ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Woensdag 31 Maar» '43 Telefoon no. 32 Directenr-Adnunisüatenr (Advertentiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredaoteur K 2620 A. J. DBjLOOZE, Zierikzee v. M. J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzee Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" Sovjetaanvallen bij Wjasma en in het Koebangebied mislukt Opstand in Kroatië werd neergeslagen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Dinsdag mede: Aan het Noordelijk front van het Koe- banbruggehoofd en in het gebied ten Zuidwesten van Wjasma, mislukten nieu we vijandelijke aanvallen met groote bloe dige verliezen. 27 pantserwagens wer den alleen in het gevechtsgebied ten Z.- westen van Wjasma kapot geschoten. In den afweerslag ten Zuidwesten van het Ladogameer onderscheidde zich gis teren wederom onze voorbeeldig strijden de infanterie. Deze sloeg in harde ge vechten van man tegen man de aan stormende Sovjet-Russische massa's af en handhaafde overal haar stellingen. In het gebied van Staraja Roesa hebben de troepen van een Duitseh legercorps, tijdens wekenlange moeilijke gevechten, ale vijandelijke doorbraakpogingen afge slagen en een volledig afweersucc'es be haald. De sovjets verloren sedert den 23 FCbruari in dezen sector 61460 doo- den, 2978 gevangenen, 293 pantserwagens 26 stukken geschut, 806 machinegeweren, 114 granaatwerpers, 206 pantseibuksen en 1036 automatische (pistolen. Tijdens de hfweergevechten bij het Koebanbrug- gehoofd, onderscheidden zich wederom Rumeensche infanterieformaties. De vijand deed1 ook gisteren op tal rijke plaatsen aan het Tunesische front hevige aanvallen op de Duitsch-Italiaan- sche stellingen, zonder dat het hem ge lukte de beoogde doorbraak tot stand te brengen. De luchtmacht ondersteunde onvermoeid den afweesstrijd der DuitsCh. Italiaansche troepen. Duitsche gevechts vliegtuigen vielen overdag en 's nachts een vijandelijk konvooi aan voor de N.- Afrikaansche kust en plaatste volgens tot nu toe beschikbare berichten treffers op drie koopvaardijschepen. In den afgeloo- pen nacht vielen Britsehe vliegtuigen Dpwf.|jnu A^uir plaatsen in Wést-Duitschland, alsmede de DtlvtiMUIVlAlvlïMo' hoofdstad des rijks aan. Zij' wierpen brand- en brisantbommen uit op' Bochum en op eenige deelen van de voorsteden van Berlijn. 27 der aanvallende bommen werpers werden'neergeschoten. Een aan val overdag door snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen op een stad aan de Zuidkust van Engeland had een succes vol verloop. Art. 3. Bij het vertrek naar het kamp te Vught is het medenemen van reis bagage en waardevoorwerpen toegestaan. Voor het verlaten van hun woonplaats moeten de Joden zich melden bij het hoofd van de plaatselijke politie, waar zij woonachtig zijn, opdat hun woningen behoorlijk kunnen worden afgesloten en aan hen een reisvergunning naar het kamp te Vught kan worden verstrekt. Art. 4. (1) Uitgezonderd van de voor schriften der artikelen 1 tot en met 3 zijn 1) Joden in de kampen te Wester- bork, Vught, Barneveld en Doetinchem; 2) Gemengd gehuwde Joden. (2) In andere uitzonderingsgevallen k^n de „Zentralstelle für jüdische Auswande- rung'' te Amsterdam vergunningen tot verblijf en reizen in de genoemde provin cies uitreiken. Art. 5. Jood in den zin van deze beschikking is hij, die ingevolge artikel 4 van de verordening 189/40 betr. de aanmelding van .ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Art. 6. (1). Hij, die in strijd handelt met de bepalingen der artikelen 1 tot 3 of deze ontduikt, wordt in zoover niet ingevolge andere voorschriften een zwaardere str,af is verbeurd gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den en met geldboete van ten hoogste twee d/iizend gulden of met een dezer straffen. Hij, die ontduikingen van deze bepalingen in de hand werkt, deze moge lijk maakt of er ,aan medewerkt, ontvangt dezelfde straf. (2) Het nemen van maatregelen op het gebied van de Sicherheitspolizei blijft onaangetast. 's-Gravenhage, 29 Maart 1943. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid: gez. RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. 99sl© Jaarg. No. 15203 Giro no. 137677 HJHU»—1 ii r— DE VERPLICHTE SLUITING VAN BEDRIJVEN Nadere toelichting op de beschikking Met betrekking tot enkele bepalingen der beschikking van den rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de sluiting van bedrij- van bestaat nog verschil in opvatting zoodat hieronder een nadere toelichting volgt. i Met uitzondering van luxe restaurants, bars en nadhtlokalen, die wèl een bevel tot sluiting ontvangen, dient de sluiting van het bedrijf te geschieden door den eigenaar zelf. Ieder voor zich heeft uit te maken of zijn bedrijf valt onder een der groepen, genoemd in artikel 2 of onder de bepalingen van artikel 3 van de beschikking. Het is dus niet zoo, dat men kan afwachten of men een bevel tot sluiting krijgt/ Hij die naar Zijn meening onder de sluiting valt, moet reeds aanstonds dat gene doen wat de verordening ten aan zien van de sluiting voorschrijft, n.l:. het staken van den verkodp aan het publiek en het indienen van een lijst van de op het tijdstip van de sluiting in zijn be zit Zijnde goederen bij het bevoegde rijles- bureau. Voor waren, welke slechts tegen ver gunning of distributiebonnen mogen wor den afgegeven, dient een dergelijke lijst bij het plaatselijke distributiekantoor te worden ingeleverd, vergezeld van de bij de sluiting aanwezige vergunningen en distributiebonnen met specificatie. In het algemeen mag de eigenaar niet meer over zijn goederen beschikken. Het rijksbureau kan hierop' echter uitzondering toestaan. i Ambachtsbedtrijven kunnen het werk, r waarmede bij het inwerkingtreding der beschikking reeds was begonnen, nog bin- nen 'een maand afmaken en afleveren. 'Men bedenke wel," dat het/ontduiken van deze beschikking door reorganisatie van het bted'rijf verboden is. normale productie verloren gaat. Aan het scheuren van weiland is in Zeeland goed de hand gehjouden; er zijn 1858 H.A. gescheurd en het juiste gevorderde aantal was 1860 H.A. Deze scheuring was noodzakelijk om te voor zien in het vet-tekort. Als weiland wordt per H.A. jaarlijks 200 k.g. vet-grondstof bekomen en van gescheurd land, bezaaid met koolzaad 1000 k.g. per H.A. Voor peulvruchten is men bevoegd tot 15 pet. minder uit te zaaien dan in 1942. Zaadboonen moeten ^zoo spoedig moge lijk worden aangevraagd. Van taxatie van vlas te velde zal niet veel komen. Bieten zijn vastge steld op f 24 per 1000 kg. voorwaardelijk Voor werktuigen, die lang niet zoo ge makkelijk te bekomen zijn, vervoege men zich bij den landbouw-consulent. Aanvul ling bij verlies door brand en bij instel ling van nieuwe bedragen, geschiedt bij voorrang. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 20 uur 15 tot 7 uur. De maan komt op om 5 uur 59 en gaat onder om 15 uur 54. Nieuwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandag 12 April. Volle maan Dinsdag 20 April Laatste kwartier Dinsdag 27 April. Duitsche en Kroatische troepien, hebben in samenwerking met deelen der Italiaan- sche weermacht, tijdens wekenlange ge vechten een door Sovjet-Rusland op touw gezette communistische opstandige bewe ging in Z u i d-K r o a t i neergeslagen. Onder moeilijke weersomstandigheden en ondanks het onherbergzame van het berg achtige gevechtsterrein en de achterbak- sche strijdwijze der opstandelingen, werd de georganiseerde tegenstand gebroken en wapens en ravitailleeringsopslagplaatsen buit gemaakt. Slechts zwakke overschot, ten van communistische benden gelukte het in het hnggebergte te ontkomen. kamp overgebracht: Itallaanschweermachtsbericht arbeider Wilhelm Kleijn, uit Rot- terdam; 2) kantoorbediende Pieter Dolk, uit In samenhang, met de beschikking van den commissaris-generaal voor de open bare veiligheid betreffende jhet oponthoud van Joden in de provincies wordt van bevoegde Duitsche zijde op het vol gende gewezen In de afgeloopen maanden moest een aantal Nederlanders wegens het verber gen van Joden, respectievelijk Jodenbe- gunstiging aan het gerecht worden over geleverd of bij zwaardere vergrijpen naar een concentratiekamp overgebracht war- den. Hierbij werd in enkele gevallen, bij diegenen die Joden verborgen hielden of aanzienlijke Joiodsche vermogenswiaarden in bewaring hadden, ook gebruik gemaakt van de inbeslagneming van het geheele vermogen. Wegens het verborgen houden van Joden en wegens Jodenbegumstiging werden of worden naar een concentratie- Op den laatsten dag van de boe- kenactie van den mationalen jeugd- storm voor onze Nederlandsdbe arbeiders in Duitsdhiand, roepen wij ook den laatst achtergebleven volks genoot op, alsnog zijn plicht te doen. De Nederlandsche arbeiders in Duitschland. die snakken naar ontspanningslectuur, danken er tl hartelijk voor! Vijandelijke omsingelingspogingen in TuneEië verijdeld Het 1039e Communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: 1 1 In den slag aan het front in Tunesië heeft d£ vijand aanzienlijke nieuwe af- deelingen gepantserde strijdkrachten en infanterie in het vuur gebracht, welker bewegingen op doeltreffende wijze door de troepen der spil, die tegenaanvallen ondernemen, worden belemmerd'. Vol'gens de plannen zijn nieuwe stellingen betrok ken, waarbij vijandelijke omsingelingspo- gingen werden verijdeld. De luchtmacht deed aanvallen op vijandelijke autocolon nes en 'pantserwagens, die naar de voor ste linies op weg waren. Duitsche ja gers hebben zes vliegtuigen vernield; een zevende stortte neer door het afweer geschut getroffen. Duitsche vliegtuigen hébben voor Philippeville een geëscor teerd konvooi aangevallen. Twee koop<- vaardijschepen, elk 5000 ton metende, werden getroffen. In de gemeente Gia- ratana (Ragusa) is een 2-motorig Ame- rikaansch vliegtuig brandend neergescho ten. Een onzer duikbooten heeft op den Atlantjschen Oceaan een koopvaardijschip van 7000 brt. tot zinken gebracht. Zwijndrecht; 3) bouwondernemer Adriaan van Din gen, uit Dordrecht; 4) arbeider Johannes Gerardus van 't Huil, uit Arnhem; 5) tolbeambte Gerardus Meijer, uit Stamproij 6) handelsagent Cornelis Petrus Boers, uit Bilthoven; 7)' veilingmeester Jan Arend de Waart, uit Den Haag; 8) monteur Gerrit van den Berg, uit Utrecht; 9) kunstschilder Jan Overduin, uit Amsterdam 10) advodaat Christian Arnoud Vaiilant, uit Amsterdam. Tevens wordt niog ter kennis gebracht, dat juist in den laatsten tijd in een grooter aantal van gevallen van straf kon worden afgezien, daar de zich hieraan schuldig gemaakt hebbende Nederlanders van verborgen joden of vermogenswair- den vóór hun ontdekking vrijwillig bij de politie aangifte hebben gedaan. BESCHIKKING van den Commissaris generaal voor de Bonnenaanwijzing metalen kenkengerei en serviesgoed Van 29 Maart 1943 tot nader te be palen datum, geven de bonnen „Reserve 2—14, 2—15" van de bonkaarten voor voedingsmiddelen 4e periode K 214 (dus openbare veiligheid betreffende het ver- de 'bonkaarten voor personen van 14 tot blijf van Joden in eenige provincies en met 20 jaar) recht naar keuze op i het koopen van serviesgoed of tgetalen keukengerei tot teen waarde Op grond van artikelen 47 en 52 der verordening 1/43 van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de open bare orde bepaal ik: Art. 1. Met ingang van 10 April 1943 is aan Joden het verblijf in de provin cies Friesland, Dreinthe, Groningen, Over ijssel, Gelderland, Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland verboden. Art. 2. Joden, die zich op het 'oogen- blik in de genoemde provincies ophou den, moeten zich naar het kamp te Vught begeven. van vier punten voor eiken bon. Het ligt in de bedoeling over eenigen tijd wederom op de bonkaarten van kin deren tot en met 13 jaar bonnen, voor een waarde van vier punten, geldig te verklaren tot aankoop naar keuze van serviesgoed of metalen keukengerei. Aan gezien voor kindieren tot en met 13 jaar 'vaiï 1 December tot 1 Maart j.l. 4 pun ten geldig 2ijö verklaard, zal voor hen hierdoor dan dus hetzelfde aantal gel dig zijn verklaard als nu voor personen van 14 tot en met 20 jaar geschiedt. Streekvergadering Landstand voor Tholen en. St.-PhUipnland Zaterdagmiddag hield de Landstand in Zeeland in het Hotel Bijl te Scher- p e n i s s e een Streekvergadering, die, naar de Streek-boerenleider J. K. C. Droogendijk van Stavenisse, in zijn ope ningswoord zeide, strekken moest dm het onderling contact te herstellen. Welis waar staan velen niet sympathiek tegen over den Landstand, waarin grondeige naren en grondgebruikers opgenomen be- hooren te worden, inplaats van onbegrij pelijk afzijdig te staan om hun eigen belangen te bevorderen, hetgeen thans mogelijk is, nu er, in tegenstelling met voorheen, gelegenheid is medezegging- schap uit te oefenen over de maatrege len, die ten aanzien van hun bedrijf worden genomen. Als de oorlog klaar is, moet men, evenals de handel, en de arbeid, kunnen beschikken over een sterke organisatie, die opkomt voor hare be langen. Daarop verleende hij het woord aan den Voedselüommissaris voor Zeeland, Ir. Gebuis, die een overzicht gaf van de verschillende maatregelen die getroffen zijn. Tijdens den vorigen oorlog stond de landbouw in hoog aanzien; in de daarop volgende jaren is een inzin king gevolgdtot op zekere hoogte is er nog wel waard.eering voor dezen t:ak van bestaan, maar de belangstelling is nihil. Men kan zich herinneren, dat eerst de productie hoog werd opgevoerd en daarna tal van artikelen vernietigd. In den tijd waarin we nu leven, komt eerder de eisch naar voren de productie zoo hooig mogelijk op te vóeren, terwijl het loonend zijn van dit bedrijf op de tweede plaats komt. Niet, dat men daarvoor ongevoelig is, integendeel; maar als de producten op een te laag prijspeil staan en men komt met dit argument in Den Haag, dan moet men dit ook kunnen aanto.oinen. Daartoe is een boekhouding noo- dig, die het vorige jaar door een negent;al landbouwers werd toegepast en het af geloopen jaar door dertig. Dat is even wel lang niet voldoende om in Den Haag, waar men op controleerbare cijfers acht geeft, zijn klachten aannemelijk te maken. Aan het controle-apparaat, .dat mét altijd aangenaam is, is echter niet te ontkomen ter achterhaling van de ont duiking der maatregelen. Vóór alles is 't dé bedoeling de voedselvoorziening der bevolking zoo goed te laten loopen als maar mogelijk is; de zwarte handel moet daarbij de kop worden ingedrukt en men behoort zich afzijdig hiervan te houden, daar anders onmogelijk veel voor de Britsehe hommen ep ons land Door Britsehe luchtaanvallen in den van Maandag op verscheidene plaatsen in het Zuidwesten van het land, heeft de Nedd burgerbevolking 15 dooiden, 12 zwaar - en 28 lichtgewonden te betreuren Zaaipeulvrachten op bon „Algemeen 511" De afleverng van zaaipeulvruchten op bon „Algemeen 511" begint 30 Maart 1943. Zooals bekend, "moest men dezen bon tevoren bij een handelaar in zaai peulvruchten inleveren. Per bon ontvangt men een hoeveelheid van 500 gram. Vrouwen als brievenbesteller Bij de PTT zullen vrouwelijke brieven bestellers in dienst genomen worden. De directeur van het Haagsche postkantoor 'heeft reeds in een annonce gehuwd en ongehuwd vrouwelijk personeel gevraagd Ook in andere plaatsen in ons land is zulks reeds gedaan. Tevens worden proe ven genomen met houten fietsbanden. KERKNIEUWS De verkiezingen voor gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Zierikzee heeft tot uitslag gehad, dat de eandidiaten van de Orthodoxen gekozen zijn met 668 stemmen, tegen 608 op die van de Vrijzinnigen en 36 van onwaarde. Afscheid ds. P. Bokma De 'nestor der Ned. Herv. predikanten, ds. P. Bokma, heeft Zondag, na een 53- jarige ambtsvervulling, waarvan 39 in Zijn tegenwoordige gemeente Schiedam, lafscheid genomen. De Groote Kerk was geheel gevuld. Ds. Bokma hield zijn af- scheidspredikatie naar aanleiding van Ro meinen 16 20, 26 en 27. Bs, Bokma dien de o.a. de Ned. Herv. Gemeente te B r u i- nisse van 1892—1896. ZIERIKZEE. De lezing, welke dr, J. J. Boer Maandagavond voor het Nutsdepar- tement hield, welke voordracht door een flink aantal leden werd1 bijgewoond, leed onder de snelheid waarmede de lezing moest worden afgewerkt. Niettemin heeft dr. Boer de grootheid' van den priester dichter Guido Gezelle duidelijk doen uit komen in zijn voorgedragen verzen, want met Vondel, was Gezelle de grootste dichter van Nedèrl. stam, die een origi- neelen stijl' vond, een muzikaliteit en klaarheid wrocht, die zijns gelijke bijna niet vindt. Gezelle die in 1830 te Brugge werd geboren, werd in 1854 tot priester gewijd en benoemd tot leeraar aan het klein-seminarie te Roesselaere, waar hij bij zijn leerlingen liefde voor de Vlaam- sdhe poëzie wist te wekken. Uit dien tijd stammen zijn eerste groote gedich ten. Zoowel de aard van zijn onderwijs, als de- geestdrift die het wekte, riep verzet wakker bij de Fransch-gez'inde su perieuren. Zoo werd hij in 1860 uit zijn ambt ontzet en tot onderpastoor te Brug ge benoemd. Dit beteekende voor Ge zellie den dichter Vernietiging van dat gene wat groote waarde aan zijn leven gaf. Zijn dichterader hield op te stroo men. Hij wijdde zich gedurende 25 jaar «an de taalwetenschap. De West-Vlaam- sche dialecten hadden zijn groote be langstelling. Toen hij in 1871 naar Kort- rijk werd verplaatst kwam zijn dichter- gloed weer boven. Daar heeft hij vele gelukkige jaren doorgebracht en verwierf hij door zijh prachtige gedichten groote bekendheid. De laatste tien jaar van zijn 'leven heeft hij, in 1893 in „Tijdkrans", in 1897 iin „Rijmsnoer" wel de schoonste poëzie gegeven uiit zijn vruchtbaar dich terleven. Talloos vele verzen heeft Gezelle gemaakt. Enkele zijn overbekend. Dr. Boer heeft vele van deze prachtige verzen met ge voel voorgedragen en duidelijk doen uit komen wat de dichter in soms heel korte poëtische ontboezemingen 'bedoelde en verstond. Treffend was het gedicht waar mee dr. Boer Zijn met groote aandacht gevolgde lezing eindigde, n.l, het bé kende: „Als de ziele luistert". 1 De voorzitter, mr. W. Nieuwenhuijsen, dankte aan het einde van den avond den spreker voor zijn gewaardeerde voor dracht. ZIERIKZEE. Geslaagd bij het te Roo sendaal gehouden examen, de hoeren A. Janssen en C. S. L. Floh.il, beiden leer lingen der Middelbare Landbouw Win- terschool te Roosendaal. BURGH. De Coöp1. Boerenleenbank hield Zaterdagmiddag haar jaarvergadering in „Het wapen van Burgh". Aanwezig wa ren 60 leden, die 83 stemmen uitbrach ten. Na het openingswoord van den voor zitter, dhr. C. Blom, volgde aanwijzing van den secretaris en stemopnemers. Uit de rekening en balans met het financieel overzicht nemen we over dat in de spaar bank is ingelegd f277.000 en terugbe taald f 214.500, zoodat de totale inleg in de spaarbank bedroeg f 640.000. Het aantal spaarbankboekjes bedroeg 682. De omzet in rekening-courant nam weer toe; er werd f 512.000 meer ontvangen en f 532.000 meer uitgegeven, waardoor totaalomzet f 5.188.000 bedroeg. De to tale omzet van de bank bedroeg in ontv. en uitg. f5.852.000. Door middel van de postrekening werden 340 opdrachten uit- Ty Lens de collecte voor Winterhulp Neder land werd voor het eerst medegewerkt door de Technische Noodhulp in T N-werk- uniform. Op verschillende plaatsen hadden de collectanten zich opgesteld bff groote takelblokken omringd door vlaggen met de spreuk i t/TN staat in dienst van de gemeenschap'' {O.N.F.fJ. Zefjlemaker Pax s) Keuringen Nederl. Landwacht De keuringen voor de Nederlandsen e Landwaent zijn als volgt vastgesteld: 1-4-1943 9—13 uur en van 14 uur af: Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg. 2-4-1943 9—13 uur en van 14 uur af: Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45 3-4-1943 9—13 uur en van 14 uur af: Den Haag, café Den Hout, Bezuiden- houtscheweg. In de Nederlandsche Landwacht kan worden opgenomen ieder Nederlander van onbesproken gedrag tusschen 17 en 50 jaar, die naar beste weten en kun nen bereid iszijn vaderland als soldaat te dienen binnen 's lands grenzen. De Nederlandsche Landwacht is een territoriale landsverdedigingsorganisalie, die bestemd is tot afweer van buiten- landsche en binnenlandsehe vijanden. Zij wordt in het raam van de Waffen- S.S. opgesteld en door deze aangevoerd. De Nederlandsche Landwacht is een sol- datenformatie, die wordt ingezet onder leiding van de S.S. om het vaderland te verdedigen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als germaansch Führer als hoogsten militair aanvoerder De dienstplicht bedraagt drie maanden Zij, die 'de. drie maanden dienstplicht achter den rug hebben, kunnen zich voor langeren duur verplichten, waarna voor hen de mogelijkheid bestaat in de actieve politie te worden opgenomen. Voor officieren en onderofficieren, die in het Nederlandsche leger hebben ge diend, bestaat de- mogelijkheid na scho ling en bekwaamheid in hun vroegeren rang te worden hersteld. Na drie maanden opleiding als soldaat gaat men met verlof, om alleen opge roepen te worden voor herhalingsoefe ningen of bij dreigend gevaar. Tijdens hun diensttijd bekomen gehuw den en kostwinners voldoende vergoe ding voor familie-onderhoud. Nederlanders strijdt als één man mede tegen het communisme en kapitalisme in de Nederlandsche Landwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1