"AKKERTJES HAAR OFFER Uit Stad en Provincie 'n Zwaar hoofd Radioprogramma IFoenfrïap 24 Maart HILVERSUM L 415.5 m. 7 15 Gram.; 7.30 BNO: Nieuwsberich ten; 7.40 Gram.; 8.30 BNO: Nieuwsbe richten; 8 40 Wij brengen U heden..i.; 8 50 Gram.; 9.30—9.37 Spiegel van den dag; 10 45 Willy Kok en zijn orkest; 11.30 Orgelconcert; 12.05 Orkest Piet van Dijk; 12 45 BNO: Nieuwsberichten; 13.00 BNO- Actueele beschouwing; IS 10Gram.; 14 Solistenconcert; 16 Melodie en rhythme 18 45 BNO: Nieuwsberichten; 17 „Huis muziek"; 17 30 „De roode bus"; 17.50 Revueprogramma; 18 80 BNO: Nieuwsbe richten; 19 Wat niet in de krant staat; Van 19.15 alleen voor de radio-centrales; 1915 Cello en piano; 20.10 Utrechtscli Stedelijk Orchest; 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22—24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 m. 715—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws; 8.00 Voor de plattelandsvrouw; 8^5 Gram.; 8 30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Gram.; 9' Ballet, gr.; 9.15—9.30 Voor de huis vrouw; 10 Godsdienstige uitzending; 10.40 Sopraan en piano; 11 Voor de kleuters; 1120 Omroep Jeugdkoor; 11.80 Orkest Malando; 12.30 Nederlandsche coöpera tieven Raad; 12 45 BNO: Nieuwsberich ten; 13 Programma-overzicht; 13 05 Ge varieerd programma; 14 Godsdienstige uitzending; 14,30 Gram.; 15.30 Voordracht; 16.50 Viool en piano; 16.45 BNO: Nieuws berichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Willy Berking, gram.; 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Brabantsdh praatje door den Eigenheimer; 18 Operetteooncert; Van 19.15 alleen voor de radiocentrales19.15 Musette-orkest; 19.45 BNO: Nieuwsbe richten; 1955 Halfweg; 21.45 BNO: Nieuwsberichten412 BNOActueele be schouwing; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilversum I. VERSCHILLENDE BERICHTEN Droevig ongeval Tijdens een D-omderdag op' het sport held te Goes gespeelden voetbalwedstrijd tusscfaen een elftal van de GoessChe po litie en ©en elftal van de Middelburg sdie politie, kreeg de 28-jarige opper wachtmeester J. C, Steketee uit Middel burg bij ongeluk een slag ofstoot te gen het hoofd. Aanvankelijk liet het ge beurde zich niet ernstig aanzien en kon de wedstrijd worden uitgespeeld). Bij te rugkeer in Middelburg echter bleek di recte opname in het Gasthuis noodzake lijk, alwaar operatief moest worden in gegrepen. Helaas mocht dit niet meer baten. Vrijdagochtend! is hij1 overleden. 70000 boeken opgehaald In de afgeloopen twee weken stond de Jeugdstorm in geheel Nederland aan getreden voor het inzamelen van boe ken voor de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Zaterdagmorgen hebben de landelijke meisjes-leidster van Eek en stafleider Quispel van den Jeugdstorm hoofdstormer van Geelkerken ter gele genheid van zijn 42en verjaardag geluk gewenscht en hem als geschenk van den Jeugdstorm gemeld, dat de boekenactie een succes is geworden, want ruim 70.000 boeken zijn tot dusver opgehaald. De hoofdstormer heeft de hoop uitgespro ken, dat ook in de komende weken van deze maand de actie onverflauwd zou worden voortgezet en alle volksgenooten het hunne hiertoe zullen bijdragen. Vrouw vermoord Vrijdagavond* omstreeks halfelf betra den twee mannen het café Bos in de Stationsstraat te Coevorden. Nadat 'zij een glas bier gedronken hadden, maakten zij aanstalten om te vertrekken, doch alvorens het café te verlaten, bleven zij nog even in de gang staan fluisteren. De caféhoudster, de wed. A. Bos-Be rend- sen, deed daarop de deur open om te zien wat de beide mannen deden, waarop een van hen een vuurwapen trok en met twee schoten de wed. Bos doodelijk trof. Meisje gewurgd Zondagavond omstreeks half 9 zag een 15-jarige jongen op een land aan de Winterweg te Den Haag een tweetal mannen, die erg verdacht deden. Hij ging zijn vader waarschuwen, die zich met een buurman naar de aangegeven plaats begaf. Daar troffen z$j in een kuil twee personen aan, een 20-jarig meisje en een jongeman. Deze laatste zei, dat het meisje onwel geworden was en verzocht een dokter te willen gaan halen. De buurman echter, die een luci fer had aangestoken, zag dat het meisje dood iof bewusteloos was en besloot de politie te waarschuwen. Meegenomen naar het politiebureau, bekende de jongeman, na een verhoor van 11/2 uur, het meisje met een shawl om het leven te hebben gerbacht. Omtrent het motief kon hij niets mededeelen. Hij had het meisje Zondag middag in een ijssalon leeren kennen en voor 's avonds een afspraak met haar gemaakt. DE ZOMERTIJD In overeenstemming met de regeling in het Duitsche rijk wiordt ook in het bezette Nederlandsche gebied in den nacht van 28 op 29 Maart 1943 de zomer tijd ingevoerd. Volgens de verordening van den seclre- taris-generaal van het ministerie van Bin- inenlandsche Zaken over de regel'hg van den wettelijken tijd (Nederlandsche Staatscourant nr. 206/42) begint de zo mertijd op 29 Maart 1943 des vooirmid- dags te 2 uur. Op dat tijdstip woeden alle openbare klokken een uur vooruitgezet, dus van 2 pp 3 uur. Op dat oogenblik is het dus 3 uur voormiddags. HET N.A.F. Sociaal Economie M M M M w <X> w w w Hoe hei hier gaat of niet en gactt, Staat wèl als 'twèl van binnen staat Feuilleton 31 door Frank van Falokonoort IV. Den volgenden dag regende het dat het goot. Tot nu toe was het nog vrij con stant zacht herfstweer geweest, iets wat vaker voorkomt in de maand October, doch November was nu begonnen en nu hing er een loodgrijze lucht over de velden, die haar natte inhoud met stroo men uitdeelde over de velden en lan derijen. Van buitenwerkkon niet veel komen en daarom was het meeste volk in de groot© wagenschuur met een of ander karwei bezig, dat in drukke tij den was uitgesteld. Thijs Vermeulen liep, den heelen dag met een gezicht, dat weinig goeds voorspelde, want hij zon op wraak. Als naar gewoonte had hij z'n werk willen doen in den varkens stal, maar de jonge boer had hem ge zegd, dat dit voortaan 'door den stal knecht zou verricht worden en hij had Thijs met een ploegijzer naar die sme derij gestuurd, hetgeen Thijs met ver beten woede op z'n gericht had gedaan. Zelf was Dirk op de fiets naar Achter- kerk gegaan om een paar rekeningen te betalen en tevens om wat boodschap»- Bijzonder veel moeilijkheden werd in de afgeloopen periode ondervonden op het gebied van de landarbeidersloonen De praktijk heeft geleerd, dat het nood zakelijk was, dat op deze bestaande overeenkomst eenige wijzigingen werden gébracht, daaruit bestaande, dat de over eenkomst meer werd aangepast aan de practijk van het landbouwbedrijf. Voor dat echter deze wijzigingen toit stand kwamen, deden er zich tal van moei lijkheden voor, waardoor het 't Arbeids front- is gelukt een achterstallig loon voor de betreffende arbeiders, een be drag van f 48 000.te incasseeren. Hoewel dit bedrag niet het voornaam ste is, is het toch een bewijs, dat ook het Nederlandsche Arfeidsfront, indien het moet, voor de rechten van haar leden weet op te komen. De Sociaal-Economi sche afdeeling heeft tevens opgebouwd een apparaat in de geheele provincie, waardoor het haar mogelijk is uit prak tisch alle bedrijven in de geheele pro vincie de ïioodige inlichtingen te verkrij gen omtrent zaken, die zij noodig heeft, of waarin zij uiteraard betreffende soci ale verhoudingen belang stelt. In dit verband kan worden gewezen op de taak van den Socialen voorman in de bedrijven, waarvan er tot op heden in Zeeland 300 zijn aangesteld. Sociale voormannen, die tot taak hebben de ge meenschapsgedachte en de arbeidsvrede iin het bedrijf niet alleen te verkondigen, maar ook daadwerkelijk na te streven en deze tot werkelijkheid te brengen. Een goede Sociale Voorman, wiens vo.or- I naamste taak het is het wegnemen van alle scherpt© tusschen Betriebsführer en Gefolgschaft, om daardoor te komen to/t de stichting van werkelijke bedrijfsge- meensehappen, is een zoo bij uitstek moei lijke taak, dat alleen de besten uit het pen voor z'n moeder mee te nemen. Tegen 'den middag kwam hij terug. Even voor etenstijd was 1Mb nog naar den var kensstal gegaan en fine h©t gebeurd was, n wist niemand, maar kort daarna kwam de staljongen het achterhuis binnenge- loopen en deelde met een verschrikt ge zicht mede, dat de jonge baas een balk op het hoofd had gekregen en nu met een bloedend gezicht opi den drempel lag. Heieen was op dit moment alleen in het achterhuis en bij het hooien van deze jobstijding snelde ze onmiddellijk naar den stal. Daar lag Dirk, met een doodsbleek gelaat, waaruit het bloed rij kelijk vloeide. Hij was bewusteloos; naast hem lag een zwure balk, die van de zoldering was gevallen. De staljongen, die haar gevolgd1 was, jammerde, dat hij wel gedacht had, dat er een ongeluk zou gebeuren, omdat kort geleden de bel had geluid, maar Heieen legde hem bits het zwijgen op* en be val, dat hij onmiddellijk een knecht zou sturen naar den dokter in de Lage Wei de en dat er tevens een paar knechts moesten komen om den 'boer hier van daan te halen. Zelf haalde ze vlug een kom met water en een schoon© linnen lap, waarmede ze het Woed uit z'n ge laat wiesch en het verder Woeden tracht, te t© stuiten. Dirk had een diepe wonde in den slaap, veroorzaakt door de punt van de balk en' verder een vleeschwond van de slaap \ot de kin. (W'Crdt vervolgd) bedrijf hiervoor geschikt zijn. De Sociale Voorman in het bedrijf moet practisch van alles op de hoogte zijn, moet ook een breede kijk hebben op de moeilijkheden, die de Betriebsführer thans ondervindt, doch moet eveneens op kunnen komen voor de sociale en andere moeilijkheden, waaronder de Gefolgschaft thans is te werk gesteld. ZIERIKZEE. Vorige week hield de Vei". „Het Groene Kruis" haar jaarlijk- sChe algemeene vergadering in „Concor dia", onder voorzitterschap van den heer J. W. Raap. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord het vertrek van den oud-voorritter Dir. Boogerd en de bui tengewone algemeene ledenvergader'ng, gehouden iiT December van het vorige jaar, waarin tot verhooging der minimum contributie werd besloten. De actie van het bestuur, om ook de leden, die reeds meer dan de minimum-contributie betaal den, te bewegen een verhoogde jaarlijk- sche bijdrage te geven, is bevredigend verlo.open. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat hét ledental steeg tot 980, een getal, dat nog nimmer werd bereikt. In 1942 werd door de wijkverpleegster 5378 maal hulp verleend ;aa'n 155 patiënten Het Consultatiebureau voor zuigelingen werd door 66 kinderen in '20 zittingen met 508 consulten bezocht. Een gehou den bakercursus Werd v.n.l. door per sonen buiten deze gemeente bezocht. De heer Bil werd tot bode benoemd. Het Wijkgebouw is haast, geen dag on bezet; allerlei specialisten hoiuden er zit ting! Het jaarverslag van den penningmees ter wees weer een tekort aan, in 'hoofd zaak veroorzaakt door de exploitatie van het Wijkgebouw. De begrooting voor 1943 liet echter een ander beeld zien, zoodat verwacht mag worden, dat het tijdperk der nadeelige saldi thans is afgesloten. Bij de verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den pen ningmeester, de heer A. van Tooren, werd deze met algemeene stemmen herkozen. In de buitengewone vacature, ontstaan door het vertrek van Dr. Boogerd, werd gekozen de heer J. H. Soheuerman. Bij de rondvraag vroeg de heer Duson of er geen reden bestond het salaris van den bode te verhoogen. De voor zitter meende, idat waar de bode met ingang van 1 Januari 1.1. was aangesteld, er thans nog geen aanleiding voor be staat. De heer Baas informeerde of door de wijkverpleegster en de andere bezol digde personen ook een duurtetoeslag wordt genoten, zooals door het rijksper soneel. De voorzitter zegde tpe, deze kwestie in de eerstvolgende bestuurs vergadering onder oogen te zullen zien, waarna de vergadering, die slechts matig bezocht was, door den voorzitter werd - gesloten. Uit het politierapport van Zierikzee Niettegenstaande steeds nauwlettend wordt toegezien op het gokken (kaart spelen) om geld in café's, schijnt dit euvel niet gauw te zijn veTholpen. Om dit tegen te gaan waren voor dat doel twee ambtenaren op pad. Aangezien ver moeden bestond, idat lustig gegokt werd in een voor het publiek toegankelijke lo- caliteit in het westen der stad, slopen deze ambtenaren ongemerkt die lokaliteit binnen. Aan een aldaar staand: tafeltje waren aan het z.g. zeilen een groenten- handelaar, een koopman, een landarbei der en een timmerman. Deze vier ver schillende vaklieden hadden elk een hoeveelheid geld voor zich liggen, ter wijl een gedeelte diaarvan naar het mid den der tafel was gezeild. Zoo was van den groentenhanidelaar binnen korten tijd f 6 gezeild naar zijn medespelers. De spelers hadden de wind zóó in ide zeilen dat zij de komst der ambtenaren niet hadden bemerkt, met het gevolg dat f12 van de tafel1 zeilde in de zakken dier ambtenaren. De wind werd hun plotseling uit de zeilen ge nomen, doch dienzelfden avond hadden zij de wind zoodanig mee, dat allen naar het buieau zeilden, om aldaar hun be dreven zonden t© belijden. Aldaar werd tegen 'deze vier van beroep verschillen de personen procesverbaal opgemaakt, alsmede t©g©n den caféhouder, die daar toe gelegenheid had gegeven. Weldra zul len dus allen weer moeten zeilen naar het Kantongerecht, tenzij zij vrijwillig de hun opgelegde boeten per postwissel la ten laveeren naar de hun voorgeschre ven plaats. Een hier wonende dame nam de 'bevoegdheid van den ambtenaar over, die belast is met het wijzigen der persoons bewijzen. Zij had h«l. haar adresverande ringen op het Persoonsbewijs aange bracht. Alhoewel zij daarmede een goede bedoeling had, laat de wet zulks een maal niet toe. Haar persoonsbewijs werd ongeldig verklaard, zoodat zij straks haar adres zal mogen neerschrijven op het door de rechterlijke macht aan haar aan geboden girobiljet, tot het betalen d'er boete. Moge dit nogmaals tot waarschu wing van anderen strekken. Een andere diame had haar per soonsbewijs vergeten met zich te dragen, terwijl zij de verkeersvoorschriften over- (trad. Het gevolg was dat zij twee pro- cessenvferbaal kreeg. Vele wielrijders schijnen nog steeds de rechterzijde van den ri),weg niet te kennen. Ook hiervoor kregen enkelen een bekeuring. Voor dergelijke overtreders wordt geen pardon meer gébruikt. NOORDGOUWE. De geitenfokvereen i- ging alhier hield Woensdag 17 Maart de eerste jaarvergadering in café Can- noo te Schuddebeurs. Na opening van de goed bezochte vergadering door den voorzitter M. L. van Ast, bracht de heer Jöh. Braber het verslag uit, waarna W. Adriaanse als penningm. de staat van. ink. en uitg. voorlas, waaruit bleek dat ontv. was f 210, uitg. f 124.91, zoodat er een goed slot was van f 85.09. Deze goed e uitkomst is ontstaan, doordat de ontv. vangsten en entrée's ovèr het geheele jaar rijn ontvangen, terwijl afdracht slechts over 2/3 moest geschieden. Het bestuur raamt in het vervolg dat de inkomsten maar nauwelijks de uitgaven zullen dekken. In verband daarmede wor den eenige inkomsten verhoogd. Met er kentelijkheid wordt er van gewaagd, dat f 27 werd ontvangen van donateurs, als blijk van medeleven. Dit 'bedrag kwam geheel van Schuddebeurs. Men hoopt dat ook in Noord gouwe mensohen bereid zul len worden gevonden de vereeniging eenigszins t© steunen. De voorzitter wordt vervolgens herkozen, terwijl in de plaats van Joh. van der Cingel, die naar el ders vertrok, benoemd werd Joh. Panne- koek. Als afgevaardigden naar de kring vergadering worden aangewezen dhrï W. Adriaanse en C. van As. Door de leden werd aangedrongen, bij de rov. Vereeni ging aan te vragen, welke, naar ervaring de beste liksteenen rijn en .deze dan aan te schaffen. Ruim 40 werden terstond besteld. Eveneens zal de ten behoeve der geitenhouders uitgegeven krant, voor hen die zulks wenschen, wonden aange vraagd. Voor 1943 wordt het dekgeld bepaald op f 2.50. De bokhoudier verklaart zich bereid, de verzorging (welke naar aller genoegen blijkt), wederom voor 1 jaar op. zich te nemen. Tenslotte worden de buitensporige prijzen der geiten be sproken. Men 'is van oordeel dat dit geenszins in het belang der geitenhou ders is. Door deze fantastische prijzen is de toestand nu zoo, dat de „koe van den arbeider", juist hierdoor buiten het bereik van iden arbeider komt. De leden lijst wijist trouwens ook al in die rich ting. Men besluit hierover een brief te doen uitgaan aan de Prov. Vereeniging met verzoek hieraan ernstig aandacht te schenken. Hierop1 wordt de vergadering met dank gesloten. DREISCHOR. Zaterdagavond1 hield de Coöp1. Boerenleenbank alhier in café Cen trum, onder presidium van den heer J. C. van Langeraad als Directeur, hare 39e jaarvergadering. Uit .die mededeelingen van den voorzitter mochten wij aanstip pen, dat de Bank in het afgeloopen jaar rustig en gunstig had gewerkt met eei f linken omzet. H©t ledental bedraagt tot op heden 105, terwijl er 295 spaarders,, <48 rekeninghouders en 6 voorschotremers zijn. Uit de rekening bleek dat de om-, zet over het afgeloopen jaar f 3.338,714.16 was, terwijl het Balanstotaal f387.206.75. Met een behoorlijke winst werd dit jaar geëindigd. De rentevergoedingen werden op. hetzelfde peil van vorig jaar ge houden. De aftredende bestuursleden, de heer L. J. Mol, bestuurslid, en dhr. M. J. Padmos, lid van den Raad van Toe zicht. werden herkozen. Als plaatsver vangend bestuurslid werd de heer J. P. Eijke gekozen. Vrijdagavond gaf de gymnastiekver. „Jong Dreischor" alhier in de zaal bij Slager hare tweede winteruitvoering. Ver schillende gebeurlijkheden uit het 5-jarig bestaan der vereeniging werden op hu moristische wijze ten tooneele gebracht. Daarbij werd het rhythmische gedeelte, zoowel ails de daaibij behoorende mooie dansjes voor idames en jongemeisjes, niet vergeten. Ook de Ideftig© dans „De Lanciers" werd weer eens keurig uitgevoerd, waar bij 'bij menig oudere herinneringen aan vroeger in gedacht© kwam. De zeer druk bezóchte uitvoering mag zeker als ge slaagd worden beschouwd. De gymnas tiek vereeniging heeft den bezoekers een aangenamen avond verschaft. OOSTERLAND. Nu de reorganisatie der Nederlandsche politie niet meer toelaat dat een nevenambt wordt waargenomen, heeft .de burgemeester onzer gemeente aangesteld als tijdelijk gemeentebode, de héér C. Bakker Az., ambtenaar ter secre tarie alhier. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 22 tot 28 Maart '1918 Be noemd tot onderwijzer te Stellendam de heer J. J. v. d. Graaf f te Scherpenisse. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Poortvliet werd benoemd mej. Flesch uit Amsterdam. Aan „Het Stelletje" te Zierikzee werd de goedkeuring op haar statuten verleend. Tot onderwijzeres met akte Fransoh aan de Mulo-school te Zierikzee werd benoemd mej. H. S. Schoenmaker te Ekam. De heer L. W. de Graaf werd be noemd tot onderwijzer aan school A te Zierikzee. Hoofdprijzen Staatsloterij Trekking van 22 Maart. f2000: 18503. flOOO: 2235, 2775.14874 f400: 4076, 16722. - f200: 2546, 7638, 14097. f100: 5576, 7529, 8860, 10724, 12455, 14655, 15789. WANNEER VERDUISTEREN Heden verduisteren van 18 uur 58 tot 6 uur >6. De maan gaat onder om 8 uur 02 en komt op om 22 uur 02 Laatste kwartier Maandag 29 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandag 12 April. Volle maan Dinsdag 20 April. r'~" Waarschijnlijk kou gevat. Neem een "AKKERTJE" het uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in '4hoofd. helpen direct Prov. Vergadering Ned. Bijbelgenootschap Onder voorzitterschap van 'ds. M. v. d. Vis hield de prov. commissie Zee land van het Nederl. Bijbelgenootschap fMaan.dag 15 Maart te Goes een goec* ■bezoChtc vergadering met de af gevaar, den der afdeelingen ter bespreking van de belangen van het Genootschap en hei werk in Zeeland. Daarbij bleek dat dit werk -allerwegen in Zeeland met toe wijding wordt voortgezet. De ingestelde kerkelijke commissies zullen blijven be staan. De verwachting werd uitgesproken dat het aantal en de opbrengst van de kerkcollecten zullen stijgen. Mededeelin gen werden gedaan over de noodzakelijke ra'ntsoeneering 'bij den verkoop van Bij bels. Op verscheidene plaatsen is een Bijbelten-oonstelling'ge^ou en, terwijl met de verstrekking van Bijbels aan in het buitenland te werk gestelden wordt voor gegaan. Verschillende nieuwe Bijbeluitga ven zijn ter perse, terwijl het werk der vertaling goed vordert. Voor den arbeid in de afdeelingen werden wenken gege ven. Als afgevaardigde naar de alge meene vergadering- van het Genootschap werd de voorzitter benoemd. Op 11 Oc tober zal de Prov. Commissie wederom te Goes vergaderen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Uientelers attentie Wel zelden zal de kiemkracht van het uienzaad zoo uitermate slecht zijn ge weest als thans van den oogst 1942 hel' geval blijkt te zijn. Het behoort nu tot de taak van 'den uiienteler te trachten een goeden stand van hèt uiengewas te verkrijgen, ondanks de onbevredigende kiemkracht van het meerendeel der partijen. Dit is in de meeste gevallen mogelijk, maar daartoe moet hij niet op goed geluk zaaien, zooals nog maar al te vaak geschiedt, maar doelbewust rekening houden met de kiemkracht van de betreffende partij. Hiertoe moet hem de kiemkracht uiter aard bekend zijn en daarom is het zijn goed recht van zijn zaadleverancier te verwachten, dat het rapport van de kiemkrachtonderzoek door het Rijksproef station voor Zaadeontróle van de be treffende partij wordt overgelegd. Zoo wel voor leverancier als teler is het van belang, dat teleurstellingen door te dun nen stand van het uiengewas zooveel mogelijk worden verineden. Zaait dus NIET naar hoeveelheid, maar naar kiem kracht van hei uienzaad! Is in Zuid-Holland en Zeeland een zaaizaadhoeveelheid van 6.5 k.g. per H.A. gebruikelijk op basis van een kiemkracht van 90 pet., dan wordt de benoodigde hoeveelheid zaaizaad bij een kiemkracht van de betreffende partij van b.v. 70 pet., 90 706.5x 8.5 k.g. per H.A. Zaait de Langedijker uienteler tegen 10 k.g. per H.A. op basis vail een kiem kracht van 90 pet., dan heeft hij bij een kiemkracht van b.v. 70 pet., 90 70x13 13 k.g. per H.A. noodig. Bij hoogere kiemkracht is uiteraard evenredig min der, bij lagere evenredig meer zaaizaad noodig. De schooljeugd hij oog&twerk In een vraaggesprek voor den micro foon, heeft Ir. Staf, die tot taak heeft alle werkzaamheden in. den landbouw ter verzekering van den oogst te coördinee- ren, het een' en ander over zijn beleid medegedeeld'. Het is dé bedoeling, d'at overal, waar dit noodig is, hulp wordt' geboden, maar er dient op gewezen te worden, dat de boeren zelf ook alle medewerking moeten verleenen. Voor het oogst werk zullen in de'eerste plaats landarbeiders in aanmerking komen, maar bovendien werkverruimings- arbeiders, zij die werken op cultuurtech nische werken en ooik de Ned. Arbeids dienst. Ook zal met de schooljeugd moeten worden gewerkt en daar, waar het onder wijzend personeel medewerking verleent en waar machinaal kan worden gerooid, zullen, blijkens de ervaring van het vorig jaar, behoorlijke resultaten kunnen wor den verkregen. Het zal niet de bedoeling zijn ow de schooljeugd het geheele oogst- seizoen aardappelen te doen rooien, maar de leerlingen uit de hoogste klassen zul len, door twee of drie weken hierbij te helpen, reeds een goeden steun kunnen geven. Tenslotte zullen, zoo noodig, ook arbeiders uit andere bedrijven- en mis schien ook bepaalde gedeelten der bevol king voor het verrichten van hel oogst-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 2