ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TWEEDE de zwarte handel de strijd aan den koeban versghiüIendebërighten MOEDER. IS DAT] ■«ROVER PAPPIE ZO ImK GESPROK» Uil Stad en Provincie Zaterdag 17 April '43 Directeur Adrnmlstratonr (Advertentieohof) waar|n opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Hoofdrodaoteur Telefoon no. 32 A. J. DE LOOSE, Srerikzeo üitga78 N.V. i(I)9 Zierikzeesoh. Nieuwsbode" J. KOSTEN,3 K 2620 Manhnieotraat, Slerlkzee 99ste Jaarg. No 15218 Giro no. 137677 Een van <de meest gebruikte argumen ten, waarmede men het knopen van clan destiene artikelen tracht te rechtvaardigen is wel „het gaat anders toch naar Duitscb- land". „Het gaat anders toch naar Duitsch- land", zegt X. wanneer hij clandestien melk, boter en eieren koopt. „Beter dat wij het opeten, al is het duur", 'veront'* schuldigt Y. zich, „dan dat het naar onze buren gaat". Uit welke koker deze geruchten komen is maar al te duidelijk. Het is de zwarte handelaar, die deze leugens de wereld instrooit en de goê- gemeente, dat wil zeggen, het gedeelte, dat over een goedgevulde beurs beschikt, gelooft het maar al te graag. Elk ar gument immers, waarmede men de stem van het geweten tot zwijgen kan bren gen, wordt nu eenmaal grif aanvaard. Men voelt drommels goed, dat iedere hoeveelheid, die clandestien verdwijnt, onttrokken wordt aan het geheele volle. De vleesoh-, melk-, boter- en suikerbon, nen, die men clandestien koopt, worden evenmin geëxporteerd, zooveel verstand hebben de meesten nog wel. Alles, wat tegen schandelijk hooge prijzen Zwart gekocht wordt, is afkomstig van woeker, diefstal, oplichting en bedrog. Men kan zich verontschuldigen, wan neer men zegt: Nou ja, dat eene pondje vleeseh, dat ik eens gekocht heb, dat beetje boter, wat beteekent dat nog eigenlijk?'' Alleen in den winter van 1941 op 1942 zijn 500.000 varkens ver dwenen, dat is het aantal, wat statis tisch kon worden nagegaan. Het wer kelijke aantal is nog hooger. Schat men elk varken op 100 k.g., dan verdween in den zwarten handel 50 millioen kilo gram vleeseh, dit wil zeggen: het. rant soen van bns geheele volk voor het tijdvak van meer dan tien maanden! Dit kon geschieden dank zij het feit, dat meneer X en mevrouw Y een pondje vleeseh of een half pond spek duur wilden betalen en bovendien nog meen den het vaderland een dienst te bewijzen. Eenigen tijd geleden heeft ir. Louwes in een toespraak tot de hoofden van alle diensten, betrokken bij het voedsel voorzieningsapparaat, de gevaren ge schetst welke ons volk bedreigen en met klem opgewekt voor den onvermoei- den strijd tegen den zwarten handel. Stipte handhaving van alle voorschrif ten der voedselvoorziening is de eenige mogelijkheid voor ons volk om een eenigszins dragelijke voedingstoestand te houden. Dè oorlog is een tijdelijke en naar wij allen hopen, korte episode in ons leven en zeker een korte in het bestaan van ons volk. Na dezen, oorlog zal het zijn plaats moeten innemen onder de andere volken en dat zal het slechts kunnen als het krachtig en sterk is en niet lichamelijk en geestelijk doorslechte verzorging is verzwakt. Daartegen moe ten wij strijden en daarbij vallen andere overwegingen in het niet. Thans geldt het parool: iedere k.g. voedsel, die in Nederland kan worden voortgebracht, moet worden geproduceerd, iedere in breuk op een rechtvaardige verdeeling beteekent een aanslag op het bestaan van ons volk. Sovjotaanvallen op het bruggehoofd of in de volgende tegenaanvallen uiteen geslagen. De vijand leed zeer zware ver liezen. Aan het ^overige front in het Oosten verliep de dag rustig. De lucht macht vernietigde gisteren, terwijl zij slechts twee toestellen verloor, zestig sovjetvliegtuigen. Voor de kust van Kau- kasië boorden lichte Duitsehe zeestrijd - krachten een sovjetkustvaartuig in den grond. Van het front in Tunesië wordt slechts plaatselijke gevechtsactie gemeld. Vijan delijke aanvallen op eenige heuvelstel lingen werden afgeslagen. Talrijke ge vangenen werden daarbij gemaakt. Een Duitsehe tegenaanval bereikte het ge stelde doel. Duitsehe gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de haven van Böne aangevallen. Een vijandelijk oorlogsschip en een vrachtschip werden beschadigd en voltreffers geplaatst op de kade en havenwerken en pakhuizen, Duitsehe .motortorpedobooten voeren in den nacht van 14 op 15 April naar de Britsehe kust en brachten in een gevecht met numeriek sterkere vijandelijke kust- bevevligingsstrijdkrachten, een krachtig bewapend groot vrachtschip tot zinken. Onze booten keerden zonder beschadiging te hebben opgeloopen op bun steunpunten terug; I tallaansch weermachtsberlcht Geconcentreerd artillerievuur en plaatselijke gevechten i Het 1056e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: i Aan het Tunesische front geconcen treerd artillerievuur van weerskanten en hevige gevechten van plaatselijk karakter i Sousse is' ontruimd. De luchtmacht der spil bestookte autojcolonnes en deed met goede resultaten aanvallen op kruispun ten van wegen en vijandelijke havenbases. In het centrale deel der Middellandsche Zee werden twee vliegtuigen door onze jagers vernield. Amerikaansehe viermo torige bommenwerpers jhebben gisteren middag brisant- en brandbommen laten vallen in de omgeving van Napels, en ,op Palermo, Catalania, Messina en Sciacca, waardoor de burgerbevolking verliezen leed. Er zijn in het geheel 102 dooden en 115 „gewonden. Te Palermo, werden twee vliegtuigen neergeschoten door batterijen afweergeschut en een door onze jagers. Een ander vier-motorig toestel werd in de nabijheid van Catania door het af- weervuur Het opperbevel der Duitsehe weermacht maakte Vrijdag bekend: Bij het Koebanbruggehoofd zetten de sovjets ook gisteren hun aanvallen ver geefs voort. Zij werden in samenwerking met de luchtmacht bloedig afgeslagen, Feuilleton 45 door Frank van Falckenoort En gauw een beetje! Ja, ja, kreunde Thijs, Heieen, ik vraag je excuus, maar Laat me toch gaan; stuur me niet naar de politie! - Dat zou je'wel willen, hè? Heleen kwam bij het tweetal staan- Haar goede hart overwon ide wrok tegen desn> ellenideliinig- Ja, sprak ze, laat U hem maar gaan. Ik ben er van over tuigd, dat het beter is hem niet aan de politie over te leveren. Nou, antwoordde ide man, om dat U het zegt, zal ik het niet idoen, hoewel' hij eigenlijk verdiende, idat hij een poosje achter slot eri grendel ging- Maar zoo gemakkelijk kom je er toch niet af, waarde heer. Dan zal' ik toch im. el(k geval als rechter optreden. En daarna kreeg Thijs Kuiltje'een pak slaag, zooals hij in z'n heele leven nog nooit 'had ontvangen. Hij brulde als een beze tene. Ziezoo, zei de man, toen de straf oefening voltooid was, 'daar zul je wel vami opgeknapt* zijn, hè? En nu zullem we je nog een bad geven om wat af te koelen. En de daad bij het woord voegende, nam hij Thijs op, alsof hij een veertje was en smeet hem, zoo lang De burgerbevolking van Brugge is Woensdagmiddag het doel geweest van een Engeisch^Amerikaanschen bomaanval. Tussehen 16 en 17 uur werd de stad door een vrij sterke formatie aangeval len, die bommen wierp op woningen. Tot nu toe zijn vier dooden geteld. Naar de Britsehe berichtendienst meldt heeft het Engelsche Ministerie van Lucht vaart toegegeven, dat bij den luchtaan val op Stuttgart 23 'Engelsche toestel len zijn verloren gegaan. Engeland en de Ver. Staden hebben tot eind Maart 1943, naar het D.N.B. verneemt, in totaal een koopvaardijton- nage verloren gelijk aan hun geheele bezit daarvan bij het uitbreken van den oorlog, ril'. 30.4 millioen b.r.t. Het gezin vam Leon Dutry-Van Eslan- deris in het moederhuis te Roesselaere (België), verrijkt met de geboorte van een 18de kind. Het as het 15de kind in leven en tevens het 7de zoontje- hij was, im de diepe sloot langs een weg, waar hij kopje onder 'ging in het bruine, drabbige veenwater. Proestend en huilend kwam hij weer aan ide opper vlakte, kroop aan den kant, pakte zijn fiets en reed alis een pijl uit den boog weg. 1 1 Al dien tijd had Heleen met angstigen blik het schouwspel gadegeslagen'. Ziezoo, juffrouw, zei de redder, ter wijl hij' z'n hamden afveegde, alsof het een gewoon, alledaags karweitje was geweest, als hij met zoo'n vaart blijft doorrijden, idam is hij binnen twee urem in Den Haag em»'heeft hij in elk tusschem- geliegen dorp een bekeuring wegens over treding van ide maximum snelheid. Heleen keek hem vol bewondering aan, maar er was nog een angstige klank in haar stem, toen ze zei: Maar u had hem wel dood kunnen slaan. Inderdaad had ik dat kunnen doen en ik geef u de verzekering, dat ik er opi het moment veel zin in had, hoe wel ik toch niet zoo bloeddorstig aan gelegd ben. Achteraf spijt het me, da,t ik het miet gedaan heb, want zulke crea turen 'zijn niet waard, dat ze leven. En fin, misschien heeft het pak slaag en het .bad hem goed gedaan en het is te wenschen voor hem, dat hij zoo'n gek- heidje geen tweeden keer meer uithaalt, want dan geef ik geen cent meer voor z'n leven. Maar a propos, hoe gaat het eigenlijk met u? Niets beschadigd van de fiets en de tasch met inhoud? En heeft hij u z?elf geen letsel toegebracht? (Wcrdt vervolgd) HULP VOOR ROTTERDAM 1 Uit alle deelen des lands komen gun- stige berichten binnen over het verloop van de inzameling voor Rotterdam. Dat J stemt tot tevredenheid, doch het be- hoeft de aanmoediging nog niet te doen j ophouden, want er is heel veel noodig om eenige duizenden vernielde inboedels 1 te vervangen. j Haarlem meldt, dat tien groote trai- j Iers gratis ter beschikking gesteld, door stad en omgeving rijden. Veel toezeggin- j gen werden van winkeliers ontvangen, j o.a. geheel volledige divanbedden. Gro ningen rapporteert, dat de inzameling 100 procent meevalt en dat zij op het platteland zelfs fantastisch gaat, terwijl vele vrouwen zich verdienstelijk maken met het sorteeren en waar noodig her stellen van de binnenkomende kleeding- stukken. Ook uit Zeeland wordt bericht, dat de inzameling „reusachtig" slaagt. Veel textielgoederen, schoenen enz. wor den beschikbaar gesteld en wie geen goe deren te missen heeft, biedt in geld zijn bijdrage aan, waarbij giften van f25 i geen zeldzaamheid uitmaken. Noord-Bra- j bant, met name Den Bosch en het Noord- westelijke deel der provincie, doen even- eens blijken, dat de inzameling succes heeft. Burgemeesters benoemd Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris -generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester be noemd: iden burgemeester M. H. Keiler te Susterem tevens- tot burgemeester in Nieuwstad, den burgemeester W. Henkes in Amstenrade tevens tot ^burgemeester in Oirsbeek, den wethouder W. de Kalle in Westd'orpe tot burgemeester in W>est- dorpe, den gemeentesecretaris P. P.,Hen- se'ls in Cadier en Keer totburgemeester1 in Posterholt, dien gemeente-ambtenaar A. Roodzant in Oude Tonge tot burge meester in Heinenoord, de heer W. van Leer in Leerdam tot burgemeester in Leerdam, den heer E. Pieters in Leek tot burgemeester in Grootegast en den heer Hulsebos te Groningen tot burge meester in Wildervank. Wacht niet tot' da Krullen wortel schiö' ten maar pale zelf <een b'eëent en je Krijgt weer 'plezier in hét werK. i Naam en adres bij advertenties De secretaris-generaal van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten heeft bepaald, dat met ingang van Vrij dag 16 April advertenties [n nieuws boden en tjjdschriften, waarin onroe rende goederen te koop worden aange boden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aan bieder en den prijs der aangeboden goe deren. Voorts moeten advertenties in nieuws bladen en tijdschriften, waarin onroe rende goederen te koop worden ge vraagd, een opgave bevatten van den naam en het adres van den aanvrager. ONDERWIJS Wij hebben ons gro1otsch verleden niet aan 'het toeval te danken. Het aanpak ken zit ons in het bloed en als de gelegenheid zich daartoe niet direct biedt, wel, dan moeten we ons die ge legenheid scheppen. Vakstudie is niet gemakkelijk in deze dagen. Er moet hard gewerkt worden en dan is er niet altijd de gelegenheid1 om 's avonds nog lessen te volgen. Vooral voor hen, die in Duitschland werken, is dit een groot probleem. De jaren ver vliegen echter snel en stil zitten heeft geen zin. Wie werkelijk vooruit wil, wete, dat het langemarck-studium ook hem de kans wiL geven iets te bereiken. Nedeflandsche jonge mannen, tussehen 16 en 22 jaar, waar zij ook wonen, kun nen zich bij deze instelling aanmelden voor een voortgezette vakstudie of, als ze voor bet hoogste doel niet terugdein- zon, voor een academische opleiding. Het langemarekstudium, Waalsdorper- weg 12, Den Haag, verstrekt hierover nadere inlichtingen. KEBKNIBÜW8 Ned. Herv.. Kerk, ZIERIKZEE. Vrijdagavond had de ver kiezing plaats van zes leden van den Kerkeraad. Aan de beurt van aftreding waren de heeren T. Broere, F. Naere- bout, J. A. Zevenboom (ouderlingen), C. J. Korsten, J. E. Krakeel en M. Polder mans (diakenen), alle vrijzinnig. Herbe noemd is de heer F. Naerebout en be noemd de heeren A. Jonker en L. M. Steendam tot ouderling en de heeren J. W. Raap, G. van Duin en J. Rogge band tot diaken. Aangenomen naar Rilland Bath ds. H. Aalbers te Sirjansland. Geref. Gem., St.-Domusstraat. Zater* dagavond 7.15 uur W.T. Ds. v. d. Berg van Krabbendijke. ZIERIKZEE. Het Zierikzeesch Kinder koor (koor B) voerde Donderdagavond voor een voille Concertzaal, onder leiding van den heer JaC. M. Luijkenaar, de bekende kinder operette „D e Prins van S i n d" op, vrij bewerkt naar een sprook je uil „Duizend en één NaCht". Er zit een climax in deze opvoeringen wat zang. en jtooneei betreft, terwijl de aanklee ding daarbij in één adem genoemd moet worden, want anders verdwijnt het -sprookjesachtige uit het sprookje, waar aan het hart der jeugd nog altijd hangt. De tekst werd voor elk bedrijf door méj. S. Houdkamp, die de regie had, voorgedragen, waardoor het geheel ge makkelijk kon worden gevolgd. De ver tolkers van de hoofdrollen verdienen een pluim voor hun zang en soms frappante losheid van spel, dat beloften voor de toekomst inhoudt. Met hoeveel geduld en voortdurende werkzaamheid zoo'n ope rette moet worden opgebouwd weet hij of zij, die daaraan wel eens heeft me degewerkt. En als het dan slaagt, zoo- als nu hier, dan mag men tevreden zijn. al wenschte men sommige dingen mis schien anders. Aankleeding en tooneel, vooral het eerste, voldeed zeer. Vooral de jeugd, waarvoor het sprookje werd verwerkelijkt, genoot intens en de oude ren.genoten van de jeugd en even zeer van het spel der jonge zangers en acteurs, die de sprookjessfeer aardig wisten weer te geven. De dames en hee ren, die hun tijd en capaciteiten voor het koor gaven, mogen tevreden zijn. Het gul applaus komt ook ten deele hun toe, zeker niet het minst den dirigent, die i alle zang moet instudeeren. In de eerste pauze werd, op verzoek van den burge meester, gecollecteerd voor de slacht offers van Rotterdam. Aan Jiet slot sprak, namens het be stuur mevr. HolmLegemaate, wooirden van dank, speciaal tot den heer Luijke- naar en mej. Houdkamp, die met bloemen werden gehuldigd. Ook de hoofdrolver- j tolkers kregen bloemen, alsmede de da- mes van het bestuur. De heer Luijkenaar dankte voor de bloemen en de onder vonden medewerking, terwijl hij voor koor A een eigen operette aankondigde en voor koor C het sprookje „Een dag kalief". Met deze mededeelingen werd de geslaagde avond beëindigd. RENESSE. Bij de familie v. d. Zande alhier werden 8 konijnen ontvreemd. Erg sportief blijken de daders niet te zijn, anders hadden zij voor de beroofden tenminste nog wei 1 konijn voor de consumptie achtergelaten. Een dorpsgenoote was de gelukkige vindster van een groot bedrag aan geld, ruim f 2500.—. Tot belooning ontving zij f 2.50 (zegge twee gulden en vijftig cent) welk bedrag zij omgaande retour zond. Zondagdianst voor Zierikzea Zondag 18 April: J. C. van de Graaf en Th'. L. Mulder, Keuringen Waiïen SS en hot Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans hestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waiïen SS of het Legioen, kost winnersvergoeding, kosteloozo ziekenver pleging, extra levensmiddelen, enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden. 18.4.'43, 9 tot 11 uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 184.'43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.'43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4.'43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4'43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.'43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Nederlandsche vrijwilliger; strijden in het Oosten. (SS P.K. ZichüM-0 II r-nx t)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1