ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2m (Tfjifugc JBailjj (Tribune Fisïv Uit Stad en Provincie Vrijdag 26 Maart'43 Telefoon no. 32 DireotenrAdminlfltraUnr(Advertentieclief) waarjn opgenomen de zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdrodeo tour 2620 A. J. DE LOOZE, Zierikzee M J. KOSTEN, Manhnieetr&at, Zierikzee Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" 99»te Jaarg. No. 15V99 Giro no. 137677 Afwaerslag aan het Ladagomeer duurt voort 16 koopvaarders vernietigd Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag bekend: -De afweerslag ten Zuiden van het La- dogameer duurt met onverminderde he vigheid voort. De doorbraak met slag vliegtuigen en met sterk artillerievuur ondersteunde stormloop der sovjeté werd in verbitterde gevechten van man tegen man bloedig afgeslagen. Van liet heele overige Oostelijke front worden slechts plaatselijke gevechtsacties gemeld. Ver schillende plaatse ij'.te aanva'so derr.emin- gen, die tol verbetering van het front en tot zuivering van het nieuw gewonnen terrein werden uitgevoerd, hebben een succesvol verloop. «Op ravitailleeringsko- lonnes en op spoorwegverkeer van den vijand werden luchtaanvallen met gc-ede uitwerking ondernomen. In Zuid- en Midden-Tunis duurden 1 ook gisteren de harde gevechten voort. Verscheidene doorbraakpogingen misluk ten door den tegenstand der Duitsche en Italiaansche divisies. Energiek uitgevoer de tegenaanvallen hadden succes. 44 pant serwagens werden kapot geschoten, ge vangenen en buit binnengebracht. Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben in den nao.ht van 22 op 23 Maart in de wa teren van Algiers een koopvaardijschip van 8000 topt. tot zinken vebracht en in de haven van Oran een ander groot schip met enkele torpedo's beschadigd. Tijdens vluchten overdag en des nachts van afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen I naar het gebied van het Duitsche Rijk en boven het West.Fransehe kustgebied, werden zeven vijandelijke bommenwer pers neergeschoten. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen gisteren overdag voor den oorlog belangrijke doelen aan de Britsche Zuidkust aan. Duikbootjagers hebben voor ;de Noorsche kust een vij- andelijlco duikboot vernietigd. Zooals reeds in een extrab'ericht is me degedeeld hebben Duitsche duikbooten de vijandelijke ravitailleering voor het front in Afrika nieuwe verliezen toegebracht. Zij boorden Van een konvooi dat van Amerika naar Gibraltar onderweg was en van konvooien op de Middellandsche' Zee de laatste dagen 15 schepen van tezamen 73.000 brt. in den grond. Twee andere schepen werden door torpedo's beschadigd. BRITSCHE LANDING IN NOORWEGEN MISLUKT Het ANP meldt uit Berlijn: Britsche landingstroepen hebben in een der voor gaande nachten een landingspoging on dernomen op een voor de Noorsche kust gelegen eiland. De Duitsche bezetting, die de landing waarnam, trad onmiddellijk handelend op en verdreef de Britten na een korte schermutseling. Het opperbevel der Duitsche weer; macht deelt in aansluiting hierop nog mede, dat de door de Engelsohen ach tergelaten uitrustingstukken .eenige be langrijke aanwijzingen hebben opgeleverd. DE .STRIJD IN TUNESIË Duitsche militaire kringen zijn zeer karig 'met mededeelingen over den stand ■der groote gevechten in Tunesië, zooals gewoonlijk, wanneer de Duitsche weer macht in groote en beslissende gevech ten is gewikkeld. Men .verklaart, dat het Engelseh-Amerikaansehe offensief thans iin vollen gang is en dat de Duit sche en Italiaansche troepen zich tegen over een aan menschesri en materieel aan zienlijk sterkeren tegenstander in harde afweergevechten bevinden. In de lucht beschikken de Geallieerden over een aan zienlijk grootere hoeveelheid materieel dan de As. Desondanks meent men hier te kunnen 'constateeren, dat de eerste ronde tot nu toe niet ongunstig is ver- loopen. De Geallieerden hebben drie af zonderlijke operaties ondernomen: 1. De frontale aanval van het Engel- sche achtste leger op de Mareth-linie is overal1 afgeslagen, ofschoon ten min ste vijf Engelsehe divisies aan dezen aan val deelnamen. 2. Een poging van Montgomery om door een omtrekkende beweging door de woestijn ten Westen van de Mareth- linie den Duitsch-Italiaansehen troepen in de flank en in den rug te komen is door een tegenaanval der Duitsche troepen verhinderd. De Engelsehen werden in hun uitgangsstellingen teruggeworpen. 3. De offensieve beweging van het Britsche derde legér in midden-Tunesië is opgehouden. De Amerikanen trachten van uit het gebied van Gafsa door een waaiervormigen opmarsch met verschei dene .colonnes naar de kust dioor te breken. Nadat de Amerikanen' het dorp Maknassy hadden bereikt werden zij echter tot stilstand gebracht vóór de stellingen der Duitsch-Italiaansche troe pen in het kustgebergte. WASHING HIS HANDS FOR HIM De uChicago Daily Tribune" U SA van 2 Fébr. 1941 zegt, dat de i/New Dealia", de Roosevelt kliek, a'le waarschuwingm in den wind zal slaan en naar de gunst van het Bolsjewisme zal dingen. Qraag wascht zy hem van alle zonden rein, droogt hem met den handdoek, der gel-ffkberechtigdheicl af en zegt. tot hemuZulk een groot voorvechter der democratie al* jfjkan toch niet met dit Kaïnsteeken rondloopen". {O N F. Q F.L Pax m) RATIONALISATIE DUJSCHE WAPENPRODUCTIE Niet alleen door vergrooting van het aantal fabrieken en van het aantal ar beidskrachten heeft men i;n Duitschlamd kans gezien de wapenproductie aanzien lijk op te voeren, ook de rationalisatie heeft hierbij een groote rol gespeeld. Hierover publiceert de Duitsche pers eenige bijzonderheden waarbij een groote moderne wapenfabriek als voorbeeld dient. Reeds bij den bouw van de fabriek is gestreefd naar een zoo groot mogelijke transportbesparing, in de fabriek zelf. Zoo zijn de kleedkamers en de schaftlokalen; •in het geweldige complex zoo gelegen, dat geen arbeider een langere weg dan 195 meter behoeft af te leggen. Vroeger werden de blokken voor de zware bommen gesmeed, thans worden zij overal gewalst, evenals de sluit stukken der kanonnen. Hiermede werd een besparing aan staal van 15 a 20 pet. verkregen, de arbeidstijd is tot 1/25 te ruggebracht. De hydraulische persen, die vroeger voor bet smeden der bommen- blokken noodig waren, zijn voor de fa bricage van geschutloopen vrijgekomen Het ruwe gewicht van de -bommen en de granaten heeft -men aanmerkelijk kunnen verlagen, waardoor de capaciteit van de ovens bij een constant gebleven gasver bruik met een vierde kon worden ver hoogd. Door de aldus bereikte besparing aan materiaal, warmte en arbeidskracht •is een vergrooting der productie met 20 a 30 pet. mogelijk geworden. De transportbesparing bedraagt per jaar duizenden tonnen. De 'blokjes, waar van de granaten worden vervaardigd, worden niet zooals vroeger van de staaf ruw materiaal afgezaagd doch gebroken, waardoor veel materiaal wordt bespaard. Interessant is verder nog, dat in de beschreven fabriek slechts 10 pet. der arbeiders Duitschers, de rest buitenlan ders zijn. Door de rationalisatie is de productie der wapenfabrieken in v-ele gevallen meer dan- verdubbeld. Desondanks beschikken de Duitsche bedrijven naar de meening van den -op dit gebied bevoegden leider der hoofdcommissie voor munitie nog over 'een geweldige rationalisatie-reserve en is de grens van het bewapeningspo- tentieel' nog lang niet bereikt, zoodat de productie nog booger zal' worden op gevoerd. Itallaanschweermachtsberlchl Vijandelijke aanvallen gekeerd Aan het front in Tunis hebben de troepen doeltreffend verdere aanvallen van den vijand afgeslagen. De bedrijvig heid der luchtmacht was intensief. Duik bommenwerpers hebben artilleriestellin gen en concentraties van vijandelijke tanks met zichtbaar effect aangevallen. Duitsche jagers hebben tijdens verschei dene gevechten 11 toestellen neergescho ten. Amerikaansche 4:motorige bommen werpers hebben talrijke bommen gewor pen in de zóne van Bizerte; de schade is aanzienlijk en de slachtoffers worden 'beschadigd en 11 dooden en 13 gewon den onder de bevolking doen vallen. Afweërbatterijen te Messina hebben- 2 meer-motorige vliegtuigen neergeschoten De laatste loodjes wegen het zwaarst, zegt de volksmond. Laat dit .ook zoo-' zijn met de boeken- actie van den national en jeugd storm voor onze arbeiders in .Duiisc'hiand. Cok dé zwaarste pak ken met bceken worden gaarne on dankbaar in ontvangst genomen! Het nieuwe Ziekenhuis i voor Schouwen.Duiveland De beperkt toegemeten ruimte laat mo menteel niet toe uitvoerige verslagen en dito beschrijvingen te geven. Ook de plechtigheid -en de gehouden toespraken moesten binnen enge grenzen worden af gepaald. Toch zal niet worden volstaan o__ met het feit alleen, dat een rondgang j medegedeeld, bestaat de straf voor de bouw 'binnenkomt, over een wijde toe gangsweg, 2iet men in de hall, die als wachtkamer wordt ingericht, het portret van den oprichter van het eerste zieken huis, dr. J. L. C. Wortman en boven de deuren, die toegang geven tot den corridor,- een prachtig wapen van Schou wen met daaronder een ka.art van het eiland, iij brandschilder werk uitgevoerd. De ziekenauto kan tot in de wachtka mer do.or e toreede deuren rijden, zoodat de patiënten niet meer buiten behoeven te worden uitgeladen. Dit onvolkomen re- sumée geeft in grove trekken iets wee van den nieuwen vleugel, die de aan nemer W. J. Kloet bouwde en waarover de heer H. C. Berrevoets het op'zicht had, VERSCHILLENDE BERICHTEN Separatie van tricotgoederen In verband met de huidige schaarschte aan grondstoffen hebben vele tricotage- fabrikanten een speciale reparatie-afdee- li'ng opgericht voor ,het herstellen van tricot-ondergoederen, kousen en sakken. Ten einde voor alle fabrikanten tot een uniforme regeling te geraken, heeft het Rijkstextielbureau vastgesteld, dat in principe door de fabrikanten het systeem gehandhaafd- dient te worden, dat hét publiek zelf voor het "materiaal, noodig voor de uitvoering van herstellingen, zorg draagt. Hiermede wordt bedoeld, 'dat ito ieder geval meer versleten kl-ee- dingstulkken moeten worden ingeleverd idan aan gerepareerde kleadi'nigstukken wordt terugontvangen. Bankbiljetten van f 100,— Op de persconferentie is van -bevoegde zijde gezegd, dat bankbiljetten van. f 100 in' betaling gen-omen moeten wórden. Het schijnt voor te komen, dat hier en daar bankbiljetten van f100 gewei gerd1 zijn. Het is niet geoorloofd, gang baar geld niet te accepteeren. Bij de biljetten van f 1000 heeft men gezien, dat de werkelijke bezitters van deze -deze biljetten, -die bonafide waren, be schermd zijn. Dit optreden van men- schen, d'ie de biljetten van f100 niet willen accepteeren, is, -zoo werd ge zegd, afkomstig uit kringen, die met opzet onrust willen stichten. Opkoopers van bankbiljetten naar concentratiekamp Naar aanleiding Van de verordening inzake de bankbiljetten van f1000 en f 500, zijn verschillende bezitters van deze biljetten, die -deze niet langs regel- mati'gen weg hadden verkregen, er toe overgegaan deze bankbiljetten tegen een veel 1 ageren- prijs van de hand te doen. Zooals dr. Fischböck op de onlangs over deze aangelegenheid gehouden perscon- f er Ai tie heeft medegedeeld, wordt het koopen^yan deze biljetten tegen een prijs, die lager ligt dan de nominale waarde, als een- strafbaar feit beschouwd. Naar thans van bevoegde zijde wordt gemaakt werd -door den nieuwen vleu gel, die aan-het oorspronkelijke zieken huis werd gebouwd, maar -een, zij het ook korte, beschrijving -dient te volgen, omdat het het ziekenhuis van dit eiland is geworden. Aansluitend aan het oude gebouw 'begint de ruime corridor va,n bijna -drie met-er breed, aan weerszijden waarvan zich de verschillende vertrekken bevinden. Gaande van Noord en Zuid, de richting waarop de nieuwe vl-eugel staat, vindt men rechts een vertrek, waar in de chirurgische patiënten worden ge bracht, daarachter -de badkamer met bad en douche en onmiddellijk daarnaast een ruime operatiekamer, met aangrenzend de steriliseerkamer voor de te gebruiken in strumenten voor d-en chirurg. Zoover een "leek mag oordeel-en, lijkt, de installatie van een ander werkelijk „up- to date"! Aan -de Westzijd-e bevinden zich vier rui me lokal-en met acht bedden voor derde klasse patiënten. Wel een enorm verschil met Ü-e ou-de toestand! De ledikanten staan wel kort bij elkaar, maar ieder bed kan in een kleine kamer worden herschapen met -een gordijn, zoodat de eene patient d-e andere op sommige mo menten niet zien kan. Stopcontacten voor later aan te brengen koptelefoons zijn reeds aangébhacht. Aan de Oostgevel be vinden zich vier klassekamers met een serre en voorts een groote kinderkamer, die in het oude gebouw ten eenenmale ontbrak en toch soms zoo hard noodig was. Buiten dezen gevel bevindt zich een diepe kelder waarin de firma Braat de centrale verwarming en warmwatervoor ziening aangebracht, een installatie met kranen en handles als in een onderzee boot. Speciaal de geregelde warmwater voorziening is voor een ziekenhuis on ontbeerlijk. In de oude operatiekamer be vindt zich de pnlykliniek van dr. Aris en daarnaast het v-ertrek van den inter nist, dr. v, d. Bijl. De Verblijfplaats van de zusters moet men ruim een kwartier verder zoeken, n.l. op „Buitenrust", hal verwege tusschen Noord gouwe en Schud- debeurs. Deze toestand is niet ideaal en vraagt dringend om oplossing, waarin dan ook wanneer het mogelijk is met koopers van dergelijke biljetten beneden de juiste waarde in overbrenging naar een concentratiekamp. ZIERIKZEE. -Bij het te Goes gehouden examen -voor het diploma „Aanleg en Onderhoud - van Tuinen", -der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, slaagde p.m.- dhr. M. C. v. -dl- Schelde, -alhier. DREISCHOR.. Maandagavond werd door het Bestuur van den pol-der Dreischor in het openbaar verkocht om te hooien dit jaar, het grasgewas aan den Zeedijk in Derceelen van 500 strekkende meters. Verpacht werd als volgt: le perceel van dijkpaal 45—50 voor f25 aan J. M. J. van dér Linde; 2e. dijkpaal 39—45 voor f 25 aan J. H.' Roskam; 3e. dijkpaal 33— 39 voor f 10 aan Job. Doeleman; 4e. dijkpaal 27—33 Voor f50 aan J. H. Ros- WANNEEB VERDUISTEREN - Heden verduisteren van 18 uur 58 tot 6 uur 36. De maan komt ,op om 0 uur 29 en gaat onder om 9 uur 38 Laatste kwartier Maandag 29 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandag 12 April. Volle maan Dinsdag 20 April. kam; 5e. dijkpaal 2127 voor f 10 aan W...A. de Vrieze; 6e. dijkpaal 14—21 voor f 135 aan M. de Bil Cz.; 7e. dijk paal 14 tot den doornbosch voor f 125 door Joh. van der Linde. De naëtting van (ien gëheelen dijk werd gepacht rf00r laatstgenoemde voor f26. Het Polders- kareveld groot ongeveer 2 H.A. werd om te hooien gepacht door M. dé Bil Cz. voor f250. De naëtting van dit per ceel door M. van Staalèn voor f76, Dinsdagavond sprak in café „Cen trum" Ir. L. J. A. de Jonge uit Wage- ningèn, na ingeleid te zijn door den Burgemeester onze gemeente, over „Ac tueel e vraagstukken om en over het vlas" Dat in deze gemeente voor dit onderwerp groote belangstelling bestond is te be grijpen, daar het vlas en de bewerking hier een groote plaats innemen. Op boeiende wijze besprak Ir. d-e Jonge ve. lerlei problemen, welke om ordening c-n oplossing vragen. Hij wees nadrukkeljk "Op komende veranderingen en aanpas sing aan wat onvermijdelijk in dit op zicht gaat komen, waarbij vooral de ma chinale bewerking in de toekomst op den voorgrond zal treden. Aan -de hand van vele voorbeelden in eigen land en die in'het buitenland, gaf- hij als zijn meening te kennen, dat men o,ok hier niet moet stil zitten, doch mee gaan met de tijdsomstandigheden, daarbij zoo veel mogelijk bewarende het contact van landbouwer en vlasser, welke hier steeds als een goede schakel samenwerken. Vooral voor de jongeren is' het volgen van cursussen zeer aan te bevelen, daar die verdere voortdragers moeten zijn van verbeteringen en bewerken van nog be tere kwaliteiten. Verschillende vragen werden na het vaak begeesterende, betoog van den spy gesteld, welke door hem worden beant woord. Moge de liefde tot vlas en alles wat daarmede samenhangt in onze ge meente zijn bewerkers tot nadenken stem men van hetgeen dezen avond werd be sproken. Het slotwoord van den Burge meester met dank te brengen aan den spreker om hem nog dikwijls in onze gemeente te mogen ontvangen was zeer zeker op !zijn plaats. OOSTERLAND. Dinsdagavond had in de O.L. School de eindles 'plaats van den -gehouden tuinfoouwcursus. Aanwezig waren de Rijkstuinbouwconsulent, de Burgemeester, het bestuur der Tuinbouw- ver$en,iging -„Oosterland en omstreken", zoomede de Comm. van Toezicht en_ ver dere genoodigden. Nadat het samenzijn geopend was door den voorzitter der Tuinbouw v er eeniging, -gaf deze -de leera ren Quist en Verton de gelegenheid om de cursisten vragen te stellen, resp. over -de tuinbouw in het algemeen en over de fruitteelt. Nadat de- verschillende vra gen ten genoege beantwoord waren, werd door -den Burgemeester aan een 19-tal cursisten de diploma's uitgereikt, nadat deze de bursisten had toegesproken. Nadat de uitreiking had plaats gehad, werd het iwoord verleend aan den Rijks tuinbouwconsulent Ir. de Bakker, Deze feliciteerde d-e. Cursisten met het behaal de succes en wenschte hén toe, dat zij van het geleerde veel profijt in hun verdere leven mochten ondervinden. Spr. raéd-de hen aan, nu zij deze eerste stap op den vvetenschappelijken weg hadden betreden, -nu niet op hu-n lauweren te gaan rusten, maar zoowel die theoreti sche als -d-e practische zijde van -h-et ge leerde te blijv-en onderhouden en indien .daar, de gelegenheid voor is, nog voort te zetten in een eventueele vervolgcur sus, aansluiting o.udleerlingenvereeniging Hans Adolf von Moltke, de Duitsche ambassadeur te Madrid, is aan de ge- volgen van een blindedarmoperatie op geteld. Luchtaanvallen op Massma en Ca- spoed verandering zal worden gebradht. w ...v. „rilwillioerfi in de Soviet-tfnio 58-jarigen leeftijd aldaar overleden. tenia hdbben eenige bureeTgebouwen Wanneer men aan de Westziide het ge- MMWlMMCM vrijwilligers in ao sovjet unie, (BS P.K. LeiU-O-n p i)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1