ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE-, Uil Stad en Provincie Woensdag 14 April '43 Telefoon no. 32 DlrectenrAdmhÜBteateur (Adjertentieclief) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur K 2620 A. J. IE LOOSE, Zienkzee uitgava N,v. j|D# zierikzeesche Nionwsbode" M' J' Z0STEN' Manhuisstraat, Zierlkzee no. 137677 DE CONFERENTIE TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI over politieke en militaire zaken De diplomatieke medewerker van het DNB, die op de plaats der besprekingen tussc-hen Hitler en Mussolini aanwezig was. sdirijft Alleen reeds het feit, dat de besprekin gen tusschen Führer en DuCe vier da gen hebben geduurd, waarbij zij eiken dag tot zes uur en meer in beslag na men, toont aan, hoe buitengewoon om vangrijk de kwesties waren, die ter be spreking op de agenda stonden. Tevens wordt hiermede aangetoond', hoe nauw keurig en diepgaand deze kwesties on derzocht zijn. Juist deze grondigheid, waarmede elk actueel en wellicht actueel wordend po litiek en militaire probleem van alle kan ten werd besproken, verhoogt de be- teekenis van hetgeen kan worden ge constateerd uit het officieele communi qué, n.I. dat zich noch ten aanzien van den wil om te overwinnen, noch ten aanzien van het vertrouwen in de over winning der as-mogendheden iets heeft gewijzigd. Beide as.mogendheden staan na 31/2. jaar oorlog wat in dit verband bijzon' dere aandacht verdient niet reeds mid den in de totale oorlogvoering, doch pas aan het begin daarvan. Natuurlijk heeft uit dien hoofde ook de samenkomst tus schen Führer en Duoe niet alleen de bestudeering van de oorlogssituatie, haar vooruitzichten en militaire mógelijkheden gegolden, doch uiteraard ook reeds het gebruik maken van de hierdoor geboden mogelijkheden. Men zal mogen aanne men, dat de aanwezigheid van de intiem ste militaire medewerkers van den Führer en den Duce en het feit, dat die mede werkers herhaaldelijk aan de besprekin gen hebben deelgenomen, juist deze taak hebben gegolden. Deze besprekingen heb ben weer haar politieke parallel gevon den in diepe gedachtenwisselingen om trent de details tusschen de eerste po litieke medewerkers van beide staats lieden. Hierbij verdient in het bijzonder de aandacht dat de vastberadenheid der as- mogendheden om tezamen met haarbond- genooten de gevaren, die Europa in het Oosten en Westen bedreigen, te bestrij den, totdat die gevaren volkomen en de finitief uit den weg zijn geruimd, niet alleen ontspruit aan het feit, dat men zich bewust is van de daartoe geboden- mater ieele mogelijkheden, doch ook uit het feit, dat men zich bewust is van een historische missie. Die missie ligt. voor Europa gezien, in de redding en toekomstige bescherming van het gemeen schappelijke geestelijke en cultureele be zit van Europa, dat ontsprongen is aan den rijkdom zijner nationale culturen, als mede in de redding en de bescherming der vrijheid van het continent om zijn eigen volgens Europeesdie begrippen en volgens nationaal karakter gevormd le ven te leven. 21 SCHEPEN VERNIETIGD Achterhoedegevechten in Tunesië Het opperbevel van de weermaclit maakte Dinsdag bekend: Aan het Oostelijke front verliep de dag bij plaatselijke gevechtsactie over het algemeen kalm. Sterke formaties der luchtmacht vielen op vele plaatsen van het front en in het vijandelijke achter- terrein, stellingen, troepenverplaatsingen ravitailleeringskolonnes, spoorwegdoelen en luchtsteunpunten aan. In Tunesië ver liepen de bewegingen van onze troepen ten Noorden van de lijn Kairoean—Sousse r— - Feuilleton door Frank van Falckenoort 42 Dezen weg Iwas het nu, welke Heiben moest gaan en het was dus geen over bodige vrees, die Dirk voor het meisje had gehad, temeer daar het een don kere avond was en geen straatverlich ting langs den Molenweg het veilig rij den eenigszins bevorderde. Toen ze Zoo langs den weg fietste, kreeg ze onwillekeurig een onbehaaglijk gevoel over zich als van een naderenid! onheil en in stilt© verwenschte zij haar koppigheid, die haar doordreef naar Ach- terkerk te gaan. Toch gebeurde er in de heenreis niets en vlug deed ze haar inkoopen in de stad, om daarna onmid dellijk weer op de fiets te stappen en huiswaarts te gaan. Even 'buiten de stad kwam er iemand met een „goeienavond" naast haar fiet sen en tot haar niet geringe ontstelte nis bemerkte ze, dat het Thijs Kuiltje was. Doch ze beheersdhte zich en zei even kalm een groet terug, maar on willekeurig begon ze harder te trappen. Dat 's toevallig, Leentje, dat ik je hier ontmoef; ik wist niet. dat je ook naar de stad was geweest. Zoo, antwoordde ze kortaf en volgens de plannen. Achterhoeden ver traagden den opmarsch van den vijand. De luchtmacht beschermde de bewegingen der Duitsch-Italiaansche troepen met goed effect en bombardeerde met succes in den afgeloopen nacht scheepsdoelen en navi- tailleeringskampen in de haven vain Böne. In de MiddellandsChe Zee verniètigden Duitsche duikbootjagers twee vijandelijke duikbooten. Vijande.ijke vliegtuigen vielen I in den nacht van 13 op 14 April eenige plaatsen in Oost-Pruisen, v.n.l. Konings- bergen met brisant- en brandbommen aan 1 In woonwijken, aan ziekenhuizen en aan de universiteit werd schade toegebracht. In het kustgebied van het Westen en van Noorwegen werden vier Britsche vliegtui gen neergeschoten. In een extra weermachtsbericht deelt liet Duitsche opperbevel nog mede: Haar onophoudelijke strijd voortzettend, hebben Duitsche duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, een zwaar ge laden naar Engeland varend konvooi aan gevallen. Daarbij alsmede bij aanvallen op alleen varende schepen in de Cara- ïbische Zee en voor de kust van Zuid- Afrika, hebben zij 21 schepen met een to talen inhoud van 138500 brt. tot zinken gerbacht en zes andere schepen met tor pedo's getroffen. Italiaansch weermachtsbericht Achterhoedegevechten in Tunesië Het 1053e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: In Tunesië leveren sterke achterhoeden van de spil strijd met Engelscti-Ameri,- kaansche kojonnes. Duitsche jagers scho len 2 tweemotorige vliegtuigen neer.' For maties van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht hebben de vliegvelden van Algerije aangevallen en op doeltreffende wijze de haven werken van Böne gebom bardeerd. Voor de Algerijnsche kust heb- ben onze torpedovliegtuigen een vijande lijk konvooi aangevallen en een koopvaardijschip van 0000 ton getroffen. De vijand hernieuwde gisteren zijn bom bardementen op steden en centra in Zuid- Italië en op de eilanden. Uit Cosenga en Vibo Valentie wordt meldirig gemaakt van schade en slachtoffers onder de bur gerbevolking; in totaal 60 dooden en* 124 gewonden. Drie toestellen werden vernield; één door onze jagers te Napels en 2 dooi* luchtdoelartillerie te Messina en Ustica. In de afgeloopen week heeft de Kon. Marine door optreden van lucht- en vlootstrijdkrachten van den vijiand 3 tor- pedobooten, 2 duikbooten en een kruiser verloren. Een groot gedeelte van de be manning werd gered door eigen middelen of door den vijand gevangen gemaakt In dezelfde periode brachten schepen der Kon. Marine twee duikbooten tot zinken. VERSCHILLENDE BERICHTEN Aanvoer en afzet van garnalen In het voedsel voorzieningsblad is af gekondigd de Garnaienveroirdening 1943 van het bedrijfschap voor visseherijpro- ducten, waarbij de aanvoer en de afzet van garnalen worden geregeld. Alle aan-w gevoerde garnalen dienen te worden af geleverd aan het onder het centraal aan- en verkoopbureau van vissoherijprodueten ressorteerende aan- en verkoopkantoor voor garnalen te 's-Gravenhage. Doior dit kantoor wordt dan 'de verdeeling onder de handelaren centraal geregeld, waartoe de handel aan beperkingen wordt gebon den. Voorts worden voorschriften gege- ze wensóhte vurig, dat het inderdaad toeval was, dat Thijs haar achterop was gereden, hoewel ze vermoedde, dat hij haar met een speciale bedoeling had op gewacht, want achteraf herinnerde zij zich nu, dat Thijs in het achterhuis had gestaan, toen ze de opdracht van de boerin kreeg, om naar de stad te gaan. i Ja, ik begrijp wel, Leentje, dat j,e mij nu juist niet vriendelijk gezind bent, nadat ik je gezoend hebt, maar het was een ongeluk en wie zou dan niet van de gelegenheid hebben geprofiteerd. Je hebt me toen wel bespottelijk gemaakt dioor me met een stuk waschgoed om dc ooren te slaan, maar dat zal ik malar door de vingers zien. Ik ben nu een maal niet haatdragend van aard. Maar apropos, wanneer gaan we nu eens sa men een keertje uit? Thijs, ik heb je al eens eerder1 gezegd, dat jij je geen illusies moet maken wat dat uitgaan met mij betreft. Je weet toch bovendien wel, dat ik nog in den rouw ben. Zoo, merkte Thijs droogjes op, en als de rouwtijd voorbij is? Dan zullen we wel weer zien. Ja, ja, mooie smoesjes, maar mij neem je daar niet mee. Zeg maar lie ver, dat je te verwaand bent, om met een gewonen boerenarbeider uit te gaan. Heieen trachtte kalm te (blijven; hoewel ze inwendig angstig begon te worden, had ze een scherp antwoord klaar. Toch beheerschte ze zich. (WpfdX vervolgd) ven omtrent het doen pellen, het drogen en het zouten van garnalen. Tenslotte is het vervoeren van gedroogde en ge zouten garnalen verboden, wanneer het vervoer niet gedekt is door een- geleide- biljet. Geen eigen bezorging meer van tijdschriften De beschikking van den Rijkscommissa ris betreffende de sluiting van bedrijven, waarbij onder meer is bepaald, dat het bezorgen van nieuwsbladen blijft toege staan, heeft de vraag doen rijzen, of ook de bezorging van tijdschriften doorgang kan blijven vinden. Van bevoegde zijde vernemen wij hieromtrent dat, in tegen stelling tot de nieuwsbladen, tijdschrif ten nipt langer' door eigen loopers e.d. bij de abonné's moge»^ worden bezorgd. Vrouwelijke hulpbeBtellers In Den Haag zijn dc eerste vier vrou welijke hulpbestpllers uitgegaan, zij het nog niet in het officieele uniform dat voor haar bestemd is. Voorloopig geven een P.T.T.-pet en -cape de nieuwe functie aan, die zij Maandag, ieder ónder geleide van een besteller, zijn begonnen. Dit kleine aantal zal zoo spoedig mogelijk worden uitgebreid tot ca.- 100. Tot nu toe werden nog slechts weinigen geschikt bevonden voor deze nieuwe vrouwelijke functie, Ic Lsidechs jeugd De burgemeester van Leiden heeft krach tens artikeii I van de verordening betref fende bescherming van de jeugd een plaatselijke verordening lafgekondigo, waarbij het behoudens de noodige uit zonderingen aan jeugdige personen bene den 18 jaar verboden is zich buiten op te houden in de maanden October tot en met Februari gedurende de avond uren van 20 uur af en in de miaanden, Maart tot en met September gedurende de avonduren van 21 uur af. Nederlandsche Volks dienst Een mooi voorbeeld van offerzin leverde de firma Gebr.s Wattez te Goes dooir voor de slachtoffers van den lucht aanval op Riotterdam 50 spiegels ter beschikking te stellen. Welke firma volgt dit voorbeeld? Alle gebruiksvoorwerpen zijn welkom, mits in bhiikbaren staat. Enkele flinke geldbedragen mochten wij eveneens reeds ontvangen Wie volgt hier? Giften te storten op postgiro 433281 Ned. Volksdienst. Adres voor goederen: Prov. Kantoor v. d. N.V.D., Singelstraat 15, Middelburg LANPBOUV/^rvlSSCHERii Sluiting moseelzaadbanken De voor de publieke vissdherij' open gestelde mossel zaadb anken op' die Zeeuw- sche Stroomen 'zullen met Zonsondergang van 15 April 1943 gesloiten worden. FINANTIEEL NIEUWS N.V.f Insulaire Hypotheekbank In de op 14 dezer gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aan deelhouders is in verband met de fusie met de Hypotheekbank voor Neder land N.V. aan den Heer H. J. Korlvinke op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Directeur, zulks met ingang van 1 Mei 1943, en is tot zijn opvolger benoemd de Heer P. Peelen Jr., Directeur der Hypotheekbank voor Nederland N.V. Tot commissarissen der Insulaire zijn benoemd de thans in functie zijnde com missarissen der Hypotheekbank voor Ne derland, bij welke Bank de beer Mr. W. C. Wendelaar als Directeur is opgevolgd door den heer Mr. H. Bruijn. De Heeren Mr. R. Koole, Mr. F. J. Brevet en Mr. C. R. C. WyCkerheld Bis dom zijn benoemd tot commissarissen der Hypotheekbank voor Nederland, ter wijl aan de overige commissarissen der Insulaire op hun verzoek eervol ontslag is verleend. KERKNIEUW» ST.-MAARTENSDIJK. Donderdag 15 April des avonds 8.30 uur, in „Rehoboth", Ds. den Hertog te Rotterdam. SPORT Geen publiek bij voetbalwedstrijden te Botterdam De burgemeester van Rotterdam heeft besloten, dat bij voetbalwedstrijden ter plaatse voorloopig geen publiek mag wor den toegelaten. Wel zullen de wedstrij den toegankelijk zijn voor epkele strikt noodzakelijke officieele personen en voor de pers. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 13 April. Veemarkt: aan gevoerd 823 dieren, waaronder 14 paar- (den, '8 veulens, 14 schapen, 155 runderen, 6 graskalveren, 41 biggen en 585 bokken en geiten. Omtrent handel en prijzen zijn geen bijzonderheden te melden. KERKWERVE. Onder presidium van den heer van der Cingel hield' Vrijdag- avoiid de vereeniging Het Groene Kruis haar jaarvergadering in het café v. d. Bos. Er was slechte matige belangstel ling. Uit Ihet jaarverslag van den secr.- penningm., dhr. Heijboer, bleek dat de vereeniging regelmatig haar werk heeft kunnen voortzetten, dank Zij mede de steun van de 194 aangesloten leden. De wijkverpleegster bracht in 1942 bij ge wone patiënten 346 bezoeken, bij babies 257 ',e|n voor de tjb.c. 50 en voor zoover het bestuur heeft kunnen nagaan, steeJs tot vele tevredenheid van de betrokke nen. Uit het magazijn werden 40 arti kelen afgegeven aan 23 personen voor 1963 dagen. De rekening van de afdeeling Groene Kruis sloot met een bedrag van f778.52 en van de afdeeling t.b.c. met een bedrag van f 1143.40. Een financ. commissie heeft de rekening nagezien, welke bij monde van dhr. Beije advi seerde tot goedkeuring. Nog deelde het bestuur mede, dat ge heel 1942 is doorgegaan met de uitzen ding van een patiëntje in het sanatorium Zonneveld, grootendeels voor rekening der vereeniging. Tot bestuurslid werd met bijna alge meene stemmen herkozen de heer P. G, van Dijk. Hierna volgde sluiting. 'DREISCHOR. Met een overzicht van het dijkgeschot in de jaren 1914—1918 en prijzen van steenkolen destijds tegenover de bemalingskosten van thans, opende de voorzitter de Vergadering van Ingelan den van den Dreischorpolder Vrijdag j 1., waarna een verslag over het dienstjaar 1942—43 werd gegeven, waaruit wij slechts aanstippen, dat de stroomkosten voor het gemaal bedroegen f 1391.05. Bo vendien dat vOiOr het onderhoud van de Leerwegen eene hoeveelheid van 8999 k.g. 1 werd aangekocht. Naast eenige mededeelingen o.a. over de peilingen, die bevredigend genoemd mogen worden, verkoop van grasgewas, enz., was de begróoting voor het dienst jaar 1943—'44 de hoofdschotel. Hoewel geenerlei belangrijke werken uitgevoerd moeten worden, werd het dijkgeschot verhoogd tot f.21.— per H.A. Dijkersland. I De aanslag van gebouwd eigendom bleef 1 bepaald op 6 cent per gulden belastbare opbrengst volgens de grondbelasting. De bezoldiging van den ontvanger-griffier I en den waterbouwkundigen ambtenaar werd met f 100verhoogd. De pacht van een gedeelte vooroever, in gebruik bij gebr. van de Plasse te Yerseke, werd ver- j lengd tot 31 Mei 1948. De begrooting werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f25470.37. NIEUWERKERK- Woensdagavond werd in Café de Later, dat voor deze gelegen heid als schoollokaal was ingericht, de eindles van de tweejarige Landbouw- wintercursus gegeven. De lawdbouwconsu- lent, de heer Hofstra, kon niet - tegen woordig zijn. Achtereenvolgens behandelde de heer Eveleens mét zijn 'Cursisten: Scheikunde, natuurkunde, bodemstructuur, WANNEEE VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 uur 45 tot 6 uur 45. De maan gaat onder om 5 uur 31 en komt op om 16 uur Volle maan Dinsdag 20 April Laatste kwartier Dinsdag '7 April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag J2 Mei. leer, voederleer; dierkunde en planten ziekten. Zonder aarzelen en vlot kwamen de antwoorden op de gestelde vragen. De heer C. J. v- Westen, als lid van de Commissie van Toezicht, feliciteerde de jongens met het succes waarmede zij dezen cursus gevolgd hebben. Dit is de grondslag voor een hooger ontwikkelings peil. Den heer Eveleens bracht hij dank voor de manier waarop hij-het landbouwonder wijs geeft. Doordat de heer Hofstra niet tegen woordig 'was, konden de diploma's niet worden uitgereikt. Alle- 39 cursisten zijn geslaagd en zullen het diploma ontvan gen, welke keurig door de heer van Hiele zijn gecalligrafeerd. Geslaagd zijn in volgorde 'van het hoog ste aantal punten: 1. L. M. Moermond, 2- C. van Sluijs, 3. M. A- Steenpoorte, 4. W. de Vrieze, 5. A. Bal, 6- P. v. d Wekken, 7. J. v. d. Hoek, 8. J. de Jonge, 9- J. C. v. d. Voo, 10. H. van der Werf, 11. P. M- Vis, 12. J. Flohil, 13. A. Kik, 14. M. Folmer, 15- F. van Driel, 16 W- J- bij de. Vaate, 17. J. van der Wekken, 18. F. Dooge, 19. J. van Klinken, 20- P. C. de Waaij, 21- M. C- Dorst, 22. K. J. van Schelven, 23. K. Kik, 24". L. l Goudzwaard, 25. Joh. v. d. Have, 26* P- de Reus, 27. P. Flikweert, 28. C- M Beije, 29- W. de Reus, 30 M. W. de Rijke, 31- W. Vijverberg, 32. P. M- v. d Bijl, 33. J. Flikweert, 34. L. den Boer, 35. C. A. Kik, 36. L. D- van Klinken, 37- L. M. Nikerk, 38. M- Flikweert, 39. C. Bolle. De heer L. M. Moermond dankte 'den heer Eveleens voor de aangename ma nier en den ernst waarmede les werd gegeven. Als blijvende herinnering bood hij hem namens zijn medeleerlingen een prachtige ets aan. Hierna sprak de burgemeester de cur sisten toe. Hij raadde hen aan goede vakbladen te lezen en, indien mogelijk, cursussen te volgen, in het belang van den landbouwstand. Hij memoreerde dat thans gedurende 42 jaren of 21 cursussen in deze gemeente landbouwonderwijs is gegeven. Hopelijk zal binnen afzienbaren tijd alhier een LagereLandbouwschool gesticht worden waaraan de heer Eve leens als hoofd zal worden benoemd. OOSTERLAND. Burg. Stand over Maart Geboren: 5. Johanna, d. v. Adriaan Otte en Lena Dooge; 18. Hubrecht, z. v. Adriaan Bouwman en S. Stouten; 24. Cornelis, z. v. Krijn Goudzwaard en L Stouten. Gehuwd: 5. KI. de Kamper, 28 j. en C. Krabbe, 20 j.; 24 A. Steènpoorte i 43 j. en C. J. Deurloo, 43 j. Overleden; 24. K. de Keijser, 79 j., wedp. van M. Keuringen Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. j Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljcn. Gezinsleden dezer vrijwilligers hebben gelijke voorrechten als hen, die dienen in de Waffen SS of het Legioen, kost winnersvergoeding, kostelooze ziekenver pleging, eztra levensmiddelen, enz. Tijdens deze keuringen 'kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden- 15.4.'43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66. 15.4.'43, 15 tot 17 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.'43, 9 tot 11 uur, Roermond, N.S.D.A.P-, Swalmerstr. 61. 16.4.'43, 16 tot 18 uur, Arnhem, We verstraat 16b. 17.4.'43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deuü- sches Haus. 17.4.'43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18-4.'43, 9 tot 11 uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 18.4.'43, 15 tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.'43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4.'43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4'43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 22.4.'43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Nederlsndsohe vrijwilligers strijden in het Oesttn. (S8 PM. HacMckel os Pax i)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1