikzee 137677 VELDHEER DOOR HET LOT Ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer op 20 April publiceert de kolonel van den generalen staf Walter Scherfff, die als gevolmachtigde van het opperbevel der weermacht voor de mili taire geschiedschrijving bij het hoofd kwartier van den Führer is ingedeeld, een artikel „Veldheer door het lot" in Das Reich. j Kolonel Scherff schrijft, dat de ge- beurtenissen van de achter ons liggende crisis niet het geringste hebben veran derd aan de roeping van den Führer als veldheer. Hij herinnert aan een uitspraak van Napoleon over Frederik den Grooten: „Hij is vooral groot geweest in de oogen- blikken der grootste crises. Dat strekt zijn karakter tot groote eer". Deze uitlating, aldus vervolgt Scherff, is mij steeds in de gedachten gekomen, wanneer ik kon waarnemen, met hoe veel standvastigheid de Führer kennis nam van binnenkomende jobstijdingen en hoe hij er geen seconde aan getwijfeld heeft, dat het lukken moest het lot te doen keeren. Hoewel zijn vertrouwen on wrikbaar was, was het toch geen ijskoude rust, die hij in dergelijke uren en dagen toonde. Daardoor leed hij te veel met zijn soldaten en was zijn scheppend brein te zeer bezig met het bedenken van ressources. Bovendien is zijn geheele tem perament daartoe niet geschikt. Zonder hartstocht geen genialiteit, heeft Mommsen eens gezegd en het zou onnatuurlijk zijn, wanneer de hartstochtelijke wil van den Führer tot het overwinnen van de crisis ook niet nu en dan hartstochtelijke vox- men zou hebben aangenomen. Zijn hartstocht was echter nooit ster ker dan hijzelf en het rustige overleg werd nooit verdrongen door de motori sche kracht van zijn wilsuitingen. Wie dergelijke uren van spanning heeft mee- gemaakt, weet, dat zij niet alleen over wonnen kunnen worden met het koele verstand van den louteren vakman. Aan een geschokt Oostelijk front zijn wil op te leggen, daarvoor zijn mensche- lijke grootheid en bijna bovenmensohelijke hardheid noodig? Daarover beschikken slechts persoonlijkheden, die geroepen zijn om een bevel van het lot tefi uitvoer te leggen en het lot vraagt er niet naar, of zijn uitverkorenen uit het vak zijn en of zij beantwoorden aan het beeld, dat de schoolboeken van den veldheer geven. AAN HET KOEBANGEBIED en in Tunis verhoogde gevechtsactiviteit Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag mede: Aan het front ten Zuiden van Novo- rossisk werd de gevechtsactiviteit giste ren weer levendiger. Sterke formaties van de luchtmacht vielen herhaaldelijk vijandelijke stellingen met bommen van zwaar'kaliber aan. Aan de overige sec toren van het Oostelijke front werden enkele plaatselijke aanvallen der Bolsje wisten afgeslagen en eigen ondernemin gen van verkennings- en stormtroepen met succes uitgevoerd. Van het Tune sische front wordt alleen wederzijdsche activiteit der artillerie- en verkennings- troepen gemeld. Op dit oorlogstooneel vernietigden onze troepen in de zware gevechten van 1 tot 15 April meer dan 200 Britsohe en Amerikaansche tanks. Jachtkruisers en de luchtdoelartillerie W Voor den een is denken een levens behoefte, voor den ander een schrikbeeld schoten gisteren in het gebied van de Middellandsche Zee elf vijandelijke vlieg tuigen, waaronder zeven bommenwerpers neer. In den afgeloopen nacht deden Duitsche gevechtsvliegtuigen een zWaren aanval op de haven van Algiers. Eep formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gis teren de stad Bremen aan. Bommen op woonwijken veroorzaakten verliezen on der de bevolking. Door jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie werden onderdeelen van de vijandelijke ,aanvalsformatie vóór het bereiken van het doel gedwongjen van richting te veranderen. Volgens tot dusverre ontvangen rapporten werden 20 viermotorige bommenwerpers neergescho ten. Twee eigen jachtvliegtuigen gingen in luchtgevechten verloren- Op volle zee en in het kustgebied van de bezette ge bieden in het Westen werden nog elf andere vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Zeegevecht voor de Nederl. kust Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Maandag mede Ten Zuiden van Novoróssisk duurt de levendige gevechtsactie voort. De lucht macht ondernam zware aanvallen op vij andelijke steunpunten en stellingen voor den aanvoer in het kustgebied van de Zwarte Zee. In eenige sectoren der ove rige gedeelten van het Oostelijk front werden plaatselijke aanvallen der sovjets afgeslagen. Aan het Tunesische front ver liep de dag over het algemeen kalm. Het havengebied van Algiers werd door gevechtsvliegtuigen der Duitsche lucht macht opnieuw gebombardeerd. Bij een zeegevecht in den vroegen ochtend van den 18 April brachten Duitsche bewa- kingsstrijdkraohten voor de Nederland- sche kust een Britsche artillerieboot tot zinken en beschadigden drie andere boo ten ernstig. Een eigen vaartuig is ge zonken. Itallaansch waermachlsberlcht Artillerieduels aan het Tnnesische front Het Italiaansche Weermachtbéridht no. 1058 luidt als volgt: Aan het front in Tunesië hevige cn lang aanhoudende artillerieduels. Vijan delijke aanvallen in den Zuidelijken sec tor van onze stellingen werden door on middellijk hierop volgende*. tegenaanv,alen lafgeslagen. Door 'Duitsche jagers werd een vliegtuig neergeschoten. Bij aanvals- pogingen op onze convooien werden 7 vijandelijke vljegtuigen door Italiaansche en 2 Idoor Duitsche jagers neergeschoten. In d<en nacht van 15 opi 16 April deden, twee van onze torpedobooten die een convooi beschermden, een dapperen aan val op twee groote Engelsdbe torpedo jagers. Een dér torpedojagers voer weg met brand aan boord en vloog na een ontploffing in de lucht. Een van onze torpedobooten ging verloren. Meermoto- rige Amerikaansche vliegtuigen hebben gisteren Palermo, Catania en Syracuse met bommen bestookt, waardoor in Pa lermo en Catania openbare en particu liere gebouwen beschadigd werden. Van de bevolking van Palermo werden 20 personen gedood en 30 gewond1, in Ca tania werden 3 personen gedood en 17 gewond, in Syracuse werden 7 perso nen gewond. Bij deze aanvallen verloor de vijand elf vliegtuigen, waarvan zeven door luchtdoelgeschut en vier door nacht jagers werden neergehaald. Aanvallen op Italiaansche steden Hét 1059e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In Tunesië werd de gevechtsactie in- Neen, antwoordde Heieen, door de rustige stem van den man intusschen geheel gekalmeerd, gelukkig niet. Dan zullen we u voor alle securi teit maar naar huis transpiorteeren, want naar uw tasch met inhoud te oordeelen, was u op weg van Achterkerk naar huis, nietwaar? Heieen knikte. En u hoort op de Beldam thuis, zooals u zooeven zei? Hij richtte zijn. zaklantaarn even op haar gezicht en ver volgde toen: Ja, ik meen} u (daar al eens gezien te hebben. Maar, neem me niet kwalijk, dat ik me" nog niet voorgesteld heb. Mijn naam is Hugo Kastelein. Mis schien hebt u gedacht, dat ik bokser van beroep ben, maar dit is toch niet het geval. Ik ben maar een gewone ty pograaf op „De Phoenix", hier op de Lage Weide. Misschien weet u de druk kerij wel te staan, vlak bij de voor malige halte Lage Weide? Ja? En als U op de Beldam werkt, dan zult u ongetwijfeld wel eens het troepje per soneel uit Achterkerk hebben gezien. Heieen knikte opnieuw. Ja, ze had ze wel eens gezien, in jolige overmoed de hand opstekend naar iedere boerenmeid, die toevallig in het vizier van de typo grafen, meest jongelieden, kwam. En ik heet Heieen Tammes, zei het meisje. Maar als u op „De Phoenix" werkt, zult u nu to.ch wel ,op weg naar huis zijn en hoiuld ik u dan niet op', als u mij weer heelemaal naar de Bel dam brengt? Integendeel, lachte Hugo overmoe dig; ik ben vanavond toch laat, omdat ik moest overwerken en ik ben veel te blij, dat ik dit partijtje niet ben mis1- geloopen. Onwillekeurig moest Heieen lachen. Bent ,u altijd zoo hardhandig? O nee, ik kan Zoo Zacht zijn als een lammetje. Mijn moeder heeft een galanteriewinkel in Achterkerk en als er porselein ingepakt moet worden, laat ze het mij ,altijd doen en ik geef u de verzekering, dat ik nog nooit iets ge broken héb. Maar daar komt de auto bus ons achterop. Het beste zal Zijn, dat we bij deze brug even wachten, want hoewel voor sommige menschen zelfs in dezen tijd van het jaar een koud bad bijzonder aan te bevelen is, voel ik er op het oogenblik weinig voor ,om in een van deze bruine slooten te gaan Zwemmen en u evenmin, denk ik. Heieen zei niets, maar inwendig was ze dankbaar voor z'n, zij het ook hu-< moristische bezorgdheid voor haar. Ze zouden me opi de Beldam aan zien komen, als ik hen een natte dienst bode retourneerde en dan nog niet eens gesproken van de boodschappen, lachte hij, vervolgd) Opvoeding van da Sovjetjengd Er z 7n ook enkele speeltuinen met veel attracties, zooals ons de v Woschatjf", no. 8 van Augustus 1930 toont. Daar heeft men de „attracties" overdreven tot in het matelooze. (O N F G.F.L Pax s) tensiever. Aanvalspogingen van vooruit-* geschoven vijandelijke elementen werden verijdeld dank zij de onmiddellijke-reactie van onze detachementen. Tijdens luchtge vechten schoten jachtvliegtuigen van de as 13 vijandelijke toestellen neer. For maties van onze luchtmacht vielen con centraties gepantserde sirijd middel en met gunstig 'resultaat aan. Palermo, Ragussa, Porte Torres en La Spezzia werden door „viermotorige Amerikaansche bommenwer pers bestookt. Te Palermo is de schade aanzienlijk. Tot dusver heeft men 38 doo- den en 99 gewonden geteld. Bovendien werden 1 persoon gedood en 8 jgewond te Porte Torres. De yerliezen geleden door de bevolking van La Spezzia zijn nog niet vastgesteld. Een vijandelijk vlieg tuig is neergehaald door het afweervuur van Palermo; vier andere machines door Italiaansche en Duitsche jagers. Een eigen toestel is niet op haar basis teruggekeerd Benoemingsn in den Duitschen politieker, buitenlandschen dienst Op voorstel van dien Minister van Bui- tenlar.'dsehe Zaken von Ribbentrop1, heeft de Führer in den politieken buitenland schen dienst van het Duitsche Rijk de volgende benoemingen gedaan: De Staats secretaris van het Ministerie van Buitenl. Zaken, Freiherr von Weitzecker, is be noemd tot ambassadeur bij Het Vaticaan. Von Bergen, die tot dusverre déze am bassadeursfunctie bekleeddé, wordt ge- pensionneerd. Tot staatssecretaris van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is benoemd de gezant le klasse Gustav Adolf Baron Steengracht van Moyland. Dieckhoff, ambassadeur bij het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken en laatste Duitsche ambassadeur te Washington, is benoemd tot ambassadeur te Madrid. De leider der politieke afdeeling van het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken, onder staatssecretaris Dr. Wörmann, is benoemd to.t ambassadeur te Madrid'. Die leider der politieke afdeeling van het Ministerie v. Buitenl. Zaken, onderstaatssecretaris Dr. Wörmann, is benoemd tot ambassadeur te Nanking. De ambassaderaad te Madrid, gezant le klasse Hancke, is benoemd tot onderstaatssecretaris en door den TMin. van Buitenlandsche Zaken belast met de leiding van de politieke afdeeling van het Ministerie. De leiding van de juridi sche afdeeling, onderstaatssecretaris Dr. Gaus, is benoemd tot ambassadeur zur besonderen Verwendung bij het Min. van Buitenl. Zaken. Bij den staf van het Mi* nisterie van Buitenlandsche Zaken zijn benoemd: De gevolmachtigde bij den Führer, gezant le klasse Hewel tot am bassadeur, de gezant le klasse Emil von Rintelen tot ambassadeur, de voorgedra gen legatjeraad von Sonnleithner tot ge zant le klasse. Vetvoorzlening verzekerd door koolzaadaenplant Door den Zachten winter staat de kool- zaadplant er goed voor en de verwach ting opi een goeden oogst is dan ook alleszins gerechtvaardigd. In totaal is thans een groot© oppervlakte van het to tale bouwland in Nederland met dit olie houdend gewas beplant en wanneer men weet. dat vain 1 H.A. voldoende olie kan komen om er 1000 k.g, margarine van te bereiden, dan Kan men nagaan, dat indien men de uit de melk verkregen boter in de berekening opneemt de vetvoorziening in het komende jaar ver zekerd is en het rantsoen niet verlaagd 'zal behoeven te worden, aldus ir. G. Veenstra, de inspecteur, van den land bouw, met wien een verslaggever van 'het ANP dezer dagen een onderhoud heeft gehad. Van de oliehoudende gewassen, zoo vertelde ir. Veenstra verder nog, leenen zich na het koolzaad met 42 pet. vet. het beste voor aanplant in ons land het raapzaad, het blauwmaanZlaad en het boterzaad. Bij voorkeur Zaait men kool zaad of De olie, die zich in het koolzaad be- vindt, wordt hieruit door persing ver wijderd en hetgeen overblijft, wordt tot z.g. raapkoeken verwerkt, Dezé raapkoe ken bevatten nog 9 pet. vet. alsmede 32 pet. eiwit en vormen een uitstekend krachtvoeder voor ons melkvee. Dezen keer zal door de distributie-organen mis schien mog een hoeveelheid van dit kraehtvoeder verstrekt kunnen worden, wat weer tot gevolg zal hébben dat de melkproductie zal stijgen, waardoor auto- 1 matisch ook de boterproductje zal toe nemen. Ook dit draagt er toe bij dat eerstvolgende jaar naar omstandigheden het er met de vetvoorziening voor het niet al te slecht uitziet. Togen huizen-speculanten De gemachtigde voor de prijzen heeft een circulaire gezonden aan de Broeder schap voor notarissen inzake huizenvei lingen, waarin o„m, het volgende staat: Bij de veiling van onroerende goede ren is het-aantal gegadigden, dat zich voor deelneming aan de loting opgeeft, meermalen bijzonder groot. Te 's-Graven- hage b.v. is reeds eenmaal een aantal van 87 bereikt. Zulks wijst op een zeer ongewenscihte ontwikkeling met op den achtergrond onoixbare practijken, waar tegen maatregelen moeten worden ge- 1 nomen. Daar de regeling, neergelegd in het Vervréemdingsbesluit, in de eerste plaats beoogt den speculatieven handel te be perken, moet iop de veilingen bij gun- ning aan de gegadigden, die voor beleg ging in wenschen te koopen, de voor keur worden gegeven. Van den kooper op een openbare vei- ling mag derhalve worden verwacht, dat hij niet tracht het gekochte onmiddellijk van de hand te doen, doch zelf te ex- ploiteeren. In verband hiermede zal in het vervolg voor onroerende zaken, die op open bare veilingen zijn gekocht, doorverkoop slechts mogelijk, indien de (nieuwe eige naar kan aantoonen, dat bijzondere om standigheden aanleiding geven tot den (door)-verkoop. Kan zulks niet ten ge- noege van het betrokken prijzenbureau voor onroerende zaken worden aange- toond, dan zal een verklaring van „geen bezwaar'' worden geweigerd. Aan tussphenpersonen kan w-orden toe gestaan aan de loting deel te nemen, mits zij voor de loting opgave verstrek- van den naam van hun lastgever. Over dracht aan een ander dan den genoem den lastgever is niet toelaatbaar. Deze regeling geldt eveneens voor ob jecten, waarvan de gunning is aange houden en die daarna uit de hand wor den verkocht. 1 ZUINIG MET SUIKER Suiker van den nieuwen bietenoogsl komt zeker niet voor November ter be- schikking. Aangezien de thans nog voor het Nederlandsche volk beschikbare voor raden consumptiesuiker te beperkt zijn om verstrekking van het geheele suiker- rantsoen tot den nieuwen oogst te ver- zekeren, staat het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vopr de noodzakelijkheid om maatregelen te be- 1 ramen, die in het suikertekort zullen voorzien op de voor de bevolking minst gevoelige wijze. Het zal daarom een be perking van het verbruik aan consump- Keuringen Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook do mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder- WANNEER VERDUISTEREN uur 45 Heden verduisteren van tot 6 uur 45. De maan gaat onder om 7 uur en komt op om 22 nur 01 Laatste kwartier Dinsdag 27 April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. tiesuiker verschuiven tot het einde van het loopende oogstjaar. Het ligt in de bedoeling dan, dus in den herfst van 1943, gedu rende één vierwekelijksehe distri butieperiode geen suiker, te ver strekken. De bevolking kan zich derhalve reeds nu op de komende leemte in de suiker voorziening instellen en haar verbruik van het suikerrantsoen in de daaraan voorafgaande maanden, die zich uitstrek ken over zeven a acht vierwekelijksehe distributieperioden, zoo regelen, dat één rantsoen suiker gespaard wordt ter over brugging van de periode, waarin zij het zonder verstrekking van suiker zal moe ten stellen. Het ligt in de bedoeling, indien de suikeropbrengst dit mogelijk maakt, de jaezuinigde hoeveelheid te^ zijner^ tijd alsnog ter beschik king te stellen. 'Stof en slechte lucht in de werkruim ten zijn een aanslag op de gezondheid van den werker. Extra zeep voor kappers, artsen, enz. Metingang van 1 Mei a.s. komen kap pers. practiseerende artsen, tandartsen en dierenartsen, medische studenten, vroed vrouwen, verloskundigen en wijkverpleeg sters, wederom voor een periode van drie maanden in aanmerking voor een extra rantsoen zeep. Kappers dienen van 27 April tot en mét 1 Mei as, bij de plaat selijke distributie diensten een aanvraag formulier MD 2333-41 af te halen- Deze formulieren moeten zij vóór 8 Mei as« ingevuld bij den distri'butiedienst inle veren. Van 1 Mei a.s. af ontvangen practin seerende artsen, tandartsen en dierenart. sen, zes rantsoenbonnen voor toiletzeep en medische studenten, vroedvrouwen!, verloskundigen en. wijkverpleegsters, drie rantsoenbonnen voor toiletzeep. Extra rastsoen aardappelen op bon „Algemeen 554" Van 18 tot en met 24 April as. wordt voor éénmaal een bijzonder rantsoen van één kilogram aardappelen beschikbaar ge steld. Dit rantsoen zal verkrijgbaar zijn op bon „Algemeen 554". &KKKffIBUW& Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Zaltbommel door ds. J. J. iSliezen te Dreischor., Hoofdprijzen Staatsloterij Trekking van 19 April, f 5000: 10612. f 1000: 3090, 10387. f400: 1040, 3970, 18043. f 200: 1657, 9281, 13152, 21787. flOO: 5291, 8420, 13065, 13227, 16092, 20641, Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen SS of het Legioen, kost winnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, enz. land, in een speciaal wachtbataljon. Tijdens deze keuringen ikunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden- 21.4'43, 9 tot 13 uur, Amers?" xt, Dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.'43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg- Noderlandscho vrijwilligers strijden in het Oosten. \,3d P.K. Zichückel-O H Pax i)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1