ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Woensdag 24 Maart'43 Telefoon no. 32 Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOZE, Zierlkzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 Uitgave N.V. „De Zierikaeesche Nieuwsbode" Hoofdredaotenr K 2620 M J. KOSTEN, ManhuisBtraat, Zierikzee 99ste Jaarg. No. 15197 Giro no. 137677 DUITSCHE AANVALLEN BIJ KOERSK Het Opperbevel der Duitsche Weer macht deelde Maandag het volgende mee: In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front, tot aan Bjelgorod vonden giste ren geen gevechten van beteekenis plaats. De Duitsche aanvallen ten Zuidwesten en ten Noordwesten van Koersk blijven goe de vorderingen maken. Ten Zuidwesten van Wjasma en ten Zuiden van het La- dogameer mislukten gisteren wederom vij andelijke doorbraakpogingen met de zwaarste verliezen. Alleen al ten Zuidwesten van Wjasma hebben onze divisies, op voortreffelijke wijze gesteund idoor de luchtmacht, se dert 18 Maart meer dan 270 pantser wagens vernield. De zware Sovjetaan- vallen sedert drie dagen ten Zuidoosten van Leningrad ondernomen, zijn met zeer zware verliezen voor den vijand op de vastberaden afvVeer onzer troepen ge strand. In Zuid- en Midden-Tunis vallen sterke Engebsche en Amerikaansche strijdkrach ten de Italiaansche stellingen aan. Te land en in de lucht zijn zware gevech ten nog gaande. Gevechtsvliegtuigen voor den langen afstand hebben op den At- lantischen Oceaan ieen vrij groot koop vaardijschip met zware bommen bescha digde Bij den reeds gemelden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de haven van Tripolis, in den nacht van 19 op 20 Maart, zijn drie koopvaardijschepen en een escorteboot tot zinken gebracht. NEVELTROEPEN AAN HET OOSTELIJK FRONT De ANP-corr. uit Berlijn meldt: Veel is er reeds gesproken over de nieuwe wapenen waarover de Duitsche Weermacht beschikt. Hiertoe 'behoort o0k de z.g. „nevelwerper". Het wapen der z.g.n. „neveltroepen' wordt vooral des zomers door den vij and gevreesd, hoewel het dit jaar ook tijdens de harde wintergevechten den Duitschers groote diensten heeft bewe zen. Het is een ultra-modern wapen, dat zich van de normale kanonnen door een buitengewoon hooge vuursnelheid onder scheidt, Tot de voornaamste wapens van de neveltroepen 'behooren twee soorten granaatwerpers. Een werper van middel matig- en een van zwaar kaliber. Binnen enkele seconden kunnen deze beide wer pers een veel grooter aantal granaten verschieten dan een kanon. Hierdoor slaan de granaten bijna alle tegelijkertijd in het beschoten terrein in en daar haar spreiding groot is, is de totale uitwer king ontzettend. De neveltroepen wer ken bovendien met drie verschillende gra- naatsoorten en wel nevel*, brisant- en brandgranaten. Het schieten met nevel- granaten heeft ten doel, den Vijand te verblinden. De directe beschieting met nevelgranaten heeft bij de verdediging tegen vijandelijke pantser aanvallen veel succces gehad. De vijandelijke tank werd dan voortdurend in den nevel gezet. Zoo dat de grenadiers haar zonder zelf veel te riskeeren konden 'besluipen en on schadelijk maken. De brisantgranaten worden vrijwel uit sluitend daar gebruikt, waar vijandelijke Feuilleton 32 door Frank van Falckonoort Enkele oogenbliikken daarna kwamen met verschrikte gezichten een paar knechts toeschieten. Heieen beval hen een burr,ie te halen en enkele kussens, het geen ze deden. Voorzichtig legde men daairop idem jongen boer, terwijl Heieen er voor zorg droeg, (dat het hoofd zoo min mogelijk schudde. Men tilde de bur ne op en droeg den bewusteloozen jon geman voorzichtig naar binnen, terwijl Heieen de linnen lap op del wonde, waar uit nog steeds bloed vloeide, gedrukt hield'. De boerin was juist even naar den zolder gegaan om een stuk spek af te snijden, en wist zoodoende nog niets van het ongeluk. Toen Dirk rustig in de kamer lag, nam een der knechts de taak op zich de boerin in te lichten. Deze kwam even later inaar benedien en viel schreiend voor haar bewusteloozen zoon neer. Ik heb het wel gedacht, jammerde ze handenwringend. idat er een onge luk zou gebeuren. Het is het noodlot, de vloek, die er op deze boerderij rust. Heleen, hij ziet zoo bleek, als hij maar niet sterft. Heleen trachtte haar te troosten met wellicht een ij dele hoop; ze wist immers zelve niet eens, in hoeverre de wonde ernstig was of niet; een wond aan den slaap was immers altijd gevaarlijk. Maar toch probeerde ze de radelooze vrouw op te beuren. 't Is zoo erg niet, 't is misschien enkel maar een vleeschworadik geloof, dat heit nogal goed afgeloopen is, zei ze onhandig, maar ze voelde, terwijl ze troepenmassa's geconcentreerd zijn en waar de hagelbui der projectielen een ontzettend effect heeft, te meer daar de brisant werking en de luchtdruk van dez« granaten zeer groot zijn. De vuursnel heid van een enkelen nevelwerper staat 'bovendien nog gelijk met die van eenige batterijen normale artillerie. De brandgranaten worden bij straat gevechten gebruikt of bij de omsinge lingsgevechten in bossohen. Het groote voordeel van een moder nen nevelwerper is, dat hij uitermate licht is en op snelle terreinmachines ge monteerd kan worden, zoodat hij telkens op de brandpunten van den strijd aan wezig kan Zijn. Enkele mannen zijtn in staat hem snel en geruischioos te ver- Geen sfgarettenkaarten meer voor vrouwen De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippen van 28 Maart tot en met 17 April tegen over legging van de distributiestamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, bonkaarten „voedings middelen 5e periode" 1943", alsmede nieuwe klantenkaarten voor groente uit reiken. Aardappelhonnen komen thans weer op de bonkaarten voor voedings middelen voor. Er wordt wederom on derscheid gemaakt tusscben stad- en land kaarten. De diensten zullen uitreiken: aan hou ders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 115 en een klantenkaart vooir groente; aan houders v,an een inlegvel K 2 o|f L 2 een bankaart K 215 en een klantenkaart voor gtroente; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bon kaart K 315 en een klantenkaart voor groente; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 415 en een klantenkaart voor groente. Houders van L-iniegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaiajrt voor aardappelen N 215. Zij, die geboren zijn tussclhen 21 Maart en 19 April van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten hun inlegvellen ruilen alvo rens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Voorts worden tegelijk met de boven genoemde kaarten nieuwe tabaks- enver- snaperingskaiarten uitgereikt. Men kan niet kiezen tusschen een tabakskaart en een versnaperingskaurt. Uitgereikt wiorden: aan kinderen bene den den leeftijd van 14 jaar een versna- peringskaartaan mannelijke personen van 18 jaar en ouder een tabakskaart. Alle overige verbruikers ontvangen noch een tabakskaart, noch een sigarettenkaart, noich een versnaperingenkaart. VERSCHILLENDE BERICHTEN Binnenkort rundvet op boterton 13 Op de bonnen „boter 13a" en „boter 13b" van de bonkaart voor voedingsmid delen, welke geldig zijn van Maandag 5 tot en met Vrijdag 16 April 1943. zal idesgewenscht rundvet verkrijgbaar Zijn, en wel per „a"-b'on of per twee tal „W-bonnen 200 gram. Men dient de het zei', dat ze een leugen uitsprak. Een bamig gevoel) bekroop haar. Enkele minuten na het ongeluk reeds, reed dokter van der Veilde met zijn Che vrolet het erf op; de knecht, die hem) moest waarschuwen, was zoo verstandig geweest ,om in een nabij gelegen1 winkel'te telefoneeren, hetgeen lenkele kostbare minuten bespaarde. Gelukkig was de dok ter thuis geweest en toen de knecht door de telefoon met enkele woorden het gebeurde had uitgelegd, was de arts terstond in zajin wagen gestapt en naar den Beldam gereden. Hij trad binnen en beZag de situatie. Hij knikte goedkeurend naar Heleen, toén deze vertelde, dat ze voorioopig een propje watten op de Wonidie had gelegd met daarover wat verbandgaas. Voorzich tig haalde ide arts het propje uit de wonde, dat nu weer begon te vloeien. Intusschen bracht Beleen de schreiende boerin naar de keuken, waar het mee- rendeel ($©r knechts :en meiden met be drukte gezichten stond te kijken. Daar het etenstijd was, wist men niet wat te doen: of doorgaan met het .werk, of wachten op het ieten. Heleen begreep wel, dat de boerin, die handenwringend in het groote achterhuis heen en weer liep, voorioopig niet aan eten dacht en daar ondanks alles het werk toch z'n gewone verloop moest hebben, verzocht zij aan enkele ider meiden om alvast maar den maaltijjd gereed te maken. Daarna ging ze weer terug naar de kamer, waar dokter van der Velde nog steeds bezig was met het slachtoffer. Hij had voorzichtig het haar bij die won de weggeknipt en legdie, evenals Heleen zulks gedaan had een prop gaas op de wonde met leen piaar stronken hecht pleister. Helleen, die zich tot nu toe voor beeldig had tbeheerscht, keek den arts met angstige oogen aan. (Wordt vervolgd) bonnen daartoe bij den slager in te le veren, desgewenscht tegen ontvangstbe wijs van Woensdag 24 tot en met Za terdag 27 Maart 1943. Zij, die in deze periode bon 13 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kun nen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, die later op de zen bon worden verkrijgbaar gesteld. (Met de aflevering van het rundvet mag eerst op Maandag 5 April '43 een aanvang worden gemaakt. Obsemtielinis voor boefjes Teneinde mede te werken aan den strijd tegen de toenemende jeugdcrimi naliteit heeft de vereeniging „Pro Ju- ventute Gooiland" .met steun vn het de- parement van Justitie het vroegere land huis „De Boskamp" te Loosdreclit gekocht, dat zal worden ingericht als observatie voor jongéfis, beneden veer tien jaar. Dit huis, dat aan een vijftig tal jeugdige boefjes plaats zal bieden, wordt begin Mei ondier den naam „Schut sluis" geopend. Dank zij veler medewer king is de Inrichting reeds zoo goed als gereed. Bruidspaar opgelicht Een Amsterdamsdh paartje zou binnen kort in het huwelijksbootje stappen. De contanten waren dik in orde: zeven bil jetten van duizend giulden waren moei zaam bijeengegaard en lagen veilig bij de bruid thuis opgeborgen. Toen kwam de bankbiljettenbeschikking en daar gin gen de plannen voor een spoedige echt verbintenis. Maar ziet: de redder-m-den- nood verscheen ten tooneele. De bruid kreeg bezoek van een kennis, die wel raad wist. Hij zou de biljetten ergerns omwisselen zonder dat ,er op Verloren hoefde te worden. De vrouw gaf in goed vertrouwen het geld mee, doch de wis selaar lïet niets meer van zich hooren. Dezer dagen echterontdekte een vriend van den bruidegom den oplichter in een magazijn op den Nieuwendijk. De po litie werd gewaarschuwd, die den man ^arresteerde. Hij (had de bankbiljetten ver'H kocht. Een igedeelte van het geld, dat hij samen met een vriendin aan het stuk slaan was, werd uit zijn Zakken te voor schijn gehaald. Ook de vriendin had haar deel van zijn tijdslij ken rijkdom gekre gen, doch bjj elkaar kon niet veel' meer dan ongeveer vijftienhonderd gulden ach terhaald' worden. Stel een daad voor Uw volks- genooten in Duitsehland. Steunt de tooekenaetie van den nationalen jeugdstorm. HET N A F. Vreugde en Arbeid Het werk wat het meeste tot de bui tenwereld spreekt, is het werk van Vreugde en Arbeid. Vreugde en Arbeid is thans geen klank meer, maar een naam, die in de geheele provincie is doorgedrongen en dit niet alleen door het houden van cabaret en/of filmvoor stellingen, maar ook op allerlei ander gebied. In een 17_tal bedrijven over geheel Zeeland vindt thans bedrijfssport plaats, die door de Gefolgschaft in werktijd onder deskundige leiding wordt uitge voerd en waarbij is gebleken, dat dit steeds meer en meer op prijs wordt gesteld. Enkele bedrijven, waar men maar Zeer 'bescheiden is begonnen, hebben wij thans reeds in tweeën of drieën moeten splitsen, omdat anders de groepen te groot werden voor intensieve sportbe oefening. Ook op het gebied van zwem men is al een en ander bereikt en er hadden vorig najaar verschillende zwem- cursussen plaats, waarbij eventueel di ploma's werden uitgereikt. Het is deze afgeloopen winter wel ge bleken, dat Vreuglde en Arbeid geen en kele voorstelling meer geeft in de pro vincie, onverschillig waar deze plaats vindt, ,of Ide zalen Zijn uitverkocht en zelfs nog menschen moesten worden te leurgesteld. Ook de af deeling Schoonheid van de Arbeid, hoewel zeer gehandicapt door bouwverbod en materiaalschaarschte, doet toch al het mogelijke om in de bedrij ven nog wat te bereiken en wel door haar actie „Reinheid in de bedrijven". Het is verwonderlijk wat op dit gebied nog is te bereiken. ZIERIKZEE. Het bekende Radiocabaret van Paul us de Ruiter, dat Maan dagavond, in de Concertzaal alhier op trad, mocht zich in goede belangstel ling verheugen. Na een kort openings woord van den 'heer Molema, trad de humorist Bartoes voor het voetlicht om de medewerkenden aan het publiek voor te stellen. Hierbij bleek o.m. dat Ceesje Speenhoff niet aanwezig kon Zijn, doch dat Ada van Duijl in haar plaats Zou optreden. In een vlot tempo werd ver volgens het welvoorziene en gevarieerde cabaretprogramma afgewerkt. Zij, die ge regeld de ZondagmiddaguitzendSngen be luisteren, troffen hierbij weliswaar ver schillende oude bekenden aan, doch ook diverse nieuwe liedjes en schetsen. Al lereerst vroeg Bartoes de aandacht voor enkele anecdoten en liédjes op bekende wijzen. Ook Zijp optreden als „Ozoman- netje" oogstte veel succes. Het repertoire van Zijn collega Tum- mers was van meer ernstigen aard. Zijn liedjes hekelden vaak toestanden en per. sonen eh werden meestal door hem zelf aan den vleugel begeleid. Bijzonder in drukwekkend waren zijn „Zeeman waar heen?" en „De sleutels van het rijk der hemelen". Het programma zou echter niet volmaakt zijn geweest zonder „Meneer Keuvel en Juffrouw Klessebes". De bei de oudjes waren in levende lijve aan wezig voor het houden van hun „praatje", dat er ook nu goed inging. Louis van Dommelen en Ada van Duijl bleken dan ook artjsten van klasse, wat ook in de schetsen uitkwam. Kostelijk was laatst genoemde ook in „Bondgenooten". Van de andere schetsen willen we vooral „Het cadeau voor mevrouw Roosevelt" en „Levi en Moos in de boekenstal" noe men, waarin de uitbeelding der verschil lende typèn uitstekend was. De muzikale verzorging van den avond was in goede handen bij Jan Hinse, die zich een uitstekende aCcompagnateur toonde en ook in enkele dier schetsen een rol vervuilde. De avond werd besloten met het tweede optreden van Tummers, die toen eenige liedjes met refreintjes voor droeg. In de pauze werd een collecte gehouden voor Frontzorg en liedleren- boekjes verkocht, gedeeltelijk voor het zelfde idoel, terwijl ook 'n aantal boeken en andere voorwerpen verloot werden. RENESSE. Onder voorzitterschap van den heer C. B. Hogerland vergaderde de Korfbalver. „Strandvogels". Als bestuurs leden werden herkozen de dames A. S. de Nooijer, A. C. Houtman en de heeren J. L. Dorreman, A. Horst en C. B. Ho gerland. Tot leden der twaalftalcommis sie werden gekozen mej. Jac.a Dorre man en id|e -heeren J. L. Dorreman en A. Horst. Tot leden der kaseommissie werden gekozen mej. Anna Dorreman en dhr. J. Priemus. De oefenavonden werden bepaald op Dinsdagavond (b'o- ven 16 jaar) en Woensdagavond (ju- niores). Dhr. J. L. Dorreman zal de lei ding der jeugd op zich nemen. De ver eeniging telt momenteel' 70 leden en 6C donateurs(trices). Ingestudeerd werd het nieuwe Strandvogelsclublied. Meerdere leden spraken de hoop uit, dat de SDKB dit jaar ingrijpende wij zigingen Zal aanbrengen, wat betreft de scheidsrechtierskwestie, ruilformwieren en instelling eener vaste strafcommissie. Hierna sluiting. NIEUWERKERK Daartoe uitgenodigd do.or den Burgemeester, hield de heer Ir L. J. A. de Jonge, Rijkslandbouwcon- sulent te Wagen in gen voor de vlasteelt en vlasnijverheid, cp Maandagavond 11. een lezing over het onderwerp„Actueele vraagstukken rond het vlas". De zaal was stampvol belangstellenden. Na ingeleid te zijn door den Burgemees ter, begon Ir. de Jonge zijn lezing, begin nende bij de crisis na den vorigen we reldoorlog, hoe toen enorme bedragen in de vlasteelt en bewerking zijn ver loren en hoe geleidelijk weer de normale toestand is teruggekeerd. Vergelijkingen werden gemaakt, hoe in' België, dat aan den top staat in de vlasbewerking, daar over het algemeen de hoogste prijzen worden gemaakt voor het beste product. In Duitsehland en Italië produceert men daarentegen het massaproduct, dat niet van zoo'n eerste klas. kwaliteit is, d'oc.i ook veel lager van productiekosten is Spr. raadde voor onze streek aan be!de richtingen, omdat slechts een derde van de vlasoogst le kwaliteit is; het andere tweederde is minder in kwaliteit en al leen geschikt vo,or die bewerking, die het .minste arbeidsloon vraagt. Volgens spreker is de vlasoogst en bewerking niet bekend bij de jongere generatie. Er zullen cursussen moeten komen in het vlasplukken, schelven, repelen en zwin gelen, wil men de vlasnijverheid voor aigeheelen ondergang behoeden. Verder is het noodig dat warmwater- roterijen met drogerijen en turbines wor den gebouwd, wat natuurlijk op dit moment niet mogelijk is. Van de gele genheid tot het stellen van vragen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Vergissen we ons niet, dan zullen hier spoedig plannen gemaakt worden om in de toe komst een roterij met of zonder bijbe- 'hoorende drogerij te stichten; cursussen komen er zeker. De Burgemeester dankte na afloop Ir. de Jonge voor diens zeer vlotte rede, welke met zeer groote aandacht door de aanwezigen is gevolgd en die onge twijfeld vruchten zal afwerpen. ST.-ANNALAND1. Donderdag 1 April ajs. is het 25 jaar geleden dat de heer Jan Weijier alhier in vasten dienst trad bij de PTT. Op 1 December 1910 werd hij aangesteld als hulpbesteller te dezer plaatse, terwijl (op1 1 April 1918 zijn de finitieve benoeming volgde als besteller. Het zal den geachten jubilaris, die iedeP- WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 18 uur 58 tofc 6 uur 86. De maan gaat onder om 8 uur 27 en komt op om 23 uur 15 Laatste kwartier Maandag 29 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandag 12 April. Volle maan Dinsdag 20 April. een altijd zeer ter wille is, dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Burgerl. Stand over Februari. Ge boren: 1. Geertruida Cornelia, d. van i-. Gaakeer en J. H. Potappel; 4. Lucretja Tona, d. van D. A. Hartog en L. Gun- ter; 15. Cornelis Pieter, z. van J. v. d,. ÏMper en J. C. Ridderhof; 17. Jacobus Adrianus Johannis Jan, z. van J. Capelle en J. Rijnberg; 25. Marinus Mattheus, z. van M. van der Jagt en A. M. den En gelsman. Gehuwd: 11. Jan J. van Luijk, 26 j., en Sara Buijs, 28 j„ (van Poort, vliet); 18. Abraham M. Westdorp, 25 j., en Jacoba M. da Bruine, 22 j. Overle den: 6. Johannis'den Engelsman, 83 j., echtg. van P. Hage; 18. Jannetje B. N. Boogaard, 23 j., ongehuwd; 24. Corne lia J. Polderman, 66 j., wed. van C. Seherpenisse. Ingekomen: Martinus Ligtendag en ge zin van St-Philipsland;' Leuntje Fluijt van Middelburg; Martina Theunisse van Eindhoven; Antonia Maria Theunisse, ge boren de Ronde van Hooge - en Lage Zwaluwe; Sara van Luijk, geb. Buijs, van Poortvliet. Vertrokken: Leendert S. Snoep naar Zierikzee; Andries van dien Boogaart en gezin naar Bruinisse; Jacoba M. West- dorp, geb. de Bruine, naar Kortgene; Maria Margaretha Hendrikse naar Oud- Vossemeer. De heer M. J. den Engelsman heeft zijn benoeming alsdiaken bij de Ger. Gem. alhier niet aangenomen. Met ingang van 1 April a.s. is tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. School alhier aangesteld de heer J. Leune van Stavenisse. STAVENISSE. Onder voorzitterschap van Burgemeester Hanssens werd de jaar vergadering gehouden van de Ver. „De van der Lek de Clercq Bewaarschool". Medegedeeld werd, dat men van het voorgenomen plan om de kinderen bij dezen avond in te schakelen, heeft moe ien afzien, daar de tijd van voorberei ding te kort is geweest. Uit het jaarverslag vermelden we, dat aan de helpster, mej. p. Leune, op haar verzoek eervol ontslag is verleend en dat in haar plaats benoemd is mej. L. Moerland. Het ledental bedroeg 107 en dat der begunstigers 30. Toegelaten wer den 15 kinderen. De inkomsten hadden bedragen f 993,25 en de uitgaven f 892,31 goed slot alzoo f 100 94. Het reservefonds Reuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkomffiando. Niederiande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, inden leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljou. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten, als diegenen, die die nen in de Waffea-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze zie kenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Ned. willen toetreden. 25.3.43 10 Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10 Den Haag, Caffi „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Be NeéUrlandsehe^vrijwilligers in de vjet-Unie. (SS P.K. BuMb$c.l\ulU'0-H'P 8)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1