ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 35 Maart '43 Telefoon no. 32 99jt« Ja*rq. No. 15'98 Dimtear-AdmliilBtratenr (Advortentiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur K 2620 A. J.' DE L00ZE, Ziorikzeo Jm Uitgave N.V. „De Zierikzoeeohe Nieuwsbode" M J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzee Giro no. 137677 SOVJETAANVAL BIJ OREL MISLUKT Het opperbevel van de Weermacht maakte Dinsdag bekend: De eigen aanval ten Westen van Koersk wint, ondanks moeilijke ter reinsomstandigheden tegenover hardnek- kigen tegenstand der Sovjets, verder ter rein. Ten Zuiden van het Ladogameer stortten hernieuwde vijandelijke aanval len in verbitterde gevechten ineen. Van het geheele overige hecht aaneen gesloten Oostelijke front werden siechts gevechtshandelingen van plaatselijke be- teekenis gemeld. De in Januari van het Noorden en Zuiden uit 'begonnen vijandelijke groote aanval, ter afsnoerjng van het gebied om Orel, is op den vastgbesloten te genstand der Duitsche troepen gestrand In de acht weken durende zware ge vechten van den winterslag om Orel ver loren de Sovjets 10.594 gevangenen en meer dan 150.000 man aan bloedige ver liezen; 1061 pantserwagens, 485 stukken geschut en een ongetelde hoeveelheid andere wapens van allerlei aard werden buit gemaakt of vernietigd. In Zuid- en midden-Tunis duren 'de hevige gevechten voort. Tegenaanvallen van Duitsche troepen wierpen den vij and op eenige plaatsen terug. In andere sectoren van het front leveren DuitsCh- Itaüaansche afdeelingen, door het lucht- wapen ondersteund, zware afweerge' ech ten. 15 vijandelijke vliegtuigen werden boven het gebied van de Middellandsche Zee neergeschoten, drie eigen toestellen worden vermist. Vijandelijke bommenwerpers vielen gis teren van groote hoogte Noordduitsch kustgebied aan. De bevolking vooral te W i 1 h e 1 m s h a v e n, leed verliezen. Ja gers en luchtdoelartillerie der Marine schoten vijf vijandelijke bommenwerpers neer. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht het scheepsbouwcentrum en de ravitail- leeringshaven Hartlepool aan de Engel- sche Oostkust. .DE EPILOOG VAN DEN WINTERSLAG" Luitenant.generaal Ditmar heeft over het onderwerp „Epiloog van den winter slag" een radiorede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: ,,Daar, waar wij in den aanval zijn, vor men wij het slot van de succesrijke te genoffensieven, die met de herovering van Charkow haar hoogtepunt bereikten en die de gevaarlijke bres der Sovjets in ons nieuwe afweerfront naar het Wes ten in de richting van den Dnjepr teniet deed. Ook deze tegenoffensieven zullen weldra geëindigd zijn, omdat overal de krijgsoperaties voor de naaste toekomst bepaald worden door de wet van het jaargetijde. De winterslag zelf kan, wat (betreft zijn uiterlijk verloop, tenminste als afgesloten beschouwd worden. Thans kunnen wij met dankbare voldoening con- stateeren, dat alle aanvalssectoren van Orel via Gzjatsk, Rzjew en Toropets tot aan het Ilmen- en Ladogameer standge houden hebben. Overal kwam vroeg of laat de bolsjewistische stormloop tot staan, nog voordat het operatieve doel bereikt was. De terreinwinst uitgedrukt in vierkante mijlen is ongetwijfeld veel lager dan de bolsjewist gehoopt had te bereiken en wat hij tenminste gehoopt had te bereiken toen hem door het oorlogsgeluk het verrassende succes aan die Wolga en den Don in dien schoot werd geworpen. De bezetting van het Oostelijke deel der Oekraine en de vernietiging van de hier strijdende Duitsche troepen met alle hier. aan vastgeknoopte verwachtingen vaneen algemeenen zegevierenden opmarsch is totaal mislukt. Ook de bolsjewisten zijn onderworpen aan de wet van culminatie in iederen aanval. Zij hebben hierbij zeer duidelijk de grootste fouten gemaakt, die een le gerleiding maar kan maken, n.l. het écla tante onderschatten van den vijand. Daar bij is niet het feit beslissend dat hun hierdoor een zware nederlaag werd toe gebracht, doch de manier waarop dit geschiedde. De vernietiging van sterke, doch afzonderlijke en op Zichzelf aan gewezen formaties werkt verhelderend voor het falen van 'de bolsjewistische leiding op een beslissend tijdstip. De vergeefsche pogingen der bolsjewis ten om hun positie aan de Donets te herstellen, zijn ook in een ander opzicht kenmerkend. Het snelle aanrukken van talrijke formaties van andere fronten in plaats van den slag te voeren met de operatieve reserve duidt voor het eerst aan, dat ook de hun ter beschikking staande massa's niet onuitputtelijk zijn. De overmacht aan menschen en deels ook aan wapens bij den vijand was oor zaak van het feit, dat ons in de eerste plaats de volledige superioriteit ontzegd bleef. Komt deze hinderpaal te vervallen, dan volgt veel, misschien wel alles van zelf". Italiaansch weermacht sberlcht Luchtaanval op Medina Het 1032e communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luiidt: In Tune- Ter gelegenheid van den helden- gedenkdag vond Zondag op den Grebbebcg een plechtige her denking plaats van de gevallen Germaanschc strijders. Over zicht tijdens deze plecht gheid. (CN.F /J Zey- lemaker-Pax sj 15 SCHEPEN GETORPEDEERD Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag het volgende bekendDuitsche duikbooten hebben de vijandelijke ravitailleering voor het front in Afrika nieuwe verliezen toegebracht. Zij boorden van een konvooi dat van Amerika naar Gibraltar onderweg was en van konvooien op de Middéllandsdhe Zee de laatste dagen 15 schepen van tezamen 73.000 brt. in den grond. Twee andere schepen werden door torpedo's beschadigd. sië duren ide hevige gevechten in den centralen en Zuidelijken sector voort. Bij een door strijdkrachten van de Spil on dernomen tegenaanval werden 40 pant serwagens vernield en 170 gevangenen gemaakt. Onze jagers schoten 2 Spit fires neer. Elf vijandelijke toestellen wér den door Duitsche jagers neergeschoten. De havens van Böne en Philippeville wer den wederom door vliegtuigen gebom bardeerd. Een vijandelijke jager werd neergeschoten. Ben formatie van dertig Amerikaansdie bommenwerpers heeft tal rijke brisant- en brandbommen laten val len op Messina. Tot dusver heeft men 6 dooden en 32 gewonden onder de burgerbevolking geteld. Openbare gebou wen en particuliere huizen leden veel schade. Bij mitrailleursanvallen op trei nen en plaatsen op Sicilië werden onder de burgerbevolking 2 personen gedood en 3 gewond. In het plaatsje Monca stortte een vijandelijk vliegtuig neer. OPENING ZIEKENHUIS N00RDG0UWE De wordirgsgeschiadenis der urgente uitbreidirg Dinsdagmiddag is het nieuwe zieken huis te Noordgouwe met eenige plech tigheid geopend in de wachtkamer der inrichting welke met vele geschonken bloemstukken was versierd. Hier verwel komde de heer J. J. Geluk, voorzitter van het bestuur van het ziekenhuis voor Schouwen-Duiveland, de aanwezigen, spe ciaal de secretaris-generaal van binnen- landsche zaken, mr. dr. Frederics, Jhr. de Casembroot, als vertegenwoordiger van het Prov. Bestuur, de wnd. griffier der Staten, dr. W. H. Ittman, pl.v. Inspec teur van Volksgezondheid, verschillende doktoren en burgemeesters. Spreker wees op de tegenstrijdig heid in deze gebeurtenis gelegen, n.l. dat aan de ©ene zijde tegenwoordig dui zenden menschen een wreed en dood ster ven, terwijl hier gepoogd zal worden veel pijn ien ellende te verzachten. Ook hier zal worden gevochten, maar met de wapenen tot het behoud van een menschenleven; ook hier zijn strijdende partijen, niet tegen, maar met elkaar. Spr. releveerde dan uitvoerig de ge schiedenis van het oude en de totstand koming van het nieuwe ziekenhuis. De weg was lang en moeilijk. Het getuigt van een vooruitzienden blik van de op richters nu 40 jaar geleden, dat zij den moed hebben gehad hier te Noordgouwe een ziekenhuis te stichten. In 1930 werd de behoeft© aan uitbreiding en meer mo derne inrichting gevoeld. In 1939 werd een eigen chirurg benoemd en van toen steeg het aantal patiënten, waardoor de uitbreiding urgent werd. Spr. gewaagde van de verleende rentelooze voorschot ten ad f30.000, de verhooging van de gemeentesubsidies ad 35 cent per in woner en de omvorming in een semi- overheidsbedrijf. Ook de bouwers onder vonden den ongunst van dezen tijd; Zij verdienen dank voor hun volharding om ,de goede materialen te bemachtigen. Na jaren van werken en strijd kan de ope ning geschieden van een naar de eischen des tijds ingericht ziekenhuis. Begonnen met een huisarts-chirurg en drie verpleegsters, heeft men thans een chirurg, een internist, een röntgenoloog en bijna 20 verpleegsters; in den aan vang kon men 15 patiënten opnemen, thans ruim 50. Toch is het bestuur nog niet voldaan; reeds is besloten tot den bouw van een barak voor t b.c.-patiënten. Waarom is uitbreiding noodzakelijk ge worden, waarom zijn nieuwe installaties aangeschaft? De vooruitgang der weten schap zelf., de vooruitgang der toepas singen daarvan, de. toenemende zorg voor gezondheid eh hygiene, het toenemende bewustzijn van de maatsc'happe ij ..e ver- I antwoordelijkheid, dat zijn de punten, die het groeiproces van het ziekenhuis wezen kunnen verklaren. Moge dit zie kenhuis met zijn staf van geneesheerera en verpleegsters, zoo. besloot spr., vol doen aan de taak, die wij allen verwach ten, dat' het zal vervullen. Er. Frederike verricht de opening Daarna was het woord aan den secre taris-generaal van binnenlandsche zaken, mr. dr. Frederiks, die hulde bracht aan het bestuur van het ziekenhuis, dat de schouders onder de plannen tot uitbrei ding had gezet ©n geslaagd was. Spr. had zelf alles meegeleefd wat met deze kwestie te maken had. Uitbreiding bleek noodzakelijk, maar toen kwam de vraag waar het ziekenhuis zou komen te staan. Daarover ontwikkelde zich een gewel dige strijd, die vaak met heftigheid werd gevoerd, maar waaruit Noordgouwe als overwinnaar te voorschijn kwam. Toen, dit eenmaal was bepaald, brak de oor log uit. Juist toen heeft het bestuur ge toond dat ze Zeeuwen waren: doorzet tend en vasthoudend, fat men slaagde. Een woord van hulde is daarvoor hier op zijn plaats. Ook de bouwers hebben het niet gemakkelijk gehad, maar ook zij zetten door tot het doel bereikt werd. Dank bracht spr. aan de burgemeesters van S'öhouwen-Duive'and voor hunne me dewerking in de omzetting van bestuurs apparaat, zoodat het Ziekenhuis nu een semi-overheidsbedrijf is geworden en daarmede het ziekenhuis van het ei"and. Mocht in de naaste toekomst weer tot uitbreiding worden overgegaan, dan kan men op spr's medewerking rekenen. Spr. hoopte, dat het nieuwe ziekenhuis zijn rol zal vervullen waarvoor het in de wereld is gekomen en ten volle zal be vredigen. Jhr. A. F. C. de Casembroot sprak na mens het prov. bestuur zijn beste wen- sdhen ijit bij deze opening, welke een enorme verte er ng be eekent verge eken bij het tijdperk van 40 jaar ge'eden. Deze verbetering is tot stand gekomen door ijver en toewijding van menschen uit Schouwen-Duiveland, de streek waar mede het Prov. Bestuur steeds meeleeft. Spr. besloot met den wensch, dat de inrichting tot zegen zal mogen strekken voor deze streek. De strijdbijl begraven De burgemeester van Zierikzee, jhr. mr. J. Sdhuurbeque Boeije, herinnerde aan den strijd die gestreden is over de plaats waar het nieuwe ziekenhuis zou komen te staan. Maar de strijdbijl is j begraven en zwaarden zijn tot sikkelen omgesmeed. Het ziekenhuis is van par ticuliere vereeniging, ^overheidsbedrijf ge werden en daarin is de kracht gevonden om plannen van verschillende strekking door te zetten en uit te voeren, ml. internistische behandeling, de komende bouw voor lijders aan besmettelijke ziek ten en tb.o. Deze plannen hebben een goeden fin. grondslag en we mogen zeg gen, dat het ziekenhuis een goeden tijd tegemoet gaat. Spr. wenschte den voor zitter geluk met dezen dag, een mijlpaal in Noordgouwe en in het bestuur van het ziekenhuis. Dr. Ar is bracht dank aan het oude bestuur, dat steeds aan zijn verzoeken voldeed en waardoor bet ziekenhuis een instrumentarium en een operatie-afdee- ling kreeg, die voor menige groote plaats niet behoeft onder te doen. Naast het bestuur dankte hij vooral de oudere kern van het verpleegsterspersoneel, dat on der vaak moeilijke omstandigheden haar taak heeft vervuld. Die taak was boven alle Lof verheven. Zoodra het maar eenigszins moge ijk is, zal de huisvesting der zusters beter worden, dan zij nu kan zijn. Spr. droeg op dezen dag de leiding van het ziekenhuis over aan dr. van den Bijl, die nu geneesheer-directeur is geworden. Ook dr. Axis hoopte, dat hier zegenrijk werk voor de lijdende menschheid zal kunnen worden verricht. Nieuwe geneesheer^directenr Dr. van der Bijl riep; bij de aanvaar ding van zijn taak als geneesheer-direc teur de medewerking in van bestuur en geneesheeren, terwijl hij hoopte, dat de zusters in hem hun vertrouwensman zul len zien. Dr. van Eldik, oud-voorzitter der voormalige afdeeling S. en D. der artsen en meer dan 10 jaar geneesheer directeur, bood het bestuur zijn harte lijke gelukwenschen aan, hoewel spreker liever een volledig nieuw ziekenhuis had gezien op een der boschrijke landgoede ren te Schuddebeurs. Alle aanwezige krachten konden niet worden gebundeld en hiervan kwam niets. Voor het bestuur ligt, naar spr. meende, nog een ruim ar beidsterrein vrij, n.l. naast de internist een afd. voor inwendige ziekten met de mogeijkheii vai sto wi se ingsonderzoek en electro-cardiographie, een zuigelingen- afdeeling, meerdere kinderboxen en voor al ruimere mogelijkheid voor het geven van physisehe therapie. Over de oplos sing van de chirurgische, verzorging kan men tevreden zijn. Als persoonlijk ge schenk bood dr. van Eldik het groot© handboek voor het ziekenhuiswezen, het standaardwerk over bouw, inrichting en exploitatie van ziekenhuizen, aan. De oud-directrice, mevr. Vermeulen, bood den voorzitter, den heer Geluk, een fraai geborduurd wapenschild van onze pro vincie aan, waarna deze laatste de ver schillende sprekers dankte voor hunne goede wenschen en gezonden bloemstuk ken. Dr. Aris werd speciaal dank ge zegd voor alles wat hij voor de nieuwe inrichting heeft gedaan. Na deze plechtigheden werd een rond gang gemaakt om de verschillende afdee lingen te bezichtigen, zonder dat de zie ken werden gestoord. Voor belangstel lenden bestaat Vrijdag en Zaterdag tel kens van 3—5 uur gelegenheid de nieuw bouw te bekijken, wanneer de dienst van het ziekenhuis het toelaat. wanneer verduisteren? Heden verduisteren v^n 18 uur 58 tot 6 uur 6. De maan gaat onder om 8 uur 59 en komt op om 0 uur 29 Laatste kwartier Maandag °9 Maart Nieuwe maaD Zondag 4 April Eerste kwartier Maandaj? J2 April. Volle maan Dinsdag 20 April. ^ERSCWIILENDE BFR'CWTFN Inlevering bankpapier De ongeldingverkLaring van de bank biljetten van f 500 en van f 1000, doet als eerste vraag rijzen: kan de tegen waarde van de ingeleverde biljetten al leen word-en gebruikt tot delging van persoonlijke belastingen geheven door den Staat? Het antwoord hierop kan ontkennend luiden. Blijkens ingewonnen inlichtingen kan het tegoed dat een belastingplichtige bij den fiscus verkrijgt, tengevolge van de inlevering van bedoelde bankbiljetten niet alleen dienen voor betaling van per soonlijke belastingen, doch ook voor de voldoening van omzetbelasting, die een belasting van geheel anderen aard is, zoodat de conclusie is gerechtvaardigd, dat het tegoed ook kan worden gebruikt voor voldoening van grond- en onderne mingsbelasting, vereveningsheffing, in voerrechten en accijnzen, zegel-, regis tratie-, schenkings- en successierechten. Ciloradokever in 1942 Het aantal vindplaatsen is t.o.v. 1941 gestegen van 127 365 in 98 (59) ge meenten, waaibij 85 (51) haarden. De stijging wordt uitsluitend toegeschreven aan in de Zeeuwsche wateren aange spoelde kevers. Uit tbt dusver opgedane ervaringen blijkt, dat het mogelijk is de vestiging van den Coloradokever in ons land geheel tegen te gaan. Hierbij is evenwel de grootste aandacht van alle belanghebbenden dringend vereischt. Batypakkatten De nieuwe, reeds aangekondigde rege ling voor babypakketten heeft terugwer kende kracht tot Maart 1942 (gemeld was 1 Maart j.L) Ter verkrijging van de bijzondere vergunning kan men bij den plaatselijken distributiedienst een aan vraag indienen onder overlegging van een schriftelijke verklaring van een ge neeskundige of vroedvrouw, waar it blijkt dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats vinden en onder overlegging van een uittreksel uit het bevolkingsregister. Indien de aanstaande moeder reeds een bijzondere vergunning voor babybreigaren vóór 1 Januari 1943 heeft ontvangen, komt zij niet in aanmerking voor een bijzondere vergunning voor een baby pakket. Vlaavezelonderzoek Van Rijkswege zal worden opgericht een centraal instituut voor vlasveze.s. Het ligt in het voornemen de inste.ling te vestigen in Standaarbuiten. Het instituut zal in een bestaand gebouw worden on dergebracht. Vermoedelijk zal reeds jn het begin van dezen zomer met de on derzoekingen worden begonnen. Laatste holbewconster overleden ,.Mem Leneke", de laatste holbewoon- ster van ons land, het oude moedertje, bijna 94 jaar oud, is overleden. Zij had 85 jaar lang in den berg gewoond, in een grot in de oostelijke helling van den Si-Pietersberg bij Maastricht. Jongen bij twist gedood In de buurt van Hoevelaken ontstond in het afgeloopen weekeinde tusschen een 16-jarigen en een 18-jarigen jongen. Van woorden kwam het tot daden en op een gegeven oogenblik sloeg de oud ste den ander met een stok zoo hevig op het hoofd, dat de getroffene ineen zakte. Het slachtoffer is toen in zorg- wekkenden toestand naar een ziekenhu.s in Utrecht overgebracht, waar hij ;n den loop van den Zondag is overleden. De dader is aangehouden. Hotelbrand Maandagnacht is brar.d ontstaan ineen der kamers op de eerste verdieping van het hotel de Pays-Bas te T e r n e u- z e n. De vlammeh grepen snel om zich heen. De plaatselijke brandweer en die van Sluiskil waren spoedig ter plaatse. Zij slaagden er weliswaar in het vuur meester te worden, doch konden niet verhinderen, dat de bovenverdieping vrij wel geheel uitbrandde. Het café en de eetzaal liepen door het blusschingswa'.er groote schade op. Het grootste gedeel te van den cefé-inboedel kon geborgen worden. Do Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. (88 P.K W. Klerk O-H p s) Reuringen voor de Wafhn SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in dm leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden- Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als diegenen, die die nen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze zie kenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Ned. willen toetreden. 26.3.43 10 Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1