ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 April '43 99jte Jaarg. No. 15213 Mroctour-AdnnniBtotour(Ad7ertsatlechof) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HoofdrodaoUnr Telefoon no. 32 A. J. DE LOOZE, Zierikzee M J. KOSTEN Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode Manhuisstraat, Zierikzee 137677 TUNESIË EN DE TOEKOMST Hoe de strijd in Tunesië ook moge beslist worden, de spil heeft in ieder geval ondanks vrij ongunstige omstan digheden en tegenover een numeriek ster keren tegenstander „een aanzienlijke ver traging van het Anglo-Amerikaansche krijgsplan bereikt", stelt Falls, een der bekendste militaire deskundigen van En geland, vast. Deze vertraging bedraagt minstens drie tot vier maanden, die niet zonder invloed op de verdere plannen der Anglo-Amerikanen zullen blijven. Wat zal nu na een eventueele verove ring van Tunesië de volgende stap der geallieerden zijn? Falls ziet vier moge lijkheden: een aanval op Sicilië, een aan val op Sardinië met een landingspoging in Zuid.Italië, een opmarsch op den Bal kan via de Donaumonding en tenslotte een invasie in Frankrijk. Op zichzelf bie den deze mogelijkheden weinig nieuws, daar zij in de Enelsche en Amerikaansche pers reeds uitvoerig besproken zijn. Falls gaat echter op elke mogelijkheid dieper in en komt dan tot de conclusie, dat in geen geval een der oorlog beslissende slag mogelijk is. Sicilië is „zeer aanlokkelijk", omdat eerst de bezetting van Sicilië een on gestoorde doorvaart door de Middelland- sche Zee mogelijk maakt. Bovendien zou een aanval op dit eiland veel ervaring in gecombineerde operaties geven. Een aanval op Sardinië zou volgens Falls al leen zin hebben bij een gelijktijdige lan dingspoging in Zuid-Italië. De mogelijk heid hiertoe is geheel afhankelijk van de sterkte ,der beschikbare strijdkrachten en zeer problematisch. Wat een opmarsch op den Balkan betreft, blijkt Falls een tegenstander van het herhaaldelijk naar voren gebrachte plan om eerst op Kreta en dan eerst op den Balkan te landen. Dit plan is z.i. wegens het gebrekkige verkeersnet en het moeilijke terrein on uitvoerbaar. Meer succes zou een door braak door de Diardanellen kunnen heb ben. De hiermede verbonden moeilijkhe den van politieken aard zouden zeer groot zijn, terwijl de bolsjewisten bo vendien gelijktijdig moeten doorbreken in den zuidelijken sector van het Oostfront. Tenslotte de invasie in Frankrijk. Ook in dit geval ziet Falls meer nadeelen dan voordeelen. Na een geslaagde be zetting van Frankrijk Zou de Westwal bestormd moeten worden. „Dit zou, zoo als ook elke leek moet bekennen, een enorme onderneming worden. De huidige krachten der geallieerden zijn voor een dergelijke onderneming niet voldoende en wegens de ernstige scheepvaartmoeilijk heden, waarmede de tegenstanders dier spil voorloopig te kampen hebben, zou de eenmaal begonnen operatie slechts zeer bezwaarlijk kunnen worden voortgezet". (C. D.) MEN SPREEKT OVER: GROOT-ADMIRAAL DOENITZ „Doenitz-offensief" noemt de Engel- sche pers de intensieve actie, waarmede de Duitsche iduikbooten den laatsten tijd bijzondere successen behalen. „Doenitz- offensief" naar groot-admiraal Doenitz, sedert kort opperbevelhebber der Duit sche marine. Doenitz is de man, aan wien Duitschland zijn duikbootwapen te danken heeft. Reeds tijdens den vorigen wereldoorlog kreeg de toen 27-jarige lui tenant ter zee zijn eerste duikboot-coml- mando. In iden Atlantisehen Oceaan en de MididelJandische Zee teisterde hij de vijandelijke scheepvaart, een stoutmoe dige doorbraak in de haven Porte Au gusta bracht hem de Hohenzollern-orde. Ook na den vrede bleef hij die marine op verschillende posten trouw. Eerst als commandant" van ©en flotille torpedo- booten, vervolgens van het marinestation der Noordzee om tenslotte in 1934 het bevel over den kruiser „Einden" te krij gen. Een jaar later kreeg Doenitz zijn groote kans, toen de nieuwe duiikboot- vloot onder zijn leiding kwam te staan- In vier jaren tijds wist hij deze tot een der meest geduchte wapens van den huidigen oorlog te ontwikkelen. Na de bezetting van Noorwegen werden zijn verdiensten door het Ridderkruis erkend, enkele maanden later volgde de benoe ming tot vice-admiraal en in Maart 1942, tijdens de iduikbootsuccessen voor de Amerikaansche Oostkust, tot admiraal- Nieuwe methoden ravitailleering door drijvende steunpunten, aanvallen in groe pen - kwam in zwang- Steeds grooter beteekenis kreeg de strijd der duikboo- ten tegen de geallieerde scheepvaart in het kader der totale oorlogsvoering, tot dat admiraal Doenitz in het begin van dit jaar tot groot-admiraal en opperbe velhebber der geheele marine werd be noemd. Meer dan ooit kan hij Duitsch- ,1-and's strijd' ter zee tot een ongekende hoogte opvoeren, overeenkomstig zijn recente verklaring, dat deze oorlog een zee-oorlog is en Engeland alleen ter zee verslagen kan worden- (C.D.) 1 De vermaarde acteur Harry, Baur is, naar SPT meldt, in den nacht van Woens dag op Donderdag in zijn woning te Parijs aan hartverlamming overleden. Baur was gedurende tientallen jaren een der groote figuren van het Fran- sche tooneel en later van de film. STRIJD TEGEN DEN ZWARTEN HANDEL Tusschen ons volk en den honger staat slechts het distributie-apparaat. Deze woorden, die Ir. Louwens reeds gerui- men tijd geleden op een persconferentie heeft gesproken, hebben sindsdien niets van hun beteekenis verloren. Integendeel, 1 nog moeilijker is de voedselpositie van i ons volk geworden, ondanks de tot het uiterste opgevoerde krachtsinspanning van onze geheele agrarische bevolking- De laatste voorraden zijn opgeteerd, de noodzakelijke [inkrimping van den vee stapel' en het gemis aan kunstmeststoffen drukken zwaar op het productiecijfer van landbouw en veeteelt. De verschrikkelijk ste van de vier Apocalyptische Tuiters, de honger op het vale paard, is geen verre bedreiging meer. Voor diiit gevaar mag geen mensch in Nederland ide oogen sluiten. Het doet zijn gevolgen gelden op alle terreinen des levens. Aantasting van de gezond heid, van ide productieve kracht, van de bestandheaid tegen besmettelijke ziekten, zijn niet ide ©enige gevolgen. Verscheuring vap. ons volk, verwildering van de zeden, vermeerdering van ide criminaliteit op ongehoorde schaal, id'ift alles sleept de honger iln zijn gevolg mee. Iedere kilogram voedsel, die in Neder land kan worden voortgebracht en moet worden voortgebracht, iedere inbreuk op een rechtvaardige verdeeling hiervan, is een aanslag op het bestaan van ons volk- Een ieder, die direct of indirect deze rechtvaardige verdeeling saboteert pleegt een misdaad jegens ons volk, waarvoor geen enkele verzachtende omstandigheid, te vinden is. Dag in, dag uit vreet het steeds erger woekerende kwaad' van den zwarten handel aan de laatste smalle strook, die ons van den honger scheidt- 1 Aan den strijd om dezen ramp van ons j volk af te wenden, kan zich thans geen mensch meer onttrekken. I HET VERBERGEN VAN JODEN j I Van bevoegde Duitsche zijde wordt op het volgende gewezen: Sedert de afkondiging van de beschik king van den Generalkommissar für das Sicherheitswesen inzake het verblijf van Joden in de provinciën werd een groot aantal voortvluchtige Joden door de me dewerking der bevolking gevat en naair een arbeidskamp overgebracht. j Met het oog op het vrijwillig en tijdig verstrekken der aanwijzingen zijin de Nederlanders en hun gezinnen, die oor- spronkelijk deel hadden genomen aan de verberging der Joden er in alle gevallen J zonder straf vanaf gekomen. f Daarentegen moest onlangs een aantal Nederlanders worden gearresteerd, die j getracht hadden te verhinderen, dat de I j politie kennis kreeg van het verblijf van 1 verborgen Joden. j l Teneinde een vergissing inzake het al j of niet behoor en tot het Joodsche ras van woningzoekende personen en tevens het gevaar van een strafbare handeling te j vermijden, wordt dringend aanbevolen alle in de huiselijke gemeenschap opge- j nomen personen overeenkomstig de voor- j schriften en onverwijld aan te geven bij de meest nabije politie-autoriteit. i VERSCHILLENDE BERICHTEN i Eieren van waterwild Volgens een in de Ned. Staatscourant van 7 April opgenomen besluit is het zoeken, rapen en buiten openbare wegen I Opvoeding van de schooljongst Een verwaarloos de, zonder toezicht levende jeugd, die zich op de finnen- plaatsen der huizenkaeernes aan allerlei lieder- Ijjjke uitspattingen te buitengaat. Een duidelijk beeld geeft de Komso mol8kajaPrawda" van 20 Juli 1939 (iC.N.FG.FL. Pax s) en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes, toegestaan van 8 tot en met 19 April. Het vervoer en verkoopien van deze eie ren is toegestaan tot en met 21 April, met dien verstande dat het vervoeren op1 20 en 21 April slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom der gemeen ten en langs openbare wegen en voet paden. Jeugdstorm zamelde ruimde 100.000 hoeken in De boebeninzamejitig door den Jeugd- storm, ten behoeve van de arbeiders in Duitschland, heeft tot resultaat, dat 104.000 bqèken zijn opgehaald. Ongeveer twee derden van ide opgehaalde boeken bestaan uit ontspanningslectuur. De boe ken worden naar Duitschland verzonden lisje verbrand tjerswoning aan genoemde laan, die be woond wordt ido,or een slager en zijn echtgenoote. De voorbijganger ginlgi heen om een agent te waarschuwen, maar in middels kwam de slagersvrouw thuis. Juist wilde ze de woning betreden, toen een man onder het stamelen van een smoesje de voordeur uitkwam. Ze ging naar binnen ien trof in de huiskamer j weer ©en kerel aan. De vrouw bedacht zich geen ©ogenblik doch greep den man, die een middelmatig postuur had, om zijn middel vast. Er ontstond ©en worsteling; het ;paar rolde de gang door en tuimelde tenslotte al vechtend van de portjektrap. Op den beganen grond j wist de man zich los te rukken. Opi het moment ©venwel 'dat hij' het op een loopen wilde zetten, greep de vrouw I een been en maakte hij een fiksche tui meling. Juist arriveerde op dit moment een burger met een agent, die den in breker merkende. Te Nieuwe Niedorp is brand ontstaan in een woonhuis van dhr. J, Zwagerman, waarbij diens 18-jarige dochter om het leven is gekomen. Het huis brandde to taal af. De oorzaak van den brand is tot dusverre nog onbekend. Schoorsteen ingestort Woensdagavond is de schoorsteen van de centrale verwarming achter de Gei', kerk te Sappe m e e r ingestort en door het dak van het vêveenigingsgéb'ouw ge vallen, waarin ids. Tom catechisat.e gaf, met het noodlottig gevolg, dat de 15- jarige Reitsma terstond werd gedood; de 14-j arige Velthuis heeft beenbreuken gekregen. Vlastelers kunnen linnen keepen Ter aanmoediging van de teelt van vlas, oogst 1943, is bepaald, dat een ieder die in 1943 vlas teelt, per 1000 k.g. ge repeld stroovlas, welke hij aan een han delaar in stroovlas of aan een vlasfabri kant aflevert, tot een waarde van f 8 zuiver linnen weefsel zal kunnen koopen, zonder daarvoor punten van de textiel- kaart te behoeven in te leveren. Dit linnen komt ter beschikking van den te ler en zijn vaste personeel. Gekocht kun nen worden handdoeken (bont), lakens (wit) en linnen stukgoed. Vrouw gaat inbreker te lijf In een woning aan de Apeldoornsche laan in Den Haag heeft zich een sc/ène afgespeeld, waarbij een vrouw zich zeer kordaat gedroeg. Omstreeks tien uur be merkte een burger onraad in een por- RECHTZAKEN Keuringen Waffen SS en bet Logieon Het SS-Ersatzkommando Niederlanide deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwin nersvergoeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden* 14.4.'43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 15.4.'43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66. 15.4/43, 15 tot 17 uur, Den Bosch), Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.'43, 9 tot 11 uur, Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.'43, 16 tot 18 uur, Arnhem, We verstraat 16b. 17.4/43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deub sches Haus. 17.4/43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. 18.4.'43, 9 tot 11 uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. Nedorlaudscho vrijwilligers strijden in het Oosten. (SS P.K. Zschcickel O-H Fax s) 18.4/43, 15 tot uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.4/43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4/43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4'43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 22.4/43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Politierechter te Middelburg A. L., 61 jaar, zonder beroep te Haam stede, wegens diefstal van een ver snap eringskaart. Eisch: f 10 b- s. 5 d. h. Uitspraak conform eisch. P. J. H., 24 jaar, controleur GCCD te Geervliet, wegens verduistering van een hond t© Zierikzee. EisCh: f100 s. 50 d« h. Uitspraak: f40 (b. s. 20 d. h. A. O van Z., 34 jaar, landbouwers knecht te Etten en Leur, tijdjelijk te Haamstede, wegens diefstal. Eiseh: f 25 b. s. 10 d. h. Uitspraak conform eisch. O. R., 37 jaar. landarbeider te Etten en Leur, tijdelijk te Haamstede, we gens heling. Eisch: f25 b. s. 10 d. h. Uitspraak conform eisch. J. C. M., 24 jaar, monteur te Gorin- chem, tijdelijk te Haamstede, wegens oplichting. Eisch: 2 weken gevangenisstraf. Uitspraak: f 40 b. s. 20 d. h. Economische Rechter te Middelburg C. J. van Loon, 18 jaar, draadmaker te Tilburg, tijdelijk te Zonnemaire, wegens strooperij van boomvruchten te Renesse. Eisch: f20 b. s. 10 d. h. Uitspraak conform eisch. Valscbe aangifte Aan den wachtmeester der marechaus see v. d. Poel had J. C. v- R. te Bruu- nisse, medegedeeld, dat in den nacht van1 12 op 13 Maart ingebroken was en 31/2 mud tarwemeel was gestolen. DiLt bleek later een valSche aangifte te zijn, waarvoor de Politierechter te Middel burg hem tot 14 d. gev. straf veroordeel de- Nu v. R. van dat vonnis in hooger beroep kwam, hield hij weer vol, dat de inbraak wel had plaats gevonden. De adv.-generaal vorderde bevestiging van het vonnis en indien het Hof dit noodig mocht achten, anders de verbalisant eerst nog te vooren. Mr. du Groo pleitte vrij spraak. De drie-vcndige moord tc Schiedam De rechtbank te Rotterdam heeft de 25-jarige dienstbode, Magdalena Ligthart te Schiedam, wegens mededaderschap' aan den moord op drie Joodsche vrouwen in den nacht van 12 Augustus 1942 te Schie dam, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaar. De eisch was 10 jaar. De veroordeelde was de verloofde van J. Bemond, die met zijn mededader J. M» Woltering, op 4 April j.l, wegens ge noemd misdrijf door de Rotterdamsche rechtbank tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. De Amerikanen zijn bezig het eiland Curagao tot een Amerikaansche steun punt te maken, zoo verneemt het DNB uit Buenos Aires. Een Amerikaansche firma is belast met den aanleg van de vers terk ingsw enken en werft op het oogenblik arbeiders in Venezuela aan, daar het werk bespoedigd moet worden. WANNEER VERDUISTEREN! Heden verduisteren van 20 nur 45 tot 6 uur 45. De maan gaat onder om 3 nur 58 en komt op om 12 nur 51 Volle maan Dinsdag 20 April. Laatste kwartier Dinsdag 27 April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste kwartier Woensdag 12 Mei. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Vrijstellingsregeling van tewerkstelling elders De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij vestigt er de aandacht op, dat mannelijke per sonen, die als hoofdberoep werkzaam Zijn in landbouw, tuinbouw of visscherij en geboren zijn tusschen 1 Januari 1893 en 31 December 1925, ter vrijwaring tegen tewerkstelling elders, een vrijstellingsbë. wijs zullen ontvangen. Hetzelfde geldt voor mannelijke per sonen, die geboren zijn tusschen 1 Jan. 1893 en 31 Dec. 1917 en werkzaam zijn in een der volgende ambachten of voor den landbouw zeer belangrijke bedrijven: dorpssmeden, wagenmakers (kuipers en stelmakers), reparatiewerkplaatsen voor landbouwmachines, hooi- en strooperse- rijen, dorschbedrijven en grasdrogerijen en geheel of overwegend op het land werkzame dorpstimmerlieden, electromon- teurs, metselaars, riet- en leidekkers en zadelmakers, tuigen* en gareelmakers. Loop der bevolking gemeente Zierikzee over de maand Maart Ingekomen: 5, Aletta A. Vogelaar van Grootegast; 11, Leendert J. Polderman van Vlitssingen; 12, Lena van der Endt van Vlissingen15, Christiaan Geurink van Dordrecht; 19, Hubrecht C- J. van Zuien van Stavenisse; 19, Margrieta Bor ger van Arnhem; 19, Johannes P. Greijs en gezin vap St. Maartensdijk; 19, Basti- ana de Winter van'Rotterdam; 24, Jaeoba Barten, geb. Krijger van Oost- en West Souburg; 22, James P. Koelewijn van Haamstede; 20, Grietje E- Penning van 's-Gravenhage; 24, Rins Jelsma van Haar lem122, Gradie Veldhoen en gezin van Rotterdam; 24, Leendrina Bolijn van Ouwerkeirk; 29, Jouke Schaap en gezin van Middelburg; 27, Johanna Remijn van Thalen; 30, Joost M. Lodewijk van Haar lem; 30, Maria M.;de Bil van Kerkwerve; 31, Hendrik Barten van Oost- en West Souburg; 31, Hiltje de Boer van Eind hoven; 31, Cathariina J. M. Koevoets van Middelburg; 25, Wilhelmina Schimmel van Amsterdam; 2 April, Cornells J. 't Gilde van Middelburg; 2, Eva vam der Horst, geb. van der Maas van Burgh. Vertrokken: 4, Marinus L- Breetvelt naar Dordrecht; 9, Teunis Groeneweg naar Bergen op Zoom; 10, Lena Heijboer, geb. Lindexs naar Dreiischor; 13, Janna van Dijke naar 's-Gravenhage; 16, Mari nus Goettsch naar Rotterdam; 16, Janna G. van der Moere, geb. van den Hoek naar Wissekerke; 17, Margaretha C. van de Poel, geb. ide Guchteneire naar Re- nesse; 18, Maria Bouwman naar Helle- voetsluis; 19, M- Goedegebure naar 's-Gravenhage; 26, Helena Steur, geb. Hage naar 's-Gravenhage; 27, Cornelia H- van der Doe naar Noordgouwe; 30, Petrus J. van Tiggelhoven en gezin naar Roosendaal1. Tusschen de regeering van Baoedi Arabië en de Standaard Oil of California is een overeenkomst gesloten inzake den aanleg van een petroleumbuisleiding dwars over het Arabische schiereiland van de Perzische Golf naar de Roode Zee. De 1500 km lange buisleidinig zou bestemd worden voor het transport van de olie, afkomstig van de Bahreineilan- den, naar ide Roode Zee. Sterke formaties Japansche marine- luchtstrijdkrachten hebben een aanval on dernomen op een vijandelijke vloot voor de kust der Florida-eilanden en de vol gende resultaten bereikt: Een vijande lijke kruiser, een torpedojager en 10 transportschepen tot zinken gebracht, 3 vijandelijke transportschepen beschadigd waarvan 2 ernstig. Bovendien werd een aantal vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Onze verliezen bedragen 6 vlieg tuigen, die zich vrijwillig op de vijan delijke doelen stortten. Alleen in Berlijn reeds is bij 50.000 winkels een onderzoek ingesteld naar hun bestaanisnoodzakelijkheid zoo 'deelt de D.A.Z. mede. Eerst wanneer duidelijk is gebleken, dat een zaak niet behoort tot de categorie, die onontbeerlijk is voor de bevolking, zullen de bevoegde autori teiten overgaan tot sluiting van het be drijf. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 8. dan, z. van J. Hagesteijn en A. van IJsseldijk, Overleden: 4. A. M. Ringelberg, 30 j., ongehuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1