ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad én Provincie 9 Vrijdag 9 April '43 Telefoon no. 32 Directenr-Adminu^^ fAdvertenüocliaf) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredaofonr K 2620 A. 1. DE L00ZE, Zierikzee M J. KOSTEN, Muhulutrut, Zierikzee «ro no. 137677 99ste Jaarg. No. 15211 Uitgave N.V. „De Zlerikzeeecho Nieuwsbode" RUST AAN HET OOSTFRONT Vijandelijke omeiogellngspogingen in TunetiS werden verijdeld Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: Aan het Oostelijk front heerschte over het algemeen rust. Afzonderlijke vijande lijke aanvallen aan het Koebanbrugge- hoofd en aan de Midden Donetz werden afgeslagen. Aan het Zuidelijk front in Tunis bieden' Duitsche en Italiaansche troepen taaien ^veerstand aan de met groote meerderheid aanvallenden vijand Doorgebroken vijandelijke pantserstrijd krachten werden in verbitterde gevech ten tot staan gebracht en omsingelings pogingen verijdeld. Nieuwe stellingen werden volgens de plannen betrokken- In den centralen en Noordelijken sector van het front mislukten verscheidene vij andelijke aanvallen met verliezen voor den vijand. Duitsche snelle gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren overdag voor den oorlog belangrijke doelen op Wight en aan de Engelsche Zuidkust aangevallen. itallaanschwearmachtsbericht Defensieve gevechten worden in Tunin geleverd Het 1048e communiqué van het Itali aansche opperbevel' luidt: In Tunis wordt de krachtige aanval van den vijand, die zich tot den Noorde lijken sector van het front uitstrekt, met hardnekkigheid weerstaan door de strijd krachten van de spil, die harde defen sieve gevechten levéren. Die strijd duurt voort. Italiaansche en Duitsche jagers hebben in luchtgevechten acht vliegtui gen neergeschoten. Gistermiddag hebben vijandelijke 4-motorige vliegtuigen hrisant- en brandbommen laten vallen op Paler mo, die lichte schade veroorzaakten aan enkele gebouwen aan den rand van de stad; er zijn geen slachtoffers. Twee vliegtuigen, waarvan er een door onze jagers en een ander;door batterijen luéht- doelartillerie waren getroffen, zijns in zee gestort. i i i DE BRITSCHE LUCHTAANVAL OP ANTWERPEN eischte meer dan 2000 dooden Volgens de jongste cijfers heeft Ie Britsche luchtaanval op Antwerpen tot dusver 2007 dooden en 603 gewonden geëischt; nog 130 personen worden ver mist. Er werden meer dan 200 bommen ge worpen en bijna evenveel huizen vol komen verwoest of zwaar beschadigd. Een fraai oude kerk en vier schollen werden getroffen. Duizenden menschen zijn dakloos. In de normaalschool voor meisjes werden 100 meisjes en 5 'zusters gedood. In de kleine bewaarschool er naast ontsnapten ide leerlingen aan den dood door onder een afdak te vluchten; in de jongensschool opi 500 meter af stand werden 25 kinderen het slacht offer van den aanval. In de vier getrof fen scholen beloopt het aantal doode kinderen meer dan 300; verder werden 16 zusters gedood, twee andere worden vermist. Het aantal dooden is bijna een derde deel van het aantal .Belgische, sol daten, dat tijdens den achttiendaagschen veldtocht in 1940 is gesneuveld. De 'bommen werden geworpen van 6000 a 7000 M. hoogte. De 'burgemeester heeft overal biljet ten in rouwrand laten aanplakken, waar in hij o.a. zegt: ,,Een ontzettende ramp heeft onze stad getroffen. Tallooze me deburgers zijn gedood of gewond, van duizenden zijn have en goed' vernield. Feuilleton 40 door Frank van Falckenoort Langzaamaan herstelde de jonge boer, mede door z'n krachtig gestel, als wel door de goede zorg van Heieen, die de meeste uren van den dag en vaak ook van den nacht aan z'n bed Zat. Enkele malen 'per dag kwam de vader kijken, hoe of het met zijh zoon ging! en tot beider verwondering raadde hij Heieen aan om Dirk zooveel mogelijk gezelschap te houden. De boer Zag zelf wel in, dat haar gezelschhap Zijn zoon goed- deed. Ja, 'zei Dirk naderhand, vader mag wel eens Vreemd schijnen Zoo op het oog, maar in den grond van zijn hart is het een reuze vent. En het is nu November, dus zooveel werk is er ook niet te doen op de steê. Het wordt zoo langzamerhand winter, idaarom kan jij nu wel gemist worden in het achterhuis. En dan daarbij, ik kan je op het oogen- blik in het geheel niet missen, Heieen.: Ze kleurde en dacht terug aan idi-en zelfde woorden in den koortsnacht. Dirk zag de blos op de frissche meisr- jeswangen. Wat zag ze er zoo lief uit. Het was hem nOg nooit zoo opgevallen. En dat lieve kind had hem geregeld' Ten teeken van rouw zullen alle open bare vermakelijkheden tot 9 April ge sloten 'blijven, muziekuitvoeringen zijn verboden. Er is 'echter ook onmiddellijk hulp noodig, het stadsbestuur heeft daar toe reeds uitgebreide maatregelen geno men; maar het is noodig dat alle Ant werpenaars het hunne bijdragen door giften in natura (huisraad, beddegoed, kleederen enz.) en in geld. Ik doe een beroep op den burgerzin, de naasten liefde en de offervaardigheid van allen". LOYALITEITSVERKLARING VAN STUDENTEN Overeenkomstig het besluit van den Secr.-Gen. van Opvoeding, Wetenschappen Cultuurbescherming en ter beveiliging van de orde aan universiteiten en hoo- gescholen, is het van 10 Apri'l af aan studenten, ïdie de voorgeschreven loyali teitsverklaring niet hebben geteekend, verboden aan universiteiten en hooge- scholen de lessen te volgen en examens at te leggen. Voor alle studenten bestaat die gele genheid om in het bureau van den rec- tor-magnificus te teekenen1. Aan de stu denten van openbare universiteiten en hoogescholen wordt 'deze verklaring bovendien zeer binnenkort ter teekening toegezonden. J)e aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, idie vóór, of op 10 April aary den oproep tot teekening gehoor geven, binnen den numerus clausus zuilen val len en dus de garantie hebben hun studie ongestoord te kunnen voortzetten. Zij, die niet op 10 April zullen heb ben geteekend, zullen weliswaar in de gelegenheid worden gesteld zulks 'vna dien datum te doen, doch een garantie dat zij binnen den numerus clausus vallen kan hun echter niet worden gegeven- Ook kan de secr.-gen. tewerkstelling in Duitschland van studenten, die weige ren te teekenen, niet verhinderen. Nederland één groote vesting De militaire -correspondent van het DNB .is op een reis langs de Nederl- kust door het opperbevel van de weer macht in de gelegenheid gesteld, 'die al daar gebouwde omvangrijke en diep ge- echelonneerde versterkingswerkien in oogenschouw te inemen. Hij schrijft hier over ,het volgeqde: Een reis door Nederland is thans meer nog dan kort na de Meidagen van 1940 een reis door oorlogsgebied-. Er is niets, dat aan de krijgsoperaties, in het voorjaar van 1940 herinnert. Men zou zich in vol len vredestijd wanen, wanneer men niet hier en daar in de steden en dorpen versche sporen van de bombardementen der geallieerden ontwaarde, met ihet idoel ook hier door terreur rde bevolking tegen het Duitsche rijk in het harnas te jagen. Men zou zich thans in Nederland voelen alls in vollen vredestijd-, wanneer men niet overat op straat hét veldgrijs van de Duitsche weermacht zou zien, wan neer men niet overal' in de polders bor den zou- tegenkomen met de mededee- Hing, dat hier een militair versperrings- gebied begint en dat daar een ander ophoudt, wanneer niet' langs de geheele kust, waar eens de bonte kleuren van een vroolijk Strandleven regeerden, thans de grauwe kleur van reusachtige verster- kingswerkein te zien zou zijn, die elk ci-viel leven uitsluiten. Inderdaad, nergens in Europa krijgt men zoo den indruk, dat een geheel land veranderd is in één groote vesting zoo- als hier in Nederland. Aan een militair geschoold oog ontgaat het niet, dat al deze uitgestrekte installaties, 'die hier in den loop van ide laatste twee jaar zijn opgepast, had heele nachten bij hem ge waakt. Hun blikken ontmoetten elkaar en weer voelde ze <5ien verraderlijken blos op komen; vlug wenldlde ze zich af en zocht in het stapeltje boeken met kwasi-nauw- keurigheid naar geschikte lectuur, om hem voor te lezen. En gedurende het lezen voelde Dirk van Elk een reine liefde in zich opkomen voor dit bloeien de wezen. V. Dagen en weken gingen voorbij. De werkzaamheden op den Beldam gingen weer hun gewonen gang. De wond aan Dirk's hoofd genas gauw, mede door de zorgvuldige^verpl'eging van Heieen, en voor het eerst van zijn leven Zuchtte Dirk om aan den arbeid te gaan. De dagen, die ze tezamen onglestoord had den doorgebracht, waren ook zoo ge- noegelijk geweest. Hij' wist, -dat hij dit meisje hartelijk lief had gekregen, zoo als hij nog nooit van een meisje had gehouden, maar hij wilde er eerst met z'n ouders over spreken, voordat hij haar vroeg of £e boerin wilde worden op den Beldam. Maar zou ze zijn liefde be antwoorden? Dat was de vraag nog! Stel je voor, dat zij niet van hem hield. Neem eens aan, dat ze hem uitslutend uit plichtsgevoel had verpleegd, zeg: uit dankbaarheid Neen, daaraan moest hij niet denken. (Wpirdt vervolffd) ontstaan, een enkel geheel vormen, een werk der' verdediging, waaraan de erva ringen van de Magiinotlimie en van den Westwal evenzeer ten grondslag liggen als die van iden veldtocht in het Oosten met zijn eerst daar ontwikkelde totaal nieuwe camouflagemethoéen. Artilleristisch gezien, is 'hiier een werk ontstaan, waarvan men kan zeggen, dat het tot dusver Uniek is en wel niet alleen met het oog op de aanwezigheid van de,meest verschillende kalibers, doch juist met het oog op de beweeglijkheid'. Van 'de Duitsch-Nederl. -grens tot aan de kust is er geen vierkante meter, die in geval' van nood niet onder vuiur van een ontelbaar aantal stukken geschut, mitrailleurs of van batterijen pantser en luchtafweergeschut ligt. VERSCHILLENDE BERICHTEN Onbekende slachtoffers ten grave gedaald Op de algemeene begraafplaats Croos- wijk te Rotterdam zijn Woensdag middag de stoffelijke resten van 75 slachtoffers ter aarde besteld, die bij de ramp op 31 Maart j.l. het leven hébben verloren en- die niet meer kon den Worden' geïdentificeerd. De bijzet ting van deze resten in -een massagraf is een plechtigheid geworden, welke door velen werd bijgewoond en die niet heeft nagelaten diepen indruk te maken op degenen, die -er bij tegenwoordig waren- Het was""* de burgemeester van Rotter dam, ide heer Müller, die uit naam van de RotterdamSohe burgerij een groote krans met groen-wit-groene linten aan de groeve heeft neergelegd. Officieel is medegedeeld, dat het aan tal slachtoffers van den Anglo-Amefi- kaanschen luchtaanval op Rotterdam is gestegen tot 326. Aangezien de puin- hoopen nog steeds niet geheel zijn door zocht, moet gevreesd worden, dat idliit cijfer tenslotte zal stijgen tot meer dan 400- ZIERIKZEE. Woensdagmiddag 7 April werd- in die maréchausséekazerne voor de geheele politie van Schouwen-Duive- land en Tholen een lezing met licht beelden gehouden door -den heer Vij verberg, gepensionneerd hoofd der school over „Vogels in het wild". De heer Vij verberg vond een aandachtig gehoor en de interessante 'en leerzame wijze waar op het leven der vogels werd weerge geven zal zeker de belangstelling voor de vogels bij de politie hebben opge wekt. Na afloop- van de lezing dankte de afdieelingscommandant der maréchaus- sée den inleider voor zijn aangename en nuttige middag. KERKWERVE- Ten gemeentehuize be staat a-s. Donderdag ten- 14 ure, heid tot kostelooze vaccinatie- RENESSE. Burgerl. Stand, over Maart. Gehuwd: 5, W. L. de Feiter, 30 j., jm. en J. Dorreman, 22 j., jd. Overleden: 13, Jakob Jan Steur, 76 j., echtgenoot van A- W. Boot- BROUWERSHAVEN. Burgerlijke Stand over Maart. Geboren: 18. Leen Johan, van L. Platteséhorre en P. C. Kou- wenberg; 27. Jakoba Marie, d, van J. (M. Kloet en A. van Hekke. Ingekomen: 26 Febr. M. Fónteine en echtg.e van Rotterdam; 9 Maart. J* C, Veth en echtg.e van Duivendljke; 22 Maart W. Roggeband van 's-Gravenhage; 30. P. Tanis en echtgwe van Zonnemaire; 31. W. Holvast van Oosterland. ZONNEMAIRE. Ten gemeentehuize be staat'a.s. Woensdag ten 14 ure, gelegen heid tot kostelooze vaccinatie. NOORDGOUWE. Burgerlijke Staijd over Maart. Geboren: 3. Geertruida Cornelia Pieternella Maatje, d. van J« Hill-eman en C. Wpsdorp; 7, Marianne Cathaline Francine, d. van J. 1ML J. Lokker en A, W. K. Meijering (van Zierikzee); 11. Tan- neke Johanna Cornelia Hubrina, d. van ■M. C. 'de Koster en L. J. Llndhout (van Burgh); 29. Pieter Christiaan, z, van J. J. den Boer en A, Blok. Gehuwd: 26. C. den Engelsman en W. C. van der Wielen. Overleden: 21. Janna Pieternella de Wit. echtg.e van K. Brabér; 29. Ja cob1 van der Zande, eohtg. van P. v. d; Linde. Ingekomen: 8. Jakoba Braber van Amersfoort; 15. Pieternella M. v. Don gen van Dreischor; 15. Janna M. Dooge van Dreischor; 23. Maria B. Hendrikse van Kerkwerve; 27. Cornelia H. van der Doe van Zierikzee. Vertrokken: 26. Maar- tje M. Konijnendijk naar Dreischor; 31. Cornelis Slokkers naar Nieuw-Vosmeer. NOORDGOUWE. Ten huize van den gemeente-arts bestaat a.s. Woensdag, des voormiddags ten 10 ure, gelegenheid tot kostelooze vaccinatie. NIEUWERKERK. Burgerlijke Stand over Maart. Geboren: 13. Jozina Egbertina, d. I van A. Geluk en S. D. Otte; 16. Nikolaas Cornelis, z. van P. A. Kort eri A. J.--I Rossen; 22. Janna Marina, d. van P. I Olree en T. P. Viergever; 26. Kaatje Ja- coba, d. van C. Mol en M. Kardol; 30. Johannis, z. van C. Koopman en A. Pan- nekoek. Gehuwd: 4. M. de Vin, 29 j. j.m. (van Oosterland) en J. Bakker, 23 j. j.d.; 4. M. C. Legemate, 33 j. j.m. (van Serooskerke) en J. A. Koopman, 30 j. j.d.; 5. J. L. Tieleman, 29 j. j.m. (van Geleen) en M. S. de Jonge, 23 j. j.d.; 12. M. Mol, 27 j. j.m., en N. v. d. Wie- len, 26 j. j.'d. Overleden: 18. Cornelis Kleemans, 84 j., eohtg. van Janna Bom; 26. Leendert Smalheer, 11 m., z. van C. Smalheer en K. Folmer. SCHERPENISSE. Burgerl'. Stand over Maart. Geboren: Johanna Pieternella, d. van K. J. van- Bezooijen—de Smet;Jozia, z- van M. G. Zandee—Dekker. Gehuwd: A-driaan Linidhout, 29 j. -en A. H- v. d- Werf, 28 ,j. Overleden: Grietje Pland- soen, 81 j., wed. van W. van Houdt. Ingekomen: G. Hage uit Dordrecht; W. Bijl en gezin, B. G. Lindeboom en A' Lindihout uit St-Maartensdijk. ST,-MAARTENSDIJK. De Coöp. Boe renleenbank hield 6 April j.l. haar jaar vergadering ten- huize van dhr. N. J' Nelisse. Na opening door den voorzitter, dhr. A. L. Hage, volgde aanwijzing van den secretaris en stemopnem-ers. Aan wezig waren 36 leden. Uit de rekening ien balans met het financieel overzicht nemen- we over 'dat ingelegd werd op ide spaarb. f317,444,40, terugbetaald f279,667,83. Totale .inleg op de spaarbank f 566,648,44. Op 1 Jan '43 was het aantal spaarboekjes 844- Aantal leden 170- i In rekening-courant werd ontvangen f 812,096,73 en uitgegeven f880,151,99. De voorschotten liepen terug met f28,503,46 en staan nu nog op f 169,475,93 De reke- ning-cijfers waren f 1,218,748,45 en de balanscijfers f643,669,97- De winst over 1-942 bedroeg f 1923,57- 6 I Als bestuurslid werd herkozen dhr. M. Bil; als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen dhr. G. J- de Wildé. Na de gebruikelijke rondvraag werd dé ver gadering onder dank aan den Kassier voor zijn accuraat beheer en aan de stemopnemers voor hun werk, gesloten- SCHERPENISSE. In de in HAtel „De Gouden Leeuw" gehouden algemeene ver gadering van de Boerenleenbank gaf de j voorzitter het woord aan den secretaris j der vorige, vergadering, die de notulen dier vergadering voorlas, welke na een kleine wijziging werden goedgekeurd'. I Tot secretaris dezer vergadering werd Ibénoemd de heer P. v. d. Slikke. De kassier las de rekening en verantwoor ding en Ibelans over 1942 voor, waaruit WANNEEB VEEDUISTEBEN Heden verduisteren van 20 uur 30 tot 7 uur. De maan gaat onder om 1 uur 34 en komt op om 10 uur 23 Eerste kwartier Maandag 12 April. Volle maan Dinsdag 20 April Laatste kwartier Dinsdag 27 April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei HULP VOOR ROTTERDAM I Heel Nederland is met deernis vervuld over de nieuwe ramp die Rotterdam ge troffen heeft, tóen Engelsche vliegtuigen bommen lieten vallen op dichtbevolkte aibéiderswijken, waardoor heele straten als het ware werden weggevaagd. Een felle brand vernielde wat door de bom men gespaard gebleven %was. Toen de brandweer het vuur eindelijk meester was geworden, waren duizenden dakloos. Zij hadden alles verloren; alleen het veege lijf had men kunnen bergen. Rotterdam rouwt en met* Rotterdam geheel Neder land. Maar bij rouwen moet het niet blijven. De zwaar beproefde bevolking moet geholpen worden. Op Zaterdag 10 - en 17 April wordt een groote actie daar voor op touw gezet en wordt een in zameling gehouden van kleed ing, huis raad, schoeisel en dekking. In aansluiting hierop' wordt op 17 en 19 April e.k. een straat, en een huis-aan- huis-eollecte gehouden, eveneens ten bate der zwaar getroffen Rotterdamsche be volking. Een aanbeveling voor deze inzameling is wel niet noodig. Ieder beseft wat het beteekent juist nu wanneer men van alles ontbeert, wat men het hardste noo dig heeft. Deze inzameling moet slagen! bleek dat een winst was gemaakt van f 4909. De rekening en balans werden na adviseering goedgekeurd. In ontv. en uitg. gaf de rekening f 511259.64 aan. De balans gaf aan beide f 169207.16 aan voor uitbetalingen aan Landbouwproducten enz. is f 205641.11 noodig geweest/ Tot afgev. naar de algemeene vergadering te Utrecht werden den voorz. en kassier benoemd'. Hierna deelde de voorzitter mede dat de rentevoet voor 1943 dezelfde is als in 1942. Het aftredende bestuurslid P. v. d; Slikke werd wederom herkozen. In de vacature als ilid van den Raad- van Toezicht wegens aftreden van den heer J. Keur Dz., die niet meer herkies baar was, werd gekozen dhr. P« M. v. d'. Werff, Tot pl.v.v. bestuursleden wer den gekozen de heeren M. Andriesse en J. van Dijke en in de commissie tot het nazien 'der rekening over 1943, de hoeren J. .Rijstenbil en J, Verkerke. Door dén voorzitter werd nog een jaarver- slèg over 1942 gegeven, waaruit bleek 'dat het ledental was gestegen. Daarna richtte ide voorzitter nog eenige woor- dëp tot den scheidenden voorzitter van dén raad van toezicht dhr. J. Keur, waar- bi) de secretaris zich aansloot en waar voor dhr. Keur dankte. Hierna sluiting. Lionet voor Zierikzee Zondag ^1 April: jC. M. van Hoorn en Th. L.. Mulder, Keuringen Waffen SS [en het Logioen. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: i Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook -gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwin nersvergoeding, kostelooze ziékenverple- ging, extra levensmiddelen enz- Tijdens ideze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden- 14.4.'43, 9 tot 13 uur, Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 15.4.'43, 9 tot 11 uur, Tilburg, Lange Schijstraat 66- lö.4.'43, 15 tot 17 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 16.4.'43, 9 tot 11 uur, Roermond, N-S.Di.A.P-, Swalmerstr. 61. 16.4.'43, 16 tot 18 uur, Arnhem, We verstraat 16b. _17.4.'43, 9 tot 11 uur, Hengelo, Deut»- sches Haus- 17.4.'43, 15 tot 17 uur, Zwolle, Hotel Peters, Markt. I 18.4.'43, 9 tot 11 uur, Groningen, Con certhuis, Poelestraat. -Nederlandech© vrijwilligers strijden in het Coster. (SS P.K, Zschdckel O H Pax t) 18.4/43, 1& tot 17 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 19-4.'43, 9 tot 13 uur, Amsterdam, school Iepenweg 13. 20.4.'43, 9 tot 13 uur, Utrecht, N.V. Huis, "Oudegracht 245. 21.4'43, 9 tot 13 uur, Amersfoort, Dienstgebouw, Leusder weg. 22.4.'43, 9 tot 13 uur, Den Haag, Café „Den Hout", Bezuldenhoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1