ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 April '43 Telefoon no. 32 Directeur-Adminlatratenr (Advertentiechef) A. J. DE LOOZE, Zierikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Uitgave N.7. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" Hoofdredaoteur k 2620 M J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No 15216 Giro no. 137677 RUST AAN HET OOSTFRONT Aanvallen in Tunesië werden afgeslagen Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Woensdag bekend: Aan het Oostfront kwam het slechts in eenige sectoren tot gevechtshandelin- gen van plaatselijke beteekenis. De lucht- maöht zette haar aanvallen op de stel lingen en aanvoerwegen van den vijand voort en bracht in de wateren van het .Visscherssehiereiland een schip van 2000 brt. tot zinken. Bij het verlies van twee 1 eigen toestellen werden 48 sovjetvlieg tuigen vernield. In Tunesië werden verscheidene aanval len op de westelijke sector van het front afgeslagen, ten deele in tegenaanvallen. In den Zuidelijken sector naderde de vijand met sterke strijdkrachten de Duitsch-Italiaansche stellingen en onder nam verkenningsaanvallen, die evenwel mislukten. Bij vruchtelooze aanvallen cp een Duitsoh konvooi voor de Noiorsche Westkust, werden 5 Britsohe torpedo- vliegtuigen en bommenwerpers neerge schoten. Aan de kust van de bezette ge bieden in het Westen haalden jagers en afweergeschut der marine vier vliegtui gen neer. In den vroegen ochtend van vandaag lieten vijandelijke vliegtuigen eenige bommen vallen op plaatsen aan de Duitsche bocht. Itallaansch weermachisbterichi Vijandelijke druk in West-Tunis nam toe Het 1054e communiqué van het Italiaan" sche opperbevel luidt Door levendige tegenaanvallen boden onze troepen weerstand aan den vijande lijken druk, die in de Westelijke sectoren van het front in Tunis toenam. Forma ties vliegtuigen van de spil troffenbij nachtelijke aanvallen doelen achter de vijandelijke linies en havenwerken van Tripolis. De Engelsch-Amerikaansche luchtmacht heeft plaatsen in Ligurië op Sicilië en op Sardinië gebombardeerd. Uit Trapani wordt schade van eenigen omvang gemeld. Deze aanvallen veroor zaakten in totaal 26 dooden cn 30 ge wonden onder de burgerbevolking. Zes vliegtuigen werden door afweerbatterijen neergeschotenvier andere door onze jagers. PLUNDERAARS NAAR CONCENTRATIEKAMP Wegens plundering in het geëvacueerde gebied te 's-Gravenhage zijn de volgende personen voor geruimen tijd naar een concentratiekamp in DuitschLand gezon- den: 1. Alex Wilhelm Linenbank, 28 jaar j oud; 2. van de Pluijn, 29 jaar oud'; 3 j Córnelis de Raad, 31 jaar oud; 4. Jacobus P. Th. van de Mey, 42 jaar oud; 5. Leen- dert C. de Jonge, 23 jaar oud. Trots versterkte bewaking is de laatste weken het aantal diefstallen en inbraken in het geëvacueerde gebied van Den Haag toegenomen. De Generalkommissar für das Sieherheitswesen heeft daarom teir bescherming van den eigendom der ge- evacueerde- bevolking bepaald, dat der gelijke misdrijven voortaan strenger zul len worden gestraft en wel door de Sicherheitspolizei. In Duitschland vallen de bedrijvers onder het begrip „VolkssChadlung", op grond waarvan zelfs doodstraffen kunnen worden uitgesproken. BESCHIKKING van den commissaris-generaal voor de openbars veiligheid betreffende het verbljjf van Joden in de provincies Op grond van artikelen 47 en 52 van de verordening 1/43 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde bepaal ik: Artikel 1. Met ingang van 23 April 1943 is aan joden het verblijf in de provincies UtreCht, Zuid-Holland en Noord-Hojland verboden. Artikel 2. Joden, die zich op het oogen- blikrin de genoemde provincies ophouden, moeten zich naar het kamp te Vught be geven! Artikel .3. Bij het vertrek naar het kamp te Vught is het meaenemen van reisbagage en wiaarde-voorwerpen toege staan. Voor het verlaten van hun woon plaats moeten de joden zic'h melden bij het hoofd der plaatselijke politie, w'laar zij woonachtig zijn, opdat hun woningen behoorlijk kunnen worden afgesloten en aan hen een reisvergunning naar het kamp te Vught kan worden verstrekt. Artikel 4. (1) Uitgezonderd van de voorschriften der artikelen 1 to,t en met 3 zijn gemengd gehuwde joden. (2) In andere uitzonderingsgevallen kan de Zentralstelle für jüdische Auswande- rung te Amsterdam vergunningen tot verblijf en reizen in de genoemde provin cies uitreiken. Artikel 5. Jood in den' zin van idezë be schikking' is hij, die ingevolge artikel 4 van de verordening 189/40 betr. de aanmelding van ondernemingen jood is of als jood wordt aangemerkt. Artikel 6. (1) Hij, die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 1 tot 3 of ingevolge andere voorschriften een zwaardere straf is verbeurd gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den en met geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden of mét een dezer straffen. Hij, die ontduikingen van deze bepalingen in de hand werkt, deze mo gelijk maakt of er aan medewerkt, ont vangt dezelfde straf. (2) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherhleitspolizei blijft onaangetast. 's-Gravenhage 13 April 1943. De Commissaris-generaial voor- de openbare veiligheid, Get. RAUTJER. S.S.-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Feuilleton 43 door Frank van Falckenoort Onzin, Thijs, ik ben toch ook maar een gewone boerenmeid. Ja, dat probeer je me maar wijs te maken; de jonge Belboer zegt het wel anders. Die noemt je een huisgenoot inplaats van een.' werkmeid en dat is je in je kop geslagen, Prinses; nou 'kijk je ons geen van allen meer aan. Wé? Je wilt zeker boerin worden, Wié, op de Beldam? sarde hij. Heleen's geduld was thans uitgeput- De drift overwon de angst. Het Gro- ningsche bloed ging spreken. Resoluut remde ze en sprong van de fiets, zoo snel, dat Thijs eerst nog enkele meters doorreed, maar hij keerde onmiddellijk weer tot haar terug. Thijs, als je zoo spreekt, luister ik niet meer naar je en wil ik liever al leen naar huis fietsen. 1 Men was vlak bij den ombewaakten overgang van de spoorlijn gekomen en in de verte naderde een trein, zoodat ze nu wel genoodzaakt was om althans te wachten, tot de treiln voorbij was- Zoo, brieschte Thijs, je wilt niet meer naar me luisteren, Wé, Prinses? Maar je zult naar'me luisteren. Ik ben je niet voor niemendal nagereden, maar om je eens goed' de waarheid' te zeggen- Nieuwe regeling voor vlakglas In de plaats v,an het be- en verwer kingsverbad van vlakglas treedt, blijkens een publicatie in de staatscourant, met ingang van 13 dezer een verbod tot het koopen, verkoopen, afleveren, bewerken en verwerken van alle soorten vlakglas, wanneer men geen schriftelijke vergun ning van den directeur van het rijks bureau v.oor bouwmaterialen heeft. Het verbod geldt ook voor z.g. afvalglas (met afmetingen kleiner dan 9 X 14 cm.) en oud glas. Een definitieve distributieregeling voior vlakglas is in voorbereiding. Ter voorziening ih de foleho,efteil van ambacht en industrie geeft het rijksbureau voor bouwmaterialen, Kei zersgracht 15, Amsterdam, eventueel noodbonnen uit. Deze moeten worden aan gevraagd vija de bedrijfsorganisatie, waar toe de vervaardigers of de gebruikers van het object, waarvoor het glas be- Ik heb al lang iin de 'gaten» dat die vervloekte gek van de Beldam jou boerin op de steê wil maken, als hij baas geworden its- Het was beter ge weest, dat in de varkensschuur z'n kop verpletterd was geworden, maar vandaag of morgen zal ik hem nog wel krijgen en voordat jij er boerin bent, zal ik je nog eens spreken. Bij deze woorden smeet hij z'n fiets aan den kant van dep weg en greep hij het meisje beet. Heieen trachtte zich los te rukken', terwijl haar fiets met boodschappen over de straat rolde. Doch Thijs had haar in zijn ijzeren greep ste vig vast en' boven het geraas van den voprtsnellenden trein klonk z'n heescha stem: Ja, Prinses, nu heb ik je in m'n ipaeht, ha, en zit ik je eerst eens flink zoenen voor de smaad, die je me aan gedaan hebt met dat stuk waschgoedj- Zoo, nu ben jij weer aan de beurt! Met bovenmensChelijke kracht wist het meisje zich een oogenblik uit z'n heftige omarming vrij te maken. Ze schreeuwde nu luid om hulp, maar wie zou h&ac hier op dezen eenzamen weg hooren? Ja, Prinsesje, grijnsde Thijs, roep maar hard! Er is-geen mensch in den wijden omtrek, die je kan hooren, maar voor alle zekerheid zullen we je toch maar den mond snoeren. Hij legde zijn vuile, breede hand op haar gezicht, zoadat die mond en neus bedekte. In haar angst en woede beet ze met kracht in de muis van zijn hand. De man slaakte een kreet van pijn, terwijl hij haar een moment los liet. (Wcirdt vervolgd) Opvoeding van de Sovjet-jeugd Dit it de jeugd van wie Stalin eens zeil „Zff zfjjn de bloemen van ons leven'. Hoe deze nblnemenin werkelijkheid ztfn, toont ons de „Pionerakaja Traiodan van 4 Maart 1934 De be groeting van deze beide bloemenia zoo doorspekt met gemeene scheld woordendat allee Ijlings op de vlucht slaat en zelfs een paard zijn oor en dicht moet houden. (iC.N.F.-GFL Pax 8) WANNEER VERDUISTEREN I Heden verduisteren van 20 uur 45 tot 6 uur 45. De maan gaat onder om 5 uur 31 en komt op om 16 uur Volle maan Dinsdag 20 April Laatste kwartier Dinsdag dl April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. stemd is, bebooren. Ook hiervoor zal slechts zelden een noodbon worden ver strekt. Wanneer men voor dringende herstel werkzaamheden, vallende onder d e b o u w n ij v e rh e i d, vlakglas nnodig noodig heeft of moet bewerken (b.v. het beglazen van woningen, ziekenhuizen en fabrieken), heeft men een z.g. „noodbon" noodig, die uitgegeven- wordt door den algemeen gemachtigde voor den wederop bouw en voor de bouwnijverheid. Alleen in de allerdringendste gevallen zullen deze noodbonnen worden, verstrekt, n.]. vrijwel uitsluitend bij bomschade. Wanneer het in dit geval vensterglas betreft, dient méh zich hiervoor te wen den tot den burgemeester of den dienst van bouw- en woningtoezicht. Reactionnairen en Annexionisten Mussert keert zich tegen hen Eenige honderden Nederlandsche man nen van |hiet NSKK, die in den afgeloo- pen winter in het regiment Niederlawde van de „Mo.torgruppe Luftwaffe" hebben deelgenomen aan dien afweerslag tegen het bolsjewisme en die thans met verlof in ons land vertoeven, waren Zaterdag- bijeengekomen in de groote zaal van Krasnapolsky in Amsterdam1 voor een ka meraadschappelijk samenzijn met 't thuis, front. In felle bewoordingen keerde de Leider, die na de pauze aan het wo.ord kwam, zich1 tegen reaetionnaire elemen ten in ons volk, die de samenwerking niet schuwen met hen, die er op uit zijn, ons land te doen aansluiten bij het Duitsche Rijk. Deze lieden voeren een eigen politiek, in den rug van het front, die ingaat tegen de politiek van den Führer en van Mussolini, die ook onze politiek is. Wij gaan halsstarrig verder. „Nooit zal het gelukken", aldus riep Mussert uit onder groote geestdrift van de vrijwilligers, ,,een schotje te schuiven tusschen het front en mij. Het vertrou wen tusschen ,u en mij [s wederzij'dseh. Het is trouw om trouw van man tot man. Wij behouden het geloof aan onze bronnen en het vertrouwen in den Führer en den Duce, deze beide groote figuren, in wier handen Gold de toekomst van Europa- heeft gelegd. Ons geloof in hun rechtvaardigheid, hun grootheid en hun roeping, is ongebroken. Eens zal de zon opgaan over een herboren Nederland in een nieuw Europa". Uitreiking Reichssportabzeichen aan 62 mannen van de Germaansche SS in Nederland In het schoilingskamp voor de Neder landsche SS-mannen te Avegoor heeft Zondagmiddag SS-Gruppenführer en Ge neralleutnant der Höhere SS- und Polizei Rauter aian 62 mannen der Germaansöhe SS in Nederland, van wie er 32 de uniform droegen van rijks- of gemeente politie, het Reichssportabzeichen uitge reikt. Tevens opende hij er de nieuw gebouwde 65 bij 25 meter metende en in fraaien stijl opgetrokken turn- en exer citiehal. welke naast vele andere nieuwe inrichtingen de leiding van het scholings kamp in staat zal stellen de manschappen der Germaansche SS in Nederland nog beter dan voorheen geestelijk en licha melijk te vormen. SS-Gruppenführer Rauter, de voorman der GermaansChe SS in Nederland, SS- Standartenführer Feldmeyer en de com mandant van het scholingskamp Haupt- sturmführer dr. Brendel hebben daarbij in toespraken de taak der Germaansche SS opnieuw belicht en tevens gewezen op het doel, dat door haar met lichamelijke opvoeding wordt nagestreefd, namelijk het aankweeken van een soldateske le venshouding, het vormen van weerbare mannen, van een weerbaar volk. Hoewel in den zomer van 1942 reeds honderd Nederlandsche SS-mannen zich deze onderscheiding voor een genormali seerde sportprestatie hebben verworven, beteekende deze plechtige uitreiking van het Reichssportabzeichen,''welke buiten het Duitsche rijk in Germaansche landen voor het eerst in Nederland geschiedde als zoodanig niet louter een symbolische handeling, maar een practische uiting van de levensbeschouwing der SS. Bovendien heeft SS-Gruppenführer Rau ter in zijn rede een op 19 en 20 Juni a.s. ter gelegenheid van het zonnewende- feest voor alle SS-mannen te houden driekamp geproclameerd, welke over ialle Standarten een beeld zal geven van den door hen bereikten graad van weerbaar heid, BEKENDMAKING aan de familieleden van de vrijwilligers in deN Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt mede: het is weer mogelijk pakjes voor de vrij willigers in de Waffen SS en het legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250 gram portvrij met „Zulassungsmarke", van 250 tot 10C0 gram met porto en „Zulassungsmarke". Het bovenstaande is alleen geldig voor hen, die een veldpostnummer hebben, ter wijl de z.g. „Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en door hen aan hun familieleden toegezonden wor den. Zij zijn dus nergens anders ver krijgbaar. Voor vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig. Aan hen kunnen, pakjes tot 100 gram zonder zegel worden verzonden. In het belang van een goede en snelle verzending is het noodzakelijk, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven worden en met het volledige adres van den afzender. Brieven en pakjes moeten geadresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkoimmando Niederlandc Den Haag. Korte Vijverberg 5. te zenden aan: rang: naam veldpostnummer of adres: Schakelt orde en reinheid in Uw 'be drijf in en ge schakelt ziekte en on geval uit. VERSCHILLENDE BERICHTEN Folder ondergeloopen De polder Alte-Klein te Kats (N.B.), van den heer P. de Regt, is ondergeloo pen. Op 9 Januari 1939 had voor dezen polder reeds een oeverval plaats, welke een gedeelte van de steenglooiing en den dijk met zich mede nam. De diepte bedroeg ongeveer 40 meter. Thans is de polder weer ondergeloopen. De pol der Alte-Klein is' ongeveer 25 gemeten groot. Zware dijkval In den zwaren buitendijk van den Wil- heiminapolder tusschen Goesche Sas en Kattendijke heeft een dijkval plaats ge vonden, die de ernstigste sinds de laatste halve eeuw geworden is. Het was om streeks 12 uur dat een schipper aan het wegzakken van perkoenpalen het be gin van den val waarnam en zes uur later was de geheele dijk over een lengte van meer dan 100 meter in de diepte verdwenen. Aan den voet van den dijk verliep de val over een lengte van 600 m. en toen werd op de plaats waar kort tevoren nog de dijk verrees een diepte van 16 meter gepeild. Hoewel aanstonds alle belanghebbenden gewaar schuwd waren en arbeiders van den Wil- heiminapolder trachtten een voorloopige waterkeering op te werpen, werd die door het binnenstroomende water ,al gauw weggespoeld en kwam een vijftal hectare van den polder onder te staan. Totaal worden ongeveer 500 ha. door dezen val bedreigd en het is van wind- j en waterhoogte afhankelijk hoever het gebied onder zal komen te staan. De schade vjordt op 2 a 3 ton geschat. Herstel van den dijk is niet mogelijk en de nieuwe dijk zal een eind achter den oude moeten aangelegd worden. (PZC) Zware brand In het gehucht Oudedorp' onder Nieuw st. Joosland is brand uitgebroken in de klompenfabriek van den. heer De Klerk. Het naast de fabriek gelegen woonhuis werd eveneens door het vuur aangetast. De klompenfabriek brandde - geheel uit. waarhij machines en gereedschappen wer den vernield. Een partijtje afgewerkte klompen werd beschadigd. Vermoedelijk is de oorzaak schoorsteenbrand. Hond zoog geitjes Voor zoover bekend, is het nog nimmer voorgekomen, dat geitjes door een hond gevoed werden. Deze curiositeit doet zich thans voor bij P. van Gooi te Gilze. Daar is een hond van middelmatige grootte, die een drietal geitenlammeren met de meeste zorgen omringt. Van het eerste oogenblik na de geboorte op Vrijdag j.l. werd het drietal door den hond in bescherming genomen. Keuringen Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten 'einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, ia een speciaal wachtbataljon, Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen SS of het Legioen, kost winnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, extra levensmiddelen, enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan sche SS in Nederland willen toetreden- 16.4.'43, 9 tot 11 uur, Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.'43, 16 tot 18 uur, Arnhem, We verstraat 16b. 17.4.'43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deut* sches Haus. 17.4.'43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18-4.'43, 9 tot 11 uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 18.4.'43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.'43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4.'43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4'43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.'43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Nederlandsche vrijwilligere strijden in het Oosten. (88 PM. O-B-D fax t)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1