ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie GELDIGE BONNEN Zaterdag 20 Maart'43 Tolefoon so. 32 SbNtm-AdBlalatetnr (MwrtntMd) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HooHredaoUor K 2620 A. J. DE LOOM, Zierik™ ültgft78 N.V, )|Do HWta«h. MM*' M' J' BOSTEN, Manhnisstraat, Zierikzee 99slo Jaarg. No. 15194 Giro no. 137677 Tusschen Charkof en Koersk Bjelgorod heroverd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag mede: In het gebied van Charkof en ten Noordwesten van Koersk blijft de Duit sche aanval' zich ontwikkelen. Ten Zuid oosten van Charkof zijn de resten van de daar ingesloten bolsjewistische strijd krachten vernietigd. Formaties der Waf- fen-SS hebben in een verrassenden aan val de stad Bjelgorod veroverd. De infanteriedivisie „Groot Duitschlandi" sloeg bij Borisolav vijandelijke aanvallen af en drong vervolgens ver naar het Oosten door. 47 Sovet pantserwagens werden vernietigd. Ten Zuiden van Wiasma en Staraja Roesa, eindigden vij andelijke doorbraakpogingen met een zware nederlaag voor de bolsjewisten. Behalve veel menschen en materiaal ver loren zij alleen in den ^sector van Wiasma 73 pantserwagens. De luchtmacht steunde met sterke strijdkrachten in herhaalde aanvallen ,de verdedigingsgevechten van het leger. Aan het front in Noord-Tunis heeft een eigen plaatselijken aanval een ge slaagd verloop. Een formatie Ameriikaan- sche bommenwerpers heeft overdag hel. kustgebied van Noordwest Duitschland aangevallen; de bevolking leed verliezen, vooral te Bremen. Duitsche jagers scho ten, gedeeltelijk ver over zee, zeven 4- motorige vliegtuigen neer; drie andere vliegtuigen verloor de vijand boven het bezette gebied, in het Westen. Na den geslaagden ^overdag ondernomen aanval van snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen op een haven in Zuid-Engeland, viel de luchtmacht vin den afgeloopen nacht de industriestad .Norwich en de havenstad Great .Yarmouth aan. Bij den terugkeer der .vliegtuigen werden groote branden waargenomen. J>rie toestellen worden vermast. Op den Atlantischen Oceaan leveren .onze duikbooten zware gevechten tegen konvooien. De operaties, die zich over een groot gebied uitstrekken, diuren voort. VERSCHERPTE ACTIE TEGEN SLUIKHANDEL Duitsche politie steunt de Nederlandsche Ofschoon reeds tal van maatregelen zijn getroffen om den sluikhandel te onderdrukken, tiert deze toch nog we lig voort. De Duitsche Sieherheitspolizei heeft thans door een uitgevaardigd be sluit opdracht gekregen de Nederiandi- sche politie te steunen bij haar optreden tegen deze onsociale elementen. In een persconferentie heeft SS-Briga- denführer Haxster als bevelhebber der Sieherheitspolizei een korte uiteenzet ting gegeven van de omstandigheden, die leidden tot verscherping der maatregelen tegen de sluikhandelaren. De Duitsche overheid waakt zorgvul dig, dat niet meer_ levensmiddelen voor de bezetting worden gereserveerd dan kunnen worden gemist, zoodat het over blijvende voldoende is voor de voedsel voorziening der Nederlandsche bevolking. Wordt door den sluikhandelaar een be langrijk deel aan de distributie onttrok ken, dan schaadt 'hij op die wijze de normale voedselvoorziening. De distribu tie is verzekerd, doordat alles gaat via de voedselcommissaris. Geen organisatie van welken aard nok heeft het recht levensmiddelen te koopen of te-verdeelen bulten deze officieel© verdeeiingsinstan- ties om. INWISSELEN BANKBILJETTEN Bestrijding van den sluikhandel In de te 's-Gravenhage gehouden da- gelijksche persconferentie heeft commis saris-generaal minister Fischböek een na dere uiteenzetting gegeven van de be doelingen, welke hebben geleid tot de verordening betreffende het inwisselen Feuilleton 30 door Frank ran Falckenoort Thijs treuzelde wat, zoodat hij achter aan bleef, kwasi z'n klompen schoon makende. Toen keek hij een rond en liep daarna met bedachtzame schreden op de meisjes toe. Hij bleef bij een hunner staan en vroeg: Lien, ga je vanavond mee naar Achterkerk? Er is een filmavond in de „Dubbele Sleutel". De oogen van het meisje schitterden, Nou, Thijs, dat spreekt van zelf; wat graag. Hoe laat begint het? Acht uur, antwoordde de jongen. Zorg maar, dat je om half acht klaar bent. Best, was het antwoord en toen vervolgde ze met een ondeugenden lach, wijzende op Heieen: Zeg, Thijs, waar om vraag je haar nooit eens? Die? schamperde Thijs. Die prin ses? Ik zal wel oppassen, dat iik haar niet breek. Want, zie je, ze is te voor van bankbiljetten van f1000 en f500. I Vooreerst heeft de overtuiging daar- toe geleid, dat teveel geld aan de cir- culatie werd onttrokken door hen, die de bankbiljetten opsparen. Groote bedra- gen kunnen beter aan de banken worden toevertrouwd, waaibij dan tevens door die 'banken of per giro de betalingen j in het bedrijfsleven kunnen worden ge daan. Men heeft dus door dezen maat regel het baargeldverkeer willen bep'er ken. Vervolgens bestond de indruk, dat zij, die in den sluikhandel geld verdien den dit in die hooge waarden oppotten. Men hoopt nu door dieze verplichte in levering de herkomst der gelden na te gaan en dus tevens den sluikhandel te bestrijden. De legitieme bezitter behoeft zich ner gens ongerust over te maken. Geen goed koopman heeft zijn vermogen in zoo veel bankbiljetten belegd, dat zijn liqui diteit wordt geschaad als hij er eenigen niet over kan beschikken. Met grooten nadruk wordt verklaard, dat iedere transactie beneden de nomi nale waarde als ernstig misdrijf zal wor den beschouwd, waaihij zoowel de z.g. kooper alsook de verkooper strafbaar 1 zullen zijn. j Ook „liefhebbers", die de oude bank- biljetten om een of andere reden willen „verzamelen" zullen worden beschouwd als onwettige bezitters en tegen hen, die aldius geld aan de circulatie onttrek ken, zal ernstig worden opgetreden. Mocht het blijken, dat thans plotseling hooge levensverzekeringsposten worden gesloten, dan zal men ook deze op! hun billijkheid en ware beteekenis onderzoe ken. De vrees, dat zij1 die hun bankbil- jetten hebben ingeleverd' daarvoor an dere waardepapieren in ruil zullen ont vangen is ongegrond. Indien het vermoeden ontstaat, dat de sluikhandelaren nu in bankbiljetten van geringere waarde zullen „vluchten", dan zal men ook hiertegen maatrege- len nemen, want dit heeft min. Fisch böek met den meesten nadruk gezegd: j hoofddoel is ide bestrijding van den sluikhandel, j Minister Fischböek heeft nog gezegd, dat het niet in de bedoeling ligt over te gaan tot intrekking van andere cou- pures, b.v. die vanf 100. Tegen een mogelijke „vlucht" in biljetten van f l0o zullen echter (eventueel maatregelen wor den genomen. VERLAGING VAN HET VLEESCHRANTSOEN Toen het eind Januari van dit jaar moest komen tot een verlaging van het vleeschrantsoen tot 200 gram per per soon per week, been1 inbegrepen, is bij de aankondiging tevens medegedeeld, dat verdere toepassing van het vleeschveh- bruik aan datgene, wat voor den jaar- lijkscben aangroei van den veestapel be schikbaar komt, onvermijdelijk zou zijn. Mede om het belangrijker vet- en melk- rantsoen voor verlaging te behoeden, mag bet niet komen tot verdere inkrimping van onzen rundveestapel. Het oogenblik is thans gekomen, waarop handhaving van het huidige vleeschrantsoen aantas ting van den nog aanwezigen rundvee stapel zou beteekenen. Het is om die reden, dat het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd genood zaakt is de verwachte verlaging van het vleeschrantsoen aan te kondigen, in gaande met de nieuwe distributieperiode die Zondag 21 Maart 1943 begint. Het vleeschrantsoen zal dan voor normale verbruikers van 200 gram tot 125 gram per persoon per week, been inbegrepen, worden teruggebracht. Voor de groep kinderen van 0—4 jaar zal echter geen rantsoenverlaging plaats vinden; hiervoor zal integendeel eveneens een rantsoen van 125 igram gelden. naam voor ons slag volk. Ze is een koningsdochter en met prinsessen valt niet te spotten. Ik heb liever een een voudige boerenmeid, zooals jij, dan een hooghartige prinses". Na deze woorden stapte hij naar huis. De meiden lachten, terwijl Heieen een kleur kreeg bij deze spijtende spot. Ze had reeds een scherp woord op de lip pen, maar ze bedwong zich en bedacht, idat het beter zou zijn, als ze zweeg. De jongen was nu eenmaal niet wijzer. Maar de bijnaam „prinses" werd niet vergeten. Het Zuid-Holtandscbe platte- landsvoik en voornamelijk diegenen, die in dit deel der provincie woonden, had den voor ieder een bijnaam en. tot he den was Heieen nog verschoond geble- van van een der gelijken, soms hinder lijken bijnaam. Wel had men achter haar rug het weleens over die kleine Gro- ningsche, maar een eigenlijken bijnaam had ze tot nu toe nog niet gehad. Doéh thans was haar dit twijfelachtige genoe gen ook te beurt gevallen. Vanaf dit oogenblik was het steeds „de prinses" dit of „de prinses" dat. En een volks gewoonte, eenmaal ingeworteld, verdwijnt niet zoo gauw. (Wordt vervolgd) BESCHIKKING Van den Generalkommissar für das Srcherheitswesen betreffende het hou den van den Heldengedenkdag. Op grond van par. 52 der verordening op het handhaven der orde no. 1/1943 bepaal jk: 1.) Naar aanleiding van den Helden- gedenkdag zijn op 21 Maart 1943 ge durende den geheelen dag verboden: Op voeringen van blijspelen, operettes en cabaret, benevens voorstellingen van soortgelijken aard, zooals o.m. bioscoop voorstellingen, die niet in overeenstem ming zijn met den ernst van den dag. 2.) In openbare lokalen en bij open bare betoogingen mag op dien/dag alleen ernstige muziek worden uitgevoerd en door den verantwoordelijken eigenaar of leider der bijeenkomst worden geduld. 3.) Overtredingen wordien ongeacht de te nemen maatregelen der Sieher heitspolizei op grond van het in den aanvang genoemde voorschrift ge straft met hechtenis tot zes maanden en boete tot 2000 gulden of een van deze straffen. 'Der Generalkommissar für das Sicherheitswesen (w.g.) RAUTER, SS-Gruppenführer und General- leutnant der poLizei. Geeft gehoor aan het verzoek van den jeugdstorm en schenkt boeken voor onze arbeiders in Duitschland. Hoe meer hoe liever, opdat straks kisten vol boeken naar de verschillende plaatsen kunnen worden verzonden. Onze volksge- nooten ginds zullen U er dankbaar voor zijn. VERSCHILLENDE BERICHTEN Drie millioen boete Reeds geruimen tijd brengt de firma „De Noordster" te Stadskanaal onderden naam Rhumpunex een soort surrogaat rhumpunch in den handel. Voor dit pro duct is op grootsche wijze reclame ge maakt en, wanneer men de fantastische verhalen ovier millioenen, die in Stads kanaal de ronde doen, wil gelooven, zijn de resultaten naar evenredigheid. Er schijnen inderdaad in korten tijd met dit vervangingsmiddel groote sommen le zijn verdiend. Op een goeden dag ech ter kon ide firma een artikel, hetwelk zij voor de fabricage noodig had, niet meer vrij koopen. Teneinde te kunnen doordraaien werd „zwart" gekocht. Toen kwam de prijsbeheersching in actie. Naar Het Volk waaraan dit bericht wordt ontleend, /weet te melden, heeft de Inspecteur van de Prijsbeheersching thans bij voorloopige tuchtbeschikking de firma op vermoeden van prijsopdrijving, subsidiair van overtreding van het prijs- vormingsbesluit, een boete opgelegd van drie millioen gulden. De boete is zoo hoog gekozen teneinde op het bedrijf en den geheelen voorraad beslag1 te kun nen leggen. Geheime distilleerderij Dinsdag hebben ambtenaren dier be lastingen, in samenwerking met de Koog- sdhe gemeentepolitie een inval gedaan in een perceel te Koog a. d. Zaan. Daar werd een deskundig ingerichte ge heime distilleerderij in vol bedrijf aan getroffen. Een flinke hoeveelheid gedis tilleerd1 en verdere attributen konden in beslag worden genomen. Kindje verbrand Een felle brand heeft gewoed in de bovenwoning van perceel Bovennieuw1- nieuwstraat 66 te Kampen, dat werd bewoond door het uit drie personen be staande gezin van den heer Tamminga. Hierbij kwam een kindje van anderhalf jaar in de vlammen om. De vader, die een poging deed het kind te redidlen, viel door ieen brandende zolder en werd vrij zwaar gewond. De woning brandde geheel uit. De „permanent" blijft Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt, zullen de dameskapsalons ook verder mogen voortgaan aan hun cliën ten een' zgn. permanent (Dauerwellen) te leveren. Het „permanenten" is dus niet verbo den bij de beschikking in zake de slui ting van bedrijven. NOORDWELLE. In de kerkekamer der Ned. Herv. Kerk vond Woensdagavond de eindles plaats van den Alg. Landbouw- cursus. Het hoofd van dien cursus, dhr. D. C. Steur, opendie de bijeenkomst met een woord van welkom aan alle aan wezigen, in het bijzonder aan dhr. Hof- stra, vertegenwoordiger van den Land- bouwconsulent en de wnd. Burgemees ter, dhr. A. P. Akkerdaas, waarna hij zijn 1 eerlingen vragen stelde over be mestingsleer, plantenteelt, zuivelbereiding en veevoeding. Aan het eind reikte dhr. Hofstra de ^diploma's uit, waarbij hij den jongens menige goede raad gaf en de instance's dankte, die hun medewerking verleenden voor deze zoo nuttige cursus. Eén der cursisten, J. v. Eederi Petersman, dankte onder het aanbieden van een aan denken het hoofd voor het genoten on derwijs, daarbij wijzend op de goede geest, die steeds op de lessen heerschte, waarna deze de bijeenkomst en tevens de cursus sloot. Het diploma werd uit gereikt aan H. den Bleijker, J. de Blonde, W. den Boer, J. v. Eeden Petersman, A. Hanse A., J. Hendriks©, H. Jonker, Jac. Jonker, P. Jonker, P. Priemis en J. Veiboom. NIEUWERKERK. Woensdagavond werd in „De Meebaal" de algemeene jaarver gadering van de Coöp. Landb.ver. „Een dracht Bindt" gehouden, onder voorzitter schap van d|en heer C. J, v. Westen. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de rekening sloot met een bedrag van f 59674.17 in ink. en uitg. waaronder een saldo van f 1762.37. Na mens de Commissie van Toezicht advi seerde de heer W. de Reus Pz. tot goed keuring der rekening, waartoe werd be sloten. Tot lid van de Commissie van Toezicht werd benoemd de heer J. W. Lievense. De heer H. C. v. d. Zande werd herbenoemd tot bestuurslid. De heeren M. H. Krepel en J. A. v. Nieu- wenhuijze werden benoemd tot afgevaar digde naar ide vergadering van ide Coöp. Aankoopvereeniging. Na afloop der vergadering sprak de heer Krombeen, landmeter, over de mo gelijkheden bij ruilverkaveling en Ir. Vis ser over de ontzilting der gronden. Bij kaarten en teekeningen werd een en an der verduidelijkt. Het was een interes sante lezing waarvoor groote belangstel ling. bestond. De voorzitter dankte na mens de vereeniging den Cultuurtechni- I schen dienst voor zijn bereidwilligheid tot het geven van toelichtingen. j STAVENISSE. Woensdagavond werd in de O.L. School een zeer goed bezochte ouderavond gehouden. De voorzitter der Oucjercommissie, dhr. A, van 'tVeer, her dacht in gevoelvolle woorden het ver soheiden van een tweetal jeugdige leer- - lingen jen idjat van wijlen dhr. W. P. Stoel, ondlerwijzer aan die school. Hierna werd' de leiding overgegeven aan het Hoofd der School, die een inleiding hield over die invoering van het 8e leerjaar, en de verlenging 'van de leerplicht. Hier na werden door de kleine en groote kin deren ©enige leuke versjes gezongen. Van de gelegenheid ©m de handwerken der i leerlingen, benevens het schriftelijk werk i te bezichtigen, werd een ruim gebruik gemaakt. In die pauze werd een wel kome, bijzondere tractatie geserveerd. De aftredende bestuursleden, de hee ren A. van 't Veer en Joh. Heijb'oer, werden bij aCCelamatie herkozen. Bij de rondvraag werd het woord gevoerd door den burgemeester, die de ouderavond bui tengewoon geslaagd1 achtte. Als verheu gende meded-eeling deelde hij mede, dat door een aparte tóewijzing van klompen voor schoolkinderen een ruimere verstrek king mogelijk izal zijn. De v oorzitter der oudercommissie dank te allen, die in ©enigerlei vorm hadden meegewerkt om dezen avond zoo goed te doen slagen en sprak de hoop uit, dat in 1944 onder gunstiger omstandig heden vergaderd zal kunnen worden. ST.-ANNALAND. Tot burgemeester dezer gemeente iis benoemd de heer M. C. van der Weele, aldaar. De heer M. C. van der Weele, lid der NSB sedert 1935, woont sedert vele jaren in de gemeente waarvan hij thans burgemeester is geworden. In de Be- weging heeft hij een lange en eervollen 1 staat van dienst, was vele jaren Groeps- leider van St.-Annaland en is thans Onderkr.ingleider van het eiland Tholen. WANNEER VERDUISTEREN? Heden verduisteren van 18 uur 46 tot 6 uur 52. Morgen (Zondag) idem De maan gaat onder om 6 uur 51 en komt op om >8 uur25 ollemaan1 Maandag gaat zij onder om 7 uur 14 en komt zjj op om 19 uur 36. Laatste kwartier Maandag 99 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandaj? 12 April. Volle maan Dinsdag 20 April. SPORT VOETBAL. - N.V.B. Alle wedstrijden in den NVB, vastge steld op Zondag 21 dezer, zijn uitge steld tot Zondag 4 April, met uitzon dering van de wedstrijden Willem II— Enschede en ADO—Heerenveen, welke tot nader te 'bepalen datum zijn verschoven. Ben Artikti 21 Maart t/m. 27 Maart 13 A brood 13 B broed 13 buehnit 13 A MrdappeUn 13 B aardappelen <3 A tabak 13 oigaretten 21 Maart t/m 13 A vleaaak 13 B rlaaiak 4-13, M-13 reierve M-15, M-17 reserve 4 rants, brood of geö. r»at.. 1 rants, basohuit brood of gebak 2 kg aardappelen l kg aardappelen 1 rants, tabak 1 rants, oigaretten 3 April 1 ranta. rleeaeh of rlcesohwaron 1/i rants, vloesoh of vieeseh waren 1 ]/4 rants. vUeuoh of vlecschwaren 2V, rants, vleesoh of vleesohwaren 21 Maart t/m. 17 April 520 algemean 521 algeneen 522 algemeen 523 algamean 524 algemeen 525 algemeen 527 t/m 529 meen 530 t/m 533 algemeen 13, 14,15 teptem. 13,14, 15 melk 4-15 reserve 4 16 reserve 417 reserve 3-13, 4-18 reserve 13 Ver «nap. 14, 15 Versnap. 1 kg suiker 1 rants, jam 250 gram gort 250 gram havermout 250 gr. peulvruchten 100 gr. vermicelli enz. 100 gram kaas 1 ranta. bloem, brood of gebak l8/« liter taptemelk 1S/* liter melk 5l/4 liter melk 250 gram rijst 250 gram havermout 150 gram oaoao met suiker 100 gram ohooolada 100 gram suikerwerk 21 Maart t/m 15 Mei 526 »lg..Mei 250 gr. koffieBarroga.t 28 Febr. t/m. 23 Maart 05 rants, margarine 09 */i rants, boter of margarine 12 Maart t/m. 10 Mei Vs rants, boter of margarine (Son nader aan te wijzen) Bijzondere rantsoenen 21 Februari t/m 3 April 2-09 reserve (voor twee eieren) 3*i0 reserve (voor een ei) 1 Jan. t m. 30 April N Textiel (scheerzeep voor mannen en jongens van 15 jaar en onder). Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in dm leeftijd van 1745 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als diegenen, die die nen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze zie kenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Ned. willen toetreden. 21.3.43 9 Hengelo, Deutsche» Haus. 21.3.43 16 Zwolle, Hotel Peters, Markt. 122.3.43 9 Groningen, Concerthuis, Poelestr. 223.43 15 Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. ,23 3.43 9 Amsterdam, School Iepenwegl3 24.3.43 10 Utrecht, Wehrmachtheira, Ma- riaplein. Da Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. (SS P.K. Wig forss O-HPs) 25.3.43 10 Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10 Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutseheweg*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1