ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE de strijd in tunes'ë de loyaliteitsverklaring van de studenten verschillende berichten Uit Stad gn Provincie Zaterdag 10 April '43 Telefoon no. 32 Directeur-Administrateur (Adyertentleohef) A. J. DE LOQZE, Zierikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Uitgave N.V. „De Zlerikzeesclie Nieuwsbode" Boofdredaoteur k 2620 M. J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No. 15212 CHro no. 137677 Vüandelijke omsingelingspogicgen verijdeld in Zuid-Tunis Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Vrijdag 'bekend: Van het Oostelijke front worden slechts gevech ten van plaatselijke beteekenis gemeld. Tijdens zuiveringsoperaties aan de mid. den-Donetz werden twee vijandelijke ba taljons vernietigd en een aantal gevan genen binnengebracht. Zware artjllerie van het leger beschoot voor den oorlog belangrijke doelen in Leningrad met goe de uitwerking. In Tunesië duurt de groo- te aanval van vele malen sterkere vijan delijke strijdkrachten tegen de Duitsch- Italiaanschè troepen voort. Aan het Zui delijk front weken onze formaties onder voortdurend zware gevechten naar nieu we linies uit. Omsingelingspogingen wer den in veibitterde gevechten afgeslagen. In den centralen en Noordelijken sector mislukten verscheidene sterke doorbraak pogingen van Britsdh-Amerik. strijdkracht ten. Daarbij werden 33 pantserwagens vernield. De vijand verloor bij aanvallen overdag aar. de kusten der bezette ge bieden in het Westen drie vliegtuigen. Britsche bommenwerpers wierpen in den afgeloopen nacht brisant- en brandbom men op West-Duitsch gebied. De bevol king leed verliezen. Luchtdoelartillerie van de luchtmacht en de marine, als mede nachtjagers, schoten 15 vijandelijke vliegtuigen neer. Itaiiaarssch weermachtsbericht Hevige strijd aan het Tunesische front Het 1049e communiqué van het Ita- liaansehe hoofdkwartier luidt: De vijan delijke aanvallen, onderstend1 door krach tige formaties vliegtuigen, duren met he vigheid langs het geheele Tunesische front voort, vooral1 in den Zuidelijken sector- Overeenkomstig de orders hebben de troe pen van de as zich in nieuwe concen)- tratiestellingen teruggetrokken. Italiaan- sche en Duitsche detachementen hebben, hoewel geïsoleerd en ingehaald door vij andelijke kolonnes, handnekkig gestreden in de hun toevertrouwde stellingen en ernstige verliezen aan den vijand toege bracht. Tijdens luchtgevechten in den loop van den dag werden vier vliegtuigen door onze jagers en twee door Duit sche jagers neergeschoten. Twee andere toestellen werden door de luchtdoelartil lerie vernield, Eadiorode vau den secretaris-generaal De secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming heeft voor de radio een rede gehouden over ide loyaliteitsver klaring van de studenten. Wat is de bedoeling van de verklaring? De tekst luidt als volgt: De ondergeteekende geboren tewonende te verklaart hiermede plechtig, dat hij de in het bezette Nederlanidsche gebied gel dende wetten, verordeningen en andere beschikkingen naar eer en geweten zal nakomen en zich zal onthouden van iedere tegen het Duitsche rijk, 'de Duit sche weermacht of de Nederlanidsche autoriteiten gerichte handeling, zoomede van handelingen en gedragingen, welke de openbare orde aan de inrichtingen van hooger onderwijs, gezien de vigee- renide omstandigheden, in gevaar bren gen. Deze verklaring is naar de strekking gelijk aan soortgelijke verklaringen, die van sommige groepen van landgenooten worden verlangd, o.a. van nieuw aan gestelde ambtenaren. Zij kan volgens de overtuiging, niet alleen van mij en mijn ambtenaren, maar ook van vele goede en vooraanstaande Nederlanders, getee- kend worden door allen, die niet van plan zijn, opzettelijk tegen de in de verklaring genoemde lichamen op te tre den of het geldende recht te schenden- Door de onderteekening verbindt men zich, voorzoover eer en geweten dat toelaten, geen wettelijke voorschriften te overtreden, geen daden van sabotage te plegen. Wie onderteekent en dit toch doet krijgt de hem toekomende gerech telijke straf, maar breekt bovendien zijn woord tegenover zijn eigen rector, die hem als student kan en zal straffen- Ik doe, aldus de secretaris-generaal, een beroep op uw gezond verstand, om dat te doen, wat thans uw belang is, om de geboden gelegenheid aan te grij pen en uw studie voort te zetten en te voltooien. Gij vindt het misschien on waardig, aan idit gezichtspunt te denken. Laat ik u zeggen, dat ik niet van u eisohi, zuiver egoïstisch te redeneeren, het is niet alleen uw belang, maar ook dat van den Ned-erlanidlschen Staat, die u de gelegenheid tot studie heeft geschonken; en er thans recht op heeft, dat u die studie ook afmaakt. Ik moet dan ook met kracht tegen de influisteringen optreden-. Het is uw va- derlanidsche plicht, idoor te studeeren, om dat het vaderland: u later noodig heeft, griet als mislukte studenten, maar als I afgestudeerden om leiding te geven aan wat er na den oorlog in Nederland zal moetfen gebeuren. Deze roepstem dient u te volgen. Do machinist ging eieren rapen Het gebeurde ergens in Z.-Vlaanderen. De machinist van de passagierstram zag al rijdende een wilde eend van het nest vliegen. Hij bracht zijn machine tot stil stand, spoedde zich naar de bewuste plaats en keerde korten tijd later mef een pet vol eieren (9 stuks) terug. En voort ging de reis, alsof er niets ge beurd was. (Du v. Z.) Bijna 75 mille voor ons volk In de laatste week van Maart heeft ons volk voor zijn minderbedeelde volks- genooten een bedrag van niet minder dan f72,435,05 bijeengebracht. Dit is wel een mooie afsluiting van het Winter hulpseizoen, dat, zooals bekend, op den 31sten Maart is geëindigd. Voortvluchtige bankbediende gearresteerd De bankbediende A- Y. de R., uit Am sterdam, wiens opsporing eenige dagen geleden door de póliti-è ;was verzacht, is op aanwijzing in een woning in de Hartenstraat aldaar gearresteerd. De man, die zooals men weet, zich door val- sche boekingen en handteefceningen een bedrag van ruim f 102,000 had weten toe te eigenen, verklaarde, door speculeeren tot zijn daad1 gekomen te zijn. Voor on geveer f85.000 aan geld en effecten had hij in bezit. Dit werd door de politie in beslag genomen. Eind verbrand Woensdagnacht is brand uitgebroken 'in het landhuis van C. B. te Halsteren (Ni.-Br.) De bewoners waren niet thuis en het kind, een meisje van acht maan den, is in ide vlammen omgekomen. Het geheele gebouw is iii de vlammen opge gaan. Sinaasappelen Zooals bekend is, geeft bon „reserve 3—15" met rooden opdruk recht op 350 gram. sinaasappelen voor kinderen van "4 tot én iriet(13 jaar in stadgebied. Thans worden ook 350 gram sinaasappelen be schikbaar gesteld voor kinderen- van den zelfden leeftijd- in landgebied, en wel van 9 April tot en met 15 Mei a-s. op 'bon „reserve 3—15" met zwarten op druk. Bon „reserve 4—19" geeft in hetzelfde tijdvak recht op 350 gram sinaasappelen- voor kinderen tot en met 3 jaar, zoowel in land- als in stadgebied. De geldigheidsduur van bon „reserve 3—14" met zwarten opdruk, Waarop even eens 350 gram sinaasappelen te verkrij gen zijn, is verlengd tot en met 15 15 Mei a-s. 1 Eieren bon „algemeen 540" Van 12 April tot en met 15 Mei a-s. geeft bon „algemeen 540" recht op het koopen van één ei- Deze bon moet uiter lijk Zaterdag 17 April a-s. bij den detail list worden ingeleverd. De aflevering van de eieren aan het publiek mag geschieden van Maandag 12 April a.s. af. Op 17 April as. zal een tweede bon, eveneens recht gevende op het koopen van één ei, worden aangewezen, uitslui tend voor personen tot en met 20 jaar- Deze 'bon moet uiterlijk 24 April a.s. bij den winkelier worden ingeleverd. Verbruikers beneden den leeftijd van 21 jaar zullen dus twee eieren, verbrui kers van 21 jaar en ouder één ei ont vangen. Aanvragen vaste brandstoffen en petroleum Zij, die wegens -geldige redenen niet in staat waren vóór 28 Februari 1943 een aanvraag om vaste brandstoffen of petroleum voor kookdoeleinden in te die nen, kunnen tot nader order alsnog deze aanvragen tot den plaatselijken distribu- tiedienst richten. Op tabaksbon 16 B uitsluitend 5 sigaren Van 10 tot en met 17 April' '43 zijn de bonnen Tabak 16A en Tabak 16B der Tabakskaart geldig verklaard. Evenals dit reeds eerder het geval is geweest, zal met afwijking van het gepubliceerde in de bomneinlijst één van deze bannen, en wel' bon Tabak 16B, uitsluitend recht geven op het koopen van 5 sigaren. Bon Ta-bak 16A geeft, zooals gewoonlijk, recht op het koopen van 20 sigaret-ten, öf 10 cigarillos, öf 5 sigaren, öf 25 gram tabak. Naar het DiNB uit Athene meldt, is de regeering van prof. Logotbetopoulos afgetreden-. De bekende Grieksohe poli ticus Joannis Rhallys heeft een nieuw-e regeering gevormd. De premier heeft a.i. ook de portefeuilles van landsverdediging en ravitailleering op zich genomen. WANNEEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 uur 30 tot 7 uur. Zondag van 20 uur 30 tot 7 uur. De maan gaat onder om 2 uur 26 en komt op om 11 unr 07 Maandag onder 3.14, maan op 11.56 (Eerste kwartier) Volle maan Dinsdag 20 April. Laatste kwartier Dinsdag 27 April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Eerste, kwartier Woensdag 12 Mei HULPVERLEENING AAN SLACHTOFFERS ROTTERDAM Te Rotterdam zijn op 31 Maart -eeniige duizend-en menscher van alles beroofd door ide luchtaanval.* Zoo zij er het leven afbrachten verloren 'zij vrijwel all-e klee- dinig, dekking, schoeisel en huisraad. Denkt U zich zelf dit verlies -eens in -en bedenkt dam ook hoe heel weinig hiervan meer met geld is terug te koo pen. Ieder gezin hier heeft nog t wel voorwerpen en kleedingstukk-en, die niet voor onmiddellijk gebruik noodig zullen zijn. Staat hiervan dus iets af aan hen, die niets meer hebben, het meeste nuitte- looze voorwerp voor U heeft voor hen weer waarde. Op Woensdag a-s. tusschen 4 en 7 uur, zullen deze voorwerpen opgehaaLd worden, terwijl op Zaterdag 17 en Maan dag 19 April -een buscollecte langs de huizen gehouden wordt ter leniging van de verdere nood. Geeft hieraan wat U missen kunt en denkt aan het leed van1 ide -getroffen Rotterdammers. Zierikzee, 9 April 1943. De Burgemeester van Zierikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE- 1 ZIERIKZEE. Evenals de eerste, is ook de tweede uitvoering, welke „Olympia" Dy onderdagavond in de Concertzaal gaf een volledig succes geworden. De tal rijke aanwezigen hebben genoten van goede gymnastiek, waaraan alle led ïxi naarmate van huin leeftijd en krachten het hunne hebben bijgedragen-. Deze uitvoering droeg nog een bijzon der karakter doordat ide vereenigin-g dezen avond haar directeur, den heer A. H. Hage, heeft gehuldigd. Dit ge schiedde bij monde van den voorzitter, den heer Legemaate, die -dhr. Hage na mens allen dank bracht voor hetgeen hij voor de vereeniging doet en aan wien het te danken is, dat 'dit jaar drie uitvoeringen -gegeven' kunnen worden- Ook Mevr. Hage bracht spr. dank voor al hetgeen zij voor „Olympia" doet en hij sprak de hoop uit dat beide- nog lan gen tijd op dezelfde wijze zouden blij ven voortgaan. Als blijk van waardee ring bood ide voorzitter vervolgens een fraaie bloemenmand aan, waarvoor dhr- Hage met enkele woorden dank zegde- Ten slotte willen we nog vermelden, dat het aantal leden van „Olympia" zich nog steeds in stijgende lijn beweegt, want in één week tijds zijn er 24 wer kende leden bijgekomen, waardoor het totaal hiervan tot het respectabele getal van 277 is gestegen! SPORT VOETBAL. - N.V.B. He tprogramma voor a.s. Zondag 11 April luidt: Kampioenschap van Nederland. Den Haag: ADO—Feijenoord Enschedé: Enschedé—Willem II. District IV. Ie klasse. Breda: NAC—SpeKholZerheide. 2e klasse E. MiddelburgMiddelburg—Breskens. Viissingen: Viissingen—De Zeeuwen. Bergen op Zoom: DOSKO—Goes. ScheidsrechtereO.W K. I Zondagmiddag vindt in het Sportpark ,.Bannink" een vriendschappelijke voet balwedstrijd plaats, welke een zeer bij zonder karakter draagt. Dan speelt n.l. een -elftal van de Schouwen-Duiveland- sche scheidsrechters tegen 'het le elftal van O.W.K. Hier kunnen de scheidsrech ters nu eens laten zien, dat zij hun theo retische kennis ook in practijk weten Ie brengen. Wat hun betreft zal er dan ook wel geen scheidsrechter noodig zijn. Aan fbj elangstelüng zal het zeker wel niet ontbreken en bij rustig weer zal men kunnen genieten van een aardige partij voetbal, waarhij de gasten waar schijnlijk wel de sterksten zullen blijken te zijn. Naar de Chileensche regeering offici eel mededeelt, bedraagt de materiieele schade als gevolg van de aardbeving van j.l. Dinsdag 30 millioen pesos- Het aantal dooden, 'dat 20 bedraagt, is niet toegenomen. Er zijn 37 aardschokken geregisteerd. Keuringen Waffan SS en het Lsgloon Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnén zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en 'dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwin nersvergoeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden- 14.4.'43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. tot 11 uur, Tilburg, Lange 9 tot 11 uur, Hengelo, Deut- 15.4,'43, 9 Schijstraat 15.4/43, 15 tot 17 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4/43, 9 tot 11 uur, Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.4.'43, 16 tot 18 uur, Arnhem, We verstraat 16b. 17.4.'43, sches Haus. 17.4.'43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. j 18.4.'43, 9 tot 11 uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. 18.4.'43, 15 tfJt 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19.4.'43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4/43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21.4'43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusder weg. 22.4/43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg- Nedorlandsche vrijwilligere strijden in het Öostea. (SS PK. King OH Pax t) Officleele Landbouwmededeelingen voor de Provincie Zeeland AFLEVERING STROO VAN TELER NAAR VEEHOUDER. De aandacht wordt erop! gevestigd, dat ingevolge de stroo prij zenvérordening 1942 thans geen ge- leidebiljetten voor vervoer van teler naar gebruiker mogen worden verstrekt voor dat de teler een bedrag van f 7 per 1000 k.g. aan de PI. Vertegenwoordiger heeft betaald, welk bedrag aan den af nemer mag worden doorberekend. INLEVERING GEBRUIKT PERSDRAAD. Volgens het „gewijzigde P-ersdraadbe- sluit V.V.O." is iedere ge- of verbruiker van stroo verplicht het gebruikte pers draad in te leveren. De inlevering zal moeten geschieden aan den stroohandelaar die het stroo heeft geleverd, of bij strooveibruik uit eigen oogst aan den dichtstbijzijnde land- handelaar in stroo. In aansluiting op deze verplichting zal de bestaande stroo- distributeir-egeling zoodanig worden aan gevuld, dat aankoopvergunningen en/of toewijzingen voor gebruik van stroo uit eigen oogst slechts zullen worden afge* geven, nadat de verbruiker: a. Minstens 2 |k.g. persdraad per 1000 k.g. aangevraagd stroo in gestrekten toe stand en gebundeld bij een stroohande laar heeft ingeleverd, öf b. kan aantoonen, dat hij het vooraf gaande seizoen in het geheel geen ge perst stroo heeft gehad öf c. Een te geringe hoeveelheid geperst stroo heeft gehad, om volledig aan de verplichte persdraadlevering te vol doen, doch een redelijk te achten hoe veelheid draad heeft ingeleverd. Degenen, die niet voldoende persdraad in kunnen leveren, zullen per 1000 k.g. aangevraagd stroo f 10 moeten storten- In.bijzondere gevallen kan ontheffing wor den gevraagd. Voor de ingeleverde hoe veelheid pers draad moet de desbetref fende stroohandelaar een piersd ra ad- verklaring afgeven. VERLAGING VLEESCHRANTSOEN v. HUISSLACHTERS. Het vleeschrantsoen v. zelfverzorgers die één of meer varkens en/of schapen in huisslachting hebben ge-' slacht wordt met ingang van 18 April a.s. met 1/3 verlaagd en terug gebracht op 500 gram (voorheen 750 gram) per week voior personen van 4 jaar (en ouder; 250 gram (voorheen 375 gram) voor kinderen beneden 4 jaar. Dit houdt in dat men ook veel later in het bezit gesteld zal worden van vleeschkaarten en beteekent voor zelf verzorgers die in voorraad geslacht heb ben tot 1 Februari 1944 dat zij nu tót ongevëfer Juni-Juli 1944 met het vleesch zullen moeten doen. Men houde hiermede terdege rekening als straks een huisslachtvarken zou wor den aangeschaft. BIGGEN 1943. Fokkers moeten er goe de nota van nemen, dat men in 1943 twee toornen biggen per toegewezen zeug kan laten merken, mits de toornen vóór 1 December 1943 gemerkt kunnen worden. GELEIDEBILJETTEN RUNDVEE. Vanaf 8 April 1943 worden voorloopig alleen nog geleidebiljetten afgegeven voor rund vee dat naar de slaehtveemarkten wordt vervoerd- De handel in -gebruiksvee wondt mede in verband met de hooge rundi- veeprijzen per dien datum stopgezet. Zoodra de beoogde maatregelen zijn getroffen, zullen nadere gegevensworden gepubliceerd. MERKEN VAN DEN SCHAPENSTAL. Binnenkort zal het verboden zijn om on gemerkte schapen, zwaarder dan 20 k.g. in voorraad te hebben. In sommige dis tricten zijn de schhapen bij alle bekende schapenhouders alle reeds gemerkt, de andere Districten is het merken even eens reeds ver gevorderd'. Schapenhouders die op 15 April 1943 nog niet gemerkte schapen in voorraad hebben, worden dringend verzocht mer king aan te vragen op het Districtskan toor. De schapenhouders ontvangen bin nenkort ook een z.g, schapenboekje, waar in alle schapen met merk-nummers moe ten worden ingeschreven. Zoodra dit is geschied zal het algeheele vervoerver- bod voor schapen worden opgeheven en zullen vervoersbewijzen verkrijgbaar zijn bij de PI. Vertegenwoordigers, Voor on gemerkte schapen zal nimmer een ver- voerbewijs afgegeven worden. TAXATIE VAN VLAS. TE VELDE (IN VENTARISATIE). Om een zoo goed mo gelijk funetioinneeren van de vlasrege ling te verzekeren zal het vlas dit jaar wederom te velde worden getaxeerd. Evenals vroeger wordt het vlas tot dit doel afzonderlijk geïnventariseerd, 'daar ide gegevens der algemeene Mei inventarisatie te laat ter beschikking ko men. Deze inventarisatie moet plaats héb- Ib'en v ór 1 Mei a.s. Telers (waaronder begrepen huur ders van vlasland, dus niet de ver huurders) moeten zich met ingang van 19 April a.s„ doch uiterlijk vóór 1 Mei bij hun plaatselijken vertegenwoordiger vervoegen t©r invulling en onderteeke ning van een inventarisatieformulier. De verhuurders van vlasland worden verzocht om hun huurders voornamelijk wanneer deze in -een andere provincie woonachtig zijn, op het bovenstaande at tent te maken. Desgewenscht kunnen ze het ook aan hun plaatselijk vertegenwoor diger mededeelen, die zich dan met die huurders in verbinding zal stellen. DE WAARN. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1