ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 April '43 Telefoon co. 32 Dirocteur-Administratenr (Advertentloolief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdrodaotenr K 2620 A. J. DE LOOZE, Zienkzee TIltmM J. KOSTEN, Manhulsstraat, Ziorikaee Oiro no. 137677 99ste Jaarg. No. 15210 Uitgave N.V. „Do Zierikzeesche Nieuwsbode" De legers van Rommel en van 1 LUCHTAANVALLEN von Arnim vereenlgd I OP ENGELAND VOORBEREID De strijd in Tunis, zoo meldl het A.N.P. uit Tunis, is in een nieuw stadium geko men. Het DuitsCh-Italiaansche pantser- leger van Rommel heeft zich vereenigd met de troepen van von Arnim, die het Noordelijke deel van Tunesië verdedigen en men kan thans zeggen, dat het na den terugtocht uit Egypte eindelijk zijn i definitieve stellingen heeft bereikt. De i thans komende gevechten zullen wellicht een beslissend karakter dragen. Door de vereeniging van de beide le gers onder Rommel en von Arnim men kan aannemen, dat Rommel als oud ste in rang, thans het opperbevel voert -- onder den Ilaliaanschen opperbevel hebber (immers het is een Italiaansoh loiorlogstooneel) is de positie van de strijdkrachten van de spil uiteraard ver sterkt en daar zij het voordeel van korte aanvoerwegen voor de ravitailleering heb ben, terwijl de tegenstander alles over groolen afstand moet aanvoeren, zijn de voorwaarden voor een succesrijke ver dediging tegen de Britsch-Amerikaansche overmacht niet ongunstig. De Duitschers en Italianen beschikken over een vesting, waarin zij ongetwijfeld tegen een lang durige belegering bestand zullen blijken. Maandag waren de gevechten in Tunis plaatselijk. In den middelsten, den Zuide lijken en den Noordelijken sector van het front waren slechts verkenners werkzaam. Volgens het oordeel van mi litaire deskundigen te Berlijn aarzelt generaal Montgomery nog met zijn aanval tegen de ten Noorden van Gab'es gele gen sleutelstelling van Rommel. Men heeft evenwel kunnen waarnemen dat Montgomery grondig aan het voorberei den is en de ervaring heeft geleerd dat hierop in den regel een groote aanval volgt. IN HET OOSTEN SLECHTS PLAATSELIJKE ACTIVITEIT Do strijd in Tunis opnieuw ontvlamd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: Aan het Oostelijke f ront worden slechts uit enkele sectoren levendige plaatselijke acties gemeld. Afzonderlijke, sterke doioir artillerie gesteunde aanvallen der bolsje wisten mislukten. Een eigen aanval, on dernomen aan de midden-Donetz, be- heikte, cndanks harnekkigen vijandelijken tegenstand, het beoogde doel. In den Noordelijken sector van het front blie- zen stoottroepen van de Spaansche blau we divisie 14 kazematten in de lucht en maakten gevangenen. Aan het Zuidelijk front in Tunis ging de vijand na hevige voorbereiding door de artillerie opnieuw tot den aanval over. De gevechten zijn nog in vollen gang. Een afzonderlijke Britsohe bommenwer per werd tijdens een poging een plaats in Noord-Duitschland met de boordwa- pens aan te vallen, neergeschoten. De verliezen van de burgerbevolking te Ant werpen, tijdens de terreuraanval van Britsch-Amerikaansche vliegtuigformaties op 5 April, zijn tot meer dan 2000 dooden gestegen. Zooals reeds in een extra bericht werd medegedeeld, hebben onze duikbooten in zware gevechten tegen de vijandelijke ravitailleering op den Atlantischen Oce aan en op de Middellandsch-e Zee we derom veertien vplledig beladen schepen met te zamen een inhoud van 102.000 brt. en een torpedojager in^ den grond geboord; 5 andere schepen werden ge torpedeerd. Door den terstond beginnen- den sterken tegenaanval kon niet wor den waargenomen of ze zijn gezonken. In de Golf van Biscaje heeft oen van onze duikbooten een aanvallenden bom menwerper neergeschoten. Italiaansch weermacht jbericht In Tunis valt de vijand aan Het 1047e communiqué van het Itali- aansche opperbevel luidt: Over een uitgestrekt rfont in den Zui delijken sector van Tunesië, waar de vijand na een hevige voorbereiding door artillerievuur met belangrijke gepantser de strijdkrachten heeft aangevallen, woedt opnieuw de strijd. Zes vliegtuigen werden neergeschoten in de gevechten met ItaliaansCh-Duitsche jagers. Een an der vijandelijk toestel werd door bat terijen luchtdoelgeschut neergehaald. Gisteren hebben formaties vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen op woon wijken van Trapani, Ragusa, en Messina. Er is ernstige schade aangericht aan ge bouwen en er zijn 40 dooden en meer dan 200 gewonden onder de bevolking van Trapani; 6 dooden en 9 gewonden te Messina. Tijdens zijn aanvallen vqrloor de vijand 7 toestellen. De Hongaarsche min .-president en mi nister van buitenlandsdhe zaken, Kallay, is op uitnoodiging van den Italiaanschen chef der regeering, van 1 tot 3 April in Italië geweest, De A.N.P.-correspondent meldt uit Ber lijn: Van bevoegde zijde wordt te Berlijn medegedeeld, dat op het oogenblik in het Westen een speciale en groote lucht- vloot wordt samengetrokken met het eenige doel de Atiglo-Amerikaansche luchtaanvallen op de bezette gebieden en op het Duitsöhe Rijksgebied te beani- woorden. Voorts wordt verklaard, dat deze luchtvloot over volkomen nieuwe aanvalswapenen beschikt, die een onge- i kende uitwerking zullen hebben en die den luchtoorlog vrceselijker zullen maken dan ooit te voren. De Engelschen zullen rekening moeten houden met Duitsöhe repressailles, welker omvang zij niet kun nen vermoeden, zoo zegt men te Berlijn. Brandstoifenbonnen geldig (ot en met 14 April 6 I De bonnen „09 BV'" der DV-kaart, de bonneln KF 01 tot en met KF 06 der kookkaart DZ en de bonnen „één een- I heid eerste periode" tot en met „een eenheid twaalfde periode", die recht ge ven op het koop-en van één eenheid^ vaste brandstoffen, zijn slechts geldig tot en met 14 April 1943; de geldigheidsduur wordt dus met 16 dagen teruggebracht. Eveneens wordt de geldigheidsduur van de toewijzingen, welke zijn uitgereikt aan groote verbruikers in de groepen B, C en D, teruggebracht tot en met 14 April 1943, ook al staat op deze toewijzingen vermeld, dat zij tot een na 14 April 1943 gelegen datum geldig zijn. NIEUWE VERORDENINGEN Het Verordeningenblad van 6 April be vat verscheidene nieuwe verordeningen. Ten eerste bepaalt verordening no. 31, dat iedere man, die zich vrijwillig aan meldt voor deelneming aan een cursus militaire training, van zijn werkgever voor den duur der deelneming aan dezen cursus verlof moet krijgen met inbegrp van de heen- en terugreis. Eveneens zijn leerlingen, die zich vrijwillig aanmelden voor zoo'n cursus, voor den tijd van den oproep vrij van school. Degenen, die wor den opgeroepen voor een cursus, mogen uit de deelneming geen nadeelen onder vinden in hun arbeidsbetrekking en in hun sociale positie. In het bijzonder heef t de werkgever niet het -recht het arbeids contract wegens deelneming aan zoo'n cursus te ontbinden. Den werknemer moet het loon of salarisworden doorbetaald, eveneens mpet voor den tijd van de -deel neming aan den cursus het studie- of schoolgeld worden doorbetaald. Verordening noi. 32 bepaalt, dat in ge vallen, waarin joden om juridische of feitelijke redenen hun verkoopsplioht vol gens de verordening op de ariseering van den landbouw niet kunnen nakomen, het betreffende stuk grond ter nakoming van deze verplichting in beheer kan wor den genomen door de Nederlandsche ad ministratie. De gevolgen van een aardbeving, die door het Argentijnsche observatorium bij zonder sterk werd waargenomen, zijn Dinsdagmiddag ook in Buenos Aires niet uitgebleven. Volgens berichten uit Chili werd de aardbeving aan de kust van den Stillen Oceaan zeer sterk gevoeld. In Valparaiso is onder de bevolking een paniek uitgebroken. De vroegere president van de Fran- sche republiek, Alexandre Millerand, is in zijh woning te Versailles overleden. Millerand werd fin September 1920 tot president der republiek gekozen en) be kleedde dit ambt tot 1924. De Tsjoengkingeesche regeering heeft toegegeven, dat in de provincie Honan vijf millioen Chineezen door een hon gersnood zijn getroffen, Zoo meldt de Britsche berichtendienst. Een zoon van -een landbouwer uit de buurtschap Stokkum bij Markelo was de zer dagen zoo onvoorzichtig een pro jectiel. dat hij op- het land vond1, te demonteeren. Het projectiel explodeerde en de roekelooze boerenjongen werd ern stig gewond. Het aantal dooden na den Engélsch- Amerikaanschen terreuraanval op Parijs is inmiddels t0t 32s gestegen. Sedert het begin van den oorlog zijn in Engeland ongeveer drie millioen par ticuliere eigendommen, waaronder huizen, voertuigen -enz. door den vijand bescha digd of vernield. H-et Britsche Rijk heeft tot nu toe ongeveer honderd millioen pond sterling aan schadevergoeding uit. betaaldvSAlfdus de mededeeling van den voorzitter der Britsche oorlogsschade commissie. De generaal van het Leger des Heils, Mary, Booth, kleindochter van den stich ter, is na haar vrijlating uit Duitscblland weer te Londen gearriveerd. Koning Boris van Bulgarije bij den Führer. (t-lefoto Hoffmann Stapf Pax s) LANDBOUW EN VISSCHERU Hulp bij den oogst i Evenals ten vorigen jare zullen in het komende oogstseizoen wederom manne lijke -en vrouwelijke landbouwhulpen, in j -den leeftijd van 16 tot 20 jaar, .beschik baar worden gesteld,. De Gewestelijke Ar- beidsbUreaux zijn thans reeds bezig hier voor de noodige toebereidselen te tref fen. Het ligt in de bedoeling, dat de aan vragen der boerenbedrijven, waar men zich dezen zomer van landbouwhulpen wenscht te bedienen, zoo spoedig mo gelijk, -doch uiterlijk 1 Mei, bij de Ge westelijke Aibeidsbureaux zullen zijn in gediend. De plaatsing der landbouwhulpen ge schiedt voor ten minste vier weken. Een langer verblijf zal echter zooveel moge lijk worden bevorderd. De landbouwhulpen ontvangen kost en inwoning, bewassehing, herstel van klee ding, benevens een gulden zakgeld' per w-eek. Een regeling inzake ziekte- en on gevallenverzekering is nog in voorberei ding. Het tijdstip, waarop de stadsjeugd die voor plaatsing in aanmerking wil komen, zich bij de Gewestelijke Arbeids- bureaux kan aanmelden vermoedelijk omstreeks half Mei zal nog nader bekend1 worden gemaakt. Eegeling van loonen en arbeidsvoorwaarden In de Ned. Staatscourant van 1 dezer is een beschikking opgenomen van den gemachtigde voor den arbeid! betreffen de de regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den land1- entuin- [bjoiuw!. (De -olp 1 September 1942 door* het col-lege van rijksbemiddelaars afge kondigde regeling heeft in de practijk tot verschillende bezwaren aanleiding ge geven. In verband daarmede is besloten deze regeling aan een al'geheele herzie ning te onderwerpen. Daarmede zal ech ter nog al wat tijd heengaan en het is onmogelijk gebleken -dezen aibeid geheel voor den aanvang van het landbouw- seizoen 1943 te verrichten. De thans af gekondigde beschikking houdt dan ook slechts -de meest noodzakelijke verbete ringen van de bestaande regeling in. De voornaamste wijziging-en betreffen de bepalingen inzake vergoeding van loonderving wegens ziekte en ongeval en wegens onwerkbaar weer. Zij hebben de strekking ,001 de aanleiding tot on- eenigheid tusschen boeren en arbeiders zoo gering mogelijk te maken en om' te bevorderen dat zoo weinig mogelijk arbeidsuren door ongemotiveerd verzuim verloren kunnen gaan. De sociale rech- Te Roermond heeft de plechtige be-] l grafenis plaats gehad van het stoffelijk, i {overschot van dm burgemeester van Baexem, den heer W. A. Hetterscheid, die door onbekende daders in zjjjn woning lafhartig werd neergeschoten. De leider van de Nat. Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. A. Mussert, spreekt aan de groeve. (O.N.F. Fotodienst N.S.B.ICino Pax s) ten v»ji -de arbeiders Zijn daarbij echter onaangetast gelaten. Voorts is een belangrijke wijziging ge bracht in de loonbepalingen. De loonen van de vaste arbeiders zijn ten opzichte van die d-er seizoen- en losse arbeiders iets verbeterd. Voor deze laatste groe pen is thans weer een uurloon vastge steld, in tegenstelling tot de regeling van 1 (September 1942, die vrijwel uit. sluitend week- en dagloonen kende. TWEEDE WAARSCHUWING Voor zoover de tweede bespuiting voor den bloei ter bestrijding van de schurft- ziekte nog niet is uitgevoerd, dient dit thans wai Ge peren betreft, ten spoedig- 1 ste te geschieden. Zoodra de peren be- j handeld zijn, zullen ook de appels voor de tweede maal behandeld moeten wor- j den. Er wordt binnen enkele dagen ver wacht, dat er groote hoeveelhéden win- j tersporen vrij zullen komen bij de spoe- tig te verwachten regenval (hoofdvlucht). j Deze bespuitingen kunnen geschieden met pot, Bordeauxsche pap of andere koperpréparalen van dienovereenkomstige sterkte bij weinig kopergevoelige varië teiten of in gevallen dat zeer ernstige schurftaantasting wordt gevreesd. In an- dere gevallen kan 2 pet. Californische 1 pap of een daarmee - overeenkomend zwa- ve-lpreparaat worden gebruik't. WANNEEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 uur 30 tot 7 uur. De maan gaat onder om 0 uur 31 en komt op om 9 uur 44 Eerste kwartier Maandag 12 April. Volle maan Dinsdag 20 April Laatste kwartier Dinsdag H April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei ONDERWIJS Algemeen voorzieningsfonds Besloten is het Ned. Onderwijzers Ge nootschap (N.O.G.) met zijn -neveninstel lingen op te nemen in het Algemeen' Voorzieningsfonds voor leeraren en on derwijzers (A.V.L.O-.N.) De bedoeling van deze stidhting is, al-dus de Tel., herorde ning te brengen op het gebied van de organisatie der onderwijzers en leeraren. De Führer heeft den opperbevelhebber van de Duitsche marine, groot admiraal Dönitz ontvangen en hem uit waardeering voor jijn unieke verdiensten voor de leiding van den duikbootoorlog als 223e soldaat van dé Duitsche weermacht het eikenloof bij het ridderkruis van hel IJzeren Kruis overhandigd. Het aantal slachtoffers van -den bom aanval op Rotterdam van 31 Maart is wederom gestegen. Uit de puinhoopen zijn 227 dooden geborgen. Onder deze dooden zijn 62 vrouwen, 23 kinderen tot zeven jaar oud en 37 kinderen boven de zeven jaar oud en jonge menschen. De aardbeving in Zuid-Amerika heeft ook in de hoofdstad- van Chili ernstige schade veroorzaakt, zoo wordt van daar gemeld. Talrijke groote gebouwen zijn ernstig beschadigd. Terwijl het Zuiden van Chili door de aardbeving naar ver houding minder is getroffen moet in het Noordelijke -epicentrum 50—80 pet. van al-Ie huizen zijn ingestort. Volgens een bericht uit Canberra is het 13482 brt- metende passagiersschip „Arataria" in de Tasmanzee verloren ge gaan. Het schip was zeven jaar oud en had op het traject Wellington en Sydney verscheidene malen snelheidsrecords ge vestigd. Oflicleele Landbouwmededeellngen voor de Provincie Zeeland UITZAAI WITTE EN BR. BOONEN. Het laat zilch aanzien dat -de voorraad witte en bruine bonnen N.A.K. gekeurd zoowel a-ls ongekeurde, niet toereikend za-1 zijn -om a-an de vraag te voldoen- Alles zal in het werk worden gesteld om het tekort tot een minimum te be perken. Verandering van zaaiplan zal echter voor verschillende telers toch noodig zijn- De telers wordt aangeraden om vroegtij- j dig -overleg te plegen- met hun handelaar- 1 leverancier, om zekerheid te krijgen of levering mogelijk zal zijn of niet. i MATERIAAL VOOR REPARATIE- j DORSCH WERKTUIGEN. Reparaties be neden 100 kg. Reparaties, waarvoor min der dan 100 kgiijzer en'/of staal benoodigd is, moeten door den reparateur uitge voerd worden, zonder idat daarvoor één lenkele aanvrage behoeft te worden inge- dienidi. Ter voorziening van het benoo- digdie materiaal ontvangen ideireparateurs -regelmatig een toewijzing. Reparaties boven 100 kgm Voor répara- ties, waarvoor 100 kg of meer materiaal noodig is moeten de loondorschers een aanvrage tot het verkrijgen van een ver- j gunning in duplo indienen. Formulieren zijn verkrijgbaar en moeten worden in- gediend op ons kantoor te Goes. Met de verleende vergunning kunnen zij zich tot hum-reparateurs wenden. Deze j moeten dan het benoodigde materiaal j aanvragen op- een A-formulier bij het Bureau- voor deMetalenverwerkende In- 1 dustrie, Riouwstraat 186, Den Haag. A-formulieren zijn verkrijgbaar bij de Kamer van Koophandel. Reparaties landbouwtractoren. Voor re* paraties en/o-f nieuwe onderdeelen van landbouwgeneratortractoren moeten steeds de -rose formulieren, verstrekt door de Rijksverkeersinspectie, worden ge bruikt. Hierbij moet steeds het ombouw- nummer van den tractor worden opge geven, alsmede voor welke werkzaam heden de tractor gebruikt wordt. POTERKIEMBAKKEN EN AARDAPPEL MANDEN- Uit verschillende klachten is gebleken, -dat verschillende aanvragers i'd-e door hen bestelde poterkiembakken nog niet hébben ontvangen. Indien zij op de kiembakken nog prijs stell-en kan men zich wenden tot de Afd. Aardappelen. Alsdan zal al het mogelijke worden ge daan de belanghebbenden alsnog in het bezit van de- aangevraagde poterkiem bakken te .stellen. Voor zoover iemand een tekort aan aardappelmanden heeft, dat zijn leveran cier niet kan aanvallen, wordt het op prijs gesteld' hierover nadere inlichtingen te ontvangen. WEIDE-CONTRACTËN VOOR RUND VEE- Er kunnen- dit sfeizoen slechts weide- contracten op beperkte schaal beschik baar gesteld worden. Voorrang genieten de bona-fide weiders die ook in 1942 weidecontractem hebben afgesloten. De contracten kunnen vanaf 5 Aprit '43 verkregen worden op de districtskan toren, alwaar men ook nadere inlichtin gen kan inwinnen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bij aflevering van het contractrund ten minste het gewicht, dat op het contract vermeld is plus een toename van 15 kg per maand geleverd idient te worden, behoudens overdracht. Voor het tekort wordt een extra aanslag opgelegd. Het ligt -ook in de bedoeling van het Bedrijfschap om C-runderen uit de over name-markten beschikbaar te stellen, in dien de vleesehpositie zulks toelaat. FOKZEUGEN 1943. De fokzeugen en biggenregel'ing 1943 is thans bekend ge worden. Fokkers die in 1942 hun toewijzing heb ben benut ontvangen voor 1943 eveneens een toewijzing van één of meer fokzeu gen. Fokkers die in 1942 geen biggen hebben laten merken, zullen als regel in 1943 niet meer mogen fokken. Indien overmacht aanwezig was kan wel een toewijzing verleend worden-. Die fokkers dienen -echter wanneer nog prijs gesteld wordt op een toewijzing vóór 10 April 1943 -een schriftelijk verzoek tot de Afd» Veehouderij te richten waarin duidelijk de reden is -omschreven waarom niet gefokt is. Per toegewezen fokzeug worden ten hoogste 2 (twee) toornen rbiggen gemerkt, mits deze toornen voor 1 December 1943 ter merking zijn aangeboden. (Let wel: vóór 1 December 1943) Voor stamboekfokkers bestaat een iets gunstiger regeling, welke nader wordt omschreven op -d-e kaart welke t.z.t. aan alle fokkers zal worden toegezonden. LEVEREN VAN VARKENS EN NUCH TERE KALVEREN. Varkens en nuchtere kalveren worden door de „Centrale" uit betaald volgens geslacht gewicht. Noch tans wordt zoo nu en dan geconstateerd, dat de dieren dik gevoederd worden af geleverd. In plaats van vermeend voor deel levert dit voor den -eigenaar na-deel op, omdat een korting wordt toegepast en bij varkens bovendien overname ge schiedt voor rekening -en risico van den eigenaar. Belanghebbenden worden dan ook ge raden ide -dieren in nuchter en toestand te leveren. AFLEVERING STROÖ DOOR TELERS AAN VEEHOUDERS. De aandacht wordt erop gevestigd, dat telers, die toestem ming hebben ontvangen tot het afleve ren van een bepaalde hoeveelheid stroo aan één of meer veehouders, geen stroo mogen afleveren voordat zij een geleide- biljet hebben ontvangen van de PI. Ver tegenwoordiger- Ingeval het stroo reeds van den be ginne af bij de betreffende afnemer was opgeslagen, moet toch een B.T.B. gelei- debiljet warden aangevraagd. Daar gebleken is, dat verschillende teler-leveranciers nog geen afleverings- gel-eidebilj-et hebben aangevraagd en in verband met het vergevorderd seizoen wel verondersteld wordt, dat het stroo voor aflevering beschikbaar is, wordt aan geraden om spoedig voor één en ander zorg te dragen. DE WAARN. PROV. VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1