ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 7 April '43 Wr«ct<mr-Admlal«t^nr (AdwrUnUochef) waarjn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur Telefoon no. 32 A. J. DE LOOZE, Zierikzee M J KOSTEN Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode m' 11 K 2630 Manhuiestraat, Zierikzee 99jte Jaarg. No 15209 (Hro no. 137677 BEPROEFD ROTTERDAM De bezinning keert terug Rotterdam heeft op SI Maart een on verdiend lot ondergaan. Zinloos verderf is gezaaid in een stad, waarvan hard werken steeds het voornaamste kenmerk was. Weer trekken er afschuwelijk tal rijke droeve stoeten door Rotterdam's straten. Weer schiet den Rotterdammer, die gok dit bombardement overleefde, een brok in de keel als hij een van die vele rouwstoeten langs zich ziet trekken. Hier schie.en woorden teko.t om doel treffend troost te verleenen, hier wor den slechts daden gevraagd. De Rotter dammer houdt niet van lamenteeren en hij heeft er thans meer dan ooit recht op, dat in ieder geval dit verlangen zal worden geëerbiedigd. De vroegere gevol gen van bombardementen waren, afge zien van 'het verlies aan menschen, bui tengewoon erg, di® gevolgen zijn thans nog zooveel ernstiger geworden, omdat het nu zooveel moeilijker is te vervangen, wat verloren is gegaan. En toch is het een kwestie van gebie dend mor&eie nocidzakelijkhe'd, dat doel treffend hulp wordt verleend. Men kan en mag er zich niet van afmaken met de bewering, dat het toch zoo erg is en dat het zoo jammer is, dat men niets kan missen. Aan zulke woorden heeft de gedupeerde Rotterdammer niets. Er zijn er, die niets meer hebben dan hetgeen zij dragen. Er zijn kleeren noodig en schoenen, en zijn pannen noodig, stoelen, tafels, enz. enz. Er zal daarom meer moeten "worden gedaan dan een meewarig hoofdschudden; dan het aan den d;ag leggen van deernis. Er moet gehandeld worden. Gelukkig is er reeds veel gedaan. De Nederiandsc'he Volksdanst heeft te Rot terdam bergen werk verzet en verzet nog steeds bergen werk. Er worden in zamelingen gehouden van kleeding, schoeisel, huisraad enz. en het blijkt ge lukkig, dat er nog wel menschen tot offerdaden in staat zijn. Er worden wel schoenen gebracht door menschen, die deze toch eigenlijk zelf niet konden mis sen, er wordt hulp geboden in gevallen, dat het verleenen van die hulp werkelijk veel moeite heeft gekost. En ook op1 31 Maart is er, behalve in het groot, ook in het klein daadwerkelijk hulp verleend. Talloozen nemen vreemden in huis, stonden hun bed af en sliepen zelf op den grond. Men had niet vol doende eten in huis en men ging bij buren en kennissen vragen en iedereen, enkele walgelijk# uitzonderingen daarge laten, stond wat af van zijn rantsoen. Vier dagen heeft vrijwel geheel Rot terdam zonder gas gezeten. Wie elec- trisch kon koken, wie beschikte over een kolenfornuis of wie op de kachel kon koken, kookte voor een zoo groot aan tal personen, als maar eenigszins mogelijk was. Een kleine hulpverleening natuur lijk slechts maar toch staaltjes van goe den burgerzin. In het groot werd prachtig werk verricht door de centrale keukens, bijgestaan door de zusterinstellingen uit Amsterdam, Den Haag, Delft, Gouda en Dordrecht, die niet minder dan 400.000 liter pap op één dag uitreikten en die enorme kwantiteiten soep en warm eten van uitstekende hoedanigheid verstrekten. M M M M M M M M M <v> W W W Verwijdering en scheiding vormt een proefsteen van gehechtheid en aanhan kelijkheid. Eenige dagen is vrijwel geheel Rotter dam, ook de niet getroffen gedeelten, uit het lood geslagen geweest. Thans keert langzaam de bezinning terug. En eens te meer zal de Rotterdammer grim mig de handen aan de ploegen zetten, eens te meer zal er worden gewerkt te Rotterdam, dat slechts één ding vraagt van NederlandAlsjeblieft geen mede lijden en ook geen aalmoezen, maar doel bewuste samenwerking en doeltreffende hulp, verleend in een geest van waren gemeenschapszin ter verlichting van de verschrikkelijke beproeving, welke Rot terdam thans weer heeft moeten door staan. Winston Churchill schildert het Bolsjewisme van 19201912 door Prank van Palckenoort Toch was er iejs nieuws in haar ge komen. Wat was het? Kwam het door de verklaring van Dirk, dat hij van haar hield? Och, het was immers gedaan in een ijltoestand: het was een koortsfan tasie. En om het gerust te stellen, had ze hem eveneens gezegd, dat zte van hem hield, en om dit te bezegelen, had ze hem twee zoenen gegeven. Hield ze werkelijk van hem? Of had ze een leugen verteld? Voelde ze in derdaad genegenheid voor den jongen boer? O zeker, dat had Ze al van den, eersten dag af, dat ze op den Beldam;, was gekomen, evenalsvoor' de kleine boerin. Maar genegenheid was toch heel iets anders dan liefde? Het gevoel', dat ze voor de boerin had, was ook iets anders, Id an haar genegenheid voor Dirk. Het kleine vrouwtje had zooveel weg van haar eigen moeder; ze voelde haast zooveel voor de boerin, als Ze van haar moeder had gehouden. Maar met Dirk was dat iets anders. Was het een gie- wone genegenheid of was het iets meer? Was het een liefde van den zuster voor den broer? Ze wist het niet. Ze had nooit broers gehad. Of was het de liefde van de vrouw tot den man? Was dat nu de liefde, waarover ze altijd schreven in de boeken? KALMTE AAN DE FRONTEN Vliogtuigactie hoven de bezette "Westelijke gebieden Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: Aan het bruggehoofd van de Koeban heeft de vijand zijn aanvallen tengevolge van de den vorigen dag geleden verliezen niet meer voortgezet. Ook aan het front in Tunis verliep de dag over het alge meen rustig. Bij een eigen aanvalsactie in Zuid-Tunis werd een belangrijke hoogte ingenomen. In het gebied van de Mid- dellandsche Zee £eeft het luchtwapen vliegvelden en soheepsdoelen met succes aangevallen. Jagers en afweergeschut der marine hebben 18 vijandelijke vliegtuigen vernield. Twee eigen toestellen worden vermist. Britsohe en Amerikaansche for maties vjie^ers hebben gisteren de be zette Westelijke gebieden, vooral de stad Antwerpen, aangevallen. De bevolkung leed aanzienlijke verliezen. In een school werden 180 kinderen gedood. Jagers en afweergeschut van %et luchtwapen scho ten 19 vijandelijke toestellen neer. In Noiord-Noorwegen is een vijandelijke sabotage troep bij de nadering van de kust tot de strijd gedwongen en ver nietigd. Itallaanschweermachtsberleht Vijandelijke aanval in Tunis I werd afgeslagen Aan het front in Tunis bedrijvigheid der wederzijdsche artillerie. In den cen- tralen sector is een aanval van den te genstander, gesteund door pantserstrijd- kradhten, afgeslagen. ItaliaansChe en Duit sche 1 uchtformaties hebben opnieuw de haven van Böne gebombardeerd, evenals de vijandelijke verbindingslijnen. Jacht- toestellien der spil hebben tijdens lucht gevechten 15 EngelsChe en Amerikaan sche vliegtuigen neergeschoten. Talrijke 4-motorige machines hebben gisteren bom men geworpen in de omgeving van Mar sala, op Palermo, Trapani en Porte Em- pedocle, waaTbij zij aanzienlijke schade veroorzaakten. Onder de burgerbevolking 'zijn 4 'dooden en 7 gewonden gevallen in de streek van Marsala, 17 dooden en 74 gewonden te Palermo^ 2 gewonden te Trapani en 13 dooden en 32 ge wonden te Porte Empedocle. 12 vijan delijke toestellen werden neergeschoten; 7 door Duitsche- en 5 door luchtdoeili- artjllerie, wélke in zee stortten. Vijf on zer machines Zijn niet op haar b'asisi teruggekeerd van de operaties der laat ste twee dagen. Tijdens den aanval van 4 April heeft de vijandelijke luchtmacht behoudens de twee vliegtuigen, waarvan I in het weermachtsbericht van gisteren werd medegedeeld dat zij door afweer geschut warén vernield, een 4-motorig en een 2-motorig toestelverloren. Ze pijnigde haar hoofd over dit punt, doch vond geen bevredigende oplossing. En Dirk? Hield hij inderdaad van haar? Zou hij het weer vergeten zijn, als hij! beter was geworden, of zou hij het zich 'herinneren, dat. ze eveneens gezegd had, dat oiok zij van hem hield? Ze wist het niet en ze moest dus maar afwachten.. Zoo verliep: dezen nacht De jonge boer bleef rustig slapen; het meisje waakte aan Zijn sponde. Het ge nezingsproces was reeds begonnen. 's Morgens kwam Van der Velde reeds vroeg naar z'n patiënt kijken en aan het verhelderende gelaat van den ge neesheer merkte Heieen, dat de toestand thans beter was dan den avond tevoren. Heeft hij nog geijld? vroeg hij', terwijl hij 'den jongen boer aandachtig gadesloeg. Heieen bloosde, toen ze weer aan de woorden van Dirk dacht. Ja, dokter, een paar malen, maar later in den nacht is hij rustig gaan slapen. Zoo, nu dan zou ik u aanraden, zelf een paar uren te gaan slapen, onder wijl kan de boerin uw plaats wel in nemen. Het gevaar is thans geweken, behoudens, dat er op gelet moet worden, dat hij zoo min mogelijk spreekt en op denzelfden kant blijft liggen. De boerin, die van de gelukkige tij ding op de hoogte was gesteld, nam met tranen in de oogen thans de plaats in van het meisje, terwijl ze haar Zwij gend de hand drukte, maar in dien hand druk lag een wereld van dankbaarheid' besloten. (Wordt vervolgd Churchill voor het Lagerhuis ^op 12 November 1942- „Ik heb een diep vertrouwen in de wijsheid van Stalin en de goede wil van dezen merkwaardigen man. Mijn hart heeft met Sovjet-Rusland gebloed en ik voel, wat U allen ook gevoeld zult heb ben, de vurige wil, tezamen met Sovjet- Rusland te lijden en eén deel van zijn last te dragen". DE N.A.D. DEMONSTREERDE TE LEEUWARDEN* Toespraken van den Rijkscommissaris en den commandant der N.AD. De Friesche hoofdstad stond ZateMag en Zondag in het teeken van den Neder- landsc'hen Arbeidsdienst, door de groote demonstratie, die hier werd gegeven en die a.m. werd bijgewoond door den Rijkscommissaris. Zondagmorgen maakte- de afdeel in g Workum een marseh dootr'de stad, alweer begeleid door het staforkest, welke marsch eindigde op het Zaailand, waar de Nederlandsche vlag werd geheschen. De op het Zaailand opgestelde afdee- lingen werden door den hoofdarbeids- 1 eider Steenberger gemeld, waarna de Duitsche vlag Werd gehëschen. Na de melding aan den Rijkscommissaris wer den de opgestelde arbeidsmannen ge ïnspecteerd, waarop zij het lied „Wij mannen - uit alle streken" ten gehoore brachten. 1 De commandant van den N.A.D., de generaal iarbeidsleider L. A. C. de Bock, nam daarop het woord. ■U zijt hier gekomen'in de hoofdplaats van een provincie, die diverse mannen van groot formaat heeft voortgebracht, aldus de commandant. De duizend man nen die hier voor u staan aangetreden, zijn voor het grootste deelvertegenwoor digers van dit Fries the volk, dat zoo sterk aanvoelt het begrip „bloed en bo dem''. Zij staan hier als waarachtige ver tegen woord igiprs van het Noor dras en dragen samen met hun kameraden van Noord tot Zuid en van Oost tot West de leuze uit, die weldra bij iederen Nederlander in het hart behoort te zijn gegrift: „ick dien''. Het Nederlandsche volk kan op zijn Arbeidsdienst rekenen. Nadat de arbeidsmannen het „Friesche volkslied" hadden gezongen, nam de Rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart het woord. ïk besef volkomen, dat voor u, Hol landers, Friezen en andere Nederlanders, deze vereeniging in een organisatie die zoozeer een militair karakter draagt, iets ongewoons is, zoo begon de Rijkscom missaris. Ik zie u 'hier vooir het eerst niet als eenaf deeling, die uit vrijwil ligers bestaat, die dus om een of andere reden vanzelf hier gekomen zijn, maar als een lichting, dus zuiver als een groep van de Nederlanders van uw leeftijds klasse. Ik begrijp, dat deze orde en disci pline op menigeen van u den indruk van een dwang zou kunnen maken. Zoolang een van u den arbeidsdienst gevoelt als dwang, heeft hij de beteekenis van den arbeidsdienst nog in het geheel niet begrepen. Hier is sprake van iets anders. Gij moet de overtuiging krijgen, dat gij hier in een gedisciplineerde orde naast elkander zijt geplaatst, dat gij met elkaar werkt in een orde, die niet zon der beteekenis is want dan zou het geen orde zijn maar, dat gij vooir de verwezenlijking van een gedachte en voor een goede zaak bijeengebracht zijt. Voor u, Nederlanders in het algemeen is het tot dusverre misschien nog niet noodig geweest, dat het geheele volk in dergelijke formaties bijeengebracht werd. Voor ons uw buren in het Duitsche rijk, is dit noodig geweest op grond van de ervaring van onze eeuwenoude geschiedenis, want wij, midden in dit werelddeel met grenzen bijna zonder na tuurlijke bescherming, zijn steeds weer aangevallen. Onze vijanden beweren thans, dat het omgekeerd is. Maar wianneer gij' de geschiedenis on derzoekt, dan zult gij zeggen, dat de anderen 'ons steeds weer hebben over vallen. Ik herinner aian de oorlogen, die de Fransöhen eeuwenlang tegen ons ge voerd hebben. Ik herinner aan de storm- loopen', die steeds weer uit het Oosten kwamen en over Duitschland geheel Europa wilden overstroomen. Daarom was het noodig, dat wij al onze krachten leerden samenvoegen in een gediscipli neerde orde, dat wij niet pas op het oogenblik van het gevaar om ons heen mochten zien, waar onze vrienden en buren en onze vijanden waren. En zoo is onze soldateske houding niet een dres suur, maar de uiting naar buiten van ónze inwendige paraatheid. 600 IV.A - mannen dir. naar t O >tt- fro»t zullen v*r- trekken, om den strjd ritet rte Bols jewisten aan te hmden, sto^d'n ZaUrdugtt Utrecht nart getreden ZfJ werdm g'ï-iapec* teerd door den leutr.r vm de Sat. Boe Brwrging der Neder la d<-n, ir. A. A Mueie't. --Links de comman dant van de W A., mr A. J. Zonder- vin. (CNF F'-toiienet N S B./OUo Pax sj Nederlandsche arbeidsmannen, ik heb er u reeds op gewezen, dat het lot van het Quitsehe volk veel moeilijker was. En dit lot is ook thans weer oneindig veel moeilijker. Op ons rust een zeer groote verantwoordelijkheid. Onze blik richt zich thans tot ver buiten dit con tinent. Thans, nu wij kunnen zeggen, dat wij ons in den tweeden wereldoorlog bevinden, g^at het niet om oeconomische voordeeien of om staatsgrenzen. Hij die gelooft, dat het nog gaat om het ver werven van oeoonomisch gebied of om uitbreiding van de staatsgrenzen, be grijpt dezen oorlog niet. In September 1939 was het mogelijk geweest dit alles te vermijden, als toen •de gerechtvaardigde aanspraak van het DuitsChe Rijk op Dantzig erkend, was. Dan hadden wij ons dit alles kunnen besparen. Dat wilden onze vijanden niet. Het .doet nu werkelijk belachelijk aan, wanneer wij ons indenken, dat door deze rechtvaardige erkenning van onze aan spraak alles had kunnen wórden voor komen. Maar dit kon zoo niet zijn, wiant het z^er groote conflict, dat wij thans meemaken, bereidde- zich voor. Wij kun nen nu zeggen, dat de werelddeelen met elkander sjrijden. Oostelijk van ons dreigen de horden der Oost-Europeesch Binnen-Azia'.ische steppen geheel Europa te overstroomen. In het Westen vormt zich een nieuwe •concentratie van krachtten op het Weste lijk halfrond, nieuwe groepeeringen ont staan in het Verre Oosten. Wij in het oude werelddeel Europa zien ons ge plaatst tegenover deze continenten en hun concentratie. Maar het zijn niet de continenten; belangrijk en beslissend is de geest, die de menschen in de geschie denis stoot en bestuurt. Het Duitsche volk voert dezen oorlog om zijn toekomst, die thans vooral tegen het bolsjewisme moet worden gevoerd 'in zijn meest doeitreffenden gemeenschaps vorm, het nationaal-socialisme. En wij DuitsChers zullen dezen strijd uitsluitend en nooit in een andere orde voeren dan volgens onze nationaal-socialistische le venswet. Maar in dezen zegevierenden strijd voert Duitschland thans ook den oorlog voor Europa en juist de soldateske levenswetten, die ons door de geschiede nis der eeuwen geleerd zijn, hebben ons tot de grootste krachtsinspanning gereed en geschikt gemaakt. Mannen van den Nederlandsehen Ar beidsdienst, zoo besloot de Rijkscommis saris, ik heb dan ook heden voor u slechts één wensch, dat gij openhartige, opgewekte mannen zijt, bereid zich in te zetten, die zich vooral bewust worden van hun volksche en rasverantwoordelijk heid in het volk en in den grooteren kring der Germaansche volkeren, die zul len ontwaken en bereid zijn ook het laatste in te zetten voor de toekomst., Gij voor het Nederlandsche volk, wij voor het Duitsche volk en wij allen voor een gemeenschappelijke, gelukk ge toekomst. Na /de rede van den Rijkscommissaris volgde nog een zangnummer van de Arbeidsmannen „Heft de spaden, laat ze blinken'', waarop de plechtigheid werd besloten met het spelen van de volks liederen en een défilé van den Arbeids dienst voor den Rijkscommissaris. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 uur 30 tot 7 uur. De maau komt op om 9. uur 09 en gaat onder om 0 uur 31 Eerste kwartier Maandag 12 ^pril. Volle maan Dinsdag 20 April Laatste kwartier Dinsdag '7 April. Nieuwe maan Dinsdag 4 Mei Admiraal Gasparri behoort ook tot de slachtoffers van de groote ontploffing in een munitiefabriek op Zondag 28 Maart te Napels. Admiraal Gasparri had ver scheidene belangrijke commando's onder zich. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft bekend- ge maakt. dat de conferentie over het le- vensmiddelenvraagstuk na den oorlog tus. schen de „vereenigde naties" en acht aangesloten landen te Hotsprings in Vir- ginië zal worden gehouden. De vulkaan Parieutivo op- ongeveer 180 |K.M. van de stad Mexico, die eenige weken geleden in werking is getreden, bedreigt nu den geheelen omtrek in hooge mate. Enorme aschwolken worden tot een hoogte van 5000 M. in de lucht geworpen. Met de evacuatie van de om liggende streek is begonnen. De Amerikaansche bladen publiceeren plotseling dagelijks lijsten van gesneu velde Amerikaansche officieren. Donder dag werden de namen gepubliceerd van 155, Vrijdag van 300 en Zaterdag van 526 officieren, die gesneuveld zijn en 5 van wie men tot dusver niets vernomen had. Naar Reuter meldt, is Ed en, de Engel- sche minister van buitenlandsche zaken, Zondagmiddag te Londen aangekomen. Hij heeft de reis uit de Ver. Staten per vliegtuig gemaakt in gezelschap' van am bassadeur Winant. De chef der Ordnungspolizei, de SS- O'berstgrüppenführer en General-ObTest der politie, plaatsvervangend Rijksprotec tor in Bohemen en Moravië, Daluege, heeft in de afgeloopen dagen op uitnoo- diging van den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart. een bezoek aan Nederland gebracht. In de Fransehe ministerraad heeft La- val medegedeeld, dat van 1 Januari tot 31 Maaart 250.000 Franschen naar Duitsch land zijn vertrokken om daar in fabrie ken .te worden tewerk gesteld. In dit cijfer zijn 77.000 arbeidsdienstplichtige jonge Franschen inbegrepen. De Duitsche regeering heeft besloten om, zooals vroeger reeds met de oud- ministers' Paul Reynaud en Mandel ge schiedde, thans ook de vroegere minister president Daiadier en Leon Blum, als mede generaal Gamelin naar Duitschland over te brengen. In Versailles vond dezer dagen een parade plaats va?» afdeelingen van Fransehe vrijwil ligers voor den strijd teg n het Bolsjewisme. Een groep vrijwilligers tydenude plech tig - heden. Transocean FeUinga Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1