ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uil Stad en Provincie Vrijdag 2 April '43 Telefoon no. 32 Direct'nr-Adnüniï^tew (AdjertenüeclLeO waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 2oofdredaotenr x 2620 TTi^AAtfA M TT TlA Wa««nVA/IA" M. J, KOSTEN, Manhuisatraat, Zierlkzoe no» 137677 99ste Jaarg. No. 15205 Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" AANVALLEN OP DEN KOEBAN AFGESLAGEN De vijandelijke verliezen in de maand Maart Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Donderdag bekend: Vrij krachtige vijandelijke aanvallen op het Noordelijk front van het Koeban- bruggehoofd zijn bloedig afgeslagen. Van de andere sectoren van het Oostelijk front worden slechts plaatselijke ge vechtsacties gemeld. De luchtmacht heeft aan de Moermanskkust een vijandelijk vrachtschip van 2000 ton in den grond geboord. In de periode van, 21—31 Maart zijn aan het Qosteilijk front allee^ al door afdeelingen van het leger en de Waffen-SS 456 pantserwagens vernieCd, buit gemaakt of onbruikbaar gemaakt- In Tunis 'leverden onze troepen ook. gisteren zware af weer gevechtenNume riek sterkere Britsche en Amerikaansche afdeelingen trachtten vergeefs, door om singeling, deelen der Duitsch-Italiaansche troepen af te snijden. De superieure lei ding en de gevechtsprestaties onzer troe pen hebben tot dusver al deze pogingen van den vijand verijdeld. Bij een overdag door vijandelijke bom menwerpers op Rotter d a m onderno - men aanval werden woonwijken in de binnenstad zwaar getroffen en zware verliezen onder de burgerbevolking ver oorzaakt. Vanochtend verscheen een vier motorig vijandelijk vliegtuig onder be scherming van het wolkendek boven het grensgebied van Noordwest DuitseMand en liet bommen vallen; het werd. neer geschoten. In |den strijd tegen de Britsche en Amerikaansche verbindingen ter zee heb ben duikbooten in Maart 138 vijandelijk^ koopvaardijschepen met een gezamelijken inhoud van 851600 ton in den grond geboord en 18 andere schepen met tor pedo's getroffen. De 'luchtmacht heeft in dezelfde periode 11 koopvaardijschepen met een gezamdlijken inhoud van.' 75000 ton tot zinken' gebracht, 39 vrachtsche pen met een gezamelijken inhoud van 22000 ton beschadigd. Een deel1 daarvan kan eveneens als tot zinken gebracht worden beschouwd. Aldus zijn in Maart 1943 149 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamelijken inhoud van 926600 ton tot zinken ge bracht. Ook in den strijd tegen de vijan delijke oorlogsschepen hadden marine en luchtmacht succes. Lichte vlootstrijd- kracfaten boorden' 2 torpedojagers, 7 duikbooten en 9 motortorpedobooten in den grond; een derde torpedojager werd! door een duikboot tot zinken gebracht- Twee torpedojagers en 7 motortorpedo booten werden beschadigd. De luchtmacht vernietigde een' duikboot en een escorte- vaartuig en beschadigde 2 torpedojagers. 2 duikbootpn en een patrouillevaartuig- BRITTEN TROKKEN OM DE MARETHLINIE HEEN Een VPB-berieht meldt omtrent den strijd in Tunesië: Een week na het be ging van het geallieerde offensief in Tu nesië hebben de Duitseh-Italiaansdhe troe pen in Zuid-Tunesië zich op nieuwe stel lingen teruggetrokken. Daarmede is de Mareth-linie, die den- kustweg afsluit en zidi over het Matmata-gebergte in het binnenland voortzet, gedeeltelijk prijsge geven. Reeds in een vroeger stadium van den strijd waren afdeelingen van het Britsche achtste leger om dien zui delijken hoekpijler der linie naar het Feuilleton 36 door Frank van Falckenoort Jan, zei hij tot den staljongen, ga jij den metselaar zeggen, dat hij op den Beldam moet komen. We zullen alle gaten na laten zien. Jongens, hallen jul lie alle zakken even van de deelen; al les moet opnieuw nagekeken worden. In den avond kwam dokter van der Velde terug, öon1r.of.eerdie den polsslag en trok even met de wenkbrauwen, het geen Heleen niet ontging. De boer en de boerin waren op aanraden van den dokter in het achterhuis gebleven, zoo dat ^leleer. alleen met den arts bij derf patiënt was. is het erger, dokter? fluisterde ze. Hij haalde die schouders op. Het kan ernstiger worden; hij heieft op het oogen'blik al tamelijk veel koorts en in 'dien nacht zal die nog wel toe nemen. Ik zal om wat ijs telefoneeren en een zakje vol laten bréngen. Dan moet u iijscompressen op zijd borst leg gen. Hij heeft gelukkig een sterk gestel, dUs het is niet onwaarschijnlijk, dat hij er zich doorwerkt. Ik 'zal in dien loop van iden avonld nog een drankje sturen. Daarvan moet u hem om de twee uren een lepel vol van ingeven. Verder moet u van tijd tot tijd het gaasje nat maken. Later in den avond: kwam het ijs en Noorden doorgestooten en hadden aldus de omgeving van El Hamma, ruim 30 k.m. ten Westen van de kuststad Ga'bes, bereikt, zoodat het gevaar van een om singeling niet denkbeeldig was. Ten Noor den van het zoutmeer Sjot-el-Djerid, in den centralen sector van het Tunesische front, waar Amerikaansche troepen ope- reeren, speelden zich hevige gevechten af bij Maknassi, het verste punt, dat bij den opmarsüh naar de Middelland- sc-he Zee werd bereikt. Itallaanschweermachtsbericht Gabos en El Hamma ontruimd Het 1041e comminuqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: In Tunis worden de gevechten voort gezet met bijzondere felheid 'in den Noor delijken en centralen sector van het front. Tijdens onze tegenaanvallen wer den 172 krijgsgevangenen gemaakt «en eenige kanonnen en gepantserde strijd middelen vernield. In de Zuidelijken sec tor werden Gabes en El Hamma ontruimd in gevolge bewegingen ter:verkorting van het front. Duikbommenwerpers hebben vijandelijke batterijen en concentraties van tanks aangevallen, waarvan een groot aantail werd beschadigd. 11 vijan delijke toestellen werden neergeschoten door Duitsche jagers tijdens luchtgevech ten. Op de Middellandsche zee rijn, tijdens een aanval op een van onze kon vooien, drie vijandelijke toestellen -getrof fen door het vuur van het escorte, in zee gestort. Een groote formatie meer motorige bommenwerpers heeft br.isan.t- en brandbommen geworpen op Catania en omgeving. Onder de bevolking vielen 66 'dooden en 62 gewonden voor zoover tot dusver geteld kon wonden. Aan hui zen werd ernstige schade- toegebracht- Onze jagers bonden felle gevechten aan met de vijandelijke formaties «en schoten 3 viermotorige machines neer. Een' van «onze Vliegtuigen1 is niet op haar basis teruggekeerd. BOMMEN OP ROTTERDAM 180 dooden en 400 gewonden In de middaguren van, Woensdag heb ben Britsche vliegtuigen bij zeer goed zicht ide stad Rotterdam aangevallen. De uitgeworpen bommen troffen hoofdzake lijk dicht bevolkte arbeiderswijken. Heele stratenblokken werden vernield. Volgens de tot dusver ontvangen berichten heeft de* Nederlandsche burgerbevolking 180 dooden en 490 -gewonden te betreuren- Helaas moet verwacht worden, dat het aantal slachtoffers nog zal' stijgen. De Duitsche en Nederlandsche autoriteiten hebben terstond alle beschikbare krach ten aan het werk gezet voor de red ding van slachtoffers «enivoor opruimings werkzaamheden. Zij droegen zbrg voer een voorloopig onderkomen en voor de hulpverleening aan de duizenden dakloos geworden mannen, vrouwen en kinderen GEEN WIJZIGING IN HET BROODRANTSOEN Het zal de aandacht hebben getrok ken, dat ide bonkaart voor voedingsmid delen een wijziging heeft endergaan. Thans zijn weder ide aardappelbonnen ,op deze kaart gebracht. De benoodigde ruimte hiervoor is gedeeltelijk gevonden door 2 B-bonnen in plaats van 4 B- bommen voor brood er op aan te bren gen. Deze maatregel :is, zooals men van bevoegde zijde mededeelt, derhalve het drankje en Hei-een volgde precies de voorschriften op. De boerin had haar aangeraden een poosje te gaan slapen, maar Heleen wil de er niet van weten. Ze bleef den nacht b.j Dirk waken. Ik (ben het gewend', zei ze, want ik héb bij mijn moedier ook vaak heele nachten opgezeten. Zoo was het volk naar boven gegaan. De boer en de boerin 'hadden nog even naar den patiënt gekeken, doch deze lag oogenschijrildjk in een rustige slaap, zoodat Zij, ©enigszins gerustgesteld!, even eens naar bed waren gegaan. Een klein olielampje verspreidde een spaarzaam licht in de Slaapkamer, waar Dirk lag. Onafgebroken hield Heleen het het oog op den jongeman, die gedurig onrustiger werd. Hij begon heen en weer te draaien en z'h hoofd te bewegen. Dan legde het meisje haar koele hand op het gloeiende voorhoofd van den lij der, hetgeen een goede invloed uitoefen de, want «dan werd hij weer een poosje kalm. Niettegenstaande gloeide Dirk van de koorts en van tijd tot tijd verversch- te Heleen het ijs op' zijn borst. Een tijdje lag hij (dan weer rustig en dan zat Heleen te denken over het ongeval. Het was eigenaardig, idat er een ongeluk voor speld was |doior het zoogenaamde 'luiden van die bel. Ondanks het feit, dat het' meisje in het geheel niet bijgeloovig was en evenmin als het andere personeel de bel had gehoord, bleef het een eigen aardig geval. Was het toeval? Was het inderdaad een bestiering van het nood lot? Of was het een misdaad? (Wordt vervolgd) slechts om technische redenen genomen Het gerucht, dat de maatregel verband zou houden met een wijziging van het broodrantsoen, is dus niet juist. BEKENDMAKING Op 29 Maart 1943, tegen half tien des avonds, is de burgemeester van de ge meente Baexem, in de provincie Lim burg, W. A. Hetterscheidt, door eenige tot dusver onbekende daders met ver scheidene schoten in zijn woning neer geschoten. Hetterscheidt is aan zijn ver wondingen overleden. De bevolking wordt uitgenoodigd deel te nemen aan de opsporing van de da ders. Voor terzake dienende aanwijzin gen, die leiden tot de arrestatie der mis dadigers, loof ik een bel'ooning uit van f 25.000, welk bodrag met uitsluiting van gerechtelijke formaliteiten, verdeeld zal worden. Iedere Duitsche «of Nederland sche 'politie-instantie zal 'desbetreffende mededeelingen in ontvangst nemen. (w.g.) RAUTER, SS-Grüppenführer und Generalleutnant DP. VERSCHILLENDE BERICHTEN Separking logeergelegenhoid Het verbod om in een hotel, logement of herberg langer te verblijven- dan 10 nachten m één kalendermaand en meer dan 8 opeenvolgende nachten gedurfnde 2 opeenvolgende kalendermaanden, is tot 1 April 1943 niet van toepassing ver klaard op diegenen, idje vóór het inwer kingtreden van het besluit Beperking Logiesgelegenheid no. 1 een overeen komst tot verblijf -in een onderneming hebben aangegaan. In verband met ide omstandigheid, «dat de bedrijfsgroep hotel-, icafé-, restaurant-, pension- en aanverwante bedrijven nog niet op alle verzoeken tot 'Ontheffing van bedoeld besluit een beslissing heeft kun nen nemen, is bovenbedoelde termijn, wölke :op| 1 April zou eindigen, verlengd 'tot uiterlijk 15 April a.s. UitwisGsling van landjeugd Voor Nederlandsche boerenzonen en -dochters bestaat wederom ide gelegen heid tot deelneming ,aan de uitwisseling van landjeugd mét Duits chlamd. Gegadig den moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Be Nederlandsche deel nemers .ontvangen van hun pleegouders 15—25 Rm. zakgeld per (maand, terwijl' de reiskosten heen1 en terug worden ver goed «door den Nedierlandschen Land stand, bij welks afdëeling „Jonge Land stand", Kortenaerkade 6, Ben Haag, ,of- wel bij zijn provinciale kantoren, aan meldingsformulieren' kunnen worden aan gevraagd. Het is de bedoieling, ide uitwisseling over enkele weken te doen aanvangen- Vordering paarden en werktuigen Teneinde een' regelmatig verloop van de werkzaamheden in iden landbouw te verzekeren heeft de secretaris-generaal van het departement van Landbouw ien Viisscherij den dezer idagen benoemden gemachtigde voor «den oogst, ir- C. Staf, gemach'igd overeenkomstig de bepalingen van het Algemeen Vorderingsbesluit 1940 de ter beschikkingstelling in bruil; te vorderen van paarden, werktuigen, ge reedschappen en machines, welke voo;r gebruik in iden landbouw geschikt zijn- Bankbediende met een toni verdwenen De directie van een bankinstelling te Amsterdam ontving dezer dagen van een cliënt 'de mededeeling dat diens kwar- taalrekening foutief was. De betrokken bediende werd ter verantwoording ge roepen en deze beloofde de zaak te zullen onderzoeken ten dien middag rap port uit te zullen brengen. Na het kof fiedrinken kwam hij echter niet meer op kantoor terug. Het onderzoek bracht aan het licht dat de 30-jarige bediende zich door middel van valsc'he handteeke- ningen en boekingen een bedrag van 102 duizend gulden had weten toe te eigenen. De man, die in de Lutmastraat woonach tig is, is spoorloos verdwenen en wordt thans door de politie gezocht. wvwMawvaii.Miiijaiwwiw»»».». Bedrijfsvergaderingen In de afgeloopen weken werden door het Ned. Arbeidsfront in alle groote be drijven van Goes, Terneuzen, Sas van Gent. Sluiskil en Hulst, bedrijfsvergade ringen georganiseerd. Zoo werd te Goes gesproken bij de firma A. S. J. Dekker1, Zeeuwsche Glas- en Verf fabriek, Was- scherij ,,de Zon", Veilingsver. „Zuid-Be- veland", Massée, Serrarens en Duvekol's Kol. Waren. Te Terneuzen voor de Be- tonfabriek de Hoop, Tern. Scheepsb'ouw- jMijte Sas van Gent voor die Spiegeli- glasfabriek. Glbcosefabriek, Coöp." Sui kerfabriek, Central© Suiker-Mij.; te Sluis kil voor de L,Azote; te Hulst voor Tex tielfabriek Lockefeer; te Clinge voor Textielfabriek Thibergien en de klompen- fabrieken van Zaman en Laureije. Zoo wel van de zijde der Betriebsführer als van de zijde der Gefolgschaft was de belangstelling hiervoor zeer goed te noemen, ZIERIKZEE. De tooneelclub „Advendo" had Woensdagavond „De Kunstvrienden" uit Goes op bezoek genood, om nu reeds contact te hebben, om, wanneer zij straks zelfde Oostersehelde oversteekt om in de Ganzestad hun tooneelgaven te ont- plooien. Laten we hopen, «dat ze het er 'beter afbrengen, dan de „Kunstvrienden" hier. Niet idjat ze hun bést niet deden, of dat het tooneel te wenschen liet, maar het liep niet erg vl'ot, terwijl de souf fleur soms hoorbaar m'oest tusschenbeide komen. Dat komt natuurlijk in de beste (toóneel)families voor, maar dan is al het andere dat gegeven wordt beter, en wordt „spel" vertoond, wat men nu niet altijd zeggen kon. Het publiek, dat in grooten getale Was opgekomen, heeft niet temin genoten. Voor dien aanvang gaf, na een woord van welkom van den voor zitter van „Advendo", de .regisseur der „Kunstvrienden" bij' het ontbreken van een programma, een kort resumée van het tooneelstuk, dat zeer eenvoudig was en geen moeilijkheden opleverde, met het speuren naar de. ontknooping. De dames vormden de zwakste partij op het too neel; de heeren brachten het er over het algemeen beter af bij de vertolking van de hun toebedeelde rollen. Zoo had „de portier" voortdurend de lachers op zijn hand- door zijn komische invallen, maar hij vertoonde een groote losheid van spel en begrip van zijn rol', al had Zulks tot gevolg 'dgt een beetje op' het publiek gespeeld werd. Zijn comparant „'die Kok" (het tweetal leek eenigszins op twee be kende filmkomieken) voldeed' ook, zij het iets minder wat diens uitbeelding 'be trof. Een aannemelijk type was de schil der, die terwille van de geliefde zijns harten (juffrouw Coleta, die aardig ac teerde), palet en penseel op zij schoof en de Kunst ontrouw werd om de func tie van hotelier te aanvaarden. Ook ,de Jonker, in Tiroolsch costuum gestoken, gaf een goede vertolking, evenals de piccolo, terwijl „Herr Director" correct zijn kleine rol speelde. De tooneelen wa ren aardig en vormden een goede ach tergrond voor het stuk, waarin op' het j laatst coupures moesten worden aanga bracht om op tijd het gordijn te kunnen j dichtschuiven, maar niet voordat de da mes bloemen hadden gekregen van de ontvangende club en de Kunstvrienden hadden dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Dit kort resumée zoiu niet volledig zijn, wanneer niet vermeld 'werd dat een or kestje, onder leiding van dhr. Joh. v. Beveren, ook aan deze uitvoering zijn medewerking verleende. ZIERIKZEE. Met ingang van 1 Mei is de heer J. Spaans, tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier, benoemd tot adl- junct-commies ter secretarie der gemeente Amsterdam. SCHERPENISSE. De vrouw van J. M. bad het ongeluk van de trap te vallen met het gevolg dat doktershulp moest worden ingeroepen en zij eenige weken gedwongen rust moest nemen. ST.-ANNALAND. 30ste Algemeene Jaar vergadering van de Coöperatieve Boeren leenbank onder voorzitterschap van den. heer A. Bergers. Aanwezig 28 leden. De voorzitter geeft een kort overzicht van de werkzaamheden in de afgeloopen 30 jaren, waarbij hij vooiral laat uitkomen, dat de Bank in haar bestaan zoo'n op eenvolging van bewogen tijden meemaakt. Reeds een jaar na de oprichting brak de wereldoorlog uit. Gedurende de 4 ja ren hiervan bleek de Bank reeds het vertrouwen te hebben veroverd, want na 1918 kwam een sterke ontwikkeling, doordat er een zeer goede tijd1 voor den landbouw' aanbrak. Pacht- en koopsom men waren weldra zoo, hoog opgevoerd dat een uiterste voorzichtigheid bij de verstrekking van ciredieten geboden was. Deze voorzichtige politiek wierp haar vruchten' af, want in de volgende crisis jaren werden geen verliesposten geboekt (1 uitgezonderd). Inmiddels is het geld verkeer geheel van beeld veranderd. De zorg van het bestuur is nu het rente- gevend maken van# de toevertrouwde spaargelden. Met groote tevredenheid De staatsbegrafe nis van den Rlfjks- sportleider von Tschamrner und Osten. (itelefoto Hoffmann Stapf Pax s) WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 20 uur 15 tot 7 uur. De maan komt op om 6 uur 58 en gaat onder om 18 nur 29 Nienwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandag 12 April. Volle maan Dinsdag 20 April. Laatste kwartier Dinsdag 27 April. mag het bestuur op de afgeloopen 30 jaar terugzien. De reserve bedraagt mo menteel ongeveer f 44000.—, hoewel de spaarrente altijd hoog en de schuld rente laag is geweest. De omzet is nu ruim f 2.000.000. De toevertrouwde spaar gelden bédragen pl.m. f 1.000.000. De balans geeft een totaalcijfer van f 1053.083.41 (v.j. f882 652 56. Het- Reservefonds bedraagt f41701.29; interest f635.78; saldo winst f 1868,95. Een voorstel van 't bestuur om deze winst als volgt te verdeelen: f798.71 naar het reservekapitaal en f 1070.24 naar 't fonds vioor koersverschillen wordt, aange nomen. De balans v.an de spaarbank wordt goedgekeurd op een eindcijfer van van f855814,01. Tot bestuurslid wordt herkozen de heer -A. Bergers, die hiermede zijn 25ste jaar. als bestuurslid bereikt heeft. Tot lid van den Raad van Toezicht wordt herkozen de heer S. J. Polderman. Besloten wordt, de rentevoet te houden opleden tot f7500 2.64 o/ohooger 1.54o/0niet-leden tot f500 2.64 o/otot f7500 2.25 o/o; hoo ger 1 o/o; schuldrente 3.75 o/0. Het aantal leden bedraagt 468 (v.j. 463); spaar boekjes 907 (880; voorschotten 97 (116); rek. couranthouders 73 (74). Medegedeeld wordt, dat de Bank beschikbaar is om bankbiljetten van f1000 en f500 op te nemen vo(or overmaking aan de belasting* kantoren tegen een vergoeding van f0.50 en f 0.25 per biljet. STAVENISSE. In de gehouden verga dering van de Sportver. S.V.O., werd in plaats van dhr. C. van Beveren, die- als secretaris had bedankt, gekozen dhr. P. Priem Az. De aftredende bestuursleden dhr: H. Houweling en mej. L. Wesdorp, werden resp. al» voorzitter en penning- meesteresse herkozen. Medegedeeld werd, dat de ver. wel de beschikking heeft over een terrein om wedstrijden te spelen, maar niet over een oefenterrein. Gehoopt wordt, dat t.z.t. hierin zal kunnen worden voorzien. Keuringen Nederl. Landwacht De keuringen voor de Nederlandsche Landwacht zijn als volgt vastgesteld 3-4-1943 9—13 uur en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout, Bezuiden- houtscheweg. In de Nederlandsche Landwacht kan worden opgenomen ieder Nederlander van onbesproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar bfeste weten en kun nen bereid is zijn vaderland' als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Nedierlandsdhe Landwacht is een territoriale landsverdedigingsorganisatie die bestemd is tot afweer van buiten- landSche en hinnenlandsche vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen- S.S. opgesteld en door dezen aangevoerd. De Nederlandsche Landwacht is een solw datenfórmatie, die wordt ingezet onder leiding van ide S.S. om hét vaderland' te verdedigen. Dè eed' op den Führer is die op Adolf Hitler als germaansch Führer* als hoogsten militair aanvoerder. De dienstplicht bedraagt drie maanden. Zij, die de drie maanden (dienstplicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden, opgenomen. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche leger hébhen ge diend, bestaat de mogelijkheid na scho ling en bekwaamheid in hun vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opge roepen te worden voor herhalingsoefe ningen of bij dreigend gevaar,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1