ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE GEVALLEN HELDEN HERDACHT HELDENHERDENKING OP DEN GREBBEBERG Dinsdag 23 Maart '43 Telefoon no. 32 WrsotoM-Adaüastefttoar (^wrtmtisoM) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredaotonr k 2620 A. J. DE LOOSE, Zlerlkzoo „u„w v.a.» M, J. KOSTEN. Hinhulsetriat, Zlorlkzee Uitgave N.V. „De Zierikzeeeoiie Nieuwsbode" 99sts Jaarg. No. 15196 Giro no. 137677 HITLER SPRAK IN HET ZEUGHAUS TOT EEN STRIJDENDE NATIE ln tegenwoordigheid van den Führer is Zondag om 1 uur de Heldengedenk dag van het Duitsche volk in het Ber- lijnsche Zeughaus gevierd. Zwijgend be groetten de aanwezigen den Führer toen hij in het gezelschap van vele hooge autoriteiten het „Ehrenhof" van faetZeug- haus betrad en daarna een rede hield waaraan het volgende is ontleend: Wanneer het nog noodig geweest zou zijn, ons volk den geheelen ernst van dit geweldige conflict te land, ter zee en in d*e lucht, dien strijd op leven en dood, te verduidelijken, dan heeft vooral de afgeloopen winter ook den laatsten twijfel daaraan weggenomen. De steppen van het Oosten hebben nog eens haar massa's van millioenen tegen Europa laten optrekken, opgezweept door dezelf de macht, die sinds oudsher oorlogen organiseert, daaraan verdient en daar mede juist in het huidige tijdperk ka pitalistische belangen en bolsjewistische instincten laat dienen voor hetzelfde doel. Hoe groot het gevaar was, dat het oudste beschaafde continent ter wereld dezen winter geloopen heeft om te worden overrompeld, blijft overgelaten aan het latere geschiedkundige onderzoek. Dat dit gevaar thans gebroken en daarmee van Europa is afgewend, is de onverganke lijke verdienste van de soldaten, die wij thans gedenken. Doch reeds een Wik op de geweldige voorbereidingen, die het bolsjewisme ge troffen heeft ter vernietiging van onze wereld, doet met huivering inzien, waar in Duitschland en de geheele rest van het continent geraakt zouden zijn, wan neer niet de nationaal-sociallstische bewe ging tien jaar geleden de macht in den staat verkregen had en met de haar eigen vastberadenheid na tallooze mis lukte pogingen tot beperking der bewa pening begonnen was aan het herstel van de Duitsche weermacht. Een oorlog zonder medelijden en er barmen werd ons door het eeuwige jo dendom opgedwongen, een oorloge die, indien hij niet voor de grenzen van Europa de elementen der verwoesting tot staan zou weten te brengen, dit conti nent zou veranderen in één groot puin- veld. Maar niet de verbrande steden en niet de verwoeste cultuurmonumenten zou den het zijn, die als ergste gevolg van dezen strijd dan over houden blijven maar de beestachtig vermoorde men- schenmassa's, die aan dezen vloed uit Binnen-Azië precies zoo ten offer zou den vallen als reeds het geval is ge weest in den tijd van de aanvallen der Hunnen en de Mongolen. Eeuwige waarden Wat de Duitsche en de met hen ver bonden soldaten thans in het Oosten beschermen, is niet het steenen gelaat of het sociale en geestelijke kenmerk van dit continent, maar zijn de eeuwige menschelijke substanties, waarvan sinds de vroege tijden waarden zijn uitgegaan, die niet alleen een Europa en Amerika, maar nog veel verder, aan de geheele menschelijke beschaving haar huidige uit drukking geven. Naast deze, uit het Oos ten dreigende wereld Van de barbaarsch. heid beleven wij niet minder de satani sche vernielingswoede van het met haar veibonden z.gji. Westen. De oorlogsdoel- stellingen van onze vijanden zijn ons uit tallooze publicaties, redevoeringen en openbare eischen bekend. Het geklets over een Atlantic Charter is daartegen over evenveel waard als de voormalige 14 punten van Wilson waarde had/den tegenover de toen gekomen reëele wor ding van het dictaat van Versailles. Stil heldendom Het Duitsche volk heeft heden in zijn moreeie houding geen woorden van troost noodig. Het front bewijst zijn stille heldendom sinds meer dan duizend dagcffl en jvordt thans ter zijde gestaan door het Duitsche vaderland, dat zelf in groo- te deeien van het Rijk oorlogsgebied is geworden. Niet alleen, dat het door te werken én te produceeren aan onze sol daten de wapens levert, neen, het is ge dwongen zijn eigen strijd te strijden en bij het dulden en verdragen der vijan delijke vernietigingswoede groeien vrou wen, ja kinderen op tot een heldendom, dat zich vaak in niets meer onderscheidt van' datgene, wat op vele plaatsen van het front gebeurt. Hitier voorspelde, dat aan het einde van dezen oorlog niet Duitschland of de met Duitschland verbonden staiten slachtoffer van het bolsjewisme zullen zijn geworden, doch wel die landen en volken-, die, door zich steeds meer in handen van het jodendom te begeven, op zekeren dag de ineenstorting en daar mede hün einde zullen beleven als gevolg van het bolsjewistische gif, waartegen zijzelf het allerminst bestand zijn, alleen reeds door hun verouderde maatschap pelijke ordening. Strijdende natie De win ter. van dit jaar heeft echter het Duitsche volk niet alleen niet tot het defaitisme gebracht, maar tot een nog geweldiger mobilisatie van al zijn krach ten. JDie krachten worden thans in ge bruik genomen.. De productie van oor logsmateriaal neemt voortdurend toie. Naar het front stroomeri jonge soldaten, vrijgemaakte mannen en herstelde sol daten, miilioennen manschappen. Oude lichtingen 'en knapen zullen bovendien de^ afweerwapens bedienen, honderddui zenden en nog eens honderdduizenden vrouwen en meisjes zullen hen daarbij hedpen. Zoo verandert de Duitsche weermacht steeds meer in een strijdende natie. Het nationaal-socialisme, dat eens in een ver bitterden strijd zonder ook maar ooit de minste gedachte aan een Compromis gekoesterd te hebben zijn tegenstan ders in het binnenland heeft (qj verwon nen, zal thans en in de toekomst, als toonaangevende macht van het rijk ook met zijn büitenlandsche vijanden het we ten klaar te spelen, daarbij ondersteund door de met ons verbonden volken. Geen vergeefsch offer Met hoe groote vastberadenheid dit conflict wordt uitgevochten, met des te minder compromissen het wordt voort gezet, des te duurzamer zal dan de vre de zijn, die vooral ons continent ter ge nezing van zijn wonden noodig heeft. De Duitsdie nationaal-socialistische stiaat die deze doelstellingen van het begin af aan heeft bezeten, zal na dezen oor log pas goed onvermoeid gaan werken aan de verwezenlijking van een program, dat in zijn laatste consequentie moet leiden tot de volledige opheffing der klas sentegenstellingen en tot de totstandbren ging eener ware socialistische gemeen schap. Daarmede zullen de 542.000 mannen die deze tweede wereldoorlog tpt dus ver van ons aan dooden geëischt heeft, niet vergeefs gevallen zijn, maar zullen zij als onvergankelijke helden en pio- nieTS van een beter tijdperk in onze gelederen voor altijld voortleven! CHURGHILL VOOR DE RADIO Een Europeesche raad aangekondigd Churchid heeft Zondagavond voor de Engelsche radio een rede gehouden, waar- In hij zeide te hopen door zijn uiteen zettingen van heden politieke meenings- verschjllen t© vereenvoudigen of te ver kleinen. Men moet zich slechts hoeden voor een poging de regeering te willen binden aan bepaalde voorwaarden, die niemand kan voorzien. Deihalve is hij besloten geen beloften te doen. Chur chill' verklaarde voorts, dat volgens zijn Opvatting Duitschland misschien het vol gende, misschien echter pas het daar opvolgende jaar kan worden verslagen, waarop Engeland zich terstond tegen Ja pan zal keeren. Na een overwinning in Europa is het noodig een Europeeschen raad naar het voorbeeld van den Vol kenbond te vormen en eveneens een hoog gerechtshof in het leven te roe pen, waarvan de beslissingen worden uit gevoerd door een politiemacht. Omtrent de binnenlanidsche toestand van Groot- Brittairaië maakte Churchill bekend dat hij voot na den oorlog een vierjaren plan zal voorstellen. Aan het slot van zijn rede zeide Churchill, dat een her vorming Van de maatschappelijke orde ©en eisch des tijds is. DE BOVEN-DONETZ BEREIKT lilslukte aanvallen aan het Centrale en Noordelijke front Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde Zondag mede: Terwijl onze troepen in het gebied van ChaikofBjelgorod over een breed front de bovenloop van de Donetz be reikt hebben, gelukte het ook meer naar het Noorden in het gebied van Ssefsk, de laatste nog aanwezige leemte te slui ten en de vaste verbinding met den sector Orel tot stand te brengen. De vijand deed gisteren aan het geheele Oostelijke front nog slechts aanvallen ten Zuidwesten van Wjasma, ten Noorden van Jiet Ilmenmeer en ten Zuiden van het Ladogameer. Zijn aanvallen zijn over al mislukt. De Sovjets leden opnieuw zware verliezen en verloren weer tal rijke pantserwagens. In den tijd van 11—20 Maart werden aan het Oostelijke front alleen door for maties van het leger en van de Waffen S.S. ,961 pantserwagens vernietigd, buit gemaakt of onklaar geschoten. Hetspoor- wegknooppunt Bataisk aan den mond van de Don, de stad Worosjiiowgrad, Lenin grad, fabrieken aan den bovenloop van de Wolga, alsmede stad en haven van Moermansk, vormden alle het doel vian doeltreffende luchtaanvallen. 33 SCHEPEN VERNIETIGD Duikbootslag op den Oceaan Het opperbevel der weermacht deelde Zaterdag mede: Dè in het weermachtbericht van 19 Maart gemelde operaties, door onze duik- booten in het Noorden van den Atlantl- séhen Oceaan ondernomen tegen een zwaar geladen, in Oostelijke richting va rend, vijandelijk konvooi, hgbben geleid tot de grootste en succesvolste gevechts handelingen, die tot dusverre in den duik bootoorlog zijn voorgekomen. In dagen- langen, verbitterden strijd tegen de tor pedoboot jagers, korvetten en vliegtuigen van het vijandelijke escorte brachten onze .duikbooten van dit eene konvooi 32 sche pen met een gezamenlijLën inhoud van 204.000 ton en een torpedojager tot zinkeu Een aanval van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten in Midden-Tunesië werd afgeslagen. De plaats Ghafsa, die tijde lijk door mobiele beschermende strijd krachten was bezet, werd in het kader der krijgsverrichtingen eenige dagen gele den volgens de pilannen weer ontruimd. Jagers en luchtdoelgeschut van de lucht macht schoten gisteren in het gebied van de Middellandsehe Zee 16 vijande- j lijke vliegtuigen omlaag, terwijl 3 eigen machines verloren gingen. Itallaanschweermachtsberlcht j Ghafsa werd ontruimd Het Italiaansche Weerm&chtsbericht van Zondag luidt: De aanvallen, die de vijand de laatste dagen op onze stellingen in den Zuidelijken sector van het Tunesische front heeft ontketend, zijn afgeslagen. De plaats Ghafsa, die door de krijgsverrich tingen in Februari door troepen van de As was bezet, werd weèr door vijan delijke afdeelingen bezet. De wederzijd- sche luchtstrijdkrachten ontwikkelden groote bedrijvigheid. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door luchtdoelge schut, 11 door Duitsche jagers en een door Italiaansche jagers neergeschoten. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun' basis teruggekeerd. Een formatie torpedovliegtuigen viel de haven van Böne aan en plaatste treffers op drie schepen van middelbare tonnage. Een der schepen met een inhoud! van 7000 ton is gezonken. Een poging van bom menwerpers en torpedovliegtuigen om1 een van onze konvooien in de Middel landsehe Zee te bestoken werd verijdeld. De ter bescherming opgestegen jagers deden ieen vliegtuig in zee neerstorten. Een Duitsche duikboot heeft ter hoogte van Derna twee schepen elk van 400Ö ton, die in konvooi voeren, in den groind geboord. Vijandelijk© vliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallern op Napels en troffen woonhuizen. Tot dus verre heeft men zeven gewonden geteld. Eenige bommen, die door Britsche ja gers geworpen werden op Pozlzallo (Ra- gusa) 'beschadigden ieenige huizenblokken Duitsche en Italiaansche jagers, die ter stond ingrepen, schoten drie vliegtuigen omlaag. Hevig offensief in Tunesië Het 1031e communiqué van het Ital. opperbevel luidt: In Tunesic ontketende die vijand na een levendige artillerie-voorbereiding gis teren een hevig offensief tegen den cen- tralen en zuidelijken sector van het front. Hevige gevechten zijn gaande. De luchtmacht der spil neemt aan den strijd deel en bestookt de achterwaartsche ver bindingen van den vijand en kol onnes op marsch. Duitsche jagers hebben vijf Spitfires neergeschoten- Onze vliegtuigen hebben havenwerken bij Böne en Bougie gebombardeerd en gevoelige schade aan gericht. Vannacht heeft een formatie tor pedovliegtuigen gemeerde vaartuigen in de haven van Algiers aangevallen. Een vaartuig van 10.000 ton werd tot zin ken gébracht, een van middelbare ton nage in brand geworpen; twee. vaar tuigen werden geraakt. .United Press" meldt uit Washington onder het opschrift „De Gaulle wordt opzij geschoven", dat Engeland en Ame rika het er over eens zijn geworden ge neraal Giraud definitief met de militaire leiding over de dissidente Franschen te belasten. De Gaul'le zal als helper wel kom zijn, doch wanneer hij1 zou probee- ren zich op te werpen als leider der Franschen dan zal hem geen enkele hulp verleend worden. j De organisatie tot onmiddellijken steun aan Fransdien die schade hebben geleden door bomaanvallen, heeft een statistiek gepubliceerd volgens welke door En- gelsCh-Amerikaansche luchtaanvallen op Frankrijk in het afgeloopen jaar meer dan 4000 Franschen om het leven zijn gekomen, onder wie 1000 vrouwen en 1200 kinderen. 7000 personen zijn gewond, onder wie 2000 vrouwen en circa 1200 j kinderen. Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando N ieder] ande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in dm leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als diegenen, die die nen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze zie kenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Ned. willen toetreden. 24.3.43 10 Utrecht, Wehrmachtbeim, Ma- riapleih. 25.3.43 10 Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3,43 10 Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. De Nederlandsohe vrijwilligers ln de Sovjet-Unie. (SS P.K. Palmowiki-O-E-P i) REDEVOERINGEN VAN GENERAAL CHRISTIANSEN, Dr. A. SEYSS INQUART EN Ir. A. A. MUSSERT De voornaamste der bijeenkomsten, welke in het kader der heldenherdenking in Nederland werden gehouden, was die, welke Zondagmiddag plaats vond op de Greb'beberg, de heuvelreeks nabij Rhenen, waarop de gevallen Duitsche en Nederlandsche soldaten, die hier in de Meidagen van 1940 tegenover elkander stonden, te midden eener schoone natuur een gemeenschappelijke rustplaats von den. Deelen van het Ersatzbataljon der S.S. Standarte Gerrnania, van de Weer macht, van de Partij en de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden stonden er opgesteld. De Weermaohtsbevelhebber in Neder land, Generaal der Vliegers, Fr. Chris tiansen, Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart en Ir. Mussert, spraken een herdenkingsrede uit. De HÖhere S.S. und Poiizeiführer, Gruppenführer en Ge- neral-Leutnant Rauter vertegenwoordigde den Reichsführer S.S'. Generaal Christi ansen herinnerde aan de innerlijke vrede, die het Rijk zich in 1933 verworven had. Dezelfde vijanden van vroeger 'dwongen het echter de wapenen op te nemen. Naast de Duitsche soldaten staan thans evenwel ook die der verbonden mogend heden. Geen oorlog is zoo hard en mee- doogenloos als deze. Hij eischt dat man en vrouw naast elkaar arbeiden om "de Bolsjewistische Golf uit het Oosten «te keeren. Nadat de generaal dit helden- kerkhof een symbool had genoemd, wees hij er op, dat slechts diegene het recht heeft de gevallenen te herdenken, die zelf bereid is te strijden. Het heden bewijst, dat Stalingrad niet, zonaals Duitsohland's vijanden verwachtten, het begin van het einde beteekende. In een fanatiek geloof in den Führer is Duitsch land bereid de zege te bevechten. Bede Rijkscommissaris Vervolgens richtte de Rijkscommissaris het woord tot de aanwezigen. Onze gedachten gaan in het bijzonder uit naar die kameraden, aldus de Rijks commissaris, die op deze plek gevallen en hier begraven zijn: de soldaten van de weermacht, de mannen van mijn eigen geboortestreek, de SS-StanÖarte ,,Der Führer", die hier de beslissing hebben geforceerd en de Nederlandsche solda ten, die bij de vervulling van hun op dracht hier hun leven hébben gelaten. Het bloed van hm, die hier gesneu veld Zijn, werkt als ^n niet tot Zwij'gen te brengen vermaning aan allen, die in de gevechten der Meidagen van 1940 nog niet het opvlammen en verbranden der laatste scheidingsmuur willen zien, die onze mannen en volkeren nog ge scheiden wilde houden tegenover een lot. dat gemeenschappelijk door strijd moet verkregen worden en naar gemeenschap pelijke welvaart moet leiden, een ver maning dus aan allen, voor wie deze gesneuvelden slechts doellooZe offers moesten blijven. Maar deze vermaning heeft niet tever geefs geklonken. Van hieruit dringt on ophoudelijk het denkbeeld- naar buiten tot de harten der Nederlandsche mannen, die deze roep verstaan. Voor elk der hier gesneuvelden zijn reeds tien en meer mannen opgestaan en in het gelid van onze strijders getreden. In alle formaties, vooral in dc Standarte Westland, het Vrijwilligerslegioen en het N.S.K.K., heb ben zij getuigenis afgelegd van de man moedigheid van Nederlandsche mannen. Onlangs kon onze Führer aan een Neder lander als eersten soldaat der Germaan- sche broedervolken het ridderkruis ver- leenen en hebben zijn kameraden van de afdeeling pantserjagers naar aènleiding van gelijke wapenfeiten, zes IJzeren'Krui sen 1ste klasse en twintig IJzeren Krui sen tde klasse ontvangen. Zoo wordt heden in het manende appèl 1 der gesneuvelden het front van het nieu- 1 we Europa opgebouwd voor een goede en rechtvaardige zaak, want dit verheft onzen strijd zoo torenhoog boven de ge jaagdheid van onze vijanden, dat hun overwinning vernietiging en een nieuwen oorlog zou beteekenen, onze overwinning daarentegen vrede, opbouw en een le- vende rechtvaardigheid zal brengen, op- bouwd op de volkeren van dit wereld- 1 deel als de door God gewilde bouwstee- nen van d€ menschheid. Ook Muasert sprak i Wij staan hier op den Grebbeberg, zoo Zeide Mussert, die na den Rijks commissaris het spreekgestoelte beklom, op de plaats waar Nederlandsche solda ten hun leven lieten om de bezetting van hun vaderland te voorkomen en waar Duitsche soldaten vielen voor de bittere militaire noodzaak om de Noord zeekust te bereiken ter afweer van de Engelschen en de Franschen, die aan hun vaderland den oorlog hadden ver klaard. Zij deden hun plicht en bij de uitoefening daarvan brachten zij het grootste offer: hun jong leven. Niet alleen gedenken wij nu diegenen, die in de Meidagen van 1940 vielen, maar allen, die in deze grootste worsteling van alle tijden tot op dezen dagen van he den, hun leven lieten. Neerlands zonen gingen ten onder in de Java-zee, op Insulinde's eilanden, op de oceanen en in Rusland's onmetelijke ruimten. En nog gaat er geen dag voorbij, zonder dat doodsberichten binnenkomen van hen, die vrijwillig naar het Oostfront vertrokken, in de rijen der Waffen-SS en het legioen, om het gevaar van het bolsjewisme af te wenden, om de bolsjewistische legers te houden uit ons Europa: Meer dan iemand anders ben ik ver antwoordelijk voor de offers, die het Nederlandsdhe volk brengt aan het Oost front. Duizenden zijn gegaan op mijn aansporing omdat zij en ik overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van den afweer van het bolsjewistische gevaar voor gansöh Europa. Ken veilig Europa Of men Nederlander is of Duitscher, Zweed of Spanjaard, wij wenschen allen een Europa, dat noch uit het Oosten, noch uit het Zuiden, noch uit het Westen in de toekomst meer bedreigd zal kun nen wiorden, een veilig Europa, dat niet te gronde kan worden gericht door mach ten vijandig aan ons werelddeel en dat de gemeenschappelijke woonplaats zal zijn van vrije, fiere volkeren, die elkander waard eer en en respecteeren en die in broederlijke samenwerking een tot nu toe ongekenden bloei zullen bereiken. Wij, Nederlanders, zullen al onze krach ten inspannen om te komen tot een her rijzenis van ons volk, beter en sterker dan het ooit geweest is en te zamen leggen wij de gelofte af er tegen te waken, dat ooit weer Duitsche en Neder landsche soldaten tegenover elkander zul len komen te staan. In dezen geest herdenken wij de dap peren, die „vielen, wenden wij oils tot hun nagelaten betrekkingen met onze overtuiging, dat hun offers en hun leed niet tevergeefs©!! zijn geweest en dat er eens zal komen een lentebegin, een 21ste Maart, waarop voor aller ©ogen duide lijk zal zijn, dat ook een nieuwe lente is aangebroken in het leven van onze volkeren, dank zij de plichtsgetrouwheid en <je vaderlandsliefde, de inzetbereid- heid en de opofferingsgezindheid van al diegenen, wier nagedachtenis wij heden eeren. Na het uitspreken dezer gedachtenis woorden had de kranslegging plaats,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1