ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE post-tële^raafTtelefqon Maandag 19 April '43 Telefoon no. 32 Directocr-Admlniatratenr (Advertontwohef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 J' DE LOOZE' 2i,nkZ* Uitgave N.V. „De Zlerikzeeoohe Nieuwebode" Eoofdredaotenr K 2620 M. J. KOSTEN,ManhuioBtraat, Zierikzee 99sle Jaarg. No 15219 Qiro no. 137677 GEZELLEN VAN DEN DOOD j Het Poolsohe officierenkorps vernietigd Met ingehouden adem zal de geheele beschaafde wereld gelezen hebben van de gruwelijke ontdekking op den „Kose Gory'', den Geitenberg nabij Smolensk, waar de lijken werden gevonden van duizenden Poolsche officieren, op weer- zinwekkende wijze afgemaakt door de j Sovjets. Het geheele Poolsche officierencorps, dat in de gevangenschap van de Sovjets is geraakt, bijna tienduizend man sterk, heeft hier onder de zwarte dennen van J den Geitenberg een smadelijken dood ge vonden. Generaals, stafofficieren, ver grijsde veteranen en zeventienjarige vaan drigs zijn als schapen afgeslacht door het beruchte beulsschot in den nek- Met geboeide handen, den mond in vele ge vallen gevuld met zaagsel om de laat ste wanhopige kreten te smoren, zoo heeft men de lijken in de massagraven gevonden. Zooveel haast hadden de beu len, dat de meeste slachtoffers niet be roofd konden worden en men op de lichamen niet alleen alle militaire be scheiden heeft gevonden, maar ook brie- vei, dagboeken en waardevoorwerpen. Aan de hand hiervah heeft men ket tijdstip kunnen vaststellen, waarop deze gruwelijke massamoord plaats vond. Tien April 1940. Om Polen brak in September 1939 de oorlog uit. Om Polen te hulp te kunnen snellen verklaarden Engeland en Frank rijk den oorlog aan Duitsc'hland. Om Polen te wreken verbonden de gealli eerden ziöh op leven en dood met de Sovjets. Zoo hebben zij het tenminste altijd voorgesteld. Toen de Duitsehe legers in eenige we ken tijds de Poolsche legers versloegen, toen Warschau viel en de Sovjets uit het Oosten Polen binnenstroomden, om zich gunstige uitgangsstellingen te verzekeren voor de komende operaties tegen Duitscihland, beweerden de Sovjet machthebbers later cynisch vluchtten tienduizenden Poolsche soldaten en offi cieren naar de Sovjet-Unie om aan de gehate Duitséhers te ontkomen. Wie weet, wat zij gedacht en gehoopt hebben? Zij meenden het leven en misschien de vrij heid te kunnen redden, maar wat zij vonden was de dood door beulshanden van de G.P.Oe. Wij weten nog niet, wat er van de Poolsche soldaten in de Sovjet-Unie ge-' worden is. Wij weten thans alleen, wat er gebeurd is met het geheele Poolsche officierscorps. Wij weten ook, dat an derhalf jaar na den moord een van de machthebbers in het Kremlin de oprich ting van een Poolsch legioen aankon digde, dat aangevoerd door Poolsche offi cieren, zijde aan zijde met de Sovjets zou strijden om het vaderland te be vrijden van de indringers. Maar toen sliepen alle Poolsche officieren reeds den eeuwen slaap onder de sombere dennen van den Geitenberg JAPANNERS VIELEN CONVOOI AAN Bij Nieuw-Guinea gingen elf geallieerde transportschepen verloren Naar het Keizerlijk hoofdkwartier heeft medegedeeld, hebben Japansche marine- vliegtuigen den 14den April een vijande lijk convpoi in de nabijheid van de Mil- nebaai aan de oostpunt van Nieuw Guinea in massa-formatie aangevallen. Tegelijker tijd vormde een vlieghaven in de Milne- baai het doel van een tweede Japan sche luchteenheid. Door deze aanvallen heeft de vijand in totaal 11 transportschepen verloren. Vier daarvan zonken onmiddellijk, ter wijl de overige aanvankelijk ernstig wer den beschadigd, verbrandden en tenslotte zonken. Bovendien werden verscheidene kleme oorlogsschepen zwaar beschadigd, vier vijandelijke vliegtuigen neergescho ten, tien toestellen op den grond vernield en zware schade veroorzaakt aan mili taire installaties. De Japansche luchtmacht verloor vijf toestellen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Muizennest in de radio Bij een gezin te Alphen, bleek plot seling de radio defect. Daar alle pogin gen om het toestel weer in orde te krijgen, faalden, riep men de hulp van een monteur in. Deze demonteerde het apparaat qp trof tot zijn groote ver bazing in het kastje, een muizennest aan. De ongewenschte gasten hadden zich be haaglijk ingericht, doch hebben in hun knaagwoede de draden doorgebeten. Eet tweede ei voor personen tot 21 jaar Bij de aanwijzing van bon „Algemeen 540" voor één ei is de vorige week bekend gemaakt, dat voor personen bene den den leeftijd van 21 jaar een tweede ei zou worden verkrijgbaar gesteld. Thans kan worden medegedeeld, dat hiervoor de bonnen „Resere 2—20", „Reserve 3— 20" en „Reserve 4—20" zijn aangewe zen- Deze bonnen dienen vóór Zaterdag 24 April bij den detaillist te worden in Het reeds in Aug. van het vorige jaar in den Wieringer meerpolder ge zaaide koolzaad staat er huiten- gewoon goed voor. Overal is men thans bezig met het bemesten der ptantjes, welke zoo belangrijk zljjn voor onze vetpositie. O.N.FKuiper Pax s) geleverd, desgewenscht tegen ontvangst, bewijs. De detaillisten zullen deze eieren zoo spoedig mogelijk afleveren. i Bon 17 voor boter en margarine Tot en met Woensdag 28 April geeft bon „Boter 17A" redht op het koopen j van 250 gram boter of margarine dan j wel dan 200 gram bak- en braadvet of gesmolten rundvet. De bon „17B Boter" geeft recht op Het koopen van 125 gr. boter of margarine dan wel 100 grami bak- en braadvet of gesmolten rundvet. Men zal genoegen moeten nemen- met die artikelen, welke de leverancier in voorraad heeft. De geldigheidsduur van de bennen „Boter ISA"-en „13B Boter" is verlengd: tot en met Woensdag 28 April. ONDERWIJS Toelating Ambachtsscholen Het ANP verneemt, dat voor dei\ cur sus 1943-'44 nog geen verandering in de eisdhen van toelating tot de ambachts scholen wordt gebracht. Ingeschreven kunnen dius worden leerlingen, die b'ij plaasting den leeftijd van 12 jaar en 8 maanden hebben bereikt en het zesde leerjaar van de lagere school met vrucht hebben d,oorloopen. Ook kunnen worde»* toegelaten leerlingen van 12 jaar, die het zevende leerjaar hebben doorloop en. De nieuwe regeling, volgens welke het doorloopen van het zevende leerjaar als toelatingseiseh wordt gesteld, is voor- loopig opgeschort. De inschrijvers van leerlingen voor den nieuwen cursus, die hlaf Augustus aanvangt, kan thans nan elk der ambachtsscholen dagelijks ge- schieden. i KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Ds. J. J. P. Valeton, beroepen predi- kant te Heerlen (stad) zal Zondag 23 Mei afscheid némen van zijn - gemeente 1 te Zierikzee. I STAVENISSE. Ned. Herv. kerk. Woens- j dag 21 April. 3 ure, ds, Diamsté (HuJ welijksinzegening). Emeritaat Eervol emeritaat is tegen 15 Augustus! op verzoek na 40-jarigen diensttijd ver- leend aan ds. J. W. Boogaard, pred. der Nederd. Herv, gemeente te Hurwenen, eerder te Engelen en Burgh. RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg Woensdag 14 April. 1. C. K., 17 j., zonder beroep, wonende te Zierikzee, thans gedetineerd; we- gens „diefstal door twee of meer ver- eenigde personen; tot 5 maanden ge- 1 vangenisstraf. 2. J.' B., 28 j., transportarbeider te Zierikzee, thans gedetineerd; wegens Ie- „diefstal door twee of meer ver- eenigde personen; 2e. diefstal meerma- 1 len gepleegd'' tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Economische Rechter te Middelburg Th. Verheul, 34 j., landbouwer te Noordgouwe, wegens het feit, dat hij op j 12 Januari 1942 te Noordgouwe als leider van een landbouwbedrijf den daarin als 1 werknemer werkzamen A. Keuvelaar heeft ontslagen, zonder daartoe verkregen toe stemming (Overtr. Verordening RijksCom- missaris. Eisch: schuldig verklaard zonder toe passing van straf. Uitspraak: conform eisch. R. de* Waal, leider bijkantoor Gew. Arbeidsbureau te Zierikzee, wegens het feit, dat hij op 9 Sept. 1942 te Zierikzee als bestuurder van een vierwielig motor rijtuig, daarmede heeft gereden over den openbaren weg, zonder dat aan hem voor dat gebruik een daartoe strekken de vergunning was verleend. (Overtr. Wet Gebruik Vervoermiddelen). Eisch: f15 of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. P. Zoeter, 58 j„ los werkman te Zzee, wegens het feit, dat hij in de maand Februari^ 1942 te Zierikzee nan P. Kris- talijn heeft afgeleverd een hoeveelheid boter, zonder dat daarvoor de vereischte bonnen werden afgegeven. (Overtreding Boter- en Vetdistributiebeschikking). Eisch,: f 10 of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. P. van der Weéle, 62 j., zonder beroep te Noordgouwe, wegens het feit, dat hij in October 1941 te Noordgouwe een varken in huisslachting heeft doen slach ten. (Overtreding- slachtverbod). Eisch: f300 of 1 maand hechtenis, met verbeurdverklaring. Uitspraak: conform eisch. Mr. du Croo vroeg lichtere straf. G. Krijger, 26 j., melkventer te Zie rikzee, wegens het feit dat hij in October 1941 te Noordgouwe een varken in huisslaehting heeft geslacht. (Ovtertr. als voren). Eisch: f100 of 2 weken hechtenis. Uitspraak: f75 of 25 dagen hechtenis. Mr. du Croo vroeg 'lichtere straf. C. J. Kristalijn, 33 j., voddenkoopman. J. C. Berrevopts, 32 j., los werkman te Zierikzee, wegens het feit dat zij op 19 Maart 1942 te Zierikzee tezamen en in vereeniging, althans een hunner, 200 k.g. bruine boonen hebben vervoerd. (Overtreding Akkerbouwbesluit). Eischieder f 100 of- 40 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. A. Z. Meerdink, 23 j., veekoopman te Zierikzee, wegens het feit dat hij op 19 Maart te Zierikzee 200 k.g. bruine boonen beeft gekocht en/of verkocht, anders dan tegen ;afgifte der daarvoor vereischte bonnen (Overtr. als voren). Eisch: f 250 of 2 maanden hechtenis. Uitspraak: f250 of 50 dagen hechtenis. Politierechter ter Middelburg A. K„ 27 jaar, wonende te Zierikzee, wegens beleed iging, Eisch: f 10 jb. s. 5 d. h. Uitspraak: f 1 s. 1 d. h. G. L. B., 21 j., grondwerker te Waalre, wegens diefstal gepleegd te Haamstede. Eisch: f30 lb>. s. 15 d. h. Uitspraak: f 20 tb', s. 10 d. h'. L. de V., 34 jaar, wonende te Zie rikzee, wegens mishandeling. Eisch: f 20 [H. s. 10 d. h. Uitspraak: f 10 b1. s. 5 d. h. A. P. van L., 44 j., te Noordgouwé, wegens heling van zeepdistributieboius. Eisch: f 40 b. s. 20 d. h. Uitspraak: conform eisch. M. P. Q., 20 jaar, te Noordgouwe, we gens verduistering van zeepdistributiebons Eisch: f 40 |b>. s. 20 d. h. Uitspraak: conform eisch. Kantongerecht Tholen A. L. te Tholen, wegens overtreding der verordening op> het staan van straat hoeken, in casu hoek KerkstraatJDalem- sche straat f 2.50 of 2 d. h. A. C. J. te Poortvliet, wegens over treding der Leerplichtwet, doordat de schoolgaande kinderen geen klompen kon- den bekomen, f 2 of 2 d. h. B. A. U. aldaar,wegens hetzelfde feit, doch uit oorzaak van ongesteldheid; f 4 IbL- s. 4 d. h.; uit overweging dat het hoofd der school kennis had moeten zijn gegeven, in plaats van eigenmachtig de kinderen thuis te houden. Een elftal gedag va arden was niet ver schenen. Zyn vrouw gedood Wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, heeft de advocaat- generaal bij het Bossche Gerechtshof te gen den 39-jarigen bakker L. P. C. van Moorsel uit Deurne, d/e tijdens een hui selijke twist zijn vrouw met een stoel heeft gedood, de maximumstraf van 13 jaar en vier maanden, zonder aftrek van voorarrest geëischt. De rechtbank te 's-Hertogenbosch had den verdachte veroordeeld tot 10 jaar gèvangenisstraf. De Rijkspostspaarbank in Maart Gedurende de maand Maart is bij de Rijkspostspaarbank ruim 30 mill, gulden meer ingelegd dan terugbetaald (vorig jaar ruim 4 millioen). 29.628 nieuwe boekjes werden uitgege ven. Het hoogste voorgaande cijfer was 21.958 in Januari j,l. Het totale tegoed Officieel* Landbouwmededeellngen voor de Provincie Zeeland HET MERKEN VAN RUNDEREN EN SCHAPEN.-Als bekend mogen geen o n- gemerkte runderen en schapen in voor raad worden gehouden of verhandeld. Nu de weidetijd weer voor de deur. staat is het van groot belang dat iedere veehouder nauwkeurig nagaat of er run deren (schapen) op het bedrijf aanwezig zijn, die het registratiemerk verloren heb ben. In dat geval dient onverwijld een schriftelijk verzoek tot het Districtskan toor te worden gericht, opdat de dieren nog in de stalperiode gemerkt kunnen worden. SLACHTVEEMARKT TE BRESKENS. Belanghebbenden worden er op gewe zen dat met het oog op Paschen de slacht veemarkt te Breskens twee dagen vroeger wordt gehouden, dus op Woensdag 21 April in plaats van op Vrijdag 23. April 1943. De markten te Goes en Hulst die zou den vallen op Maandag 26 April, wor den gehouden op Dinsdag 27 April 1943. LEVERING VAN NUCHTERE KALVE REN. Evenals elders werden de nuchtere kalveren in Zéeuwsch-Vlaanderen aange voerd op een Centrale slachtplaats en uitbetaald volgens geslacht gewicht. De regeling blijkt echter voor Oost en West.Zeeuwsch-Vla anderen op moei lijkheden te stuiten, zoodat door bevoeg de instanties is besloten aldaar de nuch tere kalveren weer over te nemen op de markten. Uitbetaling geschiedt dqn volgens levend gewicht. CONTRACT-VARKENS EN -BIGGEN. Het mag genoegzaam bekend geacht worden, dat iedere varkenshouder die voer voldoende ruw voeder beschikt om, met toevoeging van het te verstrekken mengvoeder voor varkens, een of meer contractvarkens te mesten," hiertoe ver plicht zal worden. Men moet de rege ling niet zoo zien, dat wanneer het voor de Provincie verplicht aantal contracten is geplaatst zonder zonder een huisslachl- vergunning wordt verstrekt. Integendeel,v de grootere bedrijven die niet contrac teeren zullen geen voor huisslachting be stemde varkens in voorraad mogen hou den. Alleen de kleine of niet-grondge- bruikers zullen niet verplicht worden een mest.contract af te sluiten. Het is thans nog niet toegestaan om biggen te koopen bestemd voor huis slachting. Die biggen dienen beschikbaar te blijven voor degenen die een contract moeten afsluiten. In verband met hef feit dat vóór 1 December 1943 twee toornen biggen per zeug gemerkt mo gen worden mag men verwachten dat straks voldoende biggen voor huisslach ting bestemd, beschikbaar komen. Als men in den winter van 1943-'44 zal mo gen slachten, zal tengevolge van de vleeschrantsoen-verlagirig met 1/3 het aantal te slachten varkens (k.g. vleesch) geringer zijn. ,Mocht de biggenprijs niet op korten termijn lager worden dan is het niet denkbeeldig dat de overheid zal ingrij pen, evenals dit thans het geval is bij de rundveeprijzen. AFHALEN VEEVOEDERBONNEN. Vee houders die in aanmerking komen voor voeder ten behoeve van hun vee, dienen de veevoederbonnen af te halen bij de PI. Vertegenwoordigers vóór 21 April a.s. en bij den veevoederhandelaar in te le veren vóór 23 April. Degenen die een mestcontractvarken 1943 in voorraad heb ben krijgen 50 k.g. voeder. Voor stieren wordt thans geen voeder meer beschik baar gesteld. DE' WAARN. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND van alle inleggers bedroeg eind Maart ruim 100 millioen gulden meer dan ver leden jaar. Bombardement eischt 63 dooden Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen van Britsehe vliegtuigen op een stad in het Westen des lands, heeft de Nederlandsche burgerbevolking in den loop van Vrijdagavond aanzien lijke verliezen geleden. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn 53 per sonen gedood, 60 zwaar gewond en 60 licht gewond. Talrijke woonhuizen zijn vernield, resp. beschadigd, onder meer ook een kérk. LANDBOUW EN visicHERU Over enkele weken zal de aanvoer van 0 onsumptiemosselen moeten worden gestaakt. Wegens gebrek aan olie zal het visschen op mosselzaad en het be werken en verzaaien van de mosselper- ceelen moeilijkheden ondervinden en zal dit grootendeels door generator-schepen moeten .geschieden. Er zullen dus ge neratorschepen worden ingeschakeld voor de mosselzaadvisscherij en voor het schoonmaken der perceelen en het ver- zaaien in Zeeland zelf. De huur van een WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 20 uur 45 tot 6 uur 45. De maan gaat onder om 7 uur 3 en komt op om 20 uur 46 (Volle Maan) Laatste kwartier Dinsdag '27 April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. Volle maan Woensdag 19 Mei. generatorschip mag ten hoogst© f 75 bé dragen, exclusief brandstof. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 10. Jan, z. v. L. Kouijzer en J. P. J. Roggeband; 11. Jacob Albert, z. v. J. A. Bieneeflt en C. Post; 15. Engelina Christoffelina, d. v. J. Bouman en E. C. van de Sande. Overleden: 11. J. J. van Liempt, 30 j., ongehuwd. 2e selectiewedstrijd Schouwen-Duiveland Te Zierikzee wordt op 2 Mei de 2de selectiewedstrijd gespeeld tusschen twee Schouwsche elftallen. De K.C. zal eerst volgende week de samenstelling der elf tallen bekend maken. Keuringen Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. j Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen SS of het Legioen, kost winnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden- 20.4.'43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4'43, 9 tot 13 uur, Amers*"rt, Dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.'43, 9 tot Ï3 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Nederlandsehe vrijwillig»!» atrij&eu iu het Oosten. (S8 P.K. Z»eMo<cel-O-H Pax

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1