ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE mwis» wBs* se se^jese ^je se se ix» Uit Stad en Provincie Vrijdag 16 April '43 Telefoon no. 32 Direotenr-Adminktratew fAdverUnüechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredaotenr k 2620 J, DE LOOSE, Zierikzee wtr M. J. KOSTEN, Manhnleetraat, Ziorlkzee Uitgave N.V. „De Zierikseetche Nieuwehode" 99»le Jaarg. No 15217 Olro no. 137677 SOVJETAANVALLEN IN DEN KOEBAN AFGESLAGEN Treffen in het Kanaal Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Donderdag mede: De vijand heeft met verscheidene divi sies en talrijke pantserwagens eenkrach- tigen aanval gedaan op het Koebanbrug- gehoofd, die bloedig werd afgeslagen. Aan de andere sectoren van het Oost front vonden geen belangrijke gevechts handelingen plaats. Aan het front in Tunis mislukten talrijke plaatselijke grootere en kleinere aanvallen van den vijand na zware gevechten. Eenige klei ne bressen werden door onmiddellijk on dernomen tegenaanvallen opgevuld. For maties gevechtsvliegtuigen en gevechts vliegers voor korten afstand vielen vijan delijke gemotoriseerde strijdkrachten, die naar het front marcheerden, aan en brachten de kolen nes aanzienlijke ver liezen toe. Duitsche torpedomotorbooten hebben in den nacht van 13 op 14 April in het Kanaal een Britsch konvooi aangevallen. ■Zonder eigen verliezen of schade brach ten zij 2 Britsche torpedojagers tot zin ken en beschadigden een patrouillevaar tuig en een artilleriemotorboot zoo zwaar dat deze als vernietigd kunnen worden beschouwd. Zij boorden een tankschip van 4000 ton' in den grond, dat een te hulp gesneld klein vaartuig in zijn ondergang meesleepte, twee torpedobooten en een ander schip van 4000 ton, dat in zinken den toestand uit het gezicht geraakte. Behalve een storingsaanval op Oost- Duitsc'h gebied, hebben afdeelingen vijan delijke vliegtuigen in den afgeloopen nacht een aanval op Stuttgart gedaan. Door bomtreffers op de woonwijken der stad leed de burgerbevolking verliezen NaChtjagers en afweergeschut schoten ten minste 23 Britsche bommenwerpers neer. Voorts werden gisteren 5 vijande lijke vliegtuigen vernield aan de kust van het bezette gebied in het Westen. Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht een zware aanval gedaan op de industriestad Chelmsford, ten Oosten van Londen. Nadat talrijke brisant- on brand bommen waren neergeworpen, ontstonden groote branden en werden groote ver nielingen aangericht. POOLSCHE OFFIOEREN DOOR GEPEOE VERMOORD Massagraven bij Smolensk ontdekt Naar het DNB meldt zijn bij opgra vingen in een bosohi bij Smolensk de lijken gevonden van ten minste 10.000 Poolsohe officieren, die in 1940 door de Gepeoe zijn doodgeschoten. De opgra vingen geschiedden in tegenwoordigheid van hooge officieren der Duitsche weer macht, deskundigen op medisch gebied en journalisten. In de uniformen wer den papaeren enz. in goeden staat aan getroffen. Er Werden twee massagraven bloot gelegd, een met 4000 en een met 5000 a 6000 Poolsche officieren; verder is ge bleken, dat er nog ten minste twee mas sagraven zijn, waarvan het aantal lijken zelfs niet bij benadering kan' (worden geschat. De lijken lagen in negen tot twaalf lagen boven elkaar. Het terrein Alleen het goede houdt starid en weit niet deugt, verdwijnt door zijn nietige heid. Feuilleton 44; door Frank van Falckonoort Au! vervloekte Prinses, je lijkt wel een kat. 't Mankeert er nog maar aan, dat je me krabt. Maar hiervoor zal je boeten! En meteen sleurde hij haar mee den overweg op en trachtte haar mee te voeren langs den spoordijk, toen een welgemikte vuistslag hem eensklaps over de rails deed rollen, waar hij een oogen- biik als verdoofd bleef liggen. Daar, ellendeling! klonk hem een forsche mannenstem tegen. Ik zal je leeren op een eenzamen weg een vrouw aan te rianden! Heieen wankelde, toen ze zoo plotse ling losgelaten was door den onverlaat, maar bijna onmiddellijk werd ze onder steund door den man, die haar oip het critieke oogenblik ter hulp was gesneld. Leunt U maar op mij, .juffrouw klonk een rustige stem naast haar, en wees maar niet bang, want ik zal er wel voor zorgen, dat hij U niet meer aanraakt. Maar gaat U eerst een beetje van de spoorbaan af, want hier is het te gevaarlijk; geregeld passeeren hier treinen in volle vaart. Heieen was nog- te zeer ontdaan, dat ze één woord kon uitbrengen. Willoos liet ze zich naaj* haar ifets brengen, waar ze mechanisch de inhoud van haar vormde voor de bezetting door de Duit- schers een excutLeplaats der Gepeoe, waar volgens de omwonenden in Maart April: 1940 ten minste 10.000, wellicht zelfs 15.000 Poolsche krijgsgevangenen, bijna uitsluitend officieren, zouden zijn gefusilleerd. Ter plaatse is een Poolsche delegatie aangekomen, bestaande uilt vooraanstaan de leden van het Poolsche comité voor hulpverLeening, artsen en journalisten.'De in de zakken der idooden gevonden agen da's en> dagboeken, die alle tot Maart en April' 1940 gaan, de verklaringen der dorpsbewoners, brieven aan familieleden, die niiet zijn verzonden, dit alles bewijst dat de massamoord werkelijk op het ge noemde tijdstip geschiedde. Italiaanschweermachtsbericht Bedrijvigheid langs het Tucesische front Levendige gevechtsbedrijvigheid langs het geheele front in Tunesië en in het bijzonder m den Westelijken sector, waar de herhaalde aanvallen van den vijand, voorafgegaan door intensieve artillerie- voorbereiding, werden afgeslagen. Duit sche jagers hebben twee spitfires in lucht gevechten neergeschoten. Aanvallen door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op Cag- liari1 hebben beperkte schade veroor zaakt aan den rand der stad. Er vielen geen slachtoffers onder „de bevolking. Onze snel opgestegen jagers hebben vier 4-motorige toestellen neergeschoten; een vijfde toestel werd neergeschoten dopr het afweergeschut. VERSCHILLENDE BERICHTEN Maximum silverhoas verhoogd De secretaris-generaal van het depar tement van financiën heeft het gezamen lijke bedrag, waarvoor op den voet en volgens de bepalingen van die wet van 6 Augustus' 1914 muntpapier onder de benaming van zilverbons wordt uitgege ven, vastgesteld op ten (hoogste f 250 mill. Op 17 September 1941 werd het maxi mum verhoogd van f 100 millioen tot f 150 millioen1. Haar kind niet teruggehaald Maandag vervoegde zich ten buiize van het echtpaar B., in de Soeteboogstraat te Oostzaan, een vrouw van plm. 30 jaar mèt een meisje van ongeveer 3 maanden. De moeder gaf voor erg vermoeid te zijn ien vroeg tijdelijk onderdak voor het kind, omdat zij nog in de kerkbuurt, op ""Ongeveer een half uur gaans een bood schap moest doen. Het echtpaar B. ver leende tijdelijk gastvrijheid', doch tot heden is de moeder niet teruggekeendi. De dijk val in den Wilhelminapolder Na den grooten val in den Wilhelmina polder vonden verder nog vrij aanzien lijke afbrokkelingen plaats, doch ook deze werden geleidelijk minder. IntussOhen 'stroomt het water bij elk ho.og getij den polder binnen en zet daar zijn ver nielend werk aan bodem en jonge ge wassen voort. Wel tracht men, door het dichten van kolken en slaotverbindingen het water zooveel mogelijk binnen be paalde perken te houden, doch veel suc ces leverde dit nog niet op. Daar de val juist bij den keerdam van de haven tot stilstand kwam, schijnt het gevaar voor de sluizen voiorloopig geweken te zijn. Bepaalde groote plannen worden nog overwogen en waarschijnlijk zalmen beginnen met om den val een voor— loopige waterkeering aan te leggen, doch tasch ging onderzoeken, of er niets be schadigd was. De man keerde onderwijl terug, vatte Thijs bij de kraag en bracht hem in het licht van zijn eigen fietslantaarn. Zo>, zei hij, nu ken ik je gezicht en wees er van verzekerd, dat ik het voorlopig niet vergeten zal. En nu naar de juffrouw, om je excuses aan te bieden! Laat me gaan, jammerde Thijs, die in een oogenblik ontnuchterd en nu zoo bang als een wezel was. Ik zal het nooit weer doen. Dat zal' je geraden zijn ook, schoft; schande, om een weerlooze vrouw aan te randen. Hoe krijg je het in je her senen? Heieen had intusschen zoo goed en zoo kwaad het ging de boodschappen die over den weg verspreid! lagen, in' de tasch gedaan. Gelukkig was er mets gebroken. Kent u diezen man, juffrouw? vroeg de onbekende ridder. Ja, stotterde Heieen, nog ontdaan. Hij is arbeider bij ons op! de Beldam1, 't Is Thijs Vermeulen. Zoo, bromde de gespierde man, ter wijl hij Thijs nog altijd bij-den kraag hield, zoo mannetje, dan züÜen we jouw eens even naar het politiebureau in Ach- terkerk brengen. Ik denk, dat ze daar wel gullen Wieten, wat Ze verder met je moeten aanvangen, maar eerst zul 'e de j uffrouw je excuses aanbieden. Thijs kromp ineen pnder de stalen vuLi van den man, (WVrdt vervolgd} ff- «X- - Opvoe&icg 7an de Sovjet-jougd Ook kinderkampen heeft men ingericht. Bf} aankomtt blfjkt dan echter volgens de iiWo8chatff" no 7 van Juli 1932 dat deee kampen slechts in naam bestaan, (O.N.F. O F.L. Pax s) ook dit zal, bij gebrek aan materiaal], op; groote moeilijkheden stuiten. (PZC) Hen rijke "buit Uit het privé-kantpo,r der sigarenfabriek Hoppenbrouwers en Co. r*te Eindhoven hebben inbrekers 14.675 sigaren van ver schillende merken en verpakkingen weg genomen. Aardappelen blijven op de bon Het gemiddelde aardappelverbruik be droeg per persoon per week vóór de oor log 2 kg., dit is thans 4 kg. Daarom meenen sommigen, dat de aardappel uit de distributie zou kunnen worden ge nomen. Dit'is echter niet mogelijk, want het ligt voor de hand, dat in de distriu butie alle soorten aardappelen worden verstrekt; zou de voorziening vrij zijn, dan zou de vraag naar ide beste soorten te groot worden; de beter gesitueerden zouden kunnen hamsteren. Bovendien z;ou de groote vraag de prijzen der goede soorten kunnen doen stijgen en den sluik handel aanmoedigen. Wij moeten steêds voor oogen hou, denidat Schoonheid van \d\en Arbeid slechts gedragen kan worden 'door den positieven mensóh rrtet een positieve ge. daclite. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg W. D. D„ 41 jaar, molenaar te II a a m-. stede, wegens verduistering van een hoeveelheid meel. Eisch en uitspraak vrijspraak. J. A. van der S., 34 jaar, melkslijter te Zierikzee, wegens beleediging. Eisch: f '25 Ib. s. 10 d. h. Uitspraak: f20 fa1. s. 10 d. h. W. v., edhtg.e van A. de G., zonder beroep te Zierikzee, 31 jaar, wegens mis handeling. Eisch: 5 b. s. 3 d. h. Uitspraak: f3 b. s. 2 d. h. J. K., 18 jaar, timmermansknecht, G. B., 20 jaar, los werkman en W. B., 22 jaar, opperman te Zie rikzee, ieder hunner wegens diefstal van een rijwielband, gepleegd te Oost- kapelle op 17 Mei 1942. Eisch: ieder f40 b. s. 20 d. h. Uitspraakconform eisCh. POST-TELEGR A AF-TELEFOON Gouden P.T.T.-bediijf Op 29 April zal het vijftig jaren Zijn geleden, idat het hoofdbestuur van het PTT-bedrijf, idat voordien een departe mentale afdeeliing uitmaakte, als zelf standig lio^am werd ingesteld. De Aartsbisschop van New York Mgr- '.Spelman, is, volgens den Britschen be richtendienst, Donderdag in Cairo aange- men om de Paasehweek in Palestina door te brengen'. De Britsdhe minister van financiën, sir Kingsley Wood, heeft in het Lagerhuis bij de indiening van de begrooting ver klaard, dat Engeland sedert September 1939 voor de oorlogvoering in totaal 15.6 milliard dollar heeft uitgegeven. In 1940 heeft de oorlog 5 millioen dollar per dag gekost, in de vorige begrooting :'s dit bedrag verhoogd tot 12.5 millioen en thans bedragen de oorlogskosten 15 millioen dollar per dag. Volgens SPT heeft Giiraud De Gaulle de functie van minister van oorlog in deze tijdelijke regeering toegedacht. De berichten in de buitenlanidsche pers, dat generaal Eisenhower De Gaulle zou heb ben toegestaan naar Noord-Afrika te rei zen ainidien deze de voorstellen van Gi- raud had aangenomen, worden in Fran- sohe kringen bevestigd noch tegenge sproken. ZIERIKZEE. In „De Korenbeurs" gaf het Chr. Gem. Zangkoor „De Lofstem", onder leiding van den heer H. Wolzak, Woensdagavond een jubileumuitvoering, waarvoor groote belangstelling bestond. Na gezamenlijk Zingen van ps. 75 1, sprak ds. Valeton een kort woord ter inleiding en wel" in verband met het uit te voeren zangstuk „Ruth, de Moabili- sche", daarbij wijzend op het feit, dat het zangkoor ook nog in deze dagen mag jubileeren. Op verzoek zongen 1c aanwezigen ps. 8 10, waarna ds. Va leton voorging in gebed. Als eerste num mer zpng het zangkoor daarna met op gewektheid het Bondslied, om daarna het zangstuk van den avond: „Ruth, de Moa- bitische", te vertolken, dat met mede werking van de dames Joppe (orgel) en Klimmerboom (piano) werd gezongen. Na de winteruitvoering in November van het vorig jaar was men met ie repitities begonnen en het mag een pres tatie genoemd worden, dat men er nu al mede voor het forum kon komen. Het koor is goed 'bezet en beschikt over perfecte zangstemmen, die werden uit gezocht om de soli te zingen. Zoo mo gen de beide sopranen met eere ver meld worden naast de andere stemmen, die de hun toebedachte solonummers even zeer uitstekend deden uitkomen. De groep sopranen was zoo nu en dan te sterk,, zoadat de alten in het gedrang kwamen wat vermeden zal moeten worden om het geheel niet te schaden. Hoordfers en zangers bleven den ganschen avond ac tief deelnemen aan het lange zangstuk dat heel mooie, maar soms lastige pas sages bevat, die niettemin behoorlijk ver. tolkt werden. Het geheel slaagde, dank zij de uitstekende leiding en begeleiding. De directeur dankte na afloop de beide dames daarvoor, die als blijk van waar deering een fraai bloemstuk mochten ontvangen. De heer Wolzak herinnerde bij' dit lustrum aan den tijd, dat hij de leiding overnam van dhr. v. d. Doel, welke vóór hem het zangkoor uitstekend had gedirigeerd'. In dit dankwoord liet de d.irecteur doorschemeren, dat hij den langsten tijd de leiding van „De Lof- stem" heeft gehad, doch hoopte dat het koor ond^r andere leiding zal gaan „Sursum Corda". De heer L. M. Steeri- dam was de laatste spreker. Deze her innerde aan het begin van dit tweede lustrum, toen de heer Wolzak den di rigeerstok had opgenomen en die zang en muziek zoo had geleid, dat beide gaven gepaard gingen met het gleloof Dan eindigde spreker met een dankgebed uit te spreken, waarmede deze uitstekend geslaagde zangavond werd besloten. Op enkele plaatsen in ons eiland sprak de heer Enzlin uit Middetburg voor het gemeentepiersoneel over de WHN en NVDi, teneinde doel en streven dezer or ganisaties in een duidelijk licht te stellen RENESSE. Deze winter zijn door den beheerder der Reizende Bibliotheek in totaal 4950 boeken ter lezing uitgereikt en wel aan 95 personen. Vorige jaren bedroeg het aantal der uitgereikte boe ken meestal 800. BRUINISSE. De vorige' week werden van hier verzonden naar Holland do0r WANNEEB VEBDUISTEEEN Heden verduisteren van 20 uur 45 tot 6 uur 45. De maan gaat onder om 5 uur 54 en komt op om 17 nur 09 Volle maan Dinsdag 20 April Laatste kwartier Dinsdag '1 April. Nienwe maan Dipsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. hier wonende kweekers-handelaars onge veer 300 ton mosselen. Via Tholen, Ier- seke, Philippine en Arnemuiden gingen ongeveer 1600 t0n mosselen naar Hol land en Duitschland. Prijs voor den kwee- ker f2.75—3 per ton, OUD-VOSSEMEER. Ambtenaren van den DiBtributiedienst „Tholen" speelden een vriendschappelijken voetbalwedstrijd tegen collega's van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Bergen op Zoom en won nen met 42. j THOLEN. In de Landbouwhuishoud- school vond Maandag -die uitreiking der diploma's plaats van den 2-j. Landbouw- cutsus 1941-1943. Een vertegenwoordiger van den Nederlanidschen Landstand reikte aan de volgende meisjes!een diploma uit: A. G. Aarnoudse, Oud-Vossemeer; J* T. Elsacker, Tholen; F. M. Geluk, Tho len; N. A. van Haaf ten, St-Maartensdijk A. M. de Heer, Tholen; K. C. Niemants- verdriet, Poortvliet; T. M. van Poort vliet, Oud-Vossemeer; M. C. Quist, Tholen. STAVENISSE. Burgerlijke Stand over (Maart. Geboren: Johanna, d. van J. M. Leune en M. H. Hendrikse; Jacoba Pie- ternella, d. van P. Stoutjesdijk en M. C. Neele; Marus Abraham, z. van P. Dour- lein en C. den Dekker. Overleden: G. J. ,Hoek, 72 j., echtg.e van P. van Iwaar den, eerder van J. Wesdorp1. Ingekomen: M. Bazen van St.-Mapr- tensdijk; J. Vroegop en gezin van Poort, vliet. Vertrokken: H. C. J. v. Zuien naar Zierikzee; D. v. d. Klooster naar Wouw; I. C. Wielaard en echtg.e naar Scher- penisse. KORTGENE. De heer J. Stolk, hoofd der school te Kats, is in gelijke betrek king overgeplaatst naar Kortgene. De heer P. L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer is tot tijdelijk onderwijzer te Kortgene benoemd. De heer A. Markusse te Kort gene is tijdelijk hoofd der school te Kortgene (Z.) LANDBOUW EN VISSCHERIJ Hst Nederlandsche Trekpaard De vereenigiing „Het Nederlandsche "trekpaard" heeft onder leiding van den algemeen voorzitter, jhr. Van Vreden- burch te 's-Hertogenboseh, zijn 29ste al- gemeene jaarvergadering gehouden. Jhr. Van Vredenburch, die zijn 25-j. jubileum als algemeen voorzitter vierde, werd door den vice-voorzltter, den heer Sneep, op hartelijke wijze gehuldigd. De vergadering besloot een keurstam- boek voor hengsten en merries te hand haven en ten' aanzien, van de hengsten de opname in het keurstamboek eerst mogelijk te maiken bij de tweede keuring voor dekking. Keuringen Waffen SS 'en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders" van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ^ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen SS of het Legioen, kost winnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, eztra levensmiddelen, enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden- 17.4.'43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deut- sches Haus- 17.4.'43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18-4.'43, 9 tot 11 uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 18.4.'43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.'43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4.'43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4'43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.'43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Nederlandachfl vrijwilligers strijden is hst Oosten. (88 PM. Augustin O B Pax

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1